#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/11/2009 18:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σταθερά μπροστά ο Σαμαράς

 

Φωτογραφία απο την σημερινή επίσκεψη Σαμαρά στη ΝΟΔΕ Ηρακλείου

Προβάδισμα τουλάχιστον τριών ποσοστιαίων μονάδων στον Αντώνη Σαμαρά δίνει δημοσκόπηση της Pulse για λογαριασμό της εφημερίδας το Ποντίκι.

Σύμφωνα με τα ευρήματα της έρευνας, το προβάδισμα του Αντώνη Σαμαρά διευρύνεται όσο περισσότερο ανοίγει το εκλογικό σώμα.

Έτσι στην κοινή ερώτηση «Ποιον από τους υποψηφίους θα επιθυμούσατε να εκλεγεί πρόεδρος της Νέας Δημοκρατίας», οι Νεοδημοκράτες απαντούν ως εξής:

- Στο σύνολο των ερωτηθέντων, ο κ. Σαμαράς εμφανίζεται να αποκτά εντυπωσιακό προβάδισμα εννέα μονάδων (45% ) έναντι της κυρίας Μπακογιάννη που συγκεντρώνει το 36% των ψήφων. Ο κ. Παν. Ψωμιάδης εμφανίζεται σχετικά σταθερός (9%.) στα επίπεδά του ενώ ποσοστό 10% νεοδημοκαρτών δηλώνουν αναποφάσιστοι ή δεν απαντούν.

- Όταν η ίδια ερώτηση τίθεται σε πολίτες που ψήφισαν Νέα Δημοκρατία το 2009, τότε το προβάδισμα Σαμαρά συρρικνώνεται αλλά παραμένει σημαντικό. Σε αυτή τη δεξαμενή ψηφοφόρων ο Μεσσήνιος πολιτικός προτιμάται από το 45% ενώ ένα 40% επιλέγει την Ντ. Μπακογιάννη. Το ποσοστό του Ψωμιάδη παραμένει στο 9%.

- Η διαφορά Σαμαρά - Μπακογιάννη λαμβάνει την μικρότερη τιμή της όταν η ερώτηση απευθύνεται σε όσους ψηφοφόρους της ΝΔ δηλώνουν ότι θα ψήφιζαν και πάλι Νέα Δημοκρατία «εάν είχαμε εκλογές την επόμενη Κυριακή». Εκεί ο κ. Σαμαράς προηγείται και πάλι πλην όμως με το ρευστό 3% (Σαμαράς 44%, Μπακογιάννη 41%, Ψωμιάδης 8%)

Στο σχόλιό του ο γενικός διευθυντής της Pulse επισημαίνει ότι το ποιος τελικά θα εκλεγεί θα εξαρτηθεί από τον όγκο εκείνων που θα σπεύσουν να ψηφίσουν. Μεγαλύτερη συμμετοχή ευνοεί σαφώς τον Αντώνη Σαμαρά. Μικρότερη συμμετοχή διευκολύνει την κυρία Μπακογιάννη.

Γ.Δ

http://www.ethnos.gr/

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Karmacedon avatar
    Karmacedon 26/11/2009 18:13:37

    Ξερει κανεις ποιοι ειναι οι κυριοι στη Pulse ?

  2. Χρήστος avatar
    Χρήστος 26/11/2009 18:13:48

    http://atithasos.blogspot.com/2009/11/focus-newstime.html

    • Blimblomblim avatar
      Blimblomblim @ Χρήστος 26/11/2009 18:16:46

      Πρέπε να δει κανείς την ταυότητα της έρευνας για να καταλάβει πόσο στημένη είναι:

      400 ψηφοφόροι της Νέας Δημοκρατίας “τυχαία από καταλάγους ΟΤΕ”. Δηλαδή έλεγε στον κατάλογο του ΟΤΕ και τι ψήφισαν.

      Πληθυσμός: Σύνολο πληθυσμού, εκτίμηση πληθυσμού 2.295.967.

      Συγγνώμη! Πώς είναι σύνολο πληθυσμού 2.295.967 και μιλάμε μετά για “σύνολο πληθυσμού”;;;

      Πιάσαμε δηλαδή τις περιοχές που υπερτερεί στατιστικά η Ντόρα και κάναμε δημοσκόπηση;

      Δεν είμαστε 11 εκατομμύρια; Πότε μειωθήκαμε σε 2.295.967;

      Τα ψιλά γράμματα… Δείτε τα όλα εδώ:

      http://www.newstime.gr/?i=nt.el.article&id=22918

      Και δεν συζητάμε βέβαια για το πόσο μικρό θεωρείται επιστημονικά το δείγμα 400 ατόμων!

      Πρέπει να παρέμβει το ΕΣΡ να τους ανακαλέσει την άδεια. Δεν μπορεί να παραπλανούν έτσι τον κόσμο!

      • «Κασσάνδρα» avatar
        «Κασσάνδρα» @ Blimblomblim 26/11/2009 18:21:29

        Την Κυριακή θα πάρουν την απάντηση τους.-

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ Χρήστος 26/11/2009 18:17:03

      χαχαχαχαχα απίστευτα πράγματα!

      δεν έχουν το θεό τους.

  3. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 26/11/2009 18:13:58

    Εχω μεγάλη περιέργεια να δω τα τελικά αποτελέσματα αν πέσει μεγάλη φάπα να δω που θα το Μητσοτακέικο και οι πέριξ.

  4. Χρήστος avatar
    Χρήστος 26/11/2009 18:23:52

    αν πέσει η φάπα σε σας του Σαμαρά...να δω πως θα μυξοκλέτε μετά...

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ Χρήστος 26/11/2009 18:36:05

      Καλές οι ονειρώξεις αλλά πέρνα πάλι on sunday να κάνουμε ταμείο.

      Κατά τα άλλα περαστικά.

  5. ενας ψηφοφορος avatar
    ενας ψηφοφορος 26/11/2009 18:28:49

    Η εκλογη εχει ηδη κριθει, Η ΓΕΡΗ ΣΦΑΛΙΑΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΦΑΙ ΤΟ ΜΗΤΣΟΤΑΚΕΙΚΟ ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΚΛΕΙΔΩΣΕΙ, Κυριακη κοντη γιορτη,

    Καληνυχτα Ντορα-κατηφορα...

  6. ενας ψηφοφορος avatar
    ενας ψηφοφορος 26/11/2009 18:29:17

    Η εκλογη εχει ηδη κριθει, Η ΓΕΡΗ ΣΦΑΛΙΑΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΦΑΕΙ ΤΟ ΜΗΤΣΟΤΑΚΕΙΚΟ ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΚΛΕΙΔΩΣΕΙ, Κυριακη κοντη γιορτη,

    Καληνυχτα Ντορα-κατηφορα...

  7. dtd avatar
    dtd 26/11/2009 20:14:03

    Ανταπόκριση από Κρήτη:
    "Μια μαντινάδα θα σας πω
    για την ψηλή τη Ντόρα:
    Αν γίνει ετούτη αρχηγός,
    αλίμονο στη χώρα..."

    Σύλλογος Κρητών "ο Τρελαντώνης"

  8. Παναγιώτης avatar
    Παναγιώτης 27/11/2009 00:41:50

    TO MIZOTAKEIKO TELIOSE!!!