#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/05/2013 16:31
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σκοτσέζικο ντους από την Κομισιόν



Με σκοτσέζικο ντους μοιάζει η έκθεση της Κομισιόν για την Ελλάδα, όπως αυτή διέρρευσε στα πρακτορεία Η Ευρωπαϊκή Επιτροπή αναφέρει ότι η ελληνική οικονομία θα πετύχει τους στόχους της για το 2013 και 2014 αλλά την επόμενη διετία (2015-2016) θα χρειαστούν πρόσθετα μέτρα... 8 δισ. ευρώ προκειμένου να επιτευχθούν οι στόχοι για μείωση του ελλείμματος.

Προφανώς έχουν τρελαθεί οι Ευρωπαίοι ή προσπαθούν εσκεμμένα να χαλάσουν το καλό κλίμα που πάει να δημιουργηθεί.

Η Κομισιόν αναφέρει ότι από όταν ανέλαβε η κυβέρνηση συνασπισμού το 2012, η Αθήνα έθεσε σε εφαρμογή τα νέα μέτρα λιτότητας που ζήτησαν οι πιστωτές της και κατάφερε να ξεπεράσει τους δημοσιονομικούς στόχους του 2012.

Η κυβέρνηση έχει επίσης λάβει τα απαραίτητα μέτρα για να εκπληρώσει τους στόχους τους 2013 και του 2014, προσθέτει η Κομισιόν, προβλέποντας ισοσκελισμένο προϋπολογισμό εξαιρουμένων των πληρωμών τόκων το τρέχον έτος και πρωτογενές πλεόνασμα της τάξης του 1,5% του ΑΕΠ το 2014.

«Έχουν ληφθεί αποτελεσματικά μέτρα για να επιτευχθούν οι στόχοι το 2013 και το 2014», αναφέρεται σε έκθεση 11 σελίδων. Σημειώνεται ότι η Αθήνα μείωσε το έλλειμμα προϋπολογισμού κατά 2/3 από το 2009, στο 6% περίπου του ΑΕΠ πέρυσι.

Ωστόσο η κυβέρνηση χρειάζεται να βρει νέους τρόπους να εξοικονομήσει δαπάνες για να πετύχει τους ακόμη πιο φιλόδοξους στόχους του 2015 και 2016, που προβλέπουν πρωτογενές πλεόνασμα 3% του ΑΕΠ και 4,5% του ΑΕΠ αντίστοιχα.

Η Αθήνα θα χρειαστεί νέα δημοσιονομικά μέτρα, ισοδύναμα με το 1,8% του ΑΕΠ το 2015 και το 2,2% του ΑΕΠ το 2016 για να ανταποκριθεί σε αυτές τις δεσμεύσεις, σύμφωνα με την Κομισιόν. Το Reuters υπολογίζει πως βάσει των εκτιμήσεων της ελληνικής κυβέρνησης για το ονομαστικό ΑΕΠ της διετίας αυτής, οι εκτιμήσεις της Κομισιόν μεταφράζονται σε "τρύπα" σχεδόν 8 δισ. ευρώ.

Η Κομισιόν φέρεται να τονίζει πως τα λεφτά πρέπει να βρεθούν από μείωση των δαπανών κι όχι από αύξηση των εσόδων μέσω νέων φόρων. Ωστόσο, τι σημαίνει μείωση δαπανών σε μια οικονομία που δεν έχει από που αλλού να κόψει;

Θα μειώσουν μισθούς και συντάξεις ξανά; Θα περιορίσουν τα κονδύλια στην Παιδεία και την Υγεία; Ή θα προχωρήσουν σε νέες απολύσεις προσωπικού από το Δημόσιο, προστιθέμενες στις χιλιάδες που θα γίνουν φέτος και του χρόνου;

Μυστήριες οι βουλές των Βρυξελλών, ωστόσο, είναι σίγουρο ότι ανοίγει νέος κύκλος συζήτησης για το τι θα κάνει η Ελλάδα από το 2015 και μετά και ποιος θα πάρει πάνω του την ευθύνη για νέες περικοπές στις δαπάνες.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. fe avatar
    fe 13/05/2013 17:20:07

    Τωρα οποιος πει οτι εχει πεσει απο τα συννεφα ειναι τουλαχιστον υποκριτης.Ολοι ξερουμε οτι τα "μετρα" δεν σταματανε εδω.Τωρα ποιος θα παρει την ευθυνη για την διετια 2015-2016 μα φυσικα ο η οι νικητες των εκλογων το 2014(πακετο με ευρωεκλογες 2σε 1).Τυχαιο που καθε βδομαδα ακουμε και για νεο κομμα; Μεχρι και ο κατσανεβας εκανε την "πενταστερη δραχμη"...τι αλλο θα δουμε!

  2. χρηστος avatar
    χρηστος 13/05/2013 17:41:28

    Αγαπητε Διογενη περιμενω τα σχολια σου

    • fe avatar
      fe @ χρηστος 13/05/2013 18:38:33

      Μην τον ενοχλεις αγοραζει ελληνικα ομολογα.

      • Απορών avatar
        Απορών @ fe 13/05/2013 20:16:53

        Χαχα αυτό ήταν καλό!

      • mara Μ avatar
        mara Μ @ fe 13/05/2013 20:39:11

        Τα αστεία στου δεν παίζονται!!!!!!

      • Διογένης avatar
        Διογένης @ fe 14/05/2013 18:10:15

        Τι να πω, μένω άφωνος με την χαρά σας για τα αρνητικά δήθεν "νέα".

        Τα οποία υποκρύπτουν δόλο κατά της χώρας. Αλήθεια, συμμερίζεστε την συκοφαντική, τύπου Παπανδρέου, διαστρέβλωση της πραγματικότητας, που επιχειρεί η Κομισιόν; Θα χαρείτε πολύ αν πάει η χώρα χειρότερα και όχι καλύτερα, όπως δείχνουν όλες οι ενδείξεις;

        Για επί της ουσίας απάντηση, δείτε το σχόλιό μου εδώ:

        http://www.antinews.gr/2013/05/14/215832/#comment-1165587

  3. panas avatar
    panas 13/05/2013 18:36:26

    "Η Κομισιόν φέρεται να τονίζει πως τα λεφτά πρέπει να βρεθούν από μείωση των δαπανών κι όχι από αύξηση των εσόδων μέσω νέων φόρων. Ωστόσο, τι σημαίνει μείωση δαπανών σε μια οικονομία που δεν έχει από που αλλού να κόψει;"

    Αυτό σημαίνει δραστική μείωση των συντάξεων, όπως και μείωση δαπανών στην ιατροφαρμακευτική περίθαλψη. Ο συνδυασμός αυτός θα επιφέρει αύξηση των θανάτων που θα βελτιώσει τα πράγματα και στο αδιέξοδο του ασφαλιστικού...
    Φυσικά, θα δημιουργηθούν νέες θέσεις εργασίας σε γραφεία τελετών και επενδύσεις στον τομέα της καύσης των νεκρών. Ανάπτυξη...
    Μέχρι τώρα οι ηλικιωμένοι μας με τις συντάξεις τους έχουν βοηθήσει και τους νεότερους άνεργους. Να δούμε αν αυτοί βρεθούν στην ανάγκη μας, οι νεότεροι θα δείξουν την αντίστοιχη αλληλεγγύη επίσης...

    Εγώ μόνο την "σφαγή των γερόντων" βλέπω. Εσείς βλέπετε να έχει απομείνει κάτι άλλο προς σφαγή;

  4. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 13/05/2013 18:55:40

    Δεν ειναι τιποτα το καινουργιο.Οποιος δεν προσεχει τις επισημες ανακοινωσεις και ασχολειται με το τι λεει ο ενας και ο αλλος φυσικο ειναι να εκπλησσεται.
    Απο τοτε που βγηκε το σημερινο προγραμμα υπηρχε συζητηση για το "χρηματοδοτικο κενο" του 2015-2016 και πως θα καλυφθει.Τα νουμερα ειναι συγκεκριμενα και δεν υπαρχει κατι νεο.Η σταση της κυβερνησης τοτε ηταν 1) ειναι πολυ νωρις και 2) θα παμε καλυτερα του αναμενομενου και δεν θα χρειασθουν νεα μετρα για 2015 και 2016.Ετσι κι αλλιως καπου εκει ειναι και οι εκλογες.

    • fe avatar
      fe @ ψυχραιμια 13/05/2013 19:08:52

      Συμφωνω κατα στο μισο του σχολιου.Τα μετρα για το 2015-2016 δηλ το 4ο μνημονιο θα πρεπει να συμφωνηθει εντος του 2014.Και επειδη μετα τοσα χρονια το μαθαμε το κολπο ,καθε μνημονιο και νεα κυβερνηση, το πακετο ευρωεκλογες-εθνικες εκλογες παει μια χαρα.Νομιζω αυτος ητανε και ο αρχικος σχεδιασμος μετα τις εκλογες του 2012 ολοι οταν τους ρωτουσαν για τον χρονικο οριζοντα της κυβερνησης απαντουσαν για ιουνιο του 14.

    • Γιώργος Αχαιός avatar
      Γιώργος Αχαιός @ ψυχραιμια 13/05/2013 19:09:02

      Έτσι είναι.... Κάπου εκεί είναι οι εκλογές, κάπου εκεί είναι το κούρεμα, κάπου εκεί το σκάσιμο της Ιταλίας ή της Ολλανδίας, της πιο υπερχρεωμένης χώρας στον πλανήτη. Η ανεργία στην Ολλανδία αυξάνεται με ρυθμούς διπλάσιους απο την κατεστραμμένη κύπρο καθώς το τεράστιο ιδιωτικό χρέος δεν εξυπηρετείται απο μεγάλο μέρος των οφειλετών. Γενικά το 2015 είναι μακριά.

  5. mara Μ avatar
    mara Μ 13/05/2013 20:38:25

    Kαμμία έκπληξη. Είπαμε η εποχή των χάνων τελείωσε.

  6. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 13/05/2013 22:10:17

    Συγνώμη αλλά μόνο οι χάνοι πέφτουν από τα σύννεφα.
    Είναι Νόμοι και δεσμεύσεις του Κράτους μας.
    Αν υπάρχει έστω και ένας που πιστεύσει ότι το 2016 η χώρα μπορεί να πετύχει πρωτογενές πλεόνασμα 4,5% του ΑΕΠ χωρίς νέα μέτρα να μας πει τι πίνει για να αρχίσουμε και υπόλοιποι .....(εκτός αν το ΑΕΠ έχει πιάσει πάτο με ότι αυτό συνεπάγεται ...για τους πολίτες)
    Να υπενθυμίσω σε όσους δε πανηγύριζαν ότι οι "κουτόφραγκοι" το κενό το ....έδειχναν από το 2012 για τη συγκεκριμένη διετία αλλά οι δικοί μας έλεγαν για υπερκάλυψη με πλεόνασμα, για φώτα στο τούνελ (τό έλεγε και κάποιος άλλος ...παλαιά), για ξέφωτα, δεσμεύσεις για νέα μέτρα που δεν θα πάρουν (...εξαιρούνται οι συντάξεις του ΟΑΕΕ, η μετονομασία στο χαράτσι κλπ ...πρόσφατα μέτρα)

    ΥΓ

    ...μου αρέσει δε για την επιτυχία της εκτέλεσης του πρώτου τριμήνου ...μόνο η αύξηση των ληξιπρόσθεσμων ή ή άπαξ επίδραση ....οικονομικών αναλύσεων υποσημειώνονται...ως παροδικές και πρόσκαιρες και ουκ πρόσχαρες....

  7. Θατσερικος avatar
    Θατσερικος 13/05/2013 23:13:48

    Χαλαρωστε μεχρι το 2015-16 αν ολα πανε καλα θα εχουμε αυξησει το αεπ 2.5% και επισης με την σταδιακη μειωση της ανεργιας θα μπουν αρκετα χρηματα στα ταμεια του κρατους οποτε το πολυ να χρειαστουν 2-3 δις και οχι 8 που αναφερει η κομισιον και στην τελικη αυτα τα 2-3 δις μπορουμε να τα βρουμε ευκολα απο αποκρατικοποιησεις

  8. Dal avatar
    Dal 13/05/2013 23:23:57

    Σύμφωνα με την Κομισιόν για τη διετία 2015-2016 θα απαιτηθούν μέτρα της τάξεως 4% του ΑΕΠ αθροιστικά . Υπενθυμίζοντας τον δημοσιονομικό πολλαπλασιαστή (αυτόν που από "λάθος"το ΔΝΤ προσδιόρισε στο 0,5% αλλά στην πραγματικότητα ήταν πάνω από 1,5%) τα μέτρα θα φέρουν στην εν λόγω διετία άλλη μια ύφεση της τάξεως του 6%.

    Ναί όμως θα πείτε, οι κυβερνήτες διαρρηγνύουν τα ιμάτια τους ότι από το δεύτερο εξάμηνο του 2014 θα επέλθει ανάκαμψη. Να ψεύδονται. Εαν είναι δυνατόν. Μάλλον του χρόνου τέτοιο καιρό θα λένε για το δεύτερο εξάμηνο του 2015.Όπως το 2010 μας διαβεβαίωναν ότι από το δεύτερο του 2011 θα είχαμε ανάκαμψη. Αχ αυτό το δεύτερο εξάμηνο να μην υπήρχε.

  9. δημης avatar
    δημης 14/05/2013 01:55:23

    Αντί απάντησης..
    http://www.antinews.gr/2013/05/13/215719/

  10. Νίκος Αργεάδης avatar