#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/03/2012 19:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σπρώχνουν τον κόσμο να πάρει τα λεφτά του από τις τράπεζες;



(Ανανεωμένο) Ο ασκός του Αιόλου που ανοίγει με την κατάσχεση τραπεζικών λογαριασμών δεν είναι μια απλή υπόθεση. Και μπορεί για ένα χρέος περίπου 6.500 ευρώ να κατάσχεσαν από ένα κακόμοιρο 20 ευρώ από το λογαριασμό, υπάρχουν ορισμένες αλήθειες που θα πρέπει να ειπωθούν διότι εδώ έχουμε να κάνουμε με πολύ σοβαρά πράγματα.

Σκεφτείτε μόνο το εξής. Αυτός που χρωστούσε 6.500 ευρώ και που είχε μόλις 20 ευρώ στο λογαριασμό του, σίγουρα δεν είναι ούτε μεγαλο-οφειλέτης, ούτε ζάμπλουτος. Εκτός κι αν έχει μυστικά που εμείς δεν τα γνωρίζουμε.

Όλα αυτά τα λαμόγια που χρωστάνε εκατομμύρια γιατί συνεχίζουν να κυκλοφορούν ελεύθεροι και ωραίοι;

Έχουν συλληφθεί για τα μάτια του κόσμου, καμιά 200αριά άνθρωποι που χρωστούν εκατοντάδες εκατομμύρια. Εισέπραξε το κράτος κανένα ευρώ; Πήγε κανένας φυλακή; Έγινε καμιά κατάσχεση λογαριασμού ή σπιτιού ή οτιδήποτε άλλου περιουσιακού στοιχείου;

Εδώ ο Πέτρος Κωστόπουλος που χρωστάει της Μιχαλούς κατάφερε να πουλήσει το σπίτι του στη Φιλοθέη αντί 7 εκατ. ευρώ παρά το γεγονός ότι είχε γίνει αίτηση για συντηρητική κατάσχεση της περιουσίας του. Μήπως από τα 7 αυτά εκατ. να πληρώσει τους κακόμοιρους του εργαζόμενους που του δούλευαν τζάμπα τόσο καιρό;

Κάποιος άθλιος τυπολάτρης, κάποιος ανόητος γραφειοκράτης σε κάποια εφορία, αποφάσισε να τηρήσει το νόμο που έφτιαξε η προηγούμενη κυβέρνηση και επικαλείται ο κ. Οικονόμου. Αφού, λοιπόν ο νόμος του το επέτρεπε, πήρε το 20άρικο από τον οφειλέτη. Από όλους αυτούς που χρωστούν εκατομμύρια τολμά να πάρει τίποτε;

Όμως, η κατάσχεση λογαριασμών δημιουργεί και άλλους κινδύνους. Για παράδειγμα, αν όλοι όσοι οφείλουν στην εφορία λεφτά (και είναι οι περισσότεροι Έλληνες) πάνε και αποσύρουν τις καταθέσεις τους από τις τράπεζες και τα βάλουν στο σεντούκι, τι θα γίνει το τραπεζικό σύστημα;

Επίσης, αν κάθε μικρο-οφειλέτης θέλει να κάνει διακανονισμό, να βρει μια λύση τέλος πάντων, θα πρέπει να ζει με το φόβο της εφορίας;

Και τι στο καλό μένει για τη συνέχεια; Να μας κατάσχουν τους μισθούς; Να μας πάρουν τα σπίτια ή να μπουκάρουν και να αφαιρέσουν τα έπιπλα;

Πόση ξεφτίλα επιτέλους σ' αυτή τη χώρα;

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 02/03/2012 16:00:35

    ...Και το ερώτημα που προκύπτει είναι: αν οι οφειλέτες στην εφορία – που είναι χιλιάδες – αποσύρουν τις καταθέσεις τους, τι θα γίνει;...
    Έλα ντε;
    Κάτι σαν το αυγο του Κολόμβου, για το δημόσιο "συμφέρον"!

    • Δικερως avatar
      Δικερως @ Strange Attractor 02/03/2012 16:22:56

      Υπαρχουν τα εξτρε,μην αγχωνεσαι.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Strange Attractor 02/03/2012 16:26:19

      Λές να αναγκάσουν σε έμμεσο bankrun τους Έλληνες και έτσι να καταρρεύσει το τραπεζικό σύστημα?????
      Τους έχω ικανούς

  2. Tassos avatar
    Tassos 02/03/2012 16:25:55

    Καλά τους κάνει. Κορόϊδα είμαστε εμείς που πληρώνουμε τις υποχρεώσεις μας και έχουμε μείνει με 5 χιλιάρικα στην τράπεζα?

    • Αφραγκος avatar
      Αφραγκος @ Tassos 02/03/2012 16:29:20

      Tίίίί;;;;;; Εχεις 5,000 στην άκρη και το λές;;;;;;;;;;;;

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Tassos 02/03/2012 16:43:26

      Αν είχα πέντε χιλιάρικα στην τράπεζα, και ήμουν και ελεύθερος, μπορεί και να παντρευόμουνα.

      • Δικερως avatar
        Δικερως @ Strange Attractor 02/03/2012 16:49:38

        Με πεντε χιλιαρικα,κι εγω θα γινομουν ο κουμπαρος σου.

        • ΕΥΑ avatar
          ΕΥΑ @ Δικερως 02/03/2012 23:37:54

          Αν μου το επιτρέπατε, εγώ θα άλλαζα τις βέρες...

    • Forologia kai hara(tsia) avatar
      Forologia kai hara(tsia) @ Tassos 02/03/2012 18:18:51

      ΠΈΝΤΕ ΧΙΛΙΑΡΙΚΑ??
      Δεν μπορεί, φοροφυγάς είσαι ,σίγουρα!
      Ολους φοροφυγάδες τους θεωρεί η κυβέρνηση , γι' αυτό πρέπει να φορολογηθούν όλοι, οριζόντια, κάθετα και διαγωνίως, και αλύπητα.

      Αλλά, τι να κάνουν κι αυτοί που κυβερνούν, όπως και αυτοί που τους στηρίζουν... ''Κουκιά έφαγαν, κουκιά μαρτυράν''.

    • ο Μήτσος avatar
      ο Μήτσος @ Tassos 03/03/2012 12:06:41

      Τάσο, επειδή φαίνεται ότι δεν πήρες το μήνυμα... Νομίζεις ότι πληρώνεις τις υποχρεώσεις σου... Η συγκυβέρνηση θα σου δημιουργεί συνέχεια νέες υποχρεώσεις. Εξάλλου στην Ελλάδα δεν ξέρεις ποτέ αν έχει εκδοθεί κανένα ένταλμα για σένα και δεν στο έχουν κοινοποιήσει, ούτε τα ποσά που θα βγουν αύριο. Το καλό που σου θέλω βγάλε τα 5.000, τύλιξε τα σε αλουμινόχαρτο και χώσε τα μέσα στη γυάλα με το ρύζι για να είναι και στεγνά και να εύχεσαι να μην σου μπουκάρει κανένας πολύ πεινασμένος στο σπίτι για πλιάτσικο και στο βουτήξει και αυτό χωρίς να ξέρει τι έχει μέσα...

  3. avanti avatar
    avanti 02/03/2012 16:39:55

    Σε λίγο θα έρθει και ο νόμος ώστε κάθε φυσικό πρόσωπο να δηλώνει τις καταθέσεις του....

    • kwstasK avatar
      kwstasK @ avanti 02/03/2012 18:45:02

      Καλά αυτό είναι γνωστό εδώ και 10 μέρες τουλάχιστον που το έχουν πεί. Στην επόμενη φορολογική δήλωση, στο Ε9 θα καταγράφονται και όλες οι καταθέσεις. Και απ΄ ότι λένε κάτι πουλάκια, παίζεται ο φόρος 20% που σκέφτονταν να βάλουν επί των τόκων, τελικά να μπεί επί των καταθέσεων (συν για ομόλογα κλπ κλπ)! Έτσι θα τα αφήνανε νομίζεις; Φόροι και μέτρα δεν πρόκειται να τελειώσουν αν πρώτα δεν έχουμε πλήρως αφαιμαχθεί όλοι!

  4. SZAE avatar
    SZAE 02/03/2012 18:58:01

    Μα ακομα διατηρουνται καταθεσεις στις τράπεζες με την ληστρικη τους συμπεριφορά;;;
    Ειμαστε σοβαροι;;;
    Οτι υπήρχε αποσυρθηκε συνειδητα. Ομοια καταργηθηκε και η καρτα.

  5. φερετζες της Μαργιωρης avatar
    φερετζες της Μαργιωρης 02/03/2012 19:28:57

    Γι'αυτο, αυτοι που ξερουν προτιμουν να τα βγαλουν εξω...

    • madprof avatar
      madprof @ φερετζες της Μαργιωρης 03/03/2012 12:55:53

      π.χ. Κούνελος! χαχαχαχα!

  6. Nik avatar
    Nik 02/03/2012 19:38:18

    Κάποια μέρα, ίσως, να φτάσει η κοινή λογική σε αυτή τη χώρα. Μέχρι τότε θα έχουμε αυτά τα καραγκιοζιλίκια.

  7. Mπουρμπου avatar
    Mπουρμπου 02/03/2012 19:55:19

    To σκοτωσανε το θηριο με 20,20 εισπραξη! ουστ μπαζα!

  8. greek doctor avatar
    greek doctor 02/03/2012 20:29:43

    Φάκτορα , μην ανάβεις φωτιές.

  9. anonymous avatar
    anonymous 02/03/2012 20:51:17

    Αν η τα χρήματα που κατασχέθηκαν ανήκουν στις περιπτώσεις εκείνες που θεωρούνται ακατάσχετα τότε η κατάσχεση είναι παράνομη.

    Εν πάση περιπτώσει, πλέον η χώρα ως σύνολο έχει χάσει την πίστη της. Τα λεφτά των ασφ. ταμείων τα έφαγαν, τις καταθέσεις τις πειράζουν, τα ακίνητα τα πυροβόλησαν κλπ. Όσοι είναι νέοι κι έχουν σπουδάσει κάτι που θα μπορούσε να τους εξασφαλίζει τα προς το ζην στο εξωτερικό είναι τυχεροί. Οι άλλοι θα πεθάνουμε κλαίγοντας και καταληστευμένοι.

  10. now avatar
    now 02/03/2012 21:09:56

    Ο στόχος τώρα είναι η ιδιωτική περιουσία. Θα πέσει τέτοιο χαράτσι που θα αδυνατείς να το πληρώσεις και τότε θα σου παίρνουν το σπιτάκι μια χαρά. Αργότερα θα γίνει ένας μαζικός πλειστηριασμός και οι ευρωπαίοι ''φίλοι μας'' θα αγοράσουν τζάμπα σπίτια και κτήματα.

    • anonymous avatar
      anonymous @ now 02/03/2012 21:32:20

      Φίλε μου το έχουμε ξαναπεί στο παρελθόν αυτό. Το ΠΑΣΟΚ ξεκίνησε με αναδιανομή εισοδήματος. Δηλ. ότι παραγόταν το αναδιένεμε προς την κατεύθυνση των δικών του και όσους δεν του τα ριχναν τους έλεγε φοροφυγάδες, αλλά μόνο αν δεν ήταν δικοί του, διότι οι δικοί του είχαν το ακαταδίωκτο.
      Τώρα αφού έφαγαν τα πάντα κάνουν αναδιανομή περιουσίας. Όσοι δεν έχουν σταθερές χρηματικές ροές για να πληρώνουν τους φόρους θα αναγκαστούν να εκποιήσουν σε τιμές σκοτώματος για να πληρώσουν την εφορία. Κατά τη γνώμη μου είναι αντισυνταγματικό αυτό που γίνεται αλλά τα δικαστήρια, ως εξαγορασμένα που είναι, έχουν αντίθετη άποψη.

  11. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 02/03/2012 21:41:06

    Οσο υπάρχει λίπος ο Βενιζέλος θα προσπαθεί να το φάει.

    • anonymous avatar
      anonymous @ ΠΕΛΙΑΣ 02/03/2012 23:57:09

      Σου θυμίζω τι λέγαμε για τον ΠΑΠΑΚ. Τα ίδια μετά λέμε για το Βενιζέλο. Το θέμα είναι ότι κλείδωσαν τη χώρα σε υπερχρέωση και το ποσό είναι τρομακτικό. Οι τόκοι είναι υψηλότατοι, άρα προσπαθούν να μαζέψουν χρήμα από παντού. Αλίμονο σε αυτούς που έχουν ακίνητα που δε μπορούν να τα βγάλουν έξω, αλίμονο σε αυτούς που δε μπορούν να φύγουν για έξω, κι αλίμονο σε αυτούς που τους βάζουν να πληρώνουν με το ζόρι για συντάξεις που ΔΕ θα πάρουν.

  12. Forologia kai hara(tsia) avatar
    Forologia kai hara(tsia) 02/03/2012 22:07:12

    Δυστυχώς, χώρες του Νότου τηςς Ευρώπης, όπως η Ελλάδα, θα καταλήξουμε να έχουμε την ψηλότερη φορολογία ΚΑΙ τα χαμηλότερα εισοδήματα, επειδή χρωστάμε. ( Οπως εκανε πρόσφατα η Ισπανία)

    Πάρτε για παράδειγμα , το αφορολόγητο όριο : το κατεβάσανε στις 5000 ευρώ στην Ελλάδα( με προοπτική να το μηδενίσουν!!) , και το όριο αυτό είναι κάτω από το όριο της φτώχειας.
    Το όριο αυτό είναι διαφορετικό για κάθε χώρα της ευρωπαϊκής ένωσης, με το καλύτερο για τον φορολογούμενο, αλλά και την χαμηλότερη φορολογία ειδικά για τα χαμηλότερα εισοδήματα έως 30000 λιρες ( περίπου 40000 ευρώ ) τα έχει η Βρετανία!! Η Βρετανία επίσης έχει ελαχιστους φόρους στα ακίνητα, εκτός κληρονομιών.
    -Ποιά η Διαφορά της Βρετανίας από τις άλλες χώρες??

    Δεν ανήκει στην Ευρωζώνη!

    Πηγή:
    http://www.cato.org/publications/economic-development-bulletin/spain-becomes-one-europes-highest-taxed-countries

  13. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 03/03/2012 00:49:16

    Και με τις καταθέσεις μας και με το ρευστό μας, θα αιμοδοτούμε το μνημονιακό βαμπίρ θέλουμε δε θέλουμε. Να, π.χ. τώρα που το ΣτΕ έκρινε συνταγματικό το χαράτσι ακινήτων, ως "έκτακτο και μή μόνιμο" μέτρο, ετοιμαστείτε να πληρώσετε - με όποιο τρόπο - έκτακτα μέτρα για το νερό, τον αέρα και την παλίρροια: με πιστωτική, με μετρητό, με πίστωση λογαριασμού, με ομόλογα γερμανικού δημοσίου, το σπίτι σας, τα χρυσά δόντια του παπού... σε είδος πληρώνετε για άλλες περιπτώσεις.

  14. deldio avatar
    deldio 03/03/2012 02:32:59

    Μαζί ΠΑΣΟΚ-ΝΔ συγκυβερνούν και θα συνεχίσουν να το κάνουν και μετά τις εκλογές (εάν γίνουν). Εάν δεν της αρέσει της ΝΔ ας σηκωθεί να φύγει. Τα υπόλοιπα τα αντιπασοκικά και αντιβενιζελικά που πλήττουν το ...φουκαριάρη λαό ας τα αφήσουμε καλύτερα...

  15. Mπουρμπου avatar
    Mπουρμπου 04/03/2012 12:32:32

    Ποια χρηματα θεωρουνται ''ακατασχετα''? μπορουν να μας αγγιξουν το μισθο ο οποιος κατατιθεται απο τον εργοδοτη στη τραπεζα,ειδικα αν ειναι κατω απο 1000 ευρω? ο μισθος μπαινει σε τρεχουμενο λογαριασμο.

  16. Mπουρμπου avatar
    Mπουρμπου 04/03/2012 13:41:49

    Ο ΝΟΜΟΣ ΟΡΙΖΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΑΚΑΤΑΣΧΕΤΟ:

    Αρθρο: 31
    Ημ/νία: 31.03.2009
    Ημ/νία Ισχύος: 01.07.1974
    Περιγραφή όρου θησαυρού: ΚΑΤΑΣΧΕΣΗ ΚΙΝΗΤΩΝ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΡΙΤΟΥ
    Τίτλος Αρθρου
    Ακατάσχετα εις χείρας τρίτων
    Λήμματα
    Ακατάσχετα σε χέρια τρίτων