#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/03/2009 15:38
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σκανδαλιάρηδες εναντίον λασπολόγων

ΣΧΟΛΙΑ

  1. theo1611 avatar
    theo1611 08/03/2009 15:52:29

    Η δύναμη των διαδραστικών sites (blogspot, ή gr, ή οτιδήποτε άλλο)είναι τουλάχιστον διπλή των συμβατικών MME!!!

    1. Η δύναμη των διαχειριστών να αυτοσχεδιάζουν αναρτώντας οποιοδήποτε θέμα με οποιαδήποτε σειρά 24 ώρες το 24ώρο

    2. Η δύναμη του άμεσου σχολιασμού από οποιονδήποτε (δηλαδή όλους) ακόμα και με αλλαγή θέματος!!! (το Moderation, όποτε υφίσταται, έτσι κι αλλιώς δεν προλαβαίνει να λογοκρίνει!!!)

  2. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 08/03/2009 18:12:45

    Ανώνυμε 2, δεν είναι καν "δυνατότητα κριτικής των γεγραμμένων". Τα "γεγραμμένα" τα ίδια είναι του αναγνώστη!

    Νομίζω ότι πίσω από το φαινομενικό άγχος για την "λασπολογία" κρύβεται το πολύ μεγαλύτερο άγχος για την κατάρρευση της εξουσίας τους. Πλέον, όλο και λιγότεροι τους διαβάζουν. Πλέον, όλο και λιγότεροι τους δίνουν σημασία. Έμαθαν να επιβιώνουν χωρίς να κάνουν τη δουλειά που υποτίθεται "πουλάν" προς τον αναγνώστη-τηλεθεατή-ακροατή και τώρα που ξαφνικά βλέπουν η ενημέρωση να αλλάζει χέρια και να γίνεται κτήμα του καθενός τα έχουν παίξει.

    Ας μην μας εξαπατούν όμως άλλο. ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΟ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΩΞΗ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΥ ΕΓΚΛΗΜΑΤΟΣ, ΜΕ ΕΠΙΚΕΦΑΛΗΣ ΤΟΝ ΠΕΡΙΦΗΜΟ ΣΦΑΚΙΑΝΑΚΗ, ΝΑ ΒΡΟΥΝ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΜΠΛΟΓΚ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΛΑΣΠΟΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΝΟΙΑΖΕΙ. ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΛΗΡΕΣ ΞΟΦΛΗΜΑ ΤΟΥ ΠΟΤΑΠΟΥ ΡΟΛΟΥ ΤΟΥΣ. Η κοινωνία έχει αλλάξει ήδη, λόγω των μπλογκς. Γνωριζόμαστε μεταξύ μας, επικοινωνούμε, οι συμβατικές αλήθειες είναι σιγά σιγά παρελθόν. Έχουμε πλέον τη δυνατότητα να ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ, μια δυνατότητα που δεν την είχαμε πριν.

    Γι' αυτό και είναι ανάγκη να υπάρξει αντίδραση όχι μόνον χλευαστική, αλλά και ιδεολογική απέναντι στην προσπάθεια συκοφάντησης και φίμωσης των μπλογκς. Να γίνει ξεκάθαρο ότι ΔΕΝ υπάρχει "κίνημα των μπλόγκερς" γιατί σε τελική ανάλυση μπλόγκερ είναι ο καθένας. Όταν προσπαθούν να βάλουν "από έναν υπεύθυνο σε κάθε μπλογκ" στην ουσία προσπαθούν να κατεβάσουν τον δείκτη αυτής της υπέροχης αίσθησης ελευθερίας που υπάρχει σε όλα αυτά τα μπλογκς, και στα καλά και στα κακά μαζί. Μιλούν για λασπολογία, ποιοι, οι λασπολόγοι! Το χειρότερο μπλογκ είναι καλύτερο από τα μούτρα τους! Γιατί το κάθε μπλογκ δεν έχει αξιοπιστία από γεννησιμιού του, επειδή τυχαίνει να έχει όνομα και υποδομή εφημερίδας, τηλεοπτική άδεια ή ραδιοφωνική συχνότητα. Το μπλογκ για να το διαβάσει ο άλλος πρέπει να έχει κάτι να πει. Αν δεν έχει να πει, θα το αγνοήσει. Γι' αυτό και είναι από μόνα τους ανατρεπτικά. Γιατί επιτέλους λέμε όσα δεν θέλουν να πούμε. Όσα δεν θέλουν να ειπωθούν.

    Το τέλος της ελεγχόμενης ενημέρωσης είναι κοντά, αλλά δεν έχει έρθει ακόμη. Πρέπει να κερδίσουμε και αυτή την τελευταία μάχι. Που είναι ιδεολογική και όχι πραγματική. Η πραγματική μάχη έχει κερδηθεί, γιατί είναι τεχνικά αδύνατον να ελέγξουν τα μπλογκς. Αν όμως περάσει η ιδέα του δήθεν "υπεύθυνου", θα συκοφαντηθούν και θα χάσουν πόντους στο κοινό που δεν έχουν ακόμη προσεγγίσει, και θα είναι κρίμα.

  3. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 08/03/2009 18:36:13

    Τα εχουν βρει σκουρα με τα blogs.Πρωτον γιατι δεν εχουν τον ελεγχο απο τους νταβατζηδες και τον Μακητον Κουρη που πρωτοστατει γιατι ολοι τους χανουν φυλλα .Μπορει ολα τα blogs να μην ειναι καποιου σοβαρου επιπεδου αλλα παρεχουν πληροφορηση που δεν προσφερουν τα μεσα των νταβατζηδων που αποκρυπτουν οτι δεν τους συμφερει.Ασκουν ανελεητο ελεγχο και στους νταβατζηδες και τα συμφεροντα τους.Εχουν τα blogs αποκτησει πολιτικη δυναμη και αυτο δεν αρεσει γιατι δεν τα ελεγχουν και δεν θα μπορουν να παιξουν τα παιχνιδια τους καιπολλα αλλα!!!

  4. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 08/03/2009 19:58:44

    Ειναι γεγονος,οτι τα γεγονοτα,τρεχουν πολυ γρηγορα,καιδεν μπορουν να αντιδρασουν λογικα.
    Εχουν χασει το τραινο,και κανουν ματαιες προσπαθειες,μπας και το πιασουν αλλα δε βαριεσαι.
    Σε λιγο,θα χασουν και οι τηλεορασεις το μονοπωλιο της εικονας και τοτε να δεις κλαμα.

  5. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 08/03/2009 20:10:59

    Όλα τα θέματά τους από τα μπλογκ τα παίρνουν ανερυθρίαστα. Παρακολουθούν τις αναρτήσεις και βάσει αυτών βάζουν ανεκδιήγητους μυθιστοριογράφους-δημοσιογράφους να πλάθουν ιστορίες. Το 80% των αποκαλυπτικών ρεπορτάζ που πασάρουν στους βλάκες καθημερινά το κλέβουν από τα μπλογκ και από τα σχόλια, με την απαραίτητη χρονοκαθυστέρηση για να μην συλληφθούν στη λαθροχειρία.

  6. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 08/03/2009 20:45:57

    @ 7 Εχεις δικαιο,ειναι ακριβως οπως τα λες!Γιαυτο λεμε οτι η δυναμη των blogs ειναι πολυ μεγαλη!

  7. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 08/03/2009 21:14:29

    Το διαδύκτιο αποτελεί μεγάλη δύναμη στα χέρια όσων επιθυμούν να εκφραστούν. Αυτή η δύναμη δεν συνίσταται στην ανωνυμία, αλλά στις τεχνικές που χαρακτηρίζουν αυτό το μέσο. Όσο και εάν οι τεχνολογικές εξελίξεις σχεδιάζονται για συγκεκριμένους σκοπούς, δεν παύουν να ανοίγουν δυνατότητες σε όλους, αφήνοντας ανοιχτή την εξέλιξη κατά πόσο θα αποτελέσουν ευλογία ή κατάρα.
    Ένα από τα μειονεκτήματα του διαδικτύου, που δεν είναι ίσως προφανές, έγγειται στο ότι ένα σημαντικό ποσοστό των γνώσεων που προσλαμβάνονται, γίνεται μέσω βίντεο, με αποτέλεσμα να υποχωρεί η μελέτη κειμένων. Με την άμεση πρόσληψη εικόνας, ατονεί η φαντασία, που δαπανάται ως μετατροπή σε παράσταση των δεδομένων που προσλαμβάνονται από ένα κείμενο. Σύμφωνα με τον κορυφαίο θεωρητικό της επανάστασης Κορνήλιο Καστοριάδη, η φαντασία αποτελεί την κύρια δυμιουργική δύναμη του πολίτη (ριζικό και κοινωνικό φαντασιακό).
    Κατά τα άλλα, μέσω της οπτικής ίνας, πραγματώνεται αυτό που έτσι κι αλλιώς ήταν γνωστό πριν το διαδύκτυο. Σε άλλη όμως κλίμακα. Κείμενο, ήχος, εικόνα και καφενείο καλπάζουν στην εικονική τους διάσταση. Αυτά υπήρχαν, υπάρχουν και θα υπάρχουν. Η ματαιοπονία του φιμώματος κατά κανόνα αποδίδει αντίθετα από τα επιδιωκόμενα αποτελέσματα.
    Το διαδίκτυο για να λειτουργήσει δημιουργικά, απαιτεί σωστή αξιολόγηση και προσαρμογή της παρέμβασης. Αυτό που απαιτείται κύρια είναι η ύπαρξη μυνημάτων και η αληθής διάθεση κοινωνίας.

  8. mesaios daktylos avatar
    mesaios daktylos 08/03/2009 22:15:51

    Ειμαι υπερ της κοινοποιήσεως των τηλεφώνων, διευθύνσεων και λοιπών στοιχείων, των κυριών της φωτογραφίας