24/11/2009 18:49
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σπεύδει να προκαταλάβει την Δικαιοσύνη ο κ. Σηφουνάκης;



Δριμεία επίθεση στον πρόεδρο της MIG Ανδρέα Βγενόπουλο εξαπέλυσε σήμερα ο υφυπουργός Μεταφορών Νίκος Σηφουνάκης ύστερα από το πόρισμα του Γενικού Επιθεωρητή Δημόσιας Διοίκησης, το οποίο δεν διαπιστώνει ποινικές ευθύνες για το διαγωνισμό των άγονων γραμμών. «Το πόρισμα… επιβάλλει στον όποιο δημαγωγό και αυτοχριζόμενο δημόσιο κατήγορο να κατανοήσει ότι δεν μπορεί να συμπεριφέρεται ως σερίφης της χώρας», τόνισε ο κ. Σηφουνάκης. Κάλεσε επίσης τον κ. Βγενόπουλο να ζητήσει συγγνώμη από τους ανθρώπους τους οποίους-«με αστήριχτο τρόπο προσπάθησε να σκιάσει», όπως ανέφερε χαρακτηριστικά.

Κύκλοι της MIG ανέφεραν ότι την Πέμπτη ο Ανδρέας Βγενόπουλος έχει κληθεί από τον αρμόδιο εισαγγελέα να καταθέσει στην διεξαγόμενη έρευνα για τις άγονες γραμμές. Σύμφωνα με τους ίδιους το πόρισμα Ρακιντζή «δεν υπάρχει» καθώς δεν κάλεσε κανέναν μάρτυρα για εξέταση και στην επιστολή του προς τον Πρωθυπουργό που δόθηκε στην δημοσιότητα καταλήγει ότι δεν υπάρχουν στοιχεία για να γίνει έρευνα.

Προηγουμένως, ο  υπουργός υποδομών Δημήτρης Ρέππας κάλεσε τον επικεφαλής της MIG και της Olympic Air να αναλάβει τις ευθύνες του και να ζητήσει συγγνώμη, για τα όσα είχε πει στη διάρκεια συνέντευξης Τύπου σχετικά με το διαγωνισμό των άγονων γραμμών.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. anonimos avatar
    anonimos 24/11/2009 19:49:19

    ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΚΥΡΙΕ ΣΗΦΟΥΝΑΚΗ
    Δεν είναι από την Λέσβο αλλά είναι βουλευτής στο Αιγαίο. Ο Νίκος Σηφουνάκης είναι η χαρακτηριστική περίπτωση του ανθρώπου που μπορεί να πει κανείς ότι έχει πολύ "πλούτο" ρε παιδάκι μου. Παντρεμένος με την Δασκαλαντωνάκη που έχει τα γνωστά ξενοδοχεία και τα πολλά χρήματα είναι μάλλον ο Βουλγαράκης του ΠΑΣΟΚ. Ο πρώην υπουργός Αιγαίου που είναι γνωστός για θέσεις που πήρε κατά της εκκλησίας(πολλές φορές τον έχουμε ακούσει σε πάνελ) μπήκε στο χρηματιστήριο την καλή εποχή με αγορές μόλις 707 χιλ. δρχ. το 1998 και άλλων 141 εκατ. δρχ. το 1999, ο κ. Σηφουνάκης εμφανίζεται την επόμενη χρονιά να ρευστοποιεί τίτλους αξίας 1,3 δισ. δραχμών. Ο ίδιος δηλώνει αρχικό απόθεμα μετοχών 409 εκατ. δραχμών. Στο τέλος του 2001 το χαρτοφυλάκιό του εμφανίζεται κενό, ενώ ο... ίδιος και η γνωστή επιχειρηματίας του ξενοδοχειακού κλάδου σύζυγός του Μάρη Δασκαλαντωνάκη φέρονται να αποκόμισαν κέρδη της τάξης των 900 εκατ. δραχμών. Την ίδια ώρα που ο κόσμος καταστρεφόταν κάποιοι βουλευτές μας κέρδιζαν! Δεν λέμε παράνομα. Αλλά η ουσία είναι ότι κέρδισαν. Αυτά είναι επίσημα στοιχεία. Είναι όμως εικόνα πολιτικών αυτή; Να έχουν βγάλει τόσα χρήματα από το χρηματιστήριο και να μην αποσύρονται από την πολιτική; Για λόγους ευθιξίας; Τόσοι έχασαν χρήματα την βρώμικη-για το χρηματιστήριο-περίοδο. Όσοι κέρδισαν κ.Παπανδρέου και κ.Καραμανλή να πάνε σπίτια τους. Αν θέλει ο Νίκος Σηφουνάκης ας απαντήσει...
    Αναρτήθηκε από ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΧΩΡΙΣ ΟΡΙΑ στις 11/19/2008 06:22:00 μμ

    • ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
      ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ @ anonimos 24/11/2009 20:39:05

      Καταπληκτικο αρθρο.Συγνωμη ειναι φρασεολογια που αυτη που χρησιμοποιησε ο υφηπουργος εναντιων του κ Βγενοπουλου με λεξεις οπως, δημαγωγος και σεριφης;Δηλαδη καλυπτομενος πισω απο τη βουλευτικη ασυλια, πεταει οτι λεξη κανει κροτο;

  2. christos milionis avatar
    christos milionis 24/11/2009 20:22:41

    ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΧΟΛΙΟ .ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ ,ΤΕΛΕΙΟ.! ΜΠΡΑΒΟ !

  3. vas avatar
    vas 24/11/2009 20:57:17

    Αυτά είναι τα νέα ήθη της νέας κυβέρνησης ,είναι η γνωστή συμπεριφορά των κομάτων εξουσίας που παραμυθιάζουν προεκολογικά και μετά αρχίζουν οι κολοτούμπες.
    ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΑ ΛΕΦΤΑ-ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ-ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΑ ΑΕΡΑ-ΟΧΙ ΦΟΡΟΙ-Ο ΜΙΣΘΟΣ ΤΩΝ 2001 ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΛΗΜΑ-Η ΕΦΟΡΙΑ ΕΧΕΙ ΠΑΝΤΑ ΔΙΚΙΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΙ ΦΟΡΟΥΣ ΠΟΥ ΚΑΚΩΣ ΠΛΗΡΩΘΗΚΑΝ ΚΑΙ ΦΠΑ ΕΠΙΣΤΕΦΟΜΕΝΟ ΑΝ ΔΕΝ ΠΑΡΕΙ ΜΙΖΑ-ΤΑ ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΙ ΟΠΟΤΕ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ ΑΤΟΚΑ-ΟΙ ΜΠΑΤΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΘΡΑΣΥΝΘΟΙ ΣΤΗΝ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥΣ ΣΕ ΠΟΛΙΤΕς-ΔΕΝ ΕΝΟΧΛΟΥΝ ΟΜΩΣ ΕΜΠΟΡΟΥΣ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΚΕΝΤΡΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ Ή ΜΠΡΑΒΟΥΣ ΠΡΟΣΤΑΤΕΣ ΠΟΥ ΤΑ ΒΡΑΔΥΑ ΤΑ ΠΙΝΟΥΝ ΣΥΝΟΜΙΛΟΝΤΑΣ ΜΕ ΠΛΗΡΩΝΑΤΑ ΤΩΝ ΠΕΡΙΠΟΛΙΚΩΝ-ΤΑ ΚΟΜΑΤΟΣΚΥΛΑ ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΚΑΤΑΛΑΜΒΑΝΟΥΝ ΘΕΣΕΙΣ ΚΡΑΤΙΚΕΣ -........................
    Τωρα ο κύριος υπουργός αντεπιτιθεται ,ερωτηση ο διαγωνισμός ,η κατακύρωση και η σύμβαση υπάρχουν στο διαδίκτυο όπως είπε ο ΓΑΠ?
    ΑΣ ΠΡΟΣΕΧΑΜΕ..................

  4. Orestios avatar
    Orestios 24/11/2009 21:13:07

    Ερώτηση: Ο προϊστάμενος του ΓΕΔΔ ποιός είναι?
    Απάντηση: Το Υπουργικό Συμβούλιο.
    Ο Σηφουνάκης μιλά εν ονόματι του υπουργικού συμβουλίου και του επικεφαλής του, ήτοι τον πρωθυπουργό? (Αλήθεια, που χάθηκε αυτή η ψυχή? Κυβερνά?)

  5. Στέργιος avatar
    Στέργιος 24/11/2009 22:39:19

    Αυτός ο Βγενόπουλος, κάθε μέρα που περνά μου γίνεται όλο και πιο συμπαθής.

  6. marianna avatar
    marianna 25/11/2009 08:53:49

    I would report that the MIG
    was given Olympic Airlines by Xatzidakis illegally.
    So,why Vgenopoulos complained?
    The deal with O.A was dirty,he knows that,so if Pasok does not take orders
    from Mig,justice will be done.
    More power to Mr.Sifounakis,he should not help Mig.
    Comment in favor of Mig,actually it is sad.
    Greece needs cleanig up from dirty deals such as the Mig-O.A
    It is time !

  7. panokato avatar
    panokato 25/11/2009 11:10:48

    Προς τη Μαριάννα (;)

    Πρώτα πρώτα να μάθετε Αγγλικά πριν επιχειρείτε να γρλαψετε κείμενα στην αγγλική γλώσα!
    Δεύτερον: Τιζόρι τραβάτε που ο Βγενόπουλος αγόρασε την Ολυμπιακή απο το κράτος; Δηλαδή έπρεπε το δημόσιο να συνεχίσει να είναι ιδιοκτήτης της για να μπορούν οι εκάστοτε κυβερνώντες να διορίζουν αεροσυνοδούς, πιλότους και...συμβασιούχους:
    Γιατί σας έχει κολλησει οτι το deal με Ο.Α ηταν βρώμικο; Απο που το συνάγετε αυτό; Επειδή ήρθε ο Βγενόπουλος την τελευταία στιγμή και τους χάλασε τη σούπα και δεν έμεινε μόνη της η Aegean να μονοπωλει τον ελληνικό εναέριο χώρο;
    Τελευταίο: Έχετε εξετασθεί πρόσφατα; Μήπως το χρειάζεσθε;
    Λέμε, μήπως...

  8. panokato avatar
    panokato 25/11/2009 11:12:45

    Προς τη Μαριάννα (;)

    Πρώτα πρώτα να μάθετε Αγγλικά πριν επιχειρείτε να γράψετε κείμενα στην αγγλική γλώσα!
    Δεύτερον: Τι ζόρι τραβάτε που ο Βγενόπουλος αγόρασε την Ολυμπιακή απο το κράτος; Δηλαδή έπρεπε το δημόσιο να συνεχίσει να είναι ιδιοκτήτης της για να μπορούν οι εκάστοτε κυβερνώντες να διορίζουν αεροσυνοδούς, πιλότους και...συμβασιούχους:
    Γιατί σας έχει κολλησει οτι το deal με Ο.Α ηταν βρώμικο; Απο που το συνάγετε αυτό; Επειδή ήρθε ο Βγενόπουλος την τελευταία στιγμή και τους χάλασε τη σούπα και δεν έμεινε μόνη της η Aegean να μονοπωλει τον ελληνικό εναέριο χώρο;
    Τελευταίο: Έχετε εξετασθεί πρόσφατα; Μήπως το χρειάζεσθε;
    Λέμε, μήπως...

  9. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 25/11/2009 11:17:41

    Άρχισαν να μαλώνουν μεταξύ τους οι καρχαρίες. Θα χυθεί πολύ (επιχειρηματικό) αίμα. Το έλεγε από παλιά και ο Ανδριανόπουλος.

  10. dimitris avatar
    dimitris 25/11/2009 12:31:43

    δεν εχεις βαλει το κομματι με την αναφορα στο Χριστοδουλο

    (εφιαλτης του χει γινει)