#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/03/2009 20:57
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σοφο - κλαίω...

Σε κέντρο εγκληματικότητας, όπου "βασιλεύει" η διακίνηση ναρκωτικών και η πορνεία μπροστά στα μάτια περαστικών και αστυνομικών, έχει μετατραπεί το ιστορικό κέντρο της Αθήνας και συγκεκριμένα οι δρόμοι γύρω από τη Βαρβάκειο Αγορά, εκεί που κάποτε, χωρίς υπερβολή, "κατέβαινε" η μισή Αθήνα για να κάνει τα ψώνια της.

Η εκπομπή "ΣΚΑΪ Δράση" βρέθηκε το πρωί της Πέμπτης στις οδούς Σοφοκλέους και Μενάνδρου και κατέγραψε εικόνες που σοκάρουν, ενώ αίσθηση προκάλεσε η μαρτυρία μπροστά στην κάμερα νεαρού χρήστη, ο οποίος είπε ότι η εγκληματικότητα έχει φθάσει σε τέτοιο σημείο "που κάποιοι σκοτώνουν ακόμα και για δύο ευρώ".

Ένα νεαρός άντρας, ακουμπισμένος στην άκρη του πεζοδρομίου κάνει χρήση ναρκωτικών. Λίγα μέτρα πιο πέρα κάποιος άλλος προμηθεύει ναρκωτικά σε δυο νεαρούς, ενώ σε κάποιο άλλο σημείο της οδού Μενάνδρου δύο τοξικομανείς έχουν αναποδογυρίσει έναν κάδο σκουπιδιών, προσπαθώντας να βρουν λίγη τροφή. Όλα αυτά σε έναν από τους κεντρικότερους δρόμους της Αθήνας, την "καρδιά" του ιστορικού κέντρου, εκεί όπου κάποτε θεωρείτο μεγάλη τύχη εάν κάποιος έμπορος κατάφερνε να ανοίξει μία "τρύπα".

Όσοι καταστηματάρχες παρέμειναν στην περιοχή και δεν έβαλαν ρολά παρακολουθούν ανήμποροι τα όσα συμβαίνουν στην περιοχή τους, εκφράζουν φόβους ακόμα και για τη ζωή τους και δηλώνουν αποφασισμένοι να πάρουν την κατάσταση στα χέρια τους προκειμένου να υπερασπίσουν την περιουσία τους. "Τα μαγαζιά μας πλέον τα έχουμε θωρακίσει με πόρτες με διπλά ρολά και σιδηροκατασκευές για να μην μπαίνουν μέσα οι ναρκομανείς και κάνουν χρήση", είπε στο ΣΚΑΪ ένας καταστηματάρχης, ενώ ένα άλλος υποστήριξε: "Φωνάζουμε την αστυνομία, αλλά το μόνο που κάνει είναι να τους βλέπει...".

http://www.skai.gr/master_story.php?id=114159

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 12/03/2009 21:09:03

    Μα πόσοι είναι;

    Με αφορμή τόσο τα πρόσφατα επεισόδια με τους λαθρομετανάστες στην Πάτρα, το πιστολίδι με Αλβανούς όσο και το σχόλιο κάποιου (εδώ στο ΑΝΤΙ) ότι ανώτατος αξιωματικός της ΕΛ.ΑΣ του είπε ότι υπολογίζονται σε 3.500.000 περίπου οι ξένοι στην Ελλάδα, έχω να καταθέσω την εξής εύλογη απορία.
    (Χωρίς να διαπνέομαι από κανενός είδους φυλετικού ή εθνικού ρατσισμού παρά μόνο από «ρατσισμό» απέναντι στην κάθε είδους εγκληματική και παραβατική συμπεριφορά, από όποιον και αν προέρχεται, απορώ και ρωτάω.)
    Οι «συμπαθείς» μαύροι που πουλάνε cd, dvd, τσάντες κλπ. πόσοι είναι; Αναρωτήθηκε κανείς; Η ερώτησή μου είναι σοβαρή. Δεν κάνω πλάκα.
    Αυτό που εγώ βλέπω είναι ότι όπου και να πάω στην Ελλάδα, όπου και να κάτσω να πιω καφέ ή να φάω , έρχονται μέσα σε μισή ώρα τουλάχιστον 4-5 από δαύτους να μου πουλήσουν την πραμάτεια τους. Επαναλαμβάνω και τονίζω. Όπου και να πάω στην Ελλάδα. Σε όποια εποχή, χειμώνα καλοκαίρι.
    Πάω στην Θεσσαλονίκη; Εκατοντάδες μαύροι. Πάω στην Σαντορίνη; Δεκάδες μαύροι. Πάω στην Κρήτη; Χιλιάδες μαύροι. Ζάκυνθο; Το ίδιο. Γιάννενα; Οι αριθμοί μεγάλοι. κ.ο.κ. Μα πόσοι είναι τέλος πάντων;
    Μια απλή αναγωγή να κάνουμε, βγαίνει το συμπέρασμα ότι μόνο οι μαύροι (λιανοπωλητές) θα πρέπει να είναι τουλάχιστον 600.000- 1.000.000. Εκτός και αν είναι οι ίδιοι και διακτινίζονται παντού συγχρόνως…..Αν προσθέσουμε και τους Αλβανούς, τους Ρουμάνους, τους Γεωργιανούς και πάει λέγοντας…. τότε σίγουρα τα επίσημα νούμερα δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα.
    Άσχετα με το τι υποστηρίζει ο Τσίπρας και οι συν αυτώ συνοδοιπόροι, το πρόβλημα (αν το θεωρούμε πρόβλημα) είναι μεγάλο. Τεράστιο θα έλεγα. Και το ανεξέλεγκτο του πράγματος διογκώνει την υπάρχουσα κατάσταση. Η οικονομική κρίση δε, σίγουρα θα μας φέρει και άλλους πολλούς σε αναζήτηση ζωής.
    Είναι σαν να υπάρχει μια αόρατη συνωμοσία εν εξελίξει βάσει της οποίας η χώρα μας πρέπει ντε και καλά να αφελληνιστεί και εμείς να μην αντιδρούμε διότι θα χαρακτηριστούμε ρατσιστές…. Τι γίνεται ρε παιδιά; Βοήθεια!!!!!
    Strange Attractor (απορών)

  2. osaperas avatar
    osaperas 12/03/2009 21:55:37

    @1 Περίεργε με μπερδεύεις με το σχόλιο σου.

    Εϊμαι 50 χρονών και πρώτη φορά στη ζωή μου νοιώθω ανασφάλεια επαγγελματική και συνάμα ανασφάλεια στην καθημερινότητα μου. θεωρώ ότι είναι θέμα ημέρας πότε θα κλέψουν το ΄σπίτι μου (έχουν κλέψει όλα τα υπόλοιπα διαμερίσματα της πολυκατοικίας ) και απλά εύχομαι να μην είμαι μέσα εγώ ή οικογένεια μου.

    Η παρουσία των έκατοντάδων ή χιλιάδων μαύρων με τα dvd και τα cd "δεν με αγγίζει". Όπως και οι πακιστανοί που είναι στα μέρη μου και δουλεύουν άπό το πρωί μέχρι το βράδυ.

    Τα έχω με τους έλληνες πολιτικούς οι οποίοι ξέσχισαν την χώρα κατέκλεψαν το δημόσιο χρήμα. Κι ακόμη τα έχω με τους έλληνες πολιτικούς τα ελληνικά κόμματα και όσους συμμετέχουν σε αυτά ή τα υποστηρίζουν επέιδή διέλυσαν το κρατος και δεν λειτουργεί τίποτε είτε λεγεται αστυνομία, εφορία,ΔΕΗ ΟΤΕ κλπ.

    Αυτα τα ρεμάλια είναι το πρόβλημα μου. Όλοι τους έλληνες.

    Για παράδειγμα: Εάν η αστυνομία δεν ήταν διαλυμένη (από εμάς τους έλληνες) και εάν ο λαός μας ήταν σοβαρός, τότε αυτοί οι εγκληματίες (έλληνες και ξένοι) δεν θα είχαν την δυνατότητα να κάνουν τίποτε.

  3. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 12/03/2009 21:56:43

    @ Strange
    Δεν προκειται περι συνωμοσιας αλλα περι φυσιολογικης καταστασεως σε μια χωρα όπου υπαρχουν μονο φιλελευθερες και αριστερες πολιτικες δυναμεις.
    Παγκοσμιως στη μεταναστευση αντιδρουν αυτοι που ονομαζονται ακροδεξιοι,εθνικιστες κλπ.
    Αν σε μια χωρα αυτο το ειδος δεν υπαρχει η ειναι πολυ αδυνατο για ιστορικους λόγους δεν υπαρχει αντισταση και αυτο γινεται στην Ελλαδα.
    Εδω κυκλοφορουν θεωριες περι καταργησεως των συνορων και των εθνων και τις παιρνουν σοβαρα που σε αλλη χωρα θα τους επαιρναν με τα γιαουρτια.
    Μονο αν υπαρξει ρευμα που να ζητα ισχυρο κρατος αναχαιτιζεται η ταση αυτη.Σε μια χωρα όμως όπου ακομη και ο υποτιθεμενος αρχηγος της ακροδεξιας Καρατζαφερης λεει "Ρηξη και ανατροπή" -αν ειναι δυνατον (!!!!!) ενω παντου αλλου το συνθημα των αντιστοιχων κομματων ειναι ΝΟΜΟΣ ΚΑΙ ΤΑΞΗ τι περιμενεις;Αφου όλοι ειναι επαναστατες και προοδευτικοι ποιος θα μιλησει για τους μαυρους;

  4. smooth jazz avatar
    smooth jazz 12/03/2009 22:04:27

    λοιπον το προβλημα θα λυθει μονο αν ο ψηφοφορος χρησιμοποιησει το μονο οπλο που εχει.την ψηφο του.εκτος απο δουλεια να ζητα επιτακτικα εφαρμογη μεταναστευτικης πολιτικης.και ειναι αναγκαιο να αναλαβει ο στρατος την φυλαξη των συνορων.να θεσπιστουν σαφεις κανονες εμπλοκης για τα σωματα ασφαλειας και οσους φυλαττουν συνορα.και να προσδιοριστει και η αδεια να σκοτωνουν και με ποιες προυποθεσεις.ωστε καθεις να γνωριζει οτι πχ αν αφησει λαθρομεταναστες σε χωρικα υδατα σκιζοντας σκοπιμα τις βαρκες θα εκτελειται ειτε τουρκος λιμενικος ειτε δουλεμπορος.οσο για τους ναρκομανεις θα πρεπει να συγκεντρωνονται σε σανατορια για περιθαλψη εκτος πολεων.αυτο ειναι το μονο δημοκρατικο,γιατι αλλιως κανουν κακο και σε εαυτους και στους αλλους ελευθεροι-νεκροι.τα σανατορια τυπου λερου ειναι οτι πιο δημοκρατικο για αυτους.εκει θα ελεγχονται, θα παιρνουν την δοση με ασφαλεια απο την πολιτεια.και οι εμποροι θα πρεπει να πηγαινουν στην ηλεκτρικη καρεκλα.αφου το κρατος θα φροντιζει για την δοση μονο εξαρτημενων,το προβλημα θα περιοριστει στους κερδοσκοπους για τους οποιους θα θεσπιστει ποινη θανατου.

  5. kanis avatar
    kanis 12/03/2009 22:07:49

    Αυτό είναι το αποτέλεσμα, όταν δεν υπάρχει σοβαρή απόφαση, για επιχείρηση "σκούπα" στην περιοχή.

    Εκτός κι αν η υποβάθμιση της περιοχής, γίνεται εσκεμμένα, προς πτώση των τιμών των ακινήτων του ιστορικού κέντρου. Αυτό το σενάριο, έχει παιχτεί με επιτυχία στο εξωτερικό.

    ..και μετά γίνεται το θαύμα!

  6. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 12/03/2009 22:12:06

    Αν θέλει το κράτος τους ξέμπαρκους τους μαζεύει σε δύο νύχτες και τους διώχνει και από τη χώρα, αλλά συμφωνώ με τον kanis.

  7. kanis avatar
    kanis 12/03/2009 22:13:47

    αλλενάκι

    Εκεί είναι το θέμα ακριβώς: υπάρχει τέτοια θέληση απο την πλευρά του κράτους τα τελευταία 10 χρόνια;

  8. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 12/03/2009 22:14:14

    Έχω μια απορία.

    Σε σχεδόν όλες τις πολιτισμένες χώρες, τα κέντρα, στα μεγάλα αστικά κέντρα, μετά από χρόνια υποβάθμισης, πήραν τα πάνω τους.

    Σε σχεδόν όλες τις δυτικές χώρες, κάποιο κομμάτι της πόλης ή της χώρας, είναι ευχάριστο ξεκούραστο, ωραίο κλπ, ενώ η τάση είναι για αναβάθμιση ή περιορισμό της υποβάθμισης.

    Γιατί εδώ η Κυψέλη του '60 υποβαθμίστηκε μέχρι το 2009, το Κολωνάκι έγινες Κυψέλη, η Κηφισίας έγινε Πατησίων, το Κεφαλάρι, Φωκίωνος Νέγρη κοκ;

    Πως καταφέρνουμε και έχουμε ψηλές τιμές σε συνεχώς υποβιβαζόμενες περιοχές στις οποίες είμαστε όλο και πιο άβολα;

  9. kanis avatar
    kanis 12/03/2009 22:21:29

    @11 Anonymous

    Ελα τώρα!

    Ο Τζουλιάνι με την "μηδενική ανοχή" καθάρισε ολόκληρη Νέα Υόρκη. Δέκα τετράγωνα δεν μπορούμε να καθαρίσουμε εδώ.

    Δεν υπάρχει δεν μπορώ..υπάρχει δεν θέλω!

  10. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 12/03/2009 22:24:40

    Λαθραίοι ή μη, είναι φθηνό ανταλλακτικό εργατικό δυναμικό, γιατί όταν η πρώτη φουρνιά, π.χ. Αλβανοί ανέβασε όπως ήταν επόμενο κάποια στιγμή τις απολαβές, ακολούθησαν οι Πακιστανοί, Ινδοί κοκ. Είναι επίσης target group, δυνητικοί πελάτες. Γι' αυτό τα μμε που περνούν τη γραμμή των δέκα είκοσι μεγάλων ομίλων που "τρέχουν" την χώρα κρατούν χαμηλά το θέμα στα πλαίσια του ευρωπαϊκού πολιτικά ορθού. Σχεδόν ομερτά.

  11. kanis avatar
    kanis 12/03/2009 22:24:48

    @9 archaeopteryx

    Εκπλήσομαι εσύ να το ρωτάς αυτό.
    Αλλιώς κρίνει ο αγοραστής κι αλλιώς ο διαχειριστής χαρτοφυλακίων ακινήτων. Ο αγοραστής κρίνει με τη μόδα, την τάση του κοπαδιού. Ο διαχειρηστής διαβλέπει και προσανατολίζεται σε νέες αγορές.

    Ισως η αυριανή Εκάλη, να είναι ο Ελαιώνας!!!!

  12. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 12/03/2009 22:27:45

    @Archaeopteryx: με 6 εκατομμύρια κόσμο σε Αθήνα και περίχωρα χαιρέτα τη την Κηφισίας που ήξερες ...

  13. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 12/03/2009 22:30:25

    Υπαρχει μια διαχυτη φιλοσοφια του κωλου,που μεσα στη θοουρα της,επυτρεπαι να γινοντι ολα αυτα,και να μην αντιδρα κανενας.
    Και που να δεις απο δω κι μπρος,με τους τρομοκρατες και τη λιστα που βγηκε.Ποιος δημοσιογραφος θα πει κατι για το θεμα που μιλαμε,αν φοβαται,οτι θα βρεθει ανασκελα με καμια 10ρια σφαιρες;
    Τελειωσε μαγκες.Την πατησαμε.Σαν τον Καβαφη στα "Τειχη".
    "Χωρίς περίσκεψιν, χωρίς λύπην, χωρίς αιδώ,
    τείχη μεγάλα κι υψηλά
    τριγύρω μου έκτισαν τείχη.

    Και κάθομαι κι απελπίζομαι τώρα εδώ.
    Άλλο δεν σκέπτομαι,
    τον νούν μου τρώγει αυτή η τύχη.

    Διότι πράγματα πολλά
    έξω να κάμω είχον

    Ά! όταν έκτιζαν τα τείχη
    πως να μην προσέξω...
    Αλλά δεν άκουσα ποτέ
    κρότον κτιστών ή ήχον.
    Ανεπαισθήτως μ' έκλεισαν
    από τον κόσμον έξω".
    Μας πηρε και μας σηκωσε δηλαδη.

  14. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 12/03/2009 22:45:41

    Οι οποίοι είναι ήδη μέσα από τα τείχη.

  15. kanis avatar
    kanis 12/03/2009 22:52:40

    Το θέμα είναι ποιός κάνει τον πορτιέρη!

  16. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 12/03/2009 23:08:12

    ο Τσίπρας;

  17. o βουνισιος avatar
    o βουνισιος 12/03/2009 23:12:23

    Το πρόβλημα δεν είναι στο κέντρο, είναι αλλού, δηλαδή λίγο πιο πάνω, στην πλατεία συντάγματος...

  18. kanis avatar
    kanis 12/03/2009 23:33:27

    @23 Anonymous

    Αυτή η ερμηνεία βολεύει πολλούς (αστυνομία, δήμο,πολιτικούς, επιχειρηματίες ακινήτων, εργολάβους, εμπόρους ναρκωτικών κλπ).

    Υπάρχει η χωροταξία υπάρχει κι η αστυνομία...ΑΝ θέλουν κάποιοι εργαλεία λύσης του θεματος!

  19. o βουνισιος avatar
    o βουνισιος 12/03/2009 23:42:18

    23@ έχεις δει πολλούς καθρέπτες στην παλτεια συντάγματος;
    Αν και, για να μπεις σε διαδικασία «ταυτοποίησης του εγώ» δεν χρειάζεται καθρέπτης…

  20. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 12/03/2009 23:58:28

    @αλλενακι

    αυτή είναι η απορία μου... την Πατησίων την χαιρέτησα (και δεν έχει βελτιωθεί από τότε, μάλλον το αντίθετο). Να χαιρετίσω και την Κηφισίας. Τι θα γίνει;

    Ρητορικό το ερώτημα. Οικος ανοχής κυριολεκτικός και μεταφορικός έχει γίνει, αλλά το έχουμε συνηθίσει και δεν μας κακοφαίνεται

  21. kanis avatar
    kanis 13/03/2009 00:00:56

    Τώρα χαιρετάμε τον Υμηττό, που οι επιτήδιοι κάνουν νέες χαράξεις και διευρύνσεις ορίων πόλης!

  22. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 13/03/2009 00:23:31

    ο αστυνομικός απομακρύνθηκε από συναδέλφους του με χειροπέδες από το σημείο και μεταφέρθηκε στη Γενική Αστυνομική Διεύθυνση όπου και παραμένει.

    Λυπηρό. Άντε μετά να βρούμε ήρωες.

  23. M avatar
    M 13/03/2009 00:33:01

    "Μέσα σ' όλη αυτή τη δίνη, όρθιο πες μου τι θα μείνει...

    Και γω ξένος μετανάστης σου ΕΛΛΑΑΑΑΑΣ!"

  24. kanis avatar
    kanis 13/03/2009 00:46:04

    οι μνήμες....

  25. Σοφοκλής avatar
    Σοφοκλής 13/03/2009 02:22:37

    factorx,
    διαμαρτύρομαι για τη διαγρφή του σχολίου μου ως Σοφοκλής.
    Μάλλον με πήρε η μπάλλα με τα εμπρηστικά και φασίζοντα σχόλια.

  26. Factorx avatar
    Factorx 13/03/2009 03:00:38

    @Σοφοκλής και γιατι δεν το ξανγαράφεις. Μονο διαμαρτυρόμενος σου αρέσει;

  27. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 13/03/2009 04:03:58

    Για μια ακόμη φορά εκφράζονται και εδώ οι ηλίθιες νεοχιτλερικές αντιλλήψεις για ισχυρό ακροδεξιό κόμμα και ισχυρό κράτος, μπερδεύοντας στη θολούρα των μικροαστικών κόμπλεξ τα θύματα με τους θύτες. Η επιχειρηματολογία του προσαρμοσμένου και φασίζοντα μικροαστού, που τον αποτρέπει από το κοινωνικό καθήκον να πάρει την εθύνη στα χέρια του και να αγωνιστεί ενάντια στην παγκοσμιοποίηση και για την ανατροπή της, που μετέτρεψε τις χώρες σε ξέφραγα αμπέλια, αποτελεί μυξοκλάμματα για ψήφους και προσφυγή στο διαβρωμένο κοινοβουλευτικό παιχνίδι.
    Δεν υπάρχουν Χίτλερ και παραμύθια, παλληκάρια της πλάκας. Υπάρχει μόνο επιδείνωση, που θα μας μπει βαθύτερα, όσο παραμένετε λαδοπόντικες, δέσμιοι της υποταγής στους πολιτικάντηδες και το σύστημά σας, εκφράζοντας το κομπλεξικό σας μίσος ενάντια στο αποτέλεσμα και όχι την αιτία.
    Παχιά λόγια, μιας εκφασισμένης νοοτροπίας σε μια αργόστροφη κοινωνία, που αρνείται την διακυνδύνευση να αμυνθεί ενάντια στην διάλυση των πάντων που επιβάλλουν οι ισχυροί. ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΛΥΘΕΙ ΞΕΚΟΜΜΕΝΟ. ΓΙ ΑΥΤΟ ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΑΝΑΤΡΟΠΗ.

  28. Σοφοκλής avatar
    Σοφοκλής 13/03/2009 04:08:57

    Το νόημα των διεγραμμένων ήταν οτι το κέντρο κοντά στο Δημαρχείο, είναι πραγματικά πολύ επικίνδυνο.

    Βλέπεις ανθρώπους πεσμένους κάτω και φοβάσαι να τους πλησιάσεις να δεις αν είναι καλά.

    Τα κρούσματα παρανομίας είναι σε 24ωρη βάση.
    Και οι τραγωδίες στις οδούς των τραγικών , καθημερινές.

    Απ το Δεκέμβρη έχω αλλάξει 4 κλειδαριές.
    Νιώθω τουρίστας στη χώρα μου πιά.

    Ένα ακαλαίσθητο κουβάρι ωμής βίας, ψευδαισθήσεων, θανάτου, ανέχειας και απελπισίας - Ελληνικό και όχι Φελλινικό...

    Ο δημόσιος χώρος στις κεντρικές πλατείες στην πόλη δε μας ανήκει, τα Ελληνικά είναι μειοψηφία - οι Έλληνες είναι κλεισμένοι μέσα στα αυτοκίνητα, αποκομμένοι θεατές.

    Δε μου αρέσει να είμαι διαμαρτυρόμενος.

    Είμαι απλά θυμωμένος γιατί δε θέλω να ζω μέσα στο φόβο και την αδιαφορία.

  29. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 13/03/2009 04:27:05

    Και μια παρατήρηση ακόμη: Σε ένα ποστ με ουσιαστική αναφορά την καταστροφή του κέντρου της Αθήνας από τα ναρκωτικά και την πορνεία, η αιχμή των σχολίων στράφηκε κύρια ενάντια στους οικονομικούς μετανάστες, θέμα που είναι διαφορετικό. Γεγονός που καταγράφει την αναλγησία της μικροαστικής, φασιστικής νοοτροπίας απέναντι στα προβλήματα που έθιξε η ανάρτηση. Να γιατί αυτή η χώρα βαδίζει στην καταστροφή, με ή χωρίς ισχυρό ακροδεξιό κόμμα και το λουρί της μάννας.

  30. kanis avatar
    kanis 13/03/2009 09:48:25

    H προστασία του περιβάλλοντος μας, αστικού ή δασικού, δεν αποτελεί αυτοσκοπό για την πολιτική εξουσία. Οι λαμβάνοντες τις αποφάσεις, οικιοποιούνται βαρύγδουπους ρόλους και συνθήματα , κλείνοντας τα μάτια στις συντελούμενες καταστροφές.
    Πίσω απο δεντροφυτεύσεις, επιτροπές περιβάλλοντος, οργανώσεις κινητοποιήσεων, κι άλλους δήθεν ευαισθητοποιημένους κρύβονται εκείνοι που σχεδιάζουν και μεθοδεύουν, τις εμπορικές αξιοποιήσεις των εκαστοτε περιοχών.
    Ο δρόμος για την κόλαση είναι στρωμένος με καλές προθέσεις!

  31. kanis avatar
    kanis 13/03/2009 10:27:15

    @37
    διορθώνω ...*οικειοποιούνται*