10/10/2008 02:17
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σκόπια, Μαυροβούνιο, αναγνώρισαν το Κόσοβο

Η κυβέρνηση της ΠΓΔΜ αποφάσισε να αναγνωρίσει την ανεξαρτησία του Κοσόβου, ανακοίνωσε χθες το βράδυ στους δημοσιογράφους ο υπουργός Εξωτερικών της χώρας, Αντόνιο Μιλόσοσκι.

Λίγες ώρες νωρίτερα και το Μαυροβούνιο αναγνώρισε την ανεξαρτησία του Κοσόβου.

Από όλες τις χώρες που προέκυψαν από τη διάλυση της πρώην Γιουγκοσλαβίας, μόνο η Βοσνία-Ερζεγοβίνη δεν έχει αναγνωρίσει το Κόσοβο.

Η Σερβία ζήτησε ήδη την απομάκρυνση του πρεσβευτή του Μαυροβουνίου στο Βελιγράδι.

Φαίνεται λοιπόν ότι οι εξελίξεις είναι ραγδαίες στην περιοχή ένα μόνο μήνα πριν από τις αμερικανικές εκλογές. Είναι προφανές ότι η Ουάσιγκτον βιάζεται να κλείσει τις ανοιχτές υποθέσεις στην περιοχή και γαία πυρί μυχθήτω......

Αν δεν κάνουμε λάθος, 50 χώρες έχουν αναγνωρίσει μέχρι στιγμής το Κόσοβο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 10/10/2008 08:02:36

    ενας ακομα τσαμπουκας τον Σκοπιων τωρα προς ΟΗΕ.

  2. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 10/10/2008 08:29:03

    Afti i premoura ton Amerikanon gia tin anagnorissi tou Kossovou einai oplo sta cheria mas an.....

  3. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 10/10/2008 09:27:30

    ερώτηση -
    τελικά ποιων επιλέγει η Ντορα για ένταξη στην Ε.Ε .την Σερβία η Σκόπια
    - Βαθμός δυσκολίας -1

  4. isnogood avatar
    isnogood 10/10/2008 11:56:12

    Σε λίγο που θα πάρουν ΠΙΣΩ την αναγνώριση των Σκοπίων ως 'μακεδονία' οι Σέρβοι, νομίζω οτι πρέπει να απουρθούμε απο τις διαπραγματεύσεις με τον ΝΙΜΙΤΣ καταγγέλοντάς τον ως πιόνι των Σκοπίων και του Σόρος.
    Μετά ο Καραμανλής να πιέσει τους Ρώσους να ακολουθήσουν το παράδειγμα του Βελιγραδίου.
    Ένα ταξίδι στη Μόσχα ακόμη, δεν θα έβλαπτε καθόλου...

    Παράλληλα η Ντόρα να πήγαινε μια βόλτα στο ΠΑρίσι..

  5. t avatar
    t 10/10/2008 13:40:53

    Λες να πάρουν ΠΙΣΩ την αναγνώριση των Σκοπίων ως ‘μακεδονία’ ????
    Το Βελιγράδι ( που μας αγαπάει ), να πιέσει τους Ρώσους να πάρουν ΠΙΣΩ την αναγνώριση χωρίς ταξίδι στη Μόσχα.

  6. Helmut avatar
    Helmut 10/10/2008 13:50:34

    Και εν τω μεταξύ δίνουν το Nobel Ειρήνης στον Μάρτι Αχτισαάρι...

    Μιλάμε για συμπτώσεις έτσι...

    Και όλα αυτά για ένα τραγικό φιάσκο. Γιατί πως αλλιώς να χαρακτηριστεί το Κόσοβο και η διαχείριση του από τους Δυτικούς;

  7. isnogood avatar
    isnogood 10/10/2008 14:30:07

    Είναι θέμα ημερών, αν όχι ΩΡΩΝ η αντίδραση των Σέρβων προς τους Φυρόμιανς!
    Σε λίγο θα πάρουν πίσω την αναγνώριση...
    Για να δούμε πως θα παίξει το τόπι η Ντορούλα...

  8. t avatar
    t 10/10/2008 15:04:49

    Martti Ahtisaari received the Nobel Peace Prize (Kosovo)

  9. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 10/10/2008 15:15:22

    Αυτο το Νομπελ ειρηνης καταντησε σαν το απορρυπαντικο!

  10. t avatar
    t 10/10/2008 15:30:28

    Η απόφαση της αμερικανικής διοίκησης να μην εντάξει την Ελλάδα στο πρόγραμμα κατάργησης των θεωρήσεων (VISA) για τους Έλληνες πολίτες που επιθυμούν να επισκεφθούν τις ΗΠΑ, είτε για τουρισμό, είτε για επαγγελματικούς λόγους και πάνω από όλα για να επισκεφθούν συγγενείς τους, που είναι μέλη της πολυάριθμης ελληνικής ομογένειας της ΗΠΑ είναι αδικαιολόγητη, παρατήρησε ο κ. Κουμουτσάκος

  11. t avatar
    t 10/10/2008 15:37:22

    Δηλαδή No VISA αν δεν αναγνωρίσουμε το Κόσοβο, και δεν δεχθούμε το Β. Μακεδονία ????

  12. t avatar
    t 10/10/2008 15:58:38

    Μήπως πρέπει το Κόσοβο, και το Β. Μακεδονία να παραμείνουν στις Ελληνικές καλένδες????

  13. t avatar
    t 10/10/2008 16:16:53

    Η Πρόταση του Νίμιτς, επιχειρεί να γεφυρώσει τη διαφορά προσφέροντας στα Σκόπια την κατοχύρωση και αναγνώριση και από την Ελλάδα της συνταγματικής ονομασίας «Δημοκρατία της Μακεδονίας» και «μακεδονικής εθνικότητας και γλώσσας»,
    με αντάλλαγμα την υιοθέτηση για μισή διεθνή χρήση του ονόματος με τον γεωγραφικό προσδιορισμό Δημοκρατία της Βόρειας Μακεδονίας (Republic of North Macedonia).

  14. miaouth avatar
    miaouth 10/10/2008 21:13:42

    Οι Ρώσοι κάνανε τό ίδιο, αναγνώρισαν Νότια Οσετία και Αμπχαζία, όπως αναγνωρίσθηκε από άλλους το Κοσσυφοπέδιο. Το ίδιο συνεπείς στη λάθος πράξη και οι Ρώσοι.
    Και φυσικά αναγνώρισαν από τους πρώτους τη γειτονική χώρα με το συνταγματικό της όνομα (όχι από "βλακεία" του Γέλτσιν, όπως αυτοπαρηγορούμαστε, αλλά επειδή πάγια αρχή της Ρωσικής πολιτικής είναι να διεκδικεί επιρροή σε βαλκανικές χώρες, κυρίως στις μικρές και νέες την ηλικία.
    Ουδεμία αντίφαση, business as usual.