#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/01/2011 16:39
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σοβαρά επεισόδια στον Άγιο Παντελεήμονα



Σοβαρά επεισόδια σημειώθηκαν το απόγευμα στον Άγιο Παντελεήμονα.

Νωρίτερα πραγματοποιήθηκε αντιρατσιστικό συλλαλητήριο με τη συμμετοχή εκπροσώπων από την ΑΔΕΔΥ, το ΕΚΑ και συλλόγων καθηγητών (ΕΛΜΕ) από τα γυμνάσια και λύκεια της Αθήνας.

Αμέσως μετά ξεκίνησε η πορεία που ακολούθησε την διαδρομή Πανεπιστημίου, 3ης Σεπτεμβρίου, Μάρνη και Αχαρνών. Στόχος ήταν να πραγματοποιηθεί στον Άγιο Παντελεήμονα  εκδηλώσεις και συναυλία.

Όταν οι διαδηλωτές έφθασαν στη συμβολή των οδών Αχαρνών και Δεριγνύ, αντίκρισαν παρατεταγμένα λεωφορεία της Ελληνικής Αστυνομίας, που εμπόδιζαν την πρόσβασή τους στην πλατεία του Αγίου Παντελεήμονα.
Από την άλλη πλευρά της Αχαρνών ήταν συγκεντρωμένα εκατοντάδες, κυρίως κάτοικοι περιοχών του κέντρου ενώ εντός της πλατείας ήταν παραταγμένα και άτομα που έφεραν διακριτικά της «Χρυσής Αυγής» που φώναζαν συνθήματα κατά των μεταναστών. Από νωρίς το πρωί, κάτοικοι της περιοχής πήγαν στην πλατεία για να εμποδίσουν την εγκατάσταση των μικροφωνικών εγκαταστάσεων και της εξέδρας, ώστε να εμποδίσουν την πραγματοποίηση των εκδηλώσεων.

Παράλληλα, η Αχαρνών ήταν γεμάτη από προκηρύξεις που ανέφεραν: «Ελληνες πολίτες της Αθήνας, όχι στον αφανισμό των ελληνικών επιχειρήσεων. Φέρτε πίσω τα κλεμμένα. Αντίδραση, Αντίσταση, Εξέγερση. Εξω οι λαθρομετανάστες από την Ελλάδα. Ελεύθερες, ανθρώπινες, ελληνικές γειτονιές».

Η παρουσία της ΕΛ.ΑΣ. στην πλατεία του Αγίου Παντελεήμονα ήταν ισχυρή, προκαλώντας σε μερικές περιπτώσεις έντονη αντίδραση των παρευρισκόμενων.

Την επεισόδια ξέσπασαν γύρω στις 16.30 το απόγευμα. Δακρυγόνα έπεσαν σχεδόν μέσα στον ιερό ναό, όπου ο ιερέας διέκοψε την λειτουργία του εσπερινού. Η αστυνομία προχώρησε σε δύο συλλήψεις και 13 προσαγωγές.

«Ξεπουλημένους προδότες συνδικαλιστές» και «προσκυνημένους ραγιάδες» χαρακτηρίζει τους συμμετέχοντες στο αντιρατσιστικό συλλαλητήριο η “Επιτροπή κατοίκων Αγ. Παντελεήμονα” και σημειώνει ότι «με όπλο τη σημαία μας και κάστρο την ψυχή μας» θα «βάλουμε τέλος στον εφιάλτη των λαθρομεταναστών».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 15/01/2011 16:52:12

    Έξω οι λαθρομετανάστες.

    • apelpismenos avatar
      apelpismenos @ Orestios 15/01/2011 18:05:29

      Ποιός θα τους βγάλει φίλε έξω από την χώρα εγώ και εσύ από τον καναπέ? Η ο jeffry και η παρέα του να μην ξεχάσω και τον κύριο καθηγητή Παυλόπουλο με την αλήστου μνήμης δήλωση οι μετανάστες θα μας γονιμοποιήσουν! Αν δεν κατεβούμε όλοι στους δρόμους δεν θα αλλάξει τίποτα.

    • Ντίνος avatar
      Ντίνος @ Orestios 15/01/2011 21:03:27

      Εγω πάντως έκανα αυτό που πρότειναν κάποιοι.
      Πήρα στο σπίτι μου έναν αφγανό, τη γυναίκα του και το ένα τους παιδάκι.
      Περα της ευγνωμοσύνης, δουλεύουν για μένα για ένα πιάτο φαϊ συν λίγα λεφτά που μπορώ να τους δώσω για όσα κάνουν για μένα. Μου έχει φτιάξει τους φράχτες και τις ξερολιθιές, βοσκάει τα γίδια, αρμέγει, πήζει τυρί, όλα.
      Μακάρι να ερχόταν και άλλοι πεντε έξι στο χωρί μου

      • Α avatar
        Α @ Ντίνος 16/01/2011 15:11:55

        Ντίνο ,πες μου όνομα διεύθυνση κατοικίας και τηλέφωνο να σου στείλω , μετρικούς ακόμα να εκμεταλλεύεσαι και να τους έχεις στη δούλεψη σου ανασφάλιστους !!! Και κατηγορείτε άλλους και άλλους για ρατσισμό ! Και όταν θα έρθει η ώρα για να ξεσηκωθούνε να δεις τι θα κάνουν αυτοί για εσένα και την οικογένεια σου ,πόσο ανθρωπιστές , προοδευτικοί και πόσο καλά θα σου φερθούνε και θα σε «εκτιμήσουν» ! Είστε καταδικασμένοι να σφαγιαστείτε από τις ορδές των Μογγόλων .Κρίμα ,κρίμα ,κρίμα.

      • προβοκατορας avatar
        προβοκατορας @ Ντίνος 16/01/2011 21:21:00

        Ντινο ελληνες δεχεσαι ή εισαι ρατσιστης?
        Ειμαι καλο παιδι και δουλευτερας

  2. Αδιάλλακτος Πολιτικάριος avatar
    Αδιάλλακτος Πολιτικάριος 15/01/2011 17:02:12

    Το παρακράτος σε πλήρη δράση (βλ. Κωνσταντίνου)...

    Μέχρι πότε θα κάνουν κουμάντο στους δρόμους της Αθήνας τα μπάσταρδα του Σόρους???

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Αδιάλλακτος Πολιτικάριος 15/01/2011 18:42:38

      Oσο θα ειναι περισσοτεροι και θα μπορουν να επικρατουν στις συγκρουσεις.Για να αλλαξει η κατασταση θα πρεπει να μειωθει η επιρροη των υποστηρικτων της λαθρομεταναστευσης που ειναι ΟΛΑ τα κομματα της αριστερας.
      Οσο εχει επιρροη η αριστερα στη χωρα αυτη δεν θα αλλαξει τιποτα.

      • Ανώνυμος avatar
        Ανώνυμος @ ψυχραιμια 15/01/2011 18:55:44

        Μαρέσει που λέγεσαι ψυχραιμία

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ Ανώνυμος 15/01/2011 19:08:57

          Αυτο που εγραψα ηταν απολυτως ψυχραιμο και ακριβες.Ο φιλος ρωτησε μεχρι ποτε θα κανουν κουμαντο στους δρομους της Αθηνας τυποι σαν τιν Κωνσταντινου και του απαντησα οτι ολα τα κομματα της αριστερας στηριζουν τους λαθρομεταναστες.Αν εσυ ξερεις ΕΝΑ κομμα της αριστερας που να μην τους στηριζει να το πεις για να το πληροφορηθουμε.

          • drazen avatar
            drazen @ ψυχραιμια 16/01/2011 21:10:41

            ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΡΕ ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ...ΜΟΡΦΗ!ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΑ ΤΗΣ ΑΡΙΣΤΕΡΑΣ ΣΕ ΜΑΡΑΝΑΝ...Η Ν.Δ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ,5ΧΡΟΝΙΑ+,ΤΙ ΕΚΑΝΕ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΤΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ???Η ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΝΟΜΟΥΣ,ΠΟΥ ΚΑΤΑΧΡΗΣΤΙΚΑ ΟΝΟΜΑΖΕΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ.ΟΜΩΣ Η ΑΡΙΣΤΕΡΑ,ΔΕΝ ΚΥΒΕΡΝΑΕΙ...

  3. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 15/01/2011 17:11:13

    Θέμα χρόνου ήταν να συμβεί, αφού επιτράπηκε σε όσους υποθάλπουν τους λάθρο να πάνε και να προκαλέσουν τους κατοίκους που υποφέρουν.

    Μέχρι να τελειώσουν οι συγκρούσεις, μην κάνει εντύπωση σε κανέναν αν έχουμε κάτι χειρότερο. Εδώ που φτάσαμε, μην πω ότι... χρειάζεται κιόλας.

  4. Misha avatar
    Misha 15/01/2011 17:19:07

    Το ΑΝΤΙ πρόλαβε τα συμβάντα με το άρθρο “Οι ελίτ που κινδυνεύουν με ανατροπή αντιδρούν με το χαρτί της τρομοκρατίας και της λαθρομετανάστευσης”.

    Πριν στεγνωσει το μελάνι, ήλθε κι έδεσε το γλυκό των συλλήψεων των «τρομοκρατών» με τις εμφύλιες συγκρούσεις για το μεταναστευτικό.

    Πισσα και πουπουλα στους ρουφιάνους της Ασφάλειας

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Misha 15/01/2011 19:01:56

      Δεν είναι εμφύλιες συγκρούσεις, πρόκειται για σύγκρουση μεταξύ Ελλήνων και ελληνόφωνων αριστεριστών νεοταξιτών. Ούτε οι ίδιοι δεν θεωρούν τους εαυτούς τους Έλληνες. Άρα, για ποια εμφύλια σύγκρουση μιλάμε;
      Περνούσαν και χτες από τον εμπορικό δρόμο της γειτονιάς μου κάτι άπλυτα με κοτσίδες μαζί με κάτι άθλια υστερικά γκομενάκια με ντουντούκες (γιατί ήταν 5 τσογλάνια μόνο, οπότε ήθελαν να κάνουν μπούγιο) και καλούσαν στο συλαλλητήριο.
      Λες και δεν έχουμε αρκετά κουτοπόνηρα πακιστανά εδώ στα δυτικά και θέλουμε και άλλα...

      • Misha avatar
        Misha @ ΒΙΣ 15/01/2011 19:12:27

        ΒΙΣ

        Δε χρειάζεται να το τραβάς έτσι γιατί μετά θα ψάχνουμε πόσο Έλληνας ήταν ο πατέρας του Γ.Ράλλη, ο καραδεξιός Ιωαννίδης, οι λεβέντες στρατόταβλοι του ΕΑΤ-ΕΣΑ και πάει λέγοντας....

        Οι Παστόκοι τραβάνε το σκοινί προς τη δημιουργία εμφύλιων συγκρουσεων με αφορμή το μεταναστευτικό, για να αποπροσανατολισουν τον κόσμο από το κατοχικό μνημόνιο!!!
        Δεν το βλέπετε;Μπαμ κάνει από χιλιόμετρα!!!

  5. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 15/01/2011 17:30:33

    Έριξαν χημικά μέσα στην Εκκλησία.

    Αναμενόμενο, αλλά καλό είναι που έγινε γιατί διέλυσε το ψέμα δήθεν ότι τους ενδιαφέρει να αποκαταστήσουν το Ιστορικό Κέντρο από την πορνεία και τις λινάτσες και να λύσουν το πρόβλημα του δουλεμπορίου.
    Κανένα πρόβλημα δεν θα λυθεί, καμία εγκληματικότητα δεν πρόκειται να σταματήσει.
    Το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι φθηνοί δούλοι διότι οι Έλληνες είναι ακόμα λίγο ακριβότεροι και κρέας για τα μετόπισθεν.

    • Orestios avatar
      Orestios @ αλλενάκι 15/01/2011 17:43:02

      +1000

      Αντίσταση στη χούντα

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ αλλενάκι 15/01/2011 17:43:03

      Αλήθεια, μετά από τη μετατροπή του ναού σε παλκοσένικο με τη συναίνεσή του, τι έχει να πει ο λαλίστατος αρχιμανδρίτης εφημέριος του ναού τώρα που έγινε και πεδίο εξάσκησης των "σοσιαλιστικών" ΜΑΤ;

      • ήγγικεν avatar
        ήγγικεν @ Αυριανιστής 15/01/2011 19:55:17

        Έχει αλλάξει εφημέριο ο Άγιος Παντελεήμονας. Δεν είναι αυτός που νομίζεις, όντως προκλητικός κατά των Ελλήνων κατοίκων. Τον έκασναν βοηθό Επίσκοπο, σαν ανταμοιβή, στα Καλάβρυτα, αλλά τα παράτησε κι εκεί. Ήταν πολύ πατριώτης για τα γούστα του ο Καλαβρύτων.

        • ΒΙΣ avatar
          ΒΙΣ @ ήγγικεν 15/01/2011 20:30:20

          Τα έχεις μπερδέψει. Αυτός που έγινε βοηθός επίσκοπος στα Καλάβρυτα και τώρα πήρε μετάθεση στη μητρόπολη Νικαίας ήταν ο Προκόπιος Πετρίδης. Είναι τώρα βοηθός επίσκοπος στη Νίκαια. Καλός άνθρωπος, σοβαρός κληρικός αλλά στην κοσμάρα του, ούτε είχε καταλάβει τι παιζόταν στην περιοχή. Είχε διοριστεί εκεί επειδή ξέρει ρώσικα, αλλά όταν άρχισαν να πλακώνουν οι Αφροασιάτες και ο κόσμος να αγανακτά, εκείνος αρκέστηκε σε "πατρικές παραινέσεις" εκ του ασφαλούς προς τους ενορίτες, που έβλεπαν τις ζωές τους να καταστρεφονται. Γενικά, έχω την εντύπωση, επειδή τον έχω δει και ως επίσκοπο, ότι είναι στην κοσμάρα του.
          Αφήνω που τον εκμεταλλεύτηκαν κάργα κάποιοι αριστερούληδες δημοσιογράφοι τύπου Τσίμα και Θεοδωράκη.
          Αυτός που είναι τώρα, ο παπα-Μάξιμος Παπαγιάννης, είναι ξύπνιος άνθρωπος και στέκεται όσο μπορεί στο πλευρό των ενοριτών του.

          • Misha avatar
            Misha @ ΒΙΣ 15/01/2011 21:15:09

            Μην είσαι άδικος με τον π.Προκόπιο.
            Και καλός άνθρωπος ειναι και ακέραιος κληρικός.
            Και εν πάση περιπτωσει οσο καιρό ήταν ο ίδιος προϊστάμενος , δεν έγινε μουσική σκηνή η εκκλησία.

    • Ανώνυμος avatar
      Ανώνυμος @ αλλενάκι 15/01/2011 18:57:21

      Το μόνο που με κάνει να λυπάμε είναι ότι δεν ήταν ο Νταλάρας μέσα στην εκκλησιά

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ Ανώνυμος 15/01/2011 19:03:16

        Ο αρχιμανδρίτης του Αγίου Παντελεήμονα έχει κρατήσει καλή στάση και στάθηκε στο πλευρό των κατοίκων. Αλλά δεν μπορεί να κάνει πολλά όταν ο προϊστάμενός του, ο ψευδοαρχιεπίσκοπος, είναι πουλημένος στους νεοταξίτες.

    • loretta avatar
      loretta @ αλλενάκι 15/01/2011 22:56:01

      ....στις εκκλησιες τολμουν και μπαινουν να ριξουν χημικα και να συλλαβουν.....στα πανεπιστημια ΤΟΛΜΟΥΝ??? αλλα ξεχασας...εκει υπαρχει το ΑΣΥΛΟ..για καθε αναρχικο...δολοφονο μαφιοζο βιαστη...τρομοκρατη...και οτι συναφι ξεφυτρωνει...!!!

  6. ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. 15/01/2011 17:34:35

    ΟΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΗΝ ΤΥΝΗΣΙΑ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.Ο ΓΑΠ ΚΑΙ Η ΠΑΡΕΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΔΗΘΕΝ ΑΝΤΙΡΑΤΣΙΣΤΗΣ ΝΥΧΤΑ ΘΑ ΦΥΓΟΥΝ.ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ Η ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΣ.

  7. chrisovergis avatar
    chrisovergis 15/01/2011 17:36:31

    Είναι άκρος προκλητικό και αδιανόητο να γίνετε αντιρατσιστικό συλαλητήριο σε μια περιοχή που οι ντόπιοι κάτοικοι έχουν τεράστιο πρόβλημα απο τους λαθρομετανάστες, ας τους πάρουν στις γειτονίες όλοι αυτοί οι φιλέσπλαχνοι "αντιρατσιστές". Οι κάτοικοι της περιοχής δεν πάσχουν απο ξενοφοβία ...ζούν όμως με τον φόβο των ξένων καθημερινά!!!

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ chrisovergis 15/01/2011 19:06:34

      Τόσα χρόνια στον Άγιο Παντελεήμονα ήταν εγκατεστημένοι Πολωνοί, Αλβανοί, Ρώσοι, Ρουμάνοι, Βούλγαροι, Γεωργιανοί. Στο υπόγειο της εκκλησίας, σε παρεκκλήσι, γινόταν λειτουργία στα ρωσικά. Κανείς Ελληνας δεν διαμαρτυρήθηκε, το λένε και οι ίδιοι οι κάτοικοι ότι με τους μετανάστες δεν έχουμε πρόβλημα συλλήβδην.
      Το πρόβλημα λέγεται Αφγανοί, Σομαλοί, Νιγηριανοί και λοιποί από ανάλογες χώρες. Για να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους. Και όχι λόγω χρώματος, για να μην παρεξηγηθώ. Τόσα χρόνια ζούσαν στους Αμπελόκηπους μαύροι κόπτες χριστιανοί από την Αιθιοπία, κανείς δεν διαμαρτυρήθηκε.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ chrisovergis 15/01/2011 20:29:42

      Έχουν λυσάξει α) με την αυτοοργάνωση των κατοίκων και β) με την άρνησή τους να καπελωθούν από την πρακτορίστικη Χρυσή Αυγή, που στόχο της έχει την ιδεολογική συκοφάντηση κάθε πατριωτικής κίνησης.

      Δεν τους κάθεται καθόλου καλά ο Άγιος Παντελεήμονας. Είναι ακριβώς αυτές οι συμπεροφιρές αντίστασης που τους χαλούν τα σχέδια.

      Χωρίς πλάκα, η αίσθησή μου εμένα είναι ότι στον Άγιο Παντελεήμονα παίζεται το μέλλον της Ελλάδας.

      Δεν σας λέω ψέματα, μου 'ρχεται να μετακομίσω στον Άγιο Παντελεήμονα για να ενωθώ με τους υπόλοιπους...

      • Misha avatar
        Misha @ Επώνυμος 15/01/2011 21:08:10

        Φίλε Επώνυμε

        Να μετακομίσεις στον Κολωνό, κοντά στην Κιβωτό του Κόσμου, εκεί που ένας νέος παπάς κάνει δουλειά στις καρδιές των ανθρώπων, χωρις να ξεχωριζει χρωμα, θρησκεία, φύλο...

        Κι αν πάς στον Αγ.Παντελεήμονα,να πηγαίνει και τα μεσημέρια στα συσσίτια που μοιράζονται στους εινασμένους, έλληνες και ξένους...

        Έτσι , ίσως, θα ενωθείς καλύτερα με τους...υπόλοιπους...
        Ποιους υπόλοιπους θα το αποφασίσεις εσύ...

        • Επώνυμος avatar
          Επώνυμος @ Misha 15/01/2011 21:11:46

          Μακάρι να ήμουν τόσο καλός Χριστιανός, Μίσα.

  8. Hellas-Orthodoxy avatar
    Hellas-Orthodoxy 15/01/2011 17:39:08

    Αναφερετε οτι κοντεψαν να φανε ξυλο οι Βουλευτες Λαος Γεωργιαδης και Πλευρης,που παρουσιαστηκαν στην Πλατεια με τη συνοδεια μπραβων για να πουλησων πατριωτιλικι στους κατοικους,αλλα μετα το κραξιμο τραπηκαν σε ατακτη φυγη!

    • Orestios avatar
      Orestios @ Hellas-Orthodoxy 15/01/2011 17:43:47

      Αυτά είναι μορμολίκια.
      Μακρυά από Πλέυρηδες και Γεωργιάδηδες.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Hellas-Orthodoxy 15/01/2011 17:49:56

      Έφαγαν κράξιμο γιατί ψήφισαν υπερ της κατοχής.

      • vel avatar
        vel @ αλλενάκι 15/01/2011 18:22:04

        ΑΚΡΙΒΩΣ!!

      • Dal avatar
        Dal @ αλλενάκι 15/01/2011 18:37:40

        Συγχαρητητήρια!!!

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Hellas-Orthodoxy 15/01/2011 17:51:02

      Έπαθαν ό,τι αξίζει σε προδοτικά "εξαπτέρυγα" των νεοταξιτών μνημονιολάγνων. Ό,τι έσπειρε με τη στήριξή του στο μνημόνιο ο Καρατζαφέρης, θερίζει.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Hellas-Orthodoxy 15/01/2011 20:30:48

      Ζήτω! Όχι στο καπέλωμα!

      Μίσα, αν οι επιτροπές κατά των διοδίων έπαιρναν με τις πέτρες και το ΠΑΜΕ, δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να ταχθώ ανοιχτά υπέρ του κινήματος των διοδίων.

    • empedocle avatar
      empedocle @ Hellas-Orthodoxy 16/01/2011 11:53:24

      Αυτό δεν είναι δα και κακό !!

  9. Aris. A avatar
    Aris. A 15/01/2011 17:39:09

    Μόλις γύρισα από βόλτα στον Κεραμεικό.

    Είχα παρκάρει στην Ακομινάτου.

    Βρήκα το πίσω τζάμι του αυτοκινήτου μου σπασμένο. Δεύτερη φορά φέτος.

    Μπορείτε να πείτε στους κόπανους που διαδηλώνουν να με αποζημιώσουν.

    • Ανώνυμος avatar
      Ανώνυμος @ Aris. A 15/01/2011 18:59:43

      Αρούλη εγώ θα έλεγα να κυνηγήσεις τους αστυνομικούς που δεν κάνουν καλά την δουλειά τους. Αν για κάθε ζημιά κάναμε μια μύνηση στο τοπικο αρμόδειο τμήμα να δεις πώς θα είχαμε απόλυτη τάξη

      • Aris. A avatar
        Aris. A @ Ανώνυμος 15/01/2011 21:01:49

        Από ότι μας είπε κάτοικος της περιοχής είναι ιδιαίτερα συνήθες φαινόμενο να σπάνε καθημερινά αυτοκίνητα σε αυτόν τον κεντρικό δρόμο.

        500 μέτρα παραπάνω η δημοτική αστυνομία λιαζότανε στα αυτοκινητά της στην πλατεία μπροστά από τον σταθμό του Θησείου.

        Ζω για την στιγμή που θα ξεβρακώσουν κάποιον επώνυμο για να γελάσει λίγο το χειλάκι μου.

  10. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 15/01/2011 17:42:12

    κάτω τα χέρια από τους εισβολείς

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Δημήτρης 15/01/2011 17:47:22

      Απαπαπαπα, τι λόγια είναι αυτά; Άκου εκεί "εισβολείς"! Δε φοβάσαι τους Δημητράδες; Την κοντέσσα Νταλ' Άρα; Τον Παπούλια και τον Ιερώνυμο έστω;

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ Αυριανιστής 15/01/2011 19:08:35

        Τώρα μέχρι και ο Στέφανος Κασιμάτης, ο νεοφιλελεύθερος, έγραψε καθαρά ότι πρόκειται για εισβολή.
        Εγώ όπου σταθώ και όπου βρεθώ βλέπω ότι ο κόσμος είναι αγανακτισμένος με τους λάθρο και με τους ανθέλληνες ελληνόφωνους που τους υποστηρίζουν.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Αυριανιστής 15/01/2011 20:32:35

        Παπούλιας... Μου θύμισες το σύνθημα των κατοίκων: "Ο-λα-ός α-παι-τεί, ο-Πα-πού-λιας στο Γου-δί".

  11. Φωτεινή avatar
    Φωτεινή 15/01/2011 17:54:05

    Και η ΑΔΕΔΥ με τους λαθρομετανάστες; Και το παίζει ότι πολεμά για τα συμφέροντα των εργαζομένων; Μα όπου υπάρχει πληθώρα λαθρομεταναστών τόσο περισσότερα κεκτημένα των εργαζομένων χάνονται. Και μετά απορούν που δεν υπάρχει μεγαλύτερη συμμετοχή στα συλλαλητήριά τους κατά τις απεργίες; Όταν οι Έλληνες πνίγονται από τις ορδές των λαθρομεταναστών, θα έρθουν σε ένα συλλαλητήριο που απαιτεί τη νομιμοποίηση όλων των μεταναστών (όπως έγραφαν κάποια πανό); Δεν είναι και τόσο ηλίθιος ο Έλληνας να τρέχει ο ίδιος, για να καρπωθούν τα κερδισμένα οι λαθρομετανάστες που μας βλέπουν και με μισό μάτι (η συντριπτική πλειοψηφία τους).

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Φωτεινή 15/01/2011 18:44:06

      Οι αποφασεις της ΑΔΕΔΥ παιρνονται απο το Διοικητικο Συμβουλιο οπου υπαρχει πλειοψηφια ΠΑΣΟΚ και αριστερας που ειναι υπερ των λαθρομεταναστων.

  12. stam avatar
    stam 15/01/2011 17:56:02

    ...ο καθενας ας κουβαλα 5-10 μεταναστες να τους κερνα καφε στο κολονακι-ψυχικο-κηφισια-εκαλη-καστρι!!....

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ stam 16/01/2011 19:17:10

      Ναυτική τραγωδία εκτυλίχθηκε 30 ναυτικά μίλια δυτικά της Κέρκυρας, όταν το βράδυ του Σαββάτου το τουρκικό πλοίο «Χασάν Ρέις», το οποίο μετέφερε 263 παράνομους Αφγανούς μετανάστες προς την Ιταλία, άρχισε να μπάζει νερά και τελικά κόπηκε στα δύο. Το παραπλέον Ολλανδικό πλοίο «Μομέντουμ Σκαν» έσπευσε να περισυλλέξει τους ναυαγούς και τους μετέφερε στο λιμάνι της Κέρκυρας, όπου όμως διαπιστώθηκε ότι έλειπαν 22 επιβάτες.

      Ερώτηση: Γιατί δεν τους πήγε στην Ιταλία;

  13. Φωτεινή avatar
    Φωτεινή 15/01/2011 18:02:13

    Αφού είναι αντιρατσιστές όλοι αυτοί, γιατί δε διαμαρτύρονται και για το βάρβαρο ρατσισμό των Τούρκων κατά των Ελληνοκύπριων εγκλωβισμένων στα Κατεχόμενα; Γιατί δε διαμαρτύρονται για το ρατσισμό που δέχονται οι Έλληνες του Αγίου Παντελεήμονα; Μήπως ο "αντιρατσισμός" τους έχει ρατσιστικά κριτήρια φυλής και εθνικότητας ανάλογα με τα οποία και εκδηλώνεται με ρατσιστικές προτιμήσεις;

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Φωτεινή 15/01/2011 19:09:57

      Δεν είναι αντιρατσιστές, είναι ανθέλληνες. Ξεκάθαρα. Να το λέμε.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ ΒΙΣ 15/01/2011 20:34:35

        Μωρέ ούτε ανθέλληνες είναι. Κομπλεξικοί είναι που νομίζουν ότι είναι μαγκιά και "ανοιχτό πνεύμα" το να το παίζεις τάχατες υπεράνω και να μην υπερασπίζεσαι το έθνος σου και την πατρίδα σου. Μην μας πουν και εθνικιστούληδες, ας υποστηρίξουμε τον εχθρό καλύτερα.

        Δεν είναι ανθέλληνες, το πιστεύω αυτό. Ελάχιστοι είναι οι πραγματικοί ανθέλληνες, μετρημένοι στα δάχτυλα. Οι περισσότεροι είναι κομπλεξικούληδες.

        • MatrixRevolutionEra avatar
          MatrixRevolutionEra @ Επώνυμος 15/01/2011 20:40:37

          Δηλώνω "πατρίδα μου η γη" και είμαι ιν. Τους ξέρω αυτούς.

  14. Misha avatar
    Misha 15/01/2011 18:12:53

    Είναι θετικό το ξεμπρόστιασμα των Μπουμπούκων. Ειδικά δε ο φερώνυμος ,πάλαι ποτέ δωδεκαθεϊστής και νυν σύζυγος ξέκωλου, είναι ο καταλληλότερος για να παίξει τον ρόλο ζώντος πτυελοδοχείου.

    Ωστόσο οι κάτοικοι της βασανισμένης περιοχής πρέπει να αποφύγουν την χειραγώγηση από τα χρυσαύγουλα, από αυτό τον φασιστικό-αποκρυφιστικό συρφετό που παριστάνουν τους πατριώτες και δρουν ως άλλη Κου Κλουξ Κλάν, στενά συνεργαζόμενοι με το κράτος και το παρακράτος.

    Για δε τους μπάτσους, έδειξαν τι εκπροσωπουν πλέον όταν πρόσφατα , έδιωξαν τους έλληνες κατοίκους από τις πλατείες της πρωτεύουσας , για να τις παραχωρήσουν στους ταλιμπάν για να κάνουν επίδειξη θρησκευτικοπολιτικής ισχύος.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Misha 15/01/2011 18:18:29

      Για πες μας όμως και για τους λάθρο και τους προστάτες τους βρε Μίσα, όπως και για τον λαθρολάγνο εφημέριο του ναού. Δε φταίνε, ξέρεις, ούτε μόνο οι μπουμπούκοι, ούτε μόνο τα "χρυσαύγουλα" όπως τα λες. Μετά την προδοτική παρουσία Ιερωνύμου και Παπούλια στη λαθροσυναυλία, τι θα πεις αν όλη η ευρύτερη περιοχή Πατησίων και Κυψέλης μπάσει τα "χρυσαύγουλα" στη Βουλή; Άδικο θα έχει;

      • skeptiki avatar
        skeptiki @ Αυριανιστής 15/01/2011 18:27:03

        Θέλει λίγο παραπάνω προσπάθεια η διεκδίκηση δικαιωμάτων από το δίλημα προδότες η πράκτορες.

      • Misha avatar
        Misha @ Αυριανιστής 15/01/2011 18:30:43

        Αυριανιστή,

        ο εφημέριος του ναού έκανε μείζονα Α-Ν-Ο-Η-Σ-Ι-Α μετατρέποντας την εκκλησία σε πασοκική μπουζουκλερί.
        Εχω πει και γράψει και για τους ανόητους που παριστάνουν τους άθεους ή άθρησκους και διοργανώνουν συγκεντρώσεις μαινόμενων ταλιμπάν με τα κοράνια ανά χειρας, ενώ οι ίδιοι δεν έχουν πει ούτε μια λέξη συμπάθειας για τις σφαγές των χριστιανών στην Αίγυπτο, στο Ιράκ και σε άλλες ισλαμικές χώρες, ούτε συμπαραστάθηκαν στους εδω κόπτες όταν αυτοί οργάνωσαν ειρηνική συγκέντρωση διαμαρτυρίας για τις δολοφονίες, τις απαγωγές , τους βίαιους εξισλαμισμούς και γάμους, τις καταστροφές εκκλησιών και μοναστηριών που συμβαίνουν συνεχώς και αδιαλείπτως στην χώρα των Φαραώ τα τελευταία χρόνια.

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ Misha 15/01/2011 18:46:12

          Και δεν προκειται να συμπαρασταθουν.Οι μονοι που ησαν στη συγκεντρωση των κοπτων ησαν βουλευτες της δεξιας.

        • ΒΙΣ avatar
          ΒΙΣ @ Misha 15/01/2011 19:11:53

          Μίσα, δεν φταίει ο παπα-Μάξιμος, τον καπέλωσαν.
          Ο άνθρωπος ήθελε η μαντολινάτα του ναού να δώσει παράσταση στο Μέγαρο Μουσικής και εκεί τον καπέλωσαν, με τη συνενοχή του Ανιερώνυμου. Εγώ διάβασα τις δηλώσεις του μετά τη συναυλία, ήταν πολύ κουμπωμένος. Πάρα πολύ...Αν διάβαζες "ανάμεσα από τις γραμμές", θα καταλάβαινες ότι μπλέχτηκε σε κάτι που δεν τον εξέφραζε. Είναι καλός παπάς.

          • Misha avatar
            Misha @ ΒΙΣ 15/01/2011 19:24:51

            ΒΙΣ

            Αν τα πραγματα έχουν όπως λές και αδίκησα τον π.Μαξιμο με όσα έγραψα, απολογούμαι....

          • Αυριανιστής avatar
            Αυριανιστής @ ΒΙΣ 15/01/2011 19:37:22

            Αμφιβάλλω σφόδρα, αν και ομολογώ άγνοια εκ του σύνεγγυς.

            Πώς όμως να μην αμφιβάλλω, όταν σε πλείστες όσες συνεντεύξεις (με τελευταία στο "Κ" της νεοταξίτικης αλαφουζοφυλλάδας) παρουσιάζεται απροκάλυπτα ως προστάτης των λάθρο;

          • ΒΙΣ avatar
            ΒΙΣ @ Αυριανιστής 15/01/2011 20:22:02

            Οχι, δεν παρουσιάζεται έτσι, ο ίδιος ίσα-ίσα που λέει ότι οι κάτοικοι με τους λαθρομετανάστες έχουν πρόβλημα και ότι κάθε Κυριακή έρχονται γυναίκες στην εκκλησία με ματωμένα γόνατα.
            Αλλά τι να βγει να πει; Διώχτε τους Αφγανούς και τους Σομαλούς από εδώ; Παπάς είναι και δεν είναι άλλωστε όλοι οι Αφγανοί και οι Σομαλοί κακοποιά στοιχεία. Το ότι δεν έχουν χαρτιά είναι άλλο ζήτημα, εδώ είναι δουλειά του κράτους να τους διώξει. Δεν μπορεί ο παπάς να υποκαταστήσει το κράτος. Αυτό που προσάπτω στον Ιερώνυμο δεν είναι ότι δεν κάνει εθνεγερτικά κηρύγματα, που δεν χρειάζονται. Του προσάπτω ότι φαίνεται ότι συντάσσεται με τους νεοταξίτες με τη στάση του και τη σιωπή του ή τα μασημένα λόγια του. Μπορούσε να μιλήσει με διάκριση και σοφία και να υπερασπιστεί το ποίμνιό του χωρίς να φανεί μισαλλόδοξος. Το αν τον κατηγορούσαν έτσι και αλλιώς μερικοί αντίχριστοι συριζαίοι, αυτό δεν μπορεί να τον απασχολεί, όπως δεν μπορεί να απασχολεί κανέναν Έλληνα που αισθάνεται Έλληνας τι πιστεύει ο ΣΥΡΙΖΑ και ο ΑΝΤΑΡΣΥΑ.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Misha 15/01/2011 20:41:19

      Άντε, με το καλό να ξεμπροστιαστεί και το ΠΑΜΕ, που θέλει να καπηλευτεί ΟΛΟΥΣ τους λαϊκούς αγώνες, για να μας επιβάλει τη δικτατορία του.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Επώνυμος 15/01/2011 20:51:39

        Αχ, βρε Επώνυμε, αυτός είναι εσένα ο καημός σου...

        • Επώνυμος avatar
          Επώνυμος @ Αυριανιστής 15/01/2011 20:54:26

          Είναι. Δεν ξέρω τι με έχει πιάσει αυτές τις ημέρες, όμως νομίζω ότι είναι από τους μεγαλύτερους κίνδυνους που διατρέχουμε, ως λαϊκό κίνημα.

          Οι μπουμπούκοι είναι γελοίοι ερασιτέχνες μπροστά στους ΚΚΕδες.

          • Αυριανιστής avatar
            Αυριανιστής @ Επώνυμος 15/01/2011 21:07:43

            Είναι οι αποτελεσματικότεροι όλων όμως. Και αυτό εσχάτως άρχισε να μετράει για όσους θέλουν, επιτέλους, δράση (όχι του... Μάνου). Ας όψονται άλλοι...

          • Επώνυμος avatar
            Επώνυμος @ Αυριανιστής 15/01/2011 21:10:31

            Εμ, αυτό είναι το πρόβλημα.

            Και οι καρατζαφερικοί κοκορεύονταν μέχρι το 2009 ότι ήταν οι αποτελεσματικότεροι όλων. Τι μπινελίκια τους έχω ρίξει! Τώρα ήρθε η δικαίωση και ούτε ένα mea culpa δεν λένε...

            Απορώ πάντως που δεν έχουμε καταλάβει το ρόλο του ΚΚΕ εδώ και 100 χρόνια σχεδόν και περιμένουμε να μας τη ξαναφορέσει μια ακόμη φορά για να τον καταλάβουμε.

          • Misha avatar
            Misha @ Επώνυμος 15/01/2011 21:24:50

            Μωρέ Επωνυμε, το ΚΚΕ τα τελευταία 20 χρόνια δεν παίρνει γραμμή από το ΚΚΣΕ ή τελος πάντων διατηρεί την γραμμή της τελευταίας ολομέλειας επί Στάλιν, και δεν αποτελεί οιουδήποτε είδους κίνδυνο για το «λαϊκό κίνημα»
            (που΄ν΄το -που΄ν΄το το δαχτυλίδι, ψάξε ψαξε δεν θα το βρείς...) από το οποίο, έτσι κι αλλιώς απείχαν και απέχουν οι συντηρητικότροποι πολίτες...
            Οπότε τι σκοτιζεσαι τζάμπα και βερεσέ;

          • Επώνυμος avatar
            Επώνυμος @ Επώνυμος 15/01/2011 22:18:14

            Παίρνει γραμμή κατευθείαν από το Μαρξ. Δεν του χρειάζονται ΚΚΣΕ. Η υποδούλωση του ανθρώπου, ο διαχρονικός του στόχος.

          • Maximilien avatar
            Maximilien @ Επώνυμος 15/01/2011 22:43:51

            Λαϊκό κίνημα με Μανώληδες, Χατζηδάκηδες, Κυριάκους και δε συμμαζεύεται δεν θα έχεις ποτέ στον πολιτικό χώρο που κινείσαι. Αντί να ασχολείστε με το ΠΑΜΕ το οποίο και δεν θα πάθει τίποτε βεβαίως, κοιτάχτε γιατί η ΝΔ φυλλορρόησε ακόμα μισό εκατομμύριο ανθρώπους χώρια αυτούς που δεν την ψήφισαν στις βουλευτικές εκλογές. Μέχρι να δω τον πρώτο νεοδημοκράτη συνδικαλιστή να ξυπνάει πρωί πρωί και να κάνει παρέμβαση στους χώρους δουλειάς, θα σε κράζω, Επώνυμε :)

      • Maximilien avatar
        Maximilien @ Επώνυμος 15/01/2011 22:54:59

        Ψηφίζω δικτατορία του προλεταριάτου με Επώνυμο Γενικό Γραμματέα! χαχα

  15. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 15/01/2011 19:04:09

    Σημερα ηταν ημερα ευρυτερων ανθελληνικων εκδηλωσεων και ειχαν εξαγγελθει συντονισμενες διαδηλωσεις μπροστα απο τις ελληνικες πρεσβειες στην Ευρωπη αριστερων και ισλαμικων οργανωσεων κατα του φραχτη και της "κακομεταχειρισης" των λαθρομεταναστων στην Ελλαδα που θα συνεπιπταν με τα τοπικα συλλαλητηρια των ισλαμοαριστερων στην Ελλαδα.
    Καλο θα ειναι να μαθουμε αν εχει το antinews ειδησεις αν εγιναν οι διαδηλωσεις στις πρεσβειες.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ ψυχραιμια 15/01/2011 19:42:32

      Να σε ρωτήσω, εάν έχεις άποψη. Τούρκοι τα συντονίζουν αυτά ή Saudi?

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ archaeopteryx 15/01/2011 19:52:13

        Νομιζω οτι υπαρχει κοινο επιτελειο.Οι σχεσεις αυτων των δυο χωρων πλεον ειναι αριστες.
        Τουρκια,Σαουδια,Αφγανισταν και Πακισταν ειναι το σουννιτικο ισλαμικο τετραγωνο αιχμης.

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ ψυχραιμια 15/01/2011 19:56:33

          ευχαριστώ

  16. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 15/01/2011 19:15:55

    Ναι αλλα υπαρχει αντικειμενικη αντιθεση που εκμεταλλευονται οι πασοκοι.Ολα τα κομματα της αριστερας που εσυ θεωρεις συμμαχους σου ειναι υπερ των λαθρομεταναστων.Αυτο δεν μπορει να παρακαμφθει απο κανενα.

    • Misha avatar
      Misha @ ψυχραιμια 15/01/2011 19:30:42

      Κι εγω υπέρ των μεταναστών είμαι.
      Αλλά ξέρω , όπως ξέρουν και οι περισσότεροι αριστεροί , μάλιστα αυτοί του ΚΚΕ, πως ούτε όλοι οι φτωχοί του κόσμου χωρουν εδώ, ούτε μπορουμε να τους ταϊσουμε και να τους περιθάλψουμε όλους....

      Η ευρωλιγουριά όμως που με πάθος υπερασπίζεσαι, τους εγκλωβίζει εδω δια του Δουβλίνο 2, ΜΕ ΠΡΟΦΑΝΕΣΤΑΤΟΥΣ πολιτικούς σκοπους: ταχεια δημογραφική αλλοιωση, διαρρηξη της κοινωνικής συνοχής και οικονομική εξαθλίωση του συνόλου του πληθυσμού της χωρας.


      ΦΩΣ ΦΑΝΑΡΙ ΠΙΑ !!!! Ανοιχτε τα μάτια σας να δειτε σε τι λουκι μας εχουν χωσει οι «φιλοι» μας...

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Misha 15/01/2011 19:46:30

        ΔΕν ψηφισα εγω το Δουβλινο 2 αλλα ο Παπανδρεου και εγω δεν εχω ψηφισει ποτε Παπανδρεου.
        Ποιοι φιλοι;καθε χωρα εχει τα δικα της συμφεροντα και το 2003 η Ελλαδα ειχε δικαιωμα βετο αν οι αλλοι επεμεναν.
        Για τον Παπανδρεου ομως δεν υπηρχε προβλημα.
        Εγω δεν εχω ακουσει ποτε κομμα της αριστερας να ζητει να μπει φραχτης.Το μονο που εχω ακουσει ειναι να προτεινει να μεταθεσει το προβλημα στελνοντας τους κατα παραβαση των συνθηκων στην Ευρωπη αδιαφορωντας οτι σε μια τετοια περιπτωση θα κλεισουν τα συνορα της Ευρωπης και για τους Ελληνες γιατι οι αλλοι δεν ειναι ηλιθιοι να δεχονται τον καθενα.
        Η ευρωλιγουρια εβαλε την Ελλαδα στις 20-30 πλουσιοτερες χωρες του κοσμου αλλα φαινεται αυτο πεφτει πολυ για τους νοσταλγους της μιζεριας και της κακομοιριας της Μεσης Ανατολης.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Misha 15/01/2011 19:49:28

        Το προβλημα ΔΕΝ ΜΕΤΑΤΙΘΕΤΑΙ με αντιευρωπαικους κομπογιαννιτισμους.Υπαρχει μια ζωνη (σχετικης) ευημεριας και μια θαλασσα μιζεριας.Αν δε σου κανει να εισαι στη ζωνη ευημεριας θα πας στη ζωνη της μιζεριας.Και δεν θα μπορεσεις να μεταφερεις το προβλημα σε αλλους γιατι θα σου κλεισουν τη πορτα.

        • Misha avatar
          Misha @ ψυχραιμια 15/01/2011 20:38:39

          Ψυχραιμία

          Όταν η Μπενάκη είπε για μείωση της εθνικής κυριαρχίας αμέσως μετα την ορκωμοσία Παπουλια, ήερε πολυ καλά τι έλεγε.
          Σημερα το ευρωπαϊκό διευθυντηριο εγκλωβιζει στην Ελλάδα τους μετανάστες, οσονουπω θα επιβάλλει γάμους γκέι κ.ο.κ
          με τέλος την διάλυση του πολιτισμικώς ομογενούς ελληνικού κράτους, όπως ξεκάθαρα δήλωσε κι η ποντικομαμή Βαν Ρομπούι, ο προεδρος της νεοφασιστικής ΕΕ.

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ Misha 15/01/2011 20:35:23

        Εχεις δίκιο για το Δουβλίνο 2, θα συμφωνήσω μαζί σου. Το οποίο υπέγραψε ο ΓΑΠ όμως, ενώ και η αριστερά δεν είχε πρόβλημα (ενώ και η ΝΔ ουδέποτε το κατήγγειλε).
        Αρα, εδώ υπάρχει συνυπευθυνότητα.
        Μίλησα όμως έτσι για την άκρα Αριστερά γιατί όντως δεν αισθάνονται Έλληνες, λόγω υπερβολικού διεθνισμού. Ισα-ίσα, θέλουν να σπείρουν το χάος και να καταστρέψουν κάθε θεσμό στη χώρα, στο όνομα της δήθεν επανάστασης. Και ο καλύτερος τρόπος για να σπείρουν το χάος είναι να μας γεμίσουν λαθρομετανάστες μουσουλμάνους.
        Να θυμίσω ότι αυτή τη στάση είχαν και όταν ακόμα το μνημόνιο ήταν άγνωστη λέξη.

        • Misha avatar
          Misha @ ΒΙΣ 15/01/2011 20:59:14

          ΒΙΣ

          Υπάρχει ένας αριστερίστικος εθνομηδενισμός, απόρροια μιας συνολικής μηδενιστικής κοσμοθεωρίας , ο οποίος όμως δεν αντανακλά ούτε καν το σύνολο της άκρας αριστεράς (πχ ο ΕΖLN , ο στρατός των Ζαπατίστας, τους οποίους θαυμάζουν πολλοί -και εγώ- αυτοπροσδιορίζεται ως «εθνικοαπελευθερωτικός»).

          Από την άλλη υπάρχει και ο κοσμοπολίτικος , αναρχοκαπιτυλιστικός μηδενισμός που εκφράζεται από τους τιποτίστες του life style, που κοπρίζουν ολημερίς στα μυαλά των νεοελλήνων μέσω της τηλοψίας.

          Αυτοί οι δύο μηδενισμοί , με μπόλικο καρυκευμα ευρωλιγουρισμού και επαγγελματικού ανθρωπινοδικαιωματισμού συναντούνται σε νοοτροπίες τύπου ψαριανού και μπαρμπα Σκότη.

          Δεξιοί κι αριστεροί λοιπόν, όλοι ιδιοι στο φαϊ.

          ή «αριστεροδεξιά μηδενικά , μια φωνή και μια γροθιά»

  17. Misha avatar
    Misha 15/01/2011 19:17:41

    ΒΙΣ

    Ούτε και με αυτούς θα υπήρχε προβλημα αν δεν ήταν πάρα πολλοί και εξαθλιωμένοι. Αυτό που παίζει στην περιοχή είναι η πλήρης απαξίωση της για να πέσουν οι τιμές των ακινητων και να τα αγοράσουν για ενα κομματι ψωμι οι μεγαλοεργολάβοι που θα φτιάξουν μωλια και υπεραγορές...

    Στο λουκι τους έχουν πέσει και οι δυο πλευρες , οι μέν με τύπους σαν τον Κωνσταντίνου, οι δε με τα Χρυσά Αυγά

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Misha 15/01/2011 19:29:18

      Μώλια δεν είναι εύκολο να φτιάξεις στην περιοχή, καθώς τα οικοδομικά τετράγωνα είναι πολύ μικρά για κάτι τέτοιο. Ωστόσο, η περιοχή έχει τα φόντα για Ψυρρή, Κεραμεικό, Γκάζι και λοιπά διασκεδαστήρια.

      • Misha avatar
        Misha @ Αυριανιστής 15/01/2011 19:34:10

        Αυριανιστή

        Θα αγοράσουν ολοκληρα οικοδομικά τετράγωνα και θα τα συνδεσουν εναερίως,.
        Μη την ψαχνεις είναι μανουλες...

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Misha 15/01/2011 20:25:09

      Για το θέμα αυτό, δηλ. ότι σχέση με το real estate, έχουν γραφτεί πολλά και είναι όντως μία σοβαρή υπόθεση. Φαίνεται όμως ότι προς το παρόν αυτά μένουν στο επίπεδο των φημών, δηλ. δεν έχουν γίνει όντως επενδυτικές κινήσεις προς αυτή την κατεύθυνση. Προς το παρόν. Κανείς δεν ξέρει για το μέλλον.

      • anonymous avatar
        anonymous @ ΒΙΣ 16/01/2011 00:48:18

        Δε συμφέρει οικονομικά. Σήμερα οι δουλειές γίνονται με δάνεια. Οπότε για να εξοφλήσεις το δάνειο η επένδυση πρέπει να αποδώσει αμέσως. Αν είναι να αγοράσεις ακόμη και στο 25% και να περιμένεις ίσως 20 χρόνια να αποφασίσει η μαφία να αναδείξει την περιοχή σώθηκες ή μάλλον καταστράφηκες.
        Τα περί real estate δεν ισχύουν. Απλά μετά το 81 αποφάσισε το ΠΑΣΟΚ, που είναι κρυφοαριστερό κόμμα και όχι σοσιαλιστικό ή σοσιαλδημοκρατικό, να τελειώσει την αστική τάξη της Ελλάδας και ξεκίνησε από την απαξίωση των γειτονιών τους. Βάλανε το χεράκι τους και οι εργολάβοι για να κονομήσουν από τις οικοδομές των Β.Π. και οι γειτονιές αυτές απαξιώθηκαν. Μετά τις βρήκαν οι μετανάστες απαξιωμένες και τους έδωσαν τη χαριστική βολή. Κρίμα για τις περιοχές διότι ήταν οι καλύτερες των Αθηνών. Τα Β.Π. μπροστά τους δεν πιάνουν μια.

  18. teo avatar
    teo 15/01/2011 19:31:22

    Οι φασιστες της αριστερας ειναι αυτοι που εφεραν τη χωρα να ειναι υπο την εποπτεια κατοχικης κυβερνησης. Αυτος που το παιζει πρωθυπουργός να ειναι σίγουρος οτι θα λογοδοτησει πρωτον γιατι εφερε τη χωρα στην ανυποληψια και δευτερον οφου δεν εχει δουλεψει ποτε, πως δηλωνει χιλιαδες ευρω καταθεσεις;
    Αυτα τα γουρουνια που υπερασπιζονται τους λαθρομετανάστες να τους παρουν σπιτια τους. Εχουν την αισθηση αυτες οι μετριοτητες οτι θα τους ανεχθούμε για καιρο ακομα. Να εχουν υπ΄ όψιν τους οι καναλαρχες οτι δεν θα μπορεσουν να τους σωσουν οι διαφοροι Αυτιαδες.

  19. teo avatar
    teo 15/01/2011 19:39:23

    Διαβασα την ειδηση και στην zougla. Οποιος μπορει ας ριξει μια ματια σε αυτον τον Αριστερο Τριανταφυλλοπουλο που μενει σε βιλα για να δείτε πως παρουσιαζει την ειδηση. Τον αστρατευτο, με χαρτι ψυχιατρου τον πηρε ο πονος για τους λαθεομεταναστες.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ teo 15/01/2011 21:47:18

      Προχθές ηρωποίησε τον Γλέτσο, πιο παλιά (πριν γίνει γνωστή) είχε θεοποιήσει το θύμα σεξουαλικής κακοποίησης !!! Μπεζαντάκου, κλπ κλπ.
      Ο τύπος πάσχει από κάτι περισσότερο από μια απλή ψυχιατρική νόσο. Έλα όμως που πολύς κόσμος πίνει νερό στο όνομά του.

  20. ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΩΤΟΥΛΑΣ avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΩΤΟΥΛΑΣ 15/01/2011 19:42:40

    Το ουσιώδες ερώτημα, το οποίο ανέφεραν σωστά πολλοί σχολιαστές του Antinews, είναι η ΔΑΚΕ έχει υπογράψει και αυτή υπέρ των απαράδεκτων αυτών συγκεντρώσεων κατά των Ελλήνων πολιτών; Η ΔΑΚΕ της ΑΔΕΔΥ και της ΟΛΜΕ είναι δυνατόν να συμπαρατάσσεται με αυτούς;

  21. tiramola avatar
    tiramola 15/01/2011 20:09:33

    Η αστυνομία ενήργησε σωστά προλαβαίνοντας τη συνάντηση των "δύο κόσμων" και το ενδεχόμενο να είχαμε θύματα.
    Το ευχάριστο ήταν ότι επιτέλους έφαγαν μερικές ψιλές τα φασιστόμουτρα-μαχαιροβγάλτες της χρυσής αυγής.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ tiramola 15/01/2011 20:16:36

      Για τους νεοταξίτες προστατευομένους σας δεν έχεις να πεις τίποτα;
      Η οπισθοφυλακή του ΠΑΣΟΚ είναι οι αναρχομπάχαλοι και οι λάθρο.

    • MatrixRevolutionEra avatar
      MatrixRevolutionEra @ tiramola 15/01/2011 20:31:17

      Τι κρίμα που δεν συνέβη και στη Μαρφίν. Τι κρίμα που η αστυνομία δεν εμποδίζει τη συνάντηση γριών και λαθροβιαστών. Βέβαια για να είμαι δίκαιος η αστυνομία εμπόδισε κι εμένα να διασταυρωθώ με ένα αλλοδαπό πρεζάκι. 10 βήματα πριν διασταυρωθούν οι δρόμοι μας, σταματήσαν εμένα για εξακρίβωση στοιχείων γυρνώντας από τη δουλειά. Προς κακή μου τύχη εκείνη είχα ξεχάσει την ταυτότητα μου οπότε οδηγήθηκα στο τμήμα για τα περαιτέρω. Δεν λέω ήταν ευγενικοί μαζί μου και σαφώς είχαν διακαίωμα να με πάνε στο τμήμα αφού δεν είχα την ταυτότητα. Ο άλλος συνέχισε κανονικά το δρόμο του και είναι άγνωστο αν έκλεψε κάποιον δυστυχή για τη δόση του.

      • Misha avatar
        Misha @ MatrixRevolutionEra 15/01/2011 21:12:11

        Μatrix

        Eσύ , ως νηφάλιος και σκεπτόμενος , εισαι ο κίνδυνος για τους μπάτσους.
        Το πρεζάκι και ο πρεζέμπορας ειναι εξουδετερωμένοι.

        • MatrixRevolutionEra avatar
          MatrixRevolutionEra @ Misha 15/01/2011 21:18:19

          Μίσα στο περιπολικό τους έπιασα την κουβέντα. Συζητήσαμε για την επικαιρότητα. Στην αρχή είχαν μια "συστημική λογική" τα επιχειρήματα τους αλλά κι εγώ είχα πάρει φόρα. Στο τέλος καταλήξαμε παρέα να θάβουμε τον ΓΑΠ κτλ. Λοβοτοτομή τους κάνουν στη σχολή ή πλύση εγκεφάλου;

          • Misha avatar
            Misha @ MatrixRevolutionEra 15/01/2011 21:34:04

            Τους δινουν μαζί με το γάλα 1g Zοntovolix την ημέρα.

          • MatrixRevolutionEra avatar
            MatrixRevolutionEra @ Misha 15/01/2011 21:38:19

            Με έγκριση ΕΟΦ φυσικά.

          • Misha avatar
            Misha @ MatrixRevolutionEra 15/01/2011 21:41:29

            ΕΚΟΦ

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ MatrixRevolutionEra 15/01/2011 21:51:03

            Άχ αυτή η ΚΟΕ, σας έκανε όλους "αντισυστημικούς".
            Άς όψονται ο Αλέκος και ο Αλέξης που εισήγαγαν τον Ρούντι στον "συστημικό" ΣΥΡΙΖΑ.
            Σαν σπαγγέτι αλά Μπολονέζ γίναμε, "δεξιοί" και "αριστεροί".

          • Misha avatar
            Misha @ MatrixRevolutionEra 15/01/2011 22:00:28

            Θείο εσένα δεν σου μιλάω.
            Όποιον μιλά τόσο καλά αυτή το γλωσσομπουρδούκλωμα με τα 17 συμφωνα στη σειρά και τον ρυθμό χήνειου βήματος, τον σκιάζομαι....

            :)

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ MatrixRevolutionEra 15/01/2011 22:04:56

            Κάνω πολλά λάθη φίλε μου, o Goethe θα έκλαιγε άν άκουγε πώς μιλώ τη γλώσσα των έργων του!
            (Aλλά εδώ άλλοι μπερδέψανε τους Anarcho-autonomen με τους Astynomen - και είναι λέξεις ολοκάθαρα Ελληνικές δάνειες).

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ MatrixRevolutionEra 15/01/2011 22:12:56

            Για να διευκρινήσω την άποψή μου θετικά, και να μη μου καταλογίσετε ότι μόνον κάνω πλάκα, θα πώ το εξής, και τέλος:
            Σε κάθε περίπτωση, ο Πιέρ Πάολο Παζολίνι είχε σοβαρά επιχειρήματα όταν υπερασπίσθηκε τους αστυνομικούς, άσχετα άν κανείς τελικά συμφωνεί ή διαφωνεί μαζί του.

          • σιδεράκιας avatar
            σιδεράκιας @ MatrixRevolutionEra 15/01/2011 22:35:54

            ritalin από την είσοδο στη σχολή, μέχρι να αποφοιτήσουν το έχουν κάψει.

      • BTS avatar
        BTS @ MatrixRevolutionEra 15/01/2011 21:56:22

        M.R.E. ,να ξέρεις πως σε προσήγαγαν όχι λόγω έλλειψης ταυτότητας, αλλά επειδή ο Αξ.Υπ. τους είχε πεί:

        -Θέλω τρείς προσαγωγές σήμερα, και κανονίστε,
        όχι τίποτε πρεζόνια-αλητάμπουρες και τέτοια, μη μας πετύχει κανας καταζητούμενος ή βαποράκι
        και έχουμε αυτόφωρο, και ποιός κάθεται να γράφει μετα...

        Για αυτό σε προσήγαγαν, γιατί φαινόσουν καθόλα νόμιμος...

    • αποκατάσταση avatar
      αποκατάσταση @ tiramola 15/01/2011 21:09:44

      Δηλαδή να υποθέσω η αριστερά θα επικροτήσει την αστυνομία για τη στάση της σήμερα; Να το δω και να μην το πιστέψω...

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ αποκατάσταση 15/01/2011 21:13:54

        Εδώ δεν τους επικρότησε στη θρυλική Αμάρυνθο με το δήθεν βιασμό της Βουλγάρας μαθήτριας, όταν τους πήραν με τις πέτρες οι κάτοικοι τους άπλυτους και τους ανάγκασαν να... καλέσουν την αστυνομία! Οι άπλυτοι κάλεσαν την αστυνομία να τους προστατέψει από τους κατοίκους! Και δεν επικρότησαν τη στάση της αστυνομίας τότε, που όντως τους προστάτεψε...

        • ΒΙΣ avatar
          ΒΙΣ @ Επώνυμος 15/01/2011 21:22:50

          Eπώνυμε, θα νικήσουμε όταν υπάρξει απείθεια εκ μέρους της αστυνομίας απέναντι στις διαταγές του πράσινου Λευτέρη Οικονόμου.
          Το έγραψα και πιο πάνω, η πρώτη πράξη που θα πρέπει να επιτελέσει η ΝΔ στην αστυνομία θα είναι ο υποβιβασμός του Λευτέρη Οικονόμου, όχι η αποστρατεία του, και ο διορισμός του σε αστυνομικό τμήμα λαϊκής συνοικίας, όπου θα σαλιώνει χαρτόσημα και θα βεβαιώνει το γνήσιον της υπογραφής.
          Έτσι...

          • Αυριανιστής avatar
            Αυριανιστής @ ΒΙΣ 15/01/2011 21:31:18

            Είδες πώς την έστησε στον Τσιατούρα ο νεοσερίφης. Δύο ψιλές στον άεργο εξοφλητή γραμματίου Παπαχρήστο, τσίριξαν οι συριζαίοι και να σου ο Οικονόμου αρχηγός. Ενώ χθες, πάλι τσίριξαν οι συριζαίοι και ούτε γάτα, ούτε ζημιά...

          • Αυριανιστής avatar
            Αυριανιστής @ Αυριανιστής 15/01/2011 21:37:29

            (αναφέρομαι σε μήνυμα του ΒΙΣ για τον αρχηγό της ΕΛ.ΑΣ παραπάνω.)

          • ΒΙΣ avatar
            ΒΙΣ @ Αυριανιστής 16/01/2011 01:12:33

            Έγραψα τι είδους μετάθεση χρειαζόταν στον Λευτέρη Οικονόμου, αλλα...κόπηκα λόγω ελαφράς αθυροστομίας. Εν πάση περιπτώσει, ο άνθρωπος είναι εντελώς ακατάλληλος για αρχηγός της ΕΛ.ΑΣ. και το μόνο του προσόν είναι ότι ήταν κολλητός του Χρυσοχοϊδη και, προφανώς, εντελώς κομματικός.

        • ΒΙΣ avatar
          ΒΙΣ @ Επώνυμος 15/01/2011 21:25:35

          Φαντάζεσαι τα παιδιά των ΜΑΤ, που είναι φτωχά παιδιά της επαρχίας, πατριώτες, να έλεγαν στους ανωτέρους τους "εμείς τους Έλληνες πατριώτες δεν τους κυνηγάμε, τους υπερασπιζόμαστε"; Αυτή θα ήταν επανάσταση.
          Ειλικρινά, την επόμενη φορά που θα οργανώσουν συγκέντρωση οι κάτοικοι στον Άγιο Παντελεήμονα, να μην τους αφήσουμε μόνους. Να γίνει έκκληση και από εδώ και από άλλα πατριωτικά ιστολόγια να κατεβεί η μισή Αθήνα εκεί. Να φτάσει ο κόσμος μέχρι το μετρό της πλατείας Αττικής.

          • Misha avatar
            Misha @ ΒΙΣ 15/01/2011 21:40:42

            τα «παιδιά των ΜΑΤ» είναι ο ορισμός του συνθηματος «μπατσοι γουρούνια δολοφόνοι».
            Πραιτωριανοί του ΔΝΤ που δε διστάζουν να δειρουν μέχρι και τη μάνα τους.
            Επάξιοι απόγονοι του Θεοφιλογιαννάκου, του Μάλλιου και του Μπάμπαλη.

          • ΒΙΣ avatar
            ΒΙΣ @ Misha 15/01/2011 22:03:15

            Ποιο ΔΝΤ ρε Μίσα; Παραλογίζεσαι; Πέρσι ήρθε το ΔΝΤ στην Ελλάδα. Τί σχέση έχουν τα παιδιά αυτά με το ΔΝΤ; Εχουμε την αριστερή τρομοκρατία τόσες δεκαετίες στην πλάτη μας και βρήκαμε τώρα το ΔΝΤ που φταίει για όλα;
            Ας μην είχαμε την άκρα Αριστερά και τις "επαναστάσεις" της εν κρανίω και θα σου έλεγα εγώ πόσο μπροστά θα ήταν η Ελλάδα..
            Προφανώς συμφωνείς και με το ότι πήγαν να σκοτώσουν τον Διαμαντή Ματζούνη.
            Στη θέση σου θα ντρεπόμουν...

          • Misha avatar
            Misha @ ΒΙΣ 15/01/2011 22:09:10

            Χαχα...
            όποια εξουσία και να έρθει, και ο Στάλιν να σηκωθεί , αυτοί πραιτωριανοί του θα παραμείνουν.
            Σημερα υπηρετον με πιστη και θέρμη το ΔΝΤ.
            Με ΙQ ραδικιού θα κάνουν ό,τι τους λένε οι ανώτεροι, μια ζωή.
            Βάρα, κλώτσα , σκοτωνε...
            Οι μόνες στιγμές που μπορουν να σκεφτούν σαν άνθρωποι είναι όταν αρπάζουν φωτιά τα μπατζακια τους .

          • χωρις ονομα avatar
            χωρις ονομα @ Misha 15/01/2011 23:49:22

            και μετα ξυπνησες?

          • MatrixRevolutionEra avatar
            MatrixRevolutionEra @ ΒΙΣ 15/01/2011 21:48:26

            Θυμάσαι τότε που έδερναν συνταξιούχους, τους παππούδες τους από την επαρχία; Τους έχεις ικανούς για τέτοιες σκέψεις; Είναι το σώμα που δυσφημίζει την αστυνομία. Για την ακρίβεια δεν έχουν καμία σχέση με την αστυνομία. Είναι απλώς ένα όργανο καταστολής της εξουσίας. Φαντάζομαι δεν επιλέγονται τυχαία.

          • Misha avatar
            Misha @ MatrixRevolutionEra 15/01/2011 22:04:40

            Ψεκάσανε το Γλέζο πρόσφατα,90 χρονων ανθρωπο, με χημικα απαγορευμένα από διεθνείς συνθηκες .

          • ΒΙΣ avatar
            ΒΙΣ @ Misha 15/01/2011 22:06:53

            Τον έβαλαν μπροστά οι συριζαίοι τον παπού για άλλοθι. Τέτοια μπουμπούκια είναι. Θα εύχονταν κιόλας να τα είχε τινάξει για να κάνουν την ψευτοεπανάστασή τους.

          • MatrixRevolutionEra avatar
            MatrixRevolutionEra @ Misha 15/01/2011 22:08:08

            Αυτό λέω κι εγώ και γι αυτό υποστηρίζω ότι δεν έχουν καμμία σχέση με την αστυνομία. Προφανώς επιλέγονται βάσει συγκεκριμένης ψυχοσύνθεσης, ψυχοπαθολογίας, χαρακτήρα, πες το όπως θες.

          • ΒΙΣ avatar
            ΒΙΣ @ MatrixRevolutionEra 15/01/2011 22:05:49

            Εχω μιλήσει με παιδιά των ΜΑΤ από τα Εξάρχεια και σας πληροφορώ ότι ξέρουν πολύ καλά ότι οι κουκουλοφόροι είναι όργανα του αριστερού παρακράτους (και το ΠΑΣΟΚ αριστερό είναι). Αλλά τι να κάνουν, με αρχηγούς της ΕΛΑΣ σαν τον Λευτέρη Οικονόμου; Η πραγματική αστική επανάσταση θα γίνει όταν η αστυνομία στραφεί κατά του αριστερού παρακράτους όντας κυβέρνηση το ΠΑΣΟΚ.

          • MatrixRevolutionEra avatar
            MatrixRevolutionEra @ ΒΙΣ 15/01/2011 22:11:50

            Συμφωνώ. Αλλά αμφιβάλλω (για τα ΜΑΤ).

          • ΒΙΣ avatar
            ΒΙΣ @ ΒΙΣ 15/01/2011 22:15:07

            Δεν είπα ότι είναι διανοούμενοι ή ότι έχουν συστηματική αντισυστημική σκέψη. Δεν είναι όμως τα τέρατα που τους παρουσιάζουν. Απλά παιδιά της επαρχίας είναι. Μην τρελαθούμε.
            Βασανιστής μπορεί να γίνει ο οποιοσδήποτε, να είσαι σίγουρος. Αριστερός, δεξιός, απολιτίκ, φτάνει να φύγουν αρχές και αναστολές (δυστυχώς). Ο άνθρωπος μεταβάλλεται σε τέρας ευκολότατα...

          • Misha avatar
            Misha @ ΒΙΣ 15/01/2011 22:15:33

            Τι έρωτας είναι αυτός των δεξιών με τους μπάτσους;

            Το «ΜΑΤ και Αρκουδέα για μια Ελλάδα νέα » δεν το θυμάστε ;

            Δεν βλέπετε πως συμπεριφέρονται έναντι των πολιτων, ειδικά τα ΜΑΤ κι οι ασφαλίτες;

          • ψυχραιμια avatar
            ψυχραιμια @ ΒΙΣ 15/01/2011 22:18:54

            Tι να κανουμε Misha,εμεις πιστευουμε σε ευνομουμενο κρατος και οχι μαζωμα φυλων και αγροικων και στα ευνομουμενα κρατη υπαρχει νομος και ταξη που διασφαλιζει η αστυνομια.

          • MatrixRevolutionEra avatar
            MatrixRevolutionEra @ ΒΙΣ 15/01/2011 22:20:11

            ΒΙΣ αν ο άνθρωπος μεταβαλλόταν σε τέρας ευκολότατα με όλα αυτά που τραβάμε και την κακοποίηση που υφιστάμεθα καθημερινά θα είχαμε αρπάξει όλοι από ένα κουμπούρι και θα γινόταν εδώ της τρελής. Για να γίνεις τέρας υπάρχει υπόβαθρο.

        • αποκατάσταση avatar
          αποκατάσταση @ Επώνυμος 15/01/2011 21:28:43

          Μεγαλύτερη απόδειξη της ουδετερότητας της αστυνομίας δεν υπάρχει. Κατά τ'άλλα η αστυνομία συνεργάζεται ανοιχτά με τη χρυσή αυγή και άλλα τέτοια γραφικά...

        • Strange Attractor avatar
          Strange Attractor @ Επώνυμος 15/01/2011 21:49:17

          Ο Ζούγκλας είχε ηρωποιήσει τότε και την παρ...ζιάρα Βουλγάρα "θύμα" βιασμού... βρίζοντας τους κατοίκους της κωμόπολης.

  22. Nikolaos avatar
    Nikolaos 15/01/2011 20:15:47

    Αυτά που έγιναν σήμερα στην πλατεία του Αγίου Παντελεήμονος είναι απλώς ένα ελαφρώς μεγαλύτερο δείγμα εκείνου που συμβαίνει κάθε μέρα σε αυτή την γειτονιά. Αν και τελευταία έχει ηρεμίσει ελφρώς.... σε σχέση με πέρυσι ή πρόπερσυ....
    Αυτό όμως το οποίο είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ είναι το γεγονός ότι έσπασαν την πόρτα της εκκλησίας οι υπεύθυνοι για την ασφάλεια των Ελλήνων πολιτών (δεν είμαι απολύτως σίγουρος σχετικά με το αν πέταξαν χημικά ή δακρυγόνα μέσα, θα πρέπει να εξακριβωθεί).
    Η Εκκλησία αποτελεί άσυλο και ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΝΑ ΠΑΤΑΕΙ κάποιος από αυτούς ακόμα και το πρώτο σκαλοπάτι..... πόσω μάλλον να σπάνε την πόρτα του Ναού.

    • anonymous avatar
      anonymous @ Nikolaos 16/01/2011 01:16:05

      Ε δε βαριέσαι, οι Τούρκοι βάζανε φωτιά και τους καίγανε μέσα.

  23. Μαύρος Ιάκωβος avatar
    Μαύρος Ιάκωβος 15/01/2011 20:17:36

    Κακώς οι κάτοικοι διαμαρτύρονται στο Άγιο Παντελεήμονα.......Την επόμενη φορά πορεία στην κηφισιά,εκάλη,παλαιό ψυχικό και να περάσουν κ μια βόλτα απο καστρί.Αφού είναι τόσο φιλάνθρωποι ο ζούγκλας,η τατιάνα,το ολγάκι κ ο πρετεντερ ας πάρουν τους ισλαμοφασίστες ταλιμπανέζους στις αυλές τους,να πηγαίνουν τα παιδιά τους σχολείο κ να τα απειλούν αφγανοί πρεζέμποροι κ μαροκινοί μαχαιροβγάλτες........Όσο για τους καραβανάδες μπάτσους,ας μάθουν οτι ο χώρος της εκκλησίας είναι ιερός,τις εκκλησίες τις ΣΕΒΑΣΤΗΚΑΝ οι Τούρκοι κ οι ναζί,αλλά οι ξεφτιλισμένοι υπάλληλοι του τζέφρυ αγωνιούν για τον μισθουλάκο......

  24. Nikolaos avatar
    Nikolaos 15/01/2011 20:25:17

    @ tiramola
    Τα "φασιστόμουτρα-μαχαιροβγάλτες" θα πρέπει να γνωρίζεις ότι βρίσκονται εν αμύνει... ελέω του ανύπαρκτου κράτους και υπηρεσιών ασφαλείας των πολιτών, οι οποίες δεν μπορούν να λειτουργήσουν σωστά όταν οι εντολές που τους δίνουν (για 700-1000 € το μήνα) είναι κατά των αξιών και των αρχών τους.... κι όμως προσπαθούν να κρατήσουν το μέτρο σε κάτι που είναι ενάντια στον όρκο που έδωσαν και στο Σύνταγμα της χώρας που αγαπάνε.
    Για ψάξε να δεις που βρίσκονται μερικοί "μπάτσοι" (δεν μου αρέσει αυτή η λέξη αλλά υπάρχουν και αυτοί δυστυχώς) που υπερασπίστηκαν του παράνομους μεταναστες και εκείνους που, από ότι καταλαβαίνουμε όλοι μας, χρηματοδοτούν την ύπαρξή τους.

    ΥΓ: Σχετικά με αυτό που έγινε στην Εκκλησία θα πρέπει να αύριο να παραιτήθεί ο Παπουτσής, ή να τον παραιτήσουν (λέμε τώρα)... αλλά ποιός έχει "κοχόνες" που έλεγε και ο κος Κρανηδιώτης πριν απο μερικές μέρες σε άρθρο του.

    Καλή συνέχεια σε όλους

    • tiramola avatar
      tiramola @ Nikolaos 15/01/2011 20:31:46

      Δεν φτάνει που η αστυνομία πρόλαβε τα χειρότερα, πρέπει να παραιτηθεί ο υπουργός επειδή οι κλανιάρηδες της χρυσής αυγής μπήκαν στον Ναό να γλυτώσουν?
      Θες και τα λες?
      Μας διαβάζουν...
      Απλώς δεν παραδέχεσαι τίποτα, ακόμα και θετικό αυτής της κυβέρνησης αφού είσαι οπαδός άλλης ομάδας...

      • Hellas-Orthodoxy avatar
        Hellas-Orthodoxy @ tiramola 15/01/2011 20:39:26

        Αν ειχαν μπει σε τζαμι ή συναγωγη,τι θα ελεγες ξεφτιλισμενε πασοκε;

        • Επώνυμος avatar
          Επώνυμος @ Hellas-Orthodoxy 15/01/2011 20:44:49

          Χα!

        • MatrixRevolutionEra avatar
          MatrixRevolutionEra @ Hellas-Orthodoxy 15/01/2011 20:47:49

          Αν παραβίαζαν το πανεπιστημιακό άσυλο τι λες να έλεγε;

          • Επώνυμος avatar
            Επώνυμος @ MatrixRevolutionEra 15/01/2011 20:52:06

            Τώρα έπιασες τη σωστή θρησκεία του!

        • tiramola avatar
          tiramola @ Hellas-Orthodoxy 15/01/2011 20:52:01

          Ευτυχώς είστε μιά μικρή μειοψηφία...

          • Επώνυμος avatar
            Επώνυμος @ tiramola 15/01/2011 20:52:27

            Δεν απαντάς όμως.

          • MatrixRevolutionEra avatar
            MatrixRevolutionEra @ tiramola 15/01/2011 20:53:14

            Θα θελες.

          • archaeopteryx avatar
            archaeopteryx @ tiramola 15/01/2011 21:28:32

            μην είσαι καθόλου σίγουρος για το ποιοί είναι η πλειοψηφία...

          • Αυριανιστής avatar
            Αυριανιστής @ archaeopteryx 15/01/2011 21:35:58

            Όταν θα δει το Dauphine να απογειώνεται έμφορτο από την πίσω αυλή του Μαξίμου, τότε θα καταλάβει ποιοι είναι η πλειοψηφία...

          • αλλενάκι avatar
            αλλενάκι @ Αυριανιστής 15/01/2011 21:51:28

            Mην είναι και μέσα?

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ Αυριανιστής 15/01/2011 21:58:07

            Να προσέξουν μόνο μη χάνει ο κινητήρας λάδια και τρέξουν στα μάρμαρα της αυλής.

          • Strange Attractor avatar
            Strange Attractor @ Αυριανιστής 16/01/2011 00:53:41

            Dauphine αυτοκίνητο έχω ακουστά. Dauphine που να απογειώνεται, όχι. Κάνε μας ένα κλαριφικέσιον να μαθαίνουμε.

          • Αυριανιστής avatar
            Αυριανιστής @ Αυριανιστής 16/01/2011 00:54:01

            @αλλενάκι

            Ο Τσαουσέσκου και η Έλενα πάντως, όταν είδαν τα σκούρα, πέταξαν έξω από το Dauphine κάτι κεντροεπίτροπους σφουγγοκωλάριούς τους που τους είχαν ακολουθήσει μέχρι την ταράτσα, και τους άφησαν βορά στο εξαγριωμένο πλήθος. Ο ΓΑΠ έχει και κόρη να πάρει μαζί. Πόσοι λες να χωρέσουν πια σ' αυτό το ρημάδι το εικόπτερο, για να μπει κι ο τιραμόλα;

          • Αυριανιστής avatar
            Αυριανιστής @ Αυριανιστής 16/01/2011 00:56:33

            @ Strange Attractor

            h**p://en.wikipedia.org/wiki/Eurocopter_Dauphin

            (OK, έβαλα κι ένα "e" στο τέλος. Mea culpa!)

          • Strange Attractor avatar
            Strange Attractor @ Αυριανιστής 16/01/2011 00:58:28

            Διασωστικό είναι.
            Με φορείο και διασωληνωμένο θα τον πάρουν;

          • Αυριανιστής avatar
            Αυριανιστής @ Αυριανιστής 16/01/2011 01:06:39

            @ Strange Attractor

            Διασωστικό; Βγαίνει και σε άλλες εκδόσεις, ξέρεις.

            Δες εδώ, τέταρτη παράγραφος: h**p://en.wikipedia.org/wiki/Romanian_revolution#Ceau.C5.9Fescu_falls

          • MatrixRevolutionEra avatar
            MatrixRevolutionEra @ archaeopteryx 15/01/2011 21:55:20

            Μπα..μάλλον υπάγεται στα "αναλώσιμα".

          • Θεωρείο avatar
            Θεωρείο @ archaeopteryx 16/01/2011 00:51:00

            Το παραχ...με!
            Η κουβέντα είναι για τα κάγκελα των γηπέδων.
            Υπάρχει και το Skype και το εΜεΣεΝε.
            Πλακωθείτε με τα πληκτρολόγια, πνιχτείτε με τα ποντίκα (τώρα είναι και ασύρματα, γμτ).
            Κερνάω τις μπύρες, αρκεί να φαγωθείτε αλλού!

        • Αυριανιστής avatar
          Αυριανιστής @ Hellas-Orthodoxy 15/01/2011 20:57:53

          Αυτό που θα του έστελνε η Ιπποκράτους στο μπλακμπέρι για να μας πει, θα ήταν προφανώς ότι μπήκαν "για να προστατεύσουν το κράτος ανεξιθρησκείας από την προβοκάτσια των εθνικιστών"!

      • αποκατάσταση avatar
        αποκατάσταση @ tiramola 15/01/2011 21:24:54

        Το άσυλο λειτουργεί επιλεκτικά για σένα από ότι βλέπω.
        Φυσικό βέβαια διότι η αλήθεια διαχέεται από τη πρίσμα της οπτικής σου γωνίας.
        Φαντάσου μόνο να αντιστρεφόταν η πρόταση σου ως εξής:

        "Δεν φτάνει που η αστυνομία πρόλαβε τα χειρότερα, πρέπει να παραιτηθεί ο υπουργός επειδή οι αναρχοκάφροι χουλιγκάνοι μπήκαν στον Πανεπιστήμιο να γλυτώσουν?
        Και ομοίως αντιλέγω:
        Θες και τα λες;

      • Έρεβος avatar
        Έρεβος @ tiramola 16/01/2011 01:10:45

        "οι κλανιάρηδες της χρυσής αυγής"
        Εσύ δεν είσαι ο τιραμόλα, είσαι ο μιστερ ματζέστικ...

        Καλός ο σολωμός με το μπελούγκα;
        αλλά τι ρωτάμε τώρα θα'εχεις βγει για κλαμπινγκ.

      • Μετανάστης στη χώρα μου avatar
        Μετανάστης στη χώρα μου @ tiramola 16/01/2011 09:33:05

        ΔΕΝ γουστάρω την Χρυσή Αυγή, καθόλου...και επίσης, ΔΕΝ γουστάρω την Άννα Νταλάρα, τον Βούγια και τα συναφή. Θα με υποχρεώσεις να επιλέξω καννίβαλο; Πέρα από την Χ.Α. υπάρχει ή δεν υπάρχει το "αει σιχτίρ" των χειμαζόμενων μικροκακομοίρησων κατοίκων της περιοχής;...δεν είναι όλοι υπέρ της world governance, και έχουν το δικαίωμα να είναι ακόμη και αυτό: γραφικοί. Ακριβώς όπως οι "ειδικές ομάδες πληθυσμού" πάνω από τις οποίες σκύβει με τόση στοργή το τσαντήρι-κόμμα σου.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Nikolaos 15/01/2011 21:08:10

      !!!

  25. The Saint avatar
    The Saint 15/01/2011 20:27:55

    Aυτά συμβαίνουν σε χώρες προτεκτοράτα, και υποχείρια...
    Το γενικευμένο σχέδιο εξόντωσης του Ελληνισμού και του Χριστιανισμού παράλληλα καλά κρατεί...
    Οποια πέτρα και να σηκώσεις σε αυτή τη χώρα θα βρείς βρωμιά και δυσωδία απο κάτω...

  26. Μαύρος Ιάκωβος avatar
    Μαύρος Ιάκωβος 15/01/2011 20:42:44

    Μπράβο στην αστυνομία που προστατεύει δολοφόνους εργαζομένων,ποινικούς εγκληματίες και πρεζάκια,πετάει δακρυγόνα μέσα σε εκκλησίες,ξυλοκοπεί παππούδες και οικογενειάρχες που διαμαρτύρονται για να πάρουν πίσω τις ζωές τους.Χέρι-χέρι ματατζήδες και αναρχικοί κατευθύνονται στον Άγιο......Ξηλώστε το εθνόσημο κ βάλτε τη φάτσα του Κωνσταντίνου ανύπαρκτοι

  27. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 15/01/2011 20:56:10

    Τα έχω ζήσει πρίν 10 χρόνια στο Βερολίνο.
    Τά ίδια Παντελάκη μου τα ίδια Παντελή μου. Σάν να ήταν χθές.
    Η διαφορά: Εκεί ήταν τότε Νιγηριανοί και Σουδανέζοι (όχι Αφγανοί Σομαλοί και Κούρδοι), NPD (όχι Χρυσή Αυγή), Berliner Antifa-Αutonomen (και όχι Griechische Anarchos), ο παπάς ήταν Λουθηρανός και οι αστυνομικοί φορούσαν πράσινα.
    Ά, είχε πάει και ο δήμαρχος-κυβερνήτης να κατευνάσει. Ο ίδιος ο σημερινός (ως γνωστόν δηλώνει gay). Ο εν ενεργεία, όχι ο πρώην. Και δηλώνει, δεν το κρύβει.
    Τέλος, είχε πάει και κόσμος "ουδέτερος", ειρηνοποιός, κρατούσαν κεριά.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Ο Θείος 15/01/2011 21:02:15

      Θείο, δε σου άρεσε η ηρεμία και η τάξη της DDR και του SED... θέλατε De Maiziere και Kohl... να τα τα αποτελέσματα!

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Αυριανιστής 15/01/2011 21:16:00

        Άς όψεται ο "φίλος μου" ο Egon Krenz που άνοιξε εκείνη τη νύχτα τις πύλες στο Charlie.
        Και ο ηθικός αυτουργός, ο Γκορμπατσώφ, που "την είχε πέσει" σε άπταιστα Γερμανικά στον "μεγάλο", τον Erich Honecker:
        "Wer zu spät kommt, den bestraft das Leben" ("Όποιον καθυστερεί, τον τιμωρεί η ζωή").
        Άνοιξαν το τείχος και μπήκε η σάρα και η μάρα (συγγνώμη αγαπητές Σάρα και Μαρία, σχήμα λόγου ήταν).
        Είμαι περίεργος να δώ άν θα βρεθούν κάποιοι δημαγωγοί να θυμηθούν ημερομηνίες και θα πούν ότι ο Παπουτσής, ακριβώς 50 χρόνια μετά (Αύγουστος 1961), θα κάνει τον Walter Ulbricht a la Gréc.
        Είπαμε, ζώ από περιέργεια, πιά.

        • Αυριανιστής avatar
          Αυριανιστής @ Ο Θείος 15/01/2011 21:18:27

          Έννοια σου, και έχει προλάβει ο αρχιχασάπης Σαρόν και έγινε ο Walter Ulbricht a la... Israelienne!

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ Αυριανιστής 15/01/2011 21:20:21

            Σωστό κι αυτό, παρά τα θρυλούμενα, η Ιστορία επαναλαμβάνεται πολλάκις.

  28. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 15/01/2011 21:02:29

    Ά, το Βερολίνο δεν ήταν τότε, το 2001, "προτεκτοράτο". Είχε απελευθερωθεί.
    "Προτεκτοράτο" ήταν το 1989. Δύο "προτεκτοράτα", ένα Δυτικό και ένα Ανατολικό, χωρισμένα με Τείχος, για όσους δεν θυμούνται.
    Άν κυττάξεις γύρω, βλέπεις ότι τίποτε δεν είναι πιά πρωτότυπο και αυθεντικό στον κόσμο αυτό, όλα επαναλήψεις και μαλλιά κουβάρια.

  29. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 15/01/2011 21:26:24

    Λοιπόν, έχουν πλάκα τελικά οι νεοταξίτες.

    Προ ολίγου τελείωσε το ρεπορτάζ στο αλαφουζοκάναλο. Ο "δημοσιογράφος" που έκανε το σπηκάζ, είπε σε κάποια στιγμή ότι "οι συγκεντρωμένοι φώναξαν ρατσιστικά συνθήματα". Και τι σύνθημα νομίζετε ότι είχαν μοντάρει για να ακουστεί στο αμέσως επόμενο δευτερόλεπτο; "Η Ελλάδα ανήκει στους Έλληνες"!!!

    Α, ρε πατέρα του ΓΑΠ... πόσο ρατσιστής ήσουν και δεν το 'ξερες!

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Αυριανιστής 15/01/2011 21:59:01

      Θα χρειαζόταν να γίνει καμία συγκέντρωση διαμαρτυρίας μπροστά στα γραφεία του αλαφουζοσυγκροτήματος, γιατί η "Καθημερινή", αν υπάρχει εφημερίδα μέχρι σήμερα για να μπορεί να επαίρεται ο αντίχριστος Αλαφούζος, υπάρχει χάρη στους παλιούς δεξιούς που αγόραζαν την εφημερίδα του Γεωργίου και της Ελένης Βλάχου.
      Λυπάμαι που δεν ζει ο παππούς μου να δει τα αίσχη της εφημερίδας της οποίας κάποτε ήταν πιστός αναγνώστης. Θα τρίζουν τα κόκκαλα της Ελένης Βλάχου.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ ΒΙΣ 16/01/2011 00:35:33

        Aν δεν κάνω λάθος, μεταξύ Βλάχου και Αλαφούζων είχε μεσολαβήσει ο... Κοσκωτάς. Αυτός την αγόρασε από τη Βλάχου πριν τελικά καταλήξει στα νύχια των Αλαφούζων που την ξέσκισαν.

    • Maximilien avatar
      Maximilien @ Αυριανιστής 15/01/2011 22:46:53

      Αυτοί (τα ΜΜΕ) παίρνουν 100 ευρώ για κάθε λέξη που λένε. Έχουν αποκαταστήσει μέχρι και τα εγγόνια τους. Προφανώς και θα πούνε ό,τι τους διατάξουνε. Όχι επειδή τους διατάζουνε αλλά επειδή τους συμφέρει και τους ίδιους.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Αυριανιστής 16/01/2011 00:43:11

      Ξέχασα να σας γράψω και κάτι άλλο. Το μεσημέρι, κατά τη μιάμιση, άκουγα στο αυτοκίνητο "ΝΕΤ 105.8". Εκεί ανακάλυψα και μια νέα πολιτικά ορθή ορολογία που άρχισε να χρησιμοποιείται για τους λάθρο. Επειδή λοιπόν προφανώς οι Δημητράδες και η κοντέσσα Νταλ' Άρα δεν ανέχονται, τους λάθρο να τους λέμε ούτε καν "παράνομους μετανάστες" -πόσο μάλλον "λαθρομετανάστες"-, οι δημοσιογραφικές θεραπαινίδες επινόησαν νέο όρο: "ΠΑΡΑΤΥΠΟΙ μετανάστες"!!!

      Μάλιστα, κύριοι! "Παράτυποι"! Ούτε καν παράνομοι! Δηλαδή, κάτι ψιλοπράματα σα να λέμε! Μερικές δευτερεύουσες μικροελλείψεις έχουν στα στοιχεία τους, λίγο ακόμα και θα είναι νομιμότατοι!

  30. Μάρκος avatar
    Μάρκος 15/01/2011 22:19:46

    Ο Τιραμόλα, πάλι το σκονάκι της Ιπποκράτους διαβάζει, με τη διαφορά ότι αυτή τη φορά του το έχει καθαρογράψει ο Πέτρος Κωνσταντίνου...

  31. Enzo avatar
    Enzo 15/01/2011 22:50:07

    Μόνο με έναν παπαδόπουλο σώζεται πλέον η Ελλαδα

  32. ierofantis avatar
    ierofantis 15/01/2011 23:15:03

    Ερωτήσεις και διαπιστώσεις που με αφορούν.

    Ο Αλαβάνος έχει 60 τόσα ακίνητα στην ιδιοκτησία του και μαζί με τους λοιπούς αριστερούλιδες, αλλά με καραδεξιές τσέπες, άνετα δημιουργούν οικισμό. Γιατί να μην ξεκινήσει η σταδιακή ενσωμάτωση των καταπιεσμένων αδελφών μας από το Μπαγκλαντές και τη Σομαλία, με τη δωρεάν παραχώρηση αυτών των ακινήτων από τους φιλεύσπλαχνους, ανθρωπιστές και ιδεολόγους αριστερούς και μετά και εγώ να συνεισφέρω, τυφλωμένος από το συγκλονιστικό τους παράδειγμα;

    Μέχρι τότε, και επειδή στο μεταξύ με έχουν μουρλάνει στη φορολογία, δεν ζητώ απλά, αλλά απαιτώ να μην δώσω ΦΡΑΓΚΟ για αυτούς και βεβαίως ΑΠΑΙΤΩ από την οργανωμένη πολιτεία, έναντι της οποίας είμαι εντάξει στις υποχρεώσεις μου καθ' όλα, να προστατεύσει εμένα και τους κατοίκους της χώρας μου.

    Ο Δημητράς και άλλοι ρόζ μαχητές των δικαιωμάτων του ανθρώπου και της ρέγγας, έχουν συστήσει ΜΚΟ, οι οποίες, ως μη κυβερνητικές οργανώσεις, αλλά με απόλυτη διαφάνεια ως προς τους σκοπούς τους, τα μέσα που χρησιμοποιούν και τη χρηματοδότησή τους, έχουν καταστατικό τους σκοπό τη προστασία ασθενών ομάδων του κατοικούντος στη χώρα πληθυσμού, με αγάπη, αλληλεγγύη και συναδέλφωση. Πώς όμως εξυπηρετούν τον υψηλό αυτό στόχο ανεπηρέαστοι από κρατικές ή κρατικά ελεγχόμενες πιέσεις και προτροπές, αφού καίτοι είναι ΜΚΟ, εξαρτώνται από το κράτος ή από κρατικούς φορείς, γιατί χρηματοδοτούνται από τον κρατικό προϋπολογισμό;

    Επειδή λοιπόν δεν τους πιστεύω ότι κάνουν ανεξάρτητη, ακομμάτιστη και ανθρωπιστική προσφορά δεν ζητώ, αλλά ΑΠΑΙΤΩ ως Έλλην φορολογούμενος την οριστική και αμετάκλητη διακοπή της χρηματοδότησής τους από κονδύλια του κρατικού προϋπολογισμού, τη στιγμή μάλιστα που εκ του αποτελέσματος, με τη δράση τους, αντί να μεριμνούν για τα προβλήματα μου, τις ανάγκες μου ή τα οράματά μου, στρέφονται δια των πράξεων και των λόγων τους εναντίον μου...

  33. Έρεβος avatar
    Έρεβος 15/01/2011 23:17:38

    Το μόνο μέρος στο οποίο κυματίζει περήφανα η ελληνική σημαία στην Ελλάδα είναι ο Άγιος Παντελεήμωνας!

    • Ρομπέν το Γκαρσόν avatar
      Ρομπέν το Γκαρσόν @ Έρεβος 16/01/2011 00:26:12

      Και στην Στυλίδα πατριώτη, και στην Στυλίδα. Εκεί ιερουργεί ο άλλος παλιών πατρών Γερμανός. Ο σύνχρονος Αθανάσιος Διάκος. Μέχρι και ο Πάνος Κιάμος το παραδεχτηκε.

    • Θεωρείο avatar
      Θεωρείο @ Έρεβος 16/01/2011 00:45:14

      Ώπα, ορέ τρισμέγιστε!
      Πάτα και λίγο στο χώμα. Σιγά μη σκίσεις κανα καλσόν, που λέει και κάποιος φίλος.

  34. karenin avatar
    karenin 15/01/2011 23:29:29

    Τελικά τι ενοείτε όταν λέτε είστε κατά των μεταναστών; Καλά οι άλλοι, απο την στιγμή που οι μετανάστες έφθασαν εδώ, φωνάζουν για ανθρώπινη συμπεριφορά, ανθρώπινες συνθήκες διαβίωσης κ.λπ. Οι υπόλοιποι που είναι κατά τι προτείνουν; Κρεματόρια, στρατόπεδα συγκέντρωσης, αντιμετώπιση στα σύνορα σαν εισβολή εχθρού; Συγκεκριμένες προτάσεις για να καταλάβουμε και οι υπόλοιποι.

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ karenin 15/01/2011 23:41:25

      Τις διακριτές έννοιες του οικονομικού μετανάστη αφενός και του λαθροεισβολέα αφετέρου, την γνωρίζετε...;

      Διότι αν δεν την γνωρίζετε ή την γνωρίζετε μεν αλλά δεν την αντιλαμβάνεστε δε, παρέλκει οποιαδήποτε κουβέντα για αντιπροτάσεις...

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ karenin 15/01/2011 23:41:39

      Eγω προτεινω αμεση απελαση ολων των Αφροασιατων παρανομων μεταναστων.Επισης ανεγερση τειχους σε ολοκληρο το ποταμι του Εβρου και αυστηρα μετρα στο Αιγαιο.
      Αυτα τα μετρα δεν μπορουν να ληφθουν χωρις κατηγορηματικη διακηρυξη απο πλευρας Ελλαδος προς τον ΟΗΕ,την ΕΕ και οποιον αλλον ενδιαφερεται οτι θα εφαρμοσθουν ανεξαρτητως απειλων για διακοπη δανειων ή αλλων κυρωσεων.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ karenin 15/01/2011 23:51:37

      απέλαση όσων δεν είναι νόμιμα εδώ (νόμιμα, όχι νομότυπα... κυκλοφορεί αγορασμένο χαρτί μου λένε).

      ό,το ισχύει και για μας όταν πάμε σε κάποια άλλη χώρα, παράνομα.

      • vel avatar
        vel @ archaeopteryx 15/01/2011 23:55:19

        ο Παπουτσής δήλωσε:
        "στην Ελλάδα θα μείνουν μόνο οι νόμιμοι μετανάστες"
        και μείς που θα πάμε ρε μεγάλε;

      • Professor Moriarty avatar
        Professor Moriarty @ archaeopteryx 16/01/2011 00:13:43

        Εγώ προτείνω να αντιγράψουμε επακριβώς τους νόμους που ισχύουν στην Σαουδική Αραβία για τους λαθρομετανάστες και να τους εφαρμόσουμε με τον Σαουδαραβικό τρόπο, χα-χαα-χα!

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ archaeopteryx 16/01/2011 00:46:46

        Και το "νόμιμα", αρχαίε, να επανεξεταστεί κι αυτό. Τι θα πει "νόμιμα"; Μήπως θα πει "νόμιμοι μοχλοί πίεσης για να πάνε οι μισθοί στα 300 ευρώ";

      • Έρεβος avatar
        Έρεβος @ archaeopteryx 16/01/2011 01:07:45

        Υπάρχουν τρόποι να λυθεί το πρόβλημα χωρίς ιδιαίτερη σκληρότητα απλά κράτος και πολιτική βούληση δεν υπάρχει.

  35. karenin avatar
    karenin 16/01/2011 00:11:35

    Απέλαση όλων των λαθρομεταναστών δεν έκανε ούτε η ΝΔ, γιατί πρακτικά και νομικά είναι σχεδόν αδύνατο. Αν προωθηθούν στην Ευρώπη και συλληφθουν θα τους επιστρέψουν στην χώρα μας. Στην ουσία οι άνθρωποι είναι εγκλωβισμένοι. Μια καλλή ιδέα θα είτανε να επιστρατεύαμε δέκα κρουαζερόπλοια να τους βγάζαμε και χαρτιά, και να τους στέλναμε να κάνουν τον γύρο του κόσμου. Οπου ήθελαν ας αποβιβαζόνταν.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ karenin 16/01/2011 00:18:33

      Πολυ καλη η ιδεα σου.Φυσικα και δεν μπορουμε να τους προωθησουμε στην Ευρωπη.Μπορουμε ομως να τους επιστρεψουμε στις χωρες τους ή αν δεν τους δεχονται να τους αποβιβασουμε σε υπαναπτυκτες περιοχες της Αφρικης οπου δεν υπαρχει κρατος.
      Δεν θεωρω καλη τη μεταναστευτικη πολιτικη της ΝΔ.

  36. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 16/01/2011 00:22:40

    Το εισιτήριο να το πληρώσεις εσύ και όσοι συμμερίζονται τις απόψεις σου. Εκτός κι αν εννοείς κάτι "κρουαζιερόπλοια" που είχαν οι Ρωμαίοι.

  37. karenin avatar
    karenin 16/01/2011 00:41:47

    Τελικά Π.Μ απο την στιγμή που είναι εδώ, τι προτείνεις;

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ karenin 16/01/2011 00:45:04

      Απέλαση, αγαπητέ. Ξεκάθαρα. "Over and out", που θα έλεγε και ο πρωθυπυργός μας στη μητρική του.

  38. karenin avatar
    karenin 16/01/2011 00:55:24

    Το διεθνές δίκαιο επιβάλει πρώτα να εξετασθεί το αίτημα για πολιτικό άσυλο
    και μετά την αποριψη έπεται απέλαση. Μέχρι στιγμής καθημερινά απελαύνοντε μόνο Αλβανοί.

  39. Κάποιος avatar
    Κάποιος 16/01/2011 01:01:45

    Περί παρανόμων.

    Σε μια χώρα που υπάρχουν πολιτικοί,επιχειρηματίες,δικαστές,ιερωμένοι,απλοί ιδιώτες που παρανομούν συστηματικά και σε μια χώρα που το Σύνταγμα έχει γίνει κουρελόπανο μας σοκάρει το γεγονός ότι υπάρχουν παράνομοι μετανάστες ;
    Oταν στον Αγ.Παντελεήμονα και αλλού υπάρχουν έλληνες ιδιοκτήτες που νοικιάζουν υπόγεια και αποθήκες ως κατοικίες, όταν μετανάστες απασχολούνται σωρηδόν από έλληνες εργοδότες συχνά ανασφάλιστοι και πληρωμένοι με μαύρα χρήματα, όταν έλληνες πολίτες αγοράζουν λαθραία προίοντα από μετανάστες μικροπωλητές ή "πηγαίνουν" με μετανάστες για να την βρουν ανώνυμα και φθηνά, είναι νόμιμοι ή παράνομοι ;

    Καλό θα είναι να βλέπουμε πρώτα το δοκάρι που είναι καρφωμένο στο μάτι μας και μετά το αγκάθι που είναι καρφωμένο στο μάτι του άλλου.
    Αυτό αν θυμάμαι καλά δεν το είπε ούτε ο Λένιν ούτε ο Μαρξ, για όσους έχουν αναφυλαξία με την Αριστερά.

  40. paraellhnaw avatar
    paraellhnaw 16/01/2011 02:04:52

    θα ρθουν, μη νομίζεις.

  41. ΚΑΡΜΠΟΝΑΡΟΣ avatar
    ΚΑΡΜΠΟΝΑΡΟΣ 16/01/2011 02:23:40

    Κράτα γερά MISHA είσαι όαση ορθού λόγου...κάτω η φασιστική εθνοκαπηλία των απόγονων των δοσίλογων(χρυσή αυγή),κάτω και ο κοσμοπολίτικος νεοδοσιλογισμός των παιδιών του σόρος της ντόρας και του γαπ...

  42. ΕΝΑΣ avatar
    ΕΝΑΣ 16/01/2011 02:28:48

    Μεγαλη νικη σημερα των κατοικων και των αλληλεγγυων στον Αγ.Παντελεημονα.Οσο και αν προσπαθουσαν οι γενιτσαροι,οι ανθελληνες των ματ να εκκενωσουν την πλατεια και να την παραδωσουν στους κρατικοδιαιτους αντιρατσιστες και στους εργατοπατερες της ξεπουλημενης στην κυβερνηση αδεδυ,δεν τα καταφεραν.Οι Ελληνες αντισταθηκαν δυναμικα και μεχρι και τωρα υπαρχει κοσμος στην πλατεια.Οι λαθρομεταναστες,που δεν καταλαβαινω τι μας νοιαζει εμας εαν ειναι δυστυχισμενοι η κακομμοιροι(δεν πα να ειναι,ειμαστε παγερα αδιαφοροι στην μιζερια τους,εντελως αδιαφοροι ομως και καλα κανουμε,εχουμε σοβαροτερα προβληματα απο την τρελλα του καθε λαθρομεταναστη),περιμεναν την ευκαιρεια να ταπεινωσουν τους Ελληνες.Οσων αφορα αυτους που ειναι στα ματ και κλαιγονται πως...εκτελουν διαταγες και κατι τετοια παλαβα,εαν τους ειναι ευκολα,τους παρακαλαμε,να βγαλουν την ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΗΜΑΙΑ απο τις κλουβες τους γιατι ντροπιαζουν την ιστορια της πατριδας μας και τους αγωνες των Ελληνων για ΛΕΥΤΕΡΙΑ και ΑΝΕΞΑΡΤΗΣΙΑ.Αντε με τους γελοιους ΔΝΤεντολεις που δεν σεβονται ουτε τον ιερο ναο...ΥΓ..Και που ειστε ψευτομαγκες ανθελληνες,να κραμασετε καμμια σημαια που γραφει IMF (δντ)..

  43. ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ 16/01/2011 11:25:25

    Μια άλλη διάσταση. Η ΑΔΕΔΥ και με τη συνέργεια της ΔΑΚΕ προφανώς (ας με διαψεύσουν αν κάνω λάθος) τί συνεργασία έχει με τον Κωνσταντίνου της ΑΝΤΑΡCIA;

  44. jan gudermann avatar
    jan gudermann 16/01/2011 12:39:33

    OXI ΣΤΗΝ ΞΕΝΟΜΑΝΙΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΦΕΛΛΗΝΙΣΜΟ


    ΝΑΙ ΣΤΗΝ ΟΙΚΕΙΟΦΙΛΙΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟ


    ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΟΙΚΕΙΟΦΟΒΙΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΠΙΔΟΤΟΥΜΕΝΟ ΡΑΤΣΙΣΜΟ


    ΕΞΩ ΟΙ ΑΝΤΙΡΑΤΣΙΣΤΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΓΕΙΤΟΝΙΕΣ

    ΑΠΕΛΑΣΤΕ ΤΟΝ (ΑΝΤΙ)ΡΑΤΣΙΣΤΙΚΟ ΑΝΘΕΛΛΗΝΙΣΜΟ


    ΟΧΙ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΕΠΕΝΔΥΟΥΝ ΣΤΗΝ ΟΙΚΕΙΟΦΟΒΙΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΦΥΛΕΤΙΚΟ ΑΝΤΕΘΝΙΣΜΟ-ΑΦΕΛΛΗΝΙΣΜΟ

  45. BTS avatar
    BTS 16/01/2011 17:37:04

    Κατέφθασε νέα ομάδα μελλοντικών ψηφοφόρων του ΠΑΣΟΚ...
    [Και αυτοί θα ψηφίζουν στον Άγιο Παντελεήμονα!]
    ___________________________________________________

    Κέρκυρα: Κατέπλευσε το πλοίο με τους 241 μετανάστες

    Συνεχίζονται οι έρευνες του λιμενικού σώματος, 30 ναυτικά μίλια δυτικά της Κέρκυρας, για τον εντοπισμό 22 Αφγανών λαθρομεταναστών που επέβαιναν μαζί με άλλους 241 ομοεθνείς τους σε ξύλινο σκάφος το οποίο πήρε νερά και βυθίστηκε.

    Οι 241 λαθρομετανάστες περισυλλέγησαν από το φορτηγό πλοίο «Momentum scan» με σημαία Ολλανδίας και μεταφέρθηκαν συνοδεία πλωτού σκάφους του λιμενικού σώματος στο λιμάνι της Κέρκυρας.

    Τριάντα από αυτούς που είχαν μικροτραυματισμούς, λόγω το ότι στην περιοχή που περισυλλέγησαν επικρατούσαν άσχημες καιρικές συνθήκες, μεταφέρθηκαν στο νοσοκομείο για τις πρώτες βοήθειες. Στις έρευνες που συνεχίζονται στη θαλάσσια περιοχή για τον εντοπισμό των αγνοουμένων, συμμετέχουν παραπλέοντα πλοία, ένα ελικόπτερο «Σούπερ Πούμα» και ένα πλοίο ανοιχτής θαλάσσης.


    Καθημερινή gr

  46. karatzovitis avatar
    karatzovitis 16/01/2011 18:02:33

    καινουργιος κ ανορθογραφος, στο μαγαζι αυτο..

  47. egersis avatar
    egersis 17/01/2011 13:31:13

    Η μια ξεφτύλα μετά την άλλη.
    Μετά τις 29 προσαγωγές πέρυσι στο χώρο του ασύλου της Εκκλησίας, είχαμε τη συναυλία με τα ΜΑΤ να κάνουν τους πορτιέρηδες στη πόρτα και τα επεισόδεια απ έξω. Τώρα είχαμε ρίψη χημικών μέσα στην Εκκλησία και χτύπημα του παπα- Μαξιμου από τους πραιτωριανούς. Ρίψη χημικών είχαμε και σε άλλους κλειστούς χώρους που είχαν μέσα κόσμο (2 καφετέρειες και μια πολυκατοικία οπου κινδύνευσαν και μικρά παιδιά).
    Αλλά δεν τις χάλασε καθόλου τις πουτάνες του καθεστώτος το ξύλο που έφαγαν και το προδότες - προδότες όταν αποχωρούσαν...
    Υπάρχουν βίντεο βέβαια για όλα αυτά.

    • Μisha avatar
      Μisha @ egersis 17/01/2011 13:49:25

      Όταν η Χρυσή Αυγή ήταν το back up των μπάτσων, σε δεκάδες πορείες , ήταν καλά...
      Τώρα που φάγατε ξύλο αντιληφθήκατε την πραγματικότητα, και το ποιον εξυπηρετουν οι καθεστωτικοί μηχανισμοί...

      • egersis avatar
        egersis @ Μisha 17/01/2011 14:01:45

        Οι καθεστωτικοί μηχανισμοί εξηπηρετούν το ίδιο το καθεστώς που μέρος του είναι ο Κωσταντίνου, η ΑΝΤΑΡΣΥΑ, το ΣΥΡΙΖΑ, ο Κουβέλης και το ΚΚΕ και τα υπόλοιπα κόμματα. Μια ματιά στο πως καλύπτουν τα γεγονότα τα συγκροτήματα των εργολάβων του καθεστώτος να ρίξεις και θα καταλάβεις...

        • Μisha avatar
          Μisha @ egersis 17/01/2011 14:10:11

          Επί χρόνια , δεκαετίες ολοκληρες, τα Χρυσά Αυγά ήταν δίπλα δίπλα με τα ΜΑΤ χτυπώντας κόσμο που διαδήλωνε...
          Σε όλα τα ακροδεξιά ιστολόγια , διθυραμβοι για τον ρόλο των μπάτσων ...
          Τώρα, επι σοσιαληστρικού ΔΝΤ, άλλαξε το τροπάριο και οι πατριωτες αστυνομικοί έγιναν πραιτωριανοί ...
          Ποτέ δεν είναι αργά να καταλάβετε πως οι μπατσοι ήταν ανέκαθεν με τον Μπόμπολα και τους τραπεζίτες, ποτέ με τους πολίτες...

          • egersis avatar
            egersis @ Μisha 17/01/2011 14:27:25

            Παντα ήταν πραιτωριανοί. Για πες μου μια περίπτωση από τα χρόνια ολόκληρα να μάθω κι εγώ!!! Αν εννοείς διαδήλωση το σπάσιμο μαγαζιών και περιουσιών καλά σας κάνανε. Αν και συνήθως οι κουκουλοφλώροι τα σπάνε, οι μπάτσοι τη πέφτουν στο πλήθος, το πλήθος τους βρίζει. Ελά μου όμως που σπάνια το πλήθος τέτοιων συγκεντρώσεων δε τα βάζει ποτέ με τους κουκουλοφλώρους αλλά τους καλύπτει...Εδώ σε θέλω καρδιά μου.

  48. sakis avatar
    sakis 17/01/2011 13:41:13

    Δεν τιθεται κανενα θεμα καθαρότητας, εκτος αν μιλαμε κυριολεκτικα το προβλημα ειναι απλο. δεν χωραμε αλλοι! 10 εκατομμυρια Έλληνες και 2 εκατομμυρια μεταναστες...
    ! οικονομικοι? να κανουν τι? εδω δεν υπαρχουν δουλειες για τους γηγενείς...
    Και το θεμα ειναι οτι συνεχιζουν να ερχονται. να κανουν τι?! να δουλεψουν που?
    Βαλτα κατω και αν σου βγουν τα κουκια πες και σε μας τι αλχημειες εκανες....
    Ολοι αυτοι εχουν βιολογικες αναγκες.. το πιο απλο... κατι πρεπει να φανε, ποιος θα τους ταΐσει αν ΔΕΝ υπαρχουνε δουλειες? ακομα και αν υποθεσουμε οτι εχουν ολη την καλη διαθεση να δουλεψουν απλα δεν γινεται! μολις προχθες στην Κρήτη πεταγανε πετρες γιατι λεει οι Έλληνες ειναι τσιγκουνηδες και δεν βγαινει το μεροκαματο... αντιπροχθες διαβαζα οτι καποιοι παθανε δηλητηριαση γιατι φαγανε ΓΑΤΑ που ειχε φαει δηλητηριο! πιστευεις οτι δεν θα αναγκαστουν να αρχισουν τις κλοπες και τις λεηλασιες σε λιγο?? δεν λεω οτι θα το κανουν επειδη ειναι κακοι ή οτι αλλο, θα το κανουν αναγκαστικα λογω εξαθλιωσης!
    Θες να παμε και σε μια αλλη βασικη βιολογικη αναγκη? εχεις προσεξει οτι η τεραστια πλειοψηφία αυτων ειναι αντρες? σου εχει περασει μηπως απο το μυαλο οτι καποια στιγμη οτι καποια στιγμη θα αρχισουν να αναζητανε απελπισμενα σεξ?! τι νομιζεις οτι θα γινει? θα πανε σε πορνεια? με τα 10€ τη μερα που βγαζουν, αν τα βγαλουν απο τα φαναρια? χλωμο... για σκεψου ποια ειναι η εναλακτικη....
    Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι οσοι υποστιριζουν οτι δεν υπαρχει προβλημα ειναι ψευτρο προοδευτικοι, ψευτο κουλτουριαρηδες που δεν μπορουν να δουν περα απο τη μυτη τους !! εκτος αν φοβουνται τοσο πολυ μην τους πουν ρατσιστες ωστε εθελοτυφλουν!
    Απλα μαθηματικα ειναι αυτη η χωρα μπορει να θρεψει , τη συγκεκριμενη χρονικη περιοδο, λιγοτερα ατομα απο τους γηγενεις, απλα δεν επαρκουν ποροι! καλες οι αποψεις για ισοτητα μπλα μπλα μπλα αλλα ποσο μυαλο θελει για να καταλαβεις οτι τιθεται θεμα ελλειψης ζωτικου χωρου?
    Επισης ο επομενος που θα διαφωνησει και θα πει οτι εχω ρατσιστικα κινητρα στην αρχη του ποστ να μας πει τι ακριβως εχει κανει ο ιδιος για το προβλημα.... και δεν μιλαω για να εχει δωσει μισο ευρω στα φαναρια.... ας παρει πρωτα 2-3 μεταναστες σπιτι του και τα ξαναλεμε......ή ας μοιράσει την περιουσία του βρε αδερφέ στους κακόμοιρους λαθρομετανάστες ....... αν το σπίτι του είναι μικρό και δεν μπορεί να φιλοξενήσει κανέναν από αυτούς σπίτι του.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ sakis 17/01/2011 14:27:21

      Για αυτό που έγραψες πιο πάνω, δηλ. για τις ορμονικές τους ανάγκες επειδή είναι άντρες οι περισσότεροι, σε πληροφορώ ότι οι Πακιστανοί το έχουν λυμένο: Έχω μάθει από περισσότερες από μία πηγή ότι κάθε εβδομάδα εκεί όπου μένουν 10-10 μαζί, κάποιος από αυτούς κάνει καθαριότητα και μαγείρεμα κλπ, αλλά και αναλαμβάνει γενικώς γυναικείο ρόλο. Εκ περιτροπής γίνεται αυτό.
      Για όσους δεν το έχουν λυμένο το ζήτημα, υπάρχει πάντοτε η λύση. Στη συνέλευση γυναικών μελών του ΣΥΡΙΖΑ, ρίχνεις μέσα καμιά κατοσταριά από αυτούς, κατά προτίμηση Σομαλούς, Αφγανούς, Σενεγαλέζους και Νιγηριανούς, κλειδώνεις και τις πόρτες να μην φύγει καμία "κυρία" και γίνεται μέσα η χαρά του μούλτι-κούλτι.
      Αστες μετά να τρέχουν στο αστυνομικό τμήμα Ομονοίας για μηνύσεις κατ' αγνώστων, ακρίβηναν τώρα και οι μηνύσεις, δύσκολα τα πράγματα...

  49. egersis avatar
    egersis 17/01/2011 14:31:40

    Συμφωνώ. Οι μπάτσοι ήταν ανέκαθεν με το Μπόμπολα που καλύπτει το κάθε Κωνσταντίνου και το κάθε ΣΥΡΙΖΑ και ποτέ με τους πολίτες.

  50. kapten avatar
    kapten 17/01/2011 22:02:29

    timi kai doksa stoys katoikous tou agioy panteleimona einai i mono foni antidrasis pou iparxi ston topo aytoi tin stigmi apenanti stous koinonika anithikous koultouriareous pou to mono koino pou tha mporousa na exo me ayta ta atoma einai i glossa,ta koproskila i sindikalistes pote vgikan na kanoun tosa xronia mia poria gia ton ellina anergo pote vgikan na fonaksoun oti ayto pou ginete me tous ksenous stin ousia xtipai to ergatiko dinamiko tis xoras;oyst koproskila.