#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/05/2010 17:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σκληρή επίθεση Παπανδρέου στη ...ΝΔ


Ο κ. Παπανδρέου, ξεκίνησε την ομιλία του με αναφορά στη χθεσινή τραγωδία, για να εξαπολύσει στη συνέχεια, σφοδρότατη φραστική επίθεση κατά της Νέας Δημοκρατίας για τα πεπραγμένα της τελευταίας διακυβέρνησής της.

«Ούτε η βία, ούτε οι πέτρες θα μας βγάλουν από την ύφεση. Η βία δεν δίνει λύσεις και απαντήσεις, αλλά δημιουργεί νέες πληγές», ανέφερε και πρόσθεσε: «Σήμερα καλούμαστε όλοι να αναλάβουμε τις ευθύνες μας. Ας τελειώσουμε με τη βία, το αίμα, τα επεισόδια, την τρομοκρατία, τους συνανθρώπους, που χάνουν άδικα τη ζωή τους. Ας απομονώσουμε όλοι μας, επιτέλους, τη βία, και όσοι συμφωνούν, ή διαφωνούν, με τις επιλογές μας, και όσοι ασκούν το δικαίωμα της διαμαρτυρίας, το οποίο προβλέπει ο νόμος και υπηρετούμε δημοκρατικά τα κόμματα του
κοινοβουλίου. Κατανοούμε την οργή, τη συμμερίζομαι και συμπάσχω και η οργή η δικιά μου είναι τεράστια, όταν καθημερινά και συνέχεια, βλέπω και αναδύονται από τα υπουργεία, η τραγωδία της ανευθυνότητας, η αντίληψη του πλιάτσικου, που επικρατούσε, η απόλυτη ασυδοσία και αναισθησία».

Όπως είπε ο κ. Παπανδρέου, η διακυβέρνηση της ΝΔ τροφοδοτεί κάθε μέρα τη σημερινή κυβέρνηση και με μια νέα υπόθεση για να σταλεί στον εισαγγελέα.

«ΑΓΡΟΤΕΜ - τη στείλαμε στον εισαγγελέα και κάθε μέρα θα στέλνουμε. Αυτό απαιτεί ο ελληνικός λαός. Και δεν έχει καμία σχέση με αίσθημα εκδίκησης. Είναι το περί δικαίου αίσθημα του ελληνικού λαού. Υπουργός δαπάνησε 28.000 ευρώ για κουρτίνες για το γραφείο του. Θα πάνε στον εισαγγελέα και μετά μιλήστε κύριοι της ΝΔ», είπε απευθυνόμενος στους διαμαρτυρόμενους βουλευτές της αξιωματικής αντιπολίτευσης. «Δεν ντρέπεστε; Πληρώνει ο ελληνικός λαός κι εσείς γελάτε; Όταν αυτά κάνει ο υπουργός, δίνει το σύνθημα σε όλους, ότι όλα είναι
ανεκτά. Βατοπέδι, ομόλογα, Ζήμενς. Έτσι κατέρρευσε η οικονομία μας κύριοι της ΝΔ», σημείωσε ο πρωθυπουργός.

«Στις προηγούμενες δεκαετίες είχαμε "λάθη", αλλά στην τελευταία πενταετία είχαμε "εγκλήματα". Ουσιαστικά, διπλασιάσαμε το χρέος της χώρας μέσα σε λίγα χρόνια. Τη χρονιά των Ολυμπιακών Αγώνων είχαμε δαπάνες 80 δισ και το 2009, 40 δισ παραπάνω. Από το 2004 διορίστηκαν 60.000 επιπλέον νέοι υπάλληλοι στο Δημόσιο κι ας ήμασταν σε επιτήρηση κι ας "νοικοκύρευε" η νέα διακυβέρνηση το κράτος. Ξεπέρασαν τις 100.000 οι νέοι συμβασιούχοι έργου, 50.000 νέα παιδιά βρίσκονταν με ψευδεπίγραφα stage. Ένα δεύτερο Δημόσιο φτιάχτηκε σε πέντε χρόνια. Έγινε
καλύτερη η Παιδεία, η Υγεία; Να που πήγαν τα λεφτά κύριοι», ανέφερε ο κ. Παπανδρέου, κατηγορώντας και τον Αντώνη Σαμαρά, ότι «παρά τις συγγνώμες, στέκεται πλήρως αλληλέγγυος στα όσα συνέβησαν».

Ο πρωθυπουργός πρόσθεσε πως «ζήσαμε τον διασυρμό της χώρας μας, όχι μόνον από δάνεια και χρέη, αλλά και από τα συνεχή ψέματα. Μόλις δύο μέρες πριν τις εκλογές, η ΝΔ δήλωσε έλλειμμα 6% του ΑΕΠ. Οι υπαίτιοι της γιγάντιας μαύρης τρύπας, όχι μόνον δεν αισθάνονται την ανάγκη για συγγνώμη, αλλά μας κατηγόρησαν ότι τα φουσκώσαμε».

Ο Γ. Παπανδρέου επεφύλασσε και μια αυτοκριτική στην ομιλία του, στο πλαίσιο, ωστόσο, μιας γενικότερης ευθύνης του πολιτικού κόσμου.

«Ναι, φταίξαμε όλοι, άλλοι λιγότερο, άλλοι περισσότερο, που ήταν άτολμοι, χωρίς τις αλλαγές που έπρεπε, ακόμα κι αυτοί, που δεν είχαν κυβερνητικές ευθύνες, αλλά που με τον δημόσιο λόγο τους ανέχτηκαν παρανομίες, που εξέθρεψαν μια πολιτεία που λειτούργησε με κάθε είδους δώρα, που μάθαμε στην αντίληψη τού παίρνουμε χωρίς να δίνουμε. Δώρα σε συνδικαλιστές, σε μέσα ενημέρωσης για να έχουμε την στήριξή τους, σε επιχειρηματίες, μικρά και μεγάλα δώρα, χωρίς τα λεφτά να το κάνουμε, άλλα νόμιμα, άλλα παράνομα. Αλλά δεν φταίει ο
εργαζόμενος, κάποια επαγγελματική ομάδα, ακόμα ίσως και οι επιχειρηματίες των ΜΜΕ. Φταίει ότι αφήσαμε να καταληφθεί το πολιτικό σύστημα και οι θεσμοί της δημοκρατίας μας από αυτά τα συμφέροντα και τις αντιλήψεις. Γι αυτό είναι θέμα δημοκρατίας η αλλαγή, να ανατρέψουμε δημοκρατικά τις αντιλήψεις αυτές, να υπάρχει ανεξάρτητη η Βουλή, η Δικαιοσύνη και τα ΜΜΕ να μπορούν να ελέγχουν και να ελέγχονται. Να αφήσουμε πίσω την κακή Ελλάδα της μεταπολίτευσης, ένα αλισβερίσι συνενοχής».

Σε σχέση με το ζήτημα που έθεσαν τα κόμματα της Αριστεράς, να υπερψηφιστεί με ευρεία πλειοψηφία το νομοσχέδιο για τα μέτρα εφαρμογής του μηχανισμού στήριξης της ελληνικής οικονομίας, ο κ. Παπανδρέου επανέλαβε πως «τη στιγμή που η χώρα βρίσκεται σʼ αυτή τη θέση, που τα ξένα κοινοβούλια ψηφίζουν τη δανειοδότηση, το εθνικό συμφέρον επιτάσσει την ευρεία συναίνεση. Δεν τίθεται ζήτημα αυξημένης πλειοψηφίας, αλλά πολιτικής ευθύνης για τον καθένα μας, για όλους μας. Το νομοσχέδιο θα ψηφιστεί ούτως ή άλλως με την κοινοβουλευτική
πλειοψηφία του ΠΑΣΟΚ, για να είμαστε συνεπείς απέναντι στη συνείδησή μας, στην πατρίδα και στις διεθνείς υποχρεώσεις μας. Αυτή θα έπρεπε να είναι και η στάση της αξιωματικής αντιπολίτευσης».

«Είναι η ώρα των αλλαγών. Δεν υπάρχει ούτε μία μέρα, ούτε μία ώρα για καθυστέρηση. Αλλά εμείς που θα ψηφίσουμε το νομοσχέδιο, μπορούμε να πούμε ότι αυτό που είναι σήμερα το ελληνικό πρόβλημα, θα δουλέψουμε σκληρά για να είναι αύριο το ελληνικό θαύμα», κατέληξε στην ομιλία του ο πρωθυπουργός.

ΑΠΕ-ΜΠΕ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ataktos avatar
    ataktos 06/05/2010 17:12:43

    Καλά αυτός πλάκα ..μας κάνει ….

    • ΙΩΝΑΣ avatar
      ΙΩΝΑΣ @ ataktos 07/05/2010 12:27:15

      Συμπεριφέρεται σαν να ήρθε στη μέση της προβολής της ταινίας...

  2. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 06/05/2010 17:16:27

    Απύθμενο θράσος. Το άσπρο-μαύρο.

  3. NAYTHS avatar
    NAYTHS 06/05/2010 17:22:16

    Ομως αν ο Σαμαράς είχε ξεκαθαρίσει την ΝΔ από τους υπαίτιους της ξεφτίλας που εφτασαν την χώρα τα στελέχη της πενταετίας, δεν θα μπορούσε ο GAP να παριστάνει τον τζάμπα μάγκα τώρα. Εμπρός λοιπόν να αναλύσει τα αίτια, να καταλογίσει τις ευθύνες και να προχωρήσει σε απαλλαγή από τους ανίκανους, ο Σαμαράς γιατί αλλοιώς δεν θα πείσει κανέναν. Ακόμα και ποινικές ευθύνες να αποδόσει γιατί η βαρειά αμέλεια μερικές φορές ενέχει και δόλο...

  4. Bodinus1576 avatar
    Bodinus1576 06/05/2010 17:32:02

    Ούτε Έλληνας είναι αλλά ούτε και της διασποράς: Η Αμερική είναι το σπίτι του. Τόσο που ήθελε να γίνει κοινωνικός λειτουργός σε γκέτο μαύρων.

  5. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 06/05/2010 17:38:52

    Βρε μπας και δεν θέλουν να κυβερνήσουν και απλά κάνουν κόνξκες για πλάκα;

  6. Orestios avatar
    Orestios 06/05/2010 17:41:11

    Μάλλον αρχαίε.
    Αυτό φαίνεται.
    Είναι μεγάλη η λέρα του ΔΝΤ και θα γράφει ΠΑΣΟΚ.

  7. yangoolas avatar
    yangoolas 06/05/2010 17:42:14

    Θέλω να μάθω για το ΛΑΘΟΣ του δασυλίου στο Καστρί. Ένας μπανταζανάκης μου ισχυρίζεται ότι όταν αγοράστηκε από τον Δήμο, έγραφε ρητά το συμβόλαιο ότι είναι για επέκταση κήπου και απαγορεύεται το χτίζειν. Τι ΛΑΘΟΣ έγινε;

  8. meremetia avatar
    meremetia 06/05/2010 17:59:44

    ο πρωθυπουργός εξαπέλυσε σφοδρότατη επίθεση κατά της προηγούμενης κυβέρνησης για τα «εγκλήματα» που οδήγησαν την οικονομία σε κατάρρευση. Προανήγγειλε ότι θα σταλούν στον εισαγγελέα υποθέσεις κατασπατάλησης του δημόσιου χρήματος και έθεσε το δίλημμα «ή ψηφίζουμε ή καταδικάζουμε τη χώρα σε χρεοκοπία».

    http://www.in.gr/

    Αυτά ειπε ο πρωθυπουργός και απ οτι καταλαβα,

    θα αναθέσει στον κ. Λοβέρδο, ειδικό περι τα νομικά, να ετοιμασει τις δικογραφίες να τις στειλει στον εισαγγελέα.

    Για την περίοδο Σημίτη δεν είπε τιποτα ο πρωθυπουργός. Τον Σημίτη τον κρύβει ο ιδιος και μην ξεχνάμε,

    υπουργός του Σημίτη, επι των εξωτερικών ηταν ο ίδιος καθώς και άλλοι εκλεκτοι υπουργοί της σημερινής κυβέρνησης.

    Βενιζέλος, Πάγκαλος, Λοβέρδος κ.α.

    Μόνον ο Καρατζαφέρης δεν καταφερε να γινει ακόμα υπουργός του ΠΑΣΟΚ.

  9. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 06/05/2010 18:07:32

    είπε για ατολμία και ψέματα;!!
    Λογικό είναι από τον άνθρωπο που είπε "λεφτά υπάρχουν". Γνήσιος απόγονος.

  10. Orestios avatar
    Orestios 06/05/2010 18:18:38

    Τί περιλαμβάνει η συμφωνία?
    http://www.zerohedge.com/article/guest-post-ecb-recommends-tight-limits-greek-cash-transactions

  11. Σαος avatar
    Σαος 06/05/2010 18:27:09

    Χαχα, το 2008 φαίνεται πως οι βια και οι πέτρες ήταν καλά...

  12. Σπάρτακος avatar
    Σπάρτακος 06/05/2010 18:51:16

    Εκ στόματος κόρακος,ΚΡΑ εξελεύσεται.Και καλά,αυτός έχει το ακαταλόγιστο.Αυτοί που του τα γράφουν να τα πεί,δεν τον λυπούνται;;;;

  13. Orestios avatar
    Orestios 06/05/2010 19:00:07

    5 ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΔΙΑΓΡΑΦΕΙ ΤΟ GAP

  14. Greco avatar
    Greco 06/05/2010 19:00:22

    αν ειναι ελληνας της διασπορας γιατι δεν δινει δικαιωμα ψηφου στους ελληνες ομογενεις της αμερικης και αλλων χωρων και δινει μονο στους μεταναστες?

    δε ντρεπεται λιγο?τωρα θυμηθηκε οτι ειναι ελληνας της διασπορας.

    • Μαρία avatar
      Μαρία @ Greco 06/05/2010 23:52:39

      Της διασποράς είναι... Για το Έλληνας έχω σοβαρές αμφιβολίες!

      • Κοντη Λιζα avatar
        Κοντη Λιζα @ Μαρία 07/05/2010 00:12:45

        Όντως! Η λέξη δισπορά αφορά εβραίους. Και Εβραίος είναι όποιος έχει μητέρα εβραία. Ελληνικής υπηκοότητας, Ελληνας ποτέ δεν ήταν.

  15. Orestios avatar
    Orestios 06/05/2010 19:01:45

    Ο Παπουτσής την κοπάνησε?
    Τον φώναζαν να ψηφίσει.
    Το ΠΑΣΟΚ δέχεται ισχυρό πλήγμα
    154 βουλευτές η κοινοβουλευτική του δύναμη

    • Μαρία avatar
      Μαρία @ Orestios 06/05/2010 23:43:28

      Καιρός ήταν! Τους δίνω ένα μήνα το πολύ κι αυτό γιατί με πέτυχαν σε μέρα!

  16. Νίκος avatar
    Νίκος 06/05/2010 19:02:18

    Το ΑΛΤΕΡ μολις ειπε οτι ο ΓΚΑΠ διεγραψε τους Δημαρα, Σακοραφα και Οικονομου. Ψηφισαν Οχι προφανως.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Νίκος 06/05/2010 21:47:09

      ψήφισαν "παρών"

  17. Σπάρτακος avatar
    Σπάρτακος 06/05/2010 21:13:49

    Οχι που θα τ'άφηνε να πέσει κάτω το βλαχαδερό ο Χατζηλαλάκης!!!!Τι είπεν πάλι ο στόμας του.Οτι μπορεί μέν να διαγράφηκαν τρείς βουλευτές του Πασόκ,αλλά ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ τό ίδιο με την μία βουλευτή της ΝΔ,γιατί αυτή μετράει περισσότερο,επειδή ήταν και υποψήφια αρχηγός.Καταλάβατε κυρία Σακοράφα,κύριε Οικονόμου και (συνάδελφε δημοσιογράφ του βλαχομπαρόκ εκφωνητάκου) κύριε Δημαρά;;;;Καί οι τρείς σας,δεν κάνετε όσο μιά Ντορούλα.Δοξάστε τον !!!!!!!!!!!!!!!!!

  18. Μαρία avatar
    Μαρία 06/05/2010 23:50:38

    Αν ο ΓΑΠ θέλει να κάνει συγκρίσεις,του προτείνω να ρίξει μια ματιά στο παρακάτω διάγραμμα! Άκρως διαφωτιστικό! (Αν δεν καταφέρει να βγάλει νόημα γιατί με τα μαθηματικά έχει πάρει διαζύγιο όπως φάνηκε το τελευταίο 7μηνο, ας τον βοηθήσει ο Παπακω που είναι και...σπουδαγμένος στα Παρίσια!)

    Ποιες ήταν οι Ελληνικές κυβερνήσεις που εκτόξευσαν το δημόσιο χρέος από την μεταπολίτευση και μετά και ποιες αυτές που το μείωσαν…
    http://agrupnoipolites.wordpress.com/2010/05/06/5354/

  19. Μιά αγανακτησμένη Ελληνίδα της διασποράς avatar
    Μιά αγανακτησμένη Ελληνίδα της διασποράς 07/05/2010 00:29:51

    Κύριοι, ... ένα είναι σίγουρο: ότι όλοι κλέψανε, άλλος λίγο άλλος πολύ ...

    Εμένα όμως, ως Ελληνίδα της ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ, με πειράζει αφάνατστα κάτι άλλο, κάτι το οποίο παρατηρώ συνέχεια, όταν και εφόσον γίνεται λόγος γι' αυτούς που αναθρέφονται και μεγαλώνουν εκτός Ελλάδας, εμάς τους ομογενείς δηλαδή και θα ήθελα να εκφέρω την γνώμη μου πάνω σ' αυτό.

    Το κόμπλεξ που έχουν μερικοί "καθαροί" Έλληνες με μας τους "Γερμανούς", "Αμερικάνους", "Σουηδούς" κτλ., όπως θρασύτατα και προσβλητικά μας αποκαλούν κάποιοι αυτόχθονες "καθαροί" Έλληνες δεν συμμαζεύεται! Αμφισβητούν έτσι ευθαίως την καταγωγή μας κι ως εκ τούτου και την αγάπη μας προς την πατρίδα! Χωρίς ίχνος ντροπής μας κοροιδεύουν, επειδή δεν έχουμε την ευχέρεια του λόγου της μητρικής μας γλώσσας, μιά και γεννηθήκαμε, μεγαλώσαμε και ζούμε στο εξωτερικό! Το ίδιο "καραγκιοζλίκι" είδαμε και σήμερα από κάποιους ντεμέκ γραμματισμένους της Βουλής που άρχισαν να κοροιδέυουν το Παπανδρέου για τις γλωσσικές του ικανότητες, λες και αυτό ήταν το ζητούμενο της σημερινής ημέρας!! Ξεροόλες όλοι τους! Γι' αυτό οδήγησαν την πατρίδα στο χείλος του γκρεμού! Σ' αυτούς λοιπόν τους Ξεροόλες της Βουλής, εγώ, μιά περήφανη Ελληνίδα της Διασποράς, θέλω να πώ τα παρακάτω:

    Εμείς, κύριοι Ξεροόλες, αγαπάμε την πατρίδα περισσότερο από εσάς, γιατί μας λείπει, γιατί την πονάμε, γιατί δυψάμε γι' αυτήν!! Σείς την έχετε κοντά σας και την κατασπαράξατε, της φάγατε τα "σκώτια", όπως λέμε εμείς οι "καθυστερημένοι" Έλληνες της διασποράς, γιατί για τέτοιους μας έχετε, μιά και δεν ξέρουμε να μιλάμε σαν και του λόγου σας "καθαρά" ελληνικά, όχι γιατί είμαστε "καθυστερημένοι" και βλάκες, όπως σας αρέσει να μας αποκαλείτε σπάζοντας πλάκα εις βάρος μας, αλλά γιατί, δυστυχώς ή ευτυχώς, αυτή είναι η γλώσσα που μάθαμε απ' τους "χωριάτες" τους γονείς μας, αυτούς που πριν σαράντα και χρόνια φύγαν απ' την πατρίδα για ένα καλύτερο αύριο, διατήρησαν όμως και μετέδωσαν στο ακέραιο την άσβεστη αγάπη τους για την γη των προγόνων τους στα παιδιά τους. Λίγος σεβασμός δεν βλάπτει, κύριοι Ξεροόλες εκεί κάτω! Λίγος σεβασμός απέναντι σε μας τους ξενητεμένους, ταλαιπωρημένους Έλληνες, κύριοι Πολύξεροι και Παντογνώστες!! Μη ξεχνάτε, ότι ο μεγαλύτερος αγώνας των Ελλήνων, η Ελληνική επανάσταση του '21, από Έλληνες της διασποράς ξεκίνησε, από Έλληνες σαν και μας. Σας λέει κάτι αυτό; Μη κοροιδεύετε λοιπόν και προπαντός μη το πέζετε καλά και σώνει ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ!! Αν είσασταν δεν θα κάνατε την πατρίδα περίγελο του κόσμου, δεν θα την καταντούσατε σ' αυτά τα χάλια, δεν θα την κάνατε ΖΗΤΙΑΝΑ του ΔΝΤ!! Βαρέθηκα να σας ακούω τόσες μέρες κύριοι! Ξυπνήστε επιτέλους από τον λήθαργο και σταματήστε να το πέζετε ΦΩΣΤΗΡΕΣ, γιατί απλά ΔΕΝ ΕΙΣΤΕ!!

    • zonitis avatar
      zonitis @ Μιά αγανακτησμένη Ελληνίδα της διασποράς 07/05/2010 10:17:37

      Ξεκαθαρισε μεσα σου ποια τελικα εισαι και μετα να μιλας. Δεν μπορει να αρχιζεις με πρωτο πληθυντικο προσωπο και να καταληγεις με το δευτερο να κατηγορεις αυτους που ζουν στην Ελλαδα και να τους αποκαλεις ζητιανους. Ζω κι εγω στο εξωτερικο 30 χρονια τωρα. Ποτε δεν αισθανθηκα ετσι οπως το περιγραφεις εσυ στην Ελλαδα. Μαλλον ειναι αντιδρασεις των ανθρωπων σε αυτο που βλεπουν, αυτο που τους δειχνεις εσυ.
      Και τωρα για τον Παπανδρεου. Εζησε μονο λιγα χρονια στο εξωτερικο. Ζει απο το 1974 μεχρι σημερα χωρις διακοπη στην Ελλαδα. Μπορεις να μου πεις ποτε θα μαθει να μιλαει καλα ελληνικα; Εσυ λες οτι γεννηθηκες και μεγαλωσες στο εξωτερικο, αλλα τα ελληνικα σου ειναι τουλαχιστον το ιδιο καλα με τα δικα του, που ζει οπως ειπαμε ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ χρονια στην πατριδα, που την αγαπαμε οπως ειπες εμεις του εξωτερικου. Δεν ξερω ομως αν την αγαπανε το ιδιο με εμας ΜΕΡΙΚΟΙ του εσωτερικου, αν καταλαβαινεις τι θελω να πω

  20. pizza avatar
    pizza 07/05/2010 03:08:11

    Κανενα σχολιο κανεις για την Ελληνιδα της διασπορας? Εγω συμφωνω με αυτα που λεε.

    • Μαρία avatar
      Μαρία @ pizza 07/05/2010 03:30:51

      Και' γω συμφωνώ! Και μάλιστα απόλυτα! Ποιος δεν έχει δικούς του ανθρώπους στο εξωτερικό; Ανθρώπους που αισθάνονται πιο Έλληνες από αυτούς που ζουν στην πατρίδα!

      Ο Παπανδρέου όμως και τα αδέλφια του δεν έχουν καμμία σχέση με τους Έλληνες της διασποράς γιατί απλώς δεν αισθάνθηκαν ποτέ Έλληνες! Δηλώσεις όπως "είμαι ένας μασκαρεμένος Έλληνας, με αμερικανική καρδιά" δεν θα τις έκανε ποτέ κανένας Έλληνας (της διασποράς ή όχι, ο διαχωρισμός είναι ανώφελος). Τα πειράγματα για τα γλωσσικά του παραστρατήματα, δίνουν έμφαση στα ουδέτερα (δεν θα πω ανθελληνικά) αισθήματα που τρέφει για την Ελλάδα!
      Άλλωστε μην ξεχνάμε ότι Στηβ Λάλας, παιδί Ελλήνων μεταναστών στην Αμερική, υπήρξε αναμφίβολα μεγαλύτερος Έλληνας και από τους 300 της Βουλής αλλά κι απ' τον καθένα μας!