#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/07/2010 15:43
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σοβαρά ερωτηματικά για την πτώση του ελικοπτέρου



Σοβαρά ερωτηματικά δημιουργούνται από την ανεξήγητη μέχρι στιγμής και μοιραία για τους δυο χειριστές του πτώση του ελικοπτέρου Απάτσι  στο αεροδρόμιο  Πάχης Μεγάρων κατά την διάρκεια πτητικής δοκιμής.

Όπως αναφέρουν αυτόπτες μάρτυρες το ελικόπτερο έπεσε (δεν επιχείρησε δηλαδή αναγκαστική προσγείωση όπως λέγεται) από τα 1200  πόδια, περίπου. Αν αυτό επιβεβαιωθεί τότε θα σημαίνει ότι υπέστη σοβαρή βλάβη το κύριο στροφίο του ελικοπτέρου. Τα ελικόπτερα αυτού του τύπου φέρουν δύο κινητήρες, οπότε πρέπει να χάσουν και τους δυο για να πέσουν.

Τα Απάτσι έχουν παραληφθεί προσφάτως και με διαταγή του Επιτελείου έχουν ακινητοποιηθεί όλα μέχρι να διαπιστωθεί η αιτία της πτώσης. Το ελικόπτερο μετά την πτώση του στο έδαφος πήρε αμέσως φωτιά.

Ο ατυχής χειριστής του ελικοπτέρου διέθετε εκατοντάδες ώρες πτήσεως και ήταν πατέρας τριών παιδιών, ενώ η σύζυγός του περιμένει το τέταρτο.

Σε ανακοίνωσή του, ο υπουργός Εθνικής Άμυνας Ελ. Βενιζέλος εξέφρασε τη λύπη του για τον τραγικό θάνατο των δύο στελεχών.

Τα συλληπητήριά του εξέφρασε ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας Κ.Παπούλιας.

Τα ελικόπτερα «Απάτσι» βρίσκονται στην υπηρεσία της Αεροπορίας Στρατού από το 1995. Το ελικόπτερο που συνετρίβη χθες, ήταν ένα από τα 12 που εντάχθηκαν στην υπηρεσία μόλις στις 11 Φεβρουαρίου 2010. Η παραγγελία των 12 συγκεκριμένων ελικοπτέρων, έγινε το 2003, επί υπουργίας (Εθνικής Αμυνας) του κ. Παπαντωνίου. Η σύμβαση υπεγράφη επίσης το ίδιο έτος και το κόστος προμήθειάς τους, ανερχόταν περίπου στα 650 εκατομμύρια δολάρια. Τα ελικόπτερα παραδόθηκαν το 2007. Ωστόσο, μέχρι και το 2009 παρέμεναν αποθηκευμένα, διότι το ελληνικό Δημόσιο εξέφραζε ενστάσεις για την τεχνική αρτιότητά τους. Στα δύο αυτά χρόνια μάλιστα καταγγέλθηκε (και δεν διαψεύστηκε από το ΓΕΣ) ότι καλωδιώσεις των ελικοπτέρων είχαν φαγωθεί από τρωκτικά. Στα τέλη του 2009 το ελληνικό Δημόσιο τελικώς παρέλαβε τα «Απάτσι».

Το τελευταίο δυστύχημα με «Απάτσι» σημειώθηκε στις 5 Νοεμβρίου 2008, τότε όμως οφειλόταν στους επικίνδυνους ελιγμούς που έκανε το ελικόπτερο σε χαράδρα βουνού, στην ευρύτερη περιοχή της Κύμης Ευβοίας. Ο βαρύς οπλισμός που έφερε μάλιστα το «Απάτσι», προκάλεσε τότε εκτεταμένη πυρκαγιά, και χρειάστηκαν σημαντικές δυνάμεις της Πυροσβεστικής και του στρατού για την περιορίσουν.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Σαος avatar
    Σαος 30/07/2010 12:43:50

    Τα συλλυπητήρια μου για τον χαμό των πιλότων. Αληθεύει πως αποκολλήθηκε ο έλικας; Μήπως έχουν αφήσει τα πάντα χωρίς ανταλλακτικά και, επομένως, χωρίς την απαραίτητη συντήρηση;

  2. ΕΛΛΑΣ avatar
    ΕΛΛΑΣ 30/07/2010 12:58:45

    ΠΩΠΩ .. Κρίμα - κρίμα - κρίμα !!!
    Κε Βενιζέλε , κε Λοβέρδε , κε Παπανδρέου ,
    αυξήστε και άλλο τα χρόνια υπηρεσίας στους ιπταμενους !
    Καταρακώστε τους ηθικά !
    Αλήτες !
    Δεν σας βρίζω σήμερα γιατί σέβομαι αυτά τα δύο παληκάρια και τους οικείους τους !
    Είστε ζώα όμως και οι 3 σας αλλά και αυτοί που σας ψηφίσανε γιατί ΕΧΟΥΜΕ την χούντα σας εδώ και πολλά χρόνια !
    Αιωνία η μνήμη σας παληκάρια.

    • apis22 avatar
      apis22 @ ΕΛΛΑΣ 30/07/2010 16:06:52

      +1000

    • ΕΛΛΑΣ avatar
      ΕΛΛΑΣ @ ΕΛΛΑΣ 04/08/2010 07:19:09

      Είπα ζώα?
      Βλακεία μου!
      Ζητώ συγνώμη απ όλα τα 'ζωντανά'!

  3. ΧΡΗΣΤΟΣ COMES BACK avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ COMES BACK 30/07/2010 13:17:09

    Με το chinook το 2004 ειχαν αναστατωσει τον κοσμο, λες και το ειχε ριξει ο Καραμανλης...Για να δουμε σημερα αντιδρασεις απο την ΝΔ.

  4. denkserotipota avatar
    denkserotipota 30/07/2010 13:23:05

    Ο Θεός να τους αναπαύσει.

  5. Ευθύμης avatar
    Ευθύμης 30/07/2010 13:25:05

    όχι ρε γαμώτο.. κρίμα για τους ανθρώπους....

  6. Ευθύμης avatar
    Ευθύμης 30/07/2010 13:41:10

    Σκατά σε όσους (στο in.gr) πατάνε οτι τους αρέσει το άρθρο με τον θάνατο των πιλότων..
    Ξεφτυλισμένοι.

    • Γιάννης Σ. avatar
      Γιάννης Σ. @ Ευθύμης 30/07/2010 14:57:19

      Όταν πατάς αυτό το κουμπί, δεν εκφράζεσαι για το γεγονός, αλλά για το άρθρο. Δηλαδή, το θεωρείς σημαντικό.

      • Ευθύμης avatar
        Ευθύμης @ Γιάννης Σ. 30/07/2010 23:56:33

        φίλε μου επειδή το γνωρίζω αυτό που λές παρακολουθώ και τα ανάλογα θέματα, πίστεψε με, ένας λιγότερος είχαν πατήσει για την δολοφονία Γκιόλια...
        Και ενώ πράγματι η λειτουργεία του συγκεκριμένου κουμπιού είναι αυτή που αναφέρεις, χρησιμοποιείται αλλιώς, το χώ δεί σε σοβαρότατα θέματα που δεν τους αρέσουν, τραβάνε 2 με 3 plus, το πολύ.

        Τέλος πάντων, απλά στεναχωριέμαι σαν βλέπω κόσμο να είναι τόσο μοβόρος, χωρίς να του χουν κάνει κάτι οι άνθρωποι αυτοί.

  7. crocodile apo kounia avatar
    crocodile apo kounia 30/07/2010 13:52:53

    Είναι τραγική η είδηση του θανάτου ακόμη δύο αξιόμαχων πιλότων. Είναι θλιβερό να αυξάνεται συνεχώς η λίστα των πιλότων μας που χάνονται απο λάθη ή παραλείψεις
    Σε αυτό που ανάφέρει αναγνώστης και σχολιαστής πιο πάνω, για το σινούκ, θέλω να απαντήσω πως η απώλεια δεν έχει χρώμα πολιτικής σημαίας αλλά το χρώμα της γαλανόλευκης. Σε τέτοιες στιγμές δε χωράνε αυτού του είδους οι σχολιασμοί..

    • Ευθύμης avatar
      Ευθύμης @ crocodile apo kounia 30/07/2010 23:57:17

      έτσι, σωστός.

  8. H pena tis orghs avatar
    H pena tis orghs 30/07/2010 14:00:43

    Μα τι θα γίνει με εσάς επιτέλους! Δεν καταλαβαίνετε ότι δεν πέθαναν; Οι άνθρωποι που προσφέρουν στους συνανθρώπους τους δεν πεθαίνουν! Δεν το ξέρετε αυτό; Απλά μας αφήνουν για μέρη πιο όμορφα και δοξασμένα γιατί μας συχάθηκαν. Ίσως εκεί πέρα θα βρεθεί κάποιος να τους πει ένα πραγματικό μπράβο και ευχαριστώ. ΑΘΑΝΑΤΟΙ, ΑΘΑΝΑΤΟΙ!

  9. Bodinus1576 avatar
    Bodinus1576 30/07/2010 14:09:21

    Μόλις διάβασα στο defencenet ότι Τούρκος φορτηγατζής προσέκτουσε σε τζιπ του Σρτατού και σκοτώθηκε ένας ΥπΑξ. Το ίδιο το defencenet χαρακτηρίζει το ατύχημα μα το Απάτσι τραγικό, αλλά και περιίεργο

  10. popolaros avatar
    popolaros 30/07/2010 14:11:37

    κατά τα άλλα, οι πιλότοι φεύγουν άδικα, νωρίς στην σύνταξη.
    Όσοι προλάβουν και είναι ζωντανοί.
    Bravo Giorgo μεταρρυθμιστή.

  11. thespieys avatar
    thespieys 30/07/2010 14:20:02

    Αιωνία τους η μνήμη. Κοπρόσκυλα αστράτευτοι πολιτικοί αντε μου και ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ.

  12. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 30/07/2010 14:33:25

    Κρίμα τα παλληκάρια ρε γμτ μου. Τι φταίνε αυτές οι οικογένειες;

    Τι στο καλό με αυτά τα ατυχήματα στην Πολεμική Αεροπορία πια; Τι γίνεται;

    Θραξ Αναρμόδιος

  13. ΧΡΗΣΤΟΣ COMES BACK avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ COMES BACK 30/07/2010 14:41:44

    Φιλε που με διορθωσες ανωτερω, σε ευχαριστω και ζητω συγνωμη που τοποθετηκα αυστηρα πολιτικα.Ο Θεος να αναπαυσει την ψυχουλα των δυο ατυχων Νεων.

  14. Βασίλης avatar
    Βασίλης 30/07/2010 14:54:11

    Αιωνία τους η μνήμη, από ένα πρώην συνάδελφο, που τους έζησε και έχει φίλους και κουμπάρους από την ηρωική οικογένεια των ιπταμένων της αεροπορίας στρατού.

    Έχω ζήσει με αυτά τα παιδιά που στα μάτια τους έχουν το καθήκον και την Ελλάδα. Έχω συμμετάσχει σε ασκήσεις με πραγματικά πυρά, με τα παιδιά της άλλης μεγάλης οικογένειας, των ιπταμένων της Πολεμικής μας αεροπορίας. Παιδικό μου όνειρο να γίνω ιπτάμενος που δεν μπόρεσε να πραγματοποιηθεί λόγω ματιών.

    Όλοι εμείς (βάζω και τον εαυτό μου μέσα, μια και είμαι πλέον απόστρατος), θα πρέπει να θυμόμαστε ότι αυτά τα παιδιά που πέταξαν στα σύννεφα και στη παντοτεινή ελευθερία, σήμερα το πρωί έφυγαν από το σπίτι τους για το στρατώνα και δεν φίλησαν φεύγοντας, ούτε γυναίκα ούτε παιδιά. Αυτά τα παιδιά που στη ματιά τους έχουν την Ελλάδα :
    Δεν έχουν το δικαίωμα ούτε να συνδικαλιστούν, ούτε να απεργήσουν, ούτε να διεκδικήσουν, ούτε να μιλήσουν, ούτε να διαμαρτυρηθούν. Δεν γνωρίζω τι βαθμό είχαν, αλλά ο λοχαγός των δώδεκα χρόνων, παίρνει 1400 ευρώ.

    Γιατί τα γράφω. Διότι αύριο όλοι μας θα τους ξεχάσουμε. Οι γυναίκες τους όμως θα πρέπει να αρχίσουν να τρέχουν για να αποδείξουν ότι έπεσαν ένεκεν της υπηρεσίας, προκειμένου να πάρουν την συνταξή τους για να μεγαλώσουν τα παιδιά τους. Και αν νομίζετε ότι αυτό είναι αυτονόητο, γελιέστε πλάνη μεγίστη. Έχω προσωπική άποψη για το πόσο χρονοβόρες και ψυχοφθόρες είναι αυτές οι διαδικασίες.

    • axroistos avatar
      axroistos @ Βασίλης 30/07/2010 22:04:28

      Η χήρα με τα 4 παιδιά δικαιούται την σύνταξη του άντρα της μετά τα 65;
      Δικαιούται πλήρη σύνταξη ή κομμένη γιατί δεν συμπλήρωσε τα χρόνια ο πιλότος;

      Όταν άλλαζαν το ασφαλιστικό κοιμόμασταν, ούτε 2-3 μέρες συνεχόμενη απεργία δεν έγινε.

      • Mak avatar
        Mak @ axroistos 30/07/2010 22:18:04

        Πλάκα κάνεις...

        Ισχύει αυτό για μετά τα 65 και για τέτοιες περιπτώσεις;;;;;

        Είναι δυνατόν;;;;

  15. neos agrotis avatar
    neos agrotis 30/07/2010 14:59:26

    Οτι πετάει πέφτει.Ελεγχο έκαναν μετά απο συντήρηση. Είναι τα "τυχερά" του επαγγέλματος αυτά. Να σημειωθει οτι η συντήρηση των απατσι στην συγκεκριμμενη μονάδα επιβλέπεται απο αμερικανους.
    Ο Θεος να τους αναπαυσει.

    • Mak avatar
      Mak @ neos agrotis 30/07/2010 16:25:25

      Διάβασα κάπου ότι ήταν καινούργιο το απάτσι.

      Αν τη συντήρηση την επιβλέπουν οι Αμερικάνοι και όπως λέχθηκε έπεσε από μηχανική βλάβη, τότε πρέπει το ελληνικό κράτος να τους κόψει τον κώλο!

      Τους 2 πιλότους δεν μπορούν να τους αναστήσουν, αλλά να πληρώσουν αποζημίωση στις οικογένειες τους και το ελληνικό κράτος που έχασε 2 πολύτιμα στελέχη, μπορούν.

      Χώρια που θα πρέπει να μας δώσουν τουλ. ένα απάτσι τζάμπα για αντικατάσταση αυτού που έπεσε, αν ισχύουν τα παραπάνω.

  16. tpe avatar
    tpe 30/07/2010 15:02:38

    Αν κι απλός στρ, υπηρέτησα το μεγαλύτερο μέρος της θητείας μου στο ΤΕΕΠ. Θερμά συλλυπητήρια από ένα πρώην στρ τους. Ξέρουμε τα ονόματά τους;

  17. Οδυσσέας avatar
    Οδυσσέας 30/07/2010 16:29:50

    Θερμά συλλυπητήρια στις οικογένειές τους.
    Εγώ έχω ένα απλό ερώτημα: απ' όσο λένε οι πληροφορίες, το ελικόπτερο είχε ειδοποιήσει το αεροδρόμιο για το πρόβλημα όντας σε ύψος 3.000 ποδών, και οι χειριστές κατάφεραν να το φέρουν πίσω. Τον έλεγχο τον έχασαν στο τέλος, και έπεσαν από 30 περίπου πόδια ύψος (15 μέτρα), άρα δε σκοτώθηκαν από την πτώση, αλλά απανθρακώθηκαν από τη φωτιά που ξέσπασε μετά.
    Και τώρα το ερώτημα: δεν έπρεπε το αεροδρόμιο να βρίσκεται σε ετοιμότητα; Δεν έπρεπε να υπάρχουν πυροσβεστικά οχήματα κοντά στο διάδρομο, πανέτοιμα να επέμβουν; Είναι δυνατόν οι άνθρωποι να φέρνουν το ελικόπτερο πίσω και να καίγονται ζωντανοί μέσα στο αεροδρόμιο;
    Κρίμα, πολύ κρίμα.

  18. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 30/07/2010 16:35:37

    Καλό ταξίδι στους πιλότους μας.
    Συλλυπητήρια στις οικογένειες και στους δικούς τους ανθρώπους που μένουν να τους θυμούνται.
    Ορισμένοι από εμάς και σας θυμούνται και σας ευχαριστούμε για όσα μας προσφέρετε με όσα ελάχιστα υλικά και ηθικά μέσα σας παρέχουμε.

  19. tpe avatar
    tpe 30/07/2010 16:45:00

    @Οδυσσέας:
    Καλά... Περίμενε εσύ... Ξέρεις σε ποια χώρα ζεις;;;; Ξέρεις ποιοι οδηγούν τα πυροσβεστικά; Ποιοι έχουν υπηρεσία πυροσβέστη; Τι κάνουν εν ώρα υπηρεσίας; Βλέπεις κανένα στρατιωτικό όχημα εκεί γύρω;
    Αεροπορία Στρατού όταν τουλάχιστον, πήγα εγώ, (και τώρα μάλλον χειρότερα είναι!) σημαίνει ένα και μόνο πράγμα: χορτοκοπτικό κι άγιος ο θεός.
    Ξέρεις τι είδους εκπαίδευση είχαν οι "πυροσβέστες;" Θα σου πω εγώ: "Παίδες, αυτό είναι το όχημα τάδε, η αντλία, μπλα, μπλα, μπλα, μπλα, μπλα, μπλα...
    Οι πιο τυχεροί έσβηναν και καμιά "μεγάλη" φωτιά από ξύλα, όχι JP8 και πυρομαχικά, σε... βαρέλι...
    Άστα. Οι "τρελοί" που τα πετάνε έχουν πραγματικά βαριά καρύδια... Κρίμα στα παιδιά.

  20. Felix avatar
    Felix 30/07/2010 16:58:01

    Συλληπητηρια στις οικογενειες των πιλοτων. Υπηρετησα μερος της θητειας μου εκει και μονο καλα λογια εχω να πω για τα στελεχη. Αλητες σαν τους ΠΑΣΟΚΟΥΣ και τους ΝΕΟΔΗΜΟΚΡΑΤΕΣ δεν μπορουν να καταλαβουν τι ζορι τραβαει το μονιμο προσωπικο στις ενοπλες δυναμεις. Ο Ακης και ο καθε Ακης πλουτισε με τις υπογραφες που εβαζε. Ολοι αναρωτηθηκαν για την περιουσια του Ακη για 3-4 μερες μετα το ξεχασαν. Κανεις δεν προβληματιστηκε τι υπογραφουν ολοι αυτοι οι αλητες για να βαζουν τα παιδια να σκοτωνονται. Ολο λιτοτητα και μετρα ειναι οι απατεωνες μεχρι να τα παρει ο κοσμος και να μην εχουν που να κρυφτουν. Καλο ταξιδι παλικαρια.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Felix 30/07/2010 17:16:49

      Όταν λες αλήτες σαν τους ΝΕΟΔΗΜΟΚΡΑΤΕΣ τι εννοείς? Γιατί όταν ήμουν φαντάρος μόνο όσα παιδιά είχαμε δεξιές καταβολές συμμεριζόμασταν τους μονίμους, όλες οι...προοδευτικές δυνάμεις βαριόντουσαν να σηκώσουν το πόδι τους...

      • Felix avatar
        Felix @ TopGunZ 30/07/2010 18:14:41

        Εννοω τα κομματα που κυβερνησαν και μας εφτασαν εως εδω και αναγκαστηκαμε πολλοι να γινουμε μεταναστες για αναζητηση εργασιας. Δεν εχω προβλημα με τον απλο κοσμο που τους ψηφιζει. Ενδεικτικα Ο Βουλγαρακης και η Ντορα και αλλοι παρομοιοι τσαρλατανοι της πολιτικης νομιζω σου κανουν? Επισης δεν θα απολογηθω για καθε φρουτο που αυτοαποκαλειται προοδευτικοσ. Τη γνωμη μου εκφραζω. Επισης εγω που δεν εχω δεξιες καταβολες εκανα καλες φιλιες στο στρατο με καποιους αξιωματικους που τις κραταω ακομη. Αντιθετα ειχα κατι καμαρια φανταρους στελεχη της ΟΝΝΕΔ που εκβιαζαν τους αξιωματικους να τους βγαζουν εξω με τροπο απεριγραπτο. Εχω βυσμα και θα σε στειλω σον Εβρο και αλλα ωραια. Πιθανον να τα ξερεις και εσυ. Ειναι προφανες οτι τετοια καραγκοζιλικια δεν τα κανουν μονο ΝΔ βεβαια. Ειναι καθαρα θεμα ανθρωπου. Τελοσπαντων ας σκεφτουμε μονο πως γελανε μαζι μας οι ξενοι που μας πουλανε τα υποβρυχια που γερνουν, τα τανκς που μπαζουνε νερα και τα ελικοπτερα που πεφτουν. Αλλα δεν φταιμε εμεις παρα οι μαυρογιαλουροι, οι οποιοι θησαυριζουν κιολας απο τις προμηθειες.

      • trampakoulas avatar
        trampakoulas @ TopGunZ 30/07/2010 20:49:56

        Οπα ρε πατριωτη... Εχεις και πατριωτομετρο στο σπιτι σου...?

    • Tassos avatar
      Tassos @ Felix 30/07/2010 21:38:33

      Εχεις δίκιο. Εγώ είμαι ΝΔ και δεν τραβάω κανένα ζόρι για τους μόνιμους. Εντελώς αξιολογικά και χωρίς ίχνος εμπάθειας, τους έχω γραμμένους.

  21. donaE avatar
    donaE 30/07/2010 18:21:01

    Λυπαμαι.Ελπιζω να βοηθησουν τις οικογενειες τους,μην μπλεξουν με τους νομους...

  22. fantomas avatar
    fantomas 30/07/2010 21:42:01

    οπως ειχε πει καποτε και ενας καλος φιλος......
    ΄΄εαν χασεις το ουραιο...... αστα να πανε.....''

  23. Μπόκιας Βασίλειος avatar
    Μπόκιας Βασίλειος 30/07/2010 21:45:12

    Τέτοιων Ανδρών ο θάνατος, θάνατος δε λογιέται.. Αθάνατοι

  24. The Saint avatar
    The Saint 30/07/2010 23:15:13

    Συγγνώμη, μου επιτρέπετε μιά εντελώς χαζή ερώτηση, μιάς και τυγχάνω κάπως άσχετος με το θέμα?
    Οι πιλότοι των ελικοφόρων, και δή αυτών σαν τα Apache, τα οποία είναι και πιό γρήγορα αν δεν απατώμαι, δεν φέρουν αλεξίπτωτα?

    • The Saint avatar
      The Saint @ The Saint 30/07/2010 23:18:37

      Προσοχή δίνω έμφαση και μόνο γιά τα Apache, γιατί γνωρίζω ότι οι πιλότοι κάθονται ο ένας πίσω απο τον άλλον, ο πίσω μάλιστα σε διαφορετικό ύψος, και τα γυάλινα κουβούκλια τους έιναι σαν αυτά των αεροσκαφών...

  25. Μαυρη Αντιδραση avatar
    Μαυρη Αντιδραση 30/07/2010 23:19:12

    Ρωταω εγω ενας χαζος Ελληνας... Επισκευαζονται ανταλλακτικα ενω απαγορευεται ρρητα απο τις κατασκευαστικες εταιρειες? Ανακαλυψναν πως πρεπει να κανουν "οκονομια" οχι στις μιζες φυσικα αλλα στα ανταλλακτικα και στις επισκευες? γινεται ελεγχος αν αντικατεσταθησαν τα απαιτουμενα ανταλλακτικα η αν επικρατει η λογικη "αφου ειναι καλο δεν θελει αλλαγμα"? Το επιπεδο εκπαιδευσης τοσο των μηχανικων οσο και των χειριστων παραμενει ψηλο? Εκπαιδευτικα σεμιναρια και επανελεγχος των λιστων επικευης γινεται και απο ποιον? Ο παπουλιας δε βαρεθηκε να εκφραζει να εκφραζει τη λυπη του γενικως? λυπη για το ΔΝΤ λυπη για τα οικονομικα μετρα λυπη για τις συνταξεις λυπη γιατους χειριστες... Λυπη γι αυτη τη κυβερνηση δε θα εκφραση και να σηκωθη να παη σπιτακι του ?

  26. Μαυρη Αντιδραση avatar
    Μαυρη Αντιδραση 30/07/2010 23:29:09

    @Felix Σε γενικες γραμμες καπως ετσι ειναι φιλε μου μονο που τη πρωτοκαθεδρια την εχουν δυστυχως ολες οι κομματικες νεολαιες ΟΛΕΣ και οι αξιωματικοι εχουν μετατραπει σε ισσοροπιστες...οσοι φυσικα δεν ειναι γλειφτες...Τωρα δε με τη καταργηση της αρχαιοτητας που ανακαλυψε ο Μπενι και θα προαγονται "οι αξιολογοι" οπως ειπε παρακαπτοντας την ιεραρχια δηλαδη αυτοι που γλειφουν καλυτερα η αυτοι που ειναι της "ιδιας φιλοσοφιας η της ιδιας λεσχης"...Ομως επειδη οσοι ετυχαν να υπηρετησουν επι Γερο Καραμανλη μαλλον "υπεφεραν" ειδικωτερα οσοι ανηκαν στο κομα του με τη φιλοσοφια πως "οταν λεμε εξω τα κοματα απ το στρατο δε μπορουν οι δικοι μου να εισαγουν το κοματισμο"...Το ιδιο γινοταν κι αν σε συνελαμβαναν για αφισοκοληση η σε καυγα νεολαιων...Απο τοτε που ο αλλος Παπανδρεου εφαρμοσε το δογμα "πως οι στρατιωτες ειναι ενστολοι πολιτες" ενω προηγουμενα ισχυε πως ο στρατιωτης εχει αναστολη της πολιτικης ιδιοτητας, αρχισε το πραγμα να σαπιζει και να βρωμαεισε συνδυασμο με την μεταγενεστερη υποβαθμιση του επιπεδου εκπαιδευσης των στρατιωτικων σχολων,Τωρα δε που θελουν να τις καταργησουν και να εφαρμωσουν νεα συστηματα με προσληψη απλων πτυχιουχων ... μαλλον σοβαρες επιφυλαξεις και φοβους για πληρη διαλυση μπορω να εκφρασω

  27. jeffrey avatar
    jeffrey 30/07/2010 23:40:21

    Κρίμα τα παληκάρια....Τα 'φαγε ο Μπένυ.
    Βενζίνη είχε???

  28. enas perastikos avatar
    enas perastikos 31/07/2010 00:10:07

    Η Τεχνική Βάση στη Πάχνη Μεγάρων διαθέτει πιστοποίηση JAR 145?

    • fantomas avatar
      fantomas @ enas perastikos 31/07/2010 14:11:11

      τι ειναι αυτα που ρωτας?
      πιπερι στην γλωσσα !!!!

  29. ΠΑΣΟΚ-ΛΑΟΣ-MEGA avatar
    ΠΑΣΟΚ-ΛΑΟΣ-MEGA 31/07/2010 16:44:52

    γι'αυτο παιδακια οσα και να παιρνουν οι πιλοτοι μαχητικων, οι ελεγκτες εναεριας κυκλοφοριας και οι μηχανικοι αεροσκαφων για μενα ειναι λιγα.

  30. eo avatar
    eo 31/07/2010 17:09:30

    οχι κανενα ελικοπτερο σενπαραγωγη δεν διαθετει αλεξιπτωτο (λογω του στροφειου κλπ κλπ) ωστοσο διαθετουν συστηματα αποσβεσης ωστε να αυξανοναι σημαντικα οι πιθανοτητες επιβιωσης σε συντριβη.
    παντως δοκιμη μετα απο συντηρηση - καποια μ32$@# καναν στην συντηρηση 90%...

    • ΕΛΛΑΣ avatar
      ΕΛΛΑΣ @ eo 04/08/2010 07:14:03

      eisai oti na nai !

      http://www.youtube.com/watch?v=ZoKkaOZVnD4

      kai fusika exei ektinasomeno kathisma! alla pasok exoume , apache eprepe na paroume!

      Telika autoi oi pasoktsides den exw katalavei akoma apo pou proerxontai!

      O laos den exei epipedo telika gia na tous psifizei!