#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/07/2013 21:43
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Σταλινικού τύπου οι "καινοτόμες" θέσεις του συνεδρίου του ΣΥΡΙΖΑ»



Από το Γραφείο Τύπου της Νέας Δημοκρατίας, για το τι πραγματικά συζητείται στο συνέδριο του ΣΥΡΙΖΑ, εκδόθηκε η ακόλουθη ανακοίνωση:

«Αν δεν πρόκειται για λάθος, προφανώς πρόκειται για κωμωδία!

Για να γνωρίζει ο ελληνικός λαός τι πραγματικά συζητείται στο συνέδριο του ΣΥΡΙΖΑ, παραθέτουμε ενδεικτικά αποσπάσματα, αυτολεξεί:

Θέσεις

Το αναγκαίο επαναστατικό, σοσιαλιστικό πρόγραμμα για τον ΣΥΡΙΖΑ:
Η επαναστατική, σοσιαλιστική κυβέρνηση θα πρέπει να καταργήσει τον αστικό κρατικό μηχανισμό και να επανιδρύσει τη νέα εξουσία των εργαζόμενων. Για να θεμελιώσει αυτή τη νέα εξουσία, πρέπει να πάρει τα ακόλουθα βασικά μέτρα:

“…………

Τη συνολική αναμόρφωση του στρατού με τα ακόλουθα μέτρα:

Πλήρη συνδικαλιστικά και πολιτικά δικαιώματα για όλους τους στρατιώτες και τους κατώτερους αξιωματικούς.

Οι εκλεγμένες και ανακλητές επιτροπές στρατιωτών και κατώτερων αξιωματικών πρέπει να αποφασίζουν για όλα τα ζητήματα που αφορούν τη μονάδα.

Εκλογή και δικαίωμα ανάκλησης όλων των αξιωματικών από τους στρατιώτες. Μέτρα βελτίωσης της ζωής στις μονάδες (υγιεινή, διατροφή, επαρκείς άδειες) και αύξηση του μισθού του φαντάρου στο ύψος του επιδόματος ανεργίας.

Επαρκής εκπαίδευση στα όπλα καθ’ όλη τη διάρκεια της θητείας.

Όχι στον επαγγελματικό στρατό. Θητεία με εκπαίδευση στα όπλα όλου του εργαζόμενου λαού, σαν εγγύηση για την προάσπιση των δικαιωμάτων και των κατακτήσεών του.

Αμοιβή όλων των αξιωματικών με το μισθό ενός ειδικευμένου εργάτη.

Πλαισίωση του στρατού από στρατιωτικά αποσπάσματα των εργατικών οργανώσεων που θα εκπαιδευτούν στα στρατόπεδα με έξοδα του κράτους.

Τη ριζική αναμόρφωση των σωμάτων ασφαλείας:

Κατάργηση όλων των ειδικών δυνάμεων καταστολής και αστυνόμευσης των αγώνων του εργαζόμενου λαού και της νεολαίας.

Απαγόρευση παρουσίας των σωμάτων ασφαλείας στους χώρους στους οποίους διεξάγεται πολιτική και συνδικαλιστική δραστηριότητα και επέκταση του ασύλου σε όλους τους εκπαιδευτικούς και εργασιακούς χώρους.

Κατάργηση κάθε αυτοδιοίκητου των σωμάτων ασφαλείας. Υπαγωγή τους στον έλεγχο των μαζικών οργανώσεων του εργαζόμενου λαού και της νεολαίας και μετατροπή τους σε πολιτοφυλακές, με εκ περιτροπή συμμετοχή σε αυτές επίλεκτων μελών των μαζικών εργατικών οργανώσεων και της νεολαίας. Καθορισμός του προγράμματος εκπαίδευσής τους από εκλεγμένη επιτροπή εκπροσώπων από τις μαζικές οργανώσεις.

…………”

Και για να μην υπάρχει καμία αμφιβολία, επισυνάπτεται και η επίσημη ιστοσελίδα του συνεδρίου του ΣΥΡΙΖΑ, με τις «καινοτόμες» σταλινικού τύπου θέσεις τους».

http://synedrio.syriza.gr/theseis.php?id=43

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γιάννης Ιωάννου avatar
    Γιάννης Ιωάννου 11/07/2013 22:19:00

    Κάποιοι στον ΣΥΡΙΖΑ νομίζουν ότι η ΕΕ θα γίνει νέα ΕΣΣΔ και αυτοί οι νέοι επίτροποι.

  2. Σαρακατσανος avatar
    Σαρακατσανος 11/07/2013 22:27:38

    Το παλαιοΣΟΒΙΕΤ σε ολο του το μεγαλειο. Εκει ηταν και κατι συνδικαΛΗΣΤΑΡΑΔΕΣ μπαλασοπουλοι- φωτοπουλοι και σια.........Μαλλον τα λαμογια δεν εχουν καταλαβει οτι ΤΑ ΔΑΝΕΙΚΑ μας τελειωσαν, απο που να φανε τωρα??? Αληθεια κατι ερευνες δικαστικες για εργα και ημερες της.........αμαρτωλης ΓΕΝΟΠ-ΔΕΗ τι απεγιναν???

  3. WY avatar
    WY 11/07/2013 22:28:49

    Ό Σταλινοφασισμός ante portas!!!!

    • john3 avatar
      john3 @ WY 12/07/2013 15:17:12

      Λάθος ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΜΟΣ ειναι.........

  4. ο εμπεσών εις τους ληστάς avatar
    ο εμπεσών εις τους ληστάς 11/07/2013 22:29:28

    Να δω κυβέρνηση συνεργασίας Καμένου - Τσίπρα να εφαρμόζει το πρόγραμμα αυτό και τι στον κόσμο!

    • Κραντωρ avatar
      Κραντωρ @ ο εμπεσών εις τους ληστάς 11/07/2013 22:42:07

      Tι πρόβλημα έχεις με τον Καμμένο; Αυθεντικό κακομαθημένο πλουσιόπαιδο της μεταπολιτευκής παρακμιακής πολιτικής σκηνής, που κατέβασε τον Ελληνικό Λαό στο σημερινό επίπεδο. Ο Τσίπρας το αντίστοιχο και απαραίτητο alter ego.

  5. Aσχετος avatar
    Aσχετος 11/07/2013 22:39:55

    Αν δεν το διάβαζα με τα μάτια μου, δεν θα πίστευα ότι τέτοια αρλουμπολογία θα ήταν επίσημη θέση ευρωπαικού κόμματος. Γελάνε και οι πέτρες και ο Ιωσήφ Βησαριόνοβιτς στέλνει αγωνιστικούς χαιρετισμούς από το πυρ της κολάεσεως.

  6. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 11/07/2013 22:52:19

    Αυτό βέβαια είναι εναλλακτικό κείμενο θέσεων της κομμουνιστικής τάσης του ΣΥΡΙΖΑ. Αν στην κυβέρνηση υπάρχει ένα ψιλοαλαλούμ από τα πολυνομοσχέδια και τις δόσεις, στο ΣΥΡΙΖΑ υπάρχει τρικυμία εν κρανίω. Άκου εκλογή των αξιωματικών από τους στρατιώτες!

    • Aσχετος avatar
      Aσχετος @ Γιάννης Φαίλτωρ 11/07/2013 23:27:57

      Εναλλακτικό, του εναλλακτικού, ω εναλλακτικό. Βασικές θεσεις υπάρχουν ή κάθε συνιστώσα βγάζει και μία ... θέση και όλες είναι μεταξύ τους εναλλακτικές;
      Δεν απευθύνω σε σας το ερώτημα, απλά τίθεται με αφορμή αυτό που αναφέρατε.

    • mara M. avatar
      mara M. @ Γιάννης Φαίλτωρ 11/07/2013 23:52:52

      "Αυτό βέβαια είναι εναλλακτικό κείμενο θέσεων της κομουνιστικής τάσης του ΣΥΡΙΖΑ"
      Παντού έχει παίξει ότι είναι θέση του ΣΥΡΙΖΑ και μετά γίνεται η διόρθωση.
      Τυχαίο; δεν νομίζω.

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ mara M. 12/07/2013 00:02:35

        Όχι, απλώς υπάρχει πανσπερμία θέσεων εκεί μέσα. Χάνει η μάνα τον Σουσλώφ και ο Σουσλώφ τον Τρότσκυ

        • βαγόνι avatar
          βαγόνι @ Γιάννης Φαίλτωρ 12/07/2013 09:42:52

          Κανένα πρόβλημα Φαίλτωρ!...Διαθέτουμε,ώς
          χώρα,όλες τίς πιθανές παραλλαγές απο νούμερα,
          σ΄όλο το φάσμα...και γιατί όχι; άς εκτονωθούν
          όλοι οι ετεροχρονισμένοι, κρίμα είναι!...έτσι κι'
          αλλοιώς οι αποφάσεις παίρνονται σ'άλλους χώρους...μέρος της συλλογικής ψυχοθεραπείας
          είναι όλα αυτά....απο τους κασιδιάρηδες στους
          συνιστώμενους....για γκουάρντα εσύ απο κεί,
          να γκουάρντα εγώ απο δώ, πούλεγε και ο
          μακαρίτης ο Βέγγος!

  7. leak avatar
    leak 11/07/2013 22:53:22

    Άντι για πρωινή αναφορά, κοινωνικό δρώμενο το μεσημεράκι, με τους φαντάρους σταυροπόδι στο Η των στρατοπέδων να λένε ανέκδοτα...

  8. Κωνσταντίνος Σπ avatar
    Κωνσταντίνος Σπ 11/07/2013 22:55:05

    τελικά, κουβάλησαν σηκωτό τον γερο-Νέστορα της Αριστεράς, προκειμένου να μη χαλάσει το πανηγυράκι του Αλέξη....

  9. roadrunner avatar
    roadrunner 11/07/2013 23:10:10

    "Θητεία με εκπαίδευση στα όπλα ΟΛΟΥ του εργαζόμενου λαού......"
    Εργαζόμενος λαός είναι και .... οι γυναίκες !
    Άρα ο Αλέξιος ο Α΄, ο Γκρεμιστής, προτείνει στράτευση γυναικών,
    το ίδιο δηλαδή, με τη ΧΑ !
    Τα άκρα (σταλινικά - φασιστικά), Σύριζα και ΧΑ, συναντήθηκαν, στα φανερά πιά ....

  10. billi smart avatar
    billi smart 12/07/2013 00:11:23

    εχει κι αλλα ωραια......................

    http://synedrio.syriza.gr/theseis.php?id=43

    • Παστός Αστός avatar
      Παστός Αστός @ billi smart 12/07/2013 01:38:11

      Πράγματι!
      Ενα -λίγο μονότονο βέβαια, μνημείο ολοκληρωτισμού.
      Η δε λύση, είναι (τι πρωτότυπο) μία. Κρατικοποίηση και κοινωνικοποίηση με μερικές εκπλήξεις για γαρνιτούρα.

      «...
      αναδρομική φορολόγηση. Τυπικά, σύμφωνα με το άρθρο 78 του Συντάγματος η αναδρομική επιβολή φόρου απαγορεύεται. Ωστόσο...
      ...
      εξωτερικό εμπόριο
      Το κρατικό μονοπώλιο στο εξωτερικό εμπόριο είναι ένα μέτρο ζωτικής σημασίας για την διασφάλιση της σχεδιασμένης οικονομίας απέναντι στην απειλή της διείσδυσης και της κυριαρχίας του ξένου κεφαλαίου. Η απαλλαγή από τα καπιταλιστικά υπερκέρδη και η σταδιακή αύξηση της παραγωγικότητας σαν αποτέλεσμα των ανώτερων μεθόδων της σχεδιασμένης οικονομίας, θα μπορέσει να κάνει τα ελληνικά προϊόντα φθηνότερα και πιο ανταγωνιστικά στην παγκόσμια αγορά.
      ...
      Αποχώρηση από το ΝΑΤΟ και διώξιμο των αμερικάνικων βάσεων από τη χώρα.
      ...
      Εκλογή και δικαίωμα ανάκλησης όλων των αξιωματικών από τους στρατιώτες
      ...
      Όχι «εξωτερική», αλλά διεθνιστική πολιτική – Για τις Ενωμένες Σοσιαλιστικές Πολιτείες της Ευρώπης!

      Η επαναστατική, σοσιαλιστική κυβέρνηση πρέπει να πολιτευθεί στο διεθνές πεδίο ριζικά διαφορετικά από τις ως σήμερα συντηρητικές, αστικές ελληνικές κυβερνήσεις. Η αρχή της νέας «εξωτερικής» πολιτικής της χώρας πρέπει να είναι η αντίληψη ότι ο πιο πιστός σύμμαχος της επαναστατικής Ελλάδας είναι οι ίδιοι εργαζόμενοι παγκόσμια, ανεξάρτητα από χώρα και φυλή.
      ...»

      Μάλλον έχουν αντιληφθεί εσφαλμένα τον όρο «αξιωματική» αντιπολίτευση.

  11. λειβαδιτης avatar
    λειβαδιτης 12/07/2013 00:13:32

    πολιτικος καθοδηγητης στο στρατο[ινστρουχτορας] αλα σοβιετ. Το πρωι θα θα βγαινει στη αναφορα ο Διοικητης και θα αναφερεται στη συμτονιστικη επιτροπη των στρατιωτων........δεν αντεχω επαθα εγκεφαλικο

  12. Μεγαλες στιγμες avatar
    Μεγαλες στιγμες 12/07/2013 00:47:02

    Αυτα που διαβαζουμε ειναι εξαιρετικα σοβαρα και επικινδυνα.
    Ευχαριστουμε τον Συριζα γιατι στο πρωτο κιολας συνεδριο,πετυχε την απολυτη συσπειρωση της Δεξιας

  13. billi smart avatar
    billi smart 12/07/2013 00:56:43

    παει το 4% του ΚΚΕ σουμπιτο στον συρριζα.....ο κουτσουμπας δεν κοιμαται αποψε....

  14. konstantinos avatar
    konstantinos 12/07/2013 02:26:40

    Όταν οι άνθρωποι αντιμετωπίζουν σοβαρά οικονομικά προβλήματα και υπάρχει θέμα επιβίωσης και δεν μιλάω μόνο για να φάει, τότε δεν βαρύνει την άποψη του οτιδήποτε άλλο παρά μόνο το πρόβλημα του.
    Όταν κάποιος του υπόσχεται δουλειά ,δίκαιη φορολογία,ελάφρυνση από χαρατσια , καλύτερες αμοιβές κλπ δεν νομίζω ότι προβληματίζεται για αυτές τις θέσεις του Σύριζα σε αλλά θέματα.
    Τώρα αν πραγματοποιηθούν οι υποσχέσεις αυτές που δίνει Τσιπρας είναι άλλο θέμα!!

  15. el greco avatar
    el greco 12/07/2013 07:27:58

    Και αυτός ο "image maker"τον μεταμόρφωσε σε Αντρέα στις κινήσεις,τον τόνο της φωνής ακόμα και τις παύσεις έχει αντιγράψει.
    Τι να πείς,ελπίζω ο κόσμος να έβαλε μυαλό και να μην ξανατσιμπήσει , αρκεί βεβαίως και οι απο εδώ να βάλουν μυαλό και να μην του στρώνουν το χαλί με τις πολιτικές που ακολουθούν.

  16. Samios avatar
    Samios 12/07/2013 09:34:16

    Να μη ξεχνάμε βέβαια οτι εκει που εφτασαν τους μισθούς των στρατιωτικών και οι απο εδω φωστήρες του Διεθνηστικού νεοφιλελευθερισμού δεν απέχουν απο τον μισθό του ειδικευμένου εργάτη.
    Παράληλα με τις μειώσεις στις εισαγωγές στις παραγωγικές σχολές στρατού και σωμάτων ασφαλείας και την μείωση του προσωπικού της Ε.Α στις 45000 (κατά Δένδια) ειναι πιθανότατο ή μήπως και επιθυμητό ( η πυρόσβεση σε καποιες χωρες ειναι υπόθεση εθελοντών) να χρειαστούν την συμμετοχή των νεολαιών και αλλων κοινωνικών φορέων.
    Επίσης με τις περικοπές στο ΥΠΕΘΑ ουσιαστικά έχει παγώσει καθε δαπάνη περαν μισθών και τροφοδοσίας.
    Απο εκπαιδευτικά προγράμματα και συντήρηση υλικού άστα να πάνε.

    Επι της ουσίας πόσο μακρυα είμαστε, πέραν των αριστερών γραφικοτήτων, απο την κατάληξη των ανωτέρω;

    • xmm avatar
      xmm @ Samios 12/07/2013 10:08:23

      ++

  17. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 12/07/2013 10:22:32

    Ο Τσίπρας ξεκίνησε την καριέρα του από το σταλινικό ΚΚΕ, ως μέλος της ΚΝΕ, πέρασε την παιδική ασθένεια του αριστερισμού και επιστρέφει στην ωριμότητά του στον σταλινισμό των παιδικών του χρόνων....Να προσέξει όμως, διότι όταν ο θεοποιημένος Στάλιν ταριχεύθηκε για να εκτεθεί στη λατρεία όπως ο Λένιν, μετά από λίγα χρόνια ο Χρουτσώφ διέταξε να θαφτεί το τυμπανιαίο πτώμα του. Οι όμορφες μούμιες, όμορφα καίγονται....

  18. patriotis avatar
    patriotis 12/07/2013 10:45:13

    Γελοία σιχαμένα ψευτοαριστερά απορρίματα,Θα είναι τεράστια ευθύνη της νέας δημοκρατίας αν αποτύχει και καταφέρει και κάνει κυβέρνηση αυτά αριστερά,γραφικά,ψευτοκουλτουριάρικα τυπάκια

  19. android avatar
    android 12/07/2013 10:49:51

    Όπως καταλάβαμε απο την πρόταση αυτή όσοι δεν έιναι "εργαζόμενος λαός" (1,6 εκ) την βάψανε γενικά. Ούτε δικαιώματα ούτε στρατό ούτε τίποτα. Αυτά είναι ρε φίλε γλουλάκ όλοι!

  20. Ελπιδοφορος avatar
    Ελπιδοφορος 12/07/2013 19:27:07

    Στον στρατό θα πηγαίνουν και οι ελληνοποιημένοι λαθρομετανάστες;;;;
    Αυτοί θα ψηφίζουν για τους αρχηγούς των ενόπλων δυνάμεων για να προστατέψουν την πατρίδα μας ΤΟ ΕΘΝΟΣ μας από τους …εισβολείς;
    ΘΑ τους πληρώνουμε ΚΑΙ με επίδομα ανεργίας;
    Όποιοι νομίζουν πως δεν θα κάνουν πράξη αυτά που λένε πλανώνται πλάνην οικτράν.

    Φαίνεται από το πώς αντιμετωπίζουν σήμερα που είναι αντιπολίτευση όσους διαφωνούν μαζί τους (σήμερα είναι η χρυσή αυγή και όχι μόνο, Φαήλος, Γεωργιάδης Βορίδης κλπ. αλλά και ο πρωθυπουργός μας είναι στο καθημερινό στόχαστρο τους ως ακροδεξιοί και είναι και κυβέρνηση η ν.δ., σκέψου να μην ήταν και να ήταν ΑΥΤΟΙ !!!).
    Φαίνετε από τις δήθεν αντιφασιστικές αλλά στην ουσία αντιδεξιές, λαθρολάγνες ΔΙΕΘΝΙΣΤΙΚΕΣ συγκεντρώσεις και αντισυγκεντρώσεις που κάνουν και δεν τις καταδικάζει ΚΑΝΕΙΣ!

    Ας θυμηθούμε το ξύλο που έπεφτε ανάμεσα σε νεοδημοκράτες και πασοκους την δεκαετία του 80 για να βγάλουμε τα συμπεράσματα μας για το τι θα επακολουθήσει με τους Σταλινικούς απέναντι σε όσους δεν θα ασπάζονται τις κομμουνιστικές διεθνιστικές ανθελληνικές Άθεες και λαθρολάγνες θέσεις τους.

    Όταν όμως ο πρωθυπουργός μας λέει πως είναι άκρο και μάλιστα ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ ανθελληνικό κομμουνιστικό διεθνιστικό κάποιοι άλλοι βουλευτές στα πάνελ και στη βουλή τους χαϊδεύουν ως προοδευτικούς και μελλοντικούς συγκυβερνήτες της χώρας μας για να μην τους χαρακτηρίσουν …φασίστες, μήπως και αρπάξουν κανένα εύσημο από αριστερούς καθηγητάδες όπως το σας …τιμά η στάση σας και η θέση σας απέναντι στους χρυσαυγίτες …, αλλά εάν τολμήσει να πει τα ίδια για το άλλο άκρο…την έφαγε το “δημοκρατικό” σκοτάδι …ΤΟΥ ΠΑΝΕΛ και των δημοσιογράφων!

    Τα θέλουμε και τα παθαίνουμε …σαράντα χρόνια τώρα, αλλά μυαλό δεν βάζουμε!
    Τι περιμένουμε να δούμε στην πράξη το σύνθημα ΕΑΜ ΕΛΛΑΣ ΜΕΛΙΓΑΛΑΣ της “λαϊκής εξουσίας που είχε καταλάβει την δημοκρατική ΕΡΤ” ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΕ ΚΑΝΕΙΣ, από όλους αυτούς!
    Δεν τολμώ να σκεφτώ κάτι αντίστοιχο στον στρατό.
    Το αστείο παρατράβηξε, και αυτό πρέπει να το καταλάβουν και οι “μεγαλοδιάφοροι” που τους υποστηρίζουν!

    Δυστυχώς όμως η φορολογική πολιτική του Στουρναρα έχει κάνει τον κόσμο να χάσει τα λογικά του και όχι άδικα, διαφορετικά δεν θα έβρισκαν ούτε την ψήφο όχι μόνο των δημοσίων υπαλλήλων αλλά ούτε των συγγενών τους και ας τους έταζαν λαγούς με πετραχήλια!

  21. DIGENHS avatar
    DIGENHS 14/07/2013 00:24:08

    ΝΤΡΟΠΗ ΓΙΑ ΚΑΘΕΝΑΝ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΛΕΓΕΤΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ ΝΑ ΑΚΟΥΕΙ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΠΑΛΑΙΟΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΙΚΕΣ ΑΡΛΟΥΜΠΕΣ ΠΟΥ ΜΟΣΤΡΑΡΟΥΝ ΜΕ ΘΡΑΣΟΣ ΟΙ ΔΗΘΕΝ ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΟΙ ..ΣΤΗΝ ΜΑΣΑ ΣΤΗΝ ΜΙΖΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΡΠΑΧΤΗ ΤΟΥ ΣΑΠΙΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ.

    ΑΠΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟΥΣ ΜΕ ΔΕΞΙΕΣ ΤΣΕΠΕΣ ΧΟΡΤΑΣΑΜΕ
    ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΕΙΝΑΣΑΜΕ
    ΑΦΟΥ ΞΑΦΡΙΣΑΝ ΣΑΝ ΑΚΡΙΔΕΣ 30 ΧΡΟΝΙΑ
    ΤΑ ΔΗΜΟΣΙΑ ΤΑΜΕΙΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΑΡΙΣΤΑΝΟΥΝ ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ