08/02/2009 01:42
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σταθερό το προβάδισμα του ΠΑΣΟΚ

Σταθερό παραμένει το προβάδισμα του ΠΑΣΟΚ έναντι της ΝΔ. Σύμφωνα με τις νέες δημοσκοπήσεις στις βουλευτικές εκλογές η διαφορά κυμαίνεται από 3,5% έως και 3,9%. Η διαφορά στις ευρωεκλογές στο 2,1%.

Στη δημοσκόπηση της ΚΑΠΑ Ρισέρτς για το Βήμα της Κυριακής, το ΠΑΣΟΚ προηγείται με 32,4%, έναντι 28,9% της ΝΔ. Το ΚΚΕ λαμβάνει 7,7%, ο ΣΥΡΙΖΑ 7,3%, ο ΛΑΟΣ 4,2% και οι Οικολόγοι 3,3%. Το 54,8% λέει ΟΧΙ στις πρόωρες εκλογές. Η αδιευκρίνιστη ψήφος φτάνει στο 16,1%. Ο Κώστας Καραμανλής θεωρείται καταλληλότερος για πρωθυπουργός με 40,7%, έναντι 34,1% για τον Γιώργο Παπανδρέου.

Στη δημοσκόπηση της MRB για λογαριασμό του Ελεύθερου Τύπου της Κυριακής, το ΠΑΣΟΚ λαμβάνει 32,5%, έναντι 28,6% της Νέας Δημοκρατίας. Ακολουθεί ο ΣΥΡΙΖΑ με 7,8%, το ΚΚΕ με 7,2%, ο ΛΑΟΣ 4,7% και οι Οικολόγοι 2,7%. Το 51,4% των ερωτηθέντων ζητά εκλογές στο τέλος της 4ετίας.

Τέλος στη δημοσκόπηση της Metron Analysis για λογαριασμό της Αυγής της Κυριακής, το ΠΑΣΟΚ προηγείται με ποσοστό 31,2% και ακολουθούν η ΝΔ με 27,6%, το ΚΚΕ με 7,1%, ο ΣΥΡΙΖΑ με 7,3%, ο ΛΑΟΣ με 4,2% και οι Οικολόγοι με 3,8%.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 08/02/2009 05:27:37

    το καινοφανές σε αυτές τις ευρωεκλογές, όπως συνάγεται από τις δημοσκοπήσεις, είναι ότι εξαφανίστηκε η χαλαρή ψήφος.
    η πίεση που νιώθει ο κόσμος τον ωθεί να συμπεριφερθεί σχεδόν σαν να είναι εθνικές!!

  2. sasman avatar
    sasman 08/02/2009 09:08:52

    3,9 στις εκλογές 2,1 στις ευροεκλογές και μετά πρέπει να πιστεύουμε τοις δημοσκοπήσεις, Γιατί άραγε τις βάζετε αφού είναι τηλεκατευθυνόμενες;

  3. ataktos avatar
    ataktos 08/02/2009 11:14:39

    prosopika gen fantazome p.x.tous Prasinous i ton Syriza i KKE na ehoun probadisma alloste apo pou ara o titlos logikos mono factorx avto san idisi den theorite gia mena mipos gia kanen sholiasti ...

  4. ataktos avatar
    ataktos 08/02/2009 11:16:07

    tora pos avti i idisi deni me to KATALILOTEROS KK ine gia analisi psihiatriki ha ha

  5. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 08/02/2009 11:17:43

    Εαν αναλογιστει καποιος την δυσχερεια ,την ανεχεια του κοσμου ,τον θυμο του η διαφορα ειναι πολυ μεγαλυτερη.Απλα ολες οι δημοσκοπησεις ειναι εν πολλοις μαγειρεμενες με πρωτες αυτες που δημοσιευονται στι φυλλαδες των Κουρηδων!!

  6. Lakis avatar
    Lakis 08/02/2009 11:27:17

    "Ο Κώστας Καραμανλής θεωρείται καταλληλότερος για πρωθυπουργός με 40,7%, έναντι 34,1% για τον Γιώργο Παπανδρέου."

    Αυτο βρε παιδια δεν μπορω να το καταλαβω.

    Τι σημαινει?

    Οτι δηλαδη ο κοσμος πιστευει το ΠΑΣΟΚ σαν Κομμα αλλα δεν πιστευει το Γιωργακη ως πρωθυπουργο?

    Πως ερμηνευεται?

    Ουτε οι Πασοκοι δεν τον θελουν???

  7. ataktos avatar
    ataktos 08/02/2009 11:34:18

    Lakis- ke avti pou to grafoun protoselida den to pistevoun alla an se mathoun apo mikros na glifis ke imnis stin eklisia TIS ENORIAS sou tin eksousia etsi ke o kouris palia eglife sidereinio ebrize ton factorx ,meta simiti tora KK palia mou tehni koskino min se apasholi to thema avrio pali kapion X tou dikomatismou tha bri na glipsi den leme oti to glifitzouri to ekanan epangelma ta pedakia ton Engiron MME .

  8. THETRUTH avatar
    THETRUTH 08/02/2009 11:38:51

    Παιδιά τα πράγματα ειναι απλά :
    O Γιωργος the great ειναι ο μεσσιας μας.....αφου ειναι ο μονος που μπορει να κλαιει οταν δεν κλαινε οι αλλοι......
    θαυμα!!!!!!
    ρε ξυπνατε ο κλαψιαρης θα μας κυβερνησει....?????

  9. ataktos avatar
    ataktos 08/02/2009 11:44:29

    THETRUTH -ne alla to pendi ine apo kali ikogenia oxi opos esi ke ego ke ali edo .Epilegmenos apo papou giagia mamma mbamba ....

  10. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 08/02/2009 11:45:54

    Πινετε και καπνιζετε οσο αντεχετε,μονον ετσι δεν θα καταρευσουν τα εσοδα!!!

  11. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 08/02/2009 11:49:37

    @8 ΤETRUTH Μηπως- λεω μηπως- ζεις σε ενα αθεατο κοσμο και δεν εχεις παρει χαμπαρι τι γινεται στην κοινωνια.

  12. Ένας καλόγερος, πρώην συνεργάτης avatar
    Ένας καλόγερος, πρώην συνεργάτης 08/02/2009 14:00:12

    Ξέρει αριθμητική ο Ψυχάρης;

  13. "Κόκκινος Πάνος", πίτσες μπλέ avatar
    "Κόκκινος Πάνος", πίτσες μπλέ 08/02/2009 14:23:27

    Θα ξέρετε ασφαλώς τι προτείνουν ο "τέως" Καραχάλιος και μερικοί από την λεγόμενη "ομάδα της Θεσσαλονίκης" (θα θυμάστε τον Ν.Ζ. που κάτι δικό του δημοσιεύτηκε σε αυτό εδώ το blog πριν δυό τρείς μέρες):
    Συνεργασία Νουδού και Λάος.
    Ίσως έχουν και την "ευλογία" ανώτερων δυνάμεων - λέγε με Πάκη.
    Αλλά τα κουκιά; Θα βγαίνουν; Εντελώς απίθανο.
    Και το σπουδαιότερο: Κακές παρέες. Θα τους σαπίσει με τη γκλίτσα ο Σαρακατσάνος!
    Πιό πιθανή βλέπω ττη συνεργασία με το ΚΚΕ, παρά με το Λάος.
    Πιο πιθανή βλέπω

  14. Lakis avatar
    Lakis 08/02/2009 14:46:16

    Εγω δεν ειμαι εμπαθης με τον Γιωργακη για να πω την αμαρτια μου.

    Αλλα ρε παιδια, οταν φτιαχνει οργανα, επιτροπες, σκιωδη υπουργικα συμβουλια κτλ. και βλεπεις μεσα τη Βασω Παπανδρεου, τη Μαρια Δαμανακη, τον Πολυζωγοπουλο, τον Χυτηρη, τον Γειτονα (σιγα-σιγα θα φερει και το Λαλιωτη για τη συσπειρωση, τον Γιαννο υπο προϋποθεσεις, ο Τσοχατζοπουλος σιγουρα θα εκλεγει στη Θεσσαλονικη αν βγει πρωτο κομμα το ΠΑΣΟΚ) και λοιπους, δηλαδη ρε παιδια αληθεια υπαρχει εστω ενας Ελληνας που να λεει "σωθηκαμε"...???

    Ειχα ακουσει τον ΓΑΠ να λεει "θα βαλουμε εμπειρα στελεχη πλαισιωμενα απο ορεξατους 40αρηδες"...

    Αυτο (για μενα) μεταφραζεται:

    Υπουργινα η Βασω Παπανδρεου με 3-4 νεροκουβαλητες 40αρηδες...

    Υπουργινα η Δαμανακη με 3-4 νεροκουβαλητες 40αρηδες...

    Υπουργος ο Χυτηρης με 3-4 νεροκουβαλητες 40αρηδες...

    Υπουργος ο Γειτονας με 3-4 νεροκουβαλητες 40αρηδες...

    Δηλαδη, υπαρχει Πασοκος που θελει να δει υπουργινα τη Δαμανακη η οποια σκυλοβριζε μεσα στη Βουλη (ως προεδρος του ΣΥΝ) πατοκορφα τον ιδρυτη του ΠΑΣΟΚ???

  15. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 08/02/2009 14:48:49

    !@@14 anonymoys Σκεπτομαι να κανω προταση στο Πασοκ να ζητησει την εγκριση σου πριν αναλαβει την κυβερνηση της χωρας!!Συμφωνεις???

  16. Lakis avatar
    Lakis 08/02/2009 14:49:43

    Συμπληρωνω:

    Ολοι ελπιζουμε να αλλαξει κατι οταν αλλαξει η κυβερνηση!

    Αλλα ρε παιδια, ποιες και ποσες ειναι οι προσδοκιες μας???

    Ειλικρινα σας μιλαω, ξερω ανθρωπους (Επιχειρηματιες και Ιδιωτες) που περιμενουν πως και πως το ΠΑΣΟΚ να ξαναγινει Κυβερνηση!

    Πολλοι μαλιστα εχουν ηδη ξεκινησει επαφες για ρουσφετια κτλ. με ανθρωπους που θα ειναι σε θεσεις κλειδια!

    Αυτη δυστυχως ειναι η νοοτροπια μας...

    Δεν ξερω, τι να πω...

  17. Orestios avatar
    Orestios 08/02/2009 15:54:07

    @ Lakis
    Αυτό που λές για όσους περιμένουν το ΠΑΣΟΚ να ξαναγίνει κυβέρνηση ισχύει. Σε δείπνο γνωστός μου προτείνει σε φίλο να γίνει "πράσινος" μπας και μπορέσει να διοριστεί μόνιμα. Ο φίλος μου τον κοιτούσε σαν να είδε UFO.

  18. DIN avatar
    DIN 08/02/2009 16:24:32

    Οι Δεξιούρες, θα το συνηθίσετε : στην αρχή πονάει λίγο...
    Τσου, ρε Lakis !...

  19. Orestios avatar
    Orestios 08/02/2009 17:57:13

    Περιμένουμε το GAP να βγαίνει περισσότερο και να μας αναλύσει τις μοναδικές παγκόσμιες λύσεις που σκεφτηκε (?) για να εξέλθει η χώρα από την κρίση. Ο εθνοσωτήρας GAP (η Θεσσαλονία που βρίσκεται?) οραματίζεται. Βαγγελίστρα μου, φτάνει να βγεί πρώτος γιατί το βράδυ των εκλογών δεν θα προλαβαίνουν τα κανάλια να τρέχουν στο Ζαπειο.

  20. skt avatar
    skt 08/02/2009 19:54:36

    Ορέστιε λές όπως πάντα ανοησίες. Η εμπάθειά σου δεν έχει όρια. Αι σιχτίρ.

  21. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 08/02/2009 23:11:05

    @20 Orestie κοψε τις μαλακιες,εισαι μεγαλο παιδι,σοβαρεψου λιγο!!!

  22. Orestios avatar
    Orestios 08/02/2009 23:34:59

    @ #21 &22
    Ναι. εγώ σας φταίω. Ούτε τα κείμενα που διαβάζει του γράφω, ούτε στο μυαλό του είμαι. Αλλού ψάξτε να βρείτε να βγάλετε την χολή σας.

  23. ariel avatar
    ariel 09/02/2009 00:55:19

    Ορέστιε
    Αν βγάζει κάποιος χολή, είσαι εσύ. Τι ζόρι είναι αυτό που κουβαλάς παιδάκι μου. Τι κόμπλεξ και κακία ξερνάς. Στο μπλόγκ μπαίνουμε για να συζητήσουμε, να ανταλλάξουμε γνώμες και απόψεις και όχι να βγάζουμε τα απωθημένα μας. Εσύ δεν λές ποτέ επιχειρήματα, μόνο βρίζεις και κοροϊδεύεις ανθρώπους που είναι σκάλες πάνω από εσένα. Δεν κατάλαβες πως μας κούρασες? Κάθε φορά λέω να μην σου απαντήσω, αλλά δεν αντέχεσαι πια. Αντε στο καλό σου και άσε εμάς να είμαστε λίγο πιο σοβαροί. Στο κάτω κάτω προσβάλλεις την αισθητική μας.

  24. Orestios avatar
    Orestios 11/02/2009 17:42:09

    Σιγά μωρή madam Ariel de Beauvoir (ή μήπως Procter & Gamble?)! Θα δυσκολευτείται να κατασπαράξετε την καραβίδα, που έχετε για φαγητό. Πως θα αντέξει ο κυνόδοντας σας. Παρ' όλ' αυτά, δεν ξεχωρίζω ποιά επιχειρήματα είναι σημαντικότερα για σας. Τα savoir-vivre ή τα savoir-faire. Που σε καμία περίπτωση δεν είναι avant-garde. à propos τα επιχειρήματά σας είναι αντίστοιχα μιας γυναίκας του (οινο)πνεύματος.

    Quelle horreur!