Σπεύδουν να ικετεύσουν τους δανειστές
04/05/2015 19:38
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σπεύδουν να ικετεύσουν τους δανειστές

Πανικόβλητη η κυβέρνηση, φοβούμενη τη διακοπή της ρευστότητας μέσω του ELA, σπεύδει στη Γερμανία για να πείσει τον Μ. Ντράγκι να μη σφίξει κι άλλο τη θηλιά.

Πανικόβλητη η κυβέρνηση, φοβούμενη τη διακοπή της ρευστότητας μέσω του ELA, σπεύδει στη Γερμανία για να πείσει τον Μ. Ντράγκι να μη σφίξει κι άλλο τη θηλιά.

Υπενθυμίζεται ότι η Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα την Τετάρτη θα αποφασίσει για τη διατήρηση ή όχι της μοναδικής γραμμής ρευστότητας προς την Ελλάδα. Έτσι, αύριο το απόγευμα θα συναντηθούν στη Φρανκφούρτη με τον Μ. Ντράγκι ο Αντιπρόεδρος της Κυβέρνησης κ. Γιάννης Δραγασάκης, παρουσία και του αναπληρωτή Υπουργός Εξωτερικών κ. Ευκλείδη Τσακαλώτου ο οποίος είναι επικεφαλής της ομάδας διαπραγμάτευσης.

Η συνάντηση θα γίνει στις 17:30 με επίκεντρο το θέμα της αύξησης του ορίου των εντόκων γραμματίων αλλά και της μη αύξησης του «κουρέματος» της αξίας των εγγυήσεων βάσει των οποίων η ΕΚΤ παρέχει ρευστότητα στις ελληνικές τράπεζες.

Το ραντεβού ζητήθηκε από την ελληνική κυβέρνηση σε μια προσπάθεια να πειστεί ο Ντράγκι ότι δεν πρέπει να κόψει το ρευστό στην Ελλάδα, γεγονός που θα προκαλούσε πανικό στις τράπεζες και πιστωτική ασφυξία καθώς στις 12 Μαΐου πρέπει να πληρωθεί δόση στο ΔΝΤ.

Επίσης, αύριο στις 09:00 ο υπουργός Οικονομικών κ. Γιάνης Βαρουφάκης θα συναντηθεί στο Παρίσι, με τον Γάλλο υπουργό Οικονομικών κ. Μισέλ Σαπέν. Στη συνέχεια θα μεταβεί στις Βρυξέλλες, όπου θα συναντηθεί στις 14:30 με τον επίτροπο οικονομικών υποθέσεων κ. Πιέρ Μοσκοβισί, στην προσπάθεια της κυβέρνησης να επιτύχει σύγκλιση με τους δανειστές στις εν εξελίξει διαπραγματεύσεις.

Όπως τα έκανε η κυβέρνηση τώρα τρέχει να προλάβει τα χειρότερα. Αλλά όλοι της το έλεγαν και δεν άκουγε. Τώρα που έφτασε στο χείλος της αβύσσου η οικονομία και η χώρα ο Τσίπρας και η παρέα του σπεύδουν να ικετεύσουν τους δανειστές.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. οδυσσεύς Κ. avatar
    οδυσσεύς Κ. 04/05/2015 19:55:05

    Άρα αν την Τετάρτη ο Ντράγκι δεν κλείσει την κάνουλα, τη Δευτέρα μάλλον θα έχουμε συμφωνία. Εκτός αν ο Ντράγκι δεχτεί να μην την κλείσει ποτέ πλέον, οπότε η συμφωνία μπορεί να έρθει αργότερα και να είναι "Συνολική".

    • Παρατηρητής avatar
      Παρατηρητής @ οδυσσεύς Κ. 04/05/2015 20:25:39

      ναι ρε φιλε. θα συμφωνησουν στο προγραμμα σαμαρα +++ (Plus). Μεγαλη νικη. Η ελπιδα . εγινε ολος αυτος ο σαματας για να παμε σε ενα προγραμμα χειροτερο του σαμαρα + 5 δις μετρα. συγχαρητηρια. δεν θα μπορουσα να δω τον εαυτο μου στον καθρεφτη αν ψηφιζα συριζα.

      • οδυσσεύς Κ. avatar
        οδυσσεύς Κ. @ Παρατηρητής 04/05/2015 21:12:34

        Aν είναι να σωθεί η Πατρίδα φίλε παρατηρητή δεν πειράζει αν μερικοί δεν θα μπορουσαν να δούν τον εαυτο τους στον καθρεφτη...Άλλωστε αν τελικά πεισθεί ο λαός οτι ούτε στον Τσίπρα οι "εταίροι" δεν επιτρέπουν άλλη πολιτική, τότε μάλλον τον απαλλάσσουν που, άν και πάλαιψε όσο μπορούσε, τελικά κάνει και αυτός αυτό που έκανε ο Σαμαράς και που οι υποστηρικτές του πίστευαν οτι σώζει την Ελλάδα απο τα βράχια... Αν η πολιτική της οιασδήποτε κυβέρνησης είναι δεδομένη και αναπόφευκτη τότε δεν έχει καμμιά σημασία, ή μάλλον είναι προτιμώτερο να την ασκούν οι νεώτεροι για να δοκιμάζονται και να μην τρώνε όλο οι ίδιοι...

        • Διογένης avatar
          Διογένης @ οδυσσεύς Κ. 04/05/2015 21:38:56

          Τι να σωθεί η πατρίδα ρε γελοίοι; Από εσάς να σωθεί η πατρίδα; Από εσάς είναι το θέμα να σωθεί! Πρώτα την βάζετε σε κίνδυνο και μετά προσποιείστε ότι την σώζετε; Μα δεν την σώζετε καν. Μέχρις στιγμής μόνον την καταστρέφετε! Αληταριό, εγκληματίες!

        • Ραβινος avatar
          Ραβινος @ οδυσσεύς Κ. 04/05/2015 21:41:18

          Μπα τι ειναι τουτο παλι ''..ούτε στον Τσίπρα οι "εταίροι" δεν επιτρέπουν άλλη πολιτική..''.Τι ειναι ο Τσιπρας δηλαδη ο μεσσιας της Ελλαδας ?Με τι προσοντα ? Με τι γνωσεις ?Τι πειρα?Αυτος που θα γινοταν ο ρυθμιστης των αλλαγων στην Ευρωπη τωρα ικετης ?Αρχισαμε τα εθνικολαικιστικα περι πατριδας τωρα ?Πριν δεν παλευαν αλλοι για την πατριδα εχοντας απεναντι εναν συριζα του οχι σε ολα με καθε μεσο με καθε τροπο?Το τραινο της Ευρωπης δεν σταματα να κινεται στον ρυθμο της προοδου και της αναπτυξης .Οποιος θελει μενει οποιος θελει κατεβαινει αλλα οποιος μεινει θα υπακουει στους κανονες της Ευρωπης και οχι των καταστατικων των συνιστωσων του συριζοσυμφερτου .Γκεγκε !

        • Παρατηρητής avatar
          Παρατηρητής @ οδυσσεύς Κ. 04/05/2015 22:16:23

          ο Σαμαράς τους νίκησε στο δικό τους γήπεδο. και τον ρίξατε για ένα ενφιά. Ο Ενφιά στην ουσία χρηματοδότησε το πλεόνασμα το δημοσιονομικό , το πλεόνασμα αξιοπιστίας και κατα συνέπεια την μικρή ανάπτυξη που έγινε πέρυσι. ΚΟΙΝΩΣ μπήκε πλάτη από της θυσίες των πολιτών για να γίνει η νίκη στο γήπεδο των γερμανών. και τον ρίξατε ρε απίστευτοι διότι νομίζατε πως τα έπερνε μόνος του τα μέτρα ενώ υπήρχαν άλλες επιλογές πιο επαναστατικές. Και τώρα που τις άλλες επιλογές σας τις έβαλαν μην πω που, μας λετε ξανα ότι δεν υπήρχε άλλος τρόπος αν δεν τον βρήκε ο τσίπρας;
          Μα αφου τον βρηκε ο Σαμαρας και τον ρίξατε. δεν είναι δυνατόν να είστε τόσο ανέντιμοι με τον εαυτό σας για να μην το παραδεκτείτε.

          • οδυσσεύς Κ. avatar
            οδυσσεύς Κ. @ Παρατηρητής 05/05/2015 20:38:18

            .Τον Σαμαρά τον έριξαν οι Γερμανοί αφού τον οδήγησαν αβοήθητο σε αδιέξοδο. Αν τον άφηναν να βγεί στις αγορές όπως το ξεκίνησε τον Οκτώβριο, κι αν του έδιναν το πρόγραμμα -γέφυρα για να βγεί απ' το μνημόνιο, δεν θα είχε πέσει. Οι Γερμανοί επίσης του χάλασαν την Ιδιωτικοποίηση της ΔΕΠΑ που θα έφερνε 2 δίς στο ταμείο. Και για να είναι σίγουροι οτι θα πέσει και θα βγεί ο Τσίπρας, του έστειλαν το e-mail Xαρδούβελη και η Μέρκελ δήλωνε προεκλογικά οτι δεν θα υπάρξει grexit ακόμα κι αν βγεί ο Τσίπρας...Δεν ήταν αποκλειστικά κατόρθωμα του Τσίπρα η ήττα του Σαμαρά.

  2. Απόδημος avatar
    Απόδημος 04/05/2015 21:53:07

    Για δείτε τι λέει το editorial της WSJ σήμερα για την κυβέρνηση Τσίπρα "ATHENS and the bomber". Η τελευταία πρόταση του άρθρου τα λέει όλα.

  3. airman avatar
    airman 05/05/2015 06:18:08

    "... ο Τσίπρας και η παρέα του σπεύδουν να ικετεύσουν τους δανειστές" Ο Πανούλης θα πάει; Αν πάει μην του ζητήσουν μόνο να πάρει τη θέση που αναφέρει συχνά! Έχει και μια αξιοπρέπεια! Είναι και Υπουργός Εθνικής Άμυνας (ακόμα)!