05/01/2010 13:06
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στέλεχος της "ΝΕΑ ΟΔΟΣ Α.Ε." ο νέος ΓΓ συγχρηματοδοτούμενων έργων του Υπ.Υ.ΜΕ.Δ.

Ισχυροί αποδεικνύονται τελικά οι δεσμοί συγκεκριμένου εργολαβικού ομίλου και των στελεχών του, με την νέα, αδιάφθορη,άφθαρτη, άσπιλη και αξιοκρατική διακυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ και του πρωθυπουργού κ. Παπανδρέου, αφού ήδη δύο (2) μεγαλοστελέχη του ομίλου έχουν διοριστεί Γενικοί Γραμματείς υπουργείων.

Συγκεκριμένα, η αρχή έγινε πριν από περίπου ένα μήνα με τον διορισμό της κ. Μαρίας Καλτσά ως Γενικής Γραμματέως Πολεοδομίας & Χωροταξίας στο ΥΠΕΚΑ (διάβασε εδώ).

Ακολούθησε πριν από λιγες μέρες, με καθυστέρηση ομολογουμένως, η τοποθέτηση του κ. Σέργιου Λαμπρόπουλου ως Γενικού Γραμματέα Συγχρηματοδοτούμενων Έργων στο Υπ.Υ.Με.Δ.

Τα δύο παραπάνω πρόσωπα και ήδη Γενικοί Γραμματείς υπήρξαν μέχρι χθές ενεργά μεγαλοστελέχη του ομίλου ΓΕΚ - ΤΕΡΝΑ των κκ. Καμπά και Περιστέρη.
Η κ. Καλτσά διετέλεσε ενεργό μέλος του Δ.Σ. της ΓΕΚ-ΤΕΡΝΑ και ο κ. Λαμπρόπουλος τεχνικός σύμβουλος και Δ/ντής στη "ΝΕΑ ΟΔΟΣ Α.Ε.", εταιρεία που σύστησε η Ελληνοϊσπανική Κ/Ξ που έχει αναλάβει την κατασκευή της Ιόνιας Οδού (συμμετέχει σ' αυτή η ΓΕΚ-ΤΕΡΝΑ) και που εισπράττει τα υπέρογκα διόδια στην εθνική οδό Αθηνών -Λαμίας καθώς και στο παράπλευρο οδικό δίκτυο.

Δικαίως λοιπόν αναρωτιέται κανείς, πως είναι δυνατόν οι μέχρι χθές αντίδικοι και πολέμιοι των συμφερόντων του Ελληνικού Δημοσίου να μεταλλάχθηκαν εν μια νυχτί και εν μέσω opengov.gr;;; σε υπερασπιστές, τιμητές και θεματοφύλακές του;

Το θέμα είναι πέρα για πέρα ΗΘΙΚΟ αλλά και ουσιαστικό.

Διαβάστε την συνέχεια εδώ: http://kafeneio-gr.blogspot.com/2010/01/blog-post_527.html

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Sceptic avatar
    Sceptic 05/01/2010 13:30:05

    Δηλαδή θα έπρεπε να ήταν άνεργοι για καμιά δεκαριά χρόνια ή να μην έχουν δουλέψει πουθενά στον ιδιωτικό τομέα για να προσληφθούν ως ΓΓ ;
    Κλασσική ελληνική λογική του παραλόγου.
    Ο Προβόπουλος δηλαδή πως είναι ο κρατικός Αρχιτραπεζίτης ...από που ήρθε ξέρετε;

    • Γιωργος Χ avatar
      Γιωργος Χ @ Sceptic 05/01/2010 13:42:47

      συγνώμη εκ των προτέρων για το επιθετικό ύφος, αλλά...πλάκα μας κάνεις;;
      τι σχέση έχει η προυπηρεσία με την ΑΜΕΣΗ ΣΧΕΣΗ με το Δ.Σ. εταιρείας έχει ΥΠΕΡΚΕΡΔΗ από την νομή των διοδίων σε έναν δρόμο που με μια βροχή..κόβεται στα δύο;;

      οεο;;

      Αν είναι έτσι, να πάρουμε μαζί με την Δραγώνω ειδικούς συμβούλους στο παιδείας παιδόφιλους θαμώνες των Ταυλανδέζικων μπαρ, το κατέχουν το αντικείμενο...

    • DrNo avatar
      DrNo @ Sceptic 05/01/2010 13:48:00

      Ναι sceptic, η Γεν. Γραμματεας Περιβάλλοντος, ο Γεν. Γραμματεας Δ.Εργων και ο συμβουλος ΑΠΕ της Μπιρμπίλη επιλεχθηκαν από 3.000.000 βιογραφικά και.......από σύμπτωση είναι πρωην στελέχη της ΓΕΚ-ΤΕΡΝΑ!!!
      Τι τύχη είναι αυτή....να πάει να παίξει LOTTO ο Κος Περιστέρης

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Sceptic 05/01/2010 14:03:26

      ο Προβόπουλος? περαστικός από διάφορες τράπεζες, αλλά, Sceptic, ο ρόλος του είναι λίγο σαν του Παπούλια... Για δηλώσεις.

      Η Τέρνα (και οι συν αυτή) θα σου ακριβύνει τον λογαριασμό την ΔΕΗ για να σου καταστρέψει την ΔΕΗ. Όπως λέμε λαϊκά, "και κερατάς και δαρμένος"

      Αν δεν βλέπεις βέβαια το πρόβλημα, μην στενοχωριέσαι, ούτε ο τιραμόλα το βλέπει. Είναι όλα στο opengov με πράσινη διαφάνεια

    • Johny avatar
      Johny @ Sceptic 05/01/2010 14:11:40

      Πολύ σωστά τα λέει ο Sceptic.
      Προτείνω επίσης στη ΓΓ Αθλητισμού να τοποθετηθεί κάποιο "πρώην" στέλεχος του Βαρδινογιάννη και στο Υγείας κάποιο πρώην στέλεχος του Βγενόπουλου.
      Τι διάολο... Κάπου πρέπει να έχουν δουλέψει και αυτοί.
      Απ' το φεγγάρι θα τους φέρουμε;

      (Ε, ρε παλιά καλά πασόκια με τις πασοκιές σας... Θα σας πάρει ο κόσμος με τις πέτρες, ρεεεεε. Και μετά δεν έχει επιστροφή. Διαλύεστε για πάντα. Τέλος!)

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ Johny 05/01/2010 14:14:25

        θυμάμαι παράγοντα του ΟΛυμπιακού να δίνει φάπες στον Λιάνη και μετά να τον αποκαλεί μικρό Πελέ, και ο Λιάνης να χαμογελάειοι με ευτυχία.

  2. evi avatar
    evi 05/01/2010 13:56:41

    Αμφιβάλω οτι είναι "πρωην" στελέχη. Θεωρώ οτι πληρώνονται κανονικότατα από τη ΓΕΚ-ΤΕΡΝΑ σε ξένους λογαριασμούς. Απλώς,
    1. Δεν υπάρχει αντιπολίτευση για να τους βγάλει στη φόρα...
    2. Οι επαγγελματίες δημοσιογράφοι κάνουν την πάπια γιατί περιμένουν κρατική διαφήμιση...

    • DrNo avatar
      DrNo @ evi 05/01/2010 14:08:55

      Και οι επαγγελματίες δημοσιογράφοι (τουλάχιστον αυτοί που θα μείνουν απ΄ έξω) αρχίζουν διακριτικά να τους τα βγάζουν στη φόρα!

      http://www.euro2day.gr/news/market/123/articles/563545/Article.aspx

  3. futurist avatar
    futurist 05/01/2010 23:02:02

    μιας και σας αρέσουν τα ενεργειακά να παρακολουθήσετε τα της διοίκησης του καθ Αρθ Ζερβού στη ΔΕΗ. Δεν υιοθετώ αυτά που λένε για τις σχέσεις του με κάποιες πλευρές της ενεργειακής σκακιέρας. Τι θα κάνει με τους ανταγωνιστές της ΔΕΗ που είναι , αρκετοί, αρχιδιαπλεκόμενοι;
    Τι θα κάνει, ειδικά με την ΓΕΚ-ΤΕΡΝΑ;
    Τι θα αποφασίσει για τον λιγνίτη; Πώς θα το βολέψει με το 'πράσινο πρόγραμμα' του Πασοκ; Θα συνεχίσει την συνεργασία με τον Βίκτωρα Ρέστη;
    Αυτά είναι μια πρώτη γεύση...

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ futurist 05/01/2010 23:07:23

      είπα να σου απαντήσω, αλλά σκεφτηκα ότι θα κουρδιστω πάλι και θα ξενυχτήσω... και θέλω να πάω για βουτιά αύριο.

      Κάποιος Εξάκτινος είχε πει ότι η χώρα είναι τελειωμένη υπόθεση... Θα ήθελα πολύ να μην είχε δίκιο, αλλά ήταν ξύπνιο παιδί, μάλλον δίκιο είχε... _αμώ το!

      • Giorgos_T avatar
        Giorgos_T @ archaeopteryx 05/01/2010 23:39:19

        @ Αρχαίος

        Όπως ξέρεις είμαι γιατρός. Στο αγροτικό βοηθούσα μετανάστες ενάντια στην εκμετάλλευση ντόπιων "προσωπικοτήτων" με ρίσκο για τη θέση μου.

        Ένα βράδυ που λες, πήγα ένα μωρό 24 ωρών στην Αθήνα, μετά από πολλή κόντρα με τους "από πάνω" που θέλαν να το στείλουν μόνο του με τον τρομαγμένο μπαμπά του, με ένα χαρτί στο χέρι, (ήταν και το πρώτο μωρό μετά προσπάθειες χρόνων) που από την αγωνίατου είχε ξεχάσει τα λίγα ελληνικά που ήξερε. Είχα δίκιο που το πήγα, χρειαζόταν νεογνολόγο και το ΕΚΑΒ τα έχωσε άσχημα στους ανωτέρους μου. Το μωρό ήταν Αλβανάκι, από τη Βόρεια Αλβανία, ένα κοριτσάκι.

        Ταξιδέψαμε αγκαλιά (στο αεροπλάνο δεν επιτρέπεται να μείνει το μωρό στο καλάθι) και όταν φτάσαμε στην ΑΘήνα και είδα τα φώτα του Λεκανοπεδίου από κάτω, συνειδητοποίησα οτι αυτό με ηρεμούσε σε όλο το ταξίδι.

        Ξέρεις πόσα βράδια έχω αναρωτηθεί αυτό τον καιρό, με ποιο δικαίωμα μπορούμε ουσιαστικά να γυρίσουμε με την τακτική της μόνωσης πίσω στην όποια "Αλβανία" αυτά τα παιδιά και τα μικρότερα, σε ιατρικές συνθήκες που είναι οι δικές μας του 20; Από την άλλη, θα μπορούσαν να μείνουν εδώ εσαεί χωρίς κάποια υπηκοότητα; Στο μέλλον,ίσως θα είναι το 15 - 20% του νέου πληθυσμού (από Καθημερινή τα στατιστικά 2004 - 2007, με βάση τις γεννήσεις ελληνίδων [92.000] και αλλοδαπών [21.000]).

        Έχω σκεφτεί συχνά, πως μια ενδιάμεση λύση είναι να περιμένουμε να μπεί η Αλβανία π.χ. στην ΕΕ (και να επενδύσουμε στο να μπεί) και ετσι να μείνουν εδώ ως υπήκοοι ξένου ευρωπαικού κράτους (όπως τόσοι Άγγλοι κλπ) χωρίς την υπηκοοτητα -με πλήρη ΚΑΙ ΦΡΟΥΡΟΥΜΕΝΑ διαιώματα-όσοι θέλουν- και,ίσως, όσοι δεν πάνε στην ΕΕ ή δεν αφομοιωθούν εδώ, να γυρίσουν όπως οι Έλληνες μετανάστες από τη Γερμανία, λίγο λίγο στην Αλβανία όταν θα σηκώσει κεφάλι.

        και τελικά, _αμώ το! , μήπως το μόνο καθαρό έθνος στον κόσμο να είναι οι μη τελειωμένοιάνθρωποι;

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 05/01/2010 23:53:59

    δεν θέλω να στερήσω σε κανένα μωρό περίθαλψη, ούτε θέλω να στερήσω ευκαιρίες που μου έδωσαν εμένα σε άλλους καιρούς.

    ούτε έχω αντίρρηση να μένει εδώ όποιος ευρωπαίος θέλει, ή όποιος άραβας θέλει. Και εγώ εργάζομαι κατα καιρούς εκτός Ελλάδος. Αλλά αν δηλώσω Γάλλος στην Γαλλία θα γελάσουν μαζί μου. Δεν είμαι υπέρ φυλετικής καθαρότητας... Είμαι κατά του να γίνουμε Σκόπια.

    Όταν οι Αλβανοί μπουν στην ΕΕ, σιγά μην θέλουν να μείνουν στην Ελλάδα. κατευθείαν Λονδίνο ή βερολίνο.

    • Giorgos_T avatar
      Giorgos_T @ archaeopteryx 06/01/2010 00:12:25

      @ archaeopteryx

      Μακάρι οι πολιτικοί μας να συζητούσαν με την ίδια ανθρωπιά και προβληματισμό όπως συχνά μιλάμε εδώ.

      Σε ευχαριστώ

      Καλές βουτιές αύριο.

  5. Μάρκο Τ avatar
    Μάρκο Τ 06/01/2010 00:12:19

    Γιατρέ, ως Έλληνας αρβανίτης πατριώτης θα το πω ξεκάθαρα, και ας μην αρέσει σε κάποιους, ότι δεν είναι το πρόβλημά μας οι Αλβανοί που είναι ξαδέρφια μας και έχουμε αναμειχθεί και συμβιώσει με αυτούς εδώ και αιώνες και ήδη αφομοιώνονται. Το πρόβλημα είναι η αφροασιατική μουσουλμανική λαθρομετανάστευση.
    Πλην όμως, αυτό που έκανες με το μωράκι, και θα το έκανα και εγώ στη θέση σου και σε συγχαίρω, θα ώφειλε ο καθένας μας να το κάνει όχι μόνο με ένα Αλβανάκι, αλλά και με ένα Κινεζάκι, και με ένα Πακιστανάκι, και Τουρκάκι και όποιο άλλο παιδί ευλόγησε ο Θεός να έρθει στον κόσμο. Και το ίδιο ισχύει για οποιοδήποτε αναγκεμένο άνθρωπο, όποια θρησκεία και να έχει, όποιας φυλής και να είναι.
    Αυτό δεν έχει να κάνει με την πολιτική ενός κράτος έναντι της ιθαγένειας. Είναι δύο διαφορετικά πράγματα. Το να μην αρνείσαι, ως κράτος, την ιθαγένεια σε κάποιους συνανθρώπους μας ελλείψει συγκεκριμένων προϋποθέσεων, δεν σημαίνει ότι τους στέλνεις στα ορυχεία σκλάβους ή σε φυλακές!

    • Μάρκο Τ avatar
      Μάρκο Τ @ Μάρκο Τ 06/01/2010 00:13:51

      Διόρθωση σε φράση μου στο προηγούμενο: Το να αρνείσαι, ως κράτος, την ιθαγένεια....

    • Giorgos_T avatar
      Giorgos_T @ Μάρκο Τ 06/01/2010 00:51:25

      Ο Νόαμ Τσόμσκυ έχει δείξει σε μια συνέντευξη του ακριβώς τη φύση του διλήμματος. Χωρίς να λάβει τελεσίδικη θέση νομίζω, ακριβώς διότι κάθε περίπτωση (εποχής, ανθρώπων, διακοινωτικών σχέσεων, κάθε μεμονωμένο άτομο) είναι μοναδική (άρα και κάποιων μουσουλμάνων ή αράβων, πακιστανών, κινέζων κλπ).

      (Συμφωνώ μαζί σου στο οτι σε καμμία περίπτωση δεν υπαινίσσομαι ότι όποιοσδήποτε έχει αμφιβολίες για το νόμο για την ιθαγένεια θέλει φυλακές ή σκλάβους).

      Για αυτό πιστεύω οτι η υπηκοότητα -άσε πια η ιθαγένεια- πρέπει να δίνεται -με διαφάνεια- ατομικά, και μετά από διαδικασίες ενσωμάτωσης και συμμετοχής, σε τοπικό αρχικά επιπέδο.

      Και όχι προκαταβολικά, διότι οι παραδόσεις και η κουλτούρα των γονιών δεν πρέπει να αγνοούνται.

      Επειδή έχει χρησιμοποιηθεί συχνά το παράδειγμα των τούρκων, τσιγγάνων και πομάκων μουσουλμάνων της Θράκης, για να υποστηριχθεί η διάζευξη μεταξύ ελληνικότητας και ελληνικής υπηκοότητας,

      μάλλον ελληνικής ιθαγένειας και [ελληνικότητας], θα ήθελα να προσθέσω οτι οι συμπολίτες μας αυτοί έχουν μακρές ΠΑΡΑΔΟΣΕΙΣ σχέσης με τον τόπο, κάτι που όσοι μετανάστες θα λάβουν την ελληνική υπηκοότητα κάποια στιγμή, μπορούν να καλύψουν με μια πολιτική πλήρους αφομοίωσης τους στην ελληνική κοινωνία πλέον. Και χωρίς υποχρεωτική ομογενοποίηση.

      Λυπάμαι πολύ πάντως που γράφουμε με όρους αριθμών και διαχωρισμών για ανθρώπους και κοινότητες. Το ελάχιστο που θα ήθελα θα ήταν μια τελική πολύ πιο ρευστή συμβίωση και κάθε είδους αλληλεπίδραση ανάμεσα στις κοινότητες τω ανθρώπων... Και αυτό θεωρώ σκοπό μια οργανωμένης κοινωνικής πολιτικής. Όταν λέω κοινότητες, εννοώ και μέσα στους κόλπους της ευρύτερης κονότητας των Ελλήνων, όπου επισης υπάρχουν και συντηρούνται αποκλεισμοί και -ταξικές και μορφωτικές- διαστρωματώσεις.

      Χρησιμοποιώ τον όρο ένταξη διακριτά από το αφομοίωση για προφανείς τεχνικούς λόγους.

      Μιλώ πάντα γιά όσους το επιθυμούν, διότι μια ομάδα θα μείνει εδώ με την δική της εθνική ταυτότητα (και άρα πιθανώς την μη ελληνική της υπηκοότητα) τουλάχιστον μέχρι να βελτιωθούν ουσιαστικά οι συνθήκες ζωής στις χώρες προέλευσης ή να πάρει ευρωπαική ιθαγένεια ή να μπει η χώρα τους (Αλβανία) στην ΕΕ, οπότε ένα μέρος οικειοθελώς -και όχι με πολιτικές έμμεσης έξωσης- ίσως μετοικήσει σε άλλες χώρες ή επιστρέψει.

      Αυτό το γράφω με το πνεύμα οτι όλες οι εναλλακτικές πρέπει να παρέχονται σε έναν πολίτη, κάτι που με την τωρινή πολιτκή (που δεν επιτρέπει ή δεν ευνοεί τη συμμετοχή πολλών παιδιών μεταναστών σε διαπολιτιστικά σχολεία και την γνώση της γλώσσσας τους) δημιουργεί ένα τεράστιο ενδιάμεσο πληθυσμό χωρίς πατρίδα ή ταυτότητα, κατάσταση πολύ ιδιόμορφη, που δεν θα θεραπεύσει η μαζική χορήγηση ιθαγένειας, όπως δεν το έκανε με τους ομογενείς και ιδίως τους "ομογενείς" από την πρώην ΕΕΣΔ.