#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/09/2012 13:32
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σταμάτησαν οι Γερμανοί και άρχισαν οι Αμερικανοί την κινδυνολογία για την δραχμή



Έντονο προβληματισμό προκαλεί το πρώτο θέμα των New York Times βάσει του οποίου οι αμερικανικές επιχειρήσεις αλλάζουν στρατηγική και προετοιμάζονται για πιθανή έξοδο της Ελλάδας από το ευρώ. Το δημοσίευμα περιγράφει μάλιστα σενάρια που αντιστοιχούν μάλλον σε πολεμικές σκηνές με τη Merrill Lynch να γεμίζει φορτηγά με μετρητά προκειμένου να τα στείλει στα ελληνικά σύνορα, ώστε να εξασφαλίσει ρευστότητα για τους πελάτες της στην Ελλάδα.

Οι New York Times αναφέρουν επίσης και τη Ford, η οποία φέρεται να έχει προχωρήσει σε λογισμικές μετατροπές του συστήματός της ώστε να μπορεί άμεσα να διαχειριστεί ένα διαφορετικό νόμισμα για τη χώρα μας. Καταθέτει επίσης ότι η JPMorgan Chase έχει ήδη δημιουργήσει νέους λογαριασμούς για διάφορες εταιρείες ώστε να μπορεί άμεσα να γίνει χρήση τους αν αλλάξει νόμισμα η Ελλάδα.

Σε γενικές γραμμές, το δημοσίευμα αναφέρει ότι οι αμερικανικές τράπεζες, για λογαριασμό πελατών τους που δραστηριοποιούνται στην Ελλάδα -τους οποίους δεν κατονομάζει- προετοιμάζονται για το ενδεχόμενο επιστροφής στη δραχμή.  «Είναι ασφαλές να πούμε ότι οι περισσότερες εταιρείες προετοιμάζονται», λέει χαρακτηριστικά ο Paul Dennis, διευθυντής του τμήματος λογισμικού προγραμματισμού της συμβουλευτικής εταιρείας Corporate Executive Board.

Επίσης, η PricewaterhouseCoopers εκτιμά ότι το πιθανότερο σενάριο είναι η έξοδος να γίνει βράδυ Παρασκευής, όταν οι αγορές θα είναι κλειστές ή εν μέσω αργίας. Σε έρευνά της, καταλήγει ότι το 80% των πελατών της αναμένει έξοδο της Ελλάδας από το ευρώ, ενώ το ένα πέμπτο θεωρεί ότι μπορεί και άλλες χώρες να ακολουθήσουν. «Πριν από 15 μήνες, όταν αρχίσαμε να εξετάζουμε αυτό το θέμα, όλοι θεωρούσαν ότι είναι αδιανόητο» δήλωσε ο Heiner Leisten, της Boston Consulting Group, και συμπλήρωσε: «Τώρα δεν είναι ούτε αδύνατο, ούτε αδιανόητο».

«Είχαμε συζητήσεις με δεκάδες επιχειρήσεις και κάνουμε ανάλογη εργασία για πολλές από αυτές» δήλωσε ο Peter Frank, της PricewaterhouseCoopers και συμπλήρωσε: «Σχεδόν όλες προέκυψαν τις τελευταίες 90 ημέρες».

http://www.nytimes.com/

http://www.euro2day.gr/

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 03/09/2012 14:21:30

    Βασικά ,φοβάτε η us μήπως η Κινα που αγοάζειτο enormus US έλλειμα πουν μια μέρα
    ότι το δολάριο είναι απλώς χαρτί μηδενικής αξίας!!!!!!!!που είναι και η πραγματικότητα !!! χα χα χα !!!!

    • th avatar
      th @ ΠΕΛΙΑΣ 03/09/2012 17:52:49

      το Ν.Α.Τ.Ο., η Δυτικο-Ευρωπαϊκή Ένωση, ή Ευρωπαϊκή Ένωση, η Ευρω-Ζώνη, & η Ο.Α.Σ.Ε./Δ.Α.Σ.Ε. (O.S.C.E.), είναι μερικοί απ’ τους θεσμούς των “νικητών”, απ’ τους οποίους η Γερμανία θέλει να ’απαλλαγεί. Εκτός απ’ την Ευρω-Ζώνη, που μπορεί να μετατραπεί σε “Λατινική Ευρώπη”, οι άλλοι θεσμοί πρέπει, (ή θα πρέπει), να αλληλοϋποστηριχτούν για να επιβάλουν στην Γερμανία την παρουσία τους & να της αμφισβητήσουν την νέο-αποκτημένη ανεξαρτησία της ή και την ενότητά της.

    • Εθνικιστης avatar
      Εθνικιστης @ ΠΕΛΙΑΣ 03/09/2012 23:21:48

      Δεν το καταλαβαινω αυτο το χαρτι μηδενικης αξιας... Η υποτιμηση ενος νομισματος εξυπηρετει θεματα ανταγωνιστικοτητας οταν δεν θες/μπορεις να τα λυσεις αμεσα και περαν της μειωσης της αγοραστικης δυναμης σε εισαγομενα προϊοντα, το μονο αλλο που κανει ειναι σε μακροχρονια βαση να πρεπει το νομισματοκοπειο να βαζει κανα μηδενικο παραπανω. Πχ. το ιαπωνικο γιεν ειναι το Νο4 πιο χρησιμοποιουμενο νομισμα για διεθνεις συναλλαγες και για αποταμιευσεις στον κοσμο. Παρα ταυτα, 1 ευρω = 100 ιαπωνικα γιεν επειδη ετσι το θελουν οι Ιαπωνες. Ενω το Κουβετιανο διναριο, παροτι νομισμα το οποιο δεν πολυπαιζει στα ταμπλο ειναι μολις 1 ευρω = 0,3 διναρια. Αυτο που θελω να πω και χωρις να υποστηριζω να γινει το καθε νομισμα σε ισοτιμα 1 προς 1 με το Βιετναμεζικο ντονγκ (1 ευρω = 27000 ντονγκ), το νομισμα ειναι απλα ενα εργαλειο και ως τετοιο πρεπει να αντιμετωπιζεται. Πρεπει να εξυπηρετει και οχι να εξυπηρετειται.

  2. Jim Bim avatar
    Jim Bim 03/09/2012 14:35:43

    Θέλουν την αποσταθεροποίηση της κυβέρνησης όλοι ? Μήπως τελικά η Ελλάδα είναι η αρχή για την γενικότερη αποσταθεροποίηση της Ευρώπης, και της διάλυσης του ΕΥΡΩ, από κάποιες δυνάμεις ???????????????

  3. abc avatar
    abc 03/09/2012 14:46:42

    Αλήθεια τελικά η JPMorgan Chase είναι ή όχι η επόμενη Lehman Brothers σύμφωνα με έγκυρες Αμερικανικές Οικονομικές πηγές?
    Και τι λέει η ποιήτρια τράπεζα για την Ιταλια? Εχει προετοιμάσει τους πελάτες της που δραστηριοποιούνται στην Ιταλία για την επιστροφή στη λιρέττα ,που τηρουμένων των αναλογιών και της λογικής θα γίνει πρίν απο την επιστροφή της Ελλάδας στη Δραχμή? (Αγγελα Μέρκελ)

    • Nick avatar
      Nick @ abc 03/09/2012 15:33:53

      Για τη Morgan Stanley μιλάνε, τελευταίως όμως κυκλοφορούν φήμες και για την Bank of America.

  4. Apostolos avatar
    Apostolos 03/09/2012 15:28:03

    Den einai mono stin Ameriki. Doulevo sto exoteriko (Evropi), kai stin etairia mou einai idi apo plevras IT sysimaton etoimoi gia ayto to endehomeno. Malista oxi mono gia tin Ellada alla kai gia Italia, Ispania kai nomizo oti einai mia fisiologiki diadikasia gia mia kala organomeni epixeirisi. Ayto pou prepei na mas provlimatisei pragmatika einai to to an i Ellada exei Plan B gia ayto to endehomeno...

    • Dal avatar
      Dal @ Apostolos 03/09/2012 17:53:49

      Για την Ελλάδα αποτελεί απαγορευμένο θέμα. Όλοι προετοιμάζονται για το ενδεχόμενο επιστροφής της Ελλάδος σε εθνικό νόμισμα, εκτός της άμεσα εμπλεκόμενης χώρας, δηλαδή της Ελλάδος. Μια άλλη μοναδικότητά μας.

      • Κώστας τουρίστας. avatar
        Κώστας τουρίστας. @ Dal 03/09/2012 20:39:46

        Πού ξέρετε; Μπορεί και νά έχουν γίνει, ή να γινωνται ετοιμασίες. Σ' αυτή την περίπτωση δέν θα το έλεγαν! Φαντάζεστε τί θα γινόταν;

        • Εθνικιστης avatar
          Εθνικιστης @ Κώστας τουρίστας. 03/09/2012 23:10:34

          Αν ειχαμε τετοια προνοητικοτητα δεν θα ειχαμε φτασει ως εδω...

          • abc avatar
            abc @ Εθνικιστης 04/09/2012 20:46:14

            Αυτού του είδους η προνοητικότητα δεν μας χρειάζεται. Αλλωστε πιο γρήγορα απο μάς θα είναι έτοιμοι οι Ιταλοί για την Λιρέττα και οι Ισπανοί για την Πεσέτα.
            Εμείς έτσι κι αλλοιώς δραχμή δεν θα έχουμε...
            Οβολόν ίσως και ελιές...