Σοβαρό πρόβλημα για την κυβέρνηση ο Λοβέρδος
17/06/2014 19:12
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σοβαρό πρόβλημα για την κυβέρνηση ο Λοβέρδος

Τη δουλειά έχει ένας υπουργός σε μια κυβέρνηση που δεν την πιστεύει;

Σε σοβαρό πρόβλημα για την κυβέρνηση αναδεικνύεται ο Ανδρέας Λοβέρδος ο οποίος έχει ξεφύγει τελείως. Και είναι προφανές ότι το κάνει επίτηδες με τη λογική της δράσης και αντίδρασης, κάτι που σημαίνει ότι κανείς δεν αποκλείει ακόμη και την αποπομπή του μια εβδομάδα μετά την ορκωμοσία του. Αυτό, όμως, μπορεί να δρομολογήσει και ευρύτερες πολιτικές εξελίξεις με ό,τι αυτό σημαίνει καθώς είναι σίγουρο πως ότι κάνει ο Λοβέρδος έχει την στήριξη του Βενιζέλου. Ειδάλλως θα τον είχε βάλει στη θέση του ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ.

Οι νέες δηλώσεις Λοβέρδου, πάντως, στο Βήμα FM δημιουργούν πολύ μεγάλο θέμα στην κυβέρνηση. Ο υπουργός Παιδείας υποστηρίζει ότι δεν μπορεί να εφαρμόσει τον προϋπολογισμό του κράτους καθώς τον έχει καταψηφίσει και έχει πάρει διαβεβαιώσεις ότι η κυβέρνηση θα γυρίσει σελίδα όχι κάνοντας παροχές αλλά ρυθμίσεις.

Για το ενδεχόμενο διαφωνίας της τρόικα τόνισε: «Δεν μιλώ εγώ με την τρόικα εγώ ασχολούμαι μόνο με το Υπουργείο Παιδείας, η συμφωνία έγινε από τον αντιπρόεδρο και τον Πρωθυπουργό προφανώς μετά λόγου γνώσης.

Και συνέχισε με περισσότερη ένταση: Εάν δεν γυρίσει σελίδα, (η κυβέρνηση) εγώ έχω καταψηφίσει τον προϋπολογισμό, δεν μπορώ να μπω στην κυβέρνηση, αλλά η υπόσχεση ότι γυρίζουμε σελίδα, όχι κάνοντας παροχές, δεν υπάρχουν λεφτά για να γίνουν παροχές, αλλά κάνοντας ρυθμίσεις. Όπως η ρύθμιση των οφειλών των επιχειρήσεων στα ασφαλιστικά ταμεία, για την οποία παλεύω από το 2013…. Θέλω να δω τη συμφωνία κι έχω καταψηφίσει τον προϋπολογισμό και δεν μπορώ να κληθώ να τον εφαρμόσω. Άρα οι διαβεβαιώσεις που έλαβα ότι η σελίδα θα γυρίσει, όχι μέσα από την παροχή χρημάτων, δεν έχουμε λεφτά για να κάνουμε αυξήσεις στους μισθούς στο δημόσιο τομέα, δεν υπάρχουν αυτά. Παροχική πολιτική δεν μπορεί να γίνει. Εάν εφαρμοστεί η απόφαση για τον συμψηφισμό του ΦΠΑ, που είναι μεγάλη απόφαση, είναι εξαγγελία Σαμαρά, εάν γίνουν οι ρυθμίσεις των οφειλών στα ασφαλιστικά ταμεία και έτσι γλιτώσουν οι επιχειρήσεις, οι άνθρωποι από φυλακές, κατασχέσεις. Εάν μπορέσουν με αυτό το επίδομα που δόθηκε προεκλογικά, επειδή προέκυψε πλεόνασμα, μπορούμε να το ενσωματώσουμε στον προϋπολογισμό του 2015 με έναν τρόπο, γιατί φαίνεται πως το πλεόνασμα με τις θυσίες του λαού, θα είναι μεγαλύτερο φέτος, εάν μπορεί να υπάρξει αυτό που έλεγε ο Στουρνάρας για κατάργηση της εισφοράς αλληλεγγύης, αυτά είναι το γύρισμα της σελίδας. Αυτό που έκανε ο Γεωργιάδης πριν φύγει που υπέγραψε να καλύπτονται για σοβαρές ασθένειες ακόμη και οι ανασφάλιστοι, αρκεί να έχουν ΑΜΚΑ. Αυτά είναι η νέα σελίδα, δεν είναι να μοιράζουμε λεφτά που δεν υπάρχουν. Υπό την έννοια αυτή, για τη διαμόρφωση αυτής της νέας πραγματικότητας, ναι μετέχω. Αυτή η νέα πραγματικότητα αφορά και ….. και ένα πρώτο δείγμα γραφής ήταν οι διαθεσιμότητες.

Η ουσία της υπόθεσης πάντως είναι μία. Τη δουλειά έχει ένας υπουργός σε μια κυβέρνηση που δεν την πιστεύει; Είτε παραιτείται, είτε μένει και την κάνει μπάχαλο. Ο Λοβέρδος επιλέγει το δεύτερο, μέχρι πότε θα αντέξει το Μαξίμου αυτή την ξεφτίλα;

Εμείς πάντως το είχαμε γράψει λες και είμαστε μάντεις:

O Λοβέρδος ως υπουργός θα στηρίξει τον προϋπολογισμό που είχε καταψηφίσει;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. η Dimi avatar
    η Dimi 17/06/2014 19:35:28

    “Βενιζέλος στους υπουργούς του: Θα μιλάτε μαζί μου, όχι με το Μαξίμου! |news.gr.msn.com| Tρίτη, 17 Ιουνίου 2014, @07:36 | Ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ αποφάσισε να εφαρμόσει μία παράτολμη, αλλά αναγκαία για την επιβίωση του Κινήματος, στρατηγική. Με την πιθανότητα πρόωρων εκλογών εντός των επόμενων μηνών να είναι ισχυρή, ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ Ευάγγελος Βενιζέλος δείχνει αποφασισμένος να διαμορφώσει ένα διακριτό για την παρουσία του κόμματός του στην κυβέρνηση. Φοβούμενος προφανώς ότι σε μία πολωτική ατμόσφαιρα εθνικών εκλογών το ΠΑΣΟΚ κινδυνεύει, λόγω της παρουσίας του στην κυβέρνηση και της συμπόρευσής του με τη ΝΔ, να συνθλιβεί στο νέο δικομματικό σκηνικό και να απολέσει δυνάμεις προς τον ΣΥΡΙΖΑ ή προς άλλα σχήματα της κεντροαριστεράς, ο κ. Βενιζέλος εφαρμόζει μία παράτολμη, όσο και αναγκαία για την επιβίωση του Κινήματος στρατηγική: Οι υπουργοί και υφυπουργοί που προέρχονται από το ΠΑΣΟΚ δεν θα παίρνουν εντολές ούτε θα δίνουν αναφορά στο Μέγαρο Μαξίμου όταν πρόκειται για κυβερνητικά θέματα μείζονος πολιτικής σημασίας, αλλά θα συνεννοούνται μαζί του και θα ακολουθούν τις επιλογές, που θα αποφασίζονται στη Χαριλάου Τρικούπη. «Μη διστάσετε να διαφοροποιείστε από τους υπουργούς σας ή το πρωθυπουργικό περιβάλλον και να διαχωρίζετε τη θέση σας. Δεν θα πηγαίνετε στο Μαξίμου, αλλά θα έρχεστε σε μένα» ήταν η ρητή εντολή του κ. Βενιζέλου στη σύσκεψη με τα κυβερνητικά στελέχη του ΠΑΣΟΚ, για τις περιπτώσεις που δεν αφορούν καθημερινά ζητήματα του κυβερνητικού έργου, αλλά για κρίσιμες επιλογές σε κορυφαία θέματα. «Σε αυτά τα θέματα δεν θα ακολουθήσουμε την ατζέντα της ΝΔ, δεν είμαστε ίδιοι. Θα προσπαθήσουμε να επιβάλλουμε προοδευτικό πρόσημο στις πολιτικές και να συγκρουστούμε ακόμα και ανοιχτά με τη ΝΔ» σημειώνουν συνεργάτες του κ. Βενιζέλου. «Να μην λειτουργείτε απολιτικά και να μην είσαστε άκριτοι υποστηρικτές των υπουργών, αλλά οι εκπρόσωποι της παράταξης στην κυβέρνηση» ήταν το σαφές μήνυμα του προέδρου του ΠΑΣΟΚ στα στελέχη του. Σε αντίθεση με κάποιες φωνές στο εσωτερικό του ΠΑΣΟΚ ο κ. Βενιζέλος δεν βλέπει κανένα πρόβλημα με την παρουσία στελεχών της λαϊκής δεξιάς στο υπουργικό σχήμα. Τουναντίον θεωρεί ότι είναι εξαιρετική ευκαιρία για να γίνεται όλο και πιό διακριτό το στίγμα του ΠΑΣΟΚ. Μετά τις τελευταίες εξελίξεις ο κ. Βενιζέλος νιώθει αρκετά ισχυρός στο εσωτερικό του ΠΑΣΟΚ και ήδη σχεδιάζει το πώς θα προωθήσει το εγχείρημα της κεντροαριστεράς. Όπως αναφέρουν συνεργάτες του, οι συναντήσεις που είχε τις προηγούμενες δύο εβδομάδες ο αρχηγός του ΠΑΣΟΚ με κορυφαία στελέχη όπως ο Κώστας Σκανδαλίδης, ο Μιχάλης Χρυσοχοΐδης, Μαου η Φώφη Γεννηματά, ο Νίκος Ανδρουλάκης και άλλοι, πήγαν εξαιρετικά και υπήρξε σύμπνοια απόψεων για την περαιτέρω στρατηγική. Πολλοί μιλούν για στέρεες συμμαχίες τουλάχιστον για τους επόμενους μήνες και μάλλον έως τις εθνικές εκλογές. Ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ δείχνει ήρεμος και σίγουρος για τις πρωτοβουλίες του στο πεδίο της κεντροαριστεράς, για την ανασυγκρότηση της οποίας, είτε ως «Ελιά», είτε ως «Προοδευτική Παράταξη», συμφωνούν όλο και περισσότεροι, ακόμη και ορισμένοι που έπαιρναν όρκο στο όνομα του ΠΑΣΟΚ έως εσχάτως και απέρριπταν ή έβλεπαν επιφυλακτικά τις κινήσεις σε αυτή την κατεύθυνση. Ταυτόχρονα στο περιβάλλον του κ. Βενιζέλου υπάρχει η βεβαιότητα ότι ο Γιώργος Παπανδρέου δεν πρόκειται να κάνει αντιηγετικές κινήσεις, μετά το κάζο με τη ΔΗΜΑΡ.”

  2. Αγρότης avatar
    Αγρότης 17/06/2014 19:47:44

    Σε λίγο δεν θα βρίσκουμε καλάμια να καλαμώσουμε τις φασολιές!

  3. airman avatar
    airman 17/06/2014 19:59:52

    Είναι ακόμα Υπουργός;;; Οι δηλώσεις του σαφώς και αποτελούν τους λόγους που αναφέρονται σε μια επιστολή παραίτησης, την οποία (έχει συντάξει και) ξέχασε να υποβάλει!

  4. my way avatar
    my way 17/06/2014 22:02:39

    Αν δίνουμε τόση μεγάλη σημασία στον Λοβέρδο, τι πρέπει να κάνουμε με τον Βενιζέλο; Μελετήσαμε τι είπε στην υπουργική ομάδα ΠΑΣΟΚ; Τα λέει και η Dimi, πιο πάνω. Πώς το αντιμετωπίζουμε; Να μην διυλίζουμε τον κώνωπα και καταπίνουμε την κάμηλον ...και τι κάμηλον;!

    • airman avatar
      airman @ my way 17/06/2014 23:27:01

      Το σκεπτικό του Λοβέρδου δεν έχω ψηφίσει τον προϋπολογισμό συνεπώς δεν δεσμεύομαι συνιστά άμεσο λόγο παραίτησης, καθόσον συμμετέχει στην κυβέρνηση. Κια η κυβερνητική πολιτική έχει συνέχεια, καθόσον τόσο το πλαίσιο όσο και οι στοχεύσεις παραμένουν σταθερά. Το μόνο που μπορεί να διαφοροποιηθεί είναι οι τρόποι που θα ακολουθηθούν. Συνεπώς η αντικατάστασή του είναι θέμα αρχής. Ο Βενιζέλος ως αντιπρόεδρος της κυβέρνησης εφόσον αμφισβιτεί, άμεσα ή έμμεσα την κυβερνητική πολιτική, οφείλει να άρει τη στήριξή του και να επέλθουν οι δέουσες εξελίξεις. Στην περίπτωση που δεν αποδοκιμάσει έμπρακτα τη στάση του Λοβέρδου, το ζήτημα παίρνει άλλες διαστάσεις και ίσως να πρέπει να ξεκαθαρίσουν άμεσα τα πράγματα. Βέβαια στόχος του Βενιζέλου είναι να ενισχυθεί η "Ελιά", ώστε το "λάδι" να του δώσει το δικαίωμα να αξιώσει την Πρωθυπουργία. Και αντίπαλός του ως προς την επίτευξη το υστόχου αυτού είναι ο Σαμαράς και όχι ο Αλέξης. Αλέξη όπως φαίνεται άκλαφτος θα πας!

      • my way avatar
        my way @ airman 18/06/2014 11:39:14

        Όσο, ο κύριος Αντιπρόεδρος δεν ανακαλείται στην τάξη, για το περιεχόμενο της συγκεκριμένης ομιλίας του και όσο οι Υπουργοί ΠΑ.ΣΟ.Κ θα εμφανίζονται φιλολαϊκά (μείωση τιμής εισιτηρίου, διαθεσιμότητα κλπ) ή δραστήρια (έργα metro κλπ) σε αντίθεση με τους Υπουργούς της Ν.Δ, τότε πραγματικά έχουμε λόγους να ανησυχούμε για το τι πραγματικά συμβαίνει.

    • popolaros avatar
      popolaros @ my way 18/06/2014 21:52:46

      Ο μόνος που λείπει να συμπληρωθεί το καρέ είναι ο γίγαντας Τζέφρυ...

  5. Αθηνών πολίτης avatar
    Αθηνών πολίτης 17/06/2014 23:10:21

    Για ποιο λόγο ξανάγινε υπουργός ο Λοβέρδος;; Μπορεί κάποιος να απαντήσει; Μεγάλο πρόβλημα ο λαϊκιστής. Λάθος επιλογή ενός άχρηστου πολιτικού. Έπρεπε προ πολλού να έχει εξαφανιστεί!!!!!!!! Έλεος πια.....κανείς δεν λυπάται τον λαό.

  6. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 17/06/2014 23:16:34

    "Τη δουλειά έχει ένας υπουργός σε μια κυβέρνηση που δεν την πιστεύει;" άντε ντε; τι δουλειά έχουν όλοι αυτοί σε μια πατρίδα στην οποία δεν πιστεύουν, την κλέβουν, την πουλάν όσο-όσο και την καταστρέφουν;

  7. Paul and his dog avatar
    Paul and his dog 17/06/2014 23:32:36

    Oι περισσότεροι νεοδημοκράτες αναρωτιούνται για τα κριτήρια επιλογής Λοβέρδου ως υπουργού παιδείας.Προσωποποίηση της αναποτελεσματικότητας και της γλοιώδους αριστεροαοριστολογίας ,κατάφερε να πείσει τον Βενιζέλο(μέσω επιχειρηματικών κύκλων) για την <<χρησιμότητα του>> σε μια κυβέρνηση με <<προοδευτικό πρόσημο>> όπως ευαγγελίζεται ο ευτραφής υπουργός των εξωτερικών. Ωστόσο για τόσο αφελή δεν τον <<κόβω>> τον Σαμαρά.Σιγά μην εντυπωσιάστηκε απο την φούσκα της ''Ελιάς" ή ελπίζει να του δώσει ψήφους ενόψει της Προεδρικής εκλογής τον Μάρτιο!Στην κατάσταση που βρίσκεται η ΝΔ αλλά και το εκλογικό σώμα της ,δεν αρκεί η παρουσία της παραθυρολαικής δεξιάς και βέβαια δεν αρκούν κάποια αυτονόητα "φιλελεύθερα" μέτρα για την πολυπόθητη ανάδειξη των διαφορών που έχουμε απο τους Πασοκοσυριζαίους.Ας μην γελιόμαστε,ΕΕ και ΔΝΤ μας έχουν δεμένους χειροπόδαρα.Το πόσοι και αν τολμήσουν να ξαναφάνε το "λεφτά υπάρχουν μέρος δεύτερο",θα το δούμε όταν και όποτε γίνουν οι βουλευτικές εκλογές.Σταθερότητα μπορεί να θέλει ο Σαμαράς αλλά χέρι-χέρι με τον Μπένυ δεν θα πάει στις κάλπες.Ένας Λοβέρδος να μυξοκλαίγεται στα κανάλια ,είναι "λουκούμι" για την ΝΔ.Αν αρχίσει και τις απειλές για παραίτηση ,ακόμη καλύτερα.Έτσι και αλλιώς όλες αυτές οι "θρούμπες" τις καθυστερήσεις και τις δήθεν αντιστάσεις στο κυβερνητικό έργο ,θα επικαλούνται ως "αριστερά παράσημα" στο κυνήγι των ψήφων των λαμογιών που μας φόρτωσαν εδώ και 40 χρόνια.Πολλά "προαπαιτούμενα" υπάρχουν και θα υπάρξουν για την εκταμίευση των απαραίτητων χρημάτων αλλά περιπτώσεις τύπου Λοβέρδου ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ!Όταν ο μέσος Πασόκος που έχει καλύτερο ένστικτο αυτοσυντήρησης και απο μια κατσαρίδα ,διαπιστώσει ότι τα Λοβέρδεια επιχειρήματα της πλάκας δεν έχουν αντίκρισμα ούτε τώρα μετά την πρώτη δοκιμή επί ΓΑΠ ,μη είστε και τόσο σίγουροι ότι θα τρέξουν όλοι με τόση μεγάλη χαρά στον Σύριζα που δεν υπάρχει περίπτωση να υλοποιήσει ΤΙΠΟΤΑ.Για μεγάλο μέρος των νεοδημοκρατών φοβάμαι περισσότερο μην τολμήσουν λόγω παραλογισμου τύπου" ας δούμε και αυτούς τι θα κάνουν" και τινάξουν την χώρα στον αέρα.Οι αλλαγές πρέπει να προχωρήσουν!Μέσω εντάσεων και επεισοδίων ,ακόμη καλύτερα.Αν γίνονται εν μέσω γενικής υπνηλίας ,είναι καταστροφικό.Όταν ο πρωθυπουργός εισηγηθεί αλλαγές στο Σύνταγμα ,όλοι οι νεοδημοκράτες ,ευχαριστημένοι και μη ,πρέπει να πάρουμε θέσεις μάχης.Ανάδειξη διαφορών,το ζητούμενο.Αν επιβάλλεται απ έξω ή όχι ,απλώς αδιάφορο για όποιον δεν θέλει να βγάλει και τα σωληνάκια απο το δύστυχη αυτή χώρα!

  8. Jimakos avatar
    Jimakos 17/06/2014 23:32:38

    Προφανώς , ο στόχος δεν είναι η διακυβέρνηση αλλα η επικοινωνιακή διαχείρηση της εξουσίας μέχρι τις εκλογές.

  9. Petronius avatar
    Petronius 18/06/2014 02:03:49

    Δείτε το κι έτσι: Επειδή η αηδία που προκαλούν οι λαϊκισμοί του Λοβερδου είναι εγγυημένη, η διατήρησή του στην κυβέρνηση θα μπορούσε να ήταν μέρος ενός σατανικού σχεδίου του Σαμαρά για τον ολοκληρωτικό εξευτελισμό του πασόκ στις επόμενες εκλογές.

  10. gnik61 avatar
    gnik61 18/06/2014 05:29:03

    Μπορεί ο Λοβέρδος να είναι από σχεδόν όλους ανεπιθύμητος, αλλά εγώ θέλω να σταθώ σε κάτι άλλο. Αυτό που πάντα έκανε το ΠΑΣΟΚ να κερδίζει τις εκλογές, και τη ΝΔ να ακολουθεί ασθμαίνοντας. Τι είπε όταν ανέλαβε? Ότι δεν συμφωνεί με απολύσεις. Ποιό είναι το μεγαλύτερο άγχος των υπαλλήλων -και των εκπαιδευτικών, που πήραν μία γεύση πέρυσι τον Ιούλιο?- μα...οι απολύσεις. Και έκανε και άλλα δυο - τρία πραγματάκια. Πρώτον επανέφερε τις δυο αργίες, και την έναρξη του σχολικού έτους όπως πέρυσι. Επίσης είπε ότι θα επανεξεταστεί το θέμα της τράπεζας θεμάτων. Έτσι χτίζεις γέφυρες με τους απέναντι - και μάλιστα χωρίς κόστος - και όχι τοίχους όπως ο ανεκδιήγητος Αρβανιτόπουλος που έβαλε το σύνολο των εκπαιδευτικών (περίπου 400-500000, με τις οικογένειές τους) απέναντι από τη ΝΔ. Καταλάβατε γιατί το ΠΑΣΟΚ κυβερνάει ακόμα?....

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ gnik61 18/06/2014 08:01:46

      ....εμένα δεν με ενδιαφέρει Γιατί το ΠΑΣΟΚ κυβερνά αλλά Ποιος το αφήνει να κυβερνά Δεν έκανα εγώ τον Λοβέρδο Υπουργό ούτε τον κρατώ στη θέση του... Αφού λοιπόν όπως και στο άλλο άρθρο ....επιλέγουν υλικά κατεδαφίσεως ας αντιληφθούν ότι θα μείνουν μόνοι τους (με τα υλικά της επιλογής τους) ....μόνο ύστερα μην απορούν και αναλύουν μηνύματα κάλπης γιατί σε ένα αγώνα ....είτε σε νικάει ο αντίπαλος γιατί είναι καλύτερος ή εσύ χάνεις γιατί οι δικοί σου είναι θεατές ελέω δουλέματος ....επειδή επέλεξες Λοβέρδους (ας μας πει η κα Βούλτεψη [ως εκπρόσωπος] μια χώρα όπου Υπουργός δεν εφαρμόζει τον προυπολογισμό της Κυβέρνησης στην οποία συμμετέχει....ή μπορεί ο κύριος Πρωθυπουργός να ανοίξει την Βουλή και να καταθέσει ένα νέο Προυπολογισμό με τον οποίο θα συμφωνούν οι Υπουργοί του που καλούνται να τον εφαρμόσουν ....να μας δουλεύουν μόνο ας πάψουν) ΥΓ
      θα μου έρθει το εκκαθαριστικό της εφορίας να το πληρώσω ή να το επιστρέψω; γιατί ούτε εγώ ψήφισα τον προυπολογισμό και τις υποχρεώσεις του, που καλούμαι να εκπληρώσω....

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ gnik61 18/06/2014 08:06:57

      Συμφωνώ. Επίσης κυβερνάει γιατί δεν είναι σαν τους νεοδημοκράτες που ψάχνουν ψύλλο στα άχυρα για να βάλουν στους εαυτούς τους τρικλοποδιές. Το θέμα του Άδωνι, το θέμα του Στεφανάδη, αυτό... Οι Συριζαίοι υπερασπίζονται τρομοκράτες και εμείς χτενίζουμε αλογόμυγες.

    • Franc- avatar
      Franc- @ gnik61 18/06/2014 18:15:01

      Οπως τα λες φίλε gnik61 . Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα. Κατάλαβες γιατί οι π@@σ@@δες κυριαρχούν στα ΜΜΕ? Μεταχειρίζονται ολα τα μέσα για να αρέσουν σε όλους... Αυτή είναι η νέα "πολιτική σχολή Μπλαίρ" και βασικός εκπρόσωπός της στην Ελλάδα ο Λοβέρδος...Μπλιάχ....

  11. George N avatar
    George N 18/06/2014 08:13:57

    Σαν τους στρατηγούς που πολεμάνε τον προηγούμενο πόλεμο έτσι και οι πολιτικοί μας πολεμάνε τις προηγούμενες εκλογές. Με τα όπλα του να φέρω τα ψηφαλάκια μιας οργανωμένης ομάδας και ταυτόχρονα να τα αποστερήσω από τον δίπλα. Αυτό το παιχνίδι όμως προϋποθέτει ένα 90% μοιρασμένο και ένα 10% κινούμενο. Όταν τα ποσοστά όμως είναι ανάποδα και οι ελέφαντες σταματήσαν την βοσκή και τρέχουν αλαφιασμένοι, παίζει κανείς εν ου παικτοίς...

    • foros1 avatar
      foros1 @ George N 18/06/2014 11:42:29

      όλοι σας ξεχνάτε ότι υπάρχει και ένα σύνταγμα, που δεν πρέπει να το θεωρούμε κουρελόχαρτο, γιατί τότε θα οδηγηθούμε σε άλλες επικίνδυνες ατραπούς... ας αλλάξει πρώτα το σύνταγμα και μετά μιλάμε για απολύσεις στον στενό δημόσιο τομέα μη επιόρκων υπαλλήλων. και μη μου πείτε για κατάργηση οργανικών θέσεων, γιατί τότε π.χ. ποτέ στον αιώνα δεν πρέπει να σπουδάσει μαθητής, νοσηλευτική ή γραφιστική.

      • George N avatar
        George N @ foros1 18/06/2014 13:26:31

        Δεν νομίζω ότι ένας νόμος έστω και καταστατικός μπορεί να τα βάλει με την πραγματικότητα είτε να μας κάνει πλούσιους ή και ευτυχισμένους. Το ίδιο ισχύει για τα συνταξιοδοτικά δικαιώματα, εφάπαξ κτλ. Αν λείπουν τα λεφτά το πολύ πολύ ένας δημόσιος ή ένας συνταξιούχος να οδηγηθούν σε φιλοδωρήματα για να είμαστε και τυπικά εντάξει. Και φυσικά αυτό θα γίνει με ένα ισοπεδωτικό τρόπο. Άλλα πέρα από αυτό, υπάρχει κάποιος πραγματικός κι όχι τυπικός λόγος μια εργασία που την κάνει χάλια και πανάκριβα το δημόσιο να μην την κάνει ο ιδιωτικός τομέας? Αυτοί που το αξίζουν δεν θα έχουν δουλειά? Και με περισσότερα χρήματα? Η έλλειψη σιγουριάς σας προβληματίζει? Αν ναι, να είστε σίγουρος ότι δεν εξασφαλίσατε σιγουριά σε δουλειά αλλά σε δουλεία. Και δυστυχώς καμία προοπτική. Όπως πάντα πρέπει κανείς να προσέχει τι εύχεται...

  12. alex avatar
    alex 18/06/2014 13:29:09

    Οσο ειναι υπουργος ο Λοβερδος η Βουλτεψη και ο Ντινοπουλος ο κυρ Αντωνης ουτε τη ψηφο του δεν θα βρει μαλλον του εχει ξεφυγει η κατασταση οποτε καλο ειναι να παει σπιτακι του. Το θεμα ειναι ποιος θα μας γλυτωσει εμας απο τον μπαρμπα Φωτη και τον Αλεξη και την παρεα τους. Ψηφος στη Νεα Δημοκρατια ειναι ψηφος ανοχης της ηλιθιοτητας των συμβουλων του Σαμαρα,γιατι ο ιδιος τα εχει τετρακοσια

    • βαγγέλας avatar
      βαγγέλας @ alex 18/06/2014 13:42:14

      Αν τάχει τετρακόσια, γιατί ακριβώς έχει "ηλίθιους συμβούλους"; Δηλαδή ή ανεχόμαστε τους ηλίθιους συμβούλους ή τον ηλίθιο που κραυγάζει "σατανάδες go back";

      • alex avatar
        alex @ βαγγέλας 18/06/2014 17:05:46

        Σε αυτο δεν εχω απαντηση. Και μαλλον εχετε δικιο

        • Franc- avatar
          Franc- @ alex 18/06/2014 18:18:58

          Η απάντηση είναι απλή φίλε alex: 1. Προφανώς δεν τάχει τετρακόσια 2. Μόνο τέτοιους μπορεί να κουμαντάρει. 3. Αν βάλει κάποιον εξυπνώτερο τη χάνει τη μπάλλα.

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ alex 18/06/2014 17:02:29

      Από το μπαρμπα-Φώτη φοβάσαι ακόμη πώς θα γλιτώσεις; Έχει άλλους μπαρμπα-Φώτηδες το κουρμπέτι τώρα...

  13. Naruto avatar
    Naruto 18/06/2014 17:42:59

    Είστε σίγουροι οτι ο Λοβέρδος ήταν επιλογή του Σαμαρα ή του Βενιζέλου ; Αποκλείεται ο διορισμός του να επεβλήθηκε απο κέντρα εκτός Ελλάδας που στόχο έχουν το γενικό μπάχαλο στη χώρα ; Αν δεν υπάρχει κάποια σκοπιμότητα εκ μέρους του Σαμάρα πολύ φοβάμαι οτι ειναι απλός θεατής στα τεκταινόμενα ,εγώ αυτό κατάλαβα απο τον ανασχηματισμό .

  14. δημης avatar
    δημης 18/06/2014 20:51:48

    Το... "ταγκό " θέλει ΔΥΟ.... Ο ένας και το ...κακό συναπάντημα (συνάφι του)... Η από εδώ πλευρά;;;;; "Ουδείς ασφαλέστερος εχθρός του ευεργατηθέντος..." Να υπόθέσουμε ότι αγοράζεται ψήφος για τις Προεδρικές ;;;; Ή ότι έχει ο Κύριος ,σαν τον προκατοχό του (Πειραιάς) πλάτες που τον επιβάλουν;;;;

  15. popolaros avatar
    popolaros 18/06/2014 21:43:40

    Το Πασόκ είναι εδώ, ενωμένο δυνατό.