13/04/2009 13:56
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στα «μαλακά» οι κουμπάροι

Σε συνολική ποινή φυλάκισης 5,5 ετών καταδικάστηκαν από το Τριμελές εφετείο κακουργημάτων της Αθήνας γιά την υπόθεση της ΜΕΒΓΑΛ ο πρώην γενικός διευθυντής ανταγωνισμού Παναγιώτης Αδαμόπουλος ,ο εκτελωνιστής Παναγιώτης Αναγνωστόπουλος και ο εμπορος σιτηρών Κων/νος Κωνσταντινίδης. Το δικαστήριο αναγνώρισε στους δύο πρώτους το ελαφρυντικό του πρότερου εντιμου βίου και στον τρίτο αυτό της μετέπειτα καλής συμπεριφοράς. Το δικαστήριο έδωσε ανασταλτικό αποτέλεσμα στην έφεση των τριών κατηγορουμένων με την επιβολή χρηματικής εγγύησης 10.000 ευρώ στον καθένα. Οι ποινές που επέβαλε είναι τέσσερα χρόνια για την απόπειρα εκβίασης και 18 μήνες στον καθένα για τη δωροδοκία και την άμεση συνέργεια σε δωροδοκία.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 13/04/2009 14:22:12

    Ο πέλεκυς της ανεξάρτητης Ελληνικής δικαιοσύνης έπεσε βαρύς!!
    Δηλαδή τώρα οι κουμπάροι δεν θα μπορούν να διοριστούν στο δημόσιο....
    Τρομερή ποινή!!!! Θυμίζει μεσαίωνα.
    Τρέμουν τα απανταχού λαμόγια (πράσινα & μπλέ)

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 13/04/2009 14:22:25

    3χ10.000=30.000 Ευρα.

    Τσαμπα, διοτι ειναι δυσκολοι οι καιροι. Εχουμε κριση.. που να τραβιουνται να βρουν δανεικα για εγγυηση τα παλικαρια. Εδω ο Λαλιωτης πηγε στο κομμα για να καβατζαρει τα 120.000 για το φουκαριαρικο το σπιτι του. Τελικα τι εγινε??? το εσωσε το σπιτι το ΠΑΙΝΤΙ ? Ξερει κανεις να μας πει??

    ΠΠ

  3. Naruto avatar
    Naruto 13/04/2009 14:30:31

    Δηλαδή τώρα οι κουμπάροι δεν θα μπορούν να διοριστούν στο δημόσιο…μεσω ΑΣΕΠ.

    Τώρα ειναι σωστο :P

  4. Μάρκος avatar
    Μάρκος 13/04/2009 14:48:00

    Δηλαδή ρε μάγκες που ειρωνεύεστε, είχατε δει επί ΠΑΣΟΚ καμιά καταδικαστική απόφαση κανενός στελέχους για παρόμοιες περιπτώσεις; Σας θυμίζω απλά την δήλωση Παγκάλου:" όταν κάποιος στο κόμμα μιλούσε για Διαφθορά, ο Σιμήτης τον επέπλητε. Όχι επειδή δεν υπήρχε διαφθορά, αλλά επειδή κάποιος μιλούσε γι'αυτήν".

  5. Lavazza avatar
    Lavazza 13/04/2009 14:51:52

    "Και οι τρεις κατηγορούμενοι ασκησαν εφεση και αφέθηκαν ελεύθεροι..."

    Όσο δεν αλλάζει αυτό (δηλαδή να ασκούν έφεση και να αφήνονται ελεύθεροι) δεν αλλάζει τίποτε σε αυτή τη χώρα!

    Για πέρνα τους αλυσίδες στα χέρια και στα πόδια και βάλε τους με τον γκασμά να σκάβουν στο πέταλο του Μαλιακού, να δεις άμα θα κάνουν κι άλλοι τα ίδια...

  6. ο νοών...νοείτω avatar
    ο νοών...νοείτω 13/04/2009 15:27:19

    Ώ απίστευτη ..........!
    Στον βωμό σου στέκονται αντιμέτωπες η μετριότητα με την μετριότητα, και μετριούνται στο μετρικό σύστημα, μέτριων αξιών.
    Ο νικητής του διαγωνισμού παρακαλείται να προσέλθει να κυβερνήσει τα επόμενα 1, 2, 3, 4, ...χρόνια.
    Και με εγγύηση μέρους του επάθλου.
    Άρτος και θεάματα στην σύγχρονη αρένα.

  7. Nemo avatar
    Nemo 13/04/2009 15:39:42

    Ο Πανάγος και τ΄ αλλά παιδιά στα μαλακά και εσύ μακάκα έλληνα τρέχε για το μεροκάματο κι αυτό λειψό γιατί οι περισσότεροι σαν και σένα ψηφίζουν ΝΔ και ΠΑΣΟΚ και μετά βρίζουν τους μετανάστες, τον Σόρος, τους Εβραίους, τους Αμερικάνους, τους Τούρκους, τους διαπλεκόμενους, τους κουκουλοφόρους, τις τράπεζες και τις τηλεκατίνες. Όλα τους φταινε ποτέ η πολιτική τους επιλογή δηλαδή να ψηφίζουν τα λαμόγια του δικομματισμού να κάααθονται στον καναπέ και να το παίζουν άρχοντες και ξύπνιοι. Αντε να χαθείτε…

  8. stelios avatar
    stelios 13/04/2009 16:02:08

    9@
    Σωστος,ειδικα τωρα πια δεν υπαρχει ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ δικαιολογια,ΚΑΜΙΑ.

  9. osaperas avatar
    osaperas 13/04/2009 16:39:18

    Τελικά, από νομική άποψη, ένα πήδημα με έναν πατσοκοιλιά είναι βαρύτερο παράπτωμα από την εκβίαση μίας εταιρίας, την δωροδοκία και τη συνεργασία σε δωροδοκία από κυβερνητικά στελέχη.

  10. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 13/04/2009 17:11:07

    Σε 5-10 βδομάδες δεν θα θυμάται κανείς τίποτα...

  11. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 13/04/2009 17:36:06

    5-10 βδομάδες; πολλές λες archaeopteryx

  12. theo1611 avatar
    theo1611 13/04/2009 17:44:37

    Αν είναι μάγκες να στραφούν εναντίον αυτών που τους διαπόμπευσαν με χειροπέδες και δηλώσεις!!!

  13. thanos avatar
    thanos 13/04/2009 21:17:16

    5-Μάρκος Says:
    April 13th, 2009 at 2:48 pm

    Μαρκος ξεχνας πολυ ευκολα..Τα περι "Ανασυσταση του κρατους"

  14. thanos avatar
    thanos 13/04/2009 21:25:46

    "Ηρθες σαν την ανοιξη και μουφερες...."καπως ετσι δεν λεει και το τραγουδακι?

    Ετσι και ο Ριρης σημερα εμφανηστικε σαν την ανοιξη στο ALTER. Ας μας πει καποιος,αυτο καλο Η' κακο θα κανει στη ΝΔ ?

  15. Πυροπαθής avatar
    Πυροπαθής 14/04/2009 00:06:26

    @ 11. ¨Ετσι όπως τα λες είναι. Γιατί η συγκεκριμένη προσπάθησε να εκβιάσει τον ΜΕΓΑ γραμματέα του ΥΠΠΟ, τον αντικαταστάτη του πρωθυπουργου και υπουργου ΚΚ, να τηρήσει την υπόσχεση που της είχε δώσει ότι θα την διορίσει αν του κάτσει. Άκου μυαλό κι αυτή; Λες και ήταν πιο έξυπνη απ' όλες τις άλλες που του έκατσαν. Παρεπιμπόντος ο νόμος λέει "όποιος εκμεταλλεύεται τη θέση του και παρενοχλεί σεξουαλικά τιμωρείται". Τιμωρήθηκε ο ΜΕΓΑΣ ΕΡΑΣΤΗΣ Ζαχόπουλος και δεν το πήραμε είδηση; Τα κατάφεραν όμως και της έκλεισαν το στόμα της κακομοίρας.
    Ενώ οι κουμπάροι τι έκαναν; Μια κακιά επιχείρηση εκβίασαν. Και η αδέκαστη δικαιοσύνη τους δίκασε ΜΟΝΟ για απόπειρα εκβίασης και όχι για εκβίαση παρ' όλο που τους έπιασαν με τα χρήματα. Είπαμε ΑΔΕΚΑΣΤΗ.

  16. Naruto avatar
    Naruto 14/04/2009 08:50:02

    @ Μαρκος

    ΠΑΣΟΚ εχουμε τα τελευταια 7 χρονια? Το Πασοκ τα ακουσε οταν ηταν κυβερνηση και θα τα ακουσει εαν βγει παλι. Για να σχολιασεις κατι δεν κανεις ιστορικη αναδρομη. Στην αρχη ηταν οι δεινοσαυροι, ο Τυρανοδεινοσαυρος επερνε μιζες απο τα μαμουθ...

    Για να μην παρεξηγουμε. Καποιος σχολιαζει το ΠΑΣΟΚ δεν συμμενει οτι ειναι ΝΔ και το αντιστροφο. Μπορει να ειναι απλα αγανακτησμενος με αυτα που βλεπει, λεω τωρα.

  17. Μάρκος avatar
    Μάρκος 14/04/2009 10:12:25

    @20, εσύ έχεις καταλάβει ότι έχουμε ΝΔ τα τελευταία 7 χρόνια; Γιατί εγώ το αντίθετο καταλαβαίνω κάθε μέρα, με τον συρφετό των ΠΑΣΟΚικών στελεχών που λυμαίνονται ακόμη τη χώρα. Όσο για το σχολιασμός, ίσα ίσα, για να σχολιάσεις κάτι, θα κάνεις αναδρομή, θα συγκρίνεις πράγματα. Δεν μπορεί να λες ότι "έπεσαν στα μαλακά οι κουμπάροι", όταν η ποινή που επιβλήθηκε προφανώς ήταν η προβλεπόμενη από το νόμο. Δηλαδή, τι έπρεπε, να καθιερωθεί η θανατική ποινή για απόπειρα εκβιασμού, για να ικανοποιηθεί το περι δικαίου αίσθημα ποιών; Αυτών που κυκλοφορούν ελεύθεροι για το σκάνδαλο του Χρηματιστηρίου; Αυτοί που κυκλοφορούν ελεύθεροι για τις ελληνοποιήσεις με τις οποίες το ΠΑΣΟΚ κέρδισε τις εκλογές το 2000; Αιδώς...ΠΑΣΟΚοι!

  18. Naruto avatar
    Naruto 14/04/2009 12:00:46

    "τον συρφετό των ΠΑΣΟΚικών στελεχών που λυμαίνονται ακόμη τη χώρα"
    Και η κυβερνηση τι κανει φιλε μου?
    Εχουν την εξουσια να τους διωξουν για να μην πω να τους κλεισουν μεσα.

    Περα οτι ο Βουλγαρα - Ρουσο κτλπ δεν ηταν του πασοκ, ουτε ειχαν βγει τοσα σκανδαλα επι πασοκ (αλλο αν ειχαν γινει - Λαλιωτ - Τζοχατζο), πραγμα που σημαινει οτι και στην αντιπολιτευση (που η ΝΔ ακομα νομιζει οτι ειναι μια και 7 χρονια μετα συγκρινει τις μανακιες της με του πασοκ) fail.

    Δεν ψηφιζουμε για να διαλεγουμε τον πιο η τον λιγοτερο μανακα ή τουλαχιστον δεν μπορουν να το επικαλεστουν ως επιχειρημα εκτως και εαν οντος ετσι νιωθουν.

  19. Naruto avatar
    Naruto 14/04/2009 12:04:04

    "η ποινή που επιβλήθηκε προφανώς ήταν η προβλεπόμενη από το νόμο"

    Δεν το γνωριζω, αλλα εχω ενα προαισθημα οτι επιβληθηκε η μικροτερη δυνατη. Για τους κυριους της επιτροπης αν αποδειχτει χρηματισμος και υπαγονται στους δημοσιους υπαλληλους η ποινη προβλεπει ισοβια. Αν ειμουν εγω ή καποιος αλλος εκει που δεν ειχε γνωστους (αδυνατο πραγμα για αυτες τις θεσεις) θα ειχε μαλλον φαει ισοβια.

  20. Μάρκος avatar
    Μάρκος 14/04/2009 12:15:08

    Ισόβια για απόπειρα εκβιασμού; Είμαστε σοβαροί; Όσο για το ότι δεν είχαν βγει τόσα σκάνδαλα επί ΠΑΣΟΚ, μα αυτή είναι η διαφορά: ότι επί ΠΑΣΟΚ δεν έβγαινε τίποτα, όχι ότι δεν συνέβαινε τίποτα. Θα επαναλάβω τη δήλωση Πάγκαλου:"όταν αναφερόμασταν στη διαφθορά, ο Σιμήτης εκνευριζόταν. Όχι για την διαφθορά, αλλά για το ότι μιλούσαμε γι'αυτήν". Η ΠΑΣΟΚική ηθική ήταν να μην αποκαλύπτεται τίποτα, όλα να κουκουλώνονται και όλα να θεωρούνται περίπου ως νόμιμα. Τώρα που αποκαλύπτονται όλα σχεδόν, και τιμωρούνται και αυτοί που πρέπει, έχουμε και παράπονο;

  21. Πυροπαθής avatar
    Πυροπαθής 14/04/2009 16:16:59

    @ Μάρκος
    Αποκαλύπτονται όσα δεν μπορούν να κουκουλωθούν.Όταν τους έχουν πάρει όλοι χαμπάρι και ξέρτουν ότι θα τους ξεμπροστιάσουν τάχα τα αποκαλύπτουν Γι αυτό άλλωστε δεν έδιωξαν τον Ζορμπά. Του είπαν να αποκαλύψει ότι βρει και αυτός βρήκε να αποκαλύψει τα δικά τους .

  22. Μάρκος avatar
    Μάρκος 15/04/2009 09:58:48

    @Πυροπαθή, συμφωνώ. Άλλωστε αυτή είναι και η μόνη διαφορά ΠΑΣΟΚ-ΝΔ: το ΠΑΣΟΚ είχε την ικανότητα να τα κουκουλώσει όλα. Ακόμη και να βαπτίσει τις ιδιωτικοποιήσεις ως "μετοχοποιήσεις", για να μην αντιδρά το πόπολο. Αλλά κάτι τέτοιοι σας ταιριάζουν για κυβέρνηση...