#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/05/2011 18:12
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στάση πληρωμών στο εσωτερικό της χώρας



Όταν παραθέτεις αριθμούς χωρίς να κάνεις ανάλυση τι σημαίνουν όλα αυτά, ο κόσμος λίγα καταλαβαίνει. Κι αυτό το παιχνίδι το ξέρει πολύ καλά και το υπουργείο Οικονομικών. Μας αράδιασε λοιπόν και σήμερα μια σειρά από αριθμούς για τις οφειλές του κράτους χωρίς να μας πει ότι πρόκειται για την επιβεβαίωση της χρεοκοπίας του κράτους.

Η ουσία είναι η εξής: Το έλλειμμα της Γενικής Κυβέρνησης το τρίμηνο Ιανουαρίου - Μαρτίου έφτασε τα 7,3 δισ. ευρώ
Οι συνολικές ληξιπρόθεσμες υποχρεώσεις του κράτους έφτασαν πλέον τα 6 δισ. ευρώ, από 5,5 δισ. ευρώ τον Φεβρουάριο. Κι όταν λέμε ληξιπρόθεσμες εννοούμε αυτές που δεν πληρώνονται εντός 90 ημερών.
Οι μεγαλύτεροι κακοπληρωτές είναι οι Οργανισμοί Κοινωνικής Ασφάλισης που χρωστούν συνολικά 2,3 δισ. ευρώ, ενώ ακόμη 1,6 δισ. οφείλουν τα νοσοκομεία.
Τα υπουργεία της κυβέρνησης χρωστούν 1,1 δισ. ευρώ, ενώ η αυτοδιοίκηση και οι Οργανισμοί της άλλα 700 εκατ. ευρώ.

Στάση πληρωμών δηλαδή και επισήμως στο εσωτερικό της χώρας μέχρι να ανακοινώσουμε τη στάση πληρωμών στο εξωτερικό.

Σύμφωνα πληροφορίες, κι αυτό δεν είναι απίθανο καθώς φαίνεται ότι οι συζητήσεις για τη χορήγηση της 5ης δόσης του δανείου θα πάρουν πολύ χρόνο και ίσως αυτή εκταμιευτεί τον Ιούλιο. Ετσι, όμως, θα σκάσουν τα ομόλογα που λήγουν, δηλαδή η Ελλάδα θα χρεοκοπήσει. Γι' αυτό φαίνεται να γίνεται μια κουβέντα για να χορηγηθεί στην Ελλάδα ένα δάνειο διμερές, δηλαδή να μας δανείσει π.χ. η Γερμανία ή η Γαλλία μέχρι να έλθει η πέμπτη δόση, αν έλθει.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 16/05/2011 18:35:42

    Μαθαινω οτι τον ψαχνει ο Γιαννος στο τηλεφωνο και δεν τον βρισκει....

    ΠΠ

  2. drider avatar
    drider 16/05/2011 18:50:06

    Δεν πρόκειται η ΕΕ να κάνει τη χάρη αυτών που ελπίζουν να κερδοσκοπήσουν με "γυμνές" αγοροπωλησίες CDS.

    Δεν νομίζω ότι επίσης τους "παίρνει" να αναγκάσουν την Ελλάδα σε στάση πληρωμών (προς τους δανειστές μας). Είπαμε είμαστε ένα πείραμα που θα πρέπει να "πετύχει"!

    Αν το κάνουνε θα ρίξουμε πολύ γέλιο... Έστω και αν θα συνεχίσουμε να περνάμε πολύ δύσκολα. Τουλάχιστον τότε θα έχουμε την τύχη της χώρας στα χέριας μας. Επιτέλους!

    Με δραχμή, όσο και αν δε αρέσει αυτό σε πολλούς (τραπεζίτες και άλλους).

  3. st.takis avatar
    st.takis 16/05/2011 19:16:24

    DRAXMOULA???????????///

  4. Ρεαλιστής avatar
    Ρεαλιστής 16/05/2011 20:18:23

    Η ΣΤΑΣΗ ΠΛΗΡΩΜΩΝ ΑΡΧΙΣΕ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΠΡΙΝ .ΡΩΤΗΣΤΕ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΕΣ ΠΟΥ ΣΥΝΑΛΛΑΣΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ. ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΕΙΧΕ ΗΔΗ ΛΗΞΙΠΡΟΘΕΣΜΕΣ ΟΦΕΙΛΕΣ ΟΤΑΝ Ο ΓΙΩΡΓΑΚΗΣ ΚΑΝΟΝΙΖΕ ΠΩΣ ΘΑ ΕΠΙΣΤΡΑΦΕΙ ΤΟ ΦΠΑ ΣΤΟΥΣ ΚΙΝΕΖΟΥΣ.

  5. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 16/05/2011 20:49:15

    Για διαβάστε και το capital.gr που φρίττει στην ιέα της επιστροφής στη δραχμή.

    • manos avatar
      manos @ ΝΙΚΟΛΑΣ 16/05/2011 23:02:10

      Ειδικά ο κύριος Σ......ς
      Σαν να του ανήκει καμμιά τράπεζα.

  6. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 16/05/2011 21:23:51

    Το έχουμε ξαναπεί. Η Ελλάδα χρεοκόπησε ήδη στον εσωτερικό τομέα. Το κράτος δεν πληρώνει τις υποχρεώσεις του προς τους Έλληνες πολίτες, μαζεύοντας κάθε δεκάρα για να μη τυχόν και δεν πληρωθούν οι ξένοι τραπεζίτες επενδυτές.

  7. chrisovergisk avatar
    chrisovergisk 16/05/2011 23:17:19

    auti einai malon i legomeni..."elenxomeni xreokopia"
    kai to metro me tis sinalages anw twn 3000 eurw exei stoxo tin sigkentrosi tou reustou stis trapezes. Einai diladi i ekseliksi tou metrou pou eixe epivlithei stin argentini pou itan to plafon stis analipseis !

  8. ασχ avatar
    ασχ 17/05/2011 10:36:18

    Αυτός ο τύπος έκανε δηλώσεις ότι όλα πάνε καλά και αν χρειαστούν νέα μέτρα θα παραιτηθεί απο υπουργός.
    Χθές το βράδυ το στέλεχος του ΠΑΣΟΚ, που έχει διατελέσει υπουργός Δημόσιας Τάξης αλλά και υφυπουργός Οικονομικών απατώντας στις ερωτήσεις του Αλέξη Παπαχελά για τις τελευταίες εξελίξεις αλλά και την πορεία της Ελληνικής Οικονομίας ,είπε καθαρά οτι η προύσα κυβέρνηση ΑΠΕΤΥΧΕ και οτι ο ΓΑΠ έκανε υπουργούς κηπουρούς...... που χάσανε το τόπι.
    Δηλαδή τί άλλο να πούμε όταν ένα τόσο σοβαρό στέλεχος του ΠΑΣΟΚ πραδέχεται ότι οι υπουργοί δεν μιλιούνται μεταξύ τους και δεν πάει άλλο.
    Οταν είσαι υπουργός και αγνοοείς πώς δουλεύει η δημόσια διοίκηση ,δεν έχεις δουλέψει ποτέ στην ζωή σου στην αγορά ,πως είναι δυνατόν να πετύχεις να εφαρμόσεις μέτρα με εππιτυχία ,όταν οι ιδιώτες σε βλέπυν πόσο άσχετος είσαι και χειρίζουν ανάλογα κάθε φορά αποφεύγοντας τους αστείους πολύπλοκους συνεχείς φορομπιχτικούς νόμους ,που τελικά είναι ανεφάρμοστοι και καταστροφικοί για την αγορά.
    Δυστυχώς επτωχέυσαμε