#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/05/2012 22:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σκληρή αντιπαράθεση ΝΔ - ΣΥΡΙΖΑ για Πάτρα και λαθρομετανάστες



Ο Εκπρόσωπος της Νέας Δημοκρατίας, Γιάννης Μιχελάκης, αναφερόμενος στα όσα διαδραματίζονται στην Πάτρα μετά τη δολοφονία συμπολίτη μας από εγκληματικά στοιχεία παρανόμων μεταναστών και την υποκίνηση βιαιοτήτων από τη Χρυσή Αυγή και ομάδες αριστεριστών, έκανε την ακόλουθη δήλωση:

«Τα άκρα –παίρνοντας το νόμο στα χέρια τους- δεν δίνουν λύση στα προβλήματα. Υποκινώντας την ανομία, τη βία και το χάος, δημιουργούν περισσότερους κινδύνους. Και διχάζουν την κοινωνία.

Το ίδιο επικίνδυνοι είναι και όσοι, με πρωτοπόρο το ΣΥ.ΡΙΖ.Α, θέλουν την Ελλάδα ξέφραγο αμπέλι για τους λαθρομετανάστες.

Δεν μπορεί ο ΣΥΡΙΖΑ, την ώρα που η λαθρομετανάστευση εξελίσσεται σε ασύμμετρη απειλή, να υπόσχεται “διεύρυνση της έννοιας του ασύλου και γρήγορη χορήγησή του”, δηλαδή, μαζική νομιμοποίηση. Είναι περίεργο να μιλά για αποστρατικοποίηση του Λιμενικού Σώματος. Και είναι, τουλάχιστον, προκλητικό, σε μια χώρα με περισσότερους από 1 εκατ. ανέργους να υπόσχεται ότι θα μοιράζει επιδόματα ανεργίας  “σταδιακά στο 80% του τελευταίου μισθού για την πρώτη διετία” σε 1,5 εκατ. λαθρομετανάστες, “ώσπου να βρουν δουλειά”.

Οι θέσεις αυτές του ΣΥ.ΡΙΖ.Α προκαλούν όλους τους Έλληνες. Και αποδεικνύουν, άλλη μία φορά, ότι είναι ανεύθυνοι και επικίνδυνοι και στο θέμα της ασφάλειας των πολιτών».

Ο ΣΥΡΙΖΑ απάντησε ως εξής:

"Ο ΣΥΡΙΖΑ καταγγέλλει κατ’ εξακολούθηση και κατ’ επάγγελμα διαστρέβλωση των θέσεων και των προτάσεών του από τους «που με την εμμονή τους στη μνημονιακή πολιτική βυθίζουν στην ανασφάλεια και την απόγνωση την πλειονότητα των συμπολιτών μας... Είναι μάταιο να περιμένει κανείς από τη ΝΔ να κατανοήσει τη θέση του ΣΥΡΙΖΑ για το μεταναστευτικό, ταυτόχρονα όμως είναι και επικίνδυνος ο ιδιότυπος ανταγωνισμός της με την Χρυσή Αυγή που οδηγεί σε τυφλές συγκρούσεις και στην όξυνση των προβλημάτων».

Ανταπαντώντας ο κ. Μιχελάκης δήλωσε: «Το είδαμε κι αυτό! Για πρώτη φορά, ένα κόμμα ενοχλείται, γιατί επικαλούμαστε τις θέσεις του. Γιατί φοβάται την αλήθεια;  Γιατί αντιδρά στη δημοσιοποίηση των απόψεών του και μάλιστα για ένα θέμα τόσο σοβαρό, όπως η λαθρομετανάστευση και η ασφάλεια του πολίτη;».

Στην  φυλακή ο Αφγανός

Προφυλακιστέος κρίθηκε σήμερα ο ένας εκ των τριών Αφγανών ο οποίος συνελήφθη για τη δολοφονία του 30χρονου το περασμένο Σάββατο στην περιοχή Κρύα Ιτεών της Πάτρας. Ο Αφγανός ισχυρίστηκε κατά την απολογία του, ότι δεν είναι αυτός ο δράστης του φόνου. Επίσης ισχυρίστηκε ότι όταν οι δύο ομοεθνείς του άρχισαν να λογομαχούν με τον 30χρονο, εκείνος έφυγε από το σημείο. Από την πλευρά της η αστυνομία συνεχίζει τις έρευνες για τον εντοπισμό και των δύο άλλων Αφγανών.

Συνεχίζεται στο μεταξύ η μεταφορά από την Πάτρα στην Αθήνα, όσων μεταναστών θέλουν να επιστρέψουν στις πατρίδες τους. Η μεταφορά γίνεται με λεωφορεία που διαθέτει ο Οργανισμός Λιμένος Πατρών σε συνεργασία με τον Διεθνή Οργανισμό Μετανάστευσης.

Κυρίως μεταφέρονται μετανάστες οι οποίοι διέμεναν τον τελευταίο καιρό τόσο στις εγκαταστάσεις του παλαιού εργοστασίου της «Πειραϊκής - Πατραϊκής» όσο και στην ευρύτερη περιοχή των νοτίων συνοικιών της πόλης.

Για το ζήτημα του μεταναστευτικού συνεδρίασε απόψε το Περιφερειακό Συμβούλιο Δυτικής Ελλάδος, το οποίο απηύθυνε έκκληση για αποκατάσταση της κοινωνικής ειρήνης στην Πάτρα μετά τα γεγονότα των τελευταίων ημερών.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Δανάη avatar
    Δανάη 24/05/2012 22:34:54

    Το θέμα με τη λαθρομετανάστευση μήπως προέκυψε επειδή η ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ υπέγραψαν τη συνθήκη του Δουβλίνου; Λέω μήπως;

    • Jimakos avatar
      Jimakos @ Δανάη 24/05/2012 23:40:04

      Το ακούω πολλές φορές να το λένε, αλλά το Δουβλίνο ΙΙ αναφέρεται σε αυτούς που ζητουν πολιτικό άσυλο. Έχουν μπει στη χώρα εκατοντάδες χιλιάδες και πιθανότατα πάνω από εκατομμύριο, αλλά οι εκκρεμείς αιτήσεις ασύλου είναι 45.000. Συζητάμε για μια συνθήκη που αφορά ένα μικρό υποσύνολο κι έτσι χάνουμε την ουσία οτι η χώρα, δεν μπορεί επι δεκαετίες να ελεγξει τα σύνορά της. Ως συνήθως ρίχνουμε την ευθύνη σε άλλους . Να σημειωθεί οτι η συνθήκη έχει ουσιαστικά ατονίσει, γιατί οι ευρωπαίοι έχουν αντιληφθεί την αδυναμία του Ελληνικού κράτους να επιλύσει την εκκρεμότητα.

    • Γιώργος1 avatar
      Γιώργος1 @ Δανάη 24/05/2012 23:45:26

      Μόνο το ΠΑΣΟΚ την υπέγραψε.

      • Ροζα Γλυξμπουργκ avatar
        Ροζα Γλυξμπουργκ @ Γιώργος1 25/05/2012 00:02:27

        Οταν ολα τα αλλα αποτυγχανουν, εκει στην ΝΔ θυμαστε τας ελληνοχριστιανικας παραδοσεις και την θηριωδη επελαση των μωαμεθανων μεσω των εθνομηδενιστων αριστερων. ειναι καλο κολπο γιατι στοχευει στα βασικα ενστικτα του φοβου και του δεους του ανθρωπινου οντος, πολυ μακρια απο τον μετωπιαιο λοβο. δυστυχως για εσας δυο χρονια μνημονιο αλλαζουν αρδην τις εγκεφαλικες συναψεις και ολοι αναφωνουν "τι αλλο στο διαολο να φοβηθω?"

        • Jimakos avatar
          Jimakos @ Ροζα Γλυξμπουργκ 25/05/2012 00:12:07

          Τα δύο χρόνια μνημόνιο άλλαξαν γαστρεντερικές λειτουργίες και όχι εγκεφαλικές, εκεί δηλαδή που είναι βασισμένη η αριστερή ιδεολογία, στο στομάχι.

          • Ζευς avatar
            Ζευς @ Jimakos 25/05/2012 03:18:24

            Εεε... οκ, όπως το βλέπει ο καθένας.
            Το πιθανότερο είναι πάντως πως το μνημόνιο ανέστειλε επ' αόριστον τις προαναφερθείσες λειτουργίες.
            Συμφωνώ όμως με τη Ρόζα, η αντικομμουνιστική προπαγάνδα δεν πείθει τον πράο ψηφοφόρο.
            Τάδε έφη Ζευς.

        • chrisss avatar
          chrisss @ Ροζα Γλυξμπουργκ 25/05/2012 02:21:20

          Έξυπνο nickname!!

          • chrisss avatar
            chrisss @ chrisss 25/05/2012 02:53:51

            στην ρόζα πήγαινε

        • Bob ο μάστορας avatar
          Bob ο μάστορας @ Ροζα Γλυξμπουργκ 25/05/2012 15:37:22

          Αχ Ροζαλία, αγάπη μου, πού μένεις;

          • Ροζα Γλυξμπουργκ avatar
            Ροζα Γλυξμπουργκ @ Bob ο μάστορας 25/05/2012 16:12:01

            εχει σημασια? εκει που ζω παιρνω και εγω φορολογικη δηλωση-οχι στας νησους Κευμαν οπως καποια κυρια Φεβρωνια...

    • S.P. avatar
      S.P. @ Δανάη 25/05/2012 07:38:48

      Εντάξει, αλλά τώρα ποιό κόμμα έχει στο πρόγραμμά του της ακύρωση (μονομερή καταγγελία) της συνθήκης Δουβλίνο2; Οι λαθρομετανάστες είναι μία ωρολογιακή βόμβα στα θεμέλια της ελληνικής κοινωνίας και του ελληνικού κράτους. Δεν βλέπω όμως να ενδιαφέρονται τα συνήθη κόμματα. Ίσως διότι οι πλείστοι της κορυφής (μέχρι την μέση) της κομματικής πυραμίδας, μένουν σε καλά προάστει ή σε νησιά, πάντως, μακρυά απότο πρόβλημα. Αυτό θα στοιχίσει πολιτικά στα συνήθη κόμματα.

  2. R avatar
    R 24/05/2012 22:52:58

    http://www.capital.gr/News.asp?id=1509392

  3. Αιζενχάουερ avatar
    Αιζενχάουερ 24/05/2012 23:14:53

    Ο Κώστας ο Χολέβας το έθεσε σωστά εδώ:
    h--p://www.antibaro.gr/node/3988

    "...Είναι προφανές ότι το δίλημμα στις 17ης Ιουνίου δεν είναι Μνημόνιο και αντι-μνημόνιο. Είναι σταθερότητα ή απρόβλεπτες περιπέτειες..."

  4. ΓΙΑΝΝΗΣ ΗΛΕΙΑ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ ΗΛΕΙΑ 24/05/2012 23:17:51

    Επιτέλους ας ξυπνήσουν στη Ν.Δ. Να ενημερώνουν το λαό για τις θέσεις τους σε κάθε θέμα και η αντιπαράθεση με το ΣΥΡΙΖΑ να είναι με επιχειρήματα και ο καθένας ας αναλάβει τις ευθύνες του στις 17

  5. juliet avatar
    juliet 25/05/2012 08:06:04

    S.P.
    καλημέρα,τι εννοείς καλά προάστεια; εννοείς τα προάστεια που κάποτε ζούσανε άνθρωποι απλοί και ακόμη και σήμερα βλέπεις κάποιοι να έχουν πρόβατα;Λοιπόν θα σου πω απο πρώτο χέρι -οι δικοί μου είναι Βριλλήσια απο το 50 ,πολύ πριν γεννηθώ εγώ ,με δική τους επιλογή να ζουν εκτός πόλης -και οι περισσότεροι είναι τόσο φαντασμένοι και ανοήτοι που υπερασπίζονται όλα αυτά που εμείς θεωρούμε γάγραινα της ελληνικής κοινωνίας .Είναι αυτοί που έφυγαν απο Κυψέλη ,Αττική ,Πατήσια ,κέντρο που κατάγονται από νησιά που έχουν πρόβλημα με τους αλλοδαπούς .
    Εχεις δίκιο έφυγαν απο'το πρόβλημα και μακρυά το υπερασπίζονται.Αηδία και υποκρισία ...Πες μου λοιπόν πως να πολεμηθεί αυτή η ''αριστοκρατία'';Αυτοί οπαδοί του πασοκ και τώρα συνοδηπόροι του συριζα ...Λύση ,θέλω γιατί εγώ ...σε λίγο δεν θα μιλάω σε κανέναν.

  6. o deksios avatar
    o deksios 25/05/2012 08:24:27

    δεν ειναι αντικομουνιστικη υστερια να λες οτι αμα βγει ο συριζα, του χρονου τετοια εποχη θα υπαρχουν 1 εκ λαθρο ψηφοφοροι.... δεν ειναι αντικομουνιστικη υστερια να λες οτι με τα σκοπια με την ονομασια μακεδονια, την ελλαδα στη δραχμη και την αθηνα με πλειοψηφουσα δυναμη τους πακιστανους, η βορεια ελλαδα θα αρχισει να σκεφτεται σοβαρα προσαρτηση σε αλλους δρομους...καλυτερα με σχισματικους ορθοδοξους παρα με φανατικους μουσουλμανους... δεν ειναι αντικομουνιστικη υστερια να λες οτι χωρις αστυνομια και λιμενικο θα καταρευσουν οι δομες της χωρας... Δυστυχως ειναι η σκληρη πραγματικοτητα....

  7. jimmys avatar
    jimmys 25/05/2012 09:00:44

    οποιος τους θελει να τους παρει στο σπιτι του .......Μην ξεχναμε οτι σαν Ελληνες ειχαμε τους περισοτερους μεταναστες ΟΧΙ λαθρομεταναστες ......Ειμαι υπερ της μεταναστευσης οταν αυτη ειναι σε πλαισια ελεγχου και οχι ετσι ανεξελεγκτα ..Γιαυτο λεω οτι οποιος τους θελει ας τους παρει στο σπιτι του και να αφήσει ήσυχους τους ανθρωπους που υποφερουν απο την καθε οποιαδηποτε φιλη που μπενει στην Πατριδα μας .............

  8. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 25/05/2012 11:21:08

    Επιτέλους! Εστω και καθυστερημένα η ΝΔ αντέδρασε. Μπράβο στον κ. Μιχελάκη και πρέπει αυτό το θέμα, η λαθρομετανάστευση, να παίξει πολύ τις επόμενες μέρες. Ξέρω ανθρώπους που σκοπεύουν να ψηφίσουν ΣΥΡΙΖΑ και είναι φανατικά υπέρ των απελάσεων λαθρομεταναστών.

    • Ροζα Γλυξμπουργκ avatar
      Ροζα Γλυξμπουργκ @ ΒΙΣ 25/05/2012 16:10:17

      ο ανταρτοπολεμος της ΝΔ ειναι για γελια. ποιοι ειστε ρε εσεις οι κατα της λαθρομεταναστευσης ετσι οπως καταντησατε την ΝΔ? με το καθε νεοφιλελευθερο τσογλανο μεσα? (λαθρο)μεταναστες=φθηνο εργατικο δυναμικο. το ειπε και ο ομογαλακτος της Ντορας Μανος και πριν απο αυτον ο Μαρξ. Αλλα και μετα απο αυτον οι κ.κ. Χατζηδακης, κυριακος και δεν συμμαζευεται. και γιατι να προτιμησουν εσας τους ντεμεκ και οχι την Χ.Α. και τον ΑΝΕΛ και οσονουπω τον Πλευρη (τον αυθεντικο)? δεν πειθετε παιδια-παρτε το αλλιως!

  9. kprotop avatar
    kprotop 25/05/2012 16:48:35

    Τυπικό υφάκι ΣΥΡΙΖΑ...και φυσικά χωρίς τόνους,χωρίς στίξη(αγράμματη γαρ).

    • Ροζα Γλυξμπουργκ avatar
      Ροζα Γλυξμπουργκ @ kprotop 25/05/2012 18:09:08

      λαθος κανεις-επειδη ειμαι αγραμματη, οικοκυρα και ανω των 60 ειμαι ψηφοφορος της ΝΔ (συμφωνα με τις δημοσκοπησεις)

      • dikefalosaitos avatar
        dikefalosaitos @ Ροζα Γλυξμπουργκ 25/05/2012 18:17:27

        Σύμφωνα με το ερωτηματολόγιο της δημοσκόπησης είσαι συριζα, ένεκα των απαντήσεών σου, όμως στην πραγματικότητα είσαι με τον Πάνο επειδή στο τέλος υπόγραψες και περίμενες να πάρεις πινακίδες.

        • Ροζα Γλυξμπουργκ avatar
          Ροζα Γλυξμπουργκ @ dikefalosaitos 25/05/2012 18:37:13

          δικεφαλε, ιουλιετα κλπ κλπ-νομιζω πως με 5-10 εμπρηστικα σχολια ακομα θα δικαιουμαι δικο μου ποστ στο σεπτο σαιτ ως 14η συνιστωσα συριζα. Η λεκτικη ομοβροντια εναντιον μου (καθως ειναι απιθανο να ειμαι ΝΔ και το καραβι της συγρου να αρμενιζει στραβα) θα σας χαρισει γλυκα ονειρα και ελαφρυν υπνο. μεχρι την επομενη δημοσκοπηση φυσικα

          • dikefalosaitos avatar
            dikefalosaitos @ Ροζα Γλυξμπουργκ 25/05/2012 18:43:43

            Γλυκιά μου, οι ειρωνίες πληρώνονται με το ίδιο νόμισμα.
            Καληνύχτα δεξιά Ρόζα.
            Υ.Γ. Στην επόμενη δημοσκόπηση, θα περιμένω να διαβάσω τα σεμνά, όπως μέχρι τώρα, σχόλιά σου.

  10. juliet avatar
    juliet 25/05/2012 18:27:10

    Δικέφαλε ,
    πινακίδες δεν έχει ....τις έχει καταθέσει και παραμονές του ονείρου θα τις ξαναπάρει ...να μη πληρώνει τέλη άσκοπα .
    Ρόζα ,μη τον ακους για σένα φροντίζει και ο Πάνος και ο Μάνος και ο Αλεξ και αν θες και από μας φροντίδα ...έχουμε στοργή για όλους τους παραστρατημένους αλλά μην αργείς ....γιατί εξαντλούνται τ'αποθέματα.

    • Ροζα Γλυξμπουργκ avatar
      Ροζα Γλυξμπουργκ @ juliet 25/05/2012 18:41:17

      ιουλιετα απο τοτε που μετακομισαμε στην συγγρου το ξερω πως ειμαστε κορες της λησμονιας για τον καθενα παραστρατημενο. απο βαγγελα μεχρι ντορα. δυστυχως ομως... παντα ποντιες!A bientot.

      • juliet avatar
        juliet @ Ροζα Γλυξμπουργκ 25/05/2012 19:02:05

        Μα πάντα εκεί είμαστε ...νοερώς.Πήγαν καλά οι δουλειές και το επεκτείνουμε.
        :)















        ;