#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/12/2010 11:02
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στήνουν επιχείρηση εξωραϊσμού του Μνημονίου και του ΔΝΤ



Έχουμε μια πληροφορία η οποία αν επιβεβαιωθεί σημαίνει ότι κυβέρνηση και οι φίλοι της οι Αμερικανοί βάζουν τα μεγάλα μέσα για να πείσουν τον κόσμο πόσο…ωραία είναι στην εποχή του Μνημονίου.

Όπως μας λένε άνθρωποι που γνωρίζουν καλά την πιάτσα, τις τελευταίες ημέρες επιχειρείται να στηθεί ένα σύστημα αποτελούμενο από δημοσιογράφους και opinion leaders οι οποίοι έχουν αρχίσει να «ενημερώνονται» από τους Αμερικανούς και το ΔΝΤ για τα οφέλη της ένταξης της Ελλάδας στο μηχανισμό στήριξης, για το ότι δεν υπάρχει άλλη διέξοδος για τη χώρα και άλλα πολλά. Βασικός στόχος του συστήματος παραπληροφόρησης είναι να δημιουργηθεί μέσα στις εφημερίδες ένας πόλος… αντίστασης στην αντίσταση του κόσμου για την κυβέρνηση του Μνημονίου και το ΔΝΤ. Επιχειρείται, επίσης, να εξωραϊσθεί η εικόνα του Διεθνούς Νομισματικού Ταμείου, να τονισθούν τα «καλά» που έχει και τα κέρδη που θα αποκομίσει η Ελλάδα με τον σφιχτό εναγκαλισμό της με το Ταμείο.

Σύμφωνα με πληροφορίες, πρωτεργάτης της κίνησης αυτής είναι το Ελληνοαμερικανικό Επιμελητήριο συνεπικουρούμενο φυσικά από την αμερικανική πρεσβεία η οποία θέλει να παίξει ενεργότερο ρόλο στην Ελλάδα αφού άλλωστε και ο Γ. Παπανδρέου ευνοεί μια τέτοια εξέλιξη.

Φημολογείται ότι έχουν γίνει ή πρόκειται να γίνουν κλειστές συναντήσεις μεταξύ επιχειρηματιών του Επιμελητηρίου και δημοσιογράφων από εφημερίδες οι οποίες παίζουν σημαίνοντα ρόλο στη διαμόρφωση της κοινής γνώμης στην Ελλάδα. Επίσης, λέγεται ότι στις συναντήσεις παρευρίσκεται και μέλος του ΔΝΤ, ίσως και ο επικεφαλής της Τρόϊκας στην Ελλάδα, ο Πολ Τόμσεν ή… μπλε μάτια κατά την προσφιλή έκφραση της ρεπόρτερ Πετρούλας.

Με λίγα λόγια, παλιά μου τέχνη για τους Αμερικανούς που προσπαθούν να μας παρουσιάσουν ως σωτήρα το ΔΝΤ και αυτό το προωθούν μέσω εφημερίδων. Όπως έκαναν παλαιότερα (ή μήπως κάνουν και σήμερα) με τα πληρωμένα στρατιωτάκια της δημοσιογραφίας, έτσι και σήμερα με κρυφές συναντήσεις και… αμερικανιές θέλουν να επιβάλουν το ΔΝΤ ως «πολιτικώς ορθόν» για την ελληνική πραγματικότητα.

Να σημειώσουμε επίσης ότι τελευταία έχει ενεργοποιηθεί και η Ισραηλινή πρεσβεία η οποία κάνει συνεχείς ενημερώσεις και ταξιδάκια σε δημοσιογράφους προκειμένου να τους παρουσιάσει τον παράδεισο του Ισραήλ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Εν Πλώ avatar
    Εν Πλώ 07/12/2010 11:08:11

    Συγγνώμη, έχασα επεισόδια; Δεν είμαστε ήδη στον μηχανισμό στήριξης;

  2. ΜΑΝΙΑ avatar
    ΜΑΝΙΑ 07/12/2010 11:13:05

    ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΤΕ ΝΑ ΕΠΙΑΝΑΝ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΑ.
    ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ ΤΟ ΜΟΝΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΚΟΜΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΑΞΙΩΣΗ ΤΩΝ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΩΝ.
    ΟΤΑΝ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΤΟΥ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΝΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΥΕΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ (ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΕΝΙΚΑ ΚΑΙ ΑΠΡΟΣΩΠΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ "ΚΡΑΤΟΥΣ") ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΑΝΕΧΕΤΑΙ ΤΗΝ ΚΟΡΟΪΔΙΑ!

  3. Misha avatar
    Misha 07/12/2010 11:16:03

    Dominique Strauss-Kahn avoue à Tribune Juive:

    "Se lever chaque matin en se demandant comment il pourra être utile à Israël"

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ Misha 07/12/2010 13:17:16

      Misha,
      Le Directeur général du FMI, Dominique Strauss-Kahn, salue les Décisions prises par le G-20 pour «Assurer une Reprise Mondiale Forte et Durable»..
      ~Fonds Monétaire Internationale:
      Communiqué de presse n° 10/261 - le 27 juin 2010

      The IMF Director, Mr. Dominique Strauss-Kahn, along with the rest of the Bilderbergs-IMF gangsters, with One-Way Group-Ticket (they pay for it!) Can Go to HELL! to STAY and ROT There. Till The End of Time!

      Κι εφόσον είναι πρόβατα, ΓΙΑΤΙ σκυλιάζουνε γιά να μάς πείσουν, οι μουτσουνάτοι λυσσασμένοι λύκοι;;

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 07/12/2010 11:17:02

    Σιγα το μυστικο !!! χαχαχαα ο Μπαμπης, ο Αλεξης, ο Χρηστος η Μαγια Μελαγια, η Θοδωρα, αα καλα.. η Τονια Αντωνιου !! χαχαααα

    Πουλανε πουλανε ΔΝΤ, για να εχουν να γραφουν και να πουλανε αρθρα της μοδος. Αν δε σου εξηγησει ο Κωνστας τι κανουν και τι πυρετο εχουν οι Αγορες πως θα κοιμηθεις ησυχος?? Θελεις να εχεις καποιον να σε προστατευει. Εντιμο και αυταρκη.

    Πρασινο το Δολλαριο Πρασινο και το ΠΑΣΟΚ και το ΜΕΓΚΑ.

    ΠΠ

  5. Maximilien avatar
    Maximilien 07/12/2010 11:49:49

    Καλά, ο κόσμος δεν θα κοιτάξει την άδεια τσέπη του και τα άνεργα παιδιά του παρά μόνο αυτά που θα του πούνε τα πουλημένα τομάρια. Η εικονική πραγματικότητα έχει και τα όριά της.

  6. SERT avatar
    SERT 07/12/2010 11:50:49

    ΚΑΠΟΥ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΕΙΧΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΕΝΑ ΣΧΟΛΙΟ
    ''ΟΤΑΝ Η ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΩΜΗ, ΑΠΡΟΚΑΛΥΠΤΗ ΚΑΙ ΣΟΥ ΥΠΟΤΙΜΑΕΙ ΤΗ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ, ΤΟΤΕ ΣΕ ΑΦΥΠΝΙΖΕΙ''

  7. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 07/12/2010 11:58:03

    Φιλοι συναγωνιστες Αντιπαραγωγικοι τυποι του Αντινεα.. βρηκα και ανεβασα το βιβλιο του Παπαθανασιου !! θα το μελετησω πολυ προσεκτικα και με ουδετερα γιαλια ( οσο μπορω διοτι Πρασινιζω με το ΠΑΣΟΚ και τους κομισαριους )

    Papa8anasiou_me ti glwssa twn ari8mwn 2010.pdf
    http://www.filefactory.com/file/b4971c6/n/Papa8anasiou_me_ti_glwssa_twn_ari8mwn_2010.pdf

    Δικο μου σχολιο.. επρεπε να περασει 1 χρονος για να βγουν ενυπογραφα κ επισημα στοιχεια απο τη ΝΔ ?? ρωταω...

    ΠΠ

    • Johnys avatar
      Johnys @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 07/12/2010 12:19:58

      Μα γιατι άργησαν άραγε!

    • Ηλίας avatar
      Ηλίας @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 07/12/2010 13:02:30

      http://www.papathanassiou.gr/portal/media/glossa.pdf

  8. ΧΡΗΣΤΟΣ COMES BACK avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ COMES BACK 07/12/2010 12:04:47

    Ο "Κυριαρχος Λαος"-ομοια με την περιοδο της 7ετιας-δεν χρειαστηκε καμια προπαγανδα, για να υιοθετησει τα λεγομενα των Κυβερνητων του....Ας ξεχασουμε και το διαβοητο (του Ελληνα ο τραχηλος ζυγο δεν υπομενει), καθοσον, και τους Τουρκους μια χαρα τους αντεξε 4 αιωνες και βεβαια καμια Χουντα δεν εδιωξε...Ετσι θα γινει και με το ΔΝΤ.Μολις ετοιμαστουν τα νεα προσωπα (και την κανουν "με ελαφρα") οσοι συναπαρτιζουν το 30ετες "χθες", τοτε θα ξεχασθει και το ΔΝΤ και ολα τα υπολοιπα.Ολα αυτα βεβαια με ανταλλαγματα οπως γινοταν παντα σε αυτη την "Μπανανια" του Βαλκανικου Νοτου, που λεει και ο συμπαθεστατος Τραγκας.

    • man8os avatar
      man8os @ ΧΡΗΣΤΟΣ COMES BACK 07/12/2010 12:07:20

      ++++
      Εκτος και η ΝΔ καταιβασει τον κοσμο στους δρομους.

      • ΜΑΝΙΑ avatar
        ΜΑΝΙΑ @ man8os 07/12/2010 12:38:31

        ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΟΠΟΤΕ ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ....

        • Επώνυμος avatar
          Επώνυμος @ ΜΑΝΙΑ 07/12/2010 14:13:42

          Όταν πήγαινε ο Αρκουδέας με τα ΜΑΤ να καταδεφίσει τις κεραίες του Κούβελα στο Χορτιάτη, είχε μαζευτεί πάνω από 5.000 κόσμος.

          Ο Αβέρωφ κατέβαζε τα μαύρα χρόνια 1982-84 τους Οννεδίτες για ξύλο. Κανονικό ξύλο, με καδρόνια και λοστούς. Τα βάζανε 30 με 500, τότε που το ΠΑΣΟΚ και το ΚΚΕ είχαν συντριπτικά περισσότερη δύναμη.

          Στη δεκατία του 1980 κάτι είχε πάει να γίνει, αλλά ξέφτισε μετά μεταξύ Μυκόνου και Κολωνακίου.

          • Maximilien avatar
            Maximilien @ Επώνυμος 07/12/2010 14:36:59

            Εκείνες οι εποχές δεν ήταν καλές για κανέναν.

        • σιδεράκιας avatar
          σιδεράκιας @ ΜΑΝΙΑ 07/12/2010 14:35:17

          Εφόσον ο Σαμαράς είναι και παλιός και νέος οφείλει να το κάνει.
          "Προσδοκώ ανάσταση νεκρών....."

  9. ataktos avatar
    ataktos 07/12/2010 12:26:07

    αφού τελικά βρέθηκε ο "εχθρός" http://www.youtube.com/watch?v=oGleggK0ROM&feature=player_embedded

  10. Γιαννης 3 avatar
    Γιαννης 3 07/12/2010 12:28:10

    'Οσο μεγαλυτερο ειναι το ψεμα που θα πεις τοσο πιο πιστευτος γινεσαι' Αδολφος Χιτλερ............

  11. http://neotera.wordpress.com avatar
    http://neotera.wordpress.com 07/12/2010 12:28:11

    Ηταν καίριας σημασίας η καθυστέρηση που τους έγινε απ' τον κωστάκη, 5,5 χρόνια δεν ήταν και λίγα. Εν τω μεταξύ "πονηρέψαν" κι άλλοι μερικοί συμπολίτες μας αρκετά για να κάνουν τον βασικό συσχετισμό που κατονόμασε ως "κάζους μπέλι" μόλις εκλέχτηκε ο γιωργάκης, ανάμεσα στην εξαθλίωση, στο οικονομικό ξεζούμισμα και στην εθνική απαξίωση-ταπείνωση με παραχώρηση κυριαρχίας.

  12. Rotarmist avatar
    Rotarmist 07/12/2010 13:40:18

    Χθες και σημερα ψεκαζουν τον εναεριο χωρο των Αθηνων...για την τελεια αποχαυνωση μας.
    Μετα περιμενετε να συμβει κατι;

  13. Ο Επίπεδος avatar
    Ο Επίπεδος 07/12/2010 14:24:56

    Η Athens Voice κάθε Πέμπτη, είπαμε, βγαίνει;;;;...............

  14. ΧΡΗΣΤΟΣ COMES BACK avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ COMES BACK 07/12/2010 14:59:32

    Οταν πηγαινε ο Αρκουδεας με τα ΜΑΤ-το αιτημα των τοτε "Σοσιαλιστων"-ηταν να υφαρπαξουν κατα το δοκουν, μεγαλυτερο δυνατο κομματι απο την "πιττα" του πλουτου της χωρας.Και σαφως η (ως εγινε), πολυετης παραμονη τους στην εξουσια με γνωμονα τα προσωπικα τους συμφεροντα.Ολα αυτα διευθετηθηκαν.Δοθηκε δε και η εξουσια-μετα το 1981-κατα εννεα συνολικα χρονια στην ΝΔ για "ξεκαρφωμα"...Αφου ολα διεθετηθηκαν, φτιαχτηκαν περιουσιες, υφαρπαχτηκαν κονδυλια κοινοτικα και αλλα, βολευτηκαν ημετεροι και παρατρεχαμενοι ηρθε στο τελος και ο λογαριασμος!!!Αστεια τουλαχιστον η εκδοχη, οτι στην σημερινη εποχη θα "κονταροχτυπηθουν" ΝΔκρατες με αντιστοιχους ΠΑΣΟΚΟΥΣ...Γιατι αλλωστε??Με τι κριτηριο??Ποιος εφαγε πλιοτερο??Οι νηστικοι των σημερινων συσσιτιων (και οσο πανε αυξανονται), δεν ειχαν ποτε καμια ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ ΕΜΠΛΟΚΗ με τους Κομματικους Πηρηνες.Και αυτοι αν "ξεσηκωθουν".Οι υπολοιποι κατα το "ομοιος ομοιω αει πελασγει" θα "κονταροχτυπιουνται" διαδικτυακα, για να περνα η ωρα, η γιατι ετσι επιτασσεται ενεκα των χρονιων κομματικων ανταλλαγματων.Και ο νοων, νοειτο.

    • Ανώνυμος avatar
      Ανώνυμος @ ΧΡΗΣΤΟΣ COMES BACK 07/12/2010 19:51:51

      Αν θυμόσαστε ο Αρκουδέας είναι ιδέα

  15. ataktos avatar