#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/06/2013 00:18
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σοβαρό επεισόδιο με λαθρεμπορικό και τουρκική ακταιωρό στη Σύμη



Σοβαρές πολιτικές διαστάσεις μπορεί να πάρει η υπόθεση της «επίθεσης» τουρκικής ακταιωρού κατά ελληνικού καταμαράν, στα ανοικτά της Σύμης. Παρά το γεγονός ότι δεν υπάρχουν επίσημες πληροφορίες για την «πολεμική» εμπλοκή, τα σενάρια που υπάρχουν είναι δύο:

Το πρώτο λέει ότι ταχύπλοο του Λιμενικού Σώματος, έριξε προειδοποιητικά πυρά, εναντίον καταμαράν με 20 περίπου παράνομους μετανάστες, το οποίο επιχειρούσε να τους αποβιβάσει σε ελληνικό έδαφος. Οι πληροφορίες αναφέρουν ότι το δουλεμπορικό συνοδευόταν από σκάφος της Τουρκικής Ακτοφυλακής, δηλαδή επρόκειτο για δουλεμπόρους που μετέφεραν 20-30 Σύριους λαθρομετανάστες και οι Τούρκοι ήθελαν να το σπρώξουν προς την Ελλάδα, αντί να το γυρίσουν στα δικά τους χωρικά ύδατα. Για να δικαιολογηθούν, μάλιστα, είπαν ότι δέχθηκαν οι ίδιοι πυρά από το καταμαράν που είχε ελληνικό πλήρωμα.

Το δεύτερο σενάριο αναφέρει ότι οι Τούρκοι έριξαν προειδοποιητικές βολές κατά του ελληνικού ιστιοπλοϊκού το οποίο μετέφερε λαθρομετανάστες. Οτι το ελληνικό παρατηρητήριο στη Σύμη εντόπισε ιστιοπλοϊκό που κινούνταν ύποπτα στην ευρύτερη θαλάσσια περιοχή. Επειδή το καταμαράν ήταν στα τουρκικά χωρικά ύδατα, ενημερώθηκε η τουρκική ακτοφυλακή, η οποία έστειλε σκάφος για να πραγματοποιήσει έλεγχο στην περιοχή. Όταν οι Τούρκοι προσπάθησαν να ελέγξουν το ιστιοπλοϊκό δέχθηκαν πυροβολισμούς. Επειδή όμως το ύποπτο σκάφος είχε περάσει πλέον σε ελληνικά χωρικά ύδατα, το τουρκικό σκάφος αποχώρησε, ζητώντας από το λιμεναρχείο της χώρας μας να επέμβει καθώς πλέον δεν είχε δικαιοδοσία στην περιοχή.

Οποιο κι αν είναι το αληθινό σενάριο αναδεικνύει δύο πολύ σοβαρά ζητήματα. Το πρώτο είναι η ανεξέλεγκτη λαθρομετανάστευση από τα νερά του Αιγαίου. Οι Τούρκοι αδιαφορούν και δεν ελέγχουν τα σύνορά τους, αντιθέτως βοηθούν, λαθρέμπορους να στέλνουν χιλιάδες λαθρομετανάστες προς τα ελληνικά χωρικά ύδατα.

Το δεύτερο είναι ότι η κατάσταση είναι ιδιαίτερα τεταμένη και χρειάζεται πολύ προσοχή μην έχουμε σοβαρό θερμό επεισόδιο. Με τα γεγονότα στην Τουρκία, δεν αποκλείεται το «βαθύ κράτος» της γείτονος να επιχειρήσει να στρέψει την προσοχή του κόσμου προς την Ελλάδα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Περικλής avatar
    Περικλής 05/06/2013 00:32:58

    Δε μου φαίνεται και τόσο σοβαρό το θέμα. Δύο Έλληνες φέραν λαθραίους, τους πήραν χαμπάρι οι Τούρκοι και σε συνεργασία με την ελληνική ακτοφυλακή τους πιάσανε. Πώς προκύπτει τώρα από αυτή την είδηση ότι οι Τούρκοι βοηθάνε τους λαθρομετανάστες δεν έχω καταλάβει ακόμα.

    • sos avatar
      sos @ Περικλής 05/06/2013 00:36:33

      Θα το καταλάβεις όταν δεις βίντεο που κυκλοφορούν και δείχνουν το τούρκικο λιμενικό να μεταφέρει λαθρομετανάστες σε ελληνικές ακτές.

      Θες να πεις δηλαδή πως οι Τούρκοι καταλάβαν την ύπαρξη του δουλεμπορικού στα όρια μεταξύ Ελλάδας Τουρκίας και δεν το προλάβαν νωρίτερα.

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ Περικλής 05/06/2013 00:39:00

      "Πώς προκύπτει τώρα από αυτή την είδηση ότι οι Τούρκοι βοηθάνε τους λαθρομετανάστες δεν έχω καταλάβει ακόμα."

      Η απορία σου είναι επί της συγκεκριμένης είδησης ή γενικά; Γιατί αν είναι γενικά, τότε πρέπει να ανοίξεις λίγο τα μάτια σου...

      • Περικλής avatar
        Περικλής @ Γιώργος 05/06/2013 01:19:44

        Επί της συγκεκριμένης. Έχω ακούσει από γνωστούς τι γίνεται στον Έβρο.

        Τέλος πάντων μια πρώτη γνώμη είπα, θα δούμε και πιο καθαρά ποιο σενάριο από τα δύο ισχύει λογικά σύντομα.

        • ΒΙΣ avatar
          ΒΙΣ @ Περικλής 05/06/2013 11:11:31

          Η μαμά μου, όταν ήμουν μικρός, μου έλεγε να βουτάω τη γλώσσα στο μυαλουδάκι πριν μιλήσω.
          Πολλώ μάλλον πριν γράψω...

      • m.s avatar
        m.s @ Γιώργος 05/06/2013 10:09:24

        Τούρκοι λιμενικοί πήραν χαμπάρι ελληνικό δουλεμπορικό
        χαχαχαχαχαχαχα

        Τους πήραν τη δουλειά μάλλον και τους κακοφάνηκε... ρίξαν και κανα σμπάρο έτσι για να μη ξεχνιόμαστε ποιος ελέγχει τι.

  2. mara M. avatar
    mara M. 05/06/2013 00:42:06

    Το συμπέρασμα είναι ότι πάλι στην Ελλάδα κατέληξαν.

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ mara M. 05/06/2013 04:13:24

      ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ...

  3. αργατεία avatar
    αργατεία 05/06/2013 01:16:57

    μην ανησυχείτε ρε παιδιά ο κ.Αντώνης Λιάκος και η ομάδα του θα μας τα λύσουν τα σχετικά προβλήματα με το "αντιρατσιστικό"...αλλάχ αλλάχ!

    • Αθώρ avatar
      Αθώρ @ αργατεία 05/06/2013 07:05:27

      Μην κάνετε έτσι πια! Σε είκοσι χρόνια θα είμαστε 50-50 με τους λαθροεισβολείς, όπως προφήτευσε πολύν καιρό πριν και ο Φιλέλλην Κ.Σκανδαλίδης. Οι άχρηστοι πολιτικάντηδες, θα κάνουν ότι περνάει από το χέρι τους για να επαληθευτούν οι ....υποσχέσεις.

      • Μεγάλες στιγμές avatar
        Μεγάλες στιγμές @ Αθώρ 05/06/2013 08:54:47

        Μα το λένε και μόνοι τους,δεν είναι μυστικό.Η Ευρώπη σε λίγα χρόνια θα τους ανήκει,πληθυσμιακά τουλάχιστον

      • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
        ΣΤΕΛΙΟΣ @ Αθώρ 05/06/2013 11:21:21

        50-50 ?? Οταν αρχίσουν να φέρνουν τις οικογένειές τους με 15 παιδιά ο καθένας? Πολύ αισιόδοξος είσαι!

  4. GR74 avatar
    GR74 05/06/2013 10:23:18

    Την ανακοίνωση του προέδρου του ΠΕΣ(ΠΑΓΚΌΣΜΙΟ ΕΒΡΑΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ) για το αντιρατσιστικό νομοσχέδιο και την αλλαγή της στάσης της ΝΔ,την διάβασε κανείς;Ας το έχουν υπόψιν τους οι εναπομείναντες πατριώτες ψηφοφόροι της ΝΔ.

  5. parsifal avatar
    parsifal 05/06/2013 12:07:04

    Μάλλον ευσταθεί το σενάριο περί ελληνικού πληρώματος που μετέφερε λάθρο και αυτό είναι ΠΟΛΥ ΚΑΚΟ... Οι Τούρκοι θα το αξιοποιήσουν στην FRONTEX (οπου εχουν status παρατηρητού μολονότι μή - Ευρωπαική χώρα) και οπου αλλού με την λογική "ιδού ποιοί διακινούν λάθρο στο Αιγαίο, εμείς είμεθα ... ακοίμητοι φρουροί της Δύσεως και συνεπείς στις υποχρεώσεις μας".
    Δύσκολη η διαχείριση του περιστατικού και ανάγκη να σφίξουν τα λουριά στα "τουριστικά" κυκλώματα ειδικά στα μικρά Δωδεκάνησσα, οπου οργιάζουν "εκδρομές" απέναντι και τούμπαλιν, λαθρεμπόριο και φυσικά διευκολύνεται και το ... φωτογραφικό εργο της ΜΙΤ με τους πάσης φύσεως "τουρίστες" που διακινούνται ανεξέλεγκτα. Είναι απίστευτη δε η δουλικότητα γκαρσονιών, , καφεταριαρχών κλπ παρατρεχαμένων του "τουρισμού" μόλις δούν σκάφος με τούρκικη σημαία σε Αρκιούς, Λειψούς κλπ...