02/05/2010 15:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σκληρή αντίδραση Παναγιωτακόπουλου

Σκληρή αντίδραση για τα μέτρα από τον πρώην συγκεντρωσιάρχη του Γιώργου Παπανδρέου και επικεφαλής της «Αριστερής Πρωτοβουλίας» Γιώργο Παναγιωτακόπουλο. Το μέλος του Εθνικού Συμβουλίου διαρρηγνύει πλέον τις σχέσεις του με την ηγεσία του ΠΑΣΟΚ και περνά στο αντάρτικο. 

«Ο νέος στόχος είναι ξανά η Εθνική Ανεξαρτησία και η Λαϊκή Κυριαρχία. Απαιτούνται πλέον ικανά και άξια πρόσωπα για να εξέλθει η χώρα απ’ την κρίση».

Τους τελευταίους επτά μήνες όλοι οι  Έλληνες παρακολουθήσαμε έκπληκτοι την εξέλιξη ενός δράματος.
Στο ρόλο του θύτη η συνωμοσία της σιωπής όσων κυβέρνησαν και οι διεθνείς τραπεζίτες που θέλουν εδώ και τώρα τη παγκόσμια εξουσία.
Στο ρόλο του θύματος οι πολίτες που το μόνο που θέλησαν, το μόνο που θέλουν, είναι μια δίκαιη ζωή με αξιοπρέπεια.
Σήμερα οι Έλληνες, αύριο οι άλλοι Ευρωπαίοι, μεθαύριο όλοι οι λαοί του κόσμου, βρισκόμαστε μπροστά στο μόνο δίλλημα που απέμεινε αναπάντητο τώρα που έγιναν όλα φανερά.
Σοσιαλισμός ή Βαρβαρότητα.
Φτώχεια, ανισότητα, ανυποληψία και περιορισμένη κυριαρχία εγκαινιάζει η χώρα μας με τη σύμβαση που υπογράφει με το Δ.Ν.Τ.
Οι περικοπές μισθών και συντάξεων κινούνται στα όρια της συνταγματικής νομιμότητας με αποτέλεσμα να αμφισβητείται το δημοκρατικό μας καθεστώς.

Πράγματι η πολιτική και οικονομική κατάσταση της χώρας είναι πολύ σοβαρή και ο Διεθνής Οικονομικός Έλεγχος δεν ήταν η ενδεδειγμένη λύση.

Απαιτείται πλέον σοβαρή συζήτηση ικανά και άξια πρόσωπα για να εξέλθει η χώρα απ’ την κρίση.

Παλινωδίες και υποκρισίες δεν οδηγούν στην έξοδο από την δεκαπενταετή τουλάχιστον κατοχή που θα περάσει η χώρα.
Ο νέος στίβος είναι οι δρόμοι.
Ο νέος στόχος είναι ξανά η Εθνική Ανεξαρτησία και η Λαϊκή Κυριαρχία.
Τέρμα οι πειραματισμοί.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΒΡΑΧΟΣ avatar
    ΒΡΑΧΟΣ 02/05/2010 15:10:20

    Να προσέξουν τα αίματα γιατί γλυστράνε...

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ ΒΡΑΧΟΣ 02/05/2010 15:19:47

      Και τα καλτσόν τους, να μη σκιστούν...

  2. donaE avatar
    donaE 02/05/2010 15:13:42

    πως τα διαρρηγνυει δηλαδη;

  3. ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
    ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 02/05/2010 15:18:27

    Εκτός από τα κομματικά,με τι ακριβώς δουλειά ασχολείται ο κυριούλης;

    • Μάρκο Τ avatar
      Μάρκο Τ @ ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 02/05/2010 16:27:51

      Είναι επαγγελματίας Πασόκος. Αυτό δεν σου φτάνει;
      Αντί να έχουν στοιχειώδες συναίσθημα αυτοκριτικής, για τον Αντρέα τους και την Αλλαγή τους, βγαίνουν και από πάνω.
      Ο μακαρίτης ο παππούς μου, παλιός αντιβενιζελικός, γεννημένος το 1902, πόσο δίκιο είχε όταν έλεγε ότι "ο Ανδρέας είναι λαοπλάνος, η καταστροφή της Ελλάδας"...
      Λέγεται ότι ο γνωστός δημοσιογράφος, ειδικός στα οικονομικά, Κώστας Κόλμερ είχε πει έξω από τη Βουλή στον Ανδρέα Παπανδρέου "κύριε Πρόεδρε, με αυτά τα μέτρα που πήρατε θα χρεωκοπήσουμε" και εκείνος απάντησε "αλλά εγώ τότε δεν θα ζω!".

  4. steppenwolf avatar
    steppenwolf 02/05/2010 15:21:34

    ...ένα "σχρατσσσσσσσ" διασχίζει τον ουρανό...είναι το καλσόν που σχίζεται...

  5. NTINOS avatar
    NTINOS 02/05/2010 15:22:55

    ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΣΜΑ ΤΟ ΕΧΩ ΞΑΝΑΚΟΥΣΕΙ οι τσαρλατανοι τραγουδαν ακομη....

  6. popolaros avatar
    popolaros 02/05/2010 15:23:06

    Για να σε δούμε στους δρόμους...Γιώργαρε.

  7. Φελάχος avatar
    Φελάχος 02/05/2010 15:25:22

    Παναγωτακόπουλε,
    ΘΑ ΘΑ ΘΑ ΘΑ ΘΑ ΘΑ

    πήγαινε κάνε τώρα και ένα τεστ ούρων μήπως έπιασες το «παιδί της αλλαγής» μετά από τόση «αγωνιστικής» λογοδιάρροια.

  8. Μαυρη Αντιδραση avatar
    Μαυρη Αντιδραση 02/05/2010 15:27:23

    Οσα κομματα θελουν να δειξουν τη διαφωνια τους να αποχωρησουν απ τη βουλη. αν δε γινη ρηξη τωρα θα μεινουμε ραγιαδες και θα ξεπουληθουν τα παντα!!! Ο Τσαπμαν πολυ σωστα λεει πως ο Τζεφρι ειναι ο δουρειος ιππος της παγοσμιοποιησης στην Ευρωπη που προωθει τη διαλουση της..Είπε μάλιστα ότι ο Γιώργος Παπανδρέου είναι... ένθερμος υποστηρικτής της παγκόσμιας διακυβέρνησης. Δεν πέρασαν παρά ελάχιστες ημέρες από αυτή τη δήλωση και ο πρωθυπουργός της χώρας αποκάλυψε στο συνέδριο του Economist ότι «Χρειαζόμαστε παγκόσμια διακυβέρνηση, παγκόσμια οικονομική διακυβέρνηση και την χρειαζόμαστε γρήγορα!!!» ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑ ΠΙΑ ΤΩΝ ΔΙΑΧΩΡΙΣΤΙΚΩΝ ΚΟΜΜΑΤΙΚΩΝ ΓΡΑΜΜΩΝ!!!!

  9. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 02/05/2010 15:28:40

    Λέγε-λέγε,Παναγιωτακόπουλε στο τέλος μπορείς να τα πιστέψεις κιόλας. Αντιστασιακέ !!!!!

  10. Βανζέλ Παπαντό avatar
    Βανζέλ Παπαντό 02/05/2010 15:31:04

    "Σοσιαλισμός ή Βαρβαρότητα..."
    Να δεις ποιος άλλος τραγουδούσε αυτό το ελαφρολαίκο...

    • anonymos avatar
      anonymos @ Βανζέλ Παπαντό 02/05/2010 16:11:44

      Ό Τζέφρυ δεν φημίζεται για τα ελληνικά του.Το "η" δεν ήταν διαζευκτικό.

  11. δήμης avatar
    δήμης 02/05/2010 15:46:09

    ΤΑΥΤΙΖΕΤΑΙ ΝΟΗΤΙΚΑ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΠΡΩΤΟΣΤΑΤΟΥΣΕ ΣΤΗΝ ΕΣΩΚΟΜΜΑΤΙΚΗ ΝΙΚΗ ΤΟΥ ΓΙΩΡΓΟΥ ;;; (ΑΜΑ ΔΕΝ ΚΑΘΙΣΟΥΝ ΣΤΟΝ ΣΚΛΗΡΟ ΣΩΣΤΑ ΤΑ WINDOWS !!!)

  12. MARIA avatar
    MARIA 02/05/2010 16:27:36

    ΤΩΡΑ ΞΑΦΝΙΚΑ ΟΛΟΙ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ 'ΑΝΤΙΣΤΑΣΙΑΚΟΙ' ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΓΑΠ & ΤΟΥ Δ.Ν.Τ ΟΠΩΣ ΗΤΑΝ ΟΛΟΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ !

    ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΝΤΙΣΤΑΣΙΑΚΟ ΦΤΩΧΟΠΑΙΔΟ Κ.ΛΑΛΙΩΤΗΣ? ΧΑΘΗΚΕ ΕΔΩ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ.........ΓΑΤΟΣ!!!!

  13. Βρασίδας avatar
    Βρασίδας 02/05/2010 16:33:15

    Κάπως έτσι γαυγίζανε και ο Σημίτης καο ο Βενιζέλος, λίγο πιο παραπονιάρικα η Βασούλα...
    Κάτι σχεδιάζει για το μέλλον του ο κύριος.

  14. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 02/05/2010 17:44:46

    Μωρέ πιο έντιμος και πιο αγαθός από τους άλλους είναι. Έχει κάποιο ελαφρυντικό αυτός. Καλύτερος από τους άλλους του 160 που αύριο θα ψηφίσουν μονοκούκι την υποταγή μας. Τουλάχιστον αν ήταν αυτός βουλευτής δεν θα ψήφιζε υπέρ του ΔΝΤ και θα έπαιρνε πάνω του και τις συνέπειες της καταψήφισης (μήπως όμως γι' αυτό το παίζει άνετος; μήπως επειδή δεν θα κληθεί να το καταψηφίσει και μαζί μ' αυτό την κυβέρνηση;).

    Από κει και πέρα έχετε απόλυτο δίκιο φίλοι. Πρόκειται για την έσχατη υποκρισία. Οι άνθρωποι που μας έφεραν εδώ δεν δικαιούνται να γίνονται τιμητές σήμερα. Δεν ήταν "σοσιαλισμός ή βαρβαρότητα", αλλά απλώς "σοσιαλισμος βαρβαρότητα" αυτό ζούμε από το 1981 και μετά. Πληρώνουμε τον Ανδρέα, Παναγιωτακόπουλε. Αυτή είναι η αλήθεια.

    Ευτυχώς που ο Καραμανλής κανόνισε να τον πληρώσουμε μέσω του Γιώργου. Θα τον ευγνωμονώ αιώνια για αυτό.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Επώνυμος 03/05/2010 02:29:47

      να τον πληρώσει ο Γιώργος μόνος του δεν γίνεται ?

  15. Orestios avatar
    Orestios 02/05/2010 18:03:16

    Σιγά καλέ Παναγιωτακόπουλε. Μας πήραν μερικές πιστιλιές από αίμα.
    Τί φωνάζεις αφού τον ψήφισες αλλά και έκανες το λάθος να συγκεντρώνεις κόσμο για έναν ψεύτη?
    Χτύπα το κεφάλι σου όσο θες. Το GAP μάλλον κάνει κανόε αυτή την ώρα κορόιδο.

  16. effie B. avatar
    effie B. 02/05/2010 18:11:15

    Σπαρτακε,
    θυμασαι τον "Μαυρογιαλουρο" την καταπληκτικη αυτη διαχρονικη κωμωδια του παλιου ελληνικου κινηματογραφου?
    Σε καποια σκηνη ο Μαυρογιαλουρος (Κωνστανταρας) ρωταει τον κομματαρχη λαμογιο (Παπαγιαννοπουλος): Εσυ τι δουλεια κανεις? Και εκεινος μασσωντας τα λογια του απαντα: Εγω,, στο... στο... στο κομμα, κε. Υπουργε....

    Αν δεν κανω λαθος τον θυμιζει και λιγο (κακία!!!)

    • ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
      ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ @ effie B. 02/05/2010 19:17:50

      effi B,από πότε η αλήθεια λέγεται κακία;

    • effie B. avatar
      effie B. @ effie B. 02/05/2010 19:40:14

      στην εμφανηση, εννοω

  17. effie B. avatar
    effie B. 02/05/2010 18:20:36

    Απο τα πιο πετυχημενα που διαβασα σημερα!!!!!!!!

  18. nancy avatar
    nancy 02/05/2010 18:25:01

    Ποτέ δεν χάθηκε Μαρία. Η ζωή του είναι στα παρασκήνια. Απο κεί κινεί τα νήματα.
    -Ωχ κάτσε να καθαρίσω την οθόνη μου.

  19. ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
    ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 02/05/2010 19:27:21

    MARIA,γι αυτό γράφω και ξαναγράφω,να κρατάτε στο αρχείο σας Video,αποκόμματα εφημερίδων και DVD.Οσο γιά το θείον βρέφος (που αυτό κι άν έχει ευθύνες κι αμαρτίες),δεν μου λείπει καθόλου.Προφανώς όμως το γκόγκο,εκτός από σύμπλεγμα έναντι του πατρός,έχει και σύμπλεγμα έναντι του 'αδερφού'.Θα συμφωνήσω με την nancy:Μιά ζωή,στα παρασκήνια (με Ευθυμιο-Κωστοπουλαίους, γιά να μην ξεχνιόμαστε),μιά ζωή ίντριγκα,δολοπλοκία και Βυζαντινισμό.Μιά ζωή στο σκοτάδι.

    • nancy avatar
      nancy @ ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 02/05/2010 22:33:37

      Κε Σπάρτακε, σας είπα μήν τον πιάνετε στο στόμα σας! Πρέπει να ξανακαθαρίσω τώρα την οθόνη μου!

  20. Orestios avatar
    Orestios 02/05/2010 19:34:47

    lol

  21. Orestios avatar
    Orestios 02/05/2010 19:35:42

    Δεν τολμά. Θα πέσει φάπα.

  22. Orestios avatar
    Orestios 02/05/2010 19:36:22

    http://www.youtube.com/watch?v=Y_sJUGWqXMg&feature=player_embedded

  23. O Ιθαγενής avatar
    O Ιθαγενής 02/05/2010 19:38:02

    Αλήθεια ο κ Λοβέρδος ΔΕΝ θα παραιτηθεί τώρα;

    Αλλά ξέχασα δεν κόπηκαν τα δώρα στους εργαζόμενους του ιδιωτικού τομέα μόνο ΚΑΙ στους συνταξιούχους του ιδιωτικού τομέα.
    Δεν άλλαξε ο τρόπος υπολογισμού των συντάξεων απλά συνδέεται με τις εισφορές ΟΛΟΥ του εργασιακού βίου
    Δεν εφαρμόζονται σταδιακά οι αλλαγές έως το 2018, ΑΛΛΑ από το 2011

    Να τον ρωτήσω το ασφαλιστικό που θα καταθέσει σε διαβούλευση θα είναι μεταφρασμένο, γιατί αυτός απλά θα το υπογράψει και εγώ δεν ξέρω Γερμανικά για να τον βοηθήσω...

    2/5/2010

    Η τραγωδία να είσαι ΠΑΣΟΚ, σήμερα...

    ΥΓ

    Παρακαλώ τον Σαμαρά μόνο την Τετάρτη να προκαλέσει ονομαστική ψηφοφορία πρέπει να γνωρίζουμε τα ΝΑΙ των δωσιλόγων ...που θα δώσουν το λόγο τους ντε για λογαριασμό μας...

    • χελιδόνι avatar
      χελιδόνι @ O Ιθαγενής 02/05/2010 20:40:34

      Γιατί να παραιτηθεί, αφού, όπως ήδη ακούγεται, ο Λοβέρδος θα διατηρήσει το Υπουργείο του, στον ανασχηματισμό που θα γίνει μέσα στη βδομάδα ;

  24. Orestios avatar
    Orestios 02/05/2010 19:41:29

    Δες και αυτό.
    Το ψέμα πλέον έχει κατακλύσει το μυαλό του "πιο σοσιαλιστή"
    Σοσιαλισμός με ανθρώπινο πρόσωπο. χο χο
    http://www.youtube.com/watch?v=qBERpEOjCg0&feature=related

  25. dim avatar
    dim 02/05/2010 19:44:57

    Παναγιωτακόπουλε ξεκίνα το αντάρτικο από τα βουνά της Εκάλης μην ξεχάσεις και τους οπλαρχηγούς.... Ακη, Παπαντωνίου και λοιπούς γνωστούς επαναστάτες.

  26. NONOS avatar
    NONOS 02/05/2010 21:17:45

    Η αλλαζουμε η βουλιαζουμε
    Τωρα που βουλιαξαμε τωρα τους επιασε ο σοσιαληστρικος πόνος
    Οι δε φυλλάδες τους απο αυριο θα τους ανακυρηξουν σε ηρωες και σωτηρες
    Ρε δε πατε να εξαφανιστειτε ολοι σας μηδενός εξερουμένου
    Του φευγατου η μαννα ποτε δεν εκλαψε
    Οσο δε για τις φυλλάδες ετσι οπως μας κατηντησαν θα κονομησουν οι απόπατοι γιατι μ αυτες θα σκουπηζόμαστε πλεον