#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/07/2011 15:49
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στάση πληρωμών ολίγων ημερών



Ο Αναπληρωτής Υπεύθυνος του Τομέα Πολιτικής Ευθύνης Οικονομίας της Νέας Δημοκρατίας, βουλευτής Κυκλάδων, Ιωάννης Βρούτσης, με αφορμή οδηγία του Υπουργείου Οικονομικών που αναστέλλει τις πληρωμές του Δημοσίου, προέβη στην ακόλουθη δήλωση:

 «Η υπ’ αριθμ. 0006289/ 28-07-2011 πρωτοφανής οδηγία του Υπουργείου Οικονομικών, που εστάλη σήμερα προς τις ΔΟΥ όλης της χώρας, σχετικά με την αναστολή όλων των πληρωμών μισθοδοσίας και επιστροφής φόρων, προκαλεί έκπληξη και δημιουργεί εύλογα ερωτηματικά. Ουσιαστικά, πρόκειται για μια από τις γνωστές λογιστικές αλχημείες που επιχειρεί η κυβέρνηση, θέλοντας να παρουσιάσει διαφορετική εικόνα τόσο στα δημόσια έσοδα, όσο και στις δαπάνες του μηνός Ιουλίου.Η ενέργεια αυτή, δεν έχει προηγούμενο. Αφήνει έκθετο το οικονομικό επιτελείο της κυβέρνησης, το οποίο καλούμε να δώσει άμεσα εξηγήσεις».

Καλά τα λέει ο κ. Βρούτσης, αλλά ότι πρόκειται για λογιστικό κόλπο. Μπορεί όμως να πρόκειται και για πρόβλημα ρευστότητας. Προσέξτε  και την εγκύκλιο ότι δεν λέει πότε ακριβώς θα επαναληφθούν οι πληρωμές. Λέει απλώς αλλά για μετά την 1η Αυγούστου. 

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Απορία avatar
    Απορία 28/07/2011 16:05:43

    Εαν είχαν ίχνος φιλότιμου και αυτοαξιοπρέπειας έπρεπε να είχαν παραιτηθεί μήνες τώρα.

  2. Enzo avatar
    Enzo 28/07/2011 16:22:49

    κ Βρουτση ευτυχως που ηταν προχτες στο Alter η Βουλτεψη και τα εχωνε στον Πρωτοπαπα γιατι εσυ δεν ειπες τιποτα.
    Μα τι να πεις πια...εχουν τελειωσει οι λεξεις με αυτους.

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ Enzo 28/07/2011 18:41:40

      ....΄..και που να δείς το ύφος του, κατά την περιοδεία του στις νησιωτικές περιοχές εκλογής του. Χιλίων καρδιναλίων!

  3. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 28/07/2011 16:49:35

    "Απομακρύνθηκε οριστικά η χρεωκοπία... ο κόσμος επιστρέφει τις καταθέσεις στις ελληνικές τράπεζες..."

  4. pikras57 avatar
    pikras57 28/07/2011 17:10:16

    .. το λαλίστατο αυτό παλικαράκι -ΚΑΠΕΛΕΡΗΣ- το βλέπω γρήγορα να ασχολείται πάλι με τη συντεχνία του που δίνει αγώνες για να μη χάσει τα προνόμιά της!!!!!!

    Τον αγώνα για τα Εσοδα τον έχασε από τα αποδυτήρια!

    ...έβαλαν τον λύκο να φυλάει τα πρόβατα...

  5. kirdou avatar
    kirdou 28/07/2011 17:51:13

    Σταση πληρωμων

  6. Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
    Δημήτριος Κοκκαλάκης 28/07/2011 18:16:01

    Ολες οι ανακοινώσεις της Αξιωματικής Αντιπολίτευσης, όταν σχολιάζουν κάποιο από τα πολλά αρνητικά πεπραγμένα του Πασοκ, σπεύδουν, κυριολεκτικά σπεύδουν, να υιοθετήσουν και να δώσουν, αυτόκλητα πολλές φορές, την πιό αθώα και ελαφρυντική εξήγηση. Στις περισσότερες, αν όχι όλες, τις περιπτώσεις, αποδεικνύεται εκ των υστέρων, οτι ισχύει η χειρότερη και πλέον επιβαρυντική εκδοχή. Η επικεφαλίδα του Antinews προσυπογράφεται, διότι η εγκύκλιος σημαίνει στην πράξη αυτό που λέει η επικεφαλίδα. Απο εκεί και πέρα, τί ήθελε ή δεν ήθελε η κυβέρνηση, ο καθένας ας πιστέψει ό, τι θέλει, ανάλογα με τον βαθμό αφελείας/ευηθείας του.

  7. Κρης avatar
    Κρης 28/07/2011 18:18:42

    στο κειμενο Δεν αναφέρει οι προγραμματισμένες της 28ης και 29ης Ιουλιου
    να γινουν την 01/08 , αλλα Μετά την 01/08

    ''προγραμματισμενη ολιγοημερη (?) σταση πληρωμων''

  8. ΜΑΝΙΑ avatar
    ΜΑΝΙΑ 28/07/2011 19:42:09

    ΠΑΛΙΑ ΤΟΥΣ ΤΕΧΝΗ ΚΟΣΚΙΝΟ... ΠΑΝΕ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΝΑ ΚΟΡΟΪΔΕΨΟΥΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΒΓΑΖΟΝΤΑΣ "ΜΑΪΜΟΥ" ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ.
    ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ... Ή ΤΟΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ... Ή ΚΑΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ... ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ.
    ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΟΒΑΡΟ ΚΡΑΤΟΣ ΕΜΕΙΣ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ... ΕΧΟΥΜΕ ΣΩΘΕΙ!!!

  9. dino avatar
    dino 28/07/2011 19:58:28

    Βλεπω να πληρωνονται με τα Αμερικανακια ταυτοχρονα.Ευτυχως που δεν ειμαστε σαν τις αλλες βαλκανικες χωρες παντως (οπως λενε πολλοι αλλοι εδω μεσα).

  10. Balafara Hunter avatar
    Balafara Hunter 28/07/2011 20:39:12

    Στάση "Πληρωμών". Θα κατέβει κανείς;... Φύγε...

    Ο Πιστολέρο και η Συμμορία του σε νέες επιτυχίες. Υπομονή έρχεται η προθεσμία για την 6η δόση. Να δούμε τι θεατρικό έργο θα ανεβάσουν το Σεπτέμβριο.

  11. ΓΙΑΝΝΑ avatar
    ΓΙΑΝΝΑ 28/07/2011 21:12:42

    Μήπως μας προετοιμάζουν για κανονική στάση πληρωμών?
    Έχουν χάσει την μπάλα. Δέχονται το ένα γκολ μετά το άλλο και πανηγυρίζουν.
    Μου θυμίζουν το παλιό ανέκδοτο: -Χάσαμε χτες 6-0 αλλά τους σπάσαμε τα νεύρα.
    -Δηλαδή?
    -Γκολ αυτοί? Στη σέντρα εμείς.

    • φωνή avatar
      φωνή @ ΓΙΑΝΝΑ 29/07/2011 00:32:19

      Ή σαν τους πόντιους που παίζουν πόλο και πανηγυρίζουν ενώ χάσανε, γιατί δεν πνίγηκε κανείς τους.

  12. lornion avatar
    lornion 29/07/2011 04:16:59

    εξοργιστικό......

  13. EPICOUROS avatar
    EPICOUROS 29/07/2011 10:15:04

    ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΑΥΤΟ ΝΑ ΕΙΧΕ ΓΙΝΕ ΕΠΙ ΚΩΣΤΑ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ, ΧΡΕΩΚΟΠΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑ, ΣΤΑΣΗ ΠΛΗΡΩΜΩΝ ΤΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ ΚΑΙ ΟΙ ΤΙΤΛΟΙ ΕΙΔΗΣΕΩΝ ΣΤΑ ΤΟΥΡΚΟΚΑΝΑΛΑ!!!!!!!!!!!!!!!!

  14. webteam-www.efsimopoulos.gr avatar
    webteam-www.efsimopoulos.gr 29/07/2011 12:31:53

    Η απόφαση της κυβέρνησης να "παγώσει" όλες τις πληρωμές μισθοδοσίας και επιστροφής φόρων και να τις μεταθέσει για μετά την 1η Αυγούστου (χωρίς να αναφέρεται πότε ακριβώς θα γίνουν αυτές) δεν είναι τίποτα παραπάνω από λογιστική αλχημεία. Ενώ το κράτος απειλεί με αυτόφωρο όσους πολίτες έχουν ληξιπρόθεσμες οφειλές πάνω από 5000 ευρώ, εν τούτοις εκείνο επιλέγει την λογική του "δεν πληρώνω", συσσωρεύοντας τις υποχρεώσεις του.

    • manos avatar
      manos @ webteam-www.efsimopoulos.gr 29/07/2011 19:38:55

      Εχουν το μαχαίρι, το καρπούζι, το πεπόνι, το πιατάκι, το τραπέζι, το πηρούνι, τις καρέκλες...
      Δεν νομίζω ότι υπάρχει νόημα να συνεχίσω την καταγραφή.
      Η ιστορία τους έχει ήδη κρίνει και τους έχει αρχειοθετήσει.