02/11/2009 14:51
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στα παλιά μονοπάτια της διάσπασης και της διαπλοκής και ο Έβερτ



Σε γραπτή του δήλωση, την οποία μετέδωσε σήμερα το Mega, ο Μιλτιάδης Έβερτ δηλώνει ότι η ανάδειξη της τέως υπουργού Εξωτερικών στην ηγεσία θα δημιουργήσει προοπτικές ώστε το κόμμα να επανέλθει στην εξουσία.

Επιβεβαιώνεται έτσι αυτό το οποίο έχουμε επισημάνει πολλές φορές εδώ μέσα. Ότι δηλαδή ήταν η συμμαχία της Ντόρας με τον Έβερτ που προκάλεσε την διάσπαση του 1993.

 Βεβαίως, δεν γνωρίζουμε αν ο κ. Έβερτ εκπροσωπεί και κανέναν άλλο σοβαρό πέραν του εαυτού του, του γαμπρού του Π. Δούκα, της κόρης του και των υπολειμμάτων του παλαιού μηχανισμού του. Σε κάθε περίπτωση όμως διαβάστε τι έχουμε γράψει για να καταλάβετε πως το παρελθόν δένει με το παρόν στη ΝΔ, που οδεύει ολοταχώς προς την διάσπαση:

 Ο Αντώνης Σαμαράς και η αλήθεια για τα γεγονότα του 1993

 Τι, αλήθεια, έγινε με την κυβέρνηση Μητσοτάκη το 1993;

 «Ο Σαμαράς ήταν θύμα, η Ντόρα έβλαψε τον πατέρα της»

 Έχουμε επίσης και ένα ερωτηματάκι; Εκτός από τον κ. Έβερτ θα ενταχθούν στο στρατόπεδο της Αγίας Οικογενείας και ο κ. Δούκας με τα ομόλογα και το ξυστό;

 Ο κ. Παπανδρέου και ο κ. Καρχιμάκης με τον κ. Ζορμπά τι κάνουν επιτέλους; Θα την κάνουν εκείνη την εξεταστική επιτροπή για τα ομόλογα για να γελάσουμε πολύ;

(Στη φωτογραφία ο κ. Εβερτ με τον αείμνηστο Αθ. Κανελόπουλο την εποχή που έστηναν την ανατροπή του Μητσοτάκη και την χρέωναν στον ....Σαμαρά)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. stam avatar
    stam 02/11/2009 14:54:07

    ,,,,,μονο ζημια της κανει της ντορας η συμπορευση της καμαριλας

  2. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 02/11/2009 14:58:44

    Αναμενόμενο οσο και αδιαφορο. Όπως λες, περα του εαυτου του και του Δούκα ο Έβερτ δεν εκπροσωπεί κατι μεσα στην παραταξη εν ετει 2009. Τα τζακια της παραταξης στηριζουν την Αγια Οικογενεια, ειναι γνωστα αυτα. Το θεμα ειναι τί σχεση εχει ο απλος Νεοδημοκρατης με ολους αυτους που εξοφλουν γραμμάτια του παρελθοντος. Και ποιον εβλαψαν ολα αυτα τα παιχνιδια. Παντως οχι τις τσεπες ολων αυτων που τα επαιζαν τοσα χρονια..

    • thess02 avatar
      thess02 @ ΓΙΑΝΝΗΣ 02/11/2009 17:51:22

      ΕΝΩ Ο ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΖΑΚΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΤΟ ΝΙΑΤΟ!!!

      • trellakias avatar
        trellakias @ thess02 03/11/2009 15:23:49

        Όπως όλοι έτσι και ο Αχιλλέας είναι απο τζάκι και το πρώτο καπη βρε φίλε αλλά και η κυρία καλό θα ήταν να έχει πτυχίο παλαιοντολογίας με τόσους Δεινόσαυρους που έχει δίπλα της. Εκτός από το μεγάλο ντοράκι συγνώμη τον βαγγέλα εννοούσα που ως γνήσιο μαντρόσκυλο της έχει αναλάβει να λέει όσα δεν μπορεί να πει η ίδια.
        Ξέχασαν τόσο γρήγορα όσα έκαναν στον απλό οπαδό την περίοδο 2004-2009? Αυτοί ήταν οι υπουργοί που τα γραφεία τους ήταν κλειστά για τον απλό οπαδό, για τα παιδιά των stage, για τον έμπορο του κέντρου που ο κάθε μπαχαλάκιας έκανε την εμπορική ζωή ανω-κατω όποτε ήθελε!!
        Μην παίζουν με την υπομονή του πολίτη και του οπαδού τους, υπάρχει ΘΥΜΟΣ στον απλό Νεοδημοκράτη. Θα κάνουν καιρό να δουν την ψήφο μας.

  3. EUROTSOPANHS avatar
    EUROTSOPANHS 02/11/2009 15:02:26

    ΔΥΣΤΥΧΩΣ Η ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΟΜΜΑ ΤΩΝ ΖΟΜΠΙ.
    ΔΙΝΟΥΝ ΑΚΟΜΗ ΒΑΣΗ ΣΕ ΠΟΛΙΤΚΟΥΣ ΒΡΥΚΟΛΑΚΕΣ ΠΟΥ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΗΘΕΙ.
    ΤΟ ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΤΟΥ ΕΛ ΣΙΝΤ ΠΟΥ ΔΙΑΚΑΤΕΧΕΙ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΚΙΝΔΥΝΕΟΥΜΕ ΝΑ ΜΕΤΑΤΡΕΨΟΥΜΕ ΤΗΝ ΒΟΥΛΗ ΣΕ ΧΑΜΟΜΗΛΟΠΟΤΕΙΟΝ.
    Η ΔΗΜΟΓΕΡΟΝΤΙΑ ΕΙΝΑΙ ΙΣΧΥΡΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑΤΙ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙ Ο ΣΕΒΑΣΜΟΣ ΣΤΟΥΣ ΓΕΡΟΝΤΕΣ ΚΑΙ Η .....ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑ ΤΩΝ ΝΕΩΝ.

    • stam avatar
      stam @ EUROTSOPANHS 02/11/2009 15:13:24

      ....ο πολιτικος πολιτευεται και μετα το θανατο του...επι σαρανταημερο

  4. Kώστας Θ. avatar
    Kώστας Θ. 02/11/2009 15:03:44

    Καιρός να απαλλαγούμε από τα φαντάσματα του παρελθόντος και τραβήξουμε μπροστά με τον Αντώνη.
    Αρκετά!

  5. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 02/11/2009 15:03:46

    γράφει προσημείωση για το παιδί, εάν βγει η υψηλή αδελφή του ελέους και του ορθού δρόμου

  6. kanis avatar
    kanis 02/11/2009 15:08:39

    Ποιό lobby, παραδοσιακής υποστήριξης του Εβερτ, στηρίζει Ντόρα, αν και δεν στήριζε Μητσοτάκη;

    • kanis avatar
      kanis @ kanis 02/11/2009 15:20:54

      Η απάντηση βρίσκεται σε ..κατοχικά αντανακλαστικά!

  7. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 02/11/2009 15:09:05

    Εντονες φημες σε διαφορα blogs περι αποσυρσης Αβραμοπουλου απο τη μαχη.

  8. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 02/11/2009 15:17:17

    Το σύστημα έχει επιστρατεύσει κάθε τρόπο να βγάλει την Ντόρα, με τις υγιές μας.

    • loretta avatar
      loretta @ «Κασσάνδρα» 02/11/2009 15:42:44

      Μας δινεται η ευκαιρια να μην ευοδωσει το συστημα να το πολεμησουμε με την ψηφο της βασης.

      Γιαυτο η μονη λυση ειναι ΣΑΜΑΡΑΣ.

      • Πονοκέφαλος avatar
        Πονοκέφαλος @ loretta 02/11/2009 15:52:09

        Θα το γράφω συνέχεια, γιατί υπάρχει λόγος. Αν ψηφιστεί, θα βγει;

        • loretta avatar
          loretta @ Πονοκέφαλος 02/11/2009 16:43:22

          Και τι θα πει αυτο?? δηλ να μπουμε στην λογικη να απορρίψουμε οι πολιτες την ευκαιρια που μας δοθηκε να διαμορφωσουμε το κομμα/??


          Μια ευκαιρια που προσπαθησε με νυχια και με δοντια να πολεμησει το συστημα της θεοδωρας?

          Δεν ηξερα οτι εχουμε οπαδους του μοναρχισμου στην δημοκρατικη ελλαδα και ποσο μαλλον μεσα στην Νεα Δημοκρατια.

  9. ΚΑΛΛΙΜΑΧΟΣ avatar
    ΚΑΛΛΙΜΑΧΟΣ 02/11/2009 15:28:47

    Αφρίζουν και ξεσαλώνουν τα απομεινάρια του παλαιοκομματισμού. Τα παίζουν όλα για όλα τώρα. Φτάσαμε στο κρίσιμο σημείο.

    Ξεριζώστε τα απομεινάρια του παλαιοκομματισμού. Διώξτε την σαπίλα και την παρακμή, τους μηχανισμούς της ήττας και της διαπλοκής. Ή τώρα ή ποτέ!

  10. tiramola avatar
    tiramola 02/11/2009 15:31:03

    Είναι προφανές ότι ο Έβερτ είναι εκτός τόπου και χρόνου.
    Σας δηλώνω κατηγορηματικά ότι ακόμα και ο πιό απογοητευμένος πασοκος ΝΔ με αρχηγό Ντόρα δεν πρόκειται να ψηφίσει.
    Και δεν είναι μόνο αυτό...
    Επειδή έχω δώσει μάχες στο παρελθόν με ανυπόμονους πασοκους για να επανέλθουν στην εξουσία , εκείνο που τελικά επικράτησε ήταν ο πολιτικός λόγος του ΓΑΠ απέναντι στην ρητορική δεινότητα Βενιζέλου.
    Η λογική ότι αν ήταν ο Βενιζέλος αρχηγός θα είχαμε κερδίσει από το 2007 δεν λέει τίποτα σε όσους αντιμετωπίζουν σοβαρά την πολιτική και όχι βάσει προσωπικού όφελους.
    Επειδή βλέπω ότι υπάρχουν αρκετοί ΝΔκράτες που κινούνται στην ίδια λογική γρήγορης επανόδου στην εξουσία τους προειδοποιώ να μην κάνουν το λάθος να επιλέξουν με επικοινωνιακά κριτίρια.
    Δυστηχώς δεν έμαθε τίποτα από αυτή τη ζωή ο κύριος Έβερτ...
    Αν δεν υπάρξει ισχηρή αντιπολίτευση ο Γιώργος αναπόφευκτα θα χαλαρώσει.
    Με την Ντόρα αρχηγό θα κάνει διακοπές διαρκείας.
    Αν εκλεγεί ο Σαμαράς από την άλλη η σύγκρουση θα είναι αναπόφευκτη.
    Χωρίς να συγκρουστείς όμως θα είσαι μιά ζωή κομπάρσος...

    • asinepis avatar
      asinepis @ tiramola 02/11/2009 15:49:44

      Εδω ψήφισαν Μητσοτάκη γιατι όχι Ντόρα

  11. ΚΑΛΛΙΜΑΧΟΣ avatar
    ΚΑΛΛΙΜΑΧΟΣ 02/11/2009 15:46:59

    Τιραμόλα, θυμίσου και την αρχηγία Έβερτ, τον νομίζαμε «μπουλντόζα», αλλά πολιτεύθηκε ως αντιπολίτευσι εντελώς άνευρα και φιλικά προς το ΠΑΣΟΚ, είχε ξενερώσει τους νεοδημακράτες από την πρώτη στιγμή. Ό,τι κάνει και η Ντόρα, της οποίας η πολιτική ψάχνουμε με το υποδεκάμετρο να βρούμε σε τι διαφέρει από αυτήν του Γιωργάκη. Και χρειάστηκε να έρθει ο Μητσοτάκης για να συγκρουσθή με το ΠΑΣΟΚ, το σύστημα ΠΑΣΟΚ, αυτό οφείλουμε να τού τό αναγνωρίσουμε. Τότε. Σήμερα η Ντόρα είναι δεύτερος Γιωργάκης. Θα έχουμε την πιο άνευρη και αποτυχημένη αντιπολίτευσι, θα γίνη η ΝΔ απλώς κριτική τάσι μέσα στην ευρύτερη... «προοδευτική» κεντροαριστερά! Χωρίς καν να κερδίση το παραμικρό από τον κεντρώο χώρο, αφού οι κεντροαριστεροί, λόγω 1965 (κακώς κατ' εμέ - άσχετο) και όχι μόνον, έχουν αλλεργία με την οικογένεια Μητσοτάκη.

  12. ΚΑΛΛΙΜΑΧΟΣ avatar
    ΚΑΛΛΙΜΑΧΟΣ 02/11/2009 15:47:41

    Ένα πράγμα φοβούμαι τώρα. Ότι ο νεοδημοκράτης έχει μάθει να λειτουργή με το κριτήριο της κομματικής (ψευτο)νομιμοφροσύνης (=προβατοσύνης, βλέπε «μαντρί»). Ο Σαμαράς είναι κακός επειδή έφυγε από το μαντρί, άρα, βουρ τα πρόβατα, όλοι στο μαντρί! Έχει ξεσαλώσει και το σύστημα... Ελπίζω να διαψευσθώ.

    • emily avatar
      emily @ ΚΑΛΛΙΜΑΧΟΣ 02/11/2009 16:02:59

      Έφυγε από το μαντρί γιατί εξαναγκάστηκε όμως.Μην το ξεχνάμε αυτό.Και πάντως ο κόσμος προχωρά μπροστά.

      • thess02 avatar
        thess02 @ emily 02/11/2009 17:57:49

        ΕΞΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΕ ΤΟ 93 ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΓΥΡΙΣΕ ΟΥΤΕ ΤΟ 94 ΟΥΤΕ ΤΟ 95 ΟΥΤΕ ΤΟ 96 ΟΥΤΕ ΣΤΙΣ ΕΥΡΩΕΚΛΟΓΕΣ ΤΟΥ 99 ΜΕ ΑΡΧΗΓΟ ΤΟΝ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ. ΑΛΛΑ ΣΤΗ ΣΥΓΟΥΡΑΝΤΖΑ ΤΟΥ 2004

        • emily avatar
          emily @ thess02 02/11/2009 18:10:22

          Ακριβώς,γιατί ο Μητσοτάκης έβαζε βέτο τόσα χρόνια.

        • περαστικός avatar
          περαστικός @ thess02 02/11/2009 18:14:02

          Το 2000 στήριξε τη ΝΔ δημόσια
          Το 2004 με βέτο δεν μπήκε στους συνδυασμούς αλλά στην ευρωλίστα
          Το 2007 με βέτο δεν πήρε υπουργείο
          Το 2009 με βέτο δεν πήρε "πρωτοκλασάτο" υπουργείο.

          Και σήμερα με 8 μήνες σε υπουργείο β κατηγορίας κοντράρει στα ίσια την υπερ-δήμαρχο και υπέρ-υπουργό εξωτερικών με τόση προβολή την τελευταία 7ετία.

          Φαντάσου να είχε κάνει μεγαλύτερα βήματα επανένταξης πιο γρήγορα...

        • FotisAthan avatar
          FotisAthan @ thess02 02/11/2009 18:14:58

          Λάθος φίλε στίς εκλογές τού 2000 ανοιχτά τάχτηκε μέ τη ΝΔ ΚΑΙ υποδέχτηκε τόν Κ.Κ στην Καλαμάτα.

  13. tiramola avatar
    tiramola 02/11/2009 15:58:38

    Ακόμα και τότε που το ΠΑΣΟΚ του Ανδρέα ήταν στα χειρότερά του το 1993 πήρε σχεδόν 40%...
    Μην ξεχνάς ότι είχε προηγηθεί οικουμενική και πριν από αυτή η μεγαλύτερη ανωμαλία στην πολιτική ιστορία της χώρας όπου ο Φλωράκης δοκίμαζε τα ντολμαδάκια της Μαρίκας...

  14. anonymous avatar
    anonymous 02/11/2009 18:11:16

    Τελικά, όλοι όσοι θέλουν να εξασφαλίσουν ότι η ΝΔ θα παραμείνει ένα κόμμα φεουδαρχών, όπου τα σόγια θα κληρονομούν τις βουλευτικές έδρες, πήγαν Ντόρα: Έβερτ, Κεφαλογιάννης, Βαρβιτσιώτης, Πετραλιά, Τζιτζικώστας, Καλαντζάκου, Μπεκίρης....
    Οι οικογένειες στην Αγία Οικογένεια...
    Έλεος!!!!
    Τι άλλο να πούμε;;

  15. FotisAthan avatar
    FotisAthan 02/11/2009 18:11:54

    Ο Μίλτος ( Καρδίτσα -Καρδίτσα) επαναφέρει τό γνωστό επιχείρημα πού ετέθη στην εκλογή Μητσοτάκη - Στεφανόπουλου τό 85.Επελέγη ώς ο ικανότερος να νικήσει τόν Παπανδρέου πού τελικά έπεσε εξασθενημένος , άρρωστος , με την φθορά τών σκανδάλων και πάντως άντεξε στό αξιοπρεπές 40. Εχει κανείς αμφιβολία οτι ο Στεφανόπουλος δέν θα χρειαζόταν τρεις αναμετρησεις (89-90)και ίσως νά καθάριζε τό 1985.Στό σήμερα τώρα. Γιατί η Ντόρα "θα δημιουργήσει προοπτικές ώστε το κόμμα να επανέλθει στην εξουσία "? ΄Τό ισχυρό χαρτί τού ΓΑΠ είναι τό ανθρώπινο προφίλ .Αναντίρρητα σέ αυτό υπερέχει ο Αντώνης πού αναδίδει θέρμη , ανθρωπιά,καλοσύνη.Αντιθέτως η Ντόρα όζει κυνισμό ,περιφέρουσα τό αντιπαθές χαμόγελο.Τό ΠΑΣΟΚ άν δέν πέσει σέ σκάνδαλα, στοιχειωδώς καταβάλει φιλότιμη προσπάθεια στήν οικονομία και κρατήσει χαμηλό προφίλ τύπου Γιώργου,Ραγκούση,Γερουλάνου και Μπιρμπίλη θά ρίξει ρίζες και η Ντόρα θα φτάσει στην ηλικία τού Μπαμπά της .
    Παιδιά καταλαβαίνω τους ενδοιασμούς κάποιου πού δυσκολεύεται να εγγραφει γιά να ψηφίσει Σαμαρά όμως τό διακύβευμα είναι μειζον και η ευκαιρία χρυσή.Νά τσακίσουμε τα ΤΖΆΚΙΑ , τούς σάπιους κομματικούς μηχανισμούς τούς πουλημένους δημοσιογράφους τού payroll .Νά μην ηττηθεί η ΕΛΠΙΔΑ .

    • ΑΡΗΣ Θ avatar
      ΑΡΗΣ Θ @ FotisAthan 02/11/2009 20:54:16

      Για να είμαστε δίκαιοι, τότε ο Εβερτ είχε ταχθεί με τον Στεφανόπουλο

  16. anonymous avatar
    anonymous 02/11/2009 18:12:50

    Έβερτ: Όχι για μένα... για τη φουκαριάρα την κόρη μου (Αλεξία), για το φουκαριάρη το γαμπρό μου (Δούκας)...

  17. giankoulas avatar
    giankoulas 02/11/2009 19:46:57

    Ti leei o tiramola? Epikratise o politikos logos tou Gap? kana allo anekdoto uparxei? Mipos na rotisoume ton 'sugkentrosiarxi' tou pasok poios politikos logos epikratise?

  18. πρασινάλογα avatar
    πρασινάλογα 02/11/2009 21:15:02

    Όταν αρρωσταίνει και γερνάει το σώμα χάνονται όχι μόνο τα ιδανικά αλλά και το καθαρό μυαλό.
    Δεν είχε και τίποτε να χάσει ο Έβερτ, η υστεροφημία του, εξάλλου, έχει χαθεί προ πολλού.

  19. nagia avatar
    nagia 02/11/2009 23:06:10

    Θα εχουμε τετοιες ανατροπες.,που θα τριβουμε τα ματια μας ολοι.Να σας πω το σκεπτικο μου.Σε οτι αφορα την Ντορα,πιστευω οτι δεν θα ειναι πολοι αυτοι που θα κανουν την "θυσια" να εγγραφουν για να την ψηφισουν.Δεν συμβαινει ομως το ιδιο για τον Αντωνη Σαμαρα.Βλεπω στο διαδικτιο,μια μεγαλη συμπαθεια,λατρεια,την Ελπιδα για κατι καινουργιο,φρεσκο,οχι φθαρμενο,πολυς κοσμος τρομερα απογοητευμενος βλεπει στον Αντωνη,οσα περιμεναν και δεν τα πηραν απο αλλους.Ειναι λοιπον αποφασισμενοι να εγγραφουν για να τον βγαλουν Προεδρο,γιατι στο προσωπο του ,βλεπουν την . τελευταια τους ελπιδα.Οσο για την εγγραφη που συχνα ανεφερα,πιστεψτε με δεν ειναι ευκολο να πεισεις τον αλλο να εγγραφει.Αντιδρα,για επαγγελματικους λογους,δεν θελει "στιγματιστει" σε ποιο κομμα ανοικει.Για τον Σαμαρα ομως και ιδιως οι νεοι,δεν τους νοιαζει τιποτα και εχουν φοβερο ενθουσιασμο.

  20. Χρήστος avatar
    Χρήστος 02/11/2009 23:13:19

    και μόνο επειδή ο tiramola δεν θέλει την Ντόρα...εγώ ψηφίζω Ντόρα...

    τι να λέμε τώρα; θα μας πουν οι πασοκοι τι να ψηφίσουμε...