#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/05/2008 10:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σκοπιανή προπαγάνδα με έγγραφα της ...ΚΥΠ

Την ώρα που το γειτονικό κρατίδιο των Σκοπίων ζει στον ρυθμό της έντονης αντιπαράθεσης (;) μεταξύ του Πρωθυπουργού Γκρούεφσκι και του προέδρου Τσεβερνκόσφσκι για τον αν θα πρέπει να γίνει ή όχι συμβιβασμός με την Ελλάδα για το θέμα της ονομασίας, το Greek American News Agency  και η εφημερίδα «ΑΞΙΑ» αποκαλύπτουν φάκελο «μαύρης προπαγάνδας» που διακινούν Σκοπιανοί σε συνεργασία με τις αμερικανικές μυστικές υπηρεσίες σε δημοσιογράφους μεγάλων ειδησεογραφικών πρακτορείων και πολιτικούς στην Αμερική και την Αυστραλία, για να υποστηρίξουν τις βλέψεις τους σε βάρος της Ελλάδας.Μεταξύ των εγγράφων αυτών είναι και ένα απόρρητο έγγραφο της Εθνικής Υπηρεσίας Πληροφοριών (πρώην ΚΥΠ) του 1982 -εποχή που μεσουρανούσε το ΠΑΣΟΚ - το οποίο υπογράφει ανώτατος έλληνας αξιωματικός και σήμερα κατέχουν οι Σκοπιανές μυστικές και διπλωματικές υπηρεσίες! Το έγγραφο κυκλοφορεί «ελεύθερο» ακόμα και στο διαδίκτυο στα χέρια  θερμόαιμων εθνικιστών Σκοπιανών μαζί με άλλα επίσης σημαντικά έγγραφα,  χάρτες ελληνικούς κείμενα και βιβλία των δεκαετιών 1970 και 1980. 

Πέρα από το γεγονός ότι οι υπηρεσίες ασφαλείας της Ελλάδας (όποια γνώμη και αν έχει κανείς γι αυτές) είναι διάτρητες το έγγραφο αυτό αποδεικνύει -και εδώ είναι το τεράστιο πολιτικό ζήτημα που αναφύεται με την σημερινή αποκάλυψη- ότι ενώ υπήρχαν φωνές που έκρουαν τον κώδωνα του κινδύνου, προς όλες τις πολιτικές δυνάμεις της χώρας,  εν τούτοις κάποιοι κώφευαν μέχρι που το «ανύπαρκτο  πρόβλημα για την Ελλάδα» εκείνη την περίοδο, σήμερα έφτασε να αποτελεί ένα από τα κορυφαία εθνικά ζητήματα της χώρας. Διαβάστε στο www.greekamericannewsagency.com ένα αποκαλυπτικό ρεπορτάζ που δείχνει  πώς η σκοπιανή προπαγάνδα εργάζεται με σχέδιο και στρατηγική από το 1950, για την «Μεγάλη Μακεδονίας», αξιοποιώντας τα λάθη, την ανευθυνότητα και τις αβλεψίες  της χώρας μας. Φτάνουν μέχρι του σημείου να κατηγορούν την Ελλάδα ότι …«έκλεψε»  το εθνικό της σύμβολο-την Ελληνική σημαία δηλαδή- από την Ινδία !!!

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Συνταξιούχος(Ατακτος) avatar
    Συνταξιούχος(Ατακτος) 04/05/2008 12:22:21

    Καλά factorx –για νέο το έχεις από Αμερική ,ρώτα να μάθεις ,κάνε μια εκδρομή στην δίπλα «χώρα» και θα φρύξουν τα ματάκια σου έστω στο Μοναστήρι (σήμερα Bitola) όπου σερβίρουν στο greckkafe ματσεδονσκι καφέ και όχι λόγο ευγενείας μου tourcki η brazil καφέ και μετά από αυτό αι γ…έναν ελληνικό καφέ , 30% πάνω η τιμή.
    Aλλά δίπλα σε αυτό ένα άλλο και Ευγενία και χαμόγελο και εξυπηρέτηση .

  2. Συνταξιούχος(Ατακτος) avatar
    Συνταξιούχος(Ατακτος) 04/05/2008 12:42:24

    Kαι που να δεις κάτι χοντρά μπλε βιβλία που η εδώ «πατριδοκάπηλοι» ,εφημερίδες ,επιστολές εκδίδουν στο Ελλαδισταν πάντα βέβαια επιδοτούμενα από το Ελληνικό Κράτος και βρίσκονται στο γκαράζ μου η πεταμένα στα σκουπίδια αλλά νόμιμα χρεωμένα από ταξίαρχο της πάστας .

  3. ntinos avatar
    ntinos 04/05/2008 15:39:29

    Τελικά ρε παιδιά ή είστε τόσο ηλίθιοι και άσχετοι και φτάσατε να πιστέψετε τα δικά μας προπαγανδιστικά παραμύθια ή νομίζετε ότι με το να λέτε ψέματα εξυπηρετείτε εθνικά συμφέροντα. Καταλάβετέ το ότι οι ασφαλίτικες μέθοδοι της εποχής του Μεταξά και του '50 "απόκρυψης" και αφομοίωσης ενοχλητικών μειονοτήτων είναι οριστικά πεθαμένες και σε αποσύνθεση και τον μόνο που παραμυθιάζουν και εξαπατούν είναι τον ελληνικό λαό. Τα ασφαλίτικα κέιμενα που "ανακαλύψατε" είναι γνωστά τοις πάσι εδώ και χρόνια (εκτός ίσως από την πλειοψηφία του κόσμου στην Ελλάδα). Και οι μέθοδοι που εισηγούνται εφαρμόστηκαν άνευ παρέκκλισης από την εποχή του Βενιζέλου μέχρι τουλάχιστον πρόσφατα με "θαυμαστά" αποτελέσματα. Άμα ξυπνήσετε ποτέ και δείτε ότι ζούμε σε άλλη εποχή που οι λογικές, οι "φόβοι" και τα σύνδρομα που εκφράζονται από όλα αυτά είναι ξεπερασμένα και άσχετα με τον σημερινό διεθνή περίγυρο, γράφτε μου. Α ρε Χάντιγκτον πόσο δίκαιο είχες και σε βρίζαμε εμείς!

  4. Ν.Δ.Σ. avatar
    Ν.Δ.Σ. 04/05/2008 15:58:15

    Ναι ναι “Τελικά ρε παιδιά ή είστε τόσο ηλίθιοι και άσχετοι και φτάσατε” όχι kolega ntino
    Απλά ούτε φουκαράδες ούτε π…δες
    Και πάντως όχι βλάκες .βρες αλλου το ψωμακη σου

  5. thanos avatar
    thanos 04/05/2008 17:05:16

    Ma ayto agaphte mou den apotelei eidhsh...apo to 1950 (pou den mesouranouse to PASOK) Oi Ellhnes ths diasporas enhmerwnane thn Ellada...Alla tous grafane sta A...tous.Mporw na sou pw kai twra akoma sthn polh pou zw ginetai kapoio Festival twn ethnikothtwn...kai to FYROM katevainei na kanei periptero me to onoma "Makedonia" eidopoihsame to proxeneio mas...kai h apanthsh htan na kanete ta parapona sas sth Dhmarxo ths polhs....EIPES TIPOTA...????Mesouranei opws vlepeis h ND..

  6. Ν.Δ.Σ. avatar
    Ν.Δ.Σ. 04/05/2008 18:29:05

    thano afou sto kratos katikias sou to ehoun etsi anagnoris ti thelis na sou pi i elliniki presbia .
    Kante mia diamartiria ke zitiste os filoksenoumeni i polites eki na allaksun tin apofasi tus ,ti perimenis apo emena -zesta karwelia na fas .Den sou apagorewi kanis tin diamartiria ,allo parawiasi Nomou ke allo dikeoma diamartirias ke allagis apofasis .

  7. Ν.Δ.Σ. avatar
    Ν.Δ.Σ. 04/05/2008 18:34:50

    bane mia pinakida sta ellinika me to onoma Periohi Dyt.Makedonia i kentrikis Makedonias ke bante tragoudia tis periohis ke tragoudiste ke horepste mazi tous .Ke to glenti hriazete kardia ke ine igia ke hara .1000 tropi iparhun otan omos les FYcon i ti allo den to anagnorixzis esto emmesa. Ego su fteo ke ksespas sto seits

  8. Σπύρος avatar
    Σπύρος 04/05/2008 19:26:06

    Πάρε αγόρι μου την πανοπλία σου και τράβα να κάνεις τον Σταυροφόρο τού Μπούς μαζί με τον Χάντινγκτον...
    Ετσι μπράβο...
    Σέ λίγο ορισμένοι θα δικαιολογήσουν και την Ναζιστική εισβολή τού 41 στό όνομα τής ΄Σύγκρουσης τών Πολιτισμών΄.

  9. ntinos avatar
    ntinos 04/05/2008 21:31:40

    Πάρε και συ Σπυράκο μου τα νηπιοτροφεία και το ρετσινόλαδο και τράβα να εξελληνίσεις κανα "δίγλωσσο".

  10. Σπύρος avatar
    Σπύρος 04/05/2008 23:29:53

    Ο δίγλωσσος δηλώνει ελληνας καλέ μου,πλήν τών 1500 επιδοτουμενων τού Βοσκόπουλου στην Φλώρινα...
    Οπότε πάρε τον Δημητρά σου και τον Βαλλιανάτο σου και κάντε περιοδείες να πείσετε τούς Βλάχους ,τούς Αρβανίτες και τούς Βορειοελλαδίτες που κατοικούν στην Ελλάδα ότι είναι μειονοτικοί..
    Οταν επιστρέψεις απο τό ΄επιμορφωτικό΄σου ταξιδάκι έλα να μάς πείς τίς ΄εμπειρίες΄σου..
    Ξέρεις πόσο ζόρικοι ειναι οι Μακεδόνες,οι Βλάχοι και οι Αρβανίτες??
    Μάλλον δεν θάθελες να το διαπιστώσεις...

  11. Underdog avatar
    Underdog 04/05/2008 23:47:11

    Factor μερικές διευκρινήσεις
    Οι Ιοί της "Ε" το πρωτοβγάλαν στη δημοσιότητα το 1999:
    http://www.iospress.gr/ios1999/ios19991121c.htm

    και εδώ
    http://www.iospress.gr/mikro2006/mikro20061118.htm
    http://www.iospress.gr/mikro2006/mikro20061118a.htm
    Τίνος αρχεία είναι;
    Ποιος ή ποια έδινε την άδεια;
    Ποια εποχή;
    Ο δημοσιογράφος είναι σαν το κόκκινο κρασί που όσο παλιώνει ...

  12. ntinos avatar
    ntinos 05/05/2008 08:14:39

    Τότε βρε καλέ μου, τι έγγραφα έφτιαχνε η ΚΥΠ, για τους "1500 επιδοτούμενους";

  13. Σπύρος avatar
    Σπύρος 05/05/2008 12:34:11

    Mε 1500 επιδοτούμενους φτιάχνεις ομαδίτσα α.ερασιτεχνικου,οχι μειονότητα...
    Και είπαμε..Αναμένομεν εντυπώσεις απο την επίσκεψη σε Βλαχοχώρια ,Αρβανιτοχώρια και ΄Μακεδονοχώρια΄.
    Μετά ακολουθεί η πίσσα μέ τά πούπουλα..........

  14. Anonymous avatar
    Anonymous 06/05/2008 11:24:01

    Άρα λοιπόν τι κόπτεται η ΚΥΠ; Σπύρο κάνε μια βόλτα από Μελίτη μεριά στου Αη Λια το πανηγύρι, εκεί να δεις πίσσα και πούπουλα που σε αναμένουν.

  15. Σπύρος avatar
    Σπύρος 07/05/2008 00:19:13

    Σωπα βρε ανωνυμε...
    Ποιος με περιμενει...
    Ο Νακρατζάς??
    Kάνε μια γενική βολτίτσα στην Β.Ελλάδα και άρχισε την προπαγάνδα σου..
    Και αμα καταφέρεις να περάσεις τα Τέμπη ρίξε ένα σφύριγμα.

  16. off-road avatar
    off-road 07/05/2008 01:17:02

    De fantazomai na tragoudane kai na chorevoun akoma antethnika tragoudia oi ntopioi s afta ta panigiria tous !

  17. Anonymous avatar
    Anonymous 07/05/2008 09:57:15

    Σπύρο: Δεν τραβάω κανα ζόρι να προπαγανδίσω για τίποτε. Εσύ θες να βγάλεις Έλληνες πολίτες, με κατοχυρωμένο (υποτίθεται) το δικαίωμά τους αυτοπροσδιορισμού από την Ευρωπαική Ελλάδα και το δικαίωμα σε πολιτιστική-γλωσσική-εθνοτική ιδιαιτερότητα, σαν "χίλιους πεντακόσιους επιδοτούμενους". Προς το παρόν επιδοτούμενα είναι τα σωματεία τύπου «ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ», εκεί να δεις πατριωτικές κονόμες από "Ελληναράδες".
    off-road: Χορεύουν το "αντεθνικό"(!) Λένο Μόμε...

  18. Σπύρος avatar
    Σπύρος 07/05/2008 22:49:19

    Αποφαση του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλιου που στην παράγραφο 17 αναγνωρίζει τον Σορος και το C.D.R.S.E.E__
    Τωρα σωθήκαμε...
    Ψηφισε και η Κοπά του Pasok γιά τις επιδοτήσεις..

    http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?pubRef=-//EP//TEXT+REPORT+A6-2008-0059+0+DOC+XML+V0//EL

    Α είναι πάνω απο 1500??
    Mάλιστα..
    Και οι Βλάχοι τραγουδάνε στην γλώσσα τους ,αλλά δεν βρέθηκε κανενας πρακτορίσκος να τούς αναφέρει ως μειονότητα σάν τά Τοξα..
    Υ.Γ.
    Δικαίωμα συλλογικού αυτοπροσδιορισμού δεν περνάει και τέρμα...
    Οι α-ταξικές και παγκοσμιοποιητικές αναλύσεις περί τής ΄ουδετερότητας΄τής καλής Ευρώπης τσακίζουν κόκκαλα.

  19. off-road avatar
    off-road 09/05/2008 00:11:22

    Τι θα πει "Λένο Mόμε"... Να τους τα κόψουν αυτά (δε θα 'ναι η πρώτη φορά :D )
    Δε μπορούν να χορεύουν κι αυτοί με Γιαννούλη - Βαζαίο και Έφη Θόδη όπως όλοι οι Έλληνες;
    Αφού στη "Μακεδονία του Αιγαίου" ζουν !

  20. off-road avatar
    off-road 09/05/2008 15:45:02

    Έχουνε κι οι Βλάχοι (αν και ομολογουμένως πολύ πιο πιστοί στην "ελληνική" εθνική ιδέα απο τους Μακεδόνες), τον (κατά το γνωστό δημοσιογράφο Δημήτρη Ρίζο) "πρακτορίσκο" τους. Το Σωτήρη Μπλέτσα, ιδρυτή της λεγόμενης "Εταιρίας αρομανικού πολιτισμού".
    Ο Ρίζος πλήρωσε τελικά το χαρακτηρισμο με μερικές χιλιάδες ευρό αποζημίωση. Γεγονός όμως παραμένει ότι ακομα και στις μέρες μας, όποιος βγαίνει να θέσει θέμα διάσωσης ιδιαίτερων γλωσσικών και πολιτισμικών παραδόσεων απο τον εθνικό πολτό, σε Ελλάδα - Τουρκία αλλά και αλλού, αντιμετωπίζεται σαν πρακτορας ξενων συμφερόντων και υπονομευτής της εθνικής ενότητας.
    Πόσο βεβαια μαλλον αν φτυνει το περι ελληνισμού παραμύθι που πουλάει εντός και εκτός συνόρων το εθνικό κρατος των Ρομιών και τολμα να διεκδικεί μια διαφορετική "εθνική" ταυτότητα.

  21. Adriano avatar
    Adriano 21/07/2009 18:50:24

    O dhitikos politizmos stirizete sta ``fila ..px i Ameriki ,i Europi ....eno stin Eladha mono sto Eleniko Orthodhokso ...jia poso ?