#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/01/2011 23:32
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σολομώντεια λύση για την εκτόνωση της κατάστασης στη Νομικη



Θέμα χρόνου είναι σύμφωνα με πληροφορίες η λύση στο πρόβλημα την κατάληψη της Νομικής. Οι πιέσεις που ασκούνται στις πρυτανικές αρχές να αποφασίσουν άρση του ασύλου και να δώσουν το πράσινο φως στον εισαγγελέα να διατάξει εκκένωση, είναι ασφυκτικές. Σε εξέλιξη είναι ωστόσο και μια πιο… αναίμακτη λύση.

Η κυβέρνηση αφού ξύπνησε από το λήθαργο, τράβηξε το αυτί στον Θ. Πελεγρίνη, τον πρύτανη – ηθοποιό ο οποίος σε καμιά περίπτωση δεν στάθηκε στο ύψος του αξιώματός του. Η Α. Διαμαντοπούλου του «τράβηξε το αυτί» στη συνάντηση που είχαν και του έδωσε τελεσίγραφο μέχρι την Πέμπτη το απόγευμα να βρει λύση και να φύγουν οι μετανάστες. Πληροφορίες πριν από λίγο έκαναν λόγο για παρασκηνιακές διεργασίες και συζητήσεις με τους εκπροσώπους των μεταναστών να μη δημιουργηθούν συμπλοκές σε περίπτωση απομάκρυνσής τους από το κτίριο. Στόχος είναι να βρεθεί ένας χώρος να στεγαστούν κι αν αυτό δεν επιτευχθεί να σταλούν και πάλι στην Κρήτη. Οι πληροφορίες αναφέρουν ότι το πρωί θα μεταφερθούν σε κάποιο άλλο κτίριο που βρέθηκε με τη συνεργασία τσσάρων Μη Κυβερνητικών Οργανώσεων ώστε να εκτονωθεί η κατάσταση.

Σε κάθε περίπτωση, βλέποντας και ο Γ. Παπανδρέου ότι εξελίσσεται σε πολιτική «καυτή πατάτα» το θέμα, έστειλε το δικό του τελεσίγραφο στους υπουργούς που μέχρι σήμερα έπαιρναν τον ύπνο του δικαίου.

Οσο για τους καθηγητές και τον πρύτανη, οι δικαστικές αρχές τους πιέζουν με κάθε τρόπο για να αποφασίσουν την άρση του ασύλου. Φαίνεται ότι τους απείλησαν ακόμη και με ποινικές διώξεις για παράβαση καθήκοντος, ενώ η Εισαγγελία Εφετών αναζητούσε τρόπους να «παρακάμψει» τον πρύτανη και να βρεθεί λύση σχετικά με το άσυλο. Υπενθυμίζεται, πάντως, ότι για να υπάρξει αυτεπάγγελτη παρέμβαση των αστυνομικών θα πρέπει να τελείται αυτόφωρο αδίκημα στη Νομική σε βαθμό κακουργήματος, κάτι που αυτή την ώρα δεν ισχύει.

Το πρωί της Τετάρτης, πάντως, υπήρξε και έντονο παρασκήνιο με μια διαμάχη μεταξύ του πρύτανη Θ. Πελεγρίνη και του εισαγγελέα Εφετών, κ. Σακελλάκο. Ο τελευταίος τον κάλεσε στο τηλέφωνο να πάει και να δώσε εξηγήσεις για το μπάχαλο της Νομικής και να τον ρωτήσει τι προτίθεται να κάνει. Τότε ο κ. Πελεγρίνης έβαλε τη γραμματέα του να του απαντήσει ότι θα πάει να συναντήσει τον εισαγγελέα του Αρείου Πάγου, Ι. Τέντε. Ο κ. Σακελλάκος, εκνευρίστηκε αφάνταστα με αποτέλεσμα να παραγγείλει τη διενέργεια προκαταρκτικής εξέτασης και απείλησε με διώξεις τους πανεπιστημιακούς.

Μέσα σ’ αυτό το ασφυκτικό πλέγμα που τυλίγει τους πρυτάνεις η μόνη λύση είναι η απομάκρυνση των μεταναστών. Με το καλό ή με το κακό. Η λύση της μεταφοράς τους σε άλλο κτίριο διασώζει τα προσχήματα. Δηλαδή και δε θα αρθεί το άσυλο και δε θα γίνουν όλοι ρόμπες.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. φωτεινη avatar
    φωτεινη 26/01/2011 23:34:35

    τεσσερις Κυβερνητικες Οργανωσεις μου φαινεται καλυτερο.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ φωτεινη 26/01/2011 23:43:55

      Με τόση μασαμπούκα στην οποία είχε συνηθίσει τις ΜΚΟ ο Τζέφρυ παλαιόθεν (από όταν ήταν ΥΠ.ΕΞ επί αχαμνού λογιστάκου), ήρθε και η σειρά τους να του ανταποδώσουν ένα μικρό μέρος.

      Το χειρότερο όμως είναι η φημολογούμενη εμπλοκή του Ιερωνύμου στην προσπάθεια υπόθαλψης -ναι, υπόθαλψης, όχι περίθαλψης- των λάθρο σε χώρο εκτός Νομικής. Αυτός ο άνθρωπος έχει βαλθεί να συναγωνιστεί τον πάλαι ποτέ ομώνυμο χουντοδιορισμένο προκάτοχό του...

      • ΚΜ avatar
        ΚΜ @ Αυριανιστής 27/01/2011 14:42:38

        Ούτε δραχμή στους «Γιατρούς του Κόσμου» στο εξής! Υπάρχουν κι αλλες οργανώσεις, προς τις οποίες μπορεί να κατευθυνθεί ο οβολός μας, άν θέλουμε να δείξουμε ανθρωπισμό.

  2. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 26/01/2011 23:38:47

    Αν τελικά οι πρυτανικές αρχές δεήσουν να πράξουν αυτό που από την πρώτη στιγμή έπρεπε να είναι αυτονόητο, το θέμα είναι τι θα κάνουν οι λάθρο και (κυρίως) οι υποκινητές τους. Δεν είδατε έναν ξερακιανό ψαρομάλλη που βγήκε στα κανάλια και "προειδοποιούσε" ότι αν υπάρξει "καταστολή" (έτσι την αποκάλεσε), τότε όλοι αυτοί θα αποδειχθούν "πολύ δύσκολοι αντίπαλοι";

    Με την... παραγωγή για την οποία φημίζεται το Αφγανιστάν, δεν θέλουν και πολύ οι μαντρωμένοι λάθρο για να "φτιαχτούν" και να έχουμε ριμέικ των Δεκεμβριανών.

  3. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 26/01/2011 23:39:23

    Πανεπιστήμια παραδομένα σε αριστεροτσιφλικάδες.

  4. loretta avatar
    loretta 26/01/2011 23:41:07

    οτι και να γινει....δεν αλλαζει τιποτα...μας κυβερναει το χειροτερο μπαχαλο που υπηρξε ποτε.!!!

    ειναι το ελαχιστο επικυνδινοι.

    • Orestios avatar
      Orestios @ loretta 27/01/2011 00:07:45

      Κυβέρνηση αρλεκίνων

      • loretta avatar
        loretta @ Orestios 27/01/2011 00:33:11

        μην πρσβαλεις τους αυθεντικους αρλεκινους ορεστιε....αυτοι ειναι αυθεντικοι διασκεδαστες....οι δικοι μας ειναι τσαρλατανοι...!!

        • loretta avatar
          loretta @ loretta 27/01/2011 00:37:50

          Τσαρλατάνος
          (επίσης αποκαλούμενος απατεώνας) είναι προσώπα που ασκουν αγυρτία ή με τέχνασμα υφαρπαζουν την εμπιστοσύνη σου προκειμένου να αποσπασουν χρήματα ή το πλεονέκτημα μέσω κάποιας μορφής προσποίησης ή εξαπάτησης.

          and i rest my case!!

          • Orestios avatar
            Orestios @ loretta 27/01/2011 01:35:28

            κομπογιαννίτες

  5. φωτεινη avatar
    φωτεινη 26/01/2011 23:42:14

    εχω δουλεψει σε τετοιους ξενωνες.300 θεσεις ελευθερες προυποθετουν χρονο για να βρεθουν.δεν υπαρχει τοσο μεγαλη διαθεσιμοτητα.

  6. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 26/01/2011 23:47:29

    Πάντως, βρε Φάκτορα, ειλικρινά απορώ πού βλέπεις το "σολομώντειον" μιας τέτοιας διαφαινόμενης "λύσης". Κατά τη γνώμη μου, ο,τιδήποτε διαφορετικό από την εκδίωξη, σύλληψη και απέλαση των εισβολέων θα συνιστά μεγάλη ήττα για το πολίτευμά μας και κυρίως θα έρθει να προσθέσει άλλη μία ψηφίδα στο μωσαϊκό της καθημερινής προϊούσας απονομιμοποίησης του κράτους.

  7. zap-zap avatar
    zap-zap 26/01/2011 23:48:53

    και τώρα πως θα ζήσετε χωρίς βαρβάρους;
    και τώρα ποις ξεπλένει τον δικομματισμό από την ζίμενσ και την τρόικα που έρχεται αύριο;

    • Orestios avatar
      Orestios @ zap-zap 27/01/2011 00:15:00

      Ο Τσίριζα θα βάλει το χεράκι του. Μην ανησυχείς. Όπως έκανε αυτές τις μέρες

  8. φωτεινη avatar
    φωτεινη 26/01/2011 23:53:15

    ταξιδεψανε και με ονομαστικο καταλογο.καλα αυτη η ιστορια οχι υψηλη προπαγανδιστικη στρατηγικη δεν ειναι αλλα δεν φτανει ουτε το επιπεδο κοτοκλεπτικης τακτικης.

  9. Σταύρος avatar
    Σταύρος 27/01/2011 00:00:15

    "...Υπενθυμίζεται, πάντως, ότι για να υπάρξει αυτεπάγγελτη παρέμβαση των αστυνομικών θα πρέπει να τελείται αυτόφωρο αδίκημα στη Νομική σε βαθμό κακουργήματος, κάτι που αυτή την ώρα δεν ισχύει..."

    Απ΄ότι διαβάζω, βάσει του Νόμου περί διακινήσεως Λαθρομεταναστών του 2005 αλλά και του 2010, η παράνομη διακίνηση Λαθρομεταναστών καθώς και ο ιδιοκτήτης του χώρου διαμονής των διαπράττουν ΑΥΤΟΦΩΡΟ ΚΑΚΟΥΡΓΗΜΑ!
    Το "αυτόφωρο αδίκημα σε βαθμό κακουργήματος" έχει τελεστεί εδώ και δύο μέρες στην Νομική!

  10. la poderosa II avatar
    la poderosa II 27/01/2011 00:00:17

    Τωρα που το θεμα βαινει προς λυση να δω τι θα βρουν για να μας κραταν απασχολημενους. Καποιο λαγο θα βγαλει παλι ο ΓΑΠ για μην ασχολουμαστε με την ΜΙΖΕΝΣ...

  11. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 27/01/2011 00:03:00

    Γιατί να σταλούν στην Κρήτη; Έχουν χαρτιά;

    • Orestios avatar
      Orestios @ archaeopteryx 27/01/2011 00:14:09

      Έλα μου ντε.
      Αλλα στο Μαγκρεμπ από όπου ήρθαν γίνονται ταραχές.
      Βρε λέτε να είναι σοσιαλιστές του έκπτωτου Μπεν Άλι?

      • Orestios avatar
        Orestios @ Orestios 27/01/2011 00:16:28

        Λέτε να είναι κανένας από τους συγγενείς του συντρόφου σοσιαλιστή του GAP και του Στρος Καν?
        Η ιντερπόλ έχει ειδοποιηθεί?
        Ή δεν μπορεί να μπει στο Πανεπιστήμιο λόγω ασύλου?

  12. φωτεινη avatar
    φωτεινη 27/01/2011 00:07:30

    κτιριο με 300 κλινες που πληρει τους υγειονομικους κανονες.κατα τη γνωμη σας ποσο καιρο τον προετοιμαζανε?ετσι κι αλλιως την ημερομηνια του πορισματος την ξερανε.

  13. stroumfaki avatar
    stroumfaki 27/01/2011 00:09:22

    Ακούστε πως φαντάζομαι εγώ το σκηνικό.

    Το ΠΑΣΟΚικο κατεστημένο της Κρήτης με τη βοήθεια του ΠΑσιΣΟριΚζα έστειλαν πολύ εύκολα απο τη Κρήτη, παραπλανώντας τους μετανάστες και χρησιμοποιώντας τις αρχές του νησιού και φτάνοντας στην Αθήνα πήγανε στην Νομική Σχολή.

    Εκεί θα συνεχιζόταν το σχέδιο, που σκοπό είχε την καταπάτηση του ασύλου απο τις αστυνομικές αρχές που θα γινόταν πρωινές ώρες (ξημερώματα) με εντολή της πολιτικής ηγεσίας.

    Αυτή τη φορά βόλευε να γίνει αυτό, τώρα που μέσα στο Πανεπιστήμιο, αντί για ΦΟΙΤΗΤΕΣ ήταν ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ (που οι ίδιοι τοποθέτησαν, χρησιμοποιώντας τους) με συνέπεια να δημιουργηθεί προηγούμενο. Ο λαός ακούγωντας τα νέα την επόμενη ημέρα, νοιώθει ισχυρά ικανοποιημένος που η κυβέρνηση έπραξε υπέρ πατρίδος και άλωσε τη νομική σχολή για να φέρει τη ΤΑΞΗ. Τα υπερδημοκρατικά κανάλια εκπέμπουν πως η κυβέρνηση έπραξε τα αυτονόητα και το θέμα του ασύλου θα πρέπει μπεί σε πορεία γενικής κατάργησης και όχι μερικής που ισχύει μέχρι σήμερα. Ο βασιλιάς βγαίνει στην τηλεόραση, με σκληρό ύφος να κατηγορήσει άλλη μια φορά όλους τους άλλους κοιτώντας στο καθρέπτη και δίχνοντας πηγμή και δύναμη στο λαό για τα επόμενα…..

    Τις επόμενες ημέρες νέα μέτρα, παίρνονται απο τη κυβέρνηση, καθώς έρχονται και στο προσκήνιο θέματα παιδείας καθώς και νομοσχέδια για ΑΕΙ, ΤΕΙ κτλ. Οι μισθοί συνεχίζουν να κόβονται και η αγωνιστική αισιοδοξία έχει πάει περίπατο απο το λαό.

    Ο λαός αρχίζει να μεταναστεύει μαζικά για να γίνει και αυτός με τη σειρά του θύμα άλλων κυβερνήσεων που θα τους χρησιμοποιήσουν για να φοβήσουν τους πολίτες τους. Η ιστορία συνεχίζεται μέχρι το άπειρο, μέχρι που κάποιος έρχεται και κλείνει το βιβλίο αυτό της ιστορίας…..

  14. Orestios avatar
    Orestios 27/01/2011 00:12:13

    Φτάνει να μην ακούγεται το όνομα Siemens και λύσεις βρίσκονται.
    Ειδικά αν όλα είναι στημένα.
    Η ουσία είναι πως
    Το οργανωμένο έγκλημα της Siemens πρέπει να κουκουλωθεί,
    Δεν πρέπει να ακούγεται τίποτα για τις μυστικές διαβουλεύσεις του GAP με την Siemens για νέες μπίζνες και
    Το οργανωμένο δουλεμπόριο πρέπει να συνεχιστεί κανονικά

    • tiramola avatar
      tiramola @ Orestios 27/01/2011 00:37:52

      Ορέστιε πως τα βλέπεις τα πράγματα?
      Να παραιτηθεί η κυβέρνηση επί τόπου αύριο?

      • Orestios avatar
        Orestios @ tiramola 27/01/2011 00:55:01

        Τους έχεις για τόσο αξιοπρεπείς τιραμόλα?
        Εδώ κουκούλωσαν τους μιζαδόρους της Siemens και κάνουν νέα κονέξια κρυφφά αυτή την φορά.
        Ο αμοραλισμός στο μεγαλείο του.
        Εσύ βέβαια θα πιστεύεις πως τα φάγατε μαζί ως καλό κορόιδο που είσαι, και θα χαίρεσαι που ο πατέρας σου δεν θα έχει σύνταξη

        • tiramola avatar
          tiramola @ Orestios 27/01/2011 01:02:36

          Ήθελες αίμα και στην έσπασαν οι ΜΚΟ...
          Ντάξει δεν χρειάζεται να σκάσεις, πιές το γάλα σου και καληνύκτα.

          • Orestios avatar
            Orestios @ tiramola 27/01/2011 01:05:10

            Ήθελα να εφαρμοστεί ο Νόμος και να αποδωθούν ευθύνες στους υπόλογους υπουργούς.
            Αλλά με την κυβέρνηση που ευνοεί την παρανομία δεν υπάρχει ελπίδα τιραμόλα.
            Αίμα άλλωστε ζητά το GAP, αυτός μιλά για 'ματώματα. Όχι εγώ.
            Πάλι τα μπέρδεψες.

  15. φωτεινη avatar
    φωτεινη 27/01/2011 00:18:45

    οχι στρουμφακι,ειναι πολιτισμενος και αντιεξουσιαστης.γι αυτο βρισκει λυσεις σαν απο μηχανησ θεος διχως βαρβαροτητα και αιμα.μιλαμε για Σολομωντια Αποφασιστικοτητα,το Ατσαλι μεσα στο Γαντι απο Βελουδο.κι ας φοραει κολαν.

  16. Κώστας avatar
    Κώστας 27/01/2011 00:21:33

    Mάλιστα. Αύριο Πέμπτη ή μέσα στο ΠΣΚ βρίσκεται λύση και μεταφέρονται αλλού. Ερώτημα: Οι ποινικές ευθύνες του Πρύτανη-ηθοποιού δεν θα υφίστανται τότε; Μέχρι τώρα(Τετάρτη βράδυ)ο Πρύτανης δεν είναι υπόλογος απέναντι στο Νόμο για αυτό το αίσχος;
    Οι γνώστες της πανεπιστημιακής πραγματικότητας αναφωνούν: Πού είσαι Χρίστο Κίττα; Πού μας άφησες, σε αυτόν τον απίθανο και αστείο Πελεγρίνη;

    • Orestios avatar
      Orestios @ Κώστας 27/01/2011 00:51:00

      Μόνο ευθύνες του Πρύτανη?
      Του Υπουργού ΠΡΟΠΟ που ήξερε για το σουλατσάρισμα των δουλεμπόρων?
      Της Υπουργού Παιδείας ως άμεσης προϊσταμένης του Πρύτανη?
      Παραγράφονται και αυτών οι ευθύνες όπως των μιζαδόρων της Siemens?

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Κώστας 27/01/2011 09:04:30

      Ειλικρινά, νοσταλγείς τον Κίττα; Που "παραιτήθηκε" (για δύο μέρες) στα δεκεμβριανά επειδή "τα παιδιά" (οι μπαχαλάκηδες και οι λάθρο) δεν ανταποκρίνονταν στις εκκλήσεις του να μην... καίνε τα κτίρια του πανεπιστημίου και άρα "απέτυχε ως δάσκαλος";

  17. karamanlikos avatar
    karamanlikos 27/01/2011 00:21:46

    Είδατε πως βρίσκει λύσεις ( όταν θέλει! ) το παρακράτος! Σ' αυτούς άλλωστε απευθύνονταν τα δήθεν τελεσίγραφα: "Εντάξει σύντροφοι φτάνει... βάλτε ένα χεράκι να το κανονίσουμε το θέμα, γιατί ήδη έχουμε γίνει ρόμπες και κρατάμε με το ζόρι τους "παραθυράκηδες"... έτοιμοι είναι να ταυτιστούν με το κοινό αίσθημα!

    • stroumfaki avatar
      stroumfaki @ karamanlikos 27/01/2011 00:55:56

      Καλά μην είστε και τόσο σίγουροι! Θα πούν πως εμείς είχαμε λύσει αλλά οι ΚΑΚΟΙ δεν την δέχτηκαν!

  18. Ιωάννης Παντόπουλος avatar
    Ιωάννης Παντόπουλος 27/01/2011 00:25:49

    Σολομώντεια λύση για την εκτόνωση της κατάστασης στη Νομικη.
    Προτείνω.
    α. Ολοι οι άστεγοι νά συνενωθούν σέ μεγαλλίτερες ομάδες καί νά κάνουν κατάληψη πολυκατοικιών στό Κωλονάκι, παλαιό ψυχικό, βόρεια προάστια, καστρί κ. λ. π., απαιτώντας καλλίτερη διαμονή. Ολο καί κάποια Σολομώντεια λύση θά βρεθεί.
    β. Ολοι οι άνεργοι νά καταλάβουν οποιαδήποτε παραγωγική μονάδα δημόσια ή ιδιωτική, απαιτώντας μεροκάματο. Ολο καί κάποια Σολομώντεια λύση θά βρεθεί.
    γ. Οι κακοπληρωμένοι υπάλληλοι τού ιδ. τομέα νά κάνουν κατάληψη τών ΔΕΚΟ καί νά ζητήσουν αντίστοιχα μεροκάματα. Ολο καί κάποια Σολομώντεια λύση θά βρεθεί.
    δ. αγρότες, φορτηγατζήδες, ταξιτζήδες καί όλες οι αναξιοπαθούντες ομάδες νά κλείσουν όλους τούς δρόμους απαιτώντας κατώτατο εγγυημένο εισόδημα τουλάχιστον 80.000 ευρώ. Ολο καί κάποια Σολομώντεια λύση θά βρεθεί.
    ε. Οι υπάλληλοι τών ΔΕΚΟ νά καταλάβουν τήν Βουλή καί όλα τά υπουργεία καί νά απαιτήσουν νά πληρώνονται τουλάχιστον τό σύνολο τών αποδοχών τών βουλευτών. Ολο καί κάποια Σολομώντεια λύση θά βρεθεί.
    ζ. Οι βαρεμένοι νά καταλάβουν Ακρόπολη καί λοιπά μνημεία, ζητώντας νά γίνει σεβαστό τό δικαίωμά τους στήν βαρεμάρα καί νά πληρώνονται γι αυτό. Ολο καί κάποια Σολομώντεια λύση θά βρεθεί.
    ε. Ο κατάλογος είναι ανοιχτός γιά κάθε αίτημα. Ολο καί κάποια Σολομώντεια λύση θά βρεθεί.

    Η δημοκρατική ευαισθησία τού συνόλου τής ελληνικής κοινωνίας είναι μαζί σας. Ολο καί κάποια Σολομώντεια λύση θά βρεθεί.

  19. anonymous avatar
    anonymous 27/01/2011 00:31:59

    Υπενθυμίζεται, πάντως, ότι για να υπάρξει αυτεπάγγελτη παρέμβαση των αστυνομικών θα πρέπει να τελείται αυτόφωρο αδίκημα στη Νομική σε βαθμό κακουργήματος, κάτι που αυτή την ώρα δεν ισχύει.

    Κοίτα ρε που το Παν/μιακό άσυλο έχει αποκτήσει χαρακτηριστικά βουλευτικού ασύλου.

    Επί της ουσίας τώρα:
    1) Είναι θετικό ότι αποφάσισαν να ξεκουμπιστούν χωρίς φασαρίες οι οποίες μπορεί να οδηγούσαν σε ακόμη μεγαλύτερα προβλήματα. Εννοώ να κάψουν την Αθήνα οι λάθρο.
    2) Αφού ξεκουμπιστούν πρέπει να βρεθεί ένας τρόπος για να τους αναγκάσουμε να εγκαταλείψουν τη χώρα και ο αριθμός τους να μειώνεται διαρκώς. Δηλ. σήμερα βρισκόμαστε στην αρχή.
    3) Στο Newsbomb διάβασα ότι σύμφωνα με τη FRONTEX μηχανισμοί από τα ισλαμικά κράτη τους στέλνουν στην Ελλάδα ως εφαλτήριο για την Ευρώπη. Ο στόχος είναι ο ολοκληρωτικός εξισλαμισμός της Ευρώπης.
    4) Το άσυλο είναι ήδη νεκρό. Εξευτελίστηκε στα μάτια του Ελληνικού λαού κι αν καταργηθεί δε θα κλάψει κανένας άλλος εκτός από αυτούς που έχουν καταστήσει φέουδο το παν/μιο.

  20. rally monkey avatar
    rally monkey 27/01/2011 00:39:53

    αμεση εκκενωση του κτιριου
    απελασεις με διαδικασια fast track
    συλληψεις και απαγγελια κατηγοριων σε συνεργους και ηθικους αυτουργους
    διακυρηξη ο'τι η χωρα προσφερει ασυλο σε οσους δειχνουν σεβασμο στα ηθη και τους νομους της.
    (** αν ειχαμε Ελληνικη κυβερνηση)

  21. loretta avatar
    loretta 27/01/2011 00:40:00

    ΓΑΠ au collant!! xaxaxa

    μενου εστιατοριου ο γιωργαρος!!!!

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ loretta 27/01/2011 11:12:06

      "ΓΑΠ au collant". Loretta μου, υποκλίνομαι.
      Συνδυαστικά και με τυρκουάζ..

  22. Προφήτης avatar
    Προφήτης 27/01/2011 00:40:10

    Μην παραβλέπεται ο παράγων "βλακεία" στην δημιουργία του αποτρόπαιου σκηνικού.

    Όποιος περνούσε από τα Προπύλαια, από την Μασσαλίας και το Πνευματικό Κέντρο έβλεπε ότι ήταν ζήτημα χρόνου να συμβεί κάτι "χοντρότερο".

    Φυσικά τα σκύβαλα που κυβερνούν το άφησαν να εξελίσσεται.
    "Φυσικά" η γνωστή μερίδα του ΣΥΡΙΖΑ το προώθησε.
    (Παρένθεση : ο Τσίπρας δεν έχει μέλλον αν δεν πετάξει τα κωλόπαιδα που έφερε ο Αλαβάνος για ιδιωτικό του στρατό, ταΐζοντάς τους με μερίδιο της κρατικής επιχορήγησης του ΣΥΝ).
    Φυσικά το ΚΚΕ όταν είδε τα σκούρα την έκανε γυριστή, ο αριθμός "300" το έχει σημαδέψει, από τους "300 προβοκάτορες" του (original) Πολυτεχνείου.

  23. loretta avatar
    loretta 27/01/2011 00:42:27

    απο το στομα σου και στου GAP au collant το αυτι βρε Τιραμολα...!!

  24. Ιωάννης Παντόπουλος avatar
    Ιωάννης Παντόπουλος 27/01/2011 00:44:36

    Στά πολύ παλιά χρόνια (!!!) λέγανε. Εκεί πού τελειώνει η λογική αρχίζει ο στρατός.
    o tempora o mores
    Εκεί πού τελειώνει η λογική αρχίζει η ελληνική Δημοκατία

  25. xmmm avatar
    xmmm 27/01/2011 00:47:50

    ++

  26. αρρώστχια avatar
    αρρώστχια 27/01/2011 01:01:26

    πανελλαδική απεργία πείνας 300 μεταναστών εργατών. είναι να τρελαίνεσαι. ποιοι γράφουν και ποιοι προβάλλουν τέτοια σχήματα. είναι παράνοια. το διάβασα και θυμήθηκα το λιαντίνη που αυτοκτόνησε για να μη ζήσει να δει αυτά τα πράγματα.

    Η Αμέρικα σήμερα, με τη μπακιρένια λάμψη του βίου και του πολιτισμού της, είναι η Ρώμη της εποχής του Βαλεριανού και του Ηλιογάβαλου.

    Ο πρόεδρος της Αμέρικας σήμερα, ο πλανητάρχης όπως τον λένε μετά την περεστρόικα των μπολσεβίκων, είναι ο καίσαρας στην ίδια εποχή της Ρώμης. Μια εποχή, δηλαδή, που το κύριο γνώρισμά της ήτανε η άκρα ακράτεια ούρων και κοπράνων.

    Οι αναπτυγμένες βιομηχανικά χώρες σήμερα, που στο φανερό δορυφορούν την Αμέρικα αλλά στο κρυφό φιλούν το χέρι που δεν ημπορούν να δαγκάσουν, είναι οι πιο ζωτικές επαρχίες της Ρώμης στην εποχή του Βαλεριανού και του Ηλιογάβαλου, που συνουσιαζότανε μέσα στα ιερά των ναών με τη μάνα του. Τη γριά Ιοκάστη, όπως την εγιουχάϊζε στο Κολοσσαίο η πλέμπα της Ρώμης. Ήγουν:

    Γερμανία επαρχία Μακεδονίας, Ρωσία επαρχία Ακουϊτανίας, Ιαπωνία επαρχία Αφρικής, Βρετανία επαρχία Σικελίας και Κρήτης, Ιταλία επαρχία Κοίλης Συρίας και Παλαιστίνης, Γαλλία επαρχία Αχαΐας και διάταζε ανάλογα, όσο να βρεις όλους τους παράλληλους βίους των σημαντικών εθνών του ΟΗΕ με τις είκοσι πέντε συγκλητικές και αυτοκρατορικές επαρχίες της Ρώμης.

    Και η πόλη Σινσιννάτη της Αμέρικας φέρνει το όνομα του αστραφτερού Κιγκινάτου. Στέμμα χωρίς κεφάλι.

    Και οι πόλεις Ίτακα και Άθενς της Αμέρικας σήμερα φέρνουν το όνομα της Ιθάκης και την Αθηνών της παλαιάς Ελλάδας. Κιονόκρανα στο φωταγωγό πολυκατοικίας.

    • Ιωάννης Παντόπουλος avatar
      Ιωάννης Παντόπουλος @ αρρώστχια 27/01/2011 01:55:51

      Καί όμως η λύση βρίσκεται πάντα μέσα στό κυρίαρχο πολιτικό σύνθημα κάθε εποχής. Γιά θυμηθείτε λίγο.
      Αλλαγή. Η Ελλάδα στούς Ελληνες ( Α.Παπανδρέου )
      Κάθαρση ( Οικουμενική, Μητσοτάκης )
      εκσυγχρονισμός ( Σημίτης )
      επανίδρυση τού κράτους ( Καραμανλής ο βραχύς )
      επανάσταση τού αυτονόητου ( Υιός Α.Παπανδρέου, κοινώς γιωργάκης )
      Οι ειδήμονες τίς κάθε εποχής ξέρουν τί χρειάζεται μιά κοινωνία. Η κατάληλη συνθηματολογία είναι η δουλειά τους. Η επιλογή τών κατάληλων ατόμων πού θά κάνουν ακριβώς τά αντίθετα είναι μέρος τής δουλειάς τους. Ο λαός γιατί δέν κάνει τήν δική του δουλειά καί τούς ακολουθεί όπως ο αμνός κάθε Πάσχα καί γίνεται ο οβελίας στό τραπέζι τους?

  27. NTINOS avatar
    NTINOS 27/01/2011 01:13:02

    ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ Η ΣΥΝΤΕΧΝΙΑ ΤΩΝ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΩΝ ΑΡΧΩΝ,ΒΛΕΠΕ ΒΑΡΩΝΩΝ,ΞΕΠΕΡΑΣΕ ΚΑΘΕ ΟΡΙΟ.
    ΚΥΒΕΡΝΗΣΑΝ ΚΑΙ ΚΥΒΕΡΝΟΥΝ ΤΗΝ ΧΩΡΑ, ΜΕ ΤΑ ΓΝΩΣΤΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ.
    ΔΙΕΛΥΣΑΝ ΤΟΥΣ ΘΕΣΜΟΥΣ ΚΑΤΑΠΑΤΗΣΑΝ ΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ ΚΑΙ ΕΞΕΥΤΕΛΗΣΑΝ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΑ ΠΟΛΙΤΗ ΣΤΑ ΠΕΡΑΤΑ ΤΗΣ ΟΙΚΟΥΜΕΝΗΣ.
    Ο ΚΑΤΑΛΟΓΟΣ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΩΝ,ΥΠΟΥΡΓΩΝ,ΣΥΜΒΟΥΛΩΝ,ΚΑΙ ΑΛΛΩΝ ΣΕ ΚΥΒΕΡΝΗΤΙΚΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΠΡΟΕΡΧΟΜΕΝΩΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΗ ΒΑΡΩΝΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΑ ΜΑΚΡΥΣ.
    ΣΗΜΕΡΑ ΟΙ ΚΥΡΙΟΙ ΑΥΤΟΙ ΨΕΥΔΟΝΤΑΙ ΑΣΥΣΤΟΛΑ ΕΝΩΠΙΟΝ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΛΑΟΥ, ΑΡΝΟΥΝΤΑΙ ΝΑ ΑΝΑΛΑΒΟΥΝ ΕΥΘΥΝΕΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΡΝΟΥΝΤΑΙ ΝΑ ΑΝΑΛΑΒΟΥΝ ΤΟΥΣ ΠΑΧΥΛΟΥΣ ΜΙΣΘΟΥΣ ΤΟΥΣ.
    ΟΙ ΚΥΡΙΟΙ ΑΥΤΟΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΛΟΓΟΔΟΤΗΣΟΥΝ ΕΝΩΠΙΟΝ ΤΗΣ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΤΟΥΣ ΤΙΣ ΖΗΜΙΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΥΠΟΣΤΕΙ ΤΑ ΚΤΙΡΙΑ ΤΗΣ ΝΟΜΙΚΗΣ ΠΟΥ Ο ΕΛΛΗΝΑΣ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΣ ΕΧΕΙ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ,ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΤΑ ΕΧΕΙ ΑΠΟΔΩΣΕΙ ΓΙΑ ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟΥ ΕΡΓΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΣΤΕΓΑΣΗ ΠΑΡΑΝΟΜΩΝ ΚΑΙ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΩΝ.

    ΑΙΔΩΣ ΑΡΓΕΙΟΙ.

    • Orestios avatar
      Orestios @ NTINOS 27/01/2011 01:39:15

      Μετά την λύση η ολιγορία των υπευθύνων παραγράφεται.
      Όπως έγινε με την Siemens. Θάφτηκε από το GAP και ξεκίνησε μυστικές διαβουλεύσεις με την εταιρία πουλήστεψε τους Έλληνες με την συνεργασία κορυφαίων υπουργών του ΠΑΣΟΚ

  28. karenin avatar
    karenin 27/01/2011 01:39:04

    Δεν κάνετε λέω εγω μια ευχή όλοι μαζι, να ανοίξει η γη να τους καταπιεί.
    Μπορεί να πιάσει. Φθηνός και ανέξοδος τρόπος.

  29. NIKOS X. avatar
    NIKOS X. 27/01/2011 07:33:04

    ΣΕ ΕΞΙ ΠΟΥΛΜΑΝ ΚΑΙ ΠΙΣΩ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ, ΚΑΙ ΕΛΕΓΧΟΣ ΑΠΟ ΙΚΑ ΣΔΟΕ ΟΑΕΔ ΤΩΝ ΤΣΙΦΛΙΚΑΔΩΝ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΕΘΑΛΠΤΑΝ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΤΙΚΑ!

  30. Κρητικός avatar
    Κρητικός 27/01/2011 10:43:30

    Always forgive and never forget .
    Την τελευταία δεκαετία τους κομματικούς πασοκους ,δεξιούς η αριστερούς η πλειοψηφία του ελληνικού λαού τους θεωρούσαμε γραφικούς.Είχαμε ξεφύγει από αυτό το εμφυλιοπολεμικό κλίμα που είχαν διαμορφώσει στο τέλος της δεκαετίας του 40 οι μεγάλες δυνάμεις που ήθελαν να ελέγξουν την ζωη της ελλάδας σε συνεργασία με τους ελληνες δοσιλογους κεντροδεξιούς ,αλλα και τους αριστερούς ανεγκέφαλους και συνομωσιολόγους (που κατάφεραν να φανε απο μόνοι τους ολα τα ελευθερα μυαλά της αριστερας).
    Σήμερα πάλι στήνετε ενα τετοιο σκηνικό .Η αριστερά απλά σύρετε απο τα γεγονοτα (εκ των υστερων δικαιολογουνται χωρις ιχνος ντροπης για τα ανθρωπινα δικαιωματα δήθεν) και οι "νοικοκυραίοι" όπου και αν ανήκουν εχουν προετοιμαστεί πλέον να δουν ακομη και αιμα ,για να συνεχίσουν να ζουν στον υπνο του δικαίου που.
    Ειναι καταντια ενα ολόκληρο κράτος (πολιτικοί στους οποίους εκχωρουμε καθε τόσο την θεληση μας , για να διοικήσουν αυτο το κράτος με συνεση,δικαιοσύνη και ισότητα) να προσπαθεί να ρίξει όλο το βάρος της προβοκάτσιας που έχει στηθεί, στους ώμους κάποιων πανεπιστημιακών ( ανεξαρτητα απο τις ευθυνες που εχουν και αυτοί σε αλλους τομείς του μπάχαλου της ελληνικής κοινωνίας).
    Ειναι φασισμός οι "αλητες ρουφιανοι δμοσιογράφοι" να βγαίνουν και να τα ρίχνουν όλα στον πρύτανη ,γιατι είναι "θεατρινος". Λογικα λοιπον σαν πανεπηστιμιακος δάσκαλος που είναι, έπρεπε να ασχολείται και αυτός με ότι ασχολούνται ο καθε καθως πρέπει πανεπιστημιακός λιβανιζοντας τους πολιτκούς και υποβοηθώντας τους να καταστρέφουν καθε ελπίδα στον "λαουτζικο".
    Απο την άλλη παλι λεμε.
    Οι μυστικές υπηρεσίες ειναι διατρητες απο τις περισότερες ξένες υπηρεσίες (το είπε αυτο και πολιτικός και το υπερασπίστηκε χωρίς καμιά συνέπεια και μάλιστα με χειρότερους όρους "δρουν αντεθνικά").
    Τοσο δυσκολο ηταν να μην δημιουργηθει αυτο το πρόβλημα? μηπως επρεπε να δημιουργηθει για συγκεκριμενους λογους που θα δουμε στην συνεχεια?
    Τοσο ευκολο ηταν ενα "μικρο χωριο" να ξεκινήσει απο τα χανιά και να φτασει να καταλάβει κτιριο της νομικής ,χωρίς καμια εντεταλμένη γι αυτο υπηρεσία να πάρει χαμπάρι? Θυμαμαι τους κρητικούς αγρότες όταν ξεκίνησαν από την κρήτη πρίν 2 χρόνια , τους περιμεναν και τους υποδεχτηκαν με διαφορετικπο τρόπο (μάλιστα υπηρχε και μια απείρου καλους σκηνη , όπου το παιδι από την Μινεσοτα δάκρυζε από τα δακρυγόνα).
    Να τους συγχωρήσουμε για άλλη μια φορά και για ότι έχουν κάνει
    Δεν με ενδιαφέρει που εκλεψαν-τσεπωσαν ( υπαρχουν μαρτυρίες )
    δεν με ενδιαφέρει που μέχρι τώρα συναίνεσαν για να εκχωρηθούν κυριαρχικά δικαιωματα σε τρίτους (το εχει πει απειρες φορες το παιδι απο την Μινεσοτα)
    Αυτο που δεν θα ξεχασω και δεν θα συγχωρήσω πλέον ,θα είναι να μας σπρωξουν σε ενα εμφυλιο πόλεμο ,καταστρεφοντας με καθε μεσο ολα τα μυαλα που εχει η ελλαδα (δεξια η αριστερα), προκειμένου να συνεχίσει να υπάρχει αυτος ο ελεγχος στις ζωες μας.

  31. giannis avatar
    giannis 27/01/2011 11:51:24

    Καλά, καλά, αυτό που στενοχωρεί περισσότερο είναι η αδυναμία των ανθρώπων να αποβάλλουν τους παρορμητισμούς τους και να συνθέσουν με λογική τη σκέψη τους. Καθε τι ερμηνεύεται εκ του ασφαλούς και εκ του αποτελέματος.
    Υπομονή και θα χυθεί πολύ μελάνι και ...όχι μόνο δυστυχώς, για τη λύση.