#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/03/2011 20:34
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σκληρή επίθεση της ΝΔ στον Πρωθυπουργό εφ΄ όλης της ύλης



Επίθεση στον Πρωθυπουργό εξαπέλυσε ο εκπρόσωπος της Νέας Δημοκρατίας Γιάννης Μιχελάκης, απαντώντας στις επικρίσεις που διατύπωσε σε βάρος της αξιωματικής αντιπολίτευσης ο κ. Παπανδρέου, κατά τη διάρκεια του σημερινού υπουργικού συμβουλίου.

«Ο κ. Παπανδρέου, στη σημερινή του ομιλία προς τους Υπουργούς του, αντί να συντονίσει και να συμμαζέψει το κυβερνητικό του σκορποχώρι, επέλεξε για μια ακόμη φορά να επιτεθεί  στη Νέα Δημοκρατία.

Ας μας απαντήσει, λοιπόν:

Έχει κάτι να πει για την αύξηση της ανεργίας στο 15% που έχει ρίξει η πολιτική του τον ελληνικό λαό, την ώρα μάλιστα που η χρεοκοπία της πολιτικής του έχει οδηγήσει τα spreads πάλι κοντά στις 1000 μονάδες;

Μήπως, επιπλέον, είναι η παντελής αποτυχία στα έσοδα του κράτους που οδήγησε στην παραίτηση το Γενικό Γραμματέα του υπουργείου Οικονομικών κ. Γεωργακόπουλο;

Έχει κάτι να μας πει για τη σημερινή αποκάλυψη του περιοδικού «Επίκαιρα» που αποδεικνύει  ότι ο ίδιος ο κ. Παπανδρέου πίεσε τον κ. Στρος Καν για να μπει η Ελλάδα στο ΔΝΤ αναλαμβάνοντας ταυτόχρονα να κάμψει τις αντιρρήσεις των Ευρωπαίων;

Ας μας απαντήσει, επίσης: Ο σοσιαλιστής κ. Θαπατέρο έχει τις ίδιες με εκείνον απόψεις για τις θέσεις της κας Μέρκελ ή όχι;

Ακόμα πριν μιλήσει για τους απανταχού σοσιαλιστές, θα έπρεπε να απαντήσει ο κ. Παπανδρέου ως Πρόεδρος της Σοσιαλιστικής Διεθνούς για την ευρύτερη πολιτική του οικογένεια, που περιλαμβάνει τους κυρίους Καντάφι, Μουμπάρακ και Μπεν Αλί…

Και γιατί δεν έχει υπάρξει ξεκάθαρη δήλωση καταδίκης για την αιματοχυσία από το καθεστώς Καντάφι;

Και κάτι ακόμα: Όταν οι διαρροές του κ. Παπανδρέου λένε ότι “καλές είναι οι δηλώσεις του Προέδρου της Ν.Δ., αλλά εκείνο που μετρά είναι οι πράξεις”, ας είχαν αναλογιστεί οι ίδιοι για τις πράξεις του κ. Παπανδρέου.

Γιατί η μόνη πράξη που ο κάθε Έλληνας έχει βιώσει στο πετσί του είναι η ανεξίτηλη πράξη υπογραφής του Μνημονίου, με σφραγίδα ΔΝΤ από τον κ. Γιώργο Παπανδρέου. Το Μνημόνιο της ανεργίας, της ύφεσης, των λουκέτων και της δυστυχίας.

Τέλος, καλό θα ήταν ο κ. Παπανδρέου να μην επαναλαμβάνει το ίδιο σφάλμα διαβάζοντας τα συμπεράσματα της συνόδου του ΕΛΚ, σφάλμα που άλλωστε του το εξηγήσαμε και χθες.

Όπου για πρώτη φορά ενθαρρύνεται η επαναξιολόγηση της βοήθειας που προσφέρεται από την Ε.Ε. και τους Διεθνείς  Οργανισμούς, που μπορεί να οδηγήσει σε πιθανές τροποποιήσεις (όπως η επιμήκυνση και το χαμηλότερο επιτόκιο) στα πακέτα που ήδη εφαρμόζονται. Αλλά και κατατάσσονται Ελλάδα και Ιρλανδία στην ίδια κατηγορία, παρά το γεγονός ότι η Ιρλανδία έχει ήδη εξασφαλίσει ευνοϊκότερους όρους.

Πριν μιλήσει, λοιπόν, ο κ. Παπανδρέου ας αναλογιστεί που έχει οδηγήσει τον Ελληνικό λαό και τη χώρα…».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. man8os avatar
    man8os 09/03/2011 20:44:01

    Στο διαταυτα κυριε Μιχελακη, για να ξερουμε κι εμεις.
    Ζητατε εκλογες? Η εκφραζετε παραπονακια, και ας συνεχισει να κυβερναει το ΠΑΣΟΚ?

    • Σοσιαληστής avatar
      Σοσιαληστής @ man8os 09/03/2011 23:58:55

      Και να ζητήσει εκλογές θα του φωρτώσουν ότι καταστρέφει την χώρα μην λέτε επιπολαιότητες, αρκεί όταν έρθει να ανατραπούν όλες οι ακαθαρσίες όλων τον σοσιαλησταράδων. Θα γίνει αυτό; εκεί τον θέλω!

  2. BABIS & BABIS avatar
    BABIS & BABIS 09/03/2011 20:45:11

    Πολύ ωραία. Δεν πρέπει να αφήνεται τίποτα χωρίς συστηματικές επιθέσεις. Το ίδιο ισχύει και για την εξωτερική πολιτική. Θα πρέπει να υπάρχουν καθαρές σκέψεις. Ο ραγιαδισμός του ΠΑΣΟΚ δεν θα περάσει.

  3. αλιγάττωρ avatar
    αλιγάττωρ 09/03/2011 20:56:50

    εγω στις αποψινές ειδήσεις δεν είδα τίποτα από αυτά. Αυτό σημαίνει οτι δεν παιρνάει τίποτα απ' οτι λένε στον κόσμο..

  4. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 09/03/2011 21:01:15

    Μπράβο ρε Μιχελάκη !!!!!!!!!!!!!!!!!
    Καλά που είσαι και 'συ.
    Οι υπόλοιπο στη ΝΔ τι περιμένουν;Να τους λυπηθεί το πασοκ και να τους διορίσει γγ στη θέση του Γεωργακόπουλου;

    • stroumfaki avatar
      stroumfaki @ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 10/03/2011 00:39:45

      Περιμένουν να τους καλέσουν στο κανάλι για να πάνε τρέχοντας. Χρειάζονται την υποστήριξη του όταν θα έχουμ εκλογές.

  5. anonymous avatar
    anonymous 09/03/2011 21:22:05

    Ευτυχώς που ο πρωθυπουργός είδε τον Νταβούτογλου μετα τον Σαμαρά, θα μπορούσε να τον δεί και πρίν φαίνεται παίζεται η θέση της αξιωματικής αντιπολίτευσης

    • factorx avatar
      factorx @ anonymous 09/03/2011 21:55:35

      Δεν πρόσεξες οτι ο Σαμαράς δεν είδε το Νταβουτογλου, αλλά έφυγε και πηγε Θεσσαλονίκη;

      • ierofantis avatar
        ierofantis @ factorx 09/03/2011 21:57:56

        Πήγε επάνου (που λέν και στο χωριό μου) για να τον έχει και από κοντά...

        I am watching you, Ahmed...

      • ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
        ΓΙΩΡΓΟΣ @ factorx 09/03/2011 22:40:11

        Ο ΣΑΜΑΡΑΣ, ΚΑΙ Η ΗΓΕΤΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΠΕΡΙ ΑΥΤΟΝ, ΕΧΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΟΠΛΟΣΤΑΣΙΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΗ ΘΕΛΗΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΑΤΡΕΨΕΙ ΤΗΝ ΥΠΟΤΕΛΗ ΚΑΤΟΧΙΚΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ. ...ΚΑΤΙ ΤΟΝ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ. ΕΙΝΑΙ ΝΩΡΙΣ; ΜΗΠΩΣ ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ; ΜΗΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΙ...ΣΤΡΑΤΗΓΟΙ ΤΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙΣΘΕΙ ΑΚΟΜΗ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ; ΜΗΠΩΣ ΤΗ ΝΕΑ ΙΔΕΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΚΟΜΜΑΤΟΣ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΟΥΝ ΕΝΣΤΕΡΝΙΣΘΕΙ, ΕΣΤΩ, ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΣΤΗΝ ΗΓΕΣΙΑ; ΕΙΝΑΙ ΛΑΙΚΟ ΠΑΤΡΙΩΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ Η ΝΕΟΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟ ; ΜΗΠΩΣ ΕΧΟΜΕ ΔΟΥΡΕΙΟΥΣ ΙΠΠΟΘΣ ΤΟΥ ΜΙΛΤΟΝ ΦΡΙΤΝΜΑΝ ΣΤΟ ΚΟΜΜΑ; ΘΟΥ ΚΥΡΙΕ....

        • stroumfaki avatar
          stroumfaki @ ΓΙΩΡΓΟΣ 10/03/2011 00:43:34

          Ο αρχηγός της αντιπολίτευσης θα πρέπει να πείσει το κόσμο ότι δεν αφήνει τη κυβέρνηση να κυβερνάει διότι κάνει πράγματα που θα πρέπει να κάνεις αυτός αργότερα, όπως προστάζει η πολιτική του.

          Και αυτό είναι το θέμα. Ο οποιος μελλοντικός πρωθυπουργός θα πρέπει να ξεφύγει απο τις καπιταλιστικές αρχές (δεν πάει άλλο αυτό το σύστημα, όλοι το γνωρίζετε) και να πάει ακόμα και κόντρα στην ιδεολογία του προκειμένου να σώσει τη πατρίδα του. Αυτός θα είναι πραγματικός ηγέτης.

  6. ΕΛΛΗΝ avatar
    ΕΛΛΗΝ 10/03/2011 02:09:01

    Κύριε Μιχελάκη

    Εάν εξανίστασε πραγματικά με την τακτική και συμπεριφορά του Πασοκ.
    Τότε με συγχωρείς αλλά δεν κάνεις/κανετε (ολοι οι συμβουλάτορες του ΣΑΜ ) γι΄ αυτή την θέση γιατί δέν γνωρίζετε αυτό που γνωρίζει και ο τελευταίος ΝΔ που έχει φάει το Πασοκ στο πετσί του.

    Εάν δε εξανίστασε για την τιμή των όπλων γνωρίζοντας εκ των προτέρων την βρώμικη τακτική του Πασόκ (πράγμα το οποίο πιστεύω οτι συμβαίνει) τότε είστε διπλά εκτεθειμένος απέναντι στους αγνούς ψηφοφόρους της ΝΔ γιατί
    1. τους κοροιδεύετε όσον αφορά την θέλησή σας να φύγη το Πασοκ μιά ώρα νωρίτερα και
    2. περιμένετε να κάνει την βρώμικη δουλειά (εις βάρος όλου του Ελληνικού λαού) και μετά να έρθουμε εμείς σαν σωτήρες .Πράγμα καθόλου ΠΑΤΡΙΩΤΙΚΟ

    Με αυτήν την μεσοβέζικη (γκρίζα) τακτική πιστεύω οτι απογοητεύετε τους αγνούς ΝΔ αλλά και αυτούς (άλλων χώρων) που θα ήθελαν να δουν κάτι καινούριο στην ΝΔ . Εξ΄ ου και το 20%.

    Επιτέλους ας κάνουμε ξεκάθαρο στον κόσμο τί ακριβως θέλουμε με το Μνημόνιο
    και άς επιτεθούμε με όλη την δύναμη πυρός που διαθέτουμε για να φύγει 1 ώρα νωρίτερα αυτή η λαίλαπα.

  7. ΜΠΛΟΥΜ avatar
    ΜΠΛΟΥΜ 10/03/2011 02:46:32

    Αν ο τζέφρυ (κακό χρόνο να χει), ήταν πινόκιο, η μύτη του θα χε φτάσει στο φεγγάρι.
    Ασε που θα τον καίγαμε και στο τζάκι!

  8. spiros avatar
    spiros 10/03/2011 07:41:44

    Πρώτα αποδομείται και μετά θανατώνεται.

  9. SAS avatar
    SAS 10/03/2011 08:47:55

    Δεν υπάρχουν δικαιολογίες , τι περίμεναν πηγαίνοντας στην συνάντηση με τον Παπανδρέου , για ακόμα μια φορά έγινε ο Σαμαράς ντεκόρ στο κάδρο του Παπανδρέου . Ζούμε σε καιρούς που απαιτούν δράση και όραμα . Σταματήστε τους τακτικησμούς και ΞΥΠΝΗΣΤΕ .