#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/07/2011 09:11
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στέγνωσαν την αγορά από ρευστότητα

Το αφερέγγυο Δημόσιο  κάνει άτυπη(;)  στάση πληρωμών;

Πάνω από 3 δις έκαναν φτερά από την αγορά το τελευταίο οκτάμηνο.

Χρησιμοποιούν τις Ληξιπρόθεσμες Οφειλές ως «μαξιλάρι»,   για να κρατήσουν μέσα στο στόχο την εκτέλεση του Προϋπολογισμού, όπως ακριβώς κάνουν και με το Πρόγραμμα Δημοσίων Επενδύσεων.





Μέσα σε ένα οκτάμηνο :

Οι ληξιπρόθεσμες οφειλές του Δημοσίου σε τρίτους  αυξήθηκαν πάνω από 3 δις €, υπερδιπλασιάστηκαν
Οι καθυστερήσεις των πληρωμών των ασφαλιστικών ταμείων αυξήθηκαν κατά 1,8 δις € (και ας έχουν απορροφήσει σχεδόν όλο τον προϋπολογισμό του 2011)
Οι καθυστερήσεις στις πληρωμές των νοσοκομείων αυξήθηκαν πάνω από 700 εκ € (Ο κ. Λοβέρδος φαίνεται  βρήκε…σάλιο)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. παρατηρητής avatar
    παρατηρητής 03/07/2011 09:41:03

    Άλλη μία απόδειξη ότι τα δισεκατομμύρια των δανείων με τα οποία αγοράζουν οι ξένες πολυεθνικές τον εθνικό μας πλούτο αντί πινακίου φακής πηγαίνουν μόνο στην αποπληρωμή των τοκοχρεολυσίων. Η αγορά στέρεψε και αυτές οι κομμένες κεφαλές ετοιμάζουν νέα φοροεισπρακτική επιδρομή. Από τη μύγα ξύγκι, που λέει ο λαός. Κι όλα αυτά τα κάνουν λένε για να σώσουν τη πατρίδα και αυτοπαρουσι-
    άζονται σαν ήρωες... Πόσο να είναι άραγε το ποσοστό τους και σε ποιους λογαριασμούς μπαίνει ;

    • Orestios avatar
      Orestios @ παρατηρητής 03/07/2011 09:49:10

      Έτσι είναι ο Σοσιαλισμός.

  2. pikras57 avatar
    pikras57 03/07/2011 09:49:43

    6,5 δις από την αγορά είναι τεράστιο το μέγεθος....
    Αυτά θα λειτουργούσαν πολλαπλασιαστικά στην οικονομία, με επενδύσεις, απασχόληση, έσοδα στο κράτος από φόρους .....κα.
    Τελικά οι τύποι του ΥΠΟΙΚ κάνουν ότι είναι δυνατόν για να μπλοκάρουν την ανάπτυξη...

    ΠΔΕ, ΕΣΠΑ,Αναπτυξιακός, Επιστροφές ΦΠΑ, Ληξιπρόθεσμες οφειλές του Δημοσίου...
    ΚΡΑΤΟΣ ΜΠΑΤΑΧΤΣΗΣ???

    • ΕΛΛΑΣ avatar
      ΕΛΛΑΣ @ pikras57 03/07/2011 10:10:25

      Διοίκηση δια του παραδείγματος.ΚΡΑΤΟΣ ΜΠΑΤΑΧΤΣΗΣ - ΠΟΛΙΤΗΣ ΤΙ?

  3. παρατηρητής avatar
    παρατηρητής 03/07/2011 10:08:15

    Το 1945 κάποιοι βρέθηκαν από το πουθενά να έχουν απίστευτους τίτλους ιδιοκτησίας στα υποθηκοφυλακεία. Γνωρίζω προσωπικά δύο οικογένειες. Οι απόγονοι αυτών των οικογενειών είναι και πάλι με τις δυνάμεις του μνημονίου.
    Τυχαίο ; Ενώ η Ελλάδα πτωχεύει και οι Έλληνες εξαθλιώνονται, κάποιοι θα αποκτήσουν πάλι τεράστια περιουσία.
    Το αυτό έπραξαν όλες οι αποικιοκρατικές δυνάμεις σε όλες τις χώρες που αφαίμαξαν και κατέστρεψαν οικονομικά. Διέφθειραν πρώτα τις τοπικές πολιτικές ελίτ, δάνεισαν υπέρμετρα αυτές τις χώρες και στη συνέχεια τους πήραν τσάμπα τις πρώτες ύλες που διέθεταν, το εργατικό δυναμικό, κ.ο.κ.

    • ΝΑΥΤΗΣ avatar
      ΝΑΥΤΗΣ @ παρατηρητής 03/07/2011 10:35:12

      Ας είναι καλα η Φρεικη που χαρησε όλη την Αργυρούπολη , σουρμενα, αλιμο, στους κολλητούς της προγόνους των σοσιαλιστών ... Αλλα και τηνΡαφηνα που την βρήκαν άλλοι σοσιαληστες

  4. ΑΓΡΟΤΗΣ avatar
    ΑΓΡΟΤΗΣ 03/07/2011 10:11:45

    Στάση πληρωμών υπάρχει ένα χρόνο τώρα. Το ότι πληρώνονται οι μισθοί και οι συντάξεις δεν σημαίνει ότι το δημόσιο πληρώνει. Από πέρυσι το Μάη σταμάτησαν να πληρώνουν προμηθευτές και υποχρεώσεις. Πως φτάσαμε σε διακοπή εργασιών δημοσίων έργων της περιφέρειας -Θησέας- από ελληνικές μικρές και μη διαπλεκόμμενες τεχνικές εταιρείες? Πως φτάσαμε με περιπολικά , νοσοκομειακά χωρίς καύσιμα?

    • ΕΛΛΑΣ avatar
      ΕΛΛΑΣ @ ΑΓΡΟΤΗΣ 03/07/2011 10:30:19

      .......ΠΟΛΙΤΕΣ ΧΩΡΙΣ ΕΛΠΙΔΑ

      • Μπολιβάρ avatar
        Μπολιβάρ @ ΕΛΛΑΣ 03/07/2011 10:51:45

        Υπήκοοι, φίλε μου. Υπήκοοι.

  5. ΜΠΙΓΚ ΜΑΚ avatar
    ΜΠΙΓΚ ΜΑΚ 03/07/2011 10:13:07

    ΠΡΟΣΠΑΘΩΝΤΑΣ ΝΑ ΜΕΤΑΦΕΡΩ ΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΜΟΥ ΑΠΟ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ ΣΕ ΕΝΑ ΑΛΛΟ 30 ΜΕΤΡΑ!!!!!!!!!! ΠΙΟ ΜΑΚΡΙΑ , ΕΧΩ ΚΟΛΗΣΕΙ ΣΕ ΑΔΕΙΟΔΟΤΗΣΕΙς ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΚΕς ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ ΣΤΟ ΝΕΟ ΟΙΚΗΜΑ, ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ Η ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΑ "ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ"
    ΦΑΣΤ ΤΡΑΚ ΚΑΙ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΤΗΣ ΠΡΑΣΙΝΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ... ΑΝ ΔΕΝ ΗΜΟΥΝ ΕΓΚΛΩΒΙΣΜΕΝΟΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ, ΘΑ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ ΜΕ ΓΟΡΓΑ ΒΗΜΑΤΑΚΙΑ...
    ΔΕΝ ΜΙΛΑΜΕ ΒΕΒΑΙΑ ΑΝ ΗΜΟΥΝ ΞΕΝΟΣ ΕΠΕΝΔΥΤΗΣ.... ΘΑ ΕΦΕΥΓΑ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΓΗ ΑΛΛΑ ΜΕΡΗ ΚΙ ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΘΑ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΝΑ ΕΡΘΩ ΚΑΤΑ ΔΩ ...
    ΑΝ ΣΑΣ ΠΩ ΤΙ ΧΑΡΤΙΑ ΖΗΤΑΝΕ , ΧΑΡΤΙΑ ΧΑΡΤΙΑ ΧΑΡΤΙΑ ΧΑΡΤΙΑ (Ή ΜΗΠΩΣ ΑΠΛΑ ΖΗΤΑΝΕ ΧΑΡΤΙ ? ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΩΣΩ ΠΟΥ ΝΑ ΧΤΥΠΙΟΥΝΤΑΙ ΚΑΤΩ)
    ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΣ ΟΦΕΙΛΕς ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΓΩ ΕΝΑΑΣ ΑΠΟ ΕΚΕΙΝΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟΥ ΧΡΩΣΤΑΕΙ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ.... ΣΚΑΤΑ..........

  6. ΕΛΛΑΣ avatar
    ΕΛΛΑΣ 03/07/2011 10:14:02

    Χρειαζόμαστε διοίκηση δια του παραδείγματος. Αυτή δίνει πίστη στο Λαό, κίνητρο. Έτσι αισθάνονται οι απλοί άνθρωποι ότι αξίζει τον κόπο. Τότε ακούνε. Συμμετέχουν.Του Φαήλου Μ. Κρανιδιώτη 09/03/2011

  7. pikras57 avatar
    pikras57 03/07/2011 10:16:09

    σε ένα χρόνο όμως φαίνεται ότι τα ληξιπροθεσμα του δημοσίου διπλασιάστηκαν..

  8. pikras57 avatar
    pikras57 03/07/2011 10:19:38

    στη νέα αναθεώρηση του ελλείμματος του 2010 να δείτε που το μέγεθος των ληξιπρόθεσμων θα καθοριστικό , όταν οριστικοποιηθεί θα ανεβάσει το έλλειμμα ακόμη πιο ψηλά.

  9. Sofie avatar
    Sofie 03/07/2011 12:57:28

    Αυτή η κυβέρνηση πάσει θυσία πρέπει να πέσει.
    Ο κόσμος μιλάει ότι θα αρχίσει να εφαρμόζει στάση πληρωμών σε ΟΤΕ, ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ, Τράπεζες...
    Να τους δω τότε τους μάγκες

    • Δ.Φ. avatar
      Δ.Φ. @ Sofie 03/07/2011 15:04:40

      και εγω θα ελεγα να πεσει αυτη η κυβερνηση,αλλα δεν θα πρεπει να κυβερνηθει αυτο το ερημο κρατος...η νδ σε ρωτω αυτη την στιγμη θελει να κυβερνησει,αλλα με ποια αυτοδυναμια, τα γκαλοπ δειχνουν οτι κανενα κομμα δεν θα παρει αυτοδυναμια...μηπως κανω λαθος εαν οχι, πεστε μου με ποιον να σχηματησει κυβερνηση ο σαμ...οσο για το δεν πληρωνω δεν ειναι λυση,μονο ο τσιπρας την υιοθετει,ο οποιος δεν εχει τιποτε να χασει κ μπαχαλο να γινετε...απο την μια θελουμε νοσοκομεια ,σχολεια,δρομους κλπ κ απο την αλλη δεν πληρωνω...μπορεις να μου πεις ποιος θα τα πληρωσει με τις οποιες αδυναμιες, το κρατος θα μου πεις, ποιο κρατος με δανεικα κ να που φτασαμε...αλλαγη νοοτροπια θα ελεγα κ να χαλαμε οσα βγαζουμε...

  10. fantomas avatar
    fantomas 03/07/2011 15:04:22

    καποιος φιλος που εχει τα δανειακα κρητηρια που θετουν οι τραπεζες εχει υπογραψει δανειακη συμβαση με μεγαλη ευρωπαικη τραπεζα και περιμενει εδω και δυο μηνες την εκταμιευση του ποσου των 17.500 ευρο !!!
    πως να κινηθει η αγορα οταν οι τραπεζες δεν δινουν χρημα?

  11. Δ.Φ. avatar
    Δ.Φ. 03/07/2011 17:11:21

    Οι τραπεζες αυτη την στιγμη διδουν δανεια με το σταγονομετρο κ με μεγαλες εγγυησεις...ουτε κ στο βραχυπροθεσμο μελλον θα δωσουν εαν δεν μπορουν οι ιδιες να δανεισθουν απο την διατραπεζικη αγορα...αυτο απαιτει οικονομικη σταθεροτητα η οποια δεν προβλεπετε επι του παροντος,γιαυτο ζηταει το κρατος απο την εε να αποδεσμευσει κονδυλια για την αναπτυξη...