#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/08/2010 16:50
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στα ίχνη του… Οδυσσέα στην Ιθάκη



Σε μια από τις σημαντικότερες αρχαιολογικές ανακαλύψεις των τελευταίων δεκαετιών εκτιμούν ότι βρίσκονται δύο Έλληνες αρχαιολόγοι από το Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων, που τα τελευταία 16 χρόνια ανασκάπτουν την περιοχή Αγ. Αθανάσιος στην Ιθάκη.

«Σύμφωνα με τα έως σήμερα στοιχεία, κινητά και ακίνητα, που είναι ιδιαίτερα σοβαρά, και με κάθε επιστημονική επιφύλαξη, πιστεύουμε ότι βρισκόμαστε μπροστά στο Ανάκτορο του Οδυσσέα και της Πηνελόπης, το μόνο από τα Ανάκτορα των Ομηρικών Επών, που δεν έχει ανακαλυφθεί», δήλωσε στο ΑΠΕ-ΜΠΕ ο καθηγητής Αρχαιολογίας, Θανάσης Παπαδόπουλος, ο οποίος μαζί με τη συζυγό του, Λίτσα Κοντορλή, αναπληρώτρια καθηγήτρια στο Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων παρουσίασαν στις 20 Αυγούστου την επιστημονική τους ανακάλυψη.

Πρόκειται για ένα μέγαρο τριών επιπέδων με κλιμακοστάσιο λαξευμένο στον βράχο και μέσα σε αυτό υπολείμματα μυκηναϊκής κεραμικής. Ένα ακόμα σημαντικό εύρημα είναι μια κρήνη, που τοποθετείται στον 13ο αιώνα π.Χ, περίοδο κατά την οποία έζησε ο Οδυσσέας. Αντίστοιχες κρήνες ήρθαν στο φως στην Ακρόπολη των Μυκηνών και την Τίρυνθα.



«Πιστεύουμε ότι με τα ευρήματα, που έχουμε, τεκμηριώνουμε με επιστημονικό τρόπο την παράδοση, που αναφέρεται από τον Όμηρο και οι περιγραφές που γίνονται ταιριάζουν, παρά τις καταστροφές που έχουν υποστεί, γιατί πρώτον, η περιοχή κατοικήθηκε και χάθηκαν πολύτιμα στοιχεία και δευτερευόντως επειδή ο χώρος ήταν άφρακτος με αποτέλεσμα περίεργοι περιπατητές να εισβάλλουν σε αυτόν καθημερινά».

Ο κ. Παπαδόπουλος ζητεί την φροντίδα της Πολιτείας και του Υπουργείου Πολιτισμού, προκειμένου να συνεχισθεί η ανασκαφή, αλλά να γίνει και η περίφραξη του χώρου.

Σημειώνεται ότι πριν από τέσσερα χρόνια, τον Νοέμβριο του 2006, ήρθε στο φώς ένα σημαντικό εύρημα από την Ιθάκη. Επρόκειτο για πινακίδα, στην οποία γίνεται αναφορά σε ένα από τα επεισόδια της Οδύσσειας. Το εύρημα παρουσιάστηκε σε γερμανικό έγκριτο αρχαιολογικό έντυπο (ΚΑDMOS). Πρόκειται για την απεικόνιση πλοίου με τον Οδυσσέα, δεμένο στο κατάρτι, και τερατόμορφα σχέδια, μια τρίαινα και σημάδια γραφής Γραμμικής Α. Την επιστημονική δημοσίευση συνυπογράφουν δύο Έλληνες αρχαιολόγοι με τον ειδικό σε θέματα επιγραφικής Βρετανό Τζ. Οουενς.

Η περιοχή Αγ. Αθανασίου, στην οποία γίνονται ανασκαφές είναι έκτασης 25 στρεμμάτων και είναι απαλλοτριωμένη με απόφαση του Κεντρικού Αρχαιολογικού Συμβουλίου. Προσφάτως, μάλιστα, το Νομαρχιακό Συμβούλιο Ιθάκης ενέκρινε για το Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων χρηματοδότηση 115.000 ευρώ, προκειμένου να συνεχισθεί η αρχαιολογική έρευνα.

Ο επί εικοσαετίας πρώην δήμαρχος Ιθάκης, Σπύρος Αρσένης, δήλωσε στο ΑΠΕ - ΜΠΕ ότι «πρόκειται για μια από τις σημαντικότερες ανακαλύψεις για την ελληνική, και όχι μόνον, αρχαιολογία, καθώς ο Οδυσσέας αποτελεί εμβληματική μορφή για την παγκόσμια κοινότητα, τα μέλη της οποίας τον γνωρίζουν από τα μαθητικά τους χρόνια».

Από την πλευρά του Υπουργείου Πολιτισμού δεν διατυπώθηκε σχόλιο για το θέμα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ανώνυμος avatar
    ανώνυμος 24/08/2010 13:49:41

    Αυτός ο Οδυσσέας τρώγεται?

  2. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 24/08/2010 17:18:51

    Το ανάκτορο του Μικρού Οδυσσέα που να βρίσκεται άραγε...

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ Γιάννης Φαίλτωρ 24/08/2010 20:58:24

      Ποιο ανάκτορο; Το πούλησα για να μην πληρώνων ΕΤΑΚ
      Καλώς τον άσωτο.
      Και του είπα του παπππού να κρύβεται καλύτερα

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ Γιάννης Φαίλτωρ 24/08/2010 21:04:53

      Έχει κάνει απαλλοτρίωση λέι η Αρχαιολ. Υπηρεσία. Θα τα διεκδικήσω. Θα έχω μάρτυρα τον Ροδινό, που είναι εξάδελφος της Πηνελόπης

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ μικρός οδυσσέας 24/08/2010 21:14:42

        Ξάδελφος της Πηνελόπης? Τόσο πίσω πιά?
        Αν έχει μπλέξει με τίποτα Λωτοφάγους δεν έχεις ελπίδες να εμφανιστεί.

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ μικρός οδυσσέας 24/08/2010 21:25:56

        Μη μου λες τέτοια. Θα συγκαλέσω έκτακτο συμβούλιο ενόψει Μουντομπάσκετ. Μια ομάδα να μας πει να καθαρίσουμε από την αρχή

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ μικρός οδυσσέας 24/08/2010 21:29:25

        Λες να πει πάλι Ισπανία...όπως πριν δυό μήνες?

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ μικρός οδυσσέας 24/08/2010 21:33:01

        Κοίτα πάλι είναι φαβορί οι Ισπανοί αν και λείπει ο Λέικερ. Θα δω και τα αμερικανάκια αύριο να διαμορφώσω άποψη

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 24/08/2010 17:30:55

    Συγχαρητηρια σε ολους οσοι δουλεψαν και δουλευουν για τους Ελληνες σε μια Ελλαδα ξενη σε ολους μας.

    Να μην μεινει εντος των τοιχων η ανακαλυψη. Να γινει παγκοσμια ενημερωση ειδικα απο τους Αρχαιολογους σε ολα τα μεσα εντυπα και ηλεκτρονικα. Ολοι παρακαλανε για μοναδικης σημασιας ΝΕΕΣ Ανακαλυψεις και ειναι η ευκαιρια μας να τους τις "πουλησουμε".

    και ΔΝΤ και ΙΘΑΚΗ με Ανατκορα Οδυσσεα. Τα παντα ολα εχουμε.

    ΠΠ

  4. ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ 24/08/2010 17:45:33

    οι συγκεκριμένοι αρχαιολόγοι να χρωστούν χάρη στον ερασιτέχνη αρχαιολόγο Ευάγγελο Τρίγγα ,Δικηγόρο πρωτοδικείου Πατρών ,ο οποίος πρίν 20 χρόνια περίπου ,τους υπέδειξε ακριβώς το σημείο του παλατιού του Οδυσσέα, όπου πάνω του έχει οικοδομηθεί ο ιερός ναός του Αγιου Αθανασίου.
    Πάντως από ότι μαθαίνω ο συγκεκριμένος Δικηγόρος κατεβαίνει σήμερα στο νησί ,λέτε να έχουμε ντέρμπι ερασιτεχνών και επαγγελματιών αρχαιολόγων,είδομεν

  5. lornion avatar
    lornion 24/08/2010 18:05:15

    Η επιστημονική ανακάλυψη απαιτεί τεκμηρίωση στην εποχή μας,η οποία παράλληλα θα πρέπει να είναι σύμφωνη με τα σημεία των βιβλίων του Ομήρου. Υπάρχει σκεπτικισμός εννοιολογικός της Ομηρικής γραφής στην μετάφραση . Νομίζω για τους λόγους αυτούς οι Βρεττανοί επιμένουν στην ανασκαφή της θηνιάς δίδοντας χρόνο σε ότι υποθέτουν σαν πραγματικότητα.

  6. χελιδόνι avatar
    χελιδόνι 24/08/2010 18:06:04

    Η ευτυχία του να είσαι Ελληνας...

    Θερμά συγχαρητήρια σε όσους δουλέψανε στην Ιθάκη, για να γεφυρώσουν την στείρα εποχή μας με την μυθική μας καταγωγή! Σημάδι των καιρών, ότι η σκύλα κι η χάρυβδη θα νικηθούν και πάλι;

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ χελιδόνι 24/08/2010 18:36:44

      Και με ποιόν παρακαλώ;;;

      Με την εμβληματικότερη μορφή στην ιστορία του Ελληνισμού.
      Τον Οδυσσέα που αποτυπώνει όλα τα στοιχεία του Έλληνα...ταξίδι, νόστος, πίστη, σοφία, εξυπνάδα, κατάκτηση, υπομονή,επιμονή, πονηριά, παγαποντιά, ανοχή, θάλασσα, τραγούδι...

      Ο άντρας που υπηρετεί την Ιδέα, που χάνεται στο δρόμο, που δοκιμάζεται από τα πάθη, που εξιλεώνεται, που παίρνει δεύτερη ευκαιρία που μυρίζει ξανά πατρίδα...

      Και το θαύμα θαυμάτων...η σύντροφος που περιμένει μέχρι τελευταία στιγμή...που ποτέ δεν σκέφτεται τον εαυτό της παρά μόνο εκείνον...που υπηρετεί τον σύντροφο!!!!

      Πόσο συμβολικό είναι το συμβάν όντως...
      Σημάδια των καιρών...να εξιλεωθούμε και να μυρίσει πατρίδα πάλι.

      • χελιδόνι avatar
        χελιδόνι @ tsilivithras 24/08/2010 22:21:18

        Ο Ελληνας Οδυσσέας...το αρχετυπικό αρσενικό, πόθος βαθύς κάθε αρχετυπικού θηλυκού, αδιάβροχος στις πλανεύτρες Σειρήνες και στα θέλγητρα της ματαιόδοξης Καλυψού, φόβος κάθε εφιάλτη, κάθε ερινύας...

        ...σημάδι των καιρών, η ανάγκη για απελευθέρωση από τα επίπλαστα πρότυπα των διαφημιστών, η ανάγκη να αγγίξουμε πάλι τα αρχετυπικά πρότυπα, που γέννησε τούτος ο τόπος.

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ tsilivithras 24/08/2010 22:30:23

        Αχ αυτά τα αρχετυπικά θηλυκά...αστικός μύθος κατέντησαν, σαν τους αλιγάτορες στους υπονόμους της Νέας Υόρκης.

      • χελιδόνι avatar
        χελιδόνι @ tsilivithras 24/08/2010 22:47:32

        ...όπως οι αλιγάτορες, σαν αστικός μύθος ξεκίνησε από τους τους υπονόμους του Παρισιού και τα περίφημα πάρτυ προς αναζήτησή τους, έτσι και το αρχετυπικό θηλυκό ξεκίνησε από την απεικόνησή του στο αρχαιοελληνικό δωδεκάθεο, τις διονυσιακές τελετές, την Ιθάκη....!

  7. crazy doctor avatar
    crazy doctor 24/08/2010 18:57:07

    αλλοι βρισκουν το παλατι του οδυσσεα και αλλοι φωναζουν μη μας παρουν τον ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗ

    • διερωτώμαι avatar
      διερωτώμαι @ crazy doctor 24/08/2010 20:02:24

      όμοιος ομοίω...

    • KARAGIOZIS avatar
      KARAGIOZIS @ crazy doctor 24/08/2010 20:06:14

      ΜΕ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΠΟΥ ΚΟΥΒΑΛΑΜΕ ΜΕΡΙΚΟΙ ΟΛΑ ΘΑ ΜΑΣ ΤΑ ΠΑΡΟΥΝΕ!!!

      • CRAZY DOCTOR avatar
        CRAZY DOCTOR @ KARAGIOZIS 25/08/2010 11:13:44

        λεγε ρε.τουρκος εισαι ή ελληνας?

  8. xbab avatar
    xbab 24/08/2010 19:44:14

    Όποιος δεν πήγε στην Ιθάκη χάνει...
    Με συναρπάζει η ιδέα της ανακάλυψης της Ομηρικής Ιθάκης και είμαι ιδιαίτερα χαρούμενος με την εξέλιξη - πρόοδο των ανασκαφών.
    Θα παρακολουθήσουμε από κοντά τις εξελίξεις!

  9. ΤΙΡΑΠΟΛΑ avatar
    ΤΙΡΑΠΟΛΑ 24/08/2010 20:57:34

    Και ο ταφος του Μ.Αλεξανδρου δεν βρεθηκε στην Αλεξανδρια πριν μερικα χρονια??? Μεγαλες μασελες σε ισχες εποχες....

  10. Dimi avatar
    Dimi 24/08/2010 21:30:11

    "Από την πλευρά του Υπουργείου Πολιτισμού δεν διατυπώθηκε σχόλιο για το θέμα." Ενοχλεί φαίνεται το γεγονός ότι, η Πατρίδα μας είναι ένα απέραντο ανοικτό Μουσείο. Οτι όποια πέτρα κι αν σηκωθεί, μάς μιλάει γιά την απαράμιλλη Eλληνική Ιστορία.

    Κύριε Πάνο Γερουλάνο, Hello!

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ Dimi 24/08/2010 21:38:17

      Είναι ανοικτοί σήμερα οι αρχαιολογικοί χώροι για να απολαύσυμε το φεγγάρι!
      Πολύ ωραίο το άρθρο στο λινκ που μου έστειλες αλλά δεν με διαφώτισε. Αν έχεις πρόχειρο οτιδήποτε άλλο επί της αμφιχειρίας, θα σου ήμουν ευγνώμων

      • Dimi avatar
        Dimi @ μικρός οδυσσέας 24/08/2010 22:45:08

        @ μικρός οδυσσέας

        Aυγουστος 1994: O δικός μας Yanni (Γιάννης Χρυσομάλλης) ζωντανά στο Ηρώδειο κάτω από την λουσμένη στο φως της πανσελήνου, Ακρόπολη. Μιά αλησμόνητη βραδυά!
        Απόλαυση σε full screen http://bit.ly/fsdCO

      • Dimi avatar
        Dimi @ μικρός οδυσσέας 24/08/2010 23:57:55

        @ μικρός οδυσσέας

        Εψαξα τη σχετική με την αμφιχειρία Bιβλιογραφία και βρήκα τα κατωτέρω επιστημονικά άρθρα στην Αγγλική. Ελπίζω να σου φανούν χρήσιμα. Εάν όχι, ενημέρωσέ με γιά να ψάξω περαιτέρω:

        1-
        Relative hand skill predicts academic ability: global deficits at the point of hemispheric indecision
        http://bit.ly/9qmxo9

        2-
        Gender differences in handedness, asymmetry of the Planum Temporale and functional language lateralization
        http://bit.ly/cXbDKV

        3-
        On the biological basis of human laterality: I. Evidence for a maturational left–right gradient
        http://bit.ly/aNWknJ

        4-
        Right-left and the scrotum in Greek sculpture
        http://bit.ly/ckWieZ

        5-
        The Embryonic Origins of Left-Right Asymmetry
        http://bit.ly/bw72UG

        6-
        Scrotal asymmetry and handedness. Journal of Anatomy
        http://bit.ly/cRlyqz


        Φιλικά,
        η Dimi

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ μικρός οδυσσέας 25/08/2010 10:27:03

        @ Dimi ήμουν και εγώ εκεί το μακρινό 1994.
        και χίλια ευχαριστώ για τα άρθρα.

      • Dimi avatar
        Dimi @ μικρός οδυσσέας 25/08/2010 10:54:38

        @ μικρός οδυσσέας

        16 χρόνια πριν, κατά τη γνώμη μου, δεν είναι και τόσο πολύ μακρινά. Κι εγώ, η ανίδεη περί τα αθλητικά, διαβάζω τα άρθρα και αναρτήσεις σου κι ενημερώνομαι με τις αξιόπιστες αθλητικές γνώσεις και τις προβλέψεις σου. Να είσαι πάντα καλά.

  11. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 24/08/2010 22:27:46

    Ιθάκη

    Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη,
    να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος,
    γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις.
    Τους Λαιστρυγόνας και τους Κύκλωπας,
    τον θυμωμένο Ποσειδώνα μη φοβάσαι,
    τέτοια στον δρόμο σου ποτέ σου δεν θα βρεις,
    αν μέν’ η σκέψις σου υψηλή, αν εκλεκτή
    συγκίνησις το πνεύμα και το σώμα σου αγγίζει.
    Τους Λαιστρυγόνας και τους Κύκλωπας,
    τον άγριο Ποσειδώνα δεν θα συναντήσεις,
    αν δεν τους κουβανείς μες στην ψυχή σου,
    αν η ψυχή σου δεν τους στήνει εμπρός σου.

    Να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος.
    Πολλά τα καλοκαιρινά πρωιά να είναι
    που με τι ευχαρίστησι, με τι χαρά
    θα μπαίνεις σε λιμένας πρωτοειδωμένους·
    να σταματήσεις σ’ εμπορεία Φοινικικά,
    και τες καλές πραγμάτειες ν’ αποκτήσεις,
    σεντέφια και κοράλλια, κεχριμπάρια κ’ έβενους,
    και ηδονικά μυρωδικά κάθε λογής,
    όσο μπορείς πιο άφθονα ηδονικά μυρωδικά·
    σε πόλεις Aιγυπτιακές πολλές να πας,
    να μάθεις και να μάθεις απ’ τους σπουδασμένους.

    Πάντα στον νου σου νάχεις την Ιθάκη.
    Το φθάσιμον εκεί είν’ ο προορισμός σου.
    Aλλά μη βιάζεις το ταξείδι διόλου.
    Καλλίτερα χρόνια πολλά να διαρκέσει·
    και γέρος πια ν’ αράξεις στο νησί,
    πλούσιος με όσα κέρδισες στον δρόμο,
    μη προσδοκώντας πλούτη να σε δώσει η Ιθάκη.

    Η Ιθάκη σ’ έδωσε τ’ ωραίο ταξείδι.
    Χωρίς αυτήν δεν θάβγαινες στον δρόμο.
    Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια.

    Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δεν σε γέλασε.
    Έτσι σοφός που έγινες, με τόση πείρα,
    ήδη θα το κατάλαβες η Ιθάκες τι σημαίνουν.

  12. stroumfaki avatar
    stroumfaki 24/08/2010 23:28:14

    Αυτοί πάντως βάζουν την κυβέρνηση σε μπελάδες. Εκεί που προσπαθεί η κυβέρνηση να μας κάνει να ξεχάσουμε πόσο Έλληνες είμαστε έρχονται να μας το θυμήζουν κάποιοι αρχαιολόγοι κτλ. με ευρήματα παγκόσμιας ιστορίας για τον ελληνικό πολιτισμό με κίνδυνο να έχουμε περισσότερο τουρισμό του χρόνου απ' τόν ανύπαρκτο φέτος. Και να θυμάστε, όσοι θυμάστε, το μουσείο της Ακρόπολης αυτός ή θα το κλείσει ή θα το εγκαινιάσει ξανά. Ότι έκανε ο προηγούμενος αυτός ή το διαγράφει ή το ξανακάνει με ταμπέλα το όνομα του.

    • χελιδόνι avatar
      χελιδόνι @ stroumfaki 24/08/2010 23:49:50

      Τα εγκαίνια του Μουσείου της Ακρόπολης δεν επαναλαμβάνονται.
      Η ΙΡΙΣ μίλησε εκεί προφητικά!