21/11/2011 15:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στήνουν σκηνικό αναβολής των εκλογών της 19ης Φεβρουαρίου

Σας είχαμε προειδοποιήσει ότι κάποιοι στήνουν σκηνικό αναβολής των εκλογών της19ης Φεβρουαρίου. Το είπε σε συνέντευξή του εμμέσως και ο υπουργός Επικρατείας ότι δεν είναι η κυβέρνηση ειδικού σκοπού.

Τώρα λοιπόν αρχίζουν και διαρρέονται σενάρια ότι η τρόικα ενημέρωση τον Λ. Παπαδήμου  ότι η διαδικασία υπογραφής της δανειακής σύμβασης μετατίθεται για τα τέλη Ιανουαρίου του 2012. Σύμφωνα με το protothema.gr, δεν είναι γνωστός ο λόγος της μετάθεσης της υπογραφής για το τέλος Ιανουαρίου αντί για το τέλος Δεκεμβρίου, όπως αρχικά είχε προγραμματιστεί.

Απαραίτητες προϋποθέσεις για την ενεργοποίηση του νέου πακέτου διάσωσης της ελληνικής οικονομίας που θα βασίζεται στην ευρωπαϊκή συμφωνία της 26ης Οκτωβρίου ήταν η έγκριση της φόρμουλας από την Βουλή των Ελλήνων και η επικύρωσή της από τα κοινοβούλια των υπολοίπων 16 κρατών που συμμετέχουν στη ζώνη του ευρώ.

Μια πιθανή αιτία της αναβολής είναι η απαίτηση των ξένων για γραπτές εγγυήσεις σχετικά με την υλοποίηση της δανειακής σύμβασης και η σθεναρή αντίδραση του Αν. Σαμαρά.

Η ουσία, όμως, είναι ότι αν υπάρξει ένα τέτοιο ενδεχόμενο θα πρέπει να αναβληθούν και οι εκλογές της 19ης Φεβρουαρίου, κάτι που αποτελούσε συμφωνία μεταξύ Παπανδρέου και Σαμαρά προκειμένου να συγκροτηθεί η κυβέρνηση εθνικής σωτηρίας.

Δεν είναι, επίσης, καθόλου τυχαίες οι τοποθετήσεις του Γ. Παπανδρέου ότι οι εσωτερικές εξελίξεις στο ΠΑΣΟΚ θα γίνουν μετά την εξασφάλιση της 6ης δόσης και την υπογραφή της δανειακής σύμβασης. Ο πρώην πρωθυπουργός άνοιξε το θέμα της διαδοχής του αλλά σε βάθος χρόνου ενώ πληροφορίες αναφέρουν ότι του ζητήθηκε από τον Παπαδήμο να μην προχωρήσει σε συνέδριο ενόσω η κατάσταση είναι ρευστή.

Τα πάντα συγκλίνουν λοιπόν στο ότι υπάρχει μεθόδευση ώστε οι εκλογές να μη γίνουν την ημερομηνία που συμφωνήθηκε αλλά πολύ αργότερα, άγνωστο πότε.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. jkr avatar
    jkr 21/11/2011 15:24:20

    Γι' αυτό και το εκατέρωθεν θέατρο με τις δεσμεύσεις και τις υπογραφές, ώστε να πάνε πίσω οι ημερομηνίες και να παρθούν όσο περισσότερα μέτρα γίνεται και να υποθηκευθεί πλήρως η χώρα, μέχρι να γίνουν εκλογές που δεν θα κρίνουν τίποτε.

  2. Χριστόφορος Μίχου avatar
    Χριστόφορος Μίχου 21/11/2011 15:30:28

    Προσπάθειες να μη ξεβιδώσουν τις καρέκλες από τον πισινό τους ? ή μήπως φοβούνται την ώρα Σαμαρά όπου θα ξεμπροστιάσει τις εγκληματικές ενέργειες που έχουν διαπράξει σε βάρος της χώρας μας ? Μάλλον τα δυο σε οικονομική συσκευασία του ενός...

    • ANGRY MAN avatar
      ANGRY MAN @ Χριστόφορος Μίχου 21/11/2011 18:43:07

      Ναι καλά. Τί σημαίνει το δεν υπογράφω, αλλά στέλνω δεκάδες επιστολές, που αναφέρω, ότι στηρίζω; Η υπογραφή ή η επιστολή κατά το αγγλικό δίκαιο αποδεικνύει τη συναίνεση. Αυτή την έδωσε ο Σαμαράς με τον τρόπο αυτό. Απλώς, παίζουν, γιατί οι Γερμανοί δεν ξεκαθαρίζουν αν θέλουν να κξρατήσουν το ευρώ ή να φύγουν από αυτό.

      • Σταύρος avatar
        Σταύρος @ ANGRY MAN 21/11/2011 19:47:02

        Ναι ρε μεγάλε!
        Έχει υπογράψει το Ναι ο Σαμαράς αλλά ο Σόϊμπλε βγάζει αφρούς από το στόμα έτσι για την πλάκα του!
        Ο Dr strangelove λυσσάρης!

        Κοιτάτε ρε κάτι άτομα σαν ετούτον ή τον Βαφειάδη από επάνω που έχουν "πολιτική κρίση" και ψηφίζουν κιόλας;!
        Προσέξτε ρε μην δαγκώσετε την γλώσσα σας και δηλητηριαστείτε!

  3. daughter of mercy avatar
    daughter of mercy 21/11/2011 15:38:30

    11. Ου "συναινέσει(η)ς"

  4. Γιώργος avatar
    Γιώργος 21/11/2011 15:39:37

    Tότε μιλάμε για παταγώδη αποτυχία του "τεχνοκράτου" πρωθυπουργού μας να φέρει εις πέρας το ανατεθέν σ αυτόν έργο, εντός των συμφωνηθέντων προθεσμιών.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Γιώργος 21/11/2011 15:59:03

      +10000

      Αν δεν μπορεί να κάνει ο Παπαδήμος αυτά που υποσχέθηκε, εντός των ορίων που έχουν τεθεί, ας παραιτηθεί προκειμένου να γίνουν εκλογές

      • Αφροδίτη avatar
        Αφροδίτη @ Orestios 21/11/2011 16:10:54

        Ποιός θα παραιτηθεί; Αυτός από τώρα ξενυχτάει κάνοντας μαθηματικούς υπολογισμούς, προσθέτοντας στη βάση του 153 πρόθυμους, κολωτούμπες και νεοφιλελεύθερα σταγονίδια!

        • Leonidas avatar
          Leonidas @ Αφροδίτη 21/11/2011 17:46:34

          Στην ομιλία του στη Βουλή, αμέσως πρίν δωθεί η ψήφος εμπιστοσύνης, ο κύριος Παπαδήμος ΔΕΝ ΑΝΕΦΕΡΕ ΤΙΠΟΤΑ ΠΕΡΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑΣ ΕΚΛΟΓΩΝ - είπε οτι η '' κυβέρνηση αυτή έχει σκοπό να εφαρμόσει τα συμφωνηθέντα της 27ης Οκτωβρίου και τις πολιτικές που απορρέουν απ' αυτά''.
          Κατόπιν τούτου, πήρε ψήφους εμπιστοσύνης από όλους τους βουλευτές των κομμάτων που στηρίζουν την Κυβέρνηση.
          Από αυτό και μόνο, όπως και από το γεγονός ότι πολλές δυσκολίες / καθυστερήσεις θα μπορούσαν να προκύψουν, σε αυτή την πορεία, έβγαζε κανείς το συμπέρασμα ότι η '' 19 Φεβρουαρίου'' ήταν λόγια του αέρα, για να ησυχάσει γιά λίγο το 'πόπολο'.

          - Δεν χρειάζεται λοιπόν να είναι κανείς μάντης ή αστρολόγος για να καταλάβει ότι οι εκλογές είναι πολύ μακριά..
          ( Αν και κάποιοι αστρολόγοι στις αναλύσεις τους για την κυβέρνηση αυτή το είπαν , ότι θα έχει πολυυυυυυύ μεγαλύτερη διαρκεια από τις 19 Φεβρουαρίου 2012..)

    • ANGRY MAN avatar
      ANGRY MAN @ Γιώργος 21/11/2011 18:44:11

      Ίσα ίσα που ο Παπαδήμος έλεγε, ότι ο χρόνος δεν φτάνει, θέλει να κυβερνήσει κι άλλο, χωρίς να έχει εκλεγεί !!!

  5. Justice avatar
    Justice 21/11/2011 15:41:17

    Πολιτική είναι η τέχνη της πρόβλεψης.
    Όταν ο Πρόεδρος μπήκε σε διαδικασία διαπραγμάτευσης με τον αναξιόπιστο ΓΑΠ, ειδικά μετά το περιστατικό του καλοκαιριού, δεν φαντάστηκε τι ετοιμάζουν ΠΑΣΟΚ-ΛΑΟΣ και ο τραπεζικός υπάλληλος;
    Και τώρα τί;
    Θα αποσύρει την στήριξή του αν δεν τηρηθούν τα συμφωνηθέντα ή λόγω "έκτακτης" ανάγκης θα το καταπιούμε και αυτό;

    • Παυλος Βαφειάδης avatar
      Παυλος Βαφειάδης @ Justice 21/11/2011 15:48:00

      Πρώτα θα υπογράψει, μετά θα αποδεχθεί την μετακύληση της ημερομηνίας των εκλογών, μετά θα κυβερνήσει και θα κάνει ακριβώς τα ίδια με τους υπάρχοντες .... Πως το είπε? Α, ναι... ΑΝΑΠΟΦΕΥΚΤΟ!!!!!

    • ANGRY MAN avatar
      ANGRY MAN @ Justice 21/11/2011 18:46:13

      Θα το καταπιεί καταπώς φαίνεται. Διαφορετικά θα έλεγε αποσύρω στήριξη και υπουργούς και πάμνε σε εκλογές και κατεβάζει και τον λαό στο δρόμο για όσοτυς μήνες χρειαστεί με παράλυση των πάντων. Ο Αντρέας ο Παπανδρέου αυτό έκανε "για το καλό του λαού". Όχι εδώ που πράγματι πρόκειται για το καλό του !!!

  6. napoleon zervas avatar
    napoleon zervas 21/11/2011 15:44:21

    ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΑΝΑΒΟΛΗ ΤΩΝ ΕΚΛΟΓΩΝ. ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΕΚΛΟΓΕΣ ΤΟ ΧΕΙΜΩΝΑ (ΧΙΟΝΙΑ, ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΑ, ΔΗΛ ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΗΣ ΨΗΦΟΦΟΡΩΝ). ΑΠΡΙΛΙΟΣ-ΜΑΙΟΣ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΟΧΗ.

  7. η γλωσσού avatar
    η γλωσσού 21/11/2011 15:57:57

    τη γώσσα μου θα κόψω και θα σας απαλλάξω από την παρουσία μου σ αυτές τις στήλες αν γίνουν στις 19 Φεβρουαρίου. Την έχουν στημένη στον Σαμαρά και απ' έξω και από μέσα (πασοκ, καρατζαφέρης και φλούφληδες της ΝΔ). Η μόνη δύναμη του Σαμαρά είναι να στηριχθεί στους Έλληνες. Θα προκάνει όμως; Να θυμάστε τα λόγια μου έστω και αν δεν είναι βαρύγδουπες αναλύσεις σπουδαγμένων.

    • η γλωσσού avatar
      η γλωσσού @ η γλωσσού 21/11/2011 15:59:32

      διόρθ.: τη γλώσσα μου θα........

  8. letta avatar
    letta 21/11/2011 16:00:01

    ΡΕ ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΟΛΟΙ ΨΙΛΟ ΓΑΖΙ. ΘΑΡΘΟΥΝ ΚΑΠΟΤΕ ΟΙ ΕΚΛΟΓΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΙΤΕ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΝΕ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ. ΕΓΩ ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΟΨΥΧΑ ΝΑ ΔΙΑΛΥΘΕΙ Η ΕΥΡΟΖΩΝΗ ΝΑ ΗΣΥΧΑΣΟΥΜΕ ΜΙΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ. Ο ΒΡΕΓΜΕΝΟΣ ΤΗΝ ΒΡΟΧΗ ΔΕΝ ΤΗΝ ΦΟΒΑΤΑΙ, ΑΛΛΟΙΜΟΝΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ.

    • ANGRY MAN avatar
      ANGRY MAN @ letta 21/11/2011 18:50:44

      Δηλαδή για τυί διλήμματα μιλάμε; Για το αν δεν έχω να γεμίσω βενζίνη ή να φάω σε ευρώ ή σε δραχμές; Αφού χρήμα ο λαός δεν θα έχει. Έγινε όλο στήριξη στις τράπεζες. Για τί μιλάμε, για τη στήριξη της Γαλλίας, που της χρωστάμε 40 δις ή της Γερμανίας, που της χρωστάμε 16; Ο κάθε Έλληνας χρωστά 38.000 ευρώ και ο κάθε Γερμανός 60.000 ευρώ. Αλήθεια σε ποιους τα χρωστάμε όλοι; Οι Γερμανοί μας χρωστάνε και κάποια δις που κανένας δικός μας, δυστυχώς ούτε ο Σαμαράς, αναφέρουν και πώς θα τα εισπράξουμε (αποζημιώσεις, κατοχικό δάνειο κλπ). Ας μην έχω να φάω σε δραχμές. Έτσι, όμως τινάζω στον αέρα και τη Μέρκελ και το Σαρκοζί και το διεθνές σύστημα ιδιωτών τοκογλύφων, που θέλουν να μας κυβερνήσουν.

  9. Aφροδίτη avatar
    Aφροδίτη 21/11/2011 16:00:44

    Μεγάλο Δίδαγμα: Μην κάνεις ποτέ συμφωνίες με εκείνους που η Αξιοπιστία τους έχει μετατραπεί σε "Αξιοπουστία", η Κυβίστηση είναι η πιο δυνατή τους δεξιότητα και οι Αλχημείες τους επιβραβεύονται και τους καθιστούν "επίλεκτους"! Το θέμα έμπαζε νερά από την αρχή!

  10. Orestios avatar
    Orestios 21/11/2011 16:02:09

    Η Κυβέρνηση ήδη πάσχει. Καθώς άνοιξε το παιχνίδι της διαδοχής Παπανδρέου, απορώ ποιός ΠΑΣΟΚος υπουργός θα ασχοληθεί με τα θέματα της Ελλάδας.

    Παπαδήμα, παραιτήσου

  11. Avanti avatar
    Avanti 21/11/2011 16:03:11

    Επειδή κανένας δεν βιάζεται, γιατί και αυτοδυναμία δεν φαίνεται στο βάθος του σκοτεινού ορίζοντα και κανένας δεν θέλει να φορτωθεί την επικείμενη χρεοκοπία με ότι αυτή συνεπάγεται, το μόνο που έχουμε να κάνουμε είναι να καταγράψουμε τι ακριβώς θα ξεπουλήσει ο Παπαδήμος, τις ' Πολιτικές συμπεριφορές' και να περιμένουμε...

  12. kl avatar
    kl 21/11/2011 16:03:14

    Napoleon μεχρι τον Απριλιο-Μαιο που προτεινεις για τις εκλογες, δεν θα εχει μεινει ευρω στην τσεπη υστερα απο τα χαρατσια, ωστε να μπορεσουν οι ψηφοφοροι δημοτες να μετακινηθουν στα εκλογικα κεντρα

  13. Y. avatar
    Y. 21/11/2011 16:07:37

    Ρελάνς, και αμέσως. Αν όντως είναι πραγματικότητα ότι η τρόικα ενημέρωσε για μετάθεση στα τέλη Ιανουαρίου, και όχι για να μετρήσουν αντιδράσεις μέσω του κομιστή κασεττών Θέμου, να γίνει νέα μετάθεση στα τέλη Φλεβάρη για μετά τις εκλογές, όπου η χώρα θα έχει μια φρέσκια λαϊκή απόφαση για κυβέρνηση, που θα υπογράψει ότι είναι να υπογράψει

  14. ganasta avatar
    ganasta 21/11/2011 16:12:16

    Μετάθεση του χρόνου υπογραφής της δανειακής σύμβασης σημαίνει και άμεση προκήρυξη εκλογών και τότε ναι , ταυτόχρονη δέσμευση των δύο κομμάτων κατά τα πρότυπα της Πορτογαλίας.

  15. Mara avatar
    Mara 21/11/2011 16:12:50

    Δεν νομίζω ότι, εκπλήσουν κανέναν οι μεθοδεύσεις αναβολής των εκλογών.
    Με το που ανακοινώθηκε επισήμως, ότι συμφώνησαν στο πρόσωπο του Παπαδήμου ως νέου πρωθυπουργού, γνωρίζαμε όλοι, ότι αυτός δεν επιβλήθηκε να παίξει τον πρωθυπουργό, μόνο για 3 μήνες.
    Ωστόσο.... παρά τις μεθοδεύσεις που θα επιχειρήσουν, για αναβολή της προκαθορισμένης ημερομηνίας, τα συμφωνηθέντα μεταξύ των αρχηγών των κομμάτων και του προέδρου της Δημοκρατίας, υπάρχει τρόπος να τηρηθούν. Θέλουν δεν θέλουν...

    Άνοιξαν τον χορό των εκβιασμών και δεν πρόκειται να τον τελειώσουν άν δεν καταφέρουν τον Σαμαρά να δεσμευτεί από τώρα για ΟΛΑ.
    Φοβούνται ότι άν κερδίσει τις εκλογές θα σηκώσει "μπαϊράκι" και θα χάσουν τον έλεγχο...
    Ο Σαμαράς δεν έχει πλέον άλλες επιλογές. Ή παραμένει σταθερός στις θέσεις του σε όλα, χωρίς καμμία μα καμμία υποχώρηση, ή υποκύπτει και χαιρετίσματα.... στην αυτοδυναμία.
    (το χειρότερο δε, που θα προκύψει στην 2η περίπτωση, είναι να γίνει απόλυτος ρυθμιστής των πολιτικών εξελίξεων ο ΚΛΟΟΥΝ της πολιτικής και της νέας τάξης, Καρατζαφέρης.
    Άχ... Αντώνη... Αντώνη... μόνο αυτό να μας κάνεις και βρές γωνία να κρυφτείς... Δεν σου λέω τίποτα άλλο... )

  16. Παυλος Βαφειάδης avatar
    Παυλος Βαφειάδης 21/11/2011 16:14:07

    Απόσπασμα από την κοινή συνέντευξη Μπαρόζο και Παπαδήμου.
    "Παπαδήμος: Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι η νέα κυβέρνηση θα καταθέσει τις γραπτές εγγυήσεις που έχουν ζητήσει οι ΥΠΟΙΚ της Ευρωζώνης "
    Τελικά : ΠΟΙΟΣ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΠΟΙΟΝ?????

  17. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 21/11/2011 16:16:05

    Γιατί λοιπόν δεν τα ''σπάει'' Ο ΣΑΜΑΡΑΣ έτσι ώστε οι εκλογές να γίνουν σε τρεις εβδομάδες από σήμερα ,τι περιμένει εντολή από ποίον; Όλοι μαζί του είμαστε και αν χρειασθεί και στο δρόμο. Τώρα ένα ΜΕΓΆΛΟ ΌΧΙ ΚΑΙ ΣΤΑ ΤΣΑΚΊΔΙΑ ΌΛΟΙ ΤΟΥΣ.

  18. AUD avatar
    AUD 21/11/2011 16:19:05

    έχω την εντύπωση και ας με βοηθήσει κάποιος αν έχει διαφορετική γνώμη, πιστεύω ότι στενεύει ο κύκλος γύρο από τον Σαμαρά. Δεν θα έχει περιθώρια να αντισταθεί με το όχι της υπογραφής ..κλπ...

  19. man8os avatar
    man8os 21/11/2011 16:47:00

    Προσπαθουν να την φερον στον Σαμαρα, αλλα δεν μπορουν να αθετησουν ετσι ευκολα μια συμφωνια που οι ιδιοι υπεγραψαν...
    Αν ο Σαμαρας δεν κανει πισω δεν μπορουν να κανουν τιποτα...

  20. axis avatar
    axis 21/11/2011 17:35:13

    Ο Σαμαράς πρέπει να κρατήσει σκληρή γραμμή: "Δεν υπογράφω και εκλογές στις 19/2/12". Αν δει ότι το πάνε πίσω - πίσω με προφάσεις για τάχα καθυστέρηση της απόφασης για τη δανειακή σύμβαση στα τέλη Γενάρη κλπ να αποσύρει τη στήριξή του στην κυβέρνηση, να τους καταγγείλει για αθέτηση συμφωνίας και να αφήσει το ΠΑΣΟΚ να κυβερνάει με τον Καρατζαφέρη.

  21. kp8 avatar
    kp8 21/11/2011 19:18:15

    Και γιατί πρέπει η όποια υπογραφή συμφωνίας να γίνει από την κυβέρνηση Παπαδήμου ? Η κυβέρνηση αυτή συγκροτήθηκε επειδή και καλά υπήρχε πρεμούρα εξ Ευρώπης να προχωρήσει άμεσα η συμφωνία της 27ης και για να μην υπάρξει δήθεν αναταραχή από εκλογικές διαδικασίες που θα καθυστερούσαν τάχα μου την επείγουσα υλοποίησή της. Εφ' όσον οι ίδιοι μεταθέτουν την ενεργοποίηση της συμφωνίας για τα τέλη Ιανουαρίου, εκλείπει πλέον το θέμα της βιασύνης και επομένως υπάρχει άπλετος χρόνος να έρθουν οι εκλογές νωρίτερα, το οποίο κανονικά θα έπρεπε να βρίσκει σύμφωνους τους Ευρωπαίους υπό την έννοια ότι θα υπάρχει νωπή λαική εντολή και νομιμοποίηση και οι ίδιοι θα γνωρίζουν ότι συζητούν με σταθερή εκλεγμένη κυβέρνηση. Τι κάθεται ο κ. Σαμαράς, γιατί δεν κουνιέται προς αυτήν την κατεύθυνση ? Γιατί δεν τους γυρίζει την πίεση που του ασκούν ? Να τους πέι γιατί να υπογράψω εγγυήσεις ? ΄Για κάτι που θα γίνει μετά από 2 μήνες ? Να κάνουμε στο μεταξύ εκλογές και μετά πείτε τα μ' αυτόν που θα εκλεγεί. Αλλά δεν τον βλέπω τον Αντώνη να κάνει γκελ .... Μας τις έχει βάλει τις φυτιλιές της αμφιβολίας και κάθε μέρα τις δυναμώνει περισσότερο .....

  22. ελλι avatar
    ελλι 21/11/2011 19:27:15

    "Καλύτερα ΜΙΑΣ ώρας ελεύθερη ζωή παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά ......."
    Εδώ που έχουμε φτάσει καλύτερα να ζήσουμε φτωχοί ,αλλά ελεύθεροι και αξιοπρεπείς παρά φτωχοί ΚΑΙ σφουγγοκωλάριοι των ευρωπαίων!
    Γιατί για το "φτωχοί" δεν τίθεται θέμα, το έχουμε καταλάβει ότι και με το ευρώ θα εξαθλιωθούμε! Οι ευρωπαίοι αγωνιούν να σώσουν το ευρώ, όχι τους λαούς!

  23. netakias avatar
    netakias 21/11/2011 19:34:08

    Ακούνε εκλογές και χέζονται πάνω τους!

    Πήραμε το πρώτο ύψωμα!

    Κάθε βήμα προς τις εκλογές θα είναι κι ένα μέτρο προς την ΗΤΤΑ ΤΟΥΣ !

    Εκλογές!

  24. Θοοδωρής avatar
    Θοοδωρής 21/11/2011 19:44:51

    Είμαστε σίγουροι ό,τι ο Σαμαράς θέλει σύντομα εκλογές;

  25. Μάρκος avatar
    Μάρκος 21/11/2011 20:58:55

    Δηλαδή τι περιμένατε; Ξεχνάτε ποιος είναι ο υπουργός Επικρατείας; Είναι ο Σύμβουλος της Επικρατείας που ψήφισε ότι το Μνημόνιο είναι νόμιμο, και ο οποίος παραιτήθηκε ενώ απέμεναν 2 χρόνια για να συνταξιοδοτηθεί, για να αναλάβει σύμβουλος του ΓΑΠ. Οπότε τώρα, μόκο...

  26. δημης avatar
    δημης 21/11/2011 21:24:58

    ΟΙ...ΣΤΗΜΕΝΟΙ...ΣΤΗΝΟΥΝ ΤΙΣ ΣΤΗΜΕΝΕΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΑΛΛΑ Ο ΛΑΟΣ ΤΟΥΣ ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΣΤΗΣΕΙ (ΚΙ ΑΣ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΜΕΤΑ ΜΜΕ ΝΑ ΤΟΝ...ΣΤΗΣΟΥΝ)

  27. Γιώργος 33 avatar
    Γιώργος 33 21/11/2011 23:59:17

    Ο κόσμος το χει τούμπανο και ο Σαμαράς κρυφό καμάρι.
    Εκλογές δεν θα γίνουν.
    Ξεχάστε την δημοκρατία στην Ελλάδα

  28. Τσάρλς Ντέξτερ avatar
    Τσάρλς Ντέξτερ 22/11/2011 11:54:43

    Οι εκλογές δεν έγιναν την στιγμή που έπρεπε μόνο και μόνο επειδή τα ξένα κέντρα λήψης αποφάσεων δεν ήθελαν να γίνουν εκλογές. Τι σας κάνει να πιστεύετε οτι θα επιτρέψουν να γίνουν εκλογές στις 19 Φλεβάρη;