15/11/2008 14:19
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σκηνικό έντασης και εξελίξεων



_________________________________________________ 

Είναι περισσότερο από σαφές πλέον ότι διαμορφώνεται σκηνικό κρίσης και έντασης και κατά την γνώμη μας επίκεινται πολιτικές εξελίξεις (όποια μορφή κι αν πάρουν). Τα στοιχεία που οδηγούν στην εκτίμηση αυτή είναι τα εξής:

1. Η περίεργη κλιμάκωση της έντασης στο Αιγαίο

2 Η ανταρσία γαλάζιων βουλευτών (διαπλεκόμενων και μη) για τα φάρμακα.

3 Οι συγκρούσεις που ξέσπασαν ήδη με αφορμή την επέτειο του Πολυτεχνείου. Χθες το βράδυ συγκρούσθηκαν στα Εξάρχεια φοιτητές της ΠΑΣΠ και αναρχικοί με αποτέλεσμα τον τραυματισμό τεσσάρων ατόμων. Τα επεισόδια κράτησαν περίπου μία ώρα.

Παράλληλα και σε καταφανή αντίθεση με ότι συμβαίνει διεθνώς με την οικονομική κρίση, στην Ελλάδα η πολιτική αντιπαράθεση μαίνεται με επίκεντρο το Βατοπέδι. Που αναδεικνύεται σε καταλύτη των εξελίξεων, ειδικά από την στιγμή που μέσω Ψωμιάδη μπήκε στο κάδρο και ο ίδιος ο πρωθυπουργός (αχ αυτές οι παλιές αγάπες, είναι τελικά οι πιο επικίνδυνες). Ενδεικτικό της κατάστασης είναι ότι ακόμα και κυβερνητικά στελέχη λένε ότι η ΝΔ δεν θα καταφέρει να αποφύγει το ....Ειδικό Δικαστήριο, τελικά.

Τα παπαγαλάκια της Ντόρας δηλώνουν ανοικτά πλέον ότι «ξεκίνησε η κούρσα της διαδοχής Καραμανλή» - και δε θέλω διαψεύσεις. Ενώ κομματικά στελέχη που πρόσκεινται στην ίδια δημιουργούν συνεχώς κλίμα αμφισβήτησης και «προσωπικής κρίσης» του κ. Καραμανλή. Στο πλαίσιο αυτό εντάσσεται δημοσκόπηση της Alco που δημοσιεύεται στο αυριανό ΠΘ που καταγράφει την δυσαρέσκεια για τον πρωθυπουργό και τις τάσεις στη ΝΔ για την μετακαραμανλική εποχή. Πρώτη έρχεται φυσικά η Ντόρα και ακολουθεί ο .....Αβραμόπουλος.

Όσα έγιναν εξάλλου χθες στην βουλή με αφορμή το νομοσχέδιο για τα φάρμακα (βλ. προηγούμενο post) εντάσσονται στην άγρια διαμάχη των επίδοξων δελφίνων που μαίνεται στη ΝΔ καθώς το ΠΑΣΟΚ ανεβαίνει δημοσκοπικά και το Μαξίμου αδυνατεί πλέον να ελέγξει την κατάσταση. Ενώ, όσο περνούν οι ημέρες και δεν τον κάνει ο κ. Καραμανλής, αδυνατίζει και το χαρτί του ανασχηματισμού.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 15/11/2008 14:47:34

    το παραπάνω, δικό μου... κατά λάθος ανώνυμος...καθάρισα τα ccokies και χάθηκαν τα στοιχεία μου...

  2. βλακοβιος avatar
    βλακοβιος 15/11/2008 14:58:04

    Αγαπούλες,όπως λέει καιο Μάκης (καταδικαστής πολλάκις αλλά ουδέποτε φυλακιστής ,στο Ελλαδιστάν),όλα είναι μπάχαλο και επειδή οι υπάλληλοι μεγαλοκαρχαριών πολιτικοί ,δεν χαμπαριάζον απο ιδεολογίες ,κόμματα κλπ παπαρολογίες ,γίνεται πόλεμος χαρακωμάτων ποιός θα πάρει το πάνω χέρι στην αρπαχτή.
    Τι οικονομική κρίση και τα τοιαύτα ,εδω στην χώρα του μαυρου χρήματος,της λαμογιάς,της διακίνησης λευκής σαρκός και λευκής σκόνης ,αυτά έχουν ξεπεραστεί.
    ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΊΝΟΥΝ ΑΠΟ ΚΡΊΣΗ ΟΙ ΒΑΡΩΝΟΙ ΤΟΥ ΕΛΛΑΔΙΣΤΑΝ,ΤΟΥ ΑΥΓΑΝΙΣΤΑΝ ΚΑΙ ΤΗΣ ΚΟΛΟΜΒΙΑΣ

  3. P2 avatar
    P2 15/11/2008 16:14:27

    Ο Φάκτορας συνεχίζει ακάθεκτα την προπαγανδα, εάν και δαίνεται ότι δεν είδε ειδήσεις εχθές ούτε διάβασε "έτερα" και "φίλια" μπλογκ.

    Μια ερω΄τηση αγαπητέ Φάκτορα. Εσύ που ασχολήσε με τόσο πάθος με τη διαφθορά άλλων και τα κακά αυτού του κόσμου, πως ζείς?

    xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx


    @factorx: το συστημα δεν αντέχει περισσότερη βλακεία. απο ένα σημείο και μετά το κόβει αυτομάτως

  4. Factorx avatar
    Factorx 15/11/2008 16:29:11

    @p2: Η μοναδική πληγή χρηματοδότησης αυτού του μπλογκ είναι η αφανής οργάνωση "Συσπείρωση εναντίον της βλακείας"

  5. περαστικος ξανα avatar
    περαστικος ξανα 15/11/2008 16:33:05

    Αστα φακτορα απο καπου τα παιρνεις. Τετοια οργανωση δεν μπορει να υπαρξει στην Ελλαδα.

  6. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 15/11/2008 16:35:03

    Το ένστικτο των απλών χρηστών είναι αυτό που δικαιώνει τον Φάκτορα και τον όποιο Φάκτορα. Όσοι είστε πιο παλιοί εδώ με ξέρετε ότι είμαι σχετικά καινούργιος. Αλλά ήρθα με πολλή χαρά γιατί βλέπω ότι αυτό το μπλογκ προσπαθεί να μην κρύβει τίποτα. Και όλα ελέγχονται από όλους, εννοώ η αξιοπιστία όλων των αναρτήσεων ελέγχονται από όλους.

    Άραγε ο P2 πώς ξέρει αν ο Φάκτορας εργάζεται κάπου ή δεν εργάζεται; Μπορεί να είναι συνταξιούχος και να μην έχει τι να κάνει. Αποκλείεται; Κι εμένα με πονηρεύει πολύ η όλη αυτή κατάσταση. Βλέπω ότι κάτι δεν πάει καλά. Το Βατοπαίδι παρατράβηξε. Η επίθεση στο τουρκικό προξενείο είναι πολύ παλιό κόλπο. Ο πόλεμος διαπλεκομένων στο φάρμακο αφορά ένα πολύ βαθύ κατεστημένο. Ο Τατούλης είναι γνωστός νεοφιλελεύθερος - αμερικανόφιλος - μας τελείωσε τώρα. Τι άλλο θέλει κανείς για να δεί ότι τα πράγματα δεν πάνε καλά και ότι έχουμε συνολική ύπουλη επίθεση κατά της χώρας;

    Οι υγιείς πολιτικές δυνάμεις του τόπου πρέπει να αφήσουν την μικροπολιτική και, κυρίως, την πλεονεξία της κουτάλας, ώστε να μην νοιάζονται και τόσο ποιος θα κυβερνήσει, προκειμένου να μπορούν να κοιτάζουν το συμφέρον της χώρας και όχι το συμφέρον της παραμονής τους στην εξουσία. Μόνον τότε θα θωρακιστεί αποτελεσματικά η χώρα απέναντι στην υπαρκτή απειλή του σήμερα.

  7. περαστικος ξανα avatar
    περαστικος ξανα 15/11/2008 16:35:58

    ... με τη μαλακια που μας δερνει

  8. osaperas avatar
    osaperas 15/11/2008 16:36:46

    Κάπου έχω μπερδευτεί με αυτά που διαβάζω εδώ πέρα.

    Ο φάκτορας φταίει επειδή κάποιοι βουλευτές της Νέας Δημοκρατίας απειλούν -όπως έγραψε ο ελεύθερος τύπος- να καταψηφίσουν ένα νομοσχέδιο του Αβραμόπουλου για λόγους εξυπηρέτησης οικονομικών συμφερόντων;

  9. Factorx avatar
    Factorx 15/11/2008 16:47:09

    @περαστικός ξανα: Βλέπω υιοθετείς κακόβουλα ερωτήματα άλλων. Λυπάμαι και είσαι παλιός εδω μέσα.

  10. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 15/11/2008 17:36:35

    Θα την πω τωρα και ας με κραξετε.

    Προτιμω τον “Μια με διπλη απ ολα” ΚΚ απο καθε αλλη εναλλακτικη λυση. Οσο υπνος και Suprer Mario ( δικο μου αυτο ! ) και να ειναι, ΤΟΣΟ ΕΛΕΓΧΕΤΑΙ απο τα ΜΕΣΑ τα οποια μας κρατουθν σε επαγρυπνηση. Τον εχουν/νε ολοι στη μπουκα. Αργησε να φανει το συτημα ΝΔ, αλλα φανερωθηκα και τους πανε/με ολοι Π+Κ. Δεν μπορει πλεον κα κρυφτει κανενας τους. Ειτε κανουν τη δουλεια σωστα και τιμια η τους εχουν/με ολοι στον τακο. Διφωνει κανεις?

    Πες τωρα οτι ερχεται ο ΓΑΠ ( μονος η Συριζιασμενος) με ΥΣυμβ/ο τους γνωστους αγνωστους. ΤΑ μεσα θα γυρισουν στο αριστερο-δημοκρατικο-σοσιαλιστικο-ψιλικεντρωο ΠΑΣΟΚ και θα χασουμε τη μπαλα. Αντιπολιτευση απο ΝΔ δεν θα υπαρχει-αυτο ειναι γεγονος. Αντιπολιτευομενος Τυπος και Μεσα θα υπαρχουν Τ/Κ οπως παλια. Ο λαος θα παρει βαθυ υπνο διοτι κανενα καναλι δεν θα βγαζει τ απλυτα στη φορα και ολοι μαζι θα παμε στον Πηνειο μια ωρα αρχυτερα.

    θελω τον Super Mario επανω να τον ελεγχω εγω και τα Μεσα. Να μην μπορει να παρει ανασα και να δινει εξηγησεις για καθε παρασπονδια του.

    Δεν θελω να χασω τη μπαλα. Μια χαρα την εχω τωρα και τη βλεπω και αν μου τη δωσει τις τραβαω και 2 κλωτσιες να ισιωσει.

    Σχολια???

    ΠΠ

  11. Simakos avatar
    Simakos 15/11/2008 17:52:53

    Ρε ΠΠ, πόσα θες να μας τρελάνεις;

    Δηλαδή ο ΚΚ είχε κανονική αντιπολίτευση και σοβαρή κριτική από τα ΜΜΕ; Μιλάω για το σύνολο της θητείας του... Σκέψου μόνο τι έχει γίνει αυτήν την - σχεδόν - πενταετία και η κυβέρνηση παραμένει εκεί. Τον ψήφισε ο κόσμος ξανά ενώ είχε στην καμπούρα του τόσα και τώρα ξαφνικά γέμισε η Ελλάδα κοψοχέρηδες που λένε... απεταξάμην.

    Αλλά είπαμε, δεν φταίει κανένας άλλος. Οι πασόκοι φταίνε για όλα σε αυτήν τη χώρα, ακόμα και για τον ΚΚ και τους... γενναίους τους Μπρανκαλεόνε που σέρνει (ακόμη;) πίσω του.

    Σκέψου μόνο ότι ο βασικός πυλώνας αντίστασης στη ΝΔ είναι ο... Τατούλης. Έλεος ρε!!!

  12. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 15/11/2008 18:00:07

    Στο εικονικό πείραμα του Schroedinger υποθέτουμε ότι η μοίρα της γάτας μας, κλεισμένης σε ένα κουτί, εξαρτάται από την πορεία που θα ακολουθήσει ένα σωμάτιο άλφα μέσα σε ένα άλλο κλειστό κουτί. Αν το σωμάτιο πέσει σε ένα μετρητή γκάιγκερ, θα ενεργοποιηθεί ένας μηχανισμός που θα σκοτώσει τη γάτα. Αν όχι, η γάτα θα ζήσει.

    * Έχοντας τα κουτιά κλειστά, πώς μπορούμε να περιγράψουμε την κατάσταση της γάτας;

    Η κυματοσυνάρτηση που περιγράφει το σωμάτιο άλφα δεν μας δίνει πληροφορίες για το πού βρίσκεται αυτήν τη στιγμή το σωμάτιο και για το αν έπεσε στο μετρητή ή όχι.

    Μας δίνει μόνο σχετικές πιθανότητες να έχει κάνει το ένα ή το άλλο. Η γάτα, στα μάτια της Κβαντομηχανικής τουλάχιστον, βρίσκεται μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας. Για να μάθουμε τι έγινε θα πρέπει να κοιτάξουμε μέσα στα κουτιά.
    ------------------------------------------------

    Στο παραδειγμα μας η Γατα ειναι ο ΚΚ και το Κουτι-Χωρα ειναι παντα ανοικτο. Αρα βλεπουμε την κατασταση του! Με το ΓΑΠ το κουτι θα ειναι μονιμα κλειστο και η Χωρα σε κατασταση φθορας-αφθαρσιας

    ΠΠ

  13. Simakos avatar
    Simakos 15/11/2008 18:07:33

    Γι' αυτό λέω ότι φταίνε οι πασόκοι... Όταν ψήφιζαν μαζικά ΓΑΠ είχαν στο μυαλό τους τον ΑΠ συν ένα... Γάμα.

    Άσχετο αλλά εκείνο που μου έκανε φοβερή εντύπωση με τους περί τον ΓΑΠ είναι που ποντάριζαν με κλειστά τα μάτια στη Χίλαρι, σύμφωνα με όσα διαβάζω. Τέτοια αντίληψη της πραγματικότητας έχουν.

    Παρ' όλα αυτά, το ανέκδοτο με την ΝΔ πρέπει να τελειώνει κι ας αρχίσει το επόμενο για να τελειώσει κι εκείνο και πάει λέγοντας.

    Και μην ξεχνάς, ΠΠ, ότι έρχονται κυβερνήσεις (λέμ τώρα...) συνεργασίας.

  14. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 15/11/2008 18:16:24

    20. simakos

    κατα βασην δεν διαφωνουμε. Απλα οταν ερχεται στο μυαλο μου η διοικηση ΠΑΣΟΚ και ολα τα Μεσα στο ξεδιαντροπο κουκουλωμα με τα νεα τζακια και τις Φεραρρι και Αστον Μαρτιν και τα χρυσα ρολοιγια και η επι πολλα ετη κοροιδια μπροστα στα ματια μας ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ.
    Δεν θ αντεξω να βλεπω Πρασινους κλεφτες αντι των Μπλε, και ολοι να σφυριζουν αδιαφορα. Το αντεχεις?
    Εαν πιστευεις οτι θ αλλαξουν σταση τα Μεσα με τον ΓΑΠ και θα τον ελεγχουν οπως τον Super Mario, ειμαι μαζι σου.

    Σιγουρα ειχε τις αβαντες του και ο ΚΚ... ως νεος στο συστημα μεχρι να τον τσεκαρουν και να παρουν τις δουλειες τους με τον σωστο τροπο.

    ΠΠ

  15. Anonymous avatar
    Anonymous 15/11/2008 18:20:23

    Η οικονομική κρίση βαθαίνει και η μετατόπιση του κέντρου βάρους Αριστερά είναι γεγονός.Η μετατόπιση που θα τείνει όλο και περισσότερο προς το αριστερό άκρο ,θα υποχρεώνει εκ των πραγμάτων την ηγεσία της αντιπολίτευσης, να λειτουργήσει επί της πρακτικής πολιτικής και όχι των λόγων καθώς το κοινωνικό ρήγμα θα βαθαίνει.Αυτά όμως δεν ταυτίζονται με τις γραμμές πορείας των εσωτερικών νταβάδων αλλά και των εξωτερικών συμμαχικών δυνάμεων τους, που πάντα προσπαθούν να φέρουν τα πραγματά μέσα στα σχέδιά τους.Πολλές φορές με πιέσεις σε εθνικά ζητήματα.Το παιχνίδι είναι γνωστό !!!!!Επίσης παρατηρούμε ,ότι έχουμε γεγονότα όταν υπάρχει αποδιοργάνωση στη χώρα.Αυτή η χρονική περίοδος έχει όλα τα χαρακτηριστικά και είναι επικίνδυνη ,με τη λογική ότι είναι προτιμότερη η διακυβέρνηση της χώρας από νέο πολιτικό σχήμα με προτάσεις,λύσεις, προσπάθεια επι της ουσίας ,για το καλύτερο δυνατό.Το σούρσιμο και το μπάχαλο είναι ότι πιο επικίνδυνο!!!!

  16. Simakos avatar
    Simakos 15/11/2008 18:31:57

    23. PORTA PORTA

    Όντως δεν διαφωνούμε ότι είναι χάλια και οι δύο. Αλλά αρνούμαι να επιλέξω τον Καραμανλή, δεν μου πάει, ρε παιδί μου. Είμαι υποκειμενικός; Ναι, είμαι. Μόνο ως συν-βάζελο τον αντέχω.

    Πάντως, σοβαρά μιλώντας, δεν αντέχω αυτό το αλληλοτροφοδοτούμενο διαπλεκόμενο δικομματικό πολιτικό σύστημα κάποια στιγμή θα πρέπει να επιλέξω. Μια κακή αλλαγή είναι προτιμότερη από τη διαιώνιση μιας άρρωστης κατάστασης. Αυτό έγινε και το 2004.

    Θα ήθελα να έχω μια άλλη επιλογή αλλά... δεν. Ο ΣΥΝ στη θεωρία είναι καλός αλλά στην πράξη είναι ένα υβρίδιο του χειρότερου ΠΑΣΟΚ και του χειρότερου ΚΚΕ.

    Δυστυχώς ο χώρος όπου θα έπρεπε να βρίσκεται το ΠΑΣΟΚ είναι κενός.

  17. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 15/11/2008 18:33:00

    Φιλε ανωνυμε 24.
    "Η οικονομική κρίση βαθαίνει και η μετατόπιση του κέντρου βάρους Αριστερά είναι γεγονός."

    Αριστερα εννοεις ??
    πχ. χωρις τις Τραπεζες? η Διεθνες Χρηματοπιστωτικο Συστημα? ή με Αριστερες Τραπεζες?

    Δεν εχω δει Αριστερη Τραπεζα καμια παρα μονο του Ινδου ... μην αναλυσω τωρα.

    Δεν υπαρχει Αριστερη Τραπεζα.(1)

    Χωρις τις Τραπεζες δεν υπαρχει Οικονομια και Κρατος.(2)

    (1)+(2) = "Με Τραπεζα" αλλιως παμε Αφρικη.

    Οποιος πιστευει οτι ο καθε "Λαος" ειναι δυνατον να ελεγξει ή και να αλλαξει την σταρτηγηκη των Τραπεζων απλα δεν εχει κατανοησει την λειτουργια του κοσμου αλλα την ιδια την υπαρξη του στον κοσμο.

    Ειμαι ιδεαλιστης αλλα και πραγματιστης. Μπορεις να μου προτεινεις συγκεκριμενα μετρα και ανθρωπους(*) οι οποιοι θα τα εφαρμοσουν?

    (*) Κρατη.Νομοθεσιες,ιδρυματα,ενωσεις,συνδικατα κλπ

    ΠΠ

  18. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 15/11/2008 18:40:30

    25. Simakos

    Υστερα απο τις ιδιες σκεψεις κατεληξα στην "προταση" μου. Επισης υπαρχει και ενα αδιαμφισβητητο γεγονος ! Η Ελλαδα δεν υπαρχει περοιπτωση να διοικηθει απο συνασπισμο κομματων!! ουτε 1 / 1.000.000

    Θα γινει της λαεπους ο θανατος σε ολα τα επιπεδα. Μαυρα/ασπρα κιτρινα, οι Τουρκοι στις Σπετσες, αποφασεις δεν θα περνονται, και δε θα δουλεθει κανεις περιμενοντας τις αποφασεις που δεν ερχονται.

    Δεν ειμαστε Γερμανοι. Ειμαστε ΜΕσογειακοι τυποι. Μολις μας δωσεις λιγο χωρο.. απλωνουμε τραχανα στο φτερο.

    πχ ασχετο.. αν ανεβει η Ντορα +"φτου ωξω π. απ την παραγκα" θα γινουμε χειροτερα απο ποτέ. ΑΝ βγει ο Μπεννυ..μμμ ισως γινει κατι, αλλα ειναι και κυκλοθυμικος και απροβλεπτος ο τυπος. Αν και ειναι καμμενο χαρτι τωρα. Δωσε ιδεες..

    ΠΠ

    ΠΠ

  19. +++ avatar
    +++ 15/11/2008 18:53:43

    ΠΠ
    πιστεύεις πραγματικά οτι ο ΓΑΠ θα κανει κυβέρνηση με τους παλιούς?
    Αμ το αλλο με τις πληροφορίες σου για την Κλίντον που το βρήκες?
    Πες μας τι πίνεις ρε παιδί μου!!!

  20. +++ avatar
    +++ 15/11/2008 18:56:24

    ρε κοροιδο με τον Μπένι εισαι?
    χαχαχαχαχαχαχαχααχα!!!

  21. Anonymous avatar
    Anonymous 15/11/2008 19:08:44

    @22+23 Μην ξεχνάτε ότι μέσα στο ΠΑΣΟΚ υπάρχουν Αριστερές δυνάμεις,με πλήρη επίγνωση της κατάστασης,κατάρτιση και πολιτικό κριτήριο που μπροστά τους, ταμπελωμένες αριστερές δυνάμεις ωχριούν!Αυτές οι δυνάμεις έπαιξαν ρόλο στην εκλογή του ΓΑΠ,το όνομα ήταν η επίφαση στην επιλογή και είναι υποχρεωμένος να ακολουθήσει μια τακτική. Διαφορετικά θα χάσει τα πάντα.Είναι φανερό ότι είμαστε σε μεταβατικό στάδιο του πολιτικού σκηνικού, όπου το εκκρεμές θα κάνει ταλαντώσεις μέγιστου πλάτους, μέχρι να ισορροπήσει και οι πιο πάνω δυνάμεις θα είναι κομμάτι της σύγχρονης αριστεράς αφού αντικατασταθούν τα υπολείμματα του μεταπολιτευτικού κύκλου με τον νέο που μόλις αχνοφέγγει και δώσει την τελική μορφή της Νέας Μεταπολίτευσης!!

  22. tiramola avatar
    tiramola 15/11/2008 19:09:27

    Το προβλημα ειναι οτι ο ΓΑΠ ειναι αντιεπικοινωνιακος...
    Μπερδευει και τα λογια του καποιες φορες.
    Αρα δεν κανει για πρωθυπουργος...
    Οι πρωθυπουργοι πρεπει σημερα για να ειναι επιτυχημενοι και με καταλληλοτητα στις δημοσκοπησεις , να ειναι ηθοποιοι.
    Κλασικο παραδειγμα η εικονα αντιμετωπισης ασυμετρων απειλων με τζακετ και βλοσυρο υφος.
    Τι να κανουμε ο ΠΠ προτιμα ΚΚ...επειδη λεει τον ελεγχουν τα ΜΜΕ...και τον "ξυπνανε" μολις τον παιρνει ο υπνος...
    Φυσικα ο ΠΠ , ο ΤΤ , ο ΣΣ και ο θου Βου μπορει να προτιμουν οτι θελουν αφου εκτος απο την επανοδο στην εξουσια δεν εχουν ακουσει και κατι αλλο απο το ΠΑΣΟΚ.
    Δυστηχως...

  23. tiramola avatar
    tiramola 15/11/2008 19:17:36

    Παραδομενοι πολιτικοι και πολιτες στον εκβιασμο της οικονομικης ελιτ παριστανουν τους καραγκιοζηδες στα ΜΜΕ με αντεκλησεις ανευ ουσιας και προσπαθωντας να κρατησουν ο καθενας τους δικους λακεδες...
    Βλεπεις πολιτικους του ΠΑΣΟΚ και του ΣΥΡΙΖΑ οι οποιοι δεν τολμουν να ψελισουν τη λεξη Σοσιαλισμος...
    Τωρα θα προσπαθησουμε να "εξανθρωπισουμε" τον καπιταλισμο ειναι το νεο παραμυθι....
    Την συνεχιση δηλαδη της αθλιοτητας....

  24. Νίκος avatar
    Νίκος 15/11/2008 19:21:03

    Χε χε χε χε!

    Θυμαστε που σας ελεγα οτι οι ασπονδοι, περαν του Ατλαντικου φιλοι θα γελαν κατω απο τα μουστακια τους; Ειμαστε ΟΥΛΟΙ γραναζια τους τελικα και παιζουμε το παιχνιδι τους; ελπιζω οχι.

    ΠΑραγονταΧ, δεν υπαρχει λογος να πειραζομαστε απο κακοβουλους.

  25. tiramola avatar
    tiramola 15/11/2008 19:26:00

    Ειναι φυσιολογικο οι εκλεγμενοι αντιπροσωποι απο τους πολιτες , η κρατικη εξουσια , να παρακαλα τραπεζιτες για φτηνο χρημα για να κινηθει η αγορα και να μην εχουμε δραματα?
    Παρακαλα ο Παπαουλιας να δειξουν κοινωνικο προσωπο...
    Εγω δεν μπορω να καταλαβω , γιατι ασχολουμαστε με την πολιτικη...
    Ως σχολιαστες?

    ................

  26. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 15/11/2008 19:41:15

    Αυτά δεν είναι καινούργια.Και το 1989 ενώ όλος ο κόσμος ασχολείτο με την πτώση του κομμουνισμού εμείς ασχολούμαστε με το σκάνδαλο Κοσκωτά.
    Υπάρχει διαφορά φάσεως.
    Οι Τούρκοι ψιλοκινούνται γιατί είναι αναβαθμισμένοι ως μέλος του G20.

  27. περαστικος ξανα avatar
    περαστικος ξανα 15/11/2008 19:52:38

    @ Factor 14
    Τωρα το ειδα. Πλάκα κανω προς θεού!!! Διαβασε και τα δυο σχόλια, 10 & 12. Σιγα να μην πιστευω πως τα παιρνεις.

  28. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 15/11/2008 21:23:22

    Πω πω τι βλέπω ;
    Αλλοι έχουν την χάρη και εγώ το όνομα.

  29. miaouth avatar
    miaouth 16/11/2008 11:34:02

    @ πόρτα-πόρτα(27)
    Δεν είμαστε Γερμανία ούτε Φινλανδία, σύμφωνοι. Ούτε καν Σλοβενία ή Τσεχία. Όμως δεν είμαστε (ακόμα, ευτυχώς) Αραβική Τζαμαχιρία ή Ιορδανία.
    Το σύστημα της αντιπροσωπευτικής δημοκρατίας (μακράν το καλύτερο, από τα υπάρχοντα, παρόντα και πρώην), έχει αναπτύξει "αυτοματισμούς" διαχείρισης και υπερκερασμού κρίσεων. Όχι τόσο απλοικούς, όσο φανταζόμαστε εμείς οι "μεσογειακοί τύποι". Γι αυτό λέμε ότι δεν γνωρίζει αδιέξοδα.
    Ένας πολύ αποτελεσματικός "αυτοματισμός", αρέσει δεν αρέσει, είναι η τιμωρία του αποτυχημένου κυβερνήτη (που λέγεται και σύνδρομο του κοψοχέρη, άν το βλέπεις από την άλλη μεριά του τζαμιού).
    Η προυπόθεση όμως για να λειτουργούν οι "αυτοματισμοί" αυτοπροστασίας είναι να μη νοθεύεται η αντιπροσωπευτική δημοκρατία (ή έστω, να νοθεύεται σε βαθμό ανεκτό). Η νόθευση στην εποχή μας είναι βέβαια δουλειά των ΜΜΕ κυρίως.
    Αλλά δόξα τω Θεώ, αυτοί οι "αυτοματισμοί", μετά τη Μεταπολίτευση, δούλεψαν πολύ αποτελεσματικά.

  30. miaouth avatar
    miaouth 16/11/2008 11:36:42

    Το πολιτικό σύστημα, δηλαδή η Δημοκρατία, στέκει μάλλον υποφερτά (τηρουμένων των αναλογιών). Στην πολιτική είμαστε Ευρώπη και ο δρόμος να γυρίσουμε πίσω στις δεκαετίες του '50 και του '60 είναι εντελώς κλειστός. Δυστυχώς, "νοτιομεσογειακού τύπου" είναι η κοινωνία μας των πολιτών (μάλλον αυτό που κανονικά θάπρεπε να είναι κοινωνία πολιτών). Έτσι, κι εμείς εδώ σχολιάζοντας, αναζητούμε την κακή μας μοίρα συνήθως σε θεωρίες συνωμοσίας και σε αποδιοπομπαίους τράγους, και πολύ σπάνια στα λάθη και στίς ανεπάρκειες αυτής της κοινωνίας που είμαστε μέρος της.
    Καμμιά "Ντόρα", κανένας "Μπένυ" και κανείς άλλος δεν μπορεί, σαν καλός ή κακός ποιμένας, να μας πάει στον παράδεισο ή στην κόλαση. Η κοινωνία, ευτυχώς, δεν είναι κοπάδι. Τελικά, εχουμε τους ηγέτες που μας αξίζουν, κι αυτοί κάνουν ότι μπορούν, αλλά μέσα στα πλαίσια που εμείς, η κοινωνία, ορίζουμε.

  31. KaryID avatar
    KaryID 16/11/2008 12:00:54

    Αυτοματισμός σημαίνει άμεση ανταπόκριση του συστήματος και κατέβασμα του διακόπτη.

    Τούτη εδώ η αντιπροσωπευτική δημοκρατία είναι ένα δυσκίνητο και αργόσυρτο σύστημα. Από τη
    στιγμή που θα κατεβάσει ο διακόπτης μέχρι να φτάσει η εντολή στο σύστημα ή στο εξάρτημα μεσολαβούν κάτι χρονάκια, και στο μεταξύ έχουν εξαθλιωθεί στην αναμονή μερικές δεκάδες χιλιάδες συνανθρώπων μας ακόμα.

    Η αντιπροσωπευτική δημοκρατία είναι απατηλό σύστημα. Σε ολιγομελείς κοινωνίες εφαρμόζεται. Σε κοινωνίες με τόσο πολύπλοκη διάρθρωση όπως οι σημερινές τα αποτελέσματα είναι αυτά που βιώνουμε.

    (Και δεν αναφέρθηκα καν στο σύστημα των γόνων που νέμονται την αντιπροσωπευτική δημοκρατία μας.)

  32. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 16/11/2008 12:08:37

    miaouth 39.40.

    Η καθε κοινωνια τον 21ο αιωνα ειναι κοπαδι των μιντια. Τσελικγας ειναι τα επιχειρηματικα συμφεροντα και σκυλος τα μεσα.

    Η επανασταση πρεπει να γινει εναντια στον Τσελιγκα κ τους σκυλους. Το Ο καθε ΚΚ,ΓΑΠ, κλπ ειναι μερος του κοπαδιου και μονον ορισμενοι το εχουν κατανοησει. Δεν το παλευει κανεις διοτι ο Τσελιγκας θα τα σαλαγησει σε αλλη πλαγια με αποτελεσμα το χορταρι τους να μεινει αφαγωτο.

    Να γινουμε πολυ συγκεκρινμενοι.
    - ΝΑ φυγει ο Τσελιγκας ειναι αδυνατον. Μονο Ν αλλαξει οποτε μια απο τα ιδια !
    - Να πολεμησουμε το Σκυλο. Ναι γινεται. Αλλα και τον εκπαιδευτη του την AGB !!!!!...

    Μην αναλυουμε με την κοινη λογικη- που ολοι εχουμε εδω μεσα- την κατασταση. Χανουμε χρονο. Προσωπικη μου θεση και αποψη.

    ΠΠ

  33. miaouth avatar
    miaouth 16/11/2008 14:55:11

    Βεβαίως, υπάρχουν και άλλα συστήματα εκτός από την αντιπροσωπευτική δημοκρατία, αλλά αυτά τα σκ.. τα δοκίμασαν πάρα πολλοί, και η δική μου γενιά φυσικά εδώ σ' αυτό τον τόπο, ρωτήστε άν θέλετε να μάθετε περισσότερα.
    Όσο και να κλέβουν και να μας δουλεύουν λοιπόν, μακριά από αυτά τα σκ...

  34. KaryID avatar
    KaryID 16/11/2008 16:09:04

    Δεν ανασύρουμε συστήματα καταδικασμένα.

    Όμως όλα τα σημερινά συστήματα έχουν "μπουκώσει".

    Από τα συστήματα του περασμένου αιώνα η γερμανική σοσιαλδημοκρατία στις δόξες της είχε καλές προδιαγραφές νομίζω.

  35. ερευνητής avatar
    ερευνητής 16/11/2008 17:29:22

    Στην πραγματικότητα έχουμε πρόβλημα ποιότητας των ηγετών. Οι Ελληνες πολιτοί είναι περιορισμένης ευφυίας και απεριόριστης κουτοπονηριάς. Αυτό που στην Ελλάδα ονομάζουμε ευφυία είναι η εκμετάλλευση του άλλου με σπόνσορα τον πολιτικάντη. Και οπωσδήποτε οι πολίτες, ειδικά οι Ελληνες που είναι όχλος, είναι τόσο θρασύδειλοι ώστε 10 αποφασιμένοι πολιτικοί μπορούν να αλλάξουν την κατάσταση. Το πέτυχε, ασχέτως της αρνητικής κατάληξης, ο Ανδρέας, μπορεί να γίνει και σήμερα.

  36. KaryID avatar
    KaryID 16/11/2008 17:50:04

    Δεν μου αρέσει να χαρακτηρίζω συλλήβδην, στη χώρα αυτή ζούμε όλοι, και όλοι έχουμε ευθύνη για τις μικρές καθημερινές μας λαθροχειρίες (τα μικρά καθημερινά μας εγκλήματα).