#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/03/2009 16:18
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σοβαρά επεισόδια μεταξύ αλλοδαπών

Σοβαρά επεισόδια μεταξύ αλλοδαπών σημειώθηκαν το μεσημέρι της Παρασκευής στο κέντρο της Αθήνας. Όπως μεταδίδει ο ΣΚΑΪ, αυτόπτες μάρτυρες ανέφεραν ότι είδαν αλλοδαπούς να τρέχουν στις οδούς Σοφοκλέους και Μενάνδρου, κρατώντας στα χέρια μαχαίρια, ρόπαλα και τσεκούρια. Δυνάμεις των ΜΑΤ που έσπευσαν άμεσα στην περιοχή κατάφεραν να συλλάβουν τουλάχιστον 5 άτομα, ενώ οι "πρωταγωνιστές" των επεισοδίων κατάφεραν να ξεφύγουν.

Το σημερινό δελτίο εγκληματικότητας άρχισε με έκρηξη τα ξημερώματα, σε ναυτιλιακή εταιρεία στον Πειραιά (αποδίδεται σε προσωπικούς ή επιχειρηματικούς λόγους) και συνεχίστηκε με δυο ληστείες, στο ΙΚΑ Αιγάλεω και σε υποκατάστημα του Ταχυδρομικού Ταμιευτηρίου στη Νέα Φιλαδέλφεια. Την ώρα της ληστείας στο ΙΚΑ Αιγάλεω, η υπουργός Απασχόλησης Φ. Πετραλιά, επισκεπτόταν το κοντινό στο ΙΚΑ Αγίας Βαρβάρας.

Τα αυξημένα κρούσματα βίας απασχολούν την κυβέρνηση, όπως δήλωσε ο κ. Ε. Αντώναρος.

(Ενημέρωση 28/3/2009): Νέες επιδρομές κουκουλοφόρων σημειώθηκαν σήμερα τα ξημερώματα σε διάφορα σημεία της Αθήνας. Επιθέσεις δέχθηκαν υπάλληλοι της δημοτικής αστυνομίας, τράπεζες, αλλά και μία αντιπροσωπεία πολυτελών αυτοκινήτων. Οι δράστες, περίπου 15 στον αριθμό, έσπασαν με λοστούς και άλλα αντικείμενα τα τζάμια της αντιπροσωπείας στο ισόγειο και πέταξαν μέσα βόμβες μολότοφ και γκαζάκια, με αποτέλεσμα να προκληθεί πυρκαγιά από την οποία κατεστράφησαν ολοσχερώς δύο αυτοκίνητα και υπέστησαν σοβαρές ζημιές άλλα δύο.

Στη Θεσσαλονίκη, στο στόχαστρο εμπρηστών βρέθηκε υποκατάστημα της τράπεζας Millennium στην περιοχή Ευζώνων. Οι δράστες εισέβαλαν στην τράπεζα λίγο μετά τα μεσάνυχτα, έριξαν εύφλεκτο υλικό και εν συνεχεία πέταξαν μία βόμβα μολότοφ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 27/03/2009 16:32:34

    Φαντάσου και να βάλουν τους μισούς να "αστυνομεύουν" τους άλλους μισούς, αποκεφαλισμένα πτώματα θα κείτονται στους δρόμους ... Ε ρε που έχουμε μπλέξει.

  2. matakis avatar
    matakis 27/03/2009 16:41:27

    Φαντάζομαι θα βγει ο Κουφόπουλος το απόγευμα στον ΣΚΑΙ να καταγγείλει τις 5 συλλήψεις....

  3. Κανείς avatar
    Κανείς 27/03/2009 17:02:54

    Αλλενακι, καλη η προταση σου και διαβολικη. Φοβαμαι ομως οτι ως συνηθως θα αναλωθουμαι σε θεωρητικες απεραντολογιες, χαρακτηριστικες της νεοελληνικης ανικανοτητας μας σε ολα τα επιπεδα τηε ατομικης και συλλογικης μας ζωης.

  4. Lavazza avatar
    Lavazza 27/03/2009 17:21:30

    ΟΛΟΙ οι αλλοδαποί που δεν έχουν χαρτιά, σπίτι και δουλιά και δεν είναι πολίτες χωρών-μελών της Ε.Ε, άμεσα ΑΠΕΛΑΣΗ με συνοπτικες διαδικασίες!

    Εάν δεν θέλουν με το καλό τότε να φτιάξουμε στρατόπεδα συγκεντρώσεως τύπου Νταχάου ή Αουσβιτς.
    Εκεί να πέφτει ξύλο μετά μουσικής όσπου να φωνάζουν "αφήστε μας να γυρίσουμε στις πατρίδες μας κι ας πάμε κολυμπώντας".

    Υ.Γ.: Έχει ήδη επιληφθεί ο Βαλιανάτος και το νομικό τμήμα του ΣΥΡΙΖΑ με την υπεράσπιση των 5 αλλοδαπών;

  5. Κανείς avatar
    Κανείς 27/03/2009 17:35:39

    Λαβατσα, πιο πανω, μη γραφεις μα...κιες. Χαραμιζεις το χωρο και το χρονο και προσβαλλεις μνημες.
    Φακτορες, ειμαι κατα της λογοκρισιας, αλλα ουτε δικην αστεισμου δεν θαπρεπε να γραφονται τετοια.

  6. Vass avatar
    Vass 27/03/2009 18:15:26

    Οι αλλοδαποί αφρικανικής καταγωγής που συνεπλάκησαν στο κέντρο είναι καλοί στο τρέξιμο και έμπειροι στις οδομαχίες. Πολύ καλύτεροι από τους κουκουλοφόρους... Μπορεί να τους χρησιμοποιήσει ο Μαρκογιαννάκης για να εκπαιδεύσει το ΜΑΤ.

  7. Lavazza avatar
    Lavazza 27/03/2009 18:21:29

    @VASS

    standing ovation!

  8. Vass avatar
    Vass 27/03/2009 18:42:44

    Θα περάσουμε σε άλλη φάση. Φίλος μου είπε ότι είδε αλλοδαπό με γιαταγάνι να τρέχει στη Μενάνδρου.

  9. Lavazza avatar
    Lavazza 27/03/2009 18:47:44

    @Aνωνυμε 8

    και τον Κωστακη και τον Γιωργακη και τους 300 υπαρχοντες που μεγαλωσαμε με αυτους και τους τρωμε ακομη στη μαπα...

  10. Lavazza avatar
    Lavazza 27/03/2009 18:53:20

    @Vass

    ο φίλος σου δεν είχε εκεί κανενα πιστόλι να τον πυροβολήσει;

    Μπορεί με το γιαταγάνι να έσφαζε κανεναν περαστικό όπως ο Αφγανός προχθές που έσυρε την κοπέλα στην Πανεπιστημίου από τα μαλλιά έξω από το αμάξι της.

    Βρε παιδιά, το γιαταγάνι είναι όπλο που μπορεί να σκοτώσει. Το ίδιο και το τσεκούρι.

    Εφόσον φέρει ένας κακοποιός όπλο που μπορεί να τραυματίσει θανάσιμα, η Αστυνομία τότε δεν έχει δικαίωμα να τον πυροβολήσει;;;

    Γιατί εάν η Αστυνομία σήμερα άφηνε 5-6 από δαύτους στον τόπο δεν υπήρχε περίπτωση να το ξανακάνουν.

    Αλλα θα μου πεις, εάν η Αστυνομία κάνει το αυτονόητο και αφήσει 5-6 από δαύτους στον τόπο, πού θα πάει μετά να κρυφτεί από τον ΣΥΡΙΖΑ, τον Βαλλιανάτο και τους λοιπούς εργολάβους ανθρωπιστές...

    Άσε που θα βούιζαν τα αυτιά μας επί μήνες από τις συναυλίες που θα έκαναν στο Λυκαβηττό οι πάσα φύσεως μαστουρωμένες συκιές για τα ανθρώπινα δικαιώματα...

  11. Vass avatar
    Vass 27/03/2009 18:56:55

    Μακάρι να ήταν τόσο εύκολο να παρθούν αποφάσεις που να ρυθμίζουν ένα τόσο πολύπλοκο θέμα τουλάχιστον από ανθρωπιστικής πλευράς. Δηλαδή όταν φτάνει βάρκα με σκυλοπνιγμένους μετανάστες, με παιδιά σε άθλια κατάσταση σε κάποιο νησί, τι κάνεις όταν ξέρεις ότι τους μπαρκάρουν οι Τούρκοι;

  12. Κανείς avatar
    Κανείς 27/03/2009 19:02:39

    VAss, το ΠΡΟΒΛΗΜΑ ειναι η ελλειψη αποτρεπτικης πολιτικης προς την Τουρκια. Ολα απο εκει εκπηγαζουν. ΟΛΑ.

  13. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 27/03/2009 19:08:21

    Μήπως κανείς από τους φίλους υποστηρικτές του ΠΑΣΟΚ μπορεί να μας ενημερώσει εκτενέστερα για τον τρόπο που σκοπεύει η ''κυβέρνηση εν αναμονή'' του Γ. Παπανδρέου να αντιμετωπίσει το φαινόμενο-πρόβλημα της λαθρομετανάστευσης; Στην επέτειο της 25ης Μαρτίου άκουσα τον αρχηγό της αξιωματικής αντιπολίτευσης να εύχεται ''χρόνια πολλά'' (!!!) στους ξένους συμπολίτες μας. Ακούγονται κι άλλα διάφορα - ακόμα και για ''μαζική ελληνοποίησή'' τους, με δικαίωμα ψήφου κλπ...
    Πέρσι ακούσαμε τον Υπουργό Εσωτερικών Πρ. Παυλόπουλο να ευχαριστεί τους ξένους που ''προτίμησαν τη χώρα μας'' (Το Πανδοχείον ''Η ΕΛΛΑΣ'').
    Το ΚΚΕ προσπαθεί να τους εντάξει στα συνδικάτα και στο ΠΑΜΕ, μια που, όπως το κεφάλαιο, έτσι και το προλεταριάτο, δεν έχουν πατρίδα.
    Ο ΣΥΡΙΖΑ, πάλι... άστ' το καλύτερα.
    Ο ΛΑΟΣ, τέλος, είναι εντελώς αναξιόπιστο κόμμα, παρόλο που (αν και αριστερός, οφείλω να το ομολογήσω) επί του συγκεκριμένου ζητήματος έχει σωστές θέσεις.
    Από την άλλη, ο ελληνικός λαός σε ποσοστά που ξεπερνούν το 70% είναι υπέρ της λήψης αυστηρών μέτρων.
    Τι θα κάνουμε με την απόλυτη αναντιστοιχία μεταξύ λαϊκής βούλησης και κομματικής εκπροσώπησης;
    Μήπως, αφού δεν μπορούμε να αλλάξουμε τους πολιτικούς μας ταγούς, πρέπει, όπως έλεγε ο Μπρεχτ, ''να αλλάξουμε το λαό'';

  14. Vass avatar
    Vass 27/03/2009 19:08:26

    @Lavazza.
    Ο φίλος μου μένει Κάτω Πατήσια και είναι μαθημένος σε δύσκολα. Φαντάσου ότι σε πολυκατοικία 10 διαμερισμάτων είναι ο μόνος ελληνικής καταγωγής που μένει εκεί. Ήταν για πολλά χρόνια διαχειριστής ελλείψει άλλου. Κάποια στιγμή έπαψαν οι άλλοι ένοικοι να πληρώνουν κοινόχρηστα και θέρμανση οπότε στην πολυκατοικία έμπαινες με φακό... Τώρα έχει βελτιωθεί η κατάσταση καθώς υπάρχουν σταθεροί ένοικοι και υπάρχει κοινόχρηστο φως αλλά ακόμη όχι θέρμανση.
    Ο φίλος μου απεχθάνετε τα όπλα. Ας αναλάβει Κάλαχαν κάποιος από άλλη πτέρυγα.

  15. Lavazza avatar
    Lavazza 27/03/2009 19:20:09

    @VASS

    εδώ που έχουν φτάσει τα πράγματα πλέον μετράει μόνο η αποτελεσματικότητα.
    Δεν υπάρχει χώρος για συναισθηματισμούς.
    Οι Τούρκοι βλέπουν να περνάνε από μπροστά τους στην Ανατολία τα καραβάνια και δεν τους πιάνουν γιατί ξέρουν οτι πάνε προς τα παράλια για να περάσουν στην Ελλάδα.

    Πάνω στην αγανάκτησή μου είπα πιό πάνω για στρατόπεδα συγκεντρώσεως τύπου Αουσβιτς.
    Αλλά κάτι παρόμοιο θα μπορούσε να γίνει.

    Να μαζέυουμε σε ειδικά στρατόπεδα 1000-1000 από κάθε ράτσα και να λέμε στις χώρες τους να στείλουν καράβι να έρθει να τους πάρει (οχι να τους πληρώνουμε κιόλας).

    Μέσα στα στρατόπεδα πρέπει η συμπεριφορά να είναι εκ μέρους μας τέτοια ώστε να καταλαβαίνουν οτι δεν μπορούν να ξαναέρθουν...

    Στις χώρες τους έχει πλέον διαδωθεί οτι η Ελλάδα είναι το ξέφραγο αμπέλι. Ειδικά επιδή υπάρχουν κι ελληνικά κόμματα (ένα είναι) που τους προστατεύουν.

    Το γνωρίζεις οτι σε κάθε τοπική επιτροπή του ΣΥΡΙΖΑ μπορεί να πάει λαθρομετανάστης κι εκεί τον πληροφορούνε λεπτομερώς τί παραθυράκια έχουν εδώ οι νόμοι;

    Πρέπει και η κρατική συμπεριφορά αλλά καί η συμπεριφορά των πολιτών να γίνει τέτοια ώστε να τους διώχνει και να τους αποθαρρύνει να ξαναέρχοντε.
    Και να διαδοθεί και στις χώρες τους οτι στην Ελλάδα καί η Αστυνομία αλλά ΚΑΙ ο κόσμος δεν καταλαβαίνει από αστεία.

    Καλά και χρυσά τα ανθρώπινα δικαιώματα αλλά μέσα στη χώρα μας πρέπει να είμαστε εμείς οι πρώτοι που τα απολαμβάνουμε.

    Δεν είναι ανθρώπινο δικαίωμα, οταν ανοίγω το μπαλκόνι μου στον τέταρτον όροφο να μην φοβάμαι οτι θα μου μπει κανένας "αναρριχητής";;;

    Υ.Γ.: Εγώ πάντως καλού-κακού προμηθεύτηκα ένα μπιστολάκι. Κι άμα θέλει να έρθει κανένας από αυτούς στο σπίτι μου, που επιστρέφω μετά από 16 ώρες δουλιά, για να μου πάρει το ψωμί και το γάλα των παιδιών, ας έρθει.
    Τους έχω λιανίσει μιλάμε κι όχι ο ΣΥΡΙΖΑ να μαζευτεί, όχι ο Βαλιανάτος, όχι η Αστυνομία και τα ΜΑΤ βρε από κάτω από το σπίτι να κάνουν συναυλίες όλοι οι εργολάβοι υπερασπιστές των "κατατρεγμένων"...

  16. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 27/03/2009 19:22:39

    Πολλοί λαθρομετανάστες -Κυρίως Ασιάτες- μένουν σε πολυκατοικίες στο κέντρο 20-30 σε ένα διαμέρισμα πληρώνοντας περί τα 50-100 Ευρώ ο καθένας το μήνα ενοίκιο, δηλ. έσοδα 1000 με 3000 Ευρώ για μια γκαρσονιέρα...

    Ποιός όμως έχει αγοράσει όλες αυτές τις παρακμιακές πολυκατοικίες στη Μενάδρου-Σοφοκλέους κτλ?

    Ποιοί εκμεταλλέυονται χιλλιάδες ανήλικα αλλοδαπά σε πορνεία, παράνομες πωλήσεις στο δρόμο κτλ

    Ποιοί εισπράτουν τα "μεταφορικά" για την είσοδο των αλλοδαπών στη χώρα (150.000 το έτος Χ 5.000 Ευρώ το κεφάλι = 750 εκ. Ευρώ!)

    Ο τζίρος της λαθρομετανάστευσης είναι τεράστιος και αυτοί που κινούν τα νήματα ανήκουν στα νώτερα στρώματα της Ελληνικής κοινωνίας γιαυτό και έχει "βραχυκυκλώσει" το πολιτικό και αστυνομικό σύστημα.


    Οι περισσότερες ΜΚΟ που στηρίζουν τα "δικαιώματα των οικονομικών προσφύγων" παίρνουν χορηγίες απο μεγάλες ιδωτικές και πολυεθνικές εταιρείες στην Ελλάδα και σχετικές ανακοινώσεις βρίσκονται και στις ιστοσελίδες τους.


    Το Ελληνικό συμβούλιο για τους πρόσφυγε΄ς και παρεμφερείς ΜΚΟ αποτελούνται απο πάμπλουτες κυρίες των Αθήνών και αρκετούς διαμορφωτές γνώμης οι οποίοι διαθέτουν στρατούς λαθρομεταναστών για να ικανοποιούν τις καθημερινές τους ανάγκες (Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να συνεχίσω σε αυτό το κομμάτι)


    Τα πολιτικά κόμματα που επιδιώκουν τη νομιμοποίηση των λαθρομεταναστών και την απόδοση Ελληνικής υπηκοότητας σε γεννημένους εδώ (ΠΑΣΟΚ και ΣΥΡΙΖΑ), επιδιώκουν τη δημιουργία και ενός κομματικού στρατού...ξεχάστε μετά ΓΣΣΕ, ΑΔΕΔΥ, τα μπουλούκια των Αφγανών θα επιβάλλουν την εργασιακή ειρήνη....

    Με πλά λόγια κάποιοι μας "αντικαταστούν" με ξένους...και όλα αυτά εντάσσονται και στο παγκόσμιο σκηνικό δημιουργίας ύπερκυβέρνησης τραπεζιτών-μεταπρατών και ατόμων πάνω και πέρα απο νόμους και κανόνες.

    Το θέμα είναι μείζων και σε επόμενα ποστ θα υπάρχουν περισσότερες λεπτομέρειες.


    Είναι ζήτημα δημοκρατίας, ελευθερίας και ανεξαρτησίας, αυτά δηλαδή που μας ξεχωρίζουν από τα λοιπά θηλαστικά.

  17. Lavazza avatar
    Lavazza 27/03/2009 19:37:03

    @Dubai-Expatriate

    επειδή κι εγώ ήμουν πολλά χρόνια και σε διάφορες χώρες expatriat, σέ παρακαλώ πες κι εσύ εάν έχεις δει το ίδιο φαινόμενο σε άλλη χώρα.

    Πές μας σε ποιά πρωτεύουσα στο down-town είναι περισσότεροι αλλοδαποί από τους ντόπιους.

    Πές μας σε ποιό down-town περπατάς και βλέπεις ένα υπαίθριο παζάρι όπου 150 διαφορετικές φυλές έχουν απλωμένα στο πεζοδρόμιο σεντόνια με πραμάτεια τσάντες, πορτοφόλια, cd κτλ.

    Κάτω από την ΑΚΡΟΠΟΛΗ είναι από τη μία μεριά τα ταβερνάκια κι από την άλλη μεριά του πεζόδρομου ανά ένα μέτρο μαύροι, πράσινοι, κόκκινοι και ο καθένας έχει μπροστά του ένα σεντόνι απλωμένο με διάφορα πράγματα (δεν θα σταθώ στο οτι τα περισσότερα είναι κλοπιμαία).

    Πρόσφατα πήγα για φαγητό με "Καφετζή" από την Ισλανδία κι έπαθε πλάκα.

    Κατεβαίνεις την Πειραιώς κι αν ανά τακτά χρονικά διαστήματα δεν γυρνάς το κεφάλι σου αριστερά να βλέπεις την Ακρόπολη να καταλαβαίνεις που βρίσκεσαι, νομίζεις οτι βρίσκεσαι σε υπαίθριο παζάρι της Βομβάης...

  18. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 27/03/2009 19:38:30

    @ Σπατζιωτης
    Μα αλλαζουν λαο δια των λαθρομεταναστων.
    Η απολυτη αναντιστοιχια λαικης βουλησης και κομματων δεν μπορει να αλλαξει απο τη στιγμη που ο λαος είναι επιφυλακτικος απεναντι σε κομματα σαν το ΛΑΟΣ.
    Απο τη στιγμη που ο ελληνικος λαος εμπιστευεται μονο φιλελευθερα και αριστερα κομματα και οχι εθνικιστικα ειναι καταδικασμένος.
    Εδω δεν εχει εφαρμογη το πραγματικο γεγονος ότι η ακροδεξια συνηθως προκαλει καταστροφες με τον εξτρεμισμο της γιατι η καταστροφη ηδη συντελειται και πλησιαζουμε το σημειο μη-επιστροφης.
    Οτι οι μεταναστες θα παρουν δικαιωμα ψηφου ειναι εξαγγελια του ΓΑΠ εκτος αν προλαβει ο Καραμανλής.

  19. Vass avatar
    Vass 27/03/2009 19:45:39

    @Lavazza.
    Με μπιστόλια δεν σώζεται ούτε ο κόπος της εργασίας σου, ούτε διαφυλάσσεται το γάλα των παιδιών σου. Αν πρόκειται να ζεις με το όπλο κάτω από το μαξιλάρι σου και να κυκλοφορείς έτοιμος να μονομαχήσεις, δεν το ψάχνεις μήπως μεταναστεύσεις;

  20. thanos avatar
    thanos 27/03/2009 19:48:08

    19-Lavazza Says:
    March 27th, 2009 at 7:20 pm

    Ρε φιλε εχεις γραψει πολλες μαμακιες....σεβασου επιτελους τον εαυτο σου,ειναι κριμα.

  21. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 27/03/2009 19:54:45

    Vass,θα ειναι απο κεινα τα γιαταγανια,που κλεψανε το Δεκεμβρη απο το μαγαζι με τα οπλα στην Ομονοια.

  22. Lavazza avatar
    Lavazza 27/03/2009 19:55:52

    @Thanos

    σιγά τα καλσόν...
    Επειδή σέβομαι τον εαυτό μου ακριβώς, ασχολούμαι με το πρόβλημα.
    Εσύ κάτσε με τον Γιωργάκη και τον Τσίπρα και λύστε το από κοινού.
    Θα μας κάνεις και μαθήματα σεβασμού...

    @VASS
    δεν υπάρχει λόγος για μετανάστευση. Το πρόβλημα με τους λαθρομετανάστες θα το λύσει ο λαός με τον έναν ή τον άλλον τρόπο.

  23. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 27/03/2009 19:56:35

    @Lavazza
    ....Και την Κανελη και την Κανελη.

  24. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 27/03/2009 19:59:16

    Ξερετε τι κανουν,για να μην τους γυρισουμε πισω κατ ευθειαν οταν τους βλεπουν στη θαλασσα;
    Σκιζουν τις λαστιχενιες βαρκες και πεφτουν στη θαλασσα,βασιζομενοιστο διεθνη νομο που λεει οτι οι ναυαγοι πρεπει να ψαρευονται.
    Και εμεις,τον εφαρμοζουμε το νομο στο ακεραιο.

  25. osaperas avatar
    osaperas 27/03/2009 20:04:02

    @28
    Σκιζουν τις λαστιχενιες βαρκες και πεφτουν στη θαλασσα,βασιζομενοιστο διεθνη νομο που λεει οτι οι ναυαγοι πρεπει να ψαρευονται.
    Και εμεις,τον εφαρμοζουμε το νομο στο ακεραιο.

    Προτείνεις κάτι διαφορετικό;ς Να μην εφαρμόζουμε το νόμο στο ακέραιο ή να το εφαρμόζουμε κατα περίσταση;

  26. stelios avatar
    stelios 27/03/2009 20:26:25

    29@
    Eπιστροφη απο κει που ηρθν το πολυ σε τρεις μερες.
    Μονο αν χαθουν τα λεφτα που δινουν για ναρθουν θα κοπει το ρευμα.
    Παιζεται τεραστιο παιχνιδι,οι λυσεις ειναι πολυ απλες και καθολα ανθρωπινες,βουληση δεν υπαρχει.
    Καθε μεταναστης ειναι χρηματοοικονομικο προιον με συγκεκριμμενη επενδυση στην πατριδα του,ολο το πακετο,μεταφορικα,διοδια κλπ.
    Το περιμενουν να αποσβεστει η αποσβεση ειναι ευνοητο,απο καθε σταδιο ομως της διαδικασιας κονομανε πολλοι και διαφοροι,με ακρες σε δικαστες πολιτικους κλπ.Πως στο διαολο δεν μπορει κανεις να σταματησει τα μαιμου προιοντα των Αφρικανων?
    ποιοι να τους σατματησουν,τα ιδια τα αφεντικα τους που ειναι πισω απο το παραεμποριο?
    Τα λαθραια cd,dvd,software,ειναι μεγαλυτερα σε τζιρο και κερδη κι απο την πρεζα!!!!!
    Με κινδυνο να πας φυλακη ουσιστικα μηδαμινο,το πολυ π[ολυ μια αξαγορασιμη ποινη ιση με τα κερδη ενος Σαβ/κου.Μην ειστε αθωοι,κομπινα με πολλα φραγκα για αστυνομια και δικαστικους.

  27. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 27/03/2009 20:27:19

    Απόψεις σαν αυτές του Lavazza ακούγονται καθημερινά και με όλο και μεγαλύτερη συχνότητα σε όλη την Ελλάδα. Γιατί κάνουμε πως δεν τις ακούμε; Γιατί μένουμε στο ''ακραίο'' τέτοιου είδους λεκτικών ξεσπασμάτων, με τις (όποιες)ιδεολογικές μας αγκυλώσεις να λειτουργούν ως παραμορφωτικοί φακοί της πραγματικότητας έξω από τα (και, πια, ΚΑΙ μέσα στα) σπίτια μας; Δεν ξέρετε ότι ο κόσμος ''καβατζάρει'' όπλα στο σπίτι του και πολύ σύντομα το φαινόμενο της αυτοδικίας θα γίνει καθημερινότητα;
    Ο κόσμος είναι τρομοκρατημένος και δεν ξέρει που να στηριχτεί για να προστατεύσει τα παιδιά του, τον εαυτό του και την περιουσία του. Τον κλέβουν, τον ληστεύουν, τον βιάζουν, τον κακοποιούν, τον σκοτώνουν. Ο κρατικός μηχανισμός είναι ανύπαρκτος. Τα σύνορα διάτρητα. Τα ΜΜΕ τον λοιδωρούν και χλευάζουν (περίπτωση Αγίου Παντελεήμονα). Τα κόματα της κεντροδεξιάς της κεντροαριστεράς, της αριστεράς και της ''καραμπαμπάμ αριστεράς'' ανταγωνίζονται μεταξύ τους για το ποιο είναι καλύτερος μαθητής του Αγίου Φραγκίσκου της Ασίζης στην ''καλοσύνη'' απέναντι στους λαθρομετανάστες και του Λογιόλα στον ''ιησουιτισμό'' απέναντι στον ίδιο τους τον λαό.
    Ο Lavazza μας πείραξε; Είναι μήπως αυτός η εξαίρεση; Μήπως η εξαίρεση της ''αλλού 'ντ' αλλού'' στάσης απέναντι στην βοώσα πραγματικότητα είμαστε εμείς; Μια εξαίρεση που σύντομα θα γίνει ΚΑΙ θλιβερή, από το φόβο μήπως κακοχαρακτηριστεί (αλήθεια, από ποιές λινάτσες;) ή μήπως κλονιστούν οι χαχαχούχα-ιδεοληψίες της;

  28. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 27/03/2009 20:38:04

    Έχουμε ένα πρόβλημα: Λαθρομετανάστευση

    Πιθανές λύσεις

    1) Απέλαση στη χώρα προέλευσης ή/και στη τη χώρα εξόδου


    2) Προώθηση σε τρίτες χώρες



    3) Τα δύο από τα παραπάνω σε συνδυασμό με: Κλείσιμο των συνόρων, συννενόηση με τις χώρες προέλευσης, καταγγελία των χωρών εξόδου (Τουρκία ουσιαστικά), εξάρθωση των ντόπιων-πανίσχυρων κυκλωμάτων που "τζιράρουν" στη λαθρομετανάστευση.


    Μπορούμε να συμφωνήσουμε ότι η τρίτη λύση είναι η πιο ολοκληρωμένη?

    Και νομίζεται ότι αυτά δεν τα έχουν σκεφτεί οι κρατούντες?

    Και γιατί δεν πράττουν κάτι?

    Γιατί ακολουθούν άνωθεν και έξωθεν εντολές μήπως σε συνδυασμό με την επικράτηση επί των κρατικών θεσμών της μαφίας που πλέον έχει εμφιλοχωρήσει στα ανώτερα και ανώτατα κρατικά και πολιτικά κλιμάκια?

    Μάλλον πρέπει να δούμε τη κατάσταση ώς μείζων πρόβλημα της Ελληνικής "Άρχουσας τάξης" της οποίας η διαφθορά έχει ξεπεράσει κάθε προηγούμενο και τα παρακμιακά της φαινόμενα απειλούν την ύπαρξη των υπολοίπων "γηγενών"...Πάντα έτσι ήταν, εδώ η "αριστοκρατία" δεν αντέχει πάνω από δυο γενιές και η σημερίνη κλείνωντας αισίως τα 68 έτη απο το '41...ετελεύτησε...

    Καιρός για ανατροπή...μείνετε συντονισμένοι στο browser σας!

  29. Οχι άλλο πλύσιμο avatar
    Οχι άλλο πλύσιμο 27/03/2009 20:49:22

    Αμ το άλλο?

    Να σου πλένουν τα τζάμια του αυτοκινήτου από φανάρι σε φανάρι με το έτσι θέλω και να σου σιγοψυθιρίζουν βρισιές...κι αν τύχει και είσαι γυναίκα κι αρνηθείς να σε απειλούν με το σκουπόξυλο?

    Τα νεύρα μου τα χάπια μου...........

  30. mesaios daktylos avatar
    mesaios daktylos 27/03/2009 21:05:24

    @23 και 24
    Προφανώς οι βιοποριστικές ανάγκες σας, δεν σας αφήνουν χρόνο να μιλήσεται και να ανταλλάξεται απόψεις δια ζώσης, εκτός πληκτρολογίου, με απλούς ανθρώπους. Διότι τότε θα είχατε αντιληφθεί ότι ο μέσος άνθρωπος σκέπτεται ακριβώς όπως Lavazza στο @19

  31. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 27/03/2009 21:30:43

    Καθόμαστε με τις ώρες και βάζουμε 170! σχόλια στα ποστ περί επανάστασης του `21 και αν ο Π.Πατρών Γερμανός αφορίσθηκε και δεν ξέρω τι άλλο. Ανθυπολεπτόμέρειες.
    Την ίδια στιγμή που στο κέντρο της Αθήνας Αφγανός έκανε car jacking με γιαταγάνι!!!
    Ούτε στο grand theft auto να ζούσαμε...
    Είμαστε σαν τους καλογερους του μεσαίωνα που συζητούσαν μερόνυχτα για το πόσοι άγγελοι χωράνε στο κεφάλι της καρφίτσας την ίδια ώρα που οι βάρβαροι πηδούσαν τα τείχη για να τους φάνε. Σε εμάς οι βάρβαροι είναι ήδη μέσα ... και ακόμη το συζητάμε.
    Και λίγα λέει ο λαβάτσα. Ο κόσμος τόχει τούμπανο....
    Αν θέλουμε να συνεχίσουμε να υπάρχουμε πρέπει εδώ και τώρα να αντιμετωπίσουμε αυτή τη ντροπή.
    Δεν έγινε το `21 για να φύγουν οι Αιγύπτιοι και οι Τούρκοι ώστε να εγκατασταθούν οι Αφγανοί και οι Τσετσένοι. Πραγματικά θα τρίζουν τα κόκαλα των προγόνων μας.

  32. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 27/03/2009 21:46:26

    Έτερον εκάτερον, κολοκύθια εις το πάτερον...
    Αφού δεν έχουμε ακόμη την δυνατότητα να λειτουργήσουμε δημοκρατικά από φόβο μην μας πουν "ρουφιάνους" και "καρφιά", αφού δεν έχουμε ακόμη ξεπεράσει όχι τη χούντα αλλά ούτε τον εμφύλιο, αφού δεν έχουμε αποφασίσει ούτε ποιοί είμαστε ούτε που πάμε, αφού αφήσαμε τον γεωγραφικό χώρο ακάλυπτο και ανυπεράσπιστο, οι ξένοι μας φταίνε τώρα?
    Αν αφήσεις ένα ψωράλογο στη μέση της σαβάνας σύντομα θα πλακώσουν οι ύαινες και τα τσακάλια να καθαρίσουν την πτωμαϊνη... και πολύ καλώς... Η λύση δεν είναι να διώξεις τα τσακάλια... Αυτά δεν είναι το πρόβλημα, είναι η υπογράμμιση του προβλήματος.

  33. Rumba avatar
    Rumba 27/03/2009 21:52:24

    Μόλις έχασα και την τελευταία ελπίδα που μου ήταν πολύ απαραίτητη.

    Αυτήν... που μου επέτρεπε να νομίζω ότι όλα τα φαντάστηκα.

    Καλή σας νύχτα.

  34. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 27/03/2009 22:05:30

    "Τα αυξημένα κρούσματα βίας απασχολούν την κυβέρνηση, όπως δήλωσε ο κ. Ε. Αντώναρος."

    Τι λέτε ρε παιδιά;
    Εδώ κοντεύουν να μπούν στο Μαξίμου τρελαμένοι Αφγανοί με γιαταγάνια (δεν το σκέφτηκαν ακόμη)και η κυβέρνηση ασχολείται με τις δημοσκοπήσεις και με το αν είναι ή δεν είναι κουρασμένος ο Μπελούσι.
    Ποιός θα μας σώσει, ποιός;
    Σε λίγο θα μας καταντήσουν να ψάχνουμε για λοχίες στους στρατώνες....

  35. osaperas avatar
    osaperas 27/03/2009 22:31:04

    Έχουμε ένα αγγούρι με τους ξένους στην χώρα μας. Δεν είναι το μοναδικό αγγούρι που έχουμε σε αυτή την χώρα, υπάρχουν κι άλλα (ακρίβεια κλπ) αλλά είναι ένα από τα πιο σημαντικά.

    Το πως δημιουργήθηκε είναι μία ολόκληρη ιστορία. Το μπουρδέλο κράτος μας που εμείς έχουμε δημιουργήσει με τους μαλάκες που ψηφίζουμε εδώ και χρόνια, η γεωγραφική μας θέση, οι τούρκοι, η παγκόσμια κατάσταση κλπ.

    Εν πάσει περιπτώσει η ουσία είναι ότι έχουμε ένα αγγούρι. Τι κάνουμε λοιπόν; Έχει κανείς να κάνει κάποια σοβαρή και πρακτικά εφαρμόσιμη πρόταση Εγώ προσωπικά δεν έχω και για αυτό το βουλώνω.

    Αλλά μήπως υπάρχει από κανέναν κάποια σοβαρή πρόταση; Όχι παπαριές του στιλ τους βάζουμε σε ενα καράβι και τους πετάμε στη θάλασσα, η ανοίγουμε στρατόπεδα συγκεντρώσεως και τους μαζεύουμε όλους εκεί (με ή άνευ φούρνων δεν εχει διευκρινιστεί). Χρειαζόμαστε κάτι που μπορεί να γίνει, να εφαρμοστεί. Όποιος έχει με χαρά τον ακούμε, μπας και λυθεί το πρόβλημα.

    Και κάτι τελευταίο για τον «αγανακτισμένο κόσμο» που ανέφεραν κάποιοι. Η απάντηση μου είναι να πάει να πηδηχτεί ο «αγανακτισμένος κόσμος». Τις μαλακίες του «αγανακτισμένου κόσμου» πληρώνουμε εμείς οι υπόλοιποι καθημερινά. Αυτοί οι «αγανακτισμένοι» έχουν διαλύσει το κράτος με τους ηλίθιους που ψηφίζουν σε κάθε εκλογική αναμέτρηση και δεν έχουμε έναν σοβαρό να μας κυβερνήσει, αυτοί οι «αγανακτισμένοι» έχουν ξεσκίσει το κράτος και πάμε λέγοντας.

  36. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 27/03/2009 22:45:49

    Εαν φιλε μου,σκεφτεις,οτι μπαινουν καθε μερα,καμια 150ρια,αυτο σημαινει 150Χ365=55.000 το χρονο.
    Καταλαβες για τι πραμα μιλαμε;
    Πενηντα πεντε χιλιαδες!!!
    Μια πολη το χρονο,απο αλλοδαπους.
    Σε μια χωρα 9 εκατομμυριων γηγενων,που καθε χρονο,λιγοστευουν,λογω υπογεννητικοτητος.
    Εσυ λοιπον,τι λες επ αυτου;
    Οταν οι Αλβανοι,στο ξεκινημα του ντου,πηγαν να μπουκαρουν με μια σκουνα στην Ιταλια,ενα Ιταλικο πολεμικο, τους χτυπησε και τους βυθισε.
    Απο τοτε,τους κοπηκε ο βηχας.
    Δεν ειμαστε υποχρεωμενοι, να μαζευουμε οποιον θελει να ελθει εδω,επειδη το θελει αυτος.
    Η δικη μας θεληση επ αυτου,δε μετραει;Μονο η δικη του;

  37. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 27/03/2009 22:59:13

    Εμεις να τους το πουμε ρε Λαβατζα.Αυτοι θα μας ακουσουν να στειλουν βαπορια να τους παρουν;
    Τους εχεις για χαζους;
    Εδω κανανε κρα,για να τους αμολησουν αλλου,για να τους ταιζει κανας αλλος,και τωρα θελεις εσυ,να τους παρουν πισω;
    Για μαλακες τους περνας;
    Αρα,τρια τινα μπορουνε να συμβουν.
    Η συμφωνουμε με την ΕΕ,να τους μοιρασουμε και στα 27 κρατη της.
    Η να τους στειλουμε εμεις πισω,πληρωνοντας βεβαια και τα εξοδα,για τους παραπανω λογους,
    η τελος,να τους φουνταρουμε στη θαλασσα.
    Αν δεν κανουμε ενα απ τα τρια,σε 10 χρονια,θα φυγουμε εμεις πλεον απο δω,αφου θα ειμαστε μειοψηφια.
    Η μηπως ξεχνατε,τι επαθαν οι Σερβοι απο τους Αλβανους το 90;
    Οι Αλβανοι,ηταν μειοψηφία καποτε εκει ,αλλα με τη μεγαλη γεννητικοτητα,εγιναν πλειοψηφια.Ετσι στο τελος, τους πηδηξαν τους αλλους,με τη βοηθεια των καλοθεληταδων δυτικων.

  38. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 28/03/2009 00:01:28

    Να σας ρωτήσω κάτι, βρε συντρόφια...

    Τη "θεωρία του σπασμένου παραθύρου", την ξέρετε;

    Και εις τα καθ' ημάς: όταν εσείς/εμείς οι ίδιοι φεύγουμε άρον-άρον από το κέντρο εξαπλώνοντας την τερατούπολη σε όλα τα Μεσόγεια, γιατί βλέπεις δεν κάνουμε χωρίς τη μαιζονέττα, επόμενο δεν είναι τα διαμερίσματα που αφήνουμε στις πολυκατοικίες των συνοικιών του κέντρου να γεμίζουν από ολοένα και περισσότερους μετανάστες; Εσείς/εμείς οι ίδιοι δεν είμαστε που τους τα νοικιάζουμε μετά (και μαύρα φυσικά, να μην πληρώνουμε κι Εφορία, ε;) για να τσοντάρουμε στη δόση του στεγαστικού της μαιζονέττας; Και όσο η Αθήνα θα εξαπλώνεται μέχρι να ενοποιηθεί με τη... Θήβα και τη Χαλκίδα, επόμενο δεν είναι σιγά-σιγά οι περιοχές όπως το Χαλάνδρι, το Μαρούσι κ.λπ. να γίνουν κι εκείνες "αμιγούς κατοικίας αλλοδαπών" όπως είναι σήμερα η Κυψέλη και τα Πατήσια;

    Μη διαμαρτυρόμαστε λοιπόν που έρχονται ολοένα και περισσότεροι. Αφού αφήνουμε κενά (διαμερίσματα) ενώ ξέρουμε ότι η Φύση απεχθάνεται τα κενά (γενικώς), τι διαφορετικό περιμένουμε;

  39. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 28/03/2009 00:11:58

    Εκείνο το σχόλιο για την πολυκατοικία στα πατήσια χωρίς ρεύμα και γεμάτη Τσετσένους.... μπρρρρρ. Μου θύμισε κατι ταινίες με τον Τσαρλς Μπρόνσον στο Αμέρικα. Τότε που κοροιδεύαμε τα αμερικανάκια για την εγκληματικότητα τους. Εμείς όμως τώρα γίναμε χειρότεροι, όπως στις ταινίες του Μαντ Μαξ. Και δεν έχουμε και σείφηδες. Οι δικοί μας σερίφηδες είναι όλοι Αλ Καπόνε.

  40. tony avatar
    tony 28/03/2009 00:43:34

    @19
    Στις χώρες τους έχει πλέον διαδωθεί οτι η Ελλάδα είναι το ξέφραγο αμπέλι.
    Μέ μια πρόταση απλή λογική σωστή τα είπες όλα.Διαδόθηκε στις χώρες τους και ειναι αλήθεια.
    Οσο υπάρχει αυτη η αλήθεια οτι άλλο και να συζητήσουμε,είναι μάταιο. Και τα πιστόλια και τα μαχαίρια και οι σιδερολοστοί.Όσο είναι ξέφραγο αμπέλι έναν θα διώχνουμε τρεις θά έρχονται.Και όσο περνάει ο καιρός όλο και θα αγριευουν.Εαν διαδοθει στις χωρες τους ότι η άμυνα μας έφτασε σε επίπεδο σιδερολοστών μετά αδελφέ τελειώσαμε.

  41. Κανείς avatar
    Κανείς 28/03/2009 00:49:03

    "Έχουμε ένα αγγούρι με τους ξένους στην χώρα μας."

    Οσαπερα, αν το ελλαδισταν μας ειχε πολιτκη αποτροπης προς την Τουρκια αυτοματως θα διαλυοταν και το λαθρομεταναστευτικο. Ειδικα αν βυθιζοταν κανενα πλοιαριο. Αλλα η αλιτ που μας κυβερναει κερδοφορει απο αυτο και εις βαρος του κοινου μας μελλοντος. βεβαια γι'αυτους του κλεπτοκρατες υπαρχει κοινο ελληνικο μελλον, παρα μονο φαι απο τις επιδοτησεις της ΕΕ που θα τις πληρωσουμε εμεις παλι.
    Γι'αυτο σς λεω, καποτε τομαρια θα στηθουν σε τοιχους για τα δεινα που θα ελθουν, ειτε ως εσωτερικο αλβανικο, τυπου κοσσυφοπεδιου ειτε αλλοιως. Ειδικα απο τα παιδια τους που ως Ελληνες πολιτες αλλα αλλης ποιοτητας και αλλων αντιληψεων θα εχουν δικα τους κομματα. τοτε θαθελα να βλεπω τους τσιπροαλαβανογιωργηδες νεοραγιαδες.

  42. Decay avatar
    Decay 28/03/2009 01:52:07

    Το Κεφάλαιο, έχει ανάγκη να μένουν οι αποδοχές του εργάτη σε χαμηλά επίπεδα.
    (Τα κόμματα εδώ, ειδικά το ΚΚΕ, μας δουλεύουν Άγρια...)
    Οι μετανάστες, εκτός απο τη συμβολή τους στην μεγιστοποίηση του κέρδους των κεφαλαιοκρατών, συμβάλλουν και στη ανάπτυξη της χώρας γενικότερα.
    Αναπτύσσονται κυρίως, οι έχοντες και κατέχοντες.

    Γιατί λοιπόν να δοθούν κίνητρα στην Ελληνική οικογένεια να τεκνοποιήσει και να αυξηθεί ο πληθυσμός της χώρας ωστε να διευρυνθεί η παραγωγική βάση, όταν μια επιπλέον εισαγωγή Αλβανών η Γεωργιανών λύνει το πρόβλημα?

    Δεν έχω μιλήσει ακόμα για τη λαθρομετανάστευση.
    Έτσι και αλλοιώς, η νόμιμη έχει υπερβεί τις δυνατότητές μας ώς πολίτες (η χώρα αντέχει).

    Χάρη στη αυξημένη νόμιμη μετανάστευση, οι τιμές των κατοικιών -όπως και των ενοικίων- διατηρούνται εδώ και μια δεκαετία, σε υψηλά επίπεδα.

    Ποιός ωφελείται κυρίως?
    Μα βέβαια οι έχοντες και κατέχοντες...
    Όταν εσύ, για να αγοράσεις ένα τριάρι πρέπει να δανειστείς περι τα διακόσα χιλιάρικα
    -λόγω των υψηλών τιμών-
    γίνεσαι η δεν γίνεσαι δούλος:

    Α) Της Τράπεζας
    (Γιατι όλη τη ζωή σου θα δουλεύεις σαν σκύλος για τους τόκους)

    Β) Του εργοδότη
    (Για προφανείς λόγους)

    Γ)Δούλος του συστήματος (και του κομματικού) γιατί θα γλείφεις για να ξεχρεώσεις, αλλά και να ζήσεις τα παιδιά σου.
    (Χώρια τα υπόλοιπα έξοδα-μόρφωση κτλ)

    Εσένα λοιπόν σε αγγίζουν αυτά.
    Τον κονομημένο, γιατί να τον ενοχλήσει κάτι?
    Αυτός, κερδίζει απο τον ξένο, όπως και απο εσένα.

    Ναι, μαζί με τους μετανάστες αυξάνεται η εγκληματικότητα.

    Αυτό συμβαίνει για πολλούς λόγους.

    1 Ο άνθρωπος έχει πολύ λιγότερες αναστολές, όταν πρόκειται να βλάψει άλλους σε ξένη χώρα.

    2 Άν έχεις μεγαλώσει σε κομμουνιστικό
    -στύλ Χότζα- καθεστώς κλέβεις γιατί:
    α) δεν πιστεύεις σε κανένα θεό.
    β)Οι δικοί πιθανότατα κλέβανε.
    γ)Θυμάσαι οτι οι Έλληνες είναι εχθρός
    δ)αυτό κάνουν οι φίλοι σου
    ε)γίνεσαι γρηγορότερα "πλούσιος" και πετυχημένος στα μάτια των συμπατριωτών σου.

    Η κλοπή, είναι μόνο η αρχή, μετά ακολουθούν οι ληστείες...

    Κλείνοντας σημειώνω:

    Δεν είναι όλοι οι αλλοδαποί κλέφτες η εγκληματίες,
    αλλά γνωρίζω πως οι περισσότεροι είναι αλλοδαποί.

    Η Αστυνομία που έχουμε είναι για τα μπάζα.
    Ανίκανοι διοικητές, ηγεσία που ζητά μόνο αριθμούς χωρίς να παράσχει μέσα, έλλειψη κτιρίων, πόρων, σχεδιασμού, αλλά κυρίως έλλειψη ΒΟΥΛΗΣΗΣ.
    Είναι γιατί η ελίτ της Ελλάδας , γουστάρει την εγκληματικότητα όπως και τους λαθρομετανάστες.

    Είναι γιατί τίποτε απο αυτά δεν τους αγγίζει...


    -----------------------

    Δεν νοιώθω ότι κινδυνεύω στο δρόμο,
    όχι λόγω της μικρής εγκληματικότητας βέβαια,
    ούτε λόγω άγνοιας κινδύνου.
    Είναι γιατί έχω πάντοτε μαζί μου το υπηρεσιακό μου πιστόλι.
    Είναι μαρκας USP, εννιάρι πολύ αξιόπιστο.
    Έχω εκπαιδευτεί πολύ καλά.Είμαι καλός στο σημάδι.
    Ώς εκ τούτου, υπάρχει ελάχιστη πιθανότητα να κινδυνέψω.

  43. Κανείς avatar
    Κανείς 28/03/2009 01:56:42

    καλο το τελευταιο κειμενο. Παραθετω ενα του καθηγητη Ρωμανου για με καλυπτει πληρως:

    Ζήτω το 1821!
    του Κωνσταντίνου Π.Ρωμανού
    Καθηγητή Πανεπιστημίου Αιγαίου

    Οι κάτοικοι του αθηναϊκού κέντρου διαμαρτύρονται για τις στρατιές των λαθρομεταναστών που έχουν κατακλύσει τις συνοικίες τους.

    Είναι περίεργη και δυσεξήγητη η απάθεια των Ελλήνων για τα εθνικά τους θέματα. Η ψευδοΜακεδονία των Σκοπίων προκαλεί και επιβραβεύεται εις βάρος της Ελλάδος από την Ευρωπαϊκή Ένωση. Οι Τούρκοι βάζουν την στάμπα τους στο μισό Αιγαίο. Σχέδια διαμελισμού της Ελλάδος βορείως της Λάρισας, Τσαμουριά, ακόμα και ανεξαρτησία της Κρήτης αναδύονται αργά και ευδιάκριτα στην επιφάνεια της κοινής γνώμης. Παρά ταύτα οι αντιδράσεις των Ελλήνων είναι πολύ μικρής κλίμακας.

    Ως εξήγηση του φαινομένου προσφέρονται η καθήλωση στην τηλεόραση ή τα χρέη και η οικονομική ανασφάλεια. Για όσους εξηγήσεις αυτού του τύπου δεν φαίνονται επαρκείς, θα αποτολμήσω μια εξήγηση σ’ ένα βαθύτερο επίπεδο πολιτικής ψυχολογίας: το υποσυνειδήτως αναπτυσσόμενο αίσθημα ότι η Ελλάδα δεν ανήκει στους Έλληνες!

    Είναι προφανές ότι δεν έχει κανείς την έφεση να υπερασπιστεί τα σύνορα μιας επικράτειας με διακύβευμα την ζωή του αν δεν αισθάνεται ότι η εν λόγω επικράτεια είναι κατά έναν απόλυτο τρόπο κοινή ιδιοκτησία του εαυτού του και των ομογενών του. Όμως συμβαίνει αυτό; Ανήκει η Ελλάδα στους Έλληνες; Αποτελεί σήμερα η Ελλάδα μια οικογένεια που συνέχεται με ακατάλυτους δεσμούς συμπάθειας, κάτι το απόλυτα οικείον, απόλυτα δικό μας;

    Η εμπειρία των τελευταίων ετών τείνει να αναιρέσει την αίσθηση του εθνικά οικείου. Οι στρατιές των λαθρομεταναστών της παγκοσμιοποίησης διαπέρασαν τα πορώδη σύνορα της Ελλάδος με μια ευκολία που θα την εζήλευε ο ίδιος ο τουρκικός στρατός. Η εξουσία τούς καλοδέχθηκε, με αντίτιμο πάντα τα έσοδα από το δουλεμπόριο, την Ευρωπαϊκή Ένωση και τον Σόρος για την «ένταξή» τους. Προσφάτως ο υπουργός Εσωτερικών είπε σε σχετικό συνέδριο ότι οι μετανάστες όχι μόνο δεν αποτελούν πρόβλημα (όπως είχε εισηγηθεί η διακομματική επιτροπή της Βουλής για τους λαθρομετανάστες το 1993), αλλά αντιθέτως συμβάλλουν στην ανάπτυξη...

    Το δε Ινστιτούτο Μεταναστευτικής Πολιτικής ΙΜΕΠΟ παρά τω Υπουργείω Εσωτερικών έναν μήνα πριν έβγαλε προπαγανδιστικό logo ότι για τον Έλληνα οι μετανάστες είναι άνθρωποι που περιμένουν ... ένα χαμόγελο! Αυτά όλα την στιγμή που η Ιρλανδία δήλωσε κατηγορηματικά ότι λόγω οικονομικής κρίσης και ανεργίας δεν θα προσελάμβανε σε θέσεις εργασίας κανέναν μετανάστη, ακολουθούμενη από την Ισπανία, η οποία δήλωσε ότι θα πριμοδοτούσε εργοδότες που θα απέλυαν μετανάστες για να προσλάβουν Ισπανούς, και την Ιταλία η οποία διεκήρυξε ότι δεν θα εδέχετο οικονομικούς μετανάστες στο έδαφός της για τουλάχιστον δύο έτη. Όμως το υπουργείο Εσωτερικών της Ελλάδος έλαβε Χ εκατομμύρια από την Ευρωπαϊκή Ένωση για την «ένταξη» των μεταναστών και την πλύση εγκεφάλου των Ελλήνων από τα ΜΜΕ προκειμένου να... χαμογελάσουν, εν μέσω οικονομικής κρίσης, στην ένταξη.

    Ούτε οι γνωματεύσεις των γιατρών για μολυσματικές ασθένειες μεταναστών, χολέρα, ηπατίτιδα Β, φυματίωση και περίεργους ιούς πνευμονοπάθειας, στις εντατικές μονάδες των νοσοκομείων, έφθασαν για να αντισταθμίσουν τα σακιά ευρώ της Ευρωπαϊκής Ένωσης, ξυπνώντας τα –ανύπαρκτα– προστατευτικά ανακλαστικά του κράτους απέναντι στους ιθαγενείς υπηκόους του: έτσι, αντί για άμεση απέλαση των λαθρομεταναστών, το κράτος τώρα προγραμματίζει την ... ισότιμη πρόσβαση των ιδίων στις υπηρεσίες Υγείας! (Ας πάει Έλληνας χωρίς βιβλιάριο να νοσηλευτεί και θα εύχεται να ήταν λαθρομετανάστης...)

    Με την υποστήριξη της κάστας των πολιτικών, αλλά και της υψηλής διανόησης των πανεπιστημίων, που ονειρεύεται κι αυτή, μαζί με τους φοιτητές της που φόρεσαν κουκούλες, ανοιχτά σύνορα, πολυεθνικό κράτος και το τέλος του «ελληνοκεντρισμού», οι μετανάστες έβαλαν γερά πόδι στην ελληνική γη. Οι πιο φτωχοί στα γκέτο των πόλεων απ’ όπου εκτοπίζουν τους Έλληνες, οι πιο πλούσιοι σε ιδιόκτητα διαμερίσματα (εκποίηση της Ελλάδος στην λιανική). Για χάρη όλων αυτών άλλαξε και η παιδεία, από ελληνική έγινε αλλότρια, «διαπολιτισμική» εκπαίδευση στα σχολεία. Σε λίγο θα γίνουν η Αστυνομία και ο στρατός πολυεθνικά, μαζί με το θρήσκευμα θα απαλειφθεί και η ιθαγένεια από τις ταυτότητες, όλοι θα είμαστε «Έλληνες» χωρίς διάκριση, είτε προερχόμαστε από το Καμερούν, είτε από την Θήβα. Νέα σχολεία θα ιδρυθούν όπου θα διδάσκονται οι γλώσσες των αλλοδαπών, τζαμιά θα υψωθούν με μιναρέδες ψηλότερους από τα καμπαναριά των εκκλησιών και οι θρησκευτικές αργίες θα μοιράζονται ανάμεσα στην Σαρακοστή και στο Ραμαζάνι.

    Όλα αυτά, θα πουν κάποιοι, δεν είναι απαραιτήτως κακά, αλλά ακούγονται μάλλον καλά και εν πάση περιπτώσει δημοκρατικά. Ούτε μια μικρή λεπτομέρεια θα πειράξει τους συγκεκριμένους, ότι αυτό που θα προκύψει δεν θα είναι Ελλάδα. Το μόνο που θα τους πειράξει είναι ότι μαζί με τον πολυεθνοτισμό παντρεύτηκαν και όλα τα συνδικάτα του πολιτικού και του κοινού εγκλήματος της Ευρασίας και της Αφρικής. Θα διαπιστώσουν, όταν θα είναι αργά, ότι το παρακράτος των τελευταίων δεν καταλαβαίνει και πολλά από «Δημοκρατία».

    Πώς λοιπόν, για να επανέλθουμε στο αρχικό ερώτημα, να δείξει έφεση ο Έλληνας της σήμερον να πολεμήσει στα σύνορα της επικράτειας, ώστε η ετοιμότητά του αυτή να λειτουργήσει αποτρεπτικά για τον επίδοξο εισβολέα; Εις το όνομα τίνος να αγωνιστεί εναντίον, π.χ., του μουσουλμάνου Τούρκου; Μήπως εις το όνομα του «συμπολίτη» του μουσουλμάνου Αλβανού ή Πακιστανού ή Αφρικανού;

    Να μην κουράσουμε άλλο τον αναγνώστη. Άλλωστε επίκειται η μεγάλη εθνική εορτή των Ελλήνων, η επανάσταση κατά της οθωμανικής τυραννίας, που ενέπνευσε ολάκερη την φιλελεύθερη Ευρώπη. Ας αναφωνήσουμε λοιπόν τώρα, με όλη την δύναμη της ψυχής μας: Ζήτω το τρισένδοξο 1821!

    Αντε και καλα 40 για τον χωρο Ελλαδα.

  44. Decay avatar
    Decay 28/03/2009 01:57:54

    Ορθότερα:


    2
    β)Οι δικοί σου πιθανότατα κλέβανε.

  45. A-Z avatar
    A-Z 28/03/2009 03:34:33

    Βρεπαλληκάρια. Τί ειπα και αφαιρέθηκε το σχόλιο μου? Και email κανονικό έδωσα και απολύτως ... νομοταγής ήμουν.

    Απλά είπα ότι η Ελλαδα στο μεταναστευτικό είναι εκεί που ήταν η αμερική το 1910-1920. Όταν στα εστιατόρια του Σαν Φρανσισκο κρεμάγαν ταμπέλες ποθ έλεγαν "No rats, No Greeks". Όταν στην Ομαχα της Νεμπρασκα, οι ντόπιοι λυντζαρανε τους Έλληνες γιατι πέρναν τις δουλειές και ήταν βρωμιάρηδες. Δεν τα βγάζω απο το μυαλό μου...

    Η Omaha Daily News έγραφέ

    "Their quarters have been unsanitary; they have insulted women... Herded together in lodging houses and living cheaply, Greeks are a menace to the American laboring man"

    Θυμiζει Lavazza :) :)

    Ψάξτε "Greeks in Omaha, Nebraska" στο Wikipedia, για να διαβάσετε την ενδιαφέρουσα ιστορία των ταραχών εναντίων των Ελλήνων Μεταναστών στην Ομαχα, ΗΠΑ το 1909.

  46. ΑΓΡΑΦΑ avatar
    ΑΓΡΑΦΑ 28/03/2009 09:40:36

    Γινεται να αλληλοεξοντωθουν και να ανησυχουμε μονο για εγχωρια "φρουτα"??

  47. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 28/03/2009 10:59:08

    Επαναλαμβάνω. Το Ελληνικό κράτος κυνήγησε, φυλάκισε και έστειλε στα ξερονήσια δεκάδες χιλιάδες αγωνιστές Έλληνες που το μόνο παράπτωμά τους ήταν πως αναζητούσαν την δημοκρατία (έστω την λαική).
    Τους Αφγανούς όμως με τα γιαταγάνια και τους Τσετσένους με τα ΤΟΚΑΡΕΦ τους χαιδεύουμε τα αυτιά και τους αφήνουμε να αλωνίζουν στα κέντρα των πόλεων μας. Μη τυχόν και αντιδράσουν οι δικηγορίνες με τα σχισμένα καλσόν και τα μπλακμπερρι. Και εμείς περί άλλων τυρβάζουμε. Για την Πετρούλα ρε γαμώτο!
    Παράδοξο;

  48. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 28/03/2009 11:05:27

    @51 Λέει: Είμαι καλός στο σημάδι.
    Ώς εκ τούτου, υπάρχει ελάχιστη πιθανότητα να κινδυνέψω.

    Πρόσεχε όμως μη βρεθεί κανένας αράπης με χατζάρι και στο..... πουθενά ενώ εσύ θα του εξηγείς περί δανειοδοτήσεων και εγγενούς στρέβλωσης της πραγματικής οικονομίας που τον ώθησε στην παρανομία.

  49. ... avatar
    ... 28/03/2009 11:20:37

    Έχετε ξεφύγει τελείως εδώ μέσα. Δεν έχει νόημα να πω περισσότερα. Πάω έξω, χωρίς να φοβάμαι μήπως, με κλέψουν, με βιάσουν, με κακοποιήσουν.

  50. Vass avatar
    Vass 28/03/2009 12:26:08

    Ίσως το σχέδιο του Σεμνού να είναι άλλο. Για παράδειγμα να αφήσουν ανεξέλεγκτη την κατάσταση με τους νέους μετανάστες ώστε οι εδώ και χρόνια εγκατεστημένοι που έχουν ασφάλιση, πράσινη κάρτα κλπ να τα βάλουν με τους καινούργιους για όλα τα προβλήματα που δημιουργούν. Να τους αφήσει να βγάλουν τα μάτια μόνοι τους, βέβαια κάνοντας τη χώρα μπουρδέλο.

  51. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 28/03/2009 12:56:33

    Αν περασεις απο την Ομονοια καπου εκει περι το δημαρχειο,κοιτα να εχεις βαλει πρωτα και τσίγκινο,γιατι δε σε βλεπω καλα.

  52. Factorx avatar
    Factorx 28/03/2009 13:12:01

    Επειδή συνεχίζεται εδω ο διάλογος για να μην τον διασπάσω έκανα την εξής ενημέρωση την οποία θεωρώ σχετική:

    (Ενημέρωση 28/3/2009): Νέες επιδρομές κουκουλοφόρων σημειώθηκαν σήμερα τα ξημερώματα σε διάφορα σημεία της Αθήνας. Επιθέσεις δέχθηκαν υπάλληλοι της δημοτικής αστυνομίας, τράπεζες, αλλά και μία αντιπροσωπεία πολυτελών αυτοκινήτων. Οι δράστες, περίπου 15 στον αριθμό, έσπασαν με λοστούς και άλλα αντικείμενα τα τζάμια της αντιπροσωπείας στο ισόγειο και πέταξαν μέσα βόμβες μολότοφ και γκαζάκια, με αποτέλεσμα να προκληθεί πυρκαγιά από την οποία κατεστράφησαν ολοσχερώς δύο αυτοκίνητα και υπέστησαν σοβαρές ζημιές άλλα δύο.
    Στη Θεσσαλονίκη, στο στόχαστρο εμπρηστών βρέθηκε υποκατάστημα της τράπεζας Millennium στην περιοχή Ευζώνων. Οι δράστες εισέβαλαν στην τράπεζα λίγο μετά τα μεσάνυχτα, έριξαν εύφλεκτο υλικό και εν συνεχεία πέταξαν μία βόμβα μολότοφ.

  53. Κανείς avatar
    Κανείς 28/03/2009 16:55:17

    Φακτορες, οσο θα υπαρχει ανυπαρξια αποτροπης και επιβολη του νομου ολο και πιο πολυ θα ενεινονται αυτα τα φαινομενα. Διοτι οι τροχαλιες της ανωμαλιας εχουν ηδη ξεκινησει. Και σε λιγα χρονια θα ειναι πολυ αργα. Η θολουρα των "δικαιωματων" των ξενων που μονο σκοπο εχει να καμψει την αντισταση των γηγενων θα σας παρει ολους και θα σας σηκωσει...για να επεμβουν ξανα οι ξενοι για τα ανθρωπινα δικαιωματα...μονο των ξενων.

  54. Κανείς avatar
    Κανείς 28/03/2009 16:56:56

    Α-Ζ, xxxxxxx. Εκει υπηρχε κρατος που ΕΠΕΒΑΛΕ ΤΟΝ ΝΟΜΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΗΡΕΜΙΑ. Εδω;

  55. Κανείς avatar
    Κανείς 28/03/2009 17:08:52

    Απο την σημερινη Καθημερινη:

    Στην αντεπίθεση περνά το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης ώστε να δοθεί τέλος στο αδιέξοδο από τη συνεχιζόμενη πολυήμερη κατάληψη του Κτιρίου Διοίκησης. Υστερα από έκτακτη συνεδρίαση που διεξήχθη μετ' εμποδίων στο αμφιθέατρο του πανεπιστημιακού νοσοκομείου ΑΧΕΠΑ, αφού η πρυτανεία του πανεπιστημίου είναι υπό κατάληψη, η Σύγκλητος αποφάσισε να διοργανώσει συγκέντρωση διαμαρτυρίας την ερχόμενη Τρίτη κατά της κατάληψης και «εάν όλες οι προσπάθειες για την επίλυση αποβούν ατελέσφορες, να γίνει αποκατάσταση της παραβίασης του ασύλου, με κάθε νόμιμο μέσο». Παράλληλα, ο εισαγγελέας του Αρείου Πάγου κ. Γ. Σανιδάς έδωσε χθες εντολή στις αρχές της πόλης να εντοπίσουν όλα τα δημόσια κτίρια που τελούν υπό χρόνια κατάληψη και να διερευνηθεί αν σ' αυτά τελούνται αξιόποινες πράξεις.

    Εν ετει 2009 η συγλητος του ΑΠΘ τελει υπο καταληψη και εδω μεσα και στα ΜΜΕ μιλαν για....δημοκρατικα δικαιωματα. Πρωταγωνιστες φυσικα ο ΤΣΥΡΙΖΑ και τα λοιπα θολοκουλτουριαρικα παρακμιακα σχηματα.

    Αυτη ειναι η Ελλαδα κυριοι. Κατελαβαν το... σπιτι τους οι φοιτητες...Και φυσικα, πουθενα συνθηματα για ΠΑΙΔΕΙΑ, ΨΩΜΙ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ. Τωρα ειναι για βλακμπερρυ, σπουδες για οποτε θελουν, οσο θελουν και οταν θελουν. Η απολυτη βλακεια. η ανυπακοη στους νομους για ηλιθιοτητες θα πληρωθει ακριβα απο μια διαλυμενη κοινωνια με δουλείες νεου τυπου.

  56. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 28/03/2009 19:29:38

    Κι εγω,θα γραψω κατι,που μουρθε αυθορμητα.
    Στων Ψαρρων την ολομαυρη ραχη,
    περπατωντας η δοξα μοναχη,
    μελετα τα λαμπρα παλληκαρια
    και στην κομη στεφανι φορει,
    γινομένο απ τα λιγα χορταρια,
    πουχαν μεινει στην ερημη γη.
    Αντι της λεξεως Ψαρρων,βαλτε ο,τι αλλο νομιζετε.

  57. να μη σε νοιαζει avatar
    να μη σε νοιαζει 29/03/2009 00:41:43

    Τα τελευταια 3 χρονια, μενω στο κεντρο της Αθηνας και συγκεκριμενα στην Αχαρνων, στη συμβολη της με την Ηπειρου. Εκ των πραγματων συναναστρεφομαι καθημερινα με πολλους αλλοδαπους. Ειμαι η μονη ελληνιδα στην πολυκατοικια μου και μενω μονη μου.
    Ποτε και κανενας δε με εχει ενοχλησει.
    Δεν αντιλεγω πως υπαρχει εξαρση της εγκληματικοτητας, ειδικα στο κεντρο της Αθηνας, θεωρω ομως οτι πολλους απο μας, μας βολευει να θεωρουμε τους αλλοδαπους ξενο σωμα στην κοινωνια μας και να ριχνουμε σε αυτους μεγαλυτερη ευθυνη απο αυτη που τους αναλογει.

  58. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 29/03/2009 09:10:25

    Κι εσεις δικηο εχετε κυρια μου.Και αυτα που λετε γινονται,αλλα ξερετε,η στατιστικη,δε βγαινει με ενα δειγμα.
    Εκεινο που εγινε με τους αλλοδαπους,ειναι οτι οταν ηλθαν οι Αλβανοι,ειδικα αυτοι,εφεραν μαζι τους,αφου πολλοι ηταν τροφιμοι φυλακων,εγκληματα παρα πολυ σκληρα,που εμεις δεν τα ειχαμε συνηθισει.
    Ποιοτικη ηταν δηλαδη η διαφορα.Αλλα τελικα,εγινε και ποσοτικη.

  59. mesaios daktylos avatar
    mesaios daktylos 29/03/2009 12:08:02

    @67 να μη σε νοιαζει Says:
    "Ποτε και κανενας δε με εχει ενοχλησει"
    Προς το παρόν......

  60. να μη σε νοιαζει avatar
    να μη σε νοιαζει 29/03/2009 13:46:51

    @ 68 προβοκατωρ Δε θα διαφωνησω σε αυτο που λετε, αλλα αυτο που προσπαθω να πω ειναι οτι κατ'εμε, κακως τοποθετουμε τους παντες στο ιδιο τσουβαλι. Φυσικα και υπαρχουν "κακοι" αλλοδαποι, οπως φυσικα και υπαρχουν "κακοι" Ελληνες. Το θεμα κατα τη γνωμη μου ειναι το κατα ποσον μπορουν να απομονωθουν τα φαινομενα αυτα και επισης το ποτε θα δεχτουμε το οτι η κατασταση αυτη υπαρχει, οχι γιατι δεν μπορει να λυθει, αλλα γιατι καποιους βολευει η υπαρξη της.

    @69 μεσαιος δακτυλος Και ελπιζω να συνεχιστει ετσι. Εχω πληρη γνωση των κινδυνων στην περιοχη στην οποια ζω, ομως το γεγονος οτι ειμαι 25 χρονων και μενω μονη μου σε μια τετοια περιοχη χωρις να εχω αντιμετωπισει ποτε προβληματα ενω θα μπορουσα να εχω αντιμετωπισει απειρα(το αντιθετο μαλιστα, ειναι πολυ προστατευτικοι απεναντι μου αυτοι με τους οποιους "συναναστρεφομαι"), εμενα μου λεει πολλα.