05/10/2008 15:23
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σκανδαλίδης: θα είμαστε γαλαντόμοι στον ΣΥΡΙΖΑ

«Ο Καραμανλής θα συρθεί σε εκλογές και μάλιστα πολύ σύντομα». Αυτή είναι η πρόβλεψη του Κ. Σκανδαλίδη, που συμμετέχει στην ομάδα την οποία συγκρότησε ο Γ. Παπανδρέου για το διάλογο με τον ΣΥΡΙΖΑ. Μιλώντας στην ΚΕ, ο κ. Σκανδαλίδης αναφερόμενος στην στάση που τηρεί η ηγεσία του ΣΥΡΙΖΑ, στο θέμα της συνεργασίας σημειώνει: «Οι εξελίξεις δεν υπακούουν στις ηγεσίες ιδιαίτερα όταν αυτές είναι κοντόθωρες». Χαρακτηρίζει επίσης ως «υποκριτική» την κριτική της αριστεράς επειδή το ΠΑΣΟΚ έχει θέσει ως στόχο την αυτοδυναμία και υπογραμμίζει ότι «θα είμαστε γαλαντόμοι απέναντι στον ΣΥΡΙΖΑ ακόμη και με αυτοδυναμία».

Ερώτηση: ...ο νόμος που φτιάξατε εσείς προσωπικά μάλλον οδηγεί σε μη αυτοδύναμα κόμματα. Και, όπως λέει ο Α. Αλαβάνος, η μη αυτοδυναμία είναι η λύση στην κρίση του πολιτικού συστήματος...

Απάντηση: Ο νόμος ευνοεί τις συνεργασίες και τους συνασπισμούς. Αντιμετωπίζει, λοιπόν, και εκλογικά αποτελέσματα που το πρώτο κόμμα δεν είναι αυτοδύναμο. Ο πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ θα ήθελε να πει ότι η μη αυτοδυναμία μπορεί να καταστήσει το κόμμα του όχι απλά ρυθμιστή ή συνέταιρο μιας διακυβέρνησης, αλλά ηγεμονική δύναμη στο χώρο της κεντροαριστεράς. Θεμιτός στόχος, αλλά ανέφικτος. Θεμιτός και ο δικός μας να νικήσουμε κι αν είναι δυνατό αυτοδύναμα. Αυτό, όμως, τι μας εμποδίζει να συνυπάρξουμε; Θεμιτός αλλά και εφικτός ο δικός μας στόχος.

http://www.enet.gr/online/online_text/c=110,id=90991456

ΣΧΟΛΙΑ

  1. μανώλης avatar
    μανώλης 05/10/2008 15:30:03

    ...«θα είμαστε γαλαντόμοι απέναντι στον ΣΥΡΙΖΑ ακόμη και με αυτοδυναμία»....!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  2. panilithios avatar
    panilithios 05/10/2008 15:41:19

    πάντα ήταν γαλαντόμοι...θα γνωρίζετε φυσικά τα μεγαλοστελέχη του ΣΥΝ που στελέχωναν τα Υπουργικά γραφεία επί ΠΑΣΟΚ...η μήπως τα ξεχάσατε κι αυτά?

  3. tipotas avatar
    tipotas 05/10/2008 15:47:54

    Βλέπουμε οτι αυτό τι καλό παιδί ,οταν δεν είναι πρώτο τραπέζι πίστα μπουζούκια ,βρίσκει χρόνο να κάνει και δηλώσεις.
    Στο γαλαντόμοι εννοεί οτι θα πάiρνει μαζύ του στα μπουζούκια και τον Τσίπρα ;
    Γιατί αυτό το βλέπουμε εφικτό ,μια για αλλού ειναι κάπως δύσκολο ,καθώς ο Γιώργος έχει SOLD OUT τις θέσεις του τραίνου του ΠΑΣΟΚ και είναι λιγάκι δύσκολο να τους βολέψεις ,'εστω και όρθιους..........

  4. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 05/10/2008 16:11:42

    Καλά αυτός από πέρσι που έχασε , θέλει να μένει τρίτος ,αρε ΓΑΠ έχεις και εσύ συνεργάτες .

  5. theo avatar
    theo 05/10/2008 16:15:51

    Έκανε ζέστη
    Αυτός ασάλευτος πάνου στα βράχια κοίταζε
    Τα μάτια του σάμπως δυο αετοί
    Χιμούσανε κατά τον κάμπο
    Αυτός απάνω από τα όρη του Καράμπουρουν
    Κοίταζε τον ορίζοντα
    Εκεί που τούτη η γης ετέλειωνε
    Και σούφρωσε τα φρύδια του

    Έκανε ζέστη
    Ο Μουσταφά ο Λοχαγός του Μπεντρεντίν κοίταζε
    Κοίταζε δίχως φόβο
    Ο χωρικός ο Μουσταφά
    Δίχως οργή
    Κοίταζε ολόισια μπροστά του
    Κι από ψηλά από τα βράχια
    Κοίταζαν του Μπεντρεντίν τα παλικάρια
    Του Μπεντρεντίν τα παλικάρια
    Πέρα απ’ τον ορίζοντα κοιτάζανε
    Μ’άσπρα πουκάμισα δίχως ραφές
    Με ξέσκεπα κεφάλια
    Μ΄όλόγυμνα σπαθιά και πόδια
    Του Μπεντρεντίν τα παλικάρια
    Στον εχθρό ριχτήκανε

    Τούρκοι χωριάτες του Αιδινιού
    Ρωμιοί ψαράδες απ’ τη Σάμο
    Να οι δέκα χιλιάδες σύντροφοι του Μουσταφά

  6. theo avatar
    theo 05/10/2008 17:16:54

    κι αυτό που τα έβλεπε πετούσε

  7. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 05/10/2008 18:04:50

    Α ρε Σκανδαλίδη ηγεμόνα,γαλαντόμε.

  8. bill avatar
    bill 05/10/2008 18:05:18

    ΠΑΣΟΚ -ΣΥΡΙΖΑ έτσι ρε αδέλφια για να σφίξουν οι κώ..
    Ποιός κερατάς τους έδωσε το δικαίωμα έστω να ελπίζουν ότι μπορούν να ξανακοροιδέψουν ένα ολόκληρο λαό…
    Βλέποντας τον πανικό τους και τις αηδίες τύπου Καραμανλής ή χάος ας τους ξεκουράσουμε λίγο για να χωνέψουν και τα κλεμμένα.

  9. περαστικος ξανα avatar
    περαστικος ξανα 05/10/2008 18:56:36

    Καλα που υπαρχει κα ο ΣΥΡΙΖΑ Ε.Β
    Ευτυχώς!!

  10. Δημήτρης avatar