#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/02/2010 13:17
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στίγκλιτς: «Φέρε μου τα λεφτά σου για να σε σώσω»



Πάει!... θα τρελαθούμε. Ζητάει ο Νομπελίστας Στίγκλιτς  «να κάψουμε τους κερδοσκόπους». Δηλαδή,  να παρέμβουμε στις αγορές και να στηρίξουμε τις μετοχές και τα ομόλογα. Δηλαδή να αγοράζουμε εμείς, αυτά που πουλάνε αυτοί. Δηλαδή εμείς ξέρουμε ότι δεν θα πέσουν και επομένως φορολογούμε τον πληθυσμό για να αγοράσουμε τα χαρτιά για τα οποία αυτοί, οι κερδοσκόποι, πιστεύουν ότι θα πέσουν (http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=1775914)

 Αυτό λέγεται στήριξη χαρτιών με λεφτά τρίτων, ή για να το καταλάβει και ο Στίγκλιτς με «other people’s money».  Ακριβώς αυτό για το οποίο κατηγορούμε την ΔΕΚΑ, την ΕΤΕ, και τα ταμεία με την φούσκα του ΧΑ το 2001. Ακριβώς αυτό που κάνουν οι ανά τον κόσμο σοσιαληστές. «Φέρε μου τα λεφτά σου για να σε σώσω». Ακριβώς αυτό που κάνει και η κα Μπιρμπίλη με την αύξηση του ρεύματος που δίνει στους συμβούλους της. «Πλήρωνε €110 για αυτό που κοστίζει €35, για να σωθείς»

 Ευχαρίστως να φορολογήσετε τους Δανούς, για να με σώσουν,  κε Στίγκλιτς! (Αρχίζω να ανησυχώ σοβαρά για τους Αμερικάνους…)

 Archaeopteryx

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 09/02/2010 15:25:33

    Ωραία οικονομικά! Φέρε μου τα λεφτά σου να σε σώσω. Ποιός του είπε ότι χρειαζόμαστε συνέταιρο στην τσέπη μας? Τέτοια οικονομικά ξέρω κι εγώ τότε, παρά το γεγπνός ότι δεν τα σπούδασα.
    Αν με αυτή τη λογική διαμορφώνεται η οικονομική πολιτική του GAP τότε σίγουρα βουλιάζουμε, γιατί ουκ αν λάβεις παρά του μη έχοντος.

  2. Αγανάκτηση avatar
    Αγανάκτηση 09/02/2010 15:27:26

    Σύμφωνα με το δημοσίευμα:
    «Αυτό που έκανε το Χονγκ Κονγκ [για να αντεπεξέλθει στην κρίση] ήταν να αυξήσει τα επιτόκια και να παρέμβει στο χρηματιστήριο, “καίγοντας” τους κερδοσκόπους –αυτό πρέπει να κάνει και η Ευρώπη», τόνισε ο κ. Στίγκλιτς.

    Δεν καταλαβαίνω Αρχαιοπτέρυγα που βλέπεις το πρόβλημα είναι και αυτό μια λύση πιο δυναμική πιστεύω από τυχόν bailout που θα θίξει και το οποιο κύρος της ΕΕ.

    Θεωρίες είναι βέβαια αλλά λογικές.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Αγανάκτηση 09/02/2010 16:32:02

      Ανέβασμα επιτοκίων είναι έμμεσος φόρος δεν είναι; Η παρέμβαση στο χρηματιστήριο δεν έιναι ζεστά λεφτά; Ποιός τα πληρώνει; Και θα καρτηθεί σε νέα επίεδα ή θα ξαναπέσει επειδή τα fundamentals είναι αυτά που είναι;

      Και για να το κάνω πιο κακόπιστο... Όταν λές πάρε λεφτά φορολογουμένων για να κάψεις τον κακό κερδοσκόπο, μήπως είναι για να τον στηρίξεις και να μην έχει χασούρες αυτός; Πλήρωνε εσύ, για να μην χάσει αυτός, αλλά δήθεν τον τιμωρείς.

      Μεταξύ μας, πιστεύω ότι το ευρώ ήταν (και είναι) υπερτιμημένο. Καλό για το γόητρο και τις "φτηνές" αγορές δολαριακού πετρελαίου, κακό για την εξαγωγική δραστηριότητα (που ακόμα και η ψωροκώσταινα εδώ έχει κάτι τι... σε δολάρια).

      Το πρόβλημα ωστόσο, για μένα, είναι θεωρητικό. Οποιαδήποτε κρατική φορολογία, πλην άμυνας και όποιας πρόνοιας θες, είναι λεφτά από την τσέπη προς την μαύρη τρύπα.

    • tomcat00 avatar
      tomcat00 @ Αγανάκτηση 09/02/2010 23:00:13

      Πιες κανα Μιλκο ρε αρχαιε

      Αλλα νταλον....καταλαβες πως 'επαιξε' το HK; γυρνα πισω στα Αιολικα γλυφιτζουργια σου

      ps me 400B πλεονασμα, μπορεσε να κυνηγησει τους σορτακηδες. Η Γερμανια, as we speak, εχει 40Β συναλλαγματικα - και να 8ελουν δεν μπορουν

      Η Ανατολικη Ακτη εχει σορταρει 6Β μεχρις στιγμη το Euro

    • arcaheopteryx avatar
      arcaheopteryx @ Αγανάκτηση 09/02/2010 23:09:33

      Αντε χάσου πράσινο παράσιτο... βρες καμιά επιδοτησούλα πριν κοπούνε

    • tomcat00 avatar
      tomcat00 @ Αγανάκτηση 10/02/2010 16:06:15

      χαχαχα....αυτο ειναι το προβλημα του αντι

      Συμπεριφερεσται, καποιοι απο εσας προφανως οχι ολοι, σαν κομματοσκυλα, εμπαθεις, δεν 8ελεται να αναγνωρισεται τιποτα 8ετικο - παντου εχ8ροι του κρατους, συνομοσιες και κρυφα deals

      Καλε μου παππουλη, δεν ειμαι πρασινος...ουτε μπλε..ουτε κοκκινος.....αυτες οι ταμπελες ειναι αναχρονιστικες

      Ο Αντωνακης που ειναι 4 μηνες; διαβαζει το HBR;

    • (Α)θανάσης avatar
      (Α)θανάσης @ Αγανάκτηση 10/02/2010 16:09:00

      O nobody είναι, αρχαιοπτερίξ...

  3. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 09/02/2010 16:31:28

    Καλημέρα σε όλους, μετά από καιρό!
    Ο νομπελίστας με τον Ομπάμα αντάμα! Δεν αγόρασε χλωρά και ξερά;
    Βλέπω σε λίγο να μην υπάρχουν ούτε στην Ευρώπη σοσιαλιστές και νεοφιλελεύθεροι, αλλά μόνον Reps and Demos!
    Τα ίδια περίπου είπε στην Ευρωβουλή και ο Κόν Μπεντίτ σήμερα! Με την προσθήκη, κατά Μπαρόζο και λοιπών αργόστροφων ηγετών μεριά, "κάντε επιτέλους κάτι για να λυθεί γρήγορα Κυπριακό και Αιγαίο, να πέσουν οι Ελληνικές αμυντικές δαπάνες". Ακολουθεί ως φαίνεται Σαρκοζύ. Κι αυτός μάλλον με τον Ομπάμα!
    Άνθρωποι στη θάλασσα! Η βάρκα έγειρε, οι παλιοί καπετάνιοι είναι ήδη στο νερό, μούσκεμα.
    Καλό ή κακό; Εξαρτάται από το ποιός το βλέπει (και πώς το βλέπει κανείς).

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 09/02/2010 16:41:02

    Πάντως έχουμε πλάκα... Το ΧΑ σήμερα ανέβηκε 5% στα 1897 (στις 4.45), και την ίδια ώρα κάποιος τύπος δήλωσε ότι η ΕΚΤ "δεν θα στηρίξει" και κάποιος άλλος ότι η ΕΤΕπ "δεν θα στηρίξει". Σύμπτωση που βγήκε αργά το απόγευμα; Αν έβγαινε το πρωί θα πήγανε στα 1897 ή στα 1770;

    Έχει παιχνίδια το νηπιαγωγείο...

    • Αγανάκτηση avatar
      Αγανάκτηση @ archaeopteryx 09/02/2010 16:49:06

      Ή αν το πούμε αλλιώς, είμαστε για πολλές σφαλιάρες... και δυστυχώς τις βλέπω να'ρχονται...

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 09/02/2010 18:05:04

    οι ΗΠΑ θα φανε και δευτερο κραχ. το γνωριζουν λιγοι.. δεν ειναι επιστημονικη φαντασια, ειναι ισορροπια του συστηματος.

    ο Κυκλος του αϋλου χρηματος θα ανοιξει και παλι.

    ολοι οι υπολοιποι ακολουθουν το τσουναμι ανημποροι ν αντιδρασου. H Ελλαδα? χαχα εδω τσακονωνται οι νταβαδες μας ποιος θα μας πρωτοβγαλει στο κλαρι με τοκο.. και εμεις ΚΟΤΕΣ.

    Αγοραστε ευρω.. Μαρτιο σεντουκατα και λειτερ σακουλατα.

    ΠΠ

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 09/02/2010 19:30:06

      Σιγά να μην ανοίξει, κατά την ταπεινή μου γνώμη!
      Έχω τη θανάσιμη υποψία ότι μάλλον επιθανάτιους σπασμούς των Hedge Funds και των private παρατηρούμε. Ενώ επελαύνουν κάτι State equities, κυρίως από Ειρηνικό μεριά.
      Άν συνεχίσουν έτσι, θα κιτρινίσει ο τόπος. Σύντομα θα μαζέψουν τόσα, που θα ζητήσουν να βάλουν στο χαρτί του $ και του € τη φάτσα του Κομφούκιου. Με λίγο μαύρο, με τον Ομπάμα αντάμα.

  6. Βρασίδας avatar
    Βρασίδας 09/02/2010 23:15:27

    Αν είχα λεφτά θα είχα σωθεί από μόνος μου ρε μεγάλε Νομπελίστα!

  7. Ταμτάκος avatar
    Ταμτάκος 10/02/2010 16:17:09

    tomcat00

    φιλαράκο, τους ξέφυγες η σ' αμολύσανε;