19/04/2010 21:19
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σοκ και δέος στην κυβέρνηση από τις απαιτήσεις του ΔΝΤ

Σοκ και δέος. Αυτές είναι οι πρώτες πληροφορίες που έχουμε από τις πρώτες επαφές του κλιμακίου του ΔΝΤ που βρίσκεται στην Αθήνα, με αξιωματούχους του υπουργείου Οικονομικών. Οι Ελληνες, μόλις άκουσαν τις απαιτήσεις των τεχνοκρατών του Ταμείου και τα μέτρα που ζήτησαν, έχασαν το φως τους. Τέτοια θύελλα ούτε στους χειρότερους εφιάλτες τους δεν την περίμεναν.

Μάλιστα, έχουν αρχίσει να κάνουν σκέψεις μήπως πάνε με... τζετ να μεταφέρουν τους κοινοτικούς αξιωματούχους μήπως και εξομαλύνουν κάπως αυτοί την κατάσταση.

Καμένη γη σε μικρό χρονικό διάστημα ζητά το ΔΝΤ και οι Ελληνες δεν ξέρουν που να πάνε να κρυφτούν.

Από την Τετάρτη, είτε δια ζώσης είτε με τηλεδιάσκεψη θα αρχίσει το μαρτύριο της σταγόνας. Πάντως, οι πληροφορίες μας κάνουν λόγο για μεγάλη αναστάτωση στην κυβέρνηση από τη σκληρότερη στάση απ' ότι ανέμεναν. Δεν ξέρουν πώς να αντιδράσουν ενώ βλέπουν ότι καθίσταται πλέον αδιέξοδη η προσφυγή στις αγορές για δανεισμό με τα spreads σε τέτοια επίπεδα.

Οπως όλα δείχνουν, όταν θα φύγει το κλιμάκιο από την Αθήνα, μπορεί να έχουμε ραγδαίες εξελίξεις και σε πολιτικό επίπεδο αφού είναι δύσκολο να βγει οποιοσδήποτε να ανακοινώσει τα μέτρα που θα διατάσσει το ΔΝΤ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 19/04/2010 21:25:23

    Ο Στρος Καν θα είναι καλός με την Ελλάδα επειδή είναι σοσιαλιστής! χο! χο!
    Μα ασφαλώς θα είναι και τα μέτρα που προτείνει είναι αυτά του νεοφιλελεύθερου σοσιαλισμού.
    Οι ημέρες των ψευτών είναι μετρημένες.

    Το GAP πού κρύφτηκε πάλι? Μόνο για ταξιδάκια είναι ο "πιο σοσιαλιστής"?

  2. anonymous avatar
    anonymous 19/04/2010 21:27:05

    Να εφαρμόσουν το μέτρο του Πρωτοπαπαδάκη. Να κόψουν τα λεφτά στη μέση και να τα μετατρέψουν σε ομολογιακό αναγκαστικό δάνειο με το το οποίο να πληρώνουν τα ομόλογα. Μετά να προχωρήσουν σε εξυγίανση με ότι αυτό συνεπάγεται. Κυρίως απολύσεις και μειώσεις δαπανών-επιδοτήσεων σε ΜΚΟ-λαμόγια κλπ.

    • popolaros avatar
      popolaros @ anonymous 19/04/2010 21:49:02

      Μετά από αυτό, τον έφαγαν τον Πρωτοπαπαδάκη.

  3. Orestios avatar
    Orestios 19/04/2010 21:54:00

    Βρέθηκε ο οπλισμός!!!!!!!!!

    • popolaros avatar
      popolaros @ Orestios 19/04/2010 21:56:05

      Αύριο υπογράφουμε για ΔΝΤ ????

  4. pizza avatar
    pizza 19/04/2010 21:55:41

    Το'πα και το ξαναλεω... στο ΔΝΤ μην κατεβεις..
    Στο ΔΝΤ εχει φουρτουνες και σε παρει και διαβεις.

    Αχ ετσι που στρωσαμε ετσι θα κοιμηθουμε.

    Και τωρα τι θα μας πη ο ΓΑΠ?

  5. BlueSky avatar
    BlueSky 19/04/2010 22:37:39

    Το ΔΝΤ ζητά την κατάργηση - μείωση επιδομάτων σωρηδόν. Για το λόγο αυτόν, η πανικοβλημένη και ανίκανη κυβέρνηση άρχισε να ''χτυπά'' και σε ευαίσθητους τομείς. Απόφασισαν, για τους χειριστές της ΠΑ και τους άνδρες των Ειδικών Δυνάμεων, το επίδομα επικινδυνότητας στο οποίο περιλαμβάνεται και το πτητικό επίδομα θα φορολογείται κανονικά και όχι με 5% που ίσχυε μέχρι σήμερα. Επομένως ένας πιλότος μαχητικού αεροσκάφους μπορεί να χάσει μέχρι και 600 ευρώ το μήνα. Θεωρείται δεδομένο ότι η απόφαση να μην εξαιρεθούν τα επιδόματα επικινδυνότητας από τη φορολόγηση ως μέρος του μισθού θα εξωθήσει και άλλα στελέχη στην παραιτήσεων. Ήδη από την αρχή του χρόνου έχουν παραιτηθεί πάνω από 800 αξιωματικοί των ΕΔ. Εσείς του πασόκ κόψτε τα όλα από τις ένοπλες δυνάμεις, ούτως ή άλλως δεν τα χρειάζονται, η χώρα δεν χρειάζεται στρατό, αφού ο κατοχικός οικονομικός στρατός από ευρώπη και αμερική έχει ήδη αποβιβασθεί στα ελληνικά εδάφη. Το πασόκ κατάφερε σε ούτε 200 μέρες να γυρίσει τη χώρα 20 χρόνια πίσω.
    Εθνικές εκλογές τώρα, για να σταματήσει το ξεπούλημα της χώρας.

  6. pizza avatar
    pizza 19/04/2010 23:30:26

    Ακουσα σημερα τον Οικονομεα να λεη οτι πληρωνουν συνταξεις σε 30,000 πεθαμενους!!!!!!!!!!!!!! Αντε πες οτι τους δινουν μεσο ορο απο 500 ευρω το μηνα. Δηλαδη, 180,000,000 ευρω το χρονο!
    Και αναρωτιεμαι επισης, απο αυτους τους πεθαμενους ποσοι ψηφισαν αν και πεθαμενοι??

    • anonymous avatar
      anonymous @ pizza 20/04/2010 01:02:17

      Οι πεθαμένοι στις διπλοψηφίες δεν είναι πρόβλημα. Πρόβλημα είναι οι διπλοεγγεγραμμένοι. Αυτοί είναι ζωντανοί έχουν πόδια και μεταφέρονται. Και είναι πάαααααααρα πολλοί. Το πρόβλημα εντοπίζεται στη μη ύπαρξη κεντρικού δημοτολογίου και εκλογικού καταλόγου.

  7. pizza avatar
    pizza 19/04/2010 23:47:23

    Οταν τα ελεγε ο Κωστακης, ο ΓΑΠ και το τσιμπουρι ο Τσιπρας του φωναζανε

  8. πολίτης avatar
    πολίτης 19/04/2010 23:52:42

    Σε δημοσκόπηση του Ελεύθερου Τύπου, η συντριπτική πλειοψηφία του λαού είναι ενατίον της υπαγωγής στο ΔΝΤ και νιώθει οργή και φόβο για την επιλογή αυτήν. Ελπίζω να φοβηθούν τη λαϊκή οργή.

    • pizza avatar
      pizza @ πολίτης 20/04/2010 03:29:51

      @πολιτης...Και αν τη φοβηθουν τι θα κανουμε? Θα δανειστουμε με 7+ τα εκατο? τοτε ειναι που τη βαψαμε. Δυστυχως ειμαστε μπρος γκρεμος και πισω ρεμα.

  9. fatfat avatar
    fatfat 20/04/2010 05:42:01

    @ anonymous....ευρώ μπορεί να εκδώσει η Τράπεζα της Ελλάδος (ΤτΕ) μόνο μετά από σχετική έγκριση της Ευρωπαικής Κεντρικής Τράπεζας (ΕΚΤ).

    Και η ονομαστική αξία του ευρώ δεν μπορεί να μειωθεί μόνο στην Ελλάδα, π.χ το 1 EUR να γίνει 0,50 λεπτά στην Ελλάδα και στην υπόλοιπη ευρωζώνη να παραμείνει 1 EUR.

    @ pizza...έχεις δίκιο.....αυτή την στιγμή έχουμε 2 μόνο επιλογές....είτε την προσφυγή στο ΔΝΤ, οπότε θα πάρουμε χαμηλότοκα δάνεια σε σχέση με την αγορά, είτε να συνεχίσουμε να δανειζόμαστε από την αγορά με δυσβάστακτους όρους (όσο βέβαια δεν μειώνονται τα επιτόκια δανεισμού).
    Αυτή δυστυχώς είναι η πραγματικότητα.

  10. fatfat avatar
    fatfat 20/04/2010 05:48:59

    Θεμιτό είναι να διαφωνεί κανείς με την προσφυγή στον ευρωπαικό μηχανισμό στήριξης ή στο ΔΝΤ.....όποιος όμως διαφωνεί, επιβάλλεται να μας αναφέρει μια εναλλακτική βιώσιμη πολιτική με συγκεκριμένα μέτρα και συγκεκριμένες προτάσεις.
    Καλή η διαφωνία και η διαφορετική γνώμη, αλλά στην περίπτωσή μας χρειαζόμαστε και την επίκληση συγκεκριμένων εναλλακτικών βιώσιμων πολιτικών.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ fatfat 20/04/2010 10:01:14

      Το Προγραμμα Σταθεροτητας και Αναπτυξης δουλευει ή δεν δουλευει;
      Aν δε δουλευει ο Παπακ εχει αποτυχει και πρεπει να αλλαξει.Αν δουλευει τοτε ως το φθινοπωρο πρεπει να εχουν φανει τα αποτελεσματα και τα spread να πεσουν (το καλοκαιρι δεν εχουμε αναγκη απο δανεια).Μενουν λοιπον τα δανεια του Μαιου που ειναι 10- 12 δις.Δεν αξιζει μονο και μονο γιαυτα να παμε στο ΔΝΤ.Ας κανουν εσωτερικο δανεισμο για τοσο μικρο ποσο δε θα πληγει το τραπεζικο συστημα.Ας εκδοσουν ομολογο με εγγυηση γη (π.χ. το παλιο αεροδρομιο του Ελληνικου στην ακριβοτερη παραλια της χωρας αξιζει παραπανω).
      Εκεινο ομως που μαλλον συμβαινει ειναι οτι το προγραμμα του ΓΑΠ - Παπακ ΔΕΝ δουλευει και πρεπει να ελθει το ΔΝΤ για να παρει τα πραγματικα νεοφιλελευθερα μετρα τα οποια αδυνατει να εξαγγειλει το ΠΑΣΟΚ χωρις το αλλοθι "οι κακοι του ΔΝΤ με αναγκασαν στους οποιους κακους με εστειλε ο Καραμανλης".

  11. fatfat avatar
    fatfat 20/04/2010 10:19:45

    "Οι τεχνοκράτες του ΔΝΤ φαίνεται ότι διαπίστωσαν σοβαρές ελλείψεις τόσο στο σύστημα συγκέντρωσης των φόρων και των εισφορών των Ταμείων όσο και στην πληρωμή των δαπανών του κράτους..."

    http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=126057&cid=8

    • ataktos avatar