06/03/2013 18:34
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σοβαρή εμπλοκή στις διαπραγματεύσεις με την Τροίκα

Παρά τις περί του αντιθέτου δηλώσεις ότι δεν υπάρχει πρόβλημα στις διαπραγματεύσεις της κυβέρνησης με την τρόικα, φαίνεται ότι υπάρχει σοβαρή εμπλοκή. Το «κόκκινο» που άναψαν Τόμσεν, Μαζούχ και Μορς στη ρύθμιση για τα «κόκκινα» δάνεια καθώς και η δυστοκία σχετικά με τις απολύσεις στο δημόσιο τομέα, είναι προβλήματα εξαιρετικά σοβαρά τα οποία θα απαιτήσουν πολύ χρόνο μέχρι να βρεθεί λύση.

Δεν είναι καθόλου τυχαία η αναβολή της συνάντησης του πρωθυπουργού με τους τροικανούς η οποία είχε προγραμματιστεί για την Πέμπτη. Ωστόσο, πηγές από το Μαξίμου έλεγαν ότι η συνάντηση θα γίνει κανονικά αφού πρώτα κλείσει ο κύκλος των ραντεβού της τρόικας και με τους υπόλοιπους υπουργούς, όπως με τον Α. Λυκουρέντζο και τον Αντ. Ρουπακιώτη.

Την πρώτη κρυάδα και αδιαλλαξία της τρόικας παρουσίασε στον Αντώνη Σαμαρά ο Γιάννης Στουρνάρας ο οποίος πήγε στο Μαξίμου αμέσως μετά τη συνάντηση με τους εκπροσώπους των δανειστών. Ο υπουργός, πάντως, στις δηλώσεις του υποστήριξε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα και καμιά εμπλοκή αν και παραδέχθηκε ότι βασικό θέμα της ατζέντας στις συζητήσεις με την τρόικα είναι η κινητικότητα στο δημόσιο, δεν συμερίστηκε όμως την άποψη περί εμπλοκής στις διαπραγματεύσεις.

Μεταξύ του κ. Στουρνάρα και των δημοσιογράφων έγινε ο εξής διάλογος:

Δημοσιογράφος: Ενημερώσατε τον Πρωθυπουργό για τις συζητήσεις με την τρόικα; Τουλάχιστον τον πρώτο κύκλο;

Στουρνάρας: Ενημέρωσα για το Eurogroup και ενημέρωσα για τον πρώτο κύκλο συζητήσεων με την τρόικα.

Δημοσιογράφος: Ποιο είναι το συμπέρασμα για τον πρώτο κύκλο, κ. υπουργέ;

Στουρνάρας: Ακόμα τα θέματα είναι ανοιχτά και θα μείνουν ανοιχτά μέχρι που θα τα κλείσουμε.

Δημοσιογράφος: Για τη δόση του Μαρτίου;

Στουρνάρας: Δεν έχω να πω πολλά. Νομίζω ότι θα την πάρουμε.

Δημοσιογράφος: Θεωρείτε ως κεντρικό προαπαιτούμε αυτό που ακούμε για τη δόση του Μαρτίου, τη διαθεσιμότητα στο Δημόσιο;

Στουρνάρας: Τα προαπαιτούμενα είναι γνωστά.

Δημοσιογράφος: Εκεί επικεντρώνονται, όμως, από ότι φαίνεται μέχρι τώρα στο Δημόσιο;

Στουρνάρας: Ναι, βέβαια. Εκεί είναι, ναι.

Δημοσιογράφος: Υπάρχει εμπλοκή με το θέμα των απολύσεων, των διαθεσιμοτήτων;

Στουρνάρας: Όχι, δεν υπάρχει εμπλοκή.

Θέλουμε να πιστεύουμε ότι δεν είναι το ίδιο έργο που βλέπαμε παλιότερα να παίζεται μπροστά μας. Δηλαδή αδιαλλαξία, εμπλοκή, απειλές εκατέρωθεν και μετά συμφωνία κι όποιον πάρει ο χάρος. Διότι δεν υπάρχουν άλλα περιθώρια για υποχωρήσεις στις υπερβολικές απαιτήσεις της τρόικας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. euagelos avatar
    euagelos 06/03/2013 19:28:15

    Αν θέλει η ελληνική πλευρά να διαπραγματευτεί σοβαρά, είναι ευκαιρία η πάσα των Ιταλών.

    • Απλός πολίτης avatar
      Απλός πολίτης @ euagelos 06/03/2013 19:52:21

      Δυστυχώς εάν ήθελε η ελληνική πλευρά να διαπραγματευθεί σοβαρά θα το είχε κάνει ήδη. Δεν έχει αλλάξει απολύτως τίποτα στο πως γίνονται οι διαπραγματεύσεις με τη τρόικα. Ό,τι ακριβώς γινόταν επί Παπανδρέου. Το ίδιο έργο κάθε φορά. Το μάθαμε απέξω το σενάριο πια. Δυστυχώς υπάρχουν και χειρότερα και θα έρθουν.

  2. κωστας π. avatar
    κωστας π. 06/03/2013 19:30:48

    "Θέλουμε να πιστεύουμε ότι δεν είναι το ίδιο έργο που βλέπαμε παλιότερα να παίζεται μπροστά μας. "

    Πάντα εμείς είμασταν καλόπιστοι και πάντα την ίδια κατάληξη είχαμε απο τότε που υπογράψαμε την παράδοσή μας άνευ όρων...Oπως οι ναρκομανείς στα γόνατα θα εκλιπαρούμε για την επόμενη δόση μέχρι τελικής πτώσεως αν δεν υπάρξει ενα ΟΧΙ...

  3. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 06/03/2013 19:50:19

    Σε μερικά θέματα οι Τροικανοί έχουν δίκαιο, αυτά όμως είναι παρανυχίδες μπροστά στα σοβαρά προβλήματα που με τις επιλογές τους έχουν προκαλέσει στον Ελληνικό Λαό.
    Και έχουμε τονίσει αρκετές φορές, αν η Τρόικα επιμείνει στις πιέσεις αυτό θα έχει σαν συνεπακόλουθο την κατάρρευση της κοινωνίας και την πολιτική αποσταθεροποίηση, με αποτέλεσμα την εξαθλίωση του Ελληνικού λαού αλλά και τον κλονισμό τουλάχιστο της Ευρωπαϊκής Οικονομίας.
    Συνεπώς ή θα πρέπει να λασκάρουν τα λουριά ή θα επιμείνουν μπλοφάροντας.
    Πάντως αν εξακολουθήσουν απαρέγκλιτα τη στυγνή αυτή πολιτική, τότε η Κυβέρνηση μας θα πρέπει να αναθεωρήσει τη στάση της γιατί θα φανεί πλέον ότι είναι απολύτως βέβαιο ότι προσδοκούν την εξαθλίωση της Ελλάδας για άδηλους λόγους και αυτό που επιδιώκουν είναι το να κερδίσουν χρόνο!!
    Συμπερασματικά, εν εσχάτη ανάγκη, είναι προτιμότερο να πτωχεύσουμε μόνοι μας και να μην χρωστάμε τίποτα, από το να μας πτωχεύσουν όταν και όποτε θέλουν και να χρωστάμε τα πάντα!!!

    • Κώστας π. avatar
      Κώστας π. @ ΝΤΙΝΟΣ 06/03/2013 23:55:28

      Ευτυχώς ακόμα και τότε μπορούμε να ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΗΣΟΥΜΕ και να ξαναπάρουμε τα πάντα. Αν οι ξένοι έχουν σκοπό να εγκατασταθούν στην Ελλάδα με κακό σκοπό, θα πρέπει να τους εξηγήσει κάποιος οτι εμείς είμαστε πολύ κοντινοί απόγονοι κλεφτοαρματολών, ανταρτών του βουνού και της πόλης, οπότε η ζωή τους και οι οικονομικές τους δραστηριότητες εδώ, εκτός απο μη κερδοφόρες μπορεί να είναι και επικίνδυνες ακόμα και για τη σωματική τους ακεραιότητα, όπως στην Χαλκιδική...Αντιθέτως αν έρθουν με καλό σκοπό ώστε να απαλλαγούμε απο το επονείδιστο χρέος που μας επέβαλλαν κυρίως οι Τσοχατζόπουλοι
      και να υπάρξει κοινό όφελος, ξέρουν οτι είμαστε οι πιό φιλόξενοι στην Ευρώπη τουλάχιστον. Γι αυτό ας δώσουν μόνοι τους ένα τέλος στα μνημόνια πριν τα σκίσουμε εμείς...

  4. Καβαλιώτης avatar
    Καβαλιώτης 06/03/2013 20:14:13

    "Διότι δεν υπάρχουν άλλα περιθώρια για υποχωρήσεις στις υπερβολικές απαιτήσεις της τρόικας".
    Δώσε θάρρος στον χωριάτη να σ' ανέβει στο κρεβάτι, λένε στο χωριό μου ...

  5. tpe avatar
    tpe 06/03/2013 20:24:57

    Γιατί είναι πρόβλημα τώρα που ζητούν να τηρήσουμε το λόγο μας; Αλλά είπαμε. Δεν ακουμπά την ιερά αγελάδα...

  6. Hans avatar
    Hans 06/03/2013 20:49:12

    Ποια διαπραγμάτευση;;;;;; Αφού είναι ρητώς γραμμένα και αποφασισμένα.

  7. Δεξιόχειρας avatar
    Δεξιόχειρας 06/03/2013 21:15:12

    Διώξτε την τρόικα και μετά απολύστε.

  8. leon avatar
    leon 06/03/2013 21:39:10

    στο τελος τα λες ολα

  9. Σ Α Χ avatar
    Σ Α Χ 06/03/2013 22:06:03

    Μήπως ήρθε η ώρα να πούμε τη μαγική λέξη Ο Χ Ι ;

  10. Φοιτητης avatar
    Φοιτητης 06/03/2013 22:40:33

    Το γεγονος οτι η κυβερνηση αρνειται πεισματικα το αυτονοητο (να απολυσει τους επιορκους ΔΥ) αποτελει μεγαλο ρεζιλικι και αποδεικνυει οτι τιποτα δεν εχει αλλαξει. Ειναι αδιανοητο να μας παρακαλα η τροϊκα για κατι που επρεπε να εχει ηδη γινει απο την κυβερνηση...

  11. Easy κι εύκολα avatar
    Easy κι εύκολα 07/03/2013 00:07:51

    Ο Στουρνάρας είναι μνημονιακός, ο άνθρωπος. Θέλει να γίνουν απολύσεις. Στη ΔΗΜΑΡ και, όλως παραδόξως, στη ΝΔ και όχι στο ΠΑΣΟΚ, δεν θέλουν απολύσεις. Αν συνεχιστεί αυτό, ο Στουρνάρας θα παραιτηθεί. ΠΆΡΑ ΠΟΛΛΟΊ, επιδιώκουν αυτή την εξέλιξη...

    • SAX avatar
      SAX @ Easy κι εύκολα 07/03/2013 00:51:19

      Μη μου πείτε! τέτοια σοβαρά διλήμματα έχουμε να αντιμετωπίσουμε.....

    • EVANGELOS avatar
      EVANGELOS @ Easy κι εύκολα 07/03/2013 05:18:42

      δεν αυτοδιορίστηκε ο Στουρνάρας ... ΟΥΤΕ τον επέβαλλε κανένας (ίσα ίσα που ούτε το Πασόκ τον ήθελε) ...

      και να παραιτηθεί τι πιστέυεις θα αλλάξει ??? ... η κυβέρνηση είναι μνημονιακή όχι ο εις έκαστος υπουργός

  12. o deksios avatar
    o deksios 07/03/2013 00:17:18

    ναι μωρε να πουμε ΟΧΙ...
    ΟΧΙ στις απολυσεις επιορκων δημοσιων υπαλληλων..
    ΟΧΙ στις μεταταξεις δημοσιων υπαλληλων απο αχρηστες υπηρεσιες σε θεσεις που χρειαζονται..
    ΟΧΙ στις ιδιωτικοποιησεις των ζημιογονων ΔΕΚΟ...

  13. euagelos avatar
    euagelos 07/03/2013 08:55:40

    Σαφώς και έχεις δίκιο. Άλλωστε ενας γνήσιος Κουίσλινγκ δεν διαπραγματεύεται ποτέ.
    Ήθελα να τονίσω απλώς πως ποτέ δεν είναι αργά. Μια κατάλληλη ηγεσία ή ένας λαός που θα αντιδράσει δυναμικά και θα φερθεί αξιοπρεπώς, ίσως για πρώτη φορά τα τελευταία 70 χρόνια, μπορεί να πετύχει πολλά.

    • Απλός πολίτης avatar
      Απλός πολίτης @ euagelos 08/03/2013 05:26:13

      Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Δυστυχώς δεν αντιδρούμε όμως. Κάθε μέρα το σκέφτομαι. Παρόλο που δεν ζώ στην Ελλάδα τα τελευταία 5 χρόνια, με απασχολεί πάρα πολύ το τι γίνεται εκεί. Ελπίζω να αντιδράσουμε όσο υπάρχει χρόνος ακόμα. Κάτι πρέπει να κάνουμε.

      • euagelos avatar
        euagelos @ Απλός πολίτης 08/03/2013 09:21:06

        Το να ξέραμε τι θέλουμε και τι απαιτείται, τις προϋποθέσεις δηλαδή για την προσωπική και συλλογική ελευθερία και αξιοπρέπεια, θα ήταν μια πολύ καλή αρχή. Τότε θα διαπιστώναμε, όπως και οι Ιταλοί, ότι αν κάποιος υπερεθνικός οργανισμός, ελέγχει τους πολιτικούς σου, τους προϋπολογισμούς σου, την παραγωγή σου, το νόμισμά σου, τις τράπεζές σου, τότε είναι απίθανο να έχει νόημα να συζητάει κανείς για ελευθερία και αξιοπρέπεια.

  14. euagelos avatar
    euagelos 07/03/2013 09:02:59

    Θα παραιτηθεί και θα αναλάβει ο σύντροφος Σημίτης, ο γκουρού της ευρωζώνης!

  15. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 07/03/2013 09:06:04

    Αγαπητέ "deksios",
    Έχεις δίκαιο, αλλά μακάρι να ξεμπερδεύαμε με την Τρόικα συμμορφούμενοι με τις επισημάνσεις σου !
    Το ζήτημα πάντως των ΔΕΚΟ είναι πολυπλοκότατο και απαιτήται ειδικός χειρισμός για κάθε περίπτωση.
    Ειδικότερα για τη ΔΕΗ,είμαι σε θέση να γνωρίζω, ότι όσο περισσότερο βαίνει προς την ιδιωτικοποίηση τόσο περισσότερες ζημίες παρουσιάζει, αλλά και ταυτόχρονα και παράδοξα, τόσο περισσότερο αυξάνεται και η τιμή του ηλεκτρικού ρεύματος!!!

  16. mimikos avatar
    mimikos 07/03/2013 09:19:04

    οι απολυσεις των επιορκων επιβαλεται να γινουν ,οπως κ η μειωση του φπα στην εστιαση....αλλιως θα ειναι μια τεραστια αποτυχια της κυβερνησης.....

  17. euagelos avatar
    euagelos 07/03/2013 09:20:40

    Οι ζημίες που παρουσιάζει βολεύουν για να πέσει η τιμή της μετοχής και να πουληθεί φτηνά. Η αύξηση της τιμής επίσης του ηλεκτρικού ρεύματος επίσης βολεύει γιατί αυξάνουν τα εν δυνάμει κέρδη των "επενδυτών" και γίνεται πιο ελκυστική. Όλα τα καλά κορίτσια άλλωστε, φτιασιδόνονται, ρίχνουν την τιμή και υπόσχονται πολλά για να προσελκύσουν τον "πελάτη".

    • undercover gpr avatar
      undercover gpr @ euagelos 07/03/2013 15:18:10

      Από τη μια ρίχνουν την τιμή της εταιρίας με τις ζημιές αλλά από την άλλη την ανεβάζουν με τις τιμές (τα εν δυνάμη κέρδη ανεβάζουν την τιμή εάν γνωρίζεις).
      Μιλάμε για θαύμα!

      Άιντε άιντε είσαι νεοέλληνα με τις βεβαιότητές σου.

      • Φοιτητης avatar
        Φοιτητης @ undercover gpr 07/03/2013 21:35:01

        Αυτο που λετε ισχυει με την γνωστη γελοια οικονομικη υποθεση ceteris paribus (λοιπων παραγοντων σταθερων - παραγοντες: πχ. ζητηση). Ειναι η ιδια υποθεση που λεει οτι αφου μειωθηκαν οι μισθοι στην Ελλαδα θα ειχαμε και πτωση τιμων στο 75% του % μειωσης μισθων. Οταν το δεις, σφυριξε μου.

  18. Zame avatar
    Zame 07/03/2013 10:25:56

    Ω τι γενναιοδωρία της αναλγησίας, αδικιας & Σια..κλπ.

    κλέψανε τα όνειρα μας..
    κάνανε προβληματικά τα δάνεια μας..
    αισχροκερδούν με την εξαθλίωση μας απο πανω..
    (αληθεια πως ονομαζεται αυτο ?)

    Να επαναφέρουν το πρότερο οικονομικό περιβάλλον..
    και κανένας δεν επιθυμεί "χάρες"

    Αυτο ειναι το Κρατος Δικαιου ..!

  19. Peter avatar
    Peter 07/03/2013 10:36:55

    Ο Σαμαράς δυστηχώς νόμιζε οτι η Μέρκελ και τα κοράκια της θα τον άφηναν να κυβερνήσει δείχνοντας μια σιωπηρή ανοχή, μέχρι της Γερμανικές εκλογές και αφού αποδείκνυε οτι δεν αποτελεί συστημικό κίνδυνο. Δεν έχει μάθει ακόμα το μάθημα: είμαστε δέσμιοι των δανειστών και πλέον μας ελέγχουν απόλυτα. Ακόμα και με το φόβο της Ιταλίας αυτοί δεν χαμπαριάζουν. Δηστυχώς η ανοχή τελειώνει και τα πράγματα γίνονται πιο μαύρα. Πρέπει να πούμε έστω και μια φορά ΕΩΣ ΕΔΩ, ΑΥΤΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΆΝΟΥΜΕ.

  20. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 07/03/2013 12:53:28

    Αγαπητέ euagelos, επειδή καθώς προείπα είμαι σε θέση να γνωρίζω τα συμβαίνοντα στη ΔΕΗ,συμφωνώ με τα λεγόμενα σου.
    Συμπληρώνοντας βέβαια ότι πολλά από τα δεινά επήλθαν τη ανοχή των συνδικαλιστών.
    Βέβαια πολλές από τις βρομιές ήρθαν στην επιφάνεια μετά τη ρήξη του ...βαθέως και ... ρηχού ΠΑΣΟΚ.
    Πάντως αυτοί που δεν φταίνε καθόλου πρέπει να είναι οι απλοί (και το τονίζω "οι απλοί" εργαζόμενοι), που κατόρθωσαν να ηλεκτροδοτήσουν τη χώρα σχεδόν εκ του μηδενός, χωρίς καμιά ΚΡΑΤΙΚΗ ΕΠΙΧΟΡΗΓΗΣΗ, όσο και αν αυτό ακούγεται σαν αδύνατο!!!!

    • euagelos avatar
      euagelos @ ΝΤΙΝΟΣ 07/03/2013 14:07:49

      Μα η ΔΕΗ ήταν δημόσια επιχείρηση από την δεκαετία του '50. Δεν θα είχε νόημα νομίζω να μιλάμε για επιχορηγήσεις. Το ελληνικό δημόσιο, φρόντισε κάποια εποχή να ηλεκτροδοτήσει όλη την επικράτεια ανεξαρτήτως κόστους και οικονομικού συμφέροντος από τη διαδικασία αυτή. Η ηλεκτροδότηση απομακρυσμένων οικισμών σαφώς και δε συνέφερε οικονομικά. Ούτε η ηλεκτροδότηση των νησιών. Αλλά ΕΥΤΥΧΩΣ δεν υπήρχαν τα τσακάλια του "μανατζμεντ εντ φαϊνάνσιαλ" τότε. Τώρα που ανέλαβαν αυτοί οι άχρηστοι, κλάφτα. Είναι ικανοί να βγάλουν όλα τα καλώδια από τους στύλους για να τα πουλήσουν ώστε να "μειωθεί το έλλειμμα".
      Αλλά τι λέω? Έτσι δεν πουλήσαν το 90% των Αργεντίνικων σιδηροτροχιών για σκραπ και τώρα δεν έχουν τρένα? Τέτοιοι παράφρονες είναι όλοι αυτοί οι οικονομολόγοι της καταστροφής.

      • Ρηνα avatar
        Ρηνα @ euagelos 08/03/2013 10:09:17

        Ευαγγελε!!!!!!!!!!!

  21. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 07/03/2013 15:17:33

    Πράγματι η ΔΕΗ ήταν Δημόσια Επιχείρηση από το 1950 και έχει και παραέχει νόημα να λέμε ότι ουδέποτε επιβάρυνε τον Δημόσιο κορβανά με οποιασδήποτε μορφής επιχορήγηση!!!!!!!!
    Τουναντίον προσέφερε το ρεύμα σε λίαν προσιτές τιμές και παρά ταύτα έκανε πράγματι αντιοικονομικές επενδύσεις αλλά και εκμεταλλεύσεις ηλεκτροδοτώντας απομακρυσμένες περιοχές και νησιά που σε πολλές περιπτώσεις η τιμή κόστους ήταν πάνω από το διπλάσιο της τιμής διαθέσεως.
    Επίσης ασκούσε κοινωνική πολιτική χορηγώντας μειωμένο τιμολόγιο σε ευπαθείς κοινωνικές ομάδες και γεωργικές εκμεταλλεύσεις όπως και προσφέροντας πιστωτικές διευκολύνσεις σε Επιχειρήσεις , Στρατιωτικές Υπηρεσίες και τους ΟΤΑ κατ΄απαίτηση της πολιτείας.
    Και όλα αυτά επαναλαμβάνω, χωρίς την παραμικρή κρατική επιχορήγηση, αλλά αντιθέτως παρουσίαζε και κάθε χρόνο κέρδη με τα οποία χρηματοδοτούσε την ενεργειακή ανάπτυξη και συντήρηση των Εγκαταστάσεων.
    ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΑΛΗΘΕΙΑ!!

    • euagelos avatar
      euagelos @ ΝΤΙΝΟΣ 07/03/2013 22:03:13

      Εγώ δέχομαι να ξέρεις περισσότερα για το αν δόθηκε ή αν δε δόθηκε ποτέ επιχορήγηση. Αλλά σκέφτομαι και το εξής: Και να έδινε επιχορήγηση το Δημόσιο, ποιανού λεφτά ήταν η επιχορήγηση? Δεν ήταν φόροι του λαού? Και σε ποιόν ξαναγύριζε η επιχορήγηση ως κοινωνικό αγαθό? Τα υδροηλεκτρικά της δεκαετίας του '70 και οι μεγάλοι ΑΗΣ, δεν έγιναν από τα κέρδη της ΔΕΗ. Δημόσιες επενδύσεις ήταν. Ο λαός τα πλήρωσε- τα έφτιαξε και του ανήκουν ή κάνω λάθος? Και συνεχίζει να τα πληρώνει μέσω των λογαριασμών.Τώρα αποφάσισαν 2-3 κατσαπλιάδες οτι είναι του παππού τους και θέλουν να τα πουλήσουν. Για το γεγονός ότι είναι κερδοφόρα, δε χρειάζεται πολύ ψάξιμο. Ποιός "επενδυτής" σε καιρό κρίσης θα λύσσαγε να πιέσει μια χώρα να πουλήσει όσο όσο μια ζημιογόνα κρατική επιχείρηση? Τι να την κάνει? Δεν είναι ούτε χαζοί ούτε ήρωες, να ψάχνουν τα σαπάκια για να τα εξυγειάνουν. Και από μόνο του το γεγονός ότι βιάζονται οι Κουίσλινκ, λέει πολλά για την αξία της ΔΕΗ. Θυμίζει τις αποκρατικοποιήσεις του Γιέλτσιν.

  22. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 07/03/2013 22:39:49

    Και θα ήθελα να συμπληρώσω, ότι τουλάχιστον στην δεκαετία του ΄90, η ΔΕΗ δανείζονταν από το εξωτερικό για λογαριασμό του Ελληνικού Κράτους , με χαμηλότερο επιτόκιο , επειδή είχε δείκτη πιστοληπτικής ικανότητας μεγαλύτερο από αυτόν του Ελληνικού Δημοσίου!!
    Απίστευτο αλλά πέρα για πέρα αληθινό!

  23. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 07/03/2013 22:51:57

    Με άλλα λόγια πράγματι η ΔΕΗ ανήκει στον Ελληνικό λαό δημιουργήθηκε και θέριεψε από αυτόν και η ιδιωτική πρωτοβουλία δεν έχει βάλει ούτε σεντ.
    Επίσης υπολογίζεται από τους ειδικούς ότι το κόστος αντικαταστάσεως ,δηλαδή αν θέλουμε να ξαναφτιάξουμε μια καινούργια ΔΕΗ ή με άλλα λόγια η υπολειμματική πραγματική αξία των εγκαταστάσεων της , ανέρχεται σε 11 δις EUR!
    Αλήθεια η Τρόικα και οι Διεθνείς αγορές πόσο να την κοστολογούν άραγε;

    • euagelos avatar
      euagelos @ ΝΤΙΝΟΣ 08/03/2013 09:47:55

      Μόνο 11δις για όλες τις εγκαταστάσεις και τα δίκτυα? Όταν είχε γίνει μια μεγάλη έκρηξη στην Κύπρο πριν καιρό και καταστράφηκε μια μονάδα ηλεκτροπαραγωγής, είπαν πως οι ζημίες ανέρχονται στα 2 δις ευρώ, αν δεν κάνω λάθος. Παρόλα αυτά, μια τέτοια επιχείρηση η οποία παρέχει ενέργεια απαραίτητη για κάθε δραστηριότητα, για τη ζωή την ίδια, δε νομίζω ότι μπορεί να κοστολογηθεί ως αντικείμενο μόνο. Υπάρχει ο ηθικός παράγοντας. Και τι εννοώ: Η δημιουργία της ΔΕΗ και ο εξηλεκτρισμός μιας χώρας ρημαγμένης από τον Β'ΠΠ και τον εμφυλιο, δημιούργησε ψυχολογικό κλίμα προόδου. Η ύπαρξη ηλεκτρικής ενέργειας είναι καθοριστική για την ανάπτυξη της βιομηχανίας. Όλες οι μεγάλες βιομηχανίες του '60, του '70 που παρήγαγαν από παπούτσια μέχρι αυτοκίνητα, υπήρξαν γιατί έβρισκαν ενέργεια. Το οικονομικό θαύμα της Ελλάδας την 30ετία '50-'80, οφείλεται στη ΔΕΗ. Τίποτα δεν μπορεί να λειτουργήσει χωρίς ενέργεια.
      Εκεί είναι η απάτη των χρηματιστηρίων. Υπάρχει η χρηματιστηριακή αξία και η πραγματική-η φυσική- η χρηστική αξία που δεν έχουν καμία σχέση. Δυστυχώς έτσι δουλεύουν οι τωρινοί οικονομολόγοι, και πρέπει αυτό να αλλάξει. Διότι ένα κιλό ψωμί (ενέργεια) έχει απείρως μεγαλύτερη αξία από ένα κιλό διαμάντια τη στιγμή που πεινάς. Η ενεργειακή πείνα οδηγεί στο θάνατο.
      Ήδη έχουμε χάσει ως λαός τον έλεγχο στους πολιτικούς, στους προϋπολογισμούς, στην παραγωγή, στο νόμισμα, στις τράπεζες, στη λειτουργία της χώρας. Έχει χαθεί σχεδόν κάθε έννοια αυτοδιάθεσης. Αν χαθεί και η ενέργεια... τι μένει?

      • Ρηνα avatar
        Ρηνα @ euagelos 08/03/2013 10:11:29

        Απομενει ακομα το νερο που θα το πουμε....νερακι.

        • euagelos avatar
          euagelos @ Ρηνα 08/03/2013 10:34:42

          Ας περιμένουμε τότε, τον κ.Σαμαρά, τον κ.Στουρνάρα, την κα Μέρκελ, τον κ.Μπαρόζο, τον κ.Τσίπρα, να "κατανοήσουν" το πρόβλημα και να μας σώσουν. Δε χρειάζεται να απαιτήσουμε εμείς να γίνουν συγκεκριμένα πράματα.

      • Κωστας ΠΓ. avatar
        Κωστας ΠΓ. @ euagelos 08/03/2013 10:46:56

        Αγαπητέ Ευάγγελε,
        Τα σέβη μου. Κάνεις πάντοτε μερικές απο τις πλέον εύστοχες και σωστές παρεμβάσεις στο Antinews...

        • euagelos avatar
          euagelos @ Κωστας ΠΓ. 08/03/2013 12:34:39

          Χαίρομαι που έχεις αυτή την άποψη Κώστα.
          Έχει νομίζεις κάποια αξία η προσπάθεια? Ο κόσμος προτιμάει αυτά που του λέν τα κόμματα, όχι αυτά που θα μπορούσε να του πει η λογική του.