24/10/2009 12:25
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σοσιαλιστικά κλόμπς: Άλλη γεύση!



Σύσσωμος ο φιλοκυβερνητικός Τύπος, και βέβαια όλες οι εφημερίδες του Συγκροτήματος Λαμπράκη, πλέκουν τις τελευταίες ημέρες το εγκώμιο του Μιχάλη Χρυσοχοΐδη. Στις φιλοκυβερνητικές περιλαμβάνεται πλέον και η «αντιεξουσιαστική» Ελευθεροτυπία, η οποία προφανώς έχοντας πεισθεί από τις διαβεβαιώσεις Γ. Παπανδρέου και Μ. Χρυσοχοΐδη περί «αντιεξουσιασμού» τους, αποφάσισε να μην κάνει αντιπολίτευση. Έτσι, προσπαθώντας να κρατήσει τα προσχήματα και να δείξει ότι ο Χρυσοχοΐδης πιέστηκε και από τον ΣΥΡΙΖΑ σε αυτή την απόφασή του, γράφει στο χθεσινό πρώτο της θέμα: «Έκοψε σύρριζα την κεφαλή της ΕΛ.ΑΣ. Ο Μιχ. Χρυσοχοΐδης «αποκεφάλισε» χθες τον αρχηγό της ΕΛ.ΑΣ. Β.. Τσιατούρα, με αφορμή την αψυχολόγητη εισβολή «δυνάμεων τάξης» σε βιβλιο-καφέ στα Εξάρχεια, για να προλάβει γενίκευση αντιδράσεων στη δική του σπασμωδική πολιτική γραμμή «ευνομία παντού».

Επικοινωνιακή εκστρατεία: «Νόμος και τάξις».

 Ο Δημοσιογραφικός Οργανισμός Λαμπράκη (ΔΟΛ) πάντως, πανηγυρίζει και το μόνο που δεν λέει, είναι ότι στο εξής τα ΜΑΤ θα πάψουν να δέρνουν με ρόπαλα και θα μας … «ραπίζουν» με τριαντάφυλλα. Τα Νέα λοιπόν, είχαν χθες πρώτο τους θέμα, με τίτλο: «Ξηλώνει τις «ζαρντινιέρες» στην ΕΛ.ΑΣ. Μήνυμα Χρυσοχοΐδη στους «νταήδες» αστυνομικούς η αποπομπή Τσιατούρα». Λες και ο Τσιατούρας, ο οποίος μάλιστα, είχε αναδειχθεί ως πρωτοκλασάτος αξιωματικής της ΕΛΑΣ (επικεφαλής της νεοσύστατης τότε Υπηρεσίας Εσωτερικών Υποθέσεων) κατά τη διάρκεια της υπουργίας Χρυσοχοΐδη επί Σημίτη, ήταν ο «Αρχηγός της ζαρντινιέρας». Λες και οι άλλοι πρωτοκλασάτοι της ΕΛΑΣ, νυν και πρώην, δεν έχουν ως κύριο μέλημά τους την προστασία των συμφερόντων της «συντεχνίας» της ΕΛΑΣ. Το Βήμα κινούμενο στο ίδιο μήκος κύματος, είχε πρώτο του θέμα με τίτλο: «Ο κ. Χρυσοχοΐδης τους διώχνει όλους. Αλλαγές στην ηγεσία των Σωμάτων Ασφαλείας αποφάσισε ο υπουργός Προστασίας του Πολίτη μετά τα επεισόδια στα Εξάρχεια».

Είναι προφανές ότι, ενόψει της ψήφισης ενός δύσκολου προϋπολογισμού, σε μια κυβέρνηση, όπως η σημερινή, που υπάρχουν πολλοί άπειροι υπουργοί, και που ακόμα δεν έχουν βγει ούτε καν τα Προεδρικά Διατάγματα για την ανασύνταξη των –νέων- υπουργείων, ο Μ. Χρυσοχοΐδης, ως ένας εκ των εμπείρων υπουργών καλείται να σηκώσει ένα σημαντικό επικοινωνιακό βάρος. Πόσο μάλλον, να πείσει την κοινή γνώμη ότι σε έναν τομέα όπως η δημόσια ασφάλεια, το κύρος της οποίες έχει πληγεί σοβαρά, η σημερινή κυβέρνηση θα βάλει τάξη. Στο κέντρο της επικοινωνιακής προσπάθειάς του είναι να πείσει ότι η «επιχείρηση Νόμος και Τάξις» θα είναι αποτελεσματική και δίχως υπερβολική χρήση βίας. Άλλωστε, γι αυτό, σύμφωνα με πληροφορίες, έχει δοθεί η εντολή να μην γίνει χρήση δακρυγόνων ή χειροβομβίδων κρότου-λάμψης στα Εξάρχεια, όποτε κάνουν «εισβολή» τα ΜΑΤ. Εννοείται βέβαια, ότι η καρατόμηση Τσιατούρα, είναι μεν ένα μικρό πλήγμα στην εικόνα του νυν υπουργού «Προστασίας» μας, αλλά στην ουσία τον εξυπηρετεί, αφού του ανοίγει το δρόμο για ριζικές αλλαγές στην ΕΛΑΣ. Τέτοιες, που θα οδηγήσουν στον απόλυτο έλεγχό της.

Επικροτούν Αμερικανοί και ΕΛΑΣ

 

Στα θετικά -για τον κ. Χρυσοχοΐδη βέβαια- είναι ότι  ως αρεστός στην μέση και ανώτερη ηγεσία της ΕΛΑΣ, θα στηριχθεί στις προσπάθειές του. Είναι βέβαια ένα σοβαρό ερώτημα εάν οι άνθρωποι που λέγεται ότι σκοπεύει να βάλει ως επικεφαλής της ΕΛΑΣ (http://www.antinews.gr/?p=19807) θα μπορέσουν να πετύχουν αυτό τον στόχο. Στα θετικά –για τον ίδιον πάντα- είναι ότι έχει μεγάλες συμπάθειες  και στους Αμερικανούς.

 Ακόμα και οι ΠΑΣΟΚοι δεν ξεχνούν ότι το 2003 ο Κ. Λαλιώτης, όταν τον καρατόμησε ο Κ. Σημίτης για να βάλει στη θέση του, ως γραμματέα του κόμματος τον Μ. Χρυσοχοΐδη, είχε καταγγείλει δημόσια ότι αποπέμφθηκε για τη στάση στον πόλεμο στο Ιράκ και λόγω των αμερικανικών πιέσεων, μέσω του τότε πρεσβευτή των ΗΠΑ, Τόμας Μίλερ. «Μου ασκήθηκε έντονη κριτική –είχε πει- από διάφορους κύκλους, πολιτικούς και μη, με προεξάρχοντα τον κ. Μίλερ, ότι οδηγούσα τον ελληνικό λαό και το ΠΑΣΟΚ σε ένα τυφλό αντιαμερικανισμό».

 Να σημειωθεί πως τότε, ο νυν υπουργός «Προστασίας» είχε προκαλέσει έντονες αντιδράσεις στο εσωτερικό του ΠΑΣΟΚ, τόσο με την πρότασή του να ανοίξει το ΠΑΣΟΚ τις πόρτες του και σε πρόσωπα, όπως, πχ., ο Γ. Σουφλιάς, όσο και με την πρωτοβουλία του να αλλάξει το σύμβολο του κόμματος. Ειδικότερα, είχε προτείνει σε συνέντευξή του στο «Βήμα», στη θέση του πράσινου ήλιου, να μπει το κεφαλαίο γράμμα Δ, μέσα από το οποίο θα αναδύεται το κεφάλι της Αθηνάς, της θεάς της Δημοκρατίας.

 Και αν θυμάμαι καλά οι Λος Άντζελες Τάιμς δεν είχαν γράψει μετά την «εξάρθρωση» της 17Ν ότι ο κ. Χρυσοχοΐδης προαλείφεται για πρωθυπουργός της Ελλάδας;

 Suhoi

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 24/10/2009 12:40:00

    αντιεξουσιαστική η Ε; Τι όμορφος μύθος. Όσο αντιεξουσιαστική είναι η Cyclon ή η Avin, γνωστά άντρα αριστερής σκέψης.

  2. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 24/10/2009 12:55:59

    Η Ελευθεροτυπια παταει σε δυο ποδια : το ΠΑΣΟΚ και το ΣΥΡΙΖΑ και το χωρο του αναρχοαριστερου παρακρατους.Επομενως εδω εχουμε ενα συμβιβασμο οπου με διαφορα προσχηματα επικροτει την "εκεχειρια" του χωρου με τη νεα κυβερνηση τωρα που ο στοχος να φυγει η ΝΔ επιτευχθηκε.Το ποσο θα κρατησει η εκεχειρια βεβαια ειναι ζητουμενο.
    Το μυστικο σε ολη αυτη την υποθεση ειναι να παρουσιαζονται οι αναρχικοι ως απλως "αυθορμητοι επαναστατες" που κινουνται αναλογα με τις "αδικιες" της κοινωνιας και οχι ως παρακρατος που απλα ενσωματωνει διαφορους αυθορμητους οταν πρεπει να κινηθει.Δεδομενου οτι ο χωρος της ΝΔ κοιμαται τον υπνο του δικαιου αυτο ειναι σχετικα ευκολο.
    Αν φυσικα η ΝΔ ειχε πολιτικη συνειδηση τα πραγματα θα ηταν πολυ πιο σκουρα : θα διεκηρυσσε οτι ο "Δεκεμβρης" ηταν αποπειρα βιαιου πραξικοπηματος εναντιον νομιμης κυβερνησης και θα δηλωνε οτι διακοπτει καθε σχεση με κομματα,οργανωσεις ή ανθρωπους που δεν καταδικαζουν την εξεγερση οποτε θα βλεπαμε το θα γινοταν.Επισης θα οργανωνε τακτικα μνημοσυνα και εκδηλωσεις για τα θυματα της αριστερας τρομοκρατιας και η κατασταση θα αλλαζε ριζικα.
    Μην περιμενετε τιποτα τετοιο.Εδω ο Μειμαρακης ζητησε να μη γινουν οι εκλογες 6 Δεκεμβριου για να μη προσβληθουν οι τραμπουκοι.Αρα το παρακρατος που ηταν κομβικο στη διαλυση της προηγουμενης κυβερνησης με την αδρανεια της θα κανει λιγο πισω και θα παραμεινει σε επιφυλακη τωρα που ειναι στην εξουσια σχετικα φιλιες δυναμεις.

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 24/10/2009 13:09:42

    H "εκτελεση" ειναι ολα τα $$. Τι να σχολιασω τωρα??

    Πρασινα Τηγανητα Τρομπονια !!!

    ΠΠ

  4. καθρέφτης avatar
    καθρέφτης 24/10/2009 13:12:19

    "Παντού υπάρχει ένας μύθος"...αλλά το χάλι της Ελλάδας να ζει και να υπάρχει μόνο και χάρη σε αναρίθμητους "μύθους", δεν υπάρχει πουθενά αλλού.

  5. parsifal avatar
    parsifal 24/10/2009 13:43:33

    Κάποτε θα πρέπει και αυτή η χώρα να πάψει να αποτελεί "εκδοχή" δυτικού κράτους με συμμορίες, μαφίες, "επαναστάτες", σέκτες παρανοικών και εκδικητές για γεγονότα που συνέβησαν εδώ και τριάντα χρόνια... Η βίαιη - πραγματική αυτή - εξέγερση των νέων στα προάστεια των Παρισίων είχε τουλάχιστον ενα ρεαλιστικό υπόβαθρο : το πολιτισμικό χάσμα και την ανεργία - κοινωνική υποβάθμιση που πλήττει τους μουσουλμάνους δεύτερης και τρίτης γενεάς σε μια χώρα που εζησε τον πόλεμο της Αλγερίας, τον OAS και τους ανοικτούς λογαρισμούς με το Ισλάμ για πολλούς και διαφόρους λόγους.. Η "εξέγερση" του Δεκεμβρίου στην Ελλάδα τι ακριβώς αντιπροσώπευε ? Ποιές "μειονότητες" εξηγέρθησαν και γιατί ?
    Εως πότε θα ισχύει καθεστώς εμφυλίου πολέμου (ορθότερα ανταρτοπολέμου) με διαρκή στοχοποίηση "μπάτσων" και ανύπαρκτων "βασανιστών" ...ετσι για να θυμόμαστε τον Μάλλιο και τον Μπάμπαλη ?
    Μπορεί η χώρα να ζήσει φυσιολογικά και οχι σε καθεστώς "εκτάκτου ανάγκης" που εχει κηρύξει το θολό παρακράτος "αναρχικών" - σε μια χώρα οπου ουδέποτε υπήρξε ελευθεριακό κίνημα -, χουλιγκάνων και ληστών τραπεζών με ιδεολογικό μανδύα ?
    Αυτή τη δουλειά καλείται να κάμει ο Χρυσοχοίδης και ο οποιος Χρυσοχοίδης : Να επαναφέρει την χώρα στις ευνομούμενες, φιλελεύθερες Δυτικές δημοκρατίες οπου ανήκει !

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ parsifal 24/10/2009 13:49:55

      Μονο που ειναι αμφιβολο κατα ποσον ο ιδιος πιστευει στη φιλελευθερη δυτικη δημοκρατια και οχι σε ενα μπααθικο καθεστως με προσοψη φιλελευθερης δημοκρατιας οπου καθε 10-15 χρονια θα ερχεται προσωρινα στη κυβερνηση ενα κομμα ηλιθιων δεξιων που μετα θα φευγει κακην κακως για να επιστρεψουμε στη συνηθισμενη κατασταση.
      Οσο για το τι εξυπηρετησε η "εξεγερση¨ειναι νομιζω προφανες : να φυγει η ΝΔ η οποια κερδιζοντας δευτερες εκλογες παραβιασε τον κανονα αυτο της δεξιας παρενθεσης.

  6. parsifal avatar
    parsifal 24/10/2009 14:07:41

    Ε οχι και μπααθικός ο Μιχάλης ! Δεν ανήκει σ'εκείνο το ΠΑΣΟΚ. Δώστε του χρόνο !
    Οσο για την εξέγερση, αμφιβάλλω εάν οι ενδιαφερόμενοι είχαν - ειδικώς τότε - την ικανότητα να επηρεάσουν, πολλώ δε μάλλον να την οργανώσουν...Περισσότερο για "σύγκλιση περιστάσεων" (concours de circonstances)μεταξύ αντεθνικών επιδιώξεων, τοπικών αλητών και αλλοδαπών και ανεγκέφαλων χαβαλέδων μου κάνει. Βεβαίως με την αμέριστη συμπαράσταση μικρονοικών αριστερών μικρο-ομάδων...

  7. aris lalidis avatar
    aris lalidis 24/10/2009 14:24:03

    Ειναι τοσο σοβαρες οι αποψεις του Συνομιλητη , που βαριουνται να τριξουν
    και τα κοκκαλα του Μιακιαβελλι.

  8. ORGANOMENO avatar
    ORGANOMENO 24/10/2009 17:02:14

    Με φοντο αιματηρα συνθηματα

    αυτος ειναι ο συριζα απο συγκεντρωση στην αιθουσα Γκινη

    http://www.youtube.com/watch?v=eAwCXH3kD2g

  9. MIG-21 avatar
    MIG-21 24/10/2009 21:11:32

    Αγαπητέ Suhoi πιστεύω ότι η απομάκρυνση Τσιατουρα αυτή την στιγμή είναι από τα ποιο μεγάλα στρατηγικά λάθη που μπορούσε να κάνει ένας υπουργός αυτή την στιγμή καθώς ουσιαστικά χάνει το προστατευτικό τοίχο που είχε.
    Σίγουρα η ανάδειξη νέου Αρχηγού και επιτελείου στην Ε.Α. θα είναι της αρεσκείας του και σε περίπτωση επεισοδίων που είναι απολύτως σίγουρο ότι θα υπάρξουν είτε την 17 Νοεμβρίου είτε τον Δεκεμβρη θα έχει ως αποτέλεσμα να βρίσκετε εκτεθειμένος χωρίς να μπορεί να έχει μια πολιτική ασπίδα κάλυψης.
    Τότε τι θα κάνει? Θα παραιτήσει έναν Αρχηγό της αρεσκείας του που έχει θητεία ενός μηνά? Ή θα αναγκαστεί να παραιτηθεί ο ίδιος?

    • Orestios avatar
      Orestios @ MIG-21 24/10/2009 21:16:45

      Μα και ο παραιτηθείς της αρτεσκίας του ήταν, σύμφωνα με πληροφορία που μου έδωσαν. "Παιδί" του από τότε που ήταν πάλι Υπουργός

      • MIG-21 avatar
        MIG-21 @ Orestios 24/10/2009 21:25:06

        Ετσι ειναι.
        Αυτο ομως αλλαζει τιποτα στο ποιο πανω σκεπτικο.
        Το ερωτημα παραμενει!!
        Σε περίπτωση επεισοδίων που είναι απολύτως σίγουρο ότι θα υπάρξουν είτε την 17 Νοεμβρίου είτε τον Δεκεμβρη θα έχει ως αποτέλεσμα να βρίσκετε εκτεθειμένος χωρίς να μπορεί να έχει μια πολιτική ασπίδα κάλυψης.
        Τότε τι θα κάνει? Θα παραιτήσει έναν Αρχηγό της αρεσκείας του που έχει θητεία ενός μηνά? Ή θα αναγκαστεί να παραιτηθεί ο ίδιος?

      • Orestios avatar
        Orestios @ Orestios 24/10/2009 21:27:18

        Θα συνομιλήσει με τους φίλους του και δεν θα γίνει τίποτε.

        • MIG-21 avatar
          MIG-21 @ Orestios 24/10/2009 21:49:08

          Παντοτε υπαρχει και ο απροβλεπτος παραγοντας!!
          Ποσο μαλλον στην πολιτικη!!

        • Orestios avatar
          Orestios @ Orestios 24/10/2009 22:00:24

          Όπως λέμε φίλη-φίδι.

      • αρχισαμε avatar
        αρχισαμε @ Orestios 24/10/2009 22:09:15

        O παρετηθεις ηταν "παιδι" ενος εκ των "Θεων" της Ελλαδας.
        Συγκεκριμενα του ... πανταχου παροντος και τα ...παντα πληρουντος.

  10. parsifal avatar
    parsifal 25/10/2009 02:08:13

    Και αν δεν υπάρξουν επεισόδια (σοβαρά) στις 17 και τον Δεκέμβριο ? Εάν αντιμετωπισθούν με την πρέπουσα αποφασιστική στάση της Δημοσίας Δυνάμεως οπως σε κάθε Δυτική, Δημοκρατική χώρα και κατασταλούν εν τη γενέση ?
    Κερδίζει το στοίχημα ο Χρυσοχοίδης η πρέπει σώνει και καλά να αποδειχθεί ακατάλληλη η νέα ηγεσία της ΕΛΑΣ ? Η μήπως οι αδικοπραγούντες (και συλληφθησόμενοι) εχουν πάντα δίκιο εν ονόματι του...Πολυτεχνείου, του "δίκιου του εργάτη" η αλλων αυθαιρέτων και αντικοινωνικών μυθολογιών ?

    • εισαγγελέας avatar
      εισαγγελέας @ parsifal 25/10/2009 10:28:16

      Αν δεν υπάρξουν το κερδίζει, ασφαλώς.

  11. proin avatar
    proin 25/10/2009 12:37:51

    Όλη αυτή η συζήτηση για τα σοσιαλιστικά και τα δεξιά ΜΑΤ, τη βαρβαρότητα ή την αδράνεια της αστυνομίας, μου ανακαλεί στη μνήμη τις δόξες των μυστικών υπηρεσιών και των δυνάμεων ασφαλείας που δρούσαν στο ανατολικό μπλοκ κάποτε. Για όσους ενδιαφέρονται, άκρως επίκαιρο είναι το βιβλίο Υπουργείο του τρόμου; (εκδόσεις ΤΟΠΟΣ). Η ιδεολογία των ροπαλοφόρων, δεν τους εμποδίζει να επιτελούν το ρόλο τους...