08/04/2010 14:17
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σκηνικό κατάρρευσης

Πλήρης η κατάρρευση τόσο στις μετοχές, όσο και στα ομόλογα, καθώς το spread βρίσκεται πλέον στις 456 μονάδες και αφού νωρίτερα είχαν διακοπεί οι συναλλαγές. Οι επενδυτές πλέον έχον εναποθέσει τις ελπίδες τους στο τι θα πει ο κεντρικός τραπεζίτης Τρισέ το μεσημέρι, αν δηλαδή θα δώσει λεπτομέρειες του ελληνικού σχεδίου.

Οι μαζικές πωλήσεις ελληνικών ομολόγων δεν έχουν προηγούμενο, δημιουργώντας ακόμα μεγαλύτερο και δυσβάσταχτο δανεισμό για τη χώρα μας. Το spread των 10ετών ομολόγων έχει εκτιναχθεί στο ιστορικό υψηλό των 456 μονάδων βάσης και η απόδοση τους στο 7,50%! Το ανησυχητικό είναι ότι το spread για το διετές ομόλογο φθάνει στις 587 μονάδες και για το πενταετές στις 481 μονάδες.

Αφορμή για τη συνέχιση της ανοδικής πορείας των spread θεωρείται δημοσίευμα των Financial Times, που κάνει λόγο για μαζική φυγή τραπεζικών καταθέσεων στο εξωτερικό, εμφανίζοντας έτσι το ελληνικό τραπεζικό σύστημα να "αιμορραγείητές δίχως αύριο στην Οδό Αθηνών η οποία χάνει 5% με τον Γενικό Δείκτη στις 1888 μονάδες. Πτώση 7,49% για τη μετοχή της Εθνικής, ενώ όλες οι υπόλοιπες τραπεζικές μετοχές καταρρέουν με απώλειες 7%. Πτώση 9% για την Eurobank.

Την ίδια ώρα, σε απόσυρση των ελληνικών ρέπος πρόχωρησε η Γερμανική Τράπεζα Commerzbank, σύμφωνα με αποκελιστικές πληροφορίες του protothema.gr . Τούτο σημαίνει οτι η γερμανική τράπεζα ζητά πίσω απο τις ελληνικές τράπεζες τα χρήματα που έδωσε μέ ενέχυρα τα ελληνικά ομόλογα. Η εξέλιξη είναι άκρως αρνητική, αν και η ΕΚΤ εγγυήθηκε πρόσφατα ότι θα λαμβάνει ως ενέχυρα τα ελληνικά ομόλογα. H γερμανική τράπεζα,σε δηλώσεις εκπροσώπου της τονίζει ότι η αποκλιμάκωση των ελληνικών spreads θα είνα δυνατή, μόνο ύστερα απο την παρέμβαση του κεντρικού τραπεζίτη.

 Η ογκούμενη δυσπιστία με την οποία οι διεθνείς χρηματαγορές αντιμετωπίζουν τις προσπάθειες της ελληνικής κυβέρνησης να περιορίσει χρέος και ελλείμματα, ρίχνει βαριά της σκιά της στην τακτική  συνεδρίαση της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας, μετά το πέρας της οποίας ο Πρόεδρός της Ζαν - Κλοντ Τρισέ εκτιμάται ότι θα τοποθετηθεί για το ελληνικό ζήτημα.

Το κεντρικό επιτόκιο της ΕΚΤ θα παραμείνει σταθερό στα ιστορικά χαμηλά επίπεδα του 1% , εκτιμούν αναλυτές , ενώ ο κ. Ζαν Κλοντ Τρισέ είναι πιθανόν να πιεστεί να κάνει μια δήλωση με την οποία θα διευκρινίζει τη θέση του σε μία πιθανή βοήθεια του ΔΝΤ προς την Ελλάδα.

Αναλυτές του ομίλου  UniCredit θεωρούν, σύμφωνα με το Γαλλικό Πρακτορείο, ότι  ο Τρισέ «θα επαινέσει τη συμφωνία των Ευρωπαίων ηγετών, πιθανότατα όμως θα προσθέσει ότι η ΕΚΤ θεωρεί την ανάμειξη του Διεθνούς Νομισματικού Ταμείου ως τη δεύτερη καλύτερη λύση, σε περίπτωση έσχατης ανάγκης».

Η εγχώρια δημοσιονομική κρίση επιτείνει τις πιέσεις στο ευρώ, η ισοτιμία του οποίου υπεχώρησε έναντι του δολαρίου στα 1.32

Η άνοδος στο κόστος δανεισμού του ελληνικού δημοσίου, αναζωπύρωσε το μεσημέρι της Πέμπτης, τα σενάρια που θέλουν την Ελλάδα να ζητεί τελικά την ενεργοποίηση του ευρωπαϊκού μηχανισμού στήριξης που συμφωνήθηκε πρόσφατα με το ΔΝΤ να εμπλέκεται και αυτό στην διατήρηση των επιτοκίων δανεισμού  σε χαμηλά επίπεδα.

Το γαλλικό πρακτορείο μάλιστα επικαλείται και αυτό δηλώσεις Έλληνα τραπεζίτη σύμφωνα με τον οποίο: «η Ελλάδα χρειάζεται έναν σωτήρα με μεγάλο πορτοφόλι και όλα δείχνουν ότι η μοίρα μας δείχνει ήδη προς το ΔΝΤ. Κανένας άλλος οργανισμός δεν μπορεί να ξεκλειδώσει τα κεφάλαια που απαιτούνται αυτή τη στιγμή. Κεφάλαια της τάξης των 2 έως 5 δισεκατομμυρίων μοιάζει με ασπιρίνη σε ετοιμοθάνατο».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. donaE avatar
    donaE 08/04/2010 14:27:50

    Ακομα ψαχνουν το 'βαθυ λαρυγγι'.Τραπεζες το λενε.Οσο και να παρουν απο τον κοσμο δεν σωζονται.

  2. Γιάννης Σ. avatar
    Γιάννης Σ. 08/04/2010 14:28:34

    Δεν πειράζει, θα μας σώσουν οι κουμπάροι. Έρχεται ο Ερντογάν τον επόμενο μήνα. Ελπίζω οι φωστήρες να μην κανονίσουν να είναι στην Ελλάδα στις 29 Μαΐου.

    http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11381&subid=2&pubid=10994973

  3. NTINOS avatar
    NTINOS 08/04/2010 14:31:02

    ΙΔΟΥ ΠΟΙΟΙ ΕΠΩΦΕΛΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ....ΗΘΕΛΗΜΕΝΗ ΧΡΕΩΚΟΠΙΑ ΜΑΣ

    Deutsche Anleihen: Griechenland-Sorgen treiben Kurse weiter in die Höhe
    08.04.2010 12:47

    FRANKFURT (dpa-AFX) - Die anhaltenden Sorgen um das hochverschuldete
    Griechenland haben dem deutschen Rentenmarkt am Donnerstag erneut Kursgewinne
    beschert. Der für den Anleihemarkt richtungsweisende Euro-Bund-Future
    legte am Mittag um 0,28 Prozent auf 123,45 Punkte zu. Die
    Rendite der zehnjährigen Bundesanleihe lag bei 3,092 Prozent

    ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΙ ΑΠΟΚΟΜΙΖΟΥΝ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΚΕΡΔΗ ΑΠΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ ΟΜΟΛΟΓΑ ΠΟΥ ΘΕΩΡΟΥΝΤΑΙ ΣΩΣΙΒΙΟΣΩΤΗΡΙΑΣ ΜΕΓΑΛΩΝ ΚΕΦΑΛΑΙΩΝ.
    Η ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ....ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΡΥΘΜΟΥΣ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΙΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΟΔΕΥΕΙ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΣΕ ΔΙΑΛΥΣΗ.

    • anonymous avatar
      anonymous @ NTINOS 08/04/2010 16:36:20

      Όταν ξέσπασε η κρίση και σχολιάζαμε τη στάση της Γερμανίας εδώ, αυτά τα είχαμε επισημάνει στα σχόλια. Με τη λογική αυτής τόσο το Ευρώ όσο και η ΕΕ βαράνε κανόνι. Το πρόβλημα δεν ειναι η Ελλάδα αλλά η Γερμανία. Κατάστρεψε την Ευρώπη 2 φορές με πόλεμο και άλλη μια θα την καταστρέψει τώρα με τα οικονομικά χρησιμοποιώντας την ΕΕ.
      Πρόκειται όπως είχε πει και ο Πάγκαλος περί ενός γίγαντα με μυαλό μικρού παιδιού και κατ επέκταση ανίκανης να ηγηθεί της Ευρώπης. Δεν έχει πολιτική σκέψη ούτε την απαιτούμενη ελαστικότητα.

      Το λέω για άλλη μια φορά. Ούτως εχόντων των πραγμάτων πρέπει να φυλαγόμαστε αγρίως. Πρέπει να ξοφλήσουμε τα χρέη, να βγούμε από το Ευρώ και να γίνουμε ευρωσκεπτικιστές. Όσο λιγότερη Ευρώπη τόσο καλύτερα. Η ΕΕ είναι μηχανισμός συνεργασίας δεν είναι μηχανισμός εξόντωσης κρατών. Τώρα τελευταία εξελίσσεται προς το δεύτερο.

  4. GreenHorses avatar
    GreenHorses 08/04/2010 14:34:59

    Και όλα αυτά ενώ το ΔΝΤ σουλατσάρει σε γενικό λογιστήριο και υπουργείο οικονομικών μας την φοράει και η Commerzbank, κονομάνε τα φιντάνια του city.

    Νομίζω ότι μπορεί να βρει ένα ακόμα δισ η κυβέρνηση το μισό επίδομα αλληλεγγύης πρέπει να κοπεί άμεσα 750εκ είναι αυτά επίσεις πρέπει να κοπεί από Σεπτέμβρη εκτάκτως για φέτος το 100% του δώρο Χριστουγέννων στο Δημόσιο.

    • kkonstan avatar
      kkonstan @ GreenHorses 08/04/2010 14:41:19

      Πιό δώρο ρε, σιγά μην έχουν λεφτά να πληρώσουν μισθούς και συντάξεις τον Σεπτέμβριο, με το δώρο ακόμη ασχολείσαι;

      Προετοιμαστείτε για το χάος που έρχετε όσο μπορείτε.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ kkonstan 08/04/2010 15:01:51

        Σεπτέμβριο; Καλά, εσύ είσαι από τους αισιόδοξους. Κάτσε να βγάλουν το Μάιο...

      • kkonstan avatar
        kkonstan @ kkonstan 08/04/2010 15:05:09

        Επώνυμε, δεν είμαι αισιόδοξος, εγώ αμφιβάλλω τον Απρίλιο να βγάλουμε έτσι, στον Σεπτέμβριο αναφέρθηκε ο GreenHorses.

    • GreenHorses avatar
      GreenHorses @ GreenHorses 08/04/2010 14:41:30

      Ποιος είναι ο μεγάλος σωτήρας το ΔΝΤ πλάκα κάνουμε; Ζήτημα είναι αν πάρουμε 20δισ από αυτούς!

      Μάλλον ο γάτος είχε αγοράσει χαμηλά CDS και είπε να κονομίσει κατί παραπάνω σε μερικές μέσες πουλώντας σε ψηλότερες τιμές.

    • GreenHorses avatar
      GreenHorses @ GreenHorses 08/04/2010 14:42:23

      kkonstan

      Εδώ θα είμαστε να δούμε.

      • kkonstan avatar
        kkonstan @ GreenHorses 08/04/2010 14:54:44

        Μακάρι να κάνω λάθος, αλλά σε οποιαδήποτε περίπτωση έτσι οπως πάμε τον μήνα δεν θα τον βγάλουμε.

  5. leopold avatar
    leopold 08/04/2010 14:36:07

    γιωργο θα ρθεις????????????????θα κανουμε μπανανα...

    χαρωπα τα δυο μου χερια τα χτυπω
    και το πασχα θα αποδρασω με κανο...........

    γιωργο εχεις μπερδεψει τα spread των ομολογων με το σπρεντ το φιλαδελφεια......

    το ενα τρωγεται και ειναι νοστιμο,το αλλο θα το φαμε και θα κλαιμε...

  6. Orestios avatar
    Orestios 08/04/2010 14:39:11

    D-Day η σημερινή?

    • kkonstan avatar
      kkonstan @ Orestios 08/04/2010 14:42:25

      Αύριο κατα πάσα πιθανότητα έτσι όπως πάμε.

    • GreenHorses avatar
      GreenHorses @ Orestios 08/04/2010 14:45:04

      Επειδή προσωπικά δεν θεωρώ ότι θα χρεοκοπήσουμε τουλάχιστον τώρα το θέμα είναι πόσο θα κρατήσουν τα υψηλά σπρεντ και μιλάω για χρόνια όχι για μέρες η φέτος.

    • GreenHorses avatar
      GreenHorses @ Orestios 08/04/2010 14:47:18

      kkonstan
      Αν γίνονταν αυτό που λες σήμερα το ΧΑΑ δεν θα έπεφτε 4-5% αλλά 30%.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ GreenHorses 08/04/2010 15:04:30

        Δεν πέφτει τόσο, γιατί ακόμη υπάρχει ελπίδα λόγω ΔΝΤ, Ε.Ε., κλπ. Κανονικά, τόσο θα έπρεπε να πέφτει.

    • SKAIs avatar
      SKAIs @ Orestios 08/04/2010 14:48:22

      GAP-Day θα λέγεται γιατί ως γνωστόν "τα δύσκολα για την οικονομία πέρασαν". Θα είναι, δε, αφιερωμένη στους απανταχού κωπηλάτες!

      • Orestios avatar
        Orestios @ SKAIs 08/04/2010 15:11:33

        Θα κερδίσουν τζάμπα διαμονή στην Ύδρα! Αλαλούμ!

    • Orestios avatar
      Orestios @ Orestios 08/04/2010 14:51:23

      Buckle your seatbelt Dorothy, 'cause Kansas is going bye-bye!

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Orestios 08/04/2010 15:14:19

      Δεν ξέρουμε αν θα είναι η σημερινή. Θα μπορούσε να είναι για όποια κυβέρνηση βρίσκεται εντός πραγματικότητας. Με δεδομένο ότι η πρωθυπουργάρα μας μερικές μέρες πριν έκανε κανό, ίσως να περάσουν κι άλλες ακόμη μέρες μέχρι να συνειδητοποιήσει την πραγματικότητα.

      Κάθε μέρα που περνάει μας φέρνει πιο κοντά σε ακόμη πιο ολοκληρωτική καταστροφή.

      Είπα ολοκληρωτική καταστροφή και θυμήθηκα που έλεγαν παλιά για το ΠΑΣΟΚ:

      Πατέρα
      Αναπαύσου
      Συνεχίζω
      Ολοκληρωτική
      Καταστροφή

  7. NTINOS avatar
    NTINOS 08/04/2010 14:45:52

    ΑΝ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΕΙΧΕ ΠΛΕΜΟΝΙ ΘΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΝΕ ΣΤΑΣΗ ΠΛΗΡΩΜΩΝ ΓΙΑ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΑΝΑΠΟΔΟΓΥΡΙΖΕ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ ΣΕ ΜΙΑ ΩΡΑ.
    ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΑΡΑΛΟΓΟ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΚΙΝΗΣΗ ΘΑ ΕΠΙΑΝΕ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΧΑΡΤΟΓΙΑΚΑΔΕΣ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ NTINOS 08/04/2010 15:07:28

      Δεν είναι σε θέση να διαχειριστεί εκβιασμούς αυτή η κυβέρνηση. Όλες οι ελληνικές κυβερνήσεις διαπνέονται από ραγιαδισμό, αλλά αυτή περισσότερο από οποιαδήποτε άλλη.

  8. nick avatar
    nick 08/04/2010 14:47:09

    Οι τίτλοι του τέλους για τον ΓΑΠ, το ΠΑΣΟΚ και το διεφθερμένο σύστημα που τους στήριξε (και τους στηρίζει?) πέφτουνε. Κρίμα για την πατρίδα μας, όχι όμως και για τους Έλληνες γιατί εκτός από το σύστημα των νταβάδων, είναι κι αυτοί συνυπεύθυνοι για το κατάντημα αυτό.
    Η κυβέρνηση(?) και ο κωπηλάτης οφείλουν να παραιτηθούν μέσα στις επόμενες ώρες, πριν τους παραιτήσουν τα αφεντικά τους που έντρομα βλέπουν να χάνουν το έδαφος κάτω από τα πόδια τους...

    • Chris avatar
      Chris @ nick 08/04/2010 15:12:16

      kala ta les. eimaste aksioi ths moiras mas otan kanoume pro8upourgo ton an8ropo pou en meso ths megaluterhs krishs ton teleutaion 70 xronon, elege lefta uparxoun. o ellhnas apodeixthke loser. etsi apla.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Chris 08/04/2010 15:25:50

        Έτσι απλά... Όμως ταυτόχρονα αυτή η επιλογή δείχνει δυστυχώς και το επίπεδο του λαού μας. Αυτός ο άνθρωπος έγινε πρωθυπουργός μόνον λόγω επωνύμου. Οι Πασόκοι φαντασιώνονταν την αναβίωση του Ανδρέα, μια φαντασίωση που ΤΟ ΗΞΕΡΑΝ κατά βάθος ότι δεν έχει καμία απολύτως σχέση με την πραγματικότητα. Όμως αυτοί επέμεναν... Επέμεναν και τελικά να πού έφτασε το πράγμα. Ένας πραγματικά ανεπαρκής άνθρωπος ανέλαβε τις τύχες της χώρας σε ένα κρίσιμο σημείο και πέταξε τη μοναδική πετσέτα που κάλυπτε κάπως την οικονομική μας γύμνια, αυτή την επίπλαστη έστω εικόνα που μας έδινε η συμμετοχή μας στο ευρώ, η ύπαρξη ανεπτυγμένου τραπεζικού συστήματος, η ισότιμη συμμετοχή στο παγκόσμιο οικονομικό γίγνεσθαι, έστω και με όλες τις στρεβλώσεις και τα παραγωγικά ελλείμματα της ελληνικής οικονομίας.

        Ήρθε λοιπόν αυτός ο άνθρωπος και με βαθιά περιφρόνηση για αυτή τη χώρα, το λαό της, τα προτερήματά της και τα ελαττώματά της, ήρθε και μας είπε "είστε όλοι άχρηστοι, μόνον εγώ ξέρω τι πρέπει να γίνει σε αυτή την άθλια χώρα". Η ζωή τον εκδικήθηκε πολύ σύντομα, αλλά, αλίμονο, εκδικήθηκε και τους ανθρώπους της, εμάς, που δεν ξέραμε να επιλέξουμε με σοβαρά κριτήρια, αλλά φαντασιωνόμασταν τα όμορφα ψέματα του Ανδρέα, την ευχαρίστιση που μας έμαθε η πολύ ελκυστική ιδέα του να ζούμε ο ένας σε βάρος του άλλου. Γιατί αυτή είναι η Ελλάδα που χρεωκοπεί. Η Ελλάδα στην οποία όλοι ζουν εις βάρος όλων. Η Ελλάδα του Ανδρέα Παπανδρέου. Η Ελλάδα της "Αλλαγής", για να το πούμε με μία λέξη.

        Δεύτε τελευταίον ασπασμόν. Γιατί ούτε το ΔΝΤ μας σώζει τώρα πια, ούτε η Ε.Ε., ούτε τίποτα. Μας σώζει μόνον η αλλαγή κυβέρνησης. Αλλά χρειάζεται κυβέρνηση που να είναι σε θέση να καταργήσει το πελατειακό κράτος, τη φαυλοκρατία. Υπάρχει αυτή η κυβέρνηση άραγε;

        Θα μπορούσε να είναι μια κυβέρνηση Αντώνη Σαμαρά, χωρίς τα βαρίδια της ΝΔ που κουβαλάει σήμερα, όμως δεν νομίζω να είναι μια οικουμενική κυβέρνηση υπό τον Παπαδήμο ή οποιονδήποτε άλλον τεχνοκράτη που αδιαφορεί για τη χώρα και το λαό της. Διότι το βαθύτερο πρόβλημα είναι τελικά η αδιαφορά για τη χώρα και το λαό της. Αυτή ήταν η Ελλάδα της Αλλαγής, η Ελλάδα που ξέμαθε την παλιά, σοφή αλήθεια.

        Την αλήθεια ότι: Το ξύλο βγήκε απ' τον παράδεισο! Και που μας έμαθε στο όμορφο ψέμα ότι έχουμε μόνον δικαιώματα.

        Τίτλοι τέλους λοιπόν. Επιτέλους.

    • trellakias avatar
      trellakias @ nick 08/04/2010 16:42:58

      Συμφωνώ απόλυτα με όλους σας και προσθέτω πως δυστυχώς στο ελλάδιστάν έχουμε γενική σήψη, μυρίζουμε θάνατο και πτωμαίνη, στους εκπροσώπους του πνεύματος που κάθονται μουγγοί στην κατάπτωση του έθνους, στην εκκλησία που μοιάζουν ανίκανοι ακόμα και να μιλήσουν, στον Στρατό που έχει ευνουχισμένους αξιωματικούς, και τέλος εμάς που καθόμαστε στον καναπέ και ακούμε τα γιουσουφάκια (δημοσιογράφους) αδιαμαρτήριτα, αγόγγιστα με πλήρη αμερικανοποιημένα μυαλά και απόψεις, σαν τον μεγάλο ανικανώτατο κωπηλάτη! Οπότε ας διαλυθούμε να ησυχάσουμε!!!!!

  9. Κρητικός avatar
    Κρητικός 08/04/2010 15:09:31

    Συνέλληνες όλοι ξέραμε ότι θα έρθει αυτή η μέρα, όλοι ξέραμε ότι θα συμβεί αργά η γρήγορα, απολαύστε τις ιστορικές αυτές στιγμές γιατί είναι η πρώτη φορά στην ιστορία του Έθνους που βλέπουμε την χρεωκοπία μας σε πραγματικό χρόνο και παράλληλα προγραμματίστε τις οικονομικές σας υποχρεώσεις σε βάθος 2τίας - 5τίας άμα είναι εφικτό. Η ώρα μηδέν είναι τώρα...

  10. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 08/04/2010 15:13:02

    To εγραψα και αλλου για την ενδεδειγμενη κατα μενα σταση της ΝΔ σε περιπτωση προτασης για οικουμενικη.
    H ΝΔ πρεπει να ελιχθει : να δηλωσει οτι δεν δεχεται να στηριξει κυβερνηση που δεν θα καταργησει το λαθρονομοσχεδιο.
    Εάν αυτοι που εχουν το μαχαιρι και το πεπονι το δεχθουν χανει την ευκαιρια της αντιπολιετυσης εκ του ασφαλους αλλα πετυχαινει στρατηγικη νικη σε ενα σημαντικο για μας τομεα.
    Εαν δεν το δεχθουν εχει μια σοβαρη για πολυ κοσμο δικαιολογια να μεινει απεξω.

    • Orestios avatar
      Orestios @ ψυχραιμια 08/04/2010 15:27:58

      Ψυχραιμία, οι Έλληνες οφείλουν να γνωρίσουν τη σοσιαλιστική κατάρρευση για να πάψουν οι αυταπάτες της "αριστεράς" και της "κεντροαριστεράς". Το σκηνικό είναι δημιούργημα σοσιαλιστών και οφείλουν να το φέρουν εις πέρας ώστε να εγχαραχθεί η αδυναμία τους να αντιμετωπίσουν μια κρίση. 20 χρόνια μετά την κατάρρευση του κομμουνισμού (ή αλλιώς ρεαλιστικού σοσιαλισμού) ήρθε η ώρα του τριτοδρομικού σοσιαλισμού με ανθρώπινο πρόσωπο να καταρρεύσει.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ ψυχραιμια 08/04/2010 15:30:31

      Δεν το είχα δει που το έγραψες αλλούς. Συμφωνώ όμως απολύτως. Ναι, θα είναι μια πάρα πολύ καλή και αποτελεσματική κίνηση.

      Ας ελπίσουμε να μας διαβάζουν και να το υιοθετήσουν.

      Και θα είναι καλή, για το λόγο ότι αναδεικνύει ποιο είναι το σημαντικό διακύβευμα όλης αυτής της ΓΑΠειας εμπειρίας, αλλά και ποιος είναι διαχρονικά ο μεγαλύτερος κίνδυνος για τη χώρα, μεγαλύτερος, πολύ μεγαλύτερος απο τη χρεωκοπία.

  11. Κρητικός avatar
    Κρητικός 08/04/2010 15:18:24

    Spread 5τιας στις 543 μονάδες. Μιλάμε για οικονομική τραγωδία...

  12. GreenHorses avatar
    GreenHorses 08/04/2010 15:23:22

    Οι ελληνικές ομολογίες που θα σκάσουν δεν συμφέρουν κανένα ιδιαίτερα στην Ευρώπη που κατέχει το 80% αυτών.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ GreenHorses 08/04/2010 15:42:26

      Δεν πιστεύουν ότι θα σκάσουν ακόμη. Όλοι περιμένουν να υπάρξει διορθωτική κίνηση προς τα πάνω, λόγω στήριξης από Ε.Ε. ή ΔΝΤ. Αυτός είναι και ο λόγος που δεν έχει καταρρεύσει το χρηματιστήριο στο -30% και τα spreads δεν έχουν πάει στα 1.000.

      Αυτό όμως είναι σήμερα η ελπίδα όλων αυτών. Το πρόβλημα είναι ότι η Ελλάδα θα χρεωκοπήσει, από ότι φαίνεται (δική μου εκτίμηση είναι αυτή), ακόμη και εάν λάβει τη στήριξη της Ε.Ε. ή του ΔΝΤ!

      Γιατί θα συβμεί αυτό; Μα διότι οι αιτίες που έχουν οδηγήσει σε αυτή την κατάσταση, η αλλοπρόσαλλη διαχείριση με τις επινοήσεις του ΓΑΠ, η οποία έχει άρει πλήρως την εμπιστοσύνη από την ελληνική οικονομία, δεν θα εκλείψουν παρά μόνον με αλλαγή κυβέρνησης. Αν δεν αλλάξει η κυβέρνηση, η χρεωκοπία κατά τη γνώμη μου είναι ΣΙΓΟΥΡΗ.

      Αλλά και αν αλλάξει η κυβέρνηση, η χρεωκοπία παραμένει πολύ πιθανή. Αυτό που χρεωκοπεί είναι το ανέντιμο κράτος μας. Το κράτος που ακόμη και τώρα αρνείται να σπάσει τις πελατειακές δομές του και συνεχίζει να υποστηρίζει έναν πακτωλό επιδοτήσεων, επιχορηγήσεων, "δικαιωμάτων" κάθε είδους, "κεκτημένων" και μη. Ένα κράτος πατέρας που ξεκίνησε πρώτη η χούντα και θέριεψε επί Ανδρέα.

      Θέλεις να κάνεις τέχνη κύριε; Να κάνεις. Ούτε ο Σοφοκλής ούτε ο Αισχύλος ούτε ο Όμηρος είχαν επιχορηγήσεις. Κάνε, αλλά με δικά σου λεφτά ή με λεφτά αυτών που θα έρθουν να σε ακούσουν. ΟΧΙ με λεφτά μας, που επιτρέπουν στον κάθε άσχετο να το παίζει ότι κάνει τέχνη.

      Θέλεις να κάνεις επιχειρήσεις κύριε; Να κάνεις, αλλά με δικά σου λεφτά ή με λεφτά αυτών που θα πείσεις α. ότι δεν είσαι λαμόγιο και β. ότι αυτό που θέλεις να κάνεις θα βγάλει χρήματα. Να σου πω εγώ μετά πώς αναπτύσσεται η "καινοτομία και η κοινωνία της γνώσης". Με επιδοτήσεις ΔΕΝ αναπτύσσεται, γιατί επιχειρήσεις μετά μπορεί να κάνει ο καθένας - αρκεί να έχει τα κατάλληλα κονέ.

      Θέλεις να κάθεσαι χωρίς να δουλεύεις κύριε; Να κάθεσαι, αλλά χωρίς να σε ταϊζει κανένας. Να πάμε σε αυτό που είπε ο Πιττακός ο Μυτιληναίος και επανέλαβε ο Απόστολος Παύλος: Ο μη εργαζόμενος μηδέ εσθιέτω. Αν σου άφησε ο πατέρας σου ή σε ταίζει καμία πλούσια χήρα, πάει κι έρχεται. Όμως μόνον έτσι. ΟΧΙ με λεφτά του φορολογούμενου.

      Το κράτος να γίνει υπηρέτης του δημοσίου συμφέροντος και όχι του ιδιοτελούς εγωισμού και της τσέπης του Δ.Υ. ή των αρπακτικών που έχουν εξαγοράσει τους δημόσιους λειτουργούς.

      Οι νόμοι να τηρούνται και να υπηρετούν το γενικό συμφέρον. Να γκρεμίζεται το αυθαίρετο, να πηγαίνει φυλακή όποιος σπάει καταστήματα.

      Να μην έχουμε πια δικαστές που δεν έχουν αίσθηση δικαίου.

      Να μην έχουμε πια κράτος το οποίο να θεωρεί τους Έλληνες εκ προοιμίου παράνομους, αλλά δικαιοσύνη που να τους επαναφέρει στην τάξη ΟΤΑΝ παραβιάσουν το νόμο και χωρίς να δέχεται κανέναν τερτίπι, δικονομικό ή όπως αλλιώς λέγεται.

      Αυτό το κράτος που δεν είχαμε είναι που κατέρρευσε και αυτό, που θα μας βγάλει από τη χρεωκοπία, δεν μπορεί να το φτιάξει κανένας Παπαδήμος.

      Γιατί για να γίνουν όλα αυτά χρειάζεται πάνω από όλα κάτι το στοιχειώδες που έχει ξεχαστεί ως έννοια: ΙΣΟΝΟΜΙΑ! Η αρχή αυτή που, αν επικρατήσει, θα καταργήσει και σοσιαλισμούς και Αριστερές και Δεξιές και θα γίνουν όλα όπως θα πρέπει να είναι.

      Ισονομία στον πλούσιο, ισονομία στον ισχυρό, ισονομία και στον αδύναμο και φτωχό.

      Και να δείτε πώς όλα τότε θα στρώσουν.

  13. γιωργος avatar
    γιωργος 08/04/2010 15:23:41

    καλησπερα.σας διαβαζω παντα.απὀτι καταλαβα ζουμε ιστορικες στιγμες.λεμε αντιο ζωη!!!α ρε γαπ με τα κολπα σου.ηρθες στην εξουσια για να τελειωσεις αυτο που ξεκινησε ο πατερας σου!!!
    αρχαιοπτερυγα δεν υπαρχει ελπις,ετσι;;πριν κατι μηνες που σε ειχα ρωτησει για την περιπτωση χρεοκοπιας ησουν λιγακι αισιοδοξος,αλλα τωρα μαλλον οχι.
    ειμαστε αξιοι της μοιρας μας.δεν κατηγορω καθολου τους ξενους.

  14. fatfat avatar
    fatfat 08/04/2010 15:48:19

    Επιμένετε να θεωρείτε το γενικότερο θέμα καθαρά ελληνικό.
    Έχετε πάρει χαμπάρι ότι στην ίδια περίπου οικονομική κατάσταση με την Ελλάδα, είναι η Πορτογαλία και η Ισπανία?
    Γνωρίζετε ότι μόλις σταματήσουν να ασχολούνται με την Ελλάδα, όσοι κάνουν κερδοσκοπικά παιχνίδια εις βάρος της, έχουν σειρά αυτές οι χώρες?
    Μπορεί να βλέπετε ή να θέλετε πτώχευση της Ελλάδας, αλλά να είστε σίγουροι ότι θα πέσετε οικτρά έξω στις προβλέψεις.
    Όχι γιατί η Ελλάδα είναι ισχυρή (γιατί δεν είναι), αλλά γιατί αργά ή γρήγορα η Ε.Ε θα στηρίξει έμπρακτα και δυναμικά όλες τις χώρες που κινδυνεύουν -αργά ή γρήγορα θα καμφθούν οι γερμανικές αιτιάσεις....γιατί το πραγματικό πρόβλημα δεν είναι η Ελλάδα και τα οικονομικά της προβλήματα.....το πραγματικό πρόβλημα είναι η συνοχή της ευρωζώνης και κατά επέκταση η ίδια η συνοχή της Ε.Ε.....

    @ GreenHorses....η πρόσφατη οικονομική κρίση ξεκίνησε με την πτώχευση 1 τράπεζας, και το χρηματοπιστωτικό σύστημα κόντεψε να καταρρεύσει....συνειδητοποιείς τι θα συμβεί αν πτωχεύσει η Ελλάδα, που τίτλοι της αξίας πολλών δις ευρώ, βρίσκονται σε πολλά μεγάλα χαρτοφυλάκια ανά τον κόσμο? Πιστεύεις ότι όλα αυτά τα χαρτοφυλάκια τα συμφέρει να πτωχεύσει η Ελλάδα και να χάσουν τα λεφτά τους? Πιο πιθανό δεν είναι να βρεθεί τελικά μια λύση, που θα ικανοποιεί γενικά όλες τις πλευρές(Ελλάδα,δανειστές)?

    • GreenHorses avatar
      GreenHorses @ fatfat 08/04/2010 15:59:01

      Πορτογαλία και η Ισπανία δεν είναι στην ίδια κατάσταση.

      Η διαχείριση του ΓΑΠ που έγινε και γίνεται είναι παιδαριώδης, πολλά ερωτηματικά υπάρχουν ακόμα και με την ομάδα διαχείρισης του υπουργού οικονομικών που απο ότι λένε αποτελείτε από ένα δικηγόρο από την Κοζάνη δύο τεχνοκράτες από ΔΝΤ και λογιστική εταιρία από την Κύπρο.

      Από εκεί και πέρα ναι θεωρώ ότι δεν συμφέρει κανένα να σκάσει η Ελλάδα όπως θα μας γδάρουν.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ fatfat 08/04/2010 16:11:45

      Ναι ρε μεγάλε αλλά δεν βγήκε ο Ισπανός ή ο Πορτογάλος πρωθυπουργός να αρχίσει τις αήττητες ηλιθιότητες του ΓΑΠ! Επίσης καμιά από αυτές τις χώρες δεν έχει τόσο ότι να 'ναι εμπορικό ισοζύγιο ή τόσο μεγάλο δημόσιο τομέα.

      Βέβαια το καλό είναι ότι από τη μία είμαστε από τους λιγότερο χρεωμένους λαούς στην Ευρώπη και ότι δεν έχουμε εκμεταλλευτεί ούτε κολυμβηθρόξυλο της δυναμικής της χώρας μας (τουρισμός, ορυκτός πλούτος, εμπορικό γεωγραφικό πλεονέκτημα κλπ.).

  15. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 08/04/2010 15:55:03

    Πάμε για ΔΝΤ.Ετοιμαστείτε για πτώχευση τύπου Αργεντινής.Πολύ το φοβάμαι.

  16. pennyton avatar
    pennyton 09/04/2010 09:55:14

    Να φύγουμε από το ΕΥΡΩ σημαίνει πισωγύρισμα μιας γενιάς. Αν γυρίσουμε στην δραχμή πχ αυτή θα υποτιμηθεί τόσο πολύ που θα νιώθουμε ότι τα 700 ευρώ τον μήνα είναι σοβαρά λεφτά. Απλά θα πρέπει να μειωθούν τρομερά τα έξοδα του κράτους, να αυξηθούν τρομερά τα έσοδα έστω και αν αυτό σημαίνει ξεπούλημα εθνικού πλούτου από εταιρίες κρατικές μέχρι και γη. ¨Έχουμε 1 εκατομμύριο εργαζόμενους άμεσα ή έμμεσα στο δημόσιο και πολλοί από αυτούς χωρίς καμία προσφορά, απλά είχαν βύσμα. Με δημόσιο χρέος γύρω στα 40,000 ΕΥΡΩ ανά Έλληνα και τρεχούμενα μηνιαία έξοδα μόνο μισθοδοσίας δημοσίου σε δυσθεώρητα ύψη δεν είναι δυνατόν να επιβιώσουμε ως χώρα, πόσο μάλλον με τέτοια βαρίδια στα πόδια οποιασδήποτε κυβέρνησης. Μέχρι τώρα όλοι οι κυβερνώντες απλά ήταν τσαρλατάνοι και τύποι πλιάτσικου και ρουσφετολαγνείας. Η μόνη λύση είναι πλέον για μην γίνουν απολύσεις στο δημόσιο μείωση όλων των αποδοχών δημοσίου από παντού αλά Ιρλανδία (30%), προσευχή, συμπίεση τιμών με οποιοδήποτε τρόπο παντού (γιατί ο φραπέ έχει ακόμα 4 ευρώ σε καφέ ενώ το πολύ 2 θα έπρεπε να είχε, γιατί τα ενοίκια σε μαγαζιά να είναι υψηλά όταν υπάρχουν τόσα ανοίκιαστα?). Αντί να βγεις από ΕΥΡΩ που είναι καταστροφή πραγματική μειώνεις το κόστος σου ως χώρα και τα έξοδα σου. Πουλάς αναγκαστικά για να ξεχρεώσεις, εδώ που μας φτάσανε. Ας πουλήσουν γη στην τελική, και που την έχουμε αυθαίρετα χτίζουν στα δάση και μετά τα νομιμοποιούν. Όσο για την πτώχευση θα δούμε. Πάντως η πρόβλεψη είναι για το 2011 ή 2012 εκτός και αν γίνει κάτι καταπληκτικό.