#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/01/2011 10:13
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στα σύγχρονα κολαστήρια του… ΟΠΑΔ



Ένας από τους «αστικούς μύθους» που έχουν πέραση στην Ελλάδα, είναι ότι η συντριπτική πλειοψηφία των δημοσίων υπαλλήλων ανήκει ιδεολογικά, και σε πολλές περιπτώσεις και κομματικά στο ΠΑΣΟΚ.

Αν αυτό είναι αλήθεια, που δεν το γνωρίζω, τότε το ΠΑΣΟΚ, αν μη τι άλλο, θα έπρεπε να έχει τους δημόσιους υπαλλήλους …στα πούπουλα. Έτσι δεν είναι;

Κι`όμως, όχι μόνο δεν τους έχει στα πούπουλα, αλλά στη Θεσσαλονίκη τουλάχιστον, τους μαστιγώνει καθημερινά. Και τους ξεφτιλίζει κιόλας.

Μιλάω για τη βάσανο του ΟΠΑΔ, ο οποίος είναι ο Οργανισμός Περίθαλψης Ασφαλισμένων του Δημοσίου. Η υπηρεσία δηλαδή στην οποία αναγκάζονται να προσέλθουν οι ασφαλισμένοι (συνταξιούχοι και μη) του δημοσίου, για να θεωρήσουν βιβλιάρια, εξετάσεις, φάρμακα, κλπ.

Μια επίσκεψη στα περιβόητα κρατητήρια της οδού Μέρλιν επί κατοχής, μπορεί και να ήταν μια πιο ευχάριστη εμπειρία από αυτά που ζουν κάθε μέρα χιλιάδες ταλαίπωροι συνάνθρωποί μας.

Για να καταλάβει κανείς το τι ακριβώς συμβαίνει, αρκεί να ξέρει πως για να θεωρήσει κάποιος μια ιατρική εξέταση, ή να ανανεώσει κάποιο βιβλιάριο, θα πρέπει να προσέλθει στον ΟΠΑΔ στις 06:00 περίπου τα ξημερώματα και αν είναι τυχερός, να βρει θέση στην ήδη σχηματισθείσα ουρά, ώστε όταν ανοίξει τις πόρτες του ο Οργανισμός, να διαγκωνισθεί, να βριστεί, και να έρθει στα χέρια με εκατοντάδες άλλους συμπάσχοντες, για να μπορέσει να προμηθευθεί ένα  νούμερο προτεραιότητας εξυπηρέτησης.

Οι κακεντρεχείς θα πουν: Καλά να πάθουν. Ας δουν επιτέλους και οι δημόσιοι υπάλληλοι τι τραβάμε όλοι μας όλα αυτά τα χρόνια με το δημόσιο. Οι ονειροπόλοι θα επικαλεστούν τα συντεταγμένα κράτη της Εσπερίας, όπου όλες οι παραπάνω διαδικασίες γίνονται μέσω ηλεκτρονικής αλληλογραφίας και κούριερ! Και οι υπόλοιποι από εμάς θα κουνήσουμε για μια ακόμη φορά το κεφάλι και θα φτύσουμε στον καθρέφτη, που όχι μόνο ζούμε σε μπανανία, αλλά θέλαμε και ΠΑΣΟΚ, για να μας σώσει!

Η κατάσταση του ΟΠΑΔ είναι τόσο θλιβερή, η ταλαιπωρία των ανθρώπων είναι τόσο ανάλγητη, που ακόμη και η καλλονή βουλευτής του ΠΑΣΟΚ Θεσσαλονίκης Εύα Καϊλή(!) συγκινήθηκε, και κατέθεσε επερώτηση στη Βουλή για το  τι μέλλει γενέσθαι σχετικά με τη «λειψανδρία» που πλήττει τη εν λόγω υπηρεσία με αποτέλεσμα το απόλυτο χάος. Εύγε της. Απέδειξε ότι ωριμάζει πολιτικά. Ας ελπίσουμε πως θα ωριμάσει και το αντίστοιχο υπουργείο. Για το ΠΑΣΟΚ αμφιβάλλω.

Strange Attractor

ΥΓ- Δεν φτάνει που η κατάσταση στον ΟΠΑΔ είναι ήδη  στο απροχώρητο, προβλέπεται πως  μάλλον θα επιδεινωθεί, καθώς από σήμερα, αν κατάλαβα καλά, οι φαρμακοποιοί θα χρεώνουν τα φάρμακα, και ο ασφαλισμένος του δημοσίου θα πρέπει να μπαίνει στη διαδικασία που περιέγραψα παραπάνω για να καταθέσει τα δικαιολογητικά αγοράς τους, και να εισπράξει τα χρήματα του σε περίπου ένα με ενάμιση χρόνο!!!! Τόσο κάνει ο  ΟΠΑΔ  για να πληρώσει τα οφειλόμενα. Γεια σου Ελλάδα με τα ωραία σου.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 18/01/2011 10:34:03

    Σοσιαλισμό δεν ήθελαν οι Έλληνες?
    Ιδού ο Σοσιαλισμός!
    Θα φάνε καλά.

    • Tem avatar
      Tem @ Orestios 18/01/2011 10:48:48

      κι όταν έλθει ο καιρός για εκλογές , πάλι ΠΑΣΟΚ θα ψηφίσουν. Εχει διπλό διαφορικό και τραβάει στην ανηφόρα όπως έλεγε και μια παλιά διαφήμιση. ΠΑΣΟΚ και πάσης Ελλάδος άμα λάχει .......

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Orestios 18/01/2011 12:57:09

      "λειψανδρία" είπε η κα Καϊλή;
      Γυναίκες δεν εργάζονται εκεί Strange;

  2. Γιωργος Χ avatar
    Γιωργος Χ 18/01/2011 10:34:43

    ..που να δεις με τους γιατρούς τι γίνεται...
    13 μήνες κλείσαμε απλήρωτοι...

  3. SOTPAP avatar
    SOTPAP 18/01/2011 10:40:54

    Αν δεν πλακώσουμε στις αγωγές προσωπικά τη διοίκηση του ΟΠΑΔ αλλά και τον ίδιο τον αρμόδιο Υπουργό, δεν θα βάλουν μυαλό.
    Αγωγές σε βάρος των προσωπικών τους περιουσιών, να αισθανθούν τι σημαίνει να χάνεις την περιουσία σου.

  4. φωτεινη avatar
    φωτεινη 18/01/2011 10:47:14

    δικοι του κοπριτες ειναι,κατα τα λεγομενα καποιου,τους κανει οτι θελει.ειναι η καινουργια επαγγελματικη φιγουρα.δουλος δημοσιου.υπηρχε στην αρχαιοτητα αραγε?

    • occultist avatar
      occultist @ φωτεινη 18/01/2011 18:45:05

      φωτεινη είπε:
      ""δουλος δημοσιου.υπηρχε στην αρχαιοτητα αραγε?""
      ΝΑΙ. Οι Σκύθες τοξότες που ασκούσαν αστυνομικά καθήκοντα είσαν δημόσιοι δούλοι. Ομοίως και οι εργαζόμενοι στα κρατικά ορυχεία ασημιού στο Λαύριο.

  5. xenios avatar
    xenios 18/01/2011 10:48:10

    Γιατί μόνο στο ταμείο δημοσίων υπαλλήλων γίνονται αυτά;
    Συγγενικό μου πρόσωπο, έκανε επέμβαση αφαίρεσης μαστού και χρειάζεται άμεσα χημειοθεραπεία. Ξέρετε πότε της έκλεισαν το ραντεβού; Τον Απρίλιο.

    Κανείς δεν ενδιαφέρεται για τίποτα. Τον Λοβέρδο τον Παπακωνσταντίνου και τον GAP, τους ενδιαφέρουν μόνο οι αριθμοί.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ xenios 18/01/2011 11:00:15

      Μα, αν κάποιοι πεθάνουν στο μεταξύ, τόσο το καλύτερο για τα νεοφιλελεύθερα απολειφάδια που μας κυβερνούν. Θα μειωθεί και η συνταξιοδοτική επιβάρυνση!

  6. tiramola avatar
    tiramola 18/01/2011 11:16:43

    Στην περιοχή μου πάντως ο ΟΠΑΔ στεγάζεται σε ένα υπερσύγχρονο πεντακάθαρο κτήριο με άμμεση εξυπηρέτηση των ασφαλισμένων χωρίς καμία ταλαιπωρία.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ tiramola 18/01/2011 16:44:02

      Αν κάποιος σου πει για το Μενίδι, εσύ θα πεις "ναι αλλά εγώ στην Εκάλη να δείτε τι ωραία που ζω...";
      Ντροπή.

      • tiramola avatar
        tiramola @ Strange Attractor 18/01/2011 22:52:47

        Απλώς περιέγραψα την αντίστοιχη εικόνα στην περιοχή μου.
        Εσύ σαν καλός αρθρογράφος έβαλες την κατάλληλη σάλτσα επειδή φαίνεται ήταν η πρώτη φορά που πήγες στον ΟΠΑΔ της περιοχής σου να εξυπηρετηθείς και αγανάκτησες...με το ΠΑΣΟΚ
        Ντροπή λοιπόν δική σας που ανεχτήκατε τόσα χρόνια άχρηστους πρωθυπουργούς, νομάρχες και δημάρχους της περιοχής.

        • Ρομπέν το Γκαρσόν avatar
          Ρομπέν το Γκαρσόν @ tiramola 18/01/2011 22:59:45

          Τυραμόλα, εγώ πάω επί 25 χρόνια και όλα ήταν νορμαλ. Εδώ και 1 χρόνο άρχισαν αυτά ακριβώς που περιγράφει η ανάρτηση με μόνη διευκρίνηση ότι οι ουρές από τα χαράματα είναι για τις ανανεωσεις βιβλιαρίων και δικαιολογητικά για δαπάνες. Οι θεωρήσεις φαρμάκων και εξετασεων θέλουν 1-3 ώρες ανάλογα.

        • Strange Attractor avatar
          Strange Attractor @ tiramola 18/01/2011 23:01:16

          Ρε συ Τιραμόλα, η Εύα Καιλή του ΠΑΣΟΚ δεν είναι; Αυτή κατέθεσε επίκαιρη επερώτηση για τα χάλια του ΟΠΑΔ και για τις ουρές απ τα ξημερώματα. θα μας τρελάνετε;

    • occultist avatar
      occultist @ tiramola 18/01/2011 18:49:11

      Εβαλες το χεράκι σου και εσύ Τιραμόλα;; Τόσο μεγάλη επιρροή έχεις στην Ιπποκράτους;;

  7. φωτεινη avatar
    φωτεινη 18/01/2011 11:21:23

    εισαι σιγουρος οτι ζεις στην ελλαδα?μηπως εισαι μελος του πανελληνιου σοσιαλιστικου κινηματος του εξωτερικου?

  8. tiramola avatar
    tiramola 18/01/2011 11:23:45

    Για του λόγου το αληθές ρωτήστε τον μικρό Οδυσσέα που έχει σχέση με την περιοχή.

  9. Tem avatar
    Tem 18/01/2011 11:26:20

    Θα τα αλλάξει όλα ο Λοβέρδος μην ανησυχείτε

  10. Εν Πλώ avatar
    Εν Πλώ 18/01/2011 11:34:30

    Ο ΟΠΑΔ αποτελεί ντροπή για τον "πολιτισμό" μας. Αίσχος.
    Ακους Τιραμόλα;
    Εισπράτουν τα πάντα προκαταβολικά από τους Δ.Υ. και τα αποδίδουν μετά από ένα και πλέον έτος, αν είσαι τυχερός να βρεθείς στα γκισέ τους και να καταθέσεις τα δικαιολογητικά. Για τη θεσσαλονίκη έχω δει και ρεπορτάζ στη τηλεόραση, από τα άγρια χαράματα μαζεύονται οι υπερήλικες και οι ασθενείς. ΝΤΡΟΠΗ για την Ελλάδα.

  11. Κεφαλλονίτης avatar
    Κεφαλλονίτης 18/01/2011 12:01:21

    Μήπως το πρόβλημα ανάγεται στο γνωστό έλλειψη χρημάτων στάση εμπορίου; Αυτούς που είναι χωρίς δουλειά και άρα ανασφάλιστοι τους σκέφτεστε; Όλοι αυτή τη ρεμούλα τόσα χρόνια στο θέμα της υγείας δεν την βλέπαμε;
    Δεν είδα ποτέ να κατέβουμε σε διαμαρτυρία εκτός για συντεχνιακά και οικονομικά γενικώς θέματα. Αυτά πληρώνουμε τώρα.
    Αφού έχουν οι υπάλληλοι του δημοσίου πρόβλημα γιατί δεν ασφαλίζονται στο ΙΚΑ, αλλά ακόμα και οι στο ΙΚΑοι εργαζόμενοι είναι ασφαλισμένοι στο Δημόσιο; Για τα άλλα ταμεία ενδιαφέρθηκε κανείς τόσα χρόνια;
    Αλλά εμείς των άλλων είμαστε τα κορόιδα. 1800 ευρώ το μήνα πληρώνω εδώ και χρόνια στο ΙΚΑ, έχω την ίδια εξυπηρέτηση του Δημοσίου; Μπαρπούτσαλα!
    Έπειτα όλες οι πολιτικές τα τελευταία χρόνια ήταν υπέρ της ιδιωτικής ασφάλισης γιατί δεν προσέφυγαν σε αυτή οι τώρα δυσανασχετούντες; Και δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράματα περιμένετε λίγο ακόμα και θα λυθούν όλα διά μαγείας!
    Αντί να βρούμε τη ρίζα του κακού ψάχνουμε για Σωτήρες όπως πάντα. Και οι διάφοροι ΣΩΤΗΡΕΣ μας έχουν σώσει τόσα χρόνια δεν έχω κανένα παράπονο. ΒΑΡΕΘΗΚΑ να ακούω μόνο μουρμούρες με τον ίδιο πάντα στόχο, την εύρεση του ΜΕΣΣΙΑ.
    Και πάντα αυτοί οι μεσσίες μετά από δυό το πολύ χρόνια βγαίνουν ΝΤΖΟΥΦΙΟΙ.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Κεφαλλονίτης 18/01/2011 12:07:32

      Κατά τη γνώμη σου, το ζητούμενο είναι απλώς να μη "γκρινιάζουν" οι ασφαλισμένοι που δεν εξυπηρετούνται σωστά, ή να καλύπτονται ως προς την περίθαλψη και οι άνεργοι-ανασφάλιστοι;

  12. Wolf avatar
    Wolf 18/01/2011 12:49:36

    Χθεσινό περιστατικό στον ΟΠΑΔ. Μια κυριά βρίσκετε εκεί από τις 8 πμ, η ωρα έχει πάει 12μ και αφού ένας υπάλληλος εξυπηρετεί την ουρά, ενω οι υπόλοιποι παρακέιμενοι συνάδελφοι του, διαβαζαν εφημερίδα, μπαίνει στην αίθουσα η προϊσταμένη της υπηρεσίας και ακούει τους δυσμοιρους που περιμένουν, να διαμαρτύρονται και τους απαντά: γιατί γκρινιάζετε, λέει η προϊσταμένη, στη Θεσσαλονίκη, στήνονται από τις 4 το πρώι στην ουρά, αυτό θέλετε να σας κάνω και εδώ? Και όλα αυτά με απειλητικό και αυταρχικό ύφος. Αφού δεν την κλώτσησε κανένας, καλά έκανε...

  13. ο ξένος avatar
    ο ξένος 18/01/2011 13:29:48

    Είναι μύθος ότι οι Δ.Υ. ψηφίζουν σε συντριπτικό ποσοστό ΠΑΣΟΚ. Υπάρχουν αναλυτικά στοιχεία για την εκλογική συμπεριφορά τους, από τα οποία προκύπτει πως ούτε καν το 50% ψηφίζει το "κίνημα". Είναι αλήθεια ότι οι υπάλληλοι στα παραπάνω παραδείγματα, θέλουν "μάπες". Μια καλή γροθιά αλλάζει χαρακτήρα, λένε.
    Το κυριότερο, ωστόσο, είναι η εκ βάθρων αλλαγή του "συστήματος", π.χ. με ένα ασφαλιστικό ταμείο για όλους -άμεσα- ενιαίο μισθολόγιο κτλ. Αυτά τα αυτονόητα είναι δύσκολα, σε μια χώρα όπου η κάρτα του πολίτη προκαλεί τέτοια κριτική, με μορφωμένους ανθρώπους να μιλούν ακόμη και για "666" και "χάραγμα". Έλληνες, αφυπνιστείτε! "ή αλλάζουμε ή βουλιάζουμε".

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ ο ξένος 18/01/2011 13:34:52

      Δεν είναι θέμα "666". Είναι ότι η "κάρτα του πολίτη" θα καταγράφει πλήρως όλο το ιστορικό μου, ιατρικό, φορολογικό και -σε συνεργασία με τη φοροκάρτα- τις καταναλωτικές συνήθειές μου επίσης. Αν εσύ δεν έχεις κανένα πρόβλημα με τα παραπάνω, τότε μπορείς να πας να πάρεις τη ρουφιανοκάρτα. Εγώ, όπως και πολλοί άλλοι, θα κάνουμε τα πάντα για την ακύρωσή της, τόσο τυπικά, όσο και στην πράξη!

  14. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 18/01/2011 15:21:30

    Απ ότι ακούω, η κατάσταση στον ΟΠΑΔ θεσσαλονίκης είναι χειρότερη από όσο νόμιζα. Από τις 04:00 αρχίζουν οι ουρές!!!!!

  15. μετρό-στάση γουδί avatar
    μετρό-στάση γουδί 18/01/2011 19:46:36

    πηγα στις 1:30 στον ΟΠΑΔ θεσ/νίκης να θεωρησω ενα βιβλιαριο για εξετάσεις. χρόνος αναμονής 15 δευτερολεπτα, ήταν μονο ένας μπροστά μου

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ μετρό-στάση γουδί 18/01/2011 22:34:54

      Μετά γνώρισες ιδιαιτέρως και τη Μισέλ Φάϊφερ, και πιο μετά κέρδισες και το λαχείο. Στο τέλος ξύπνησες, πέφτοντας απ τον καναπέ όπου τον είχες πάρει λίγο, και πήγες στη τοπική του ΠΑΣΟΚ για νέες οδηγίες.

      • danaos avatar
        danaos @ Strange Attractor 18/01/2011 22:47:02

        Strange,δεν είναι μόνο η ταλαιπωρία στην ουρά, (9 πήγα στις 11 έφυγα) είναι και η αγένεια κάποιων υπαλλήλων!Δυνάστες!

  16. Nasos avatar
    Nasos 18/01/2011 20:13:11

    σε λίγο καιρό αξιοπρεπή περίθαλψη θα λαμβάνουν μόνο όσοι ξέρουν να απαγγέλουν από μνήμης την Διακήρυξη της 3ης του Σεπέμβρη
    εναλλακτικά όσοι γνωρίζουν την μπροσούρα του Γληνού ''Τι είναι και τι θέλει το ΕΑΜ'',έτσι κι αλλιώς αυτήν κατέκλεψε ο Αντρέ και το ΠΑΣΟΚ
    όσοι φτάνουν μέχρι το τέλος,δηλαδή βρίσκουν την υγειά τους θα κερδίζουν μια συνάτηση τετ-α-τετ με την Αρχηγομήτωρ Μάργκαρετ για να συζητήσουν για τις τελευταίες εξελίξεις στα διουρητικά και την προσφορά των ΜΚΟ στην κοινωνία