03/02/2009 15:09
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σκηνικό κοινωνικής έκρηξης στην Ε.Ε.


____________________________________________________________________________________________
Σκηνικό κοινωνικής έκρηξης διαμορφώνεται στην Ευρώπη, εξαιτίας των δεινών επιπτώσεων της οικονομικής κρίσης, αλλά και της ατολμίας που διακρίνει την αντιμετώπιση του φαινομένου από τις κυβερνήσεις των κρατών της. Οι ηγέτες και οι σημαντικοί οικονομικοί παράγοντες, οι οποίοι συγκεντρώθηκαν στο Νταβός, προχώρησαν σε ευχολόγια και προειδοποιήσεις, χωρίς ωστόσο να παρουσιάσουν συγκεκριμένες αναπτυξιακές προτάσεις. Την ίδια στιγμή, στις μαζικές διαδηλώσεις που οργανώθηκαν σε όλη την ευρωπαϊκή ήπειρο, οι πολίτες εκδήλωσαν την πρόθεσή τους να διεκδικήσουν δυναμικά τα κεκτημένα τους.

Διαβάστε την ειδησεογραφία της «Κ» και το συζητάμε:

Απειλή κοινωνικής αναταραχής στην Ευρώπη

Δυναμικές, μαζικές οι διαδηλώσεις σε όλη τη Ρωσία

Επεισόδια και συλλήψεις στη Γενεύη

Κύμα απεργιών ξέσπασε στη Βρετανία

Αριστερά «ανοίγματα» προς τον Μπεζανσενό

Στη φωτογραφία ο Ολιβιέ Μπεζανσενό, ηγέτης της Κομμουνιστικής Επαναστατικής Λίγκας (LCR) της Γαλλίας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Helmut avatar
    Helmut 03/02/2009 15:15:14

    Ξεχάσατε την "επανάσταση της κατσαρόλας" στην Ισλανδία

    Κάθε Σάββατο χτυπούν τις κατσαρόλες και τα τηγάνια μπροστά στο κοινοβούλιο της Ισλανδίας.

    Μέχρι που έπεσε η Κυβέρνηση.

    Μήπως πρέπει να κάνουμε και εμείς μία ανάλογη κίνηση.

    Η "επανασταση με τις ρόμπες" ας πούμε, όπου θα έβγαιναν κάθε Σάββατο χιλιάδες Έλληνες με τις ρόμπες μπροστά από τη Βουλή.

    Πιο πρωτότυπο από τα τρακτέρ, και, ποιός ξέρει; Ίσως και πιο αποτελεσματικό...

  2. KaryID avatar
    KaryID 03/02/2009 15:26:53

    Είτε το στρίψεις δεξιά είτε το στρίψεις αριστερά τη Γαλλία βλέπεις μπροστά σου ...
    Κάτι ήξερε η Αλέκα και κράτησε όρθια τα σύμβολα εδώ.
    Αλλά στη Γενεύη; Πέφτουν κάστρα μήπως; Χλωμό το βλέπω, αλλά πάλι, ποιος ξέρει ...
    Στη Βρετανία ουσιαστικά τα συνδικάτα καλούν τους (νόμιμους) μετανάστες από άλλες χώρες της ΕΕ να μην ρίχνουν τα μεροκάματα. Αυτοί θα πουν όχι άραγε;

  3. osaperas avatar
    osaperas 03/02/2009 15:26:55

    Πρώτα από όλα πρέπει να βρουμε λεφτά να αγοράσουμε τις ρόμπες

  4. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 03/02/2009 15:47:50

    Εμείς είχαμε το δεκάμερο τους κουκουλοφόρους(έτσι μας είπε η Αλέκα) τώρα τα κομματόσκυλα(μας έδειξε ο ΓΑΠ) .αρε μπουλακο ΜΕΓΑΛΕ!!!!

  5. donaE avatar
    donaE 03/02/2009 15:50:46

    Ο Μπεζανσενό γαλατης,ομως!Δεν φοβαται καθολου μην πεσει ο ουρανος στο κεφαλι του.Γιατι παντα η Γαλλια δινει ιδεες...

  6. Κοντη Λιζα avatar
    Κοντη Λιζα 03/02/2009 15:55:59

    Κομμουνιστικη Λιγκα ειπατε; Μαλιστα, να υποθεσω τροτσκιστικη (διορθωστε με αν κανω λαθος). Απο αυτες που διαλεγουν τους ηγετες τους απο καποιες σκοτεινες τρυπες εντελως αγνωστους στο αποκαλουμενο κινημα και υπολοιπο κοινο. Πως τα καταφερνουν; Μυστηριο!

    Υπερεπαναστατες κλπ κλπ αλλα με ενα κοινο σημειο. Ποιο; Το οτι κανουν πως δεν ξερουν τιποτε ουτε για το τι ρολο επαιξαν οι τροτσκιστικες οργανωσεις στην μαχη εναντιον του σταλινισμου (διαβαζε, κομμουνισμου αλλα χωρις την τροτσκιστικη της παραμετρο) με της βοηθεια της ΣΙΑ, ουτε και την προωθηση αυτου που λεμε ΝΤ σημερα, ουτε και τον ρολο τους στην εμφανιση των λεγομενων νεο-κον.

    Ακομη την εντελως "συμπτωματικη" κοινη καταγωγη ολων αυτων των επαναστατων που εχουν απο διαβολικη συμπτωση επισης κοινη καταγωγη με αρκετα απο τα γκολντεν μπους αλλα κυριως τους κορυφαιους καπιταληστες.

    Συγγνωμη που τα γραφω τοσο συνοπτικα αλλα αν κοψετε καλα την φατσα με τα γυαλια στο β πλανο θα καταλαβετε τι εννοω.

  7. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 03/02/2009 15:57:17

    donaE-ΚΑΙ ο Μπουλούκος τώρα που έπιασε τον κωλο την Αλέκα και ΓΑΠ να δεις τι τσιμέντα θα στρώσει στο Αθηναισταν .

  8. donaE avatar
    donaE 03/02/2009 15:59:10

    @6 Κοντη Λιζα
    Καταλαβαμε αλλα απο καπου πρεπει να ξεκινησει κανεις...Πιστεψες τωρα εσυ οτι αυτοι ειναι τροτσκιστες,η οτι υπαρχει αυτο ακομα?

  9. Περαστική αναγνώστρια avatar
    Περαστική αναγνώστρια 03/02/2009 15:59:34

    Ποιός είναι ο τύπος με τα γυλιά πίσω ?
    Οντως κάτι μου λέειαλλά τι?

  10. Προφήτης avatar
    Προφήτης 03/02/2009 16:10:22

    Καρυ, η Γαλλία είναι το πολιτικό εργαστήριο της Ευρώπης. Τελεία.

    Κοντή Λιζα, είσαι όλα τα λεφτά.
    "Εισοδισμός".
    You know.

  11. KaryID avatar
    KaryID 03/02/2009 16:11:32

    Στην Αγγλία σκαρφίστηκαν νέα φάμπρικα, απολύσεις με συνοπτικές διαδικασίες μέσω sms, λιτά και ηλεκτρονικά, χωρίς διαδικασίες, χαρτιά και λοιπά ενοχλητικά.

  12. Κοντη Λιζα avatar
    Κοντη Λιζα 03/02/2009 16:33:56

    11@
    Προφητα μου,

    λαθος! Εσυ εισαι ολα τα λεφτα και στο εχω ξαναπει στο Πρες. Ωραιος Μπρουμελ κλπ.

    Νασαι καλα και να γραφεις να μαθαινουμε εμεις οι αφελεις. Και βεβαιως ο φακτορας ο οποιος γραφει καθημερινα στον τομεα της πληροφορησης μας οσο και πολλοι απο τους επισκεπτες.

  13. ένα "νούμερα που είναι στημένα για να σας τσακώσει" (χαράλαμπος) avatar
    ένα "νούμερα που είναι στημένα για να σας τσακώσει" (χαράλαμπος) 03/02/2009 16:34:47

    13

    αυτο που αναφερεις οτι κανει το indymedia, το κανεις εσυ αυτη τη στιγμη, και θυμιζει πρακτικες μυστικων υπηρεσιων...

  14. Προφήτης avatar
    Προφήτης 03/02/2009 16:35:03

    [http://www.nationalreview.com/comment/comment-schwartz061103.asp]

  15. adbusters avatar
    adbusters 03/02/2009 16:35:10

    kane oneiraa @14 h ligka kai o tsipras tha sas trexoun stis eurvekloges

  16. Helmut avatar
    Helmut 03/02/2009 16:40:24

    Αυτός που γελάει πονηρά πίσω από τον Besancenot είναι ο Σόρος.

    Με περούκα και ψεύτικο μούσι.

  17. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 03/02/2009 16:47:22

    οπα Προφητη η ακο χα χα χα

  18. KaryID avatar
    KaryID 03/02/2009 16:49:18

    Δεν είναι εικονική πραγματικότητα η κοινωνική δυσαρέσκεια, οι απολύσεις, οι μισθοί των 600 ευρώ, οι ενοικιαζόμενοι-μετακινούμενοι εργαζόμενοι. Αλωνίζει δηλαδή ο Σόρος σε όλη την Ευρώπη; Μπορώ να δεχθώ ότι οργάνώνει εδώ κι' εκεί κάποιες καταστάσεις, αλλά ως εκεί.

  19. KaryID avatar
    KaryID 03/02/2009 16:51:34

    Και στην Ιαπωνία ο Σόρος τα έκλεισε τα εργοστάσια;

  20. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 03/02/2009 17:01:07

    Τα πράγματα είναι δυστυχώς πιο απλά και πιο τραγικά από ότι οι αναλύσεις:
    1. Η εξουσία σχεδίασε την κρίση και κλιμακώνει την ολοκληρωτική κρατική χρεωκοπία, για να επιβάλει την "υπέρκυβέρνηση".
    2. Χωρίς επαναστατική θεωρία δεν υπάρχει επαναστατικό κίνημα.
    3. Οι κινητοποιήσεις, αν και αναγκαίες, χωρίς το υποκείμενο που θα τις εντάξει σε μακροπρόθεσμη προοπτική, αποτελούν στην καλύτερη περίπτωση τρεϊντγιουνιονισμό. Στην χειρότερη επαναστατική γυμναστική.
    4. Όσοι αρέσκονται να χαίρονται με τέτοιους είδους αφορμές, ας το χαρούν για τα καλά. Γιατί έρχονται χρόνια λύπης με τα μυαλά που κουβαλάμε.

  21. KaryID avatar
    KaryID 03/02/2009 17:12:56

    @23 Μποτίλια: και ποιο θα είναι το υποκείμενο; Πολλά υποκείμενα περιμένουν στη γωνία.

  22. donaE avatar
    donaE 03/02/2009 17:26:19

    Συμφωνω με τον μποτιλια.Εισοδισμος,ποιων και που?Προς το παρον προκειται για επαναστατικη γυμναστικη.

  23. Κοντη Λιζα avatar
    Κοντη Λιζα 03/02/2009 17:31:38

    @23

    Εξοχος!!!

  24. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 03/02/2009 17:37:34

    @KaryID
    Εάν η ερώτησή σου διέπεται από υπαρξιακή αγωνία, ας ξεκινήσουμε εδώ και τώρα. Δεν έχουμε καμία ελπίδα, αλλά ας την αξιοποιήσουμε σωστά.
    Εάν η ερώτηση σου είναι ενημερωτικής φύσεως, νομίζω ότι η απάντηση που δινεις στη συνέχεια, είναι πολύ εύστοχη. Τα "υποκείμενα" δεν παριμένουν, αλλά καραδοκούν. Και όχι στη γωνία, αλλά πίσω από τη γωνία.
    Κάποια υποκείμενα ξεκίνησαν μέσα σε μια βάρκα από επτά άτομα. Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει ο τόπος και ο αριθμός των συμμετεχόντων. Ξεκινάω και στο Ζάλογκο με τον πρώτο/η συμετέχοντα/ουσα.

  25. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 03/02/2009 17:44:12

    Μποτίλια στο πέλαγος -μαζι σου και διπλα !!

  26. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 03/02/2009 17:49:40

    Ατακτούλη εμείς γνωριζόμαστε καλά εδώ και καιρό. Άς περιμένουμε λίγο να δηλωθεί ακόμη κάποιος. Αλλά κι αν ακόμη δεν γίνει αυτό, εμείς είμαστε πανέτοιμοι για αταξίες και μόνοι μας ανά πάσα στιγμή και δεν πρόκειται να κάνουμε πίσω.

  27. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 03/02/2009 18:16:41

    «Σαράντα παλικάρια από την Λει….
    Από την Λειβαδιά ..

  28. KaryID avatar
    KaryID 03/02/2009 18:31:15

    @27: Μποτίλια, και αγωνία και απορία. Δεν έχω κατασταλάξει, αλλά και "τυφλός" να είναι κάποιος, θα διέκρινε ότι σε επίπεδο κοινωνίας σήμερα η στροφή είναι προς τα αριστερά.

  29. donaE avatar
    donaE 03/02/2009 18:33:24

    Το θεμα ειναι τι και που ειναι αριστερα,σημερα.

  30. KaryID avatar
    KaryID 03/02/2009 18:34:36

    Σίγουρα.

  31. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 03/02/2009 18:35:51

    donaE- αν ειχα το αυτη σου διπλα μου θα στο ελεγα .χα χα χα

  32. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 03/02/2009 18:40:28

    KaryID-Λυπάμαι αλλά το παιχνίδι παίζεται με δεξί εξτρεμ …μακάρι από το στόμα σου και στο διαβόλου το αυτή ....

  33. donaE avatar
    donaE 03/02/2009 18:45:11

    ΑΤΑΚΤΟΣ
    γιατι να εχουμε μυστικα?

  34. KaryID avatar
    KaryID 03/02/2009 18:47:00

    @35: Βγήκε το βέλος του λαού σήμερα και κατήγγειλε την κυβέρνηση ότι πρώτα δέρνει και μετά διαπραγματεύεται!!! τι έχεις να πεις γι' αυτό χα χα χα ...

  35. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 03/02/2009 20:33:35

    Δεν θα γίνονται πλέον διαδηλώσεις.
    Τώρα που θα προμηθευθεί αστυνομικά σκυλιά η ΕΛ.ΑΣ να δούμε τους κουκουλοφόρους....
    Θα πάρει και η αγροφυλακή για τους τραχτερτζήδες.

  36. "Κόκκινος Πάνος", πίτσες μπλέ avatar
    "Κόκκινος Πάνος", πίτσες μπλέ 03/02/2009 20:44:20

    Οι τρότσκες έχουν κάνει χοντρό εισοδισμό στη ΝουΔού. Στήσανε χορό τα σκάνδαλα για να ξεφτιλίσουν την αστική τάξη. Λίγοι ξέρουν ότι ο εφραίμ είναι ο κρυφός πνευματικός αρχηγός των τεταρτοδιεθνιτών στην Κύπρο και ο πάπιστας, όταν ήταν φοιτητής στο Παρίσι, έβγαζε το χαρτζηλίκι του ως γραμματέας του Αλαίν Κριβίν. Οι μόνοι που δεν το έχουν πάρει χαμπάρι ακόμα είναι οι κνίτες: Ο Γερμανός έχει μπλοκάρει με firewall-πατέντα δική του τη ροή της πληροφορίας (κάπου μεταξύ Λιάνας και Αλέκας).
    Ά, ξέχασα, ο Αλογοσκούφης στα νιάτα του, ως τελειόφοιτος των Οικονομικών, είχε κάνει την πρακτική του εξάσκηση στη χρηματιστηριακή εταιρία του Σόρος!
    Ολόκληρη συνωμοσία εισοδιστών εξτρεμιστών της άκρας αριστεράς! Μανώλη, αγνέ λαικέ μου δεξιέ, φώναζες αλλά δεν σε πίστευαν! Τώρα θα τους "στείλει το γράμμα" ο Μπεζανσενό, ταχυδρόμος το επάγγελμα

  37. Κανείς avatar
    Κανείς 03/02/2009 20:53:38

    #7: ΚΛΕΙΣΑΝΕ ΤΟ (ΣΟΡΟ)INDYMEDIA

    Επι τελους: καιρος ηταν.
    Το Ελλαδικο κρατος αρχιζει και ξυπνα για να αντιμετωπισει τους ενδον Δουρειους Ιππους.

    Και να σταματησουν τα ψευτοπροοδευτικα δακρυα πασων των Ελλαδικων, χρησιμων και μη, ηλιθιων.

  38. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 03/02/2009 20:59:16

    @Anonymous38
    Υπάρχει εδώ και τουλάχιστον δυο δεκαετίες μια υπέρπληθώρα αναλύσεων σε επίπεδο βιβλίων και άρθρων, που έχει προβλέψει αυτές τις τρέχουσες εξελίξεις και κάποιες που πρόκειται να ακολουθήσουν. Οπωσδήποτε η τηλεγραφική αναφορά στο σχόλιο 10 δεν μπορεί να αποτελέσει εξήγηση.
    Αυτά είναι γνωστά σε πολλούς, που ερευνούν λίγο βαθύτερα και με αυτή την έννοια δεν ανάφερα τίποτε νέο. Μια πιο εκτενής και συστηματοποιημένη αναφορά, δεν θα πρόσφερε τίποτε επιπλέον στο άφθονο υλικό που υπάρχει.
    Εκεί που μπερδεύονται τα πράγματα δεν είναι ούτε στην ανάλυση των συγκεκριμένων μηχανισμών, ούτε στον εντοπισμό της άμεσης στόχευσης που με αυτούς κλιμακώνεται. Το μεγάλο ερώτημα αφορά τις βαθύτερες αιτιάσεις. Εκεί τα πνεύματα και οι ερμηνείες διίστανται σε υπερβολικό βαθμό. Έχουν εμφανιστεί διαφόρων ειδών "εσχατολογίες", που είναι τελείως διαφορετικές μεταξύ τους και εν πολλοίς προωθούνται από κέντρα, θεσμούς και πρόσωπα, που είναι είτε απροκάλυπτα, είτε καλυμένα, αναξιόπιστα.
    Προσωπικά δεν διαθέτω κάποια συγκεκριμένη ερμηνεία, που να αφορά την βαθύτερη αιτίαση των φαινομένων. Αλλά ούτε και βιάζομαι να παρουσιάσω (πολύ λιγότερο δε να "σερβίρω" ή να "πλασάρω") μιά συνεκτική άποψη. Παραμένω εδώ και δεκαετίες προβληματισμένος και συνειδητός κυνηγός της στοιχειοθέτησης αυτού του παζλ. Με κόπο εχω συγκεντρώσει κάποιες ψηφίδες, οι οποίες όμως δεν επαρκούν προς το παρόν, να εικάσουν κάποιο περίγραμμα. Ιδιαίτερα σοβαρό θεωρώ το ζήτημα του οργάνου, αμφισβητώντας την απολυτότητα των υπαρχόντων επιστημολογικών θεωρήσεων. Υπάρχουν περαν αυτού περισσότερες θεωρήσεις και πρακτικές στις οποίες αναγνωρίζω τμήματα της αλήθειας.
    Αυτό που λείπει, οφείλει να λειτουργήσει διττά: Από τη μία σαν ερμηνευτικό άλμα, οφείλει να φωτήσει τη βαθύτερη αιτίαση. Από την άλλη οφείλει να ενοποιήσει τις επιμέρους θεωρήσεις, που παρέχουν μερικού χαρακτήρα ερμηνείες, σε μια ολιστική θεώρηση. Ίσως αυτό να σχετίζεται με τον μεγάλο γρίφο, που λέγεται "Άνθρωπος". Ίσως να βρισκόμαστε στα πρόθυρα μιας αποκάλυψης, που κατά τη γνώμη μου δεν μπορεί να συντελεστεί μονοσήμαντα από μια ανώτερη δύναμη, πέρα από την ηρωϊκή ανθρώπινη αναζήτηση. Ίσως όμως να είμαστε καταδικασμένοι ακόμη μια φορά, να υποστούμε, χωρίς να επιτύχουμε να ερμηνεύσουμε. Αυτό που αμφισβητώ στους δήθεν "πεφωτισμένους", είναι ο πόθος να ανοίξει η αυλαία σε όλους. Τουλάχιστον σε όλους, όσους επιθυμούν και είναι αποφασισμένοι να καταβάλουν το τίμημα.
    Στην επιθυμία (ή αγωνία) που έκφρασε ο Γκαίτε όταν ξεψυχούσε, "φως, περισσότερο φως", αξίζει να δώσουμε το προβάδισμα πριν πούμε "αντίο".

  39. Decay avatar
    Decay 04/02/2009 00:06:15

    @ φίλε Μποτίλια,

    Άν και διαφωνώ με το (23) σχόλιό σου, ΕΙΔΙΚΑ στη θέση 1,
    ομολογώ οτι Θαυμάζω τη συγγραφική σου δεινότητα, και εκτιμώ την αλήθεια -όπως τη βιώνεις- και το επίπεδο της ανάλυσής σου στο εξαιρετικό άρθρο-σχόλιο #38.

    Και εις ανώτερα!

  40. Decay avatar
    Decay 04/02/2009 00:08:07

    Μποτίλια, αντί για 38 γράψε 42...

    Εύγε!

  41. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 04/02/2009 12:13:59

    @Decay 43
    Αγαπητέ φίλε σε ευχαριστώ για το σχόλιο σου. Σημαντικότερα από τις όποιες απόψεις και τις δυνατότητες που μπορεί να υπάρχουν για να τις καταγράφουν, είναι ο διάλογος και η κοινή αναζήτηση. Ικανός είναι τελικά αυτός, που είναι σε θέση να μην μιλάει μόνο για τον εαυτό του. Και σε αυτή την περίπτωση οι ικανότητες είναι κοινές και εδράζονται στις καρδιές και τα πνεύματα όλων αυτών, που έλκονται από την κοινή αναζήτηση, τη διάθεση αποδοχής του άλλου και την κατανόηση της ανάγκης να αναδείξουμε μια πιο ώριμη κοινωνία.