#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/12/2013 10:35
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σκανδαλάρα με τους αγροτοσυνδικαλιστές



Θανάσης Κοκκινούλης, Χρίστος Σιδερόπουλος, Γ. Σούρλας, Γερ. Λιόλιος, Σπ. Τσικρίκας, Δημ. Σδράκας, Κ. Μαρκούλης, Χ. Παυλίδης. Τους γνωρίζετε; Κάποιους από αυτούς ναι, κάποιους άλλους όχι. Για να σας πληροφορήσουμε πρόκειται για γαλάζιους και πράσινους αγροτοσυνδικαλιστές οι οποίοι διετέλεσαν επικεφαλής σε Ενώσεις Αγροτικών Συνεταιρισμών στη Λάρισα, την Καρδίτσα, τα Φάρσαλα, το Κιλκίς, τη Θεσσαλονίκη κ.λπ. Οι συγκεκριμένοι αγροτοσυνδικαλιστές έχουν εμπλακεί σε σκάνδαλα κακοδιαχείρισης στα οποία χάθηκαν πολλά εκατομμύρια ευρώ. Κάποιοι από αυτούς μάλιστα έχουν συλληφθεί για χρέη των ΕΑΣ, ως επικεφαλής τους.

Όλοι αυτοί, λοιπόν, με μια ακόμη κρυφή διάταξη στο νόμο για τον Ενιαίο Φόρο Ιδιοκτησίας Ακινήτων, απαλλάσσονται από οποιεσδήποτε ποινικές ευθύνες έχουν. Παίρνουν αμνηστία δηλαδή και τα οικονομικά σκάνδαλα, τα χρήματα που χάθηκαν, είναι σαν να μην υπάρχουν.

Να θυμίσουμε κάποια από αυτά; Ο κ. Κοκκινούλης για παράδειγμα ήταν επικεφαλή στην ΕΑΣ Λάρισας η οποία έχει ζημιά άνω των 70 εκατ. ευρώ και πέρυσι μάλιστα είχε κατηγορηθεί και επίσημα.

Το 2011 ο Σδράκας της Καρδίτσας είχε συλληφθεί για μη καταβολή ΦΠΑ 680 χιλ. ευρώ. Ο Σούρλας των Φαρσάλων είχε συλληφθεί ως επικεφαλής της ΕΑΣ που είχε ληξιπρόθεσμα χρέη περίπου 900 χιλ. ευρώ.

Στην Πρέβεζα ο Λιόλιος επίσης είχε συλληφθεί καθώς τα χρέη διέλυσαν τον εκεί συνεταιρισμό. Έχει συλληφθεί επίσης ο γνωστός Σιδερόπουλος της Λάρισας που πρωτοστατούσε σε κινητοποιήσεις στο παρελθόν.

Κι όμως, με μια παράγραφο στο νομοσχέδιο που ψηφίστηκε όλοι αυτοί έχουν πλέον το ακαταδίωκτο. Κανείς δεν θα λογοδοτήσει για τα εκατομμύρια που χάθηκαν. Και το ερώτημα είναι: Ποιος έβαλε αυτή την διάταξη στο νόμο; Ποιους ήθελε να εξυπηρετήσει; Μιλήσαμε όλοι για το ακαταδίωκτο του Γκ. Μάναλη στην ΕΡΤ αλλά για τους αγροτοσυνδικαλιστές δε λέμε κουβέντα; Δεν είναι μήπως σκανδαλάρα;

Αλλά να θυμίσουμε και κάτι για τους γαλάζιους αγροτοσυνδικαλιστές. Ο Θ. Κοκκινούλης στην αναμέτρηση Ντόρας – Σαμαρά το 2009 πότε στήριζε τη μία και πότε τον άλλο. Μάλιστα, είχε κάνει δήλωση στήριξης της Ντόρας αλλά αναγκάστηκε, έπειτα από αντιδράσεις στην περιοχή του να την πάρει πίσω και να το… παίξει ενωτικός. Είχε προτρέψει μάλιστα τον ηττημένο να φύγει από την πολιτική. «Δόξα τω Θεώ, μοναστήρια υπάρχουν. Στο Άγιο Όρος υπάρχει ο Εφραίμ. Αν χάσει ο Σαμαράς να πάει εκεί. Αν χάσει η Ντόρα, που δεν μπορεί να πάει στο Άγιο Όρος, να πάει αλλού”, είπε ο Θανάσης Κοκκινούλης.

Όσο για τον Χρ. Σιδερόπουλο και την ΕΑΣ Λάρισας, το 2009, πέντε από τους εννέα είχαν ταχθεί υπέρ της Ντόρας και μάλιστα ο Σιδερόπουλος εμφανιζόταν «Ντορικός» μέχρι το κόκκαλο. Άλλο που στη συνέχεια όλοι έγιναν… Σαμαρικοί.

Το ακαταδίωκτο που ψηφίστηκε άραγε να έχει να κάνει με το φόβο αγροτικών κινητοποιήσεων; Δηλαδή δεν διώκουμε τις «αμαρτωλές» ΕΑΣ για να μην βγουν τα τρακτέρ; Αυτή είναι η συναλλαγή που έχει γίνει; Πολύ νόμιμο και πολύ ηθικό το παζαράκι κάτω από το τραπέζι.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ολική Ανατροπή avatar
    Ολική Ανατροπή 23/12/2013 11:04:11

    Τι τα θέλετε; Άμα είσαι ...Τσέλιγκας και ...αρχιβοσκός στα αμέριμνα κοπάδια των πελατών, ποτέ δε χάνεσαι! Η Ιστορία επαναλαμβάνεται και τίποτε, μα τίποτε δυστυχώς, δεν άλλαξε, ούτε θ΄αλλάξει. Η ανοχή μας, ηθικός αυτουργός όλων των εγκλημάτων τους.

  2. πΔπ avatar
    πΔπ 23/12/2013 12:10:50

    Στην πόλη της Καρδίτσας κυκλοφορούν 3 Aston Martin!
    Δύο DB9 και μία Rapide S!!!

    Αγανακτισμένη και "δαγκωμένη" ψήφος.
    Έπειτα, γαία πυρί μιχθήτω.

  3. Eva avatar
    Eva 23/12/2013 12:21:11

    Θα κοστίσει το σκάνδαλο αυτό.

  4. markos avatar
    markos 23/12/2013 12:26:07

    Κυριοι θα μας τρελανετε ολους εσεις....Αυτοι οι κυριοι που τωρα θελετε να τους πεταξετε στον καιαδα ,τα κομματα τους στηριξαν ,τους ανεβασαν στα υψηλοτερα σκαλοπατια της ιεραρχειας διοτι εξυπηρετουσαν τα συμφεροντα τους...τωρα που δεν πανε με τα νερα τους τους βγαζετε στο κονταρι.....Αλοιμονο στον λαο που δεν πειρε μαθηματα απο τα στραπατσια που περνα [και δεν ευθυνεται αυτος αλλα ολοι αυτοι που τοσα χρονια ψηφιζε]..οποτε να πατε να τους λουσθητε [οσοι βοηθησαν σε αυτο],εμεις θελωμε σαν λαος να ερθουν τα χρηματα που εχουν φαγωθει πισω διοτι καποια στιγμη θα ζητηθουν ευθυνες απο παντου ,και πολλοι θα πανε φυλακη [ασχετα με τις τυχον παραγραφες που καθημερινα ψηφιζουν]...Καταλαβετετο οτι δεν απευθυνεστε πλεον σε καφρους οπαδους με κλειστα ματια και αυτια ...Οι εποχες αυτες ΠΕΡΑΣΑΝ

    • Κώστας τουρίστας. avatar
      Κώστας τουρίστας. @ markos 23/12/2013 14:13:41

      Γειά στο στόμα σου αγαπητέ..!!!!

    • Θανάσης avatar
      Θανάσης @ markos 24/12/2013 05:20:28

      πες τα ρε φίλε θα μας κλείσουν στο ψυχιατρείο δεν υπάρχει αυτό.

  5. Free Democrat avatar
    Free Democrat 23/12/2013 13:12:56

    Αγαπητέ Φάκτορα,

    Σημασία - τώρα πια- καμία δεν έχει ποιόν ή ποιά στήριξαν αυτοί οι κύριοι στις εκλογές για την ανάδειξη προέδρου του κόμματος το 2009. Πλέον έχουν παρέλθει 4 ολόκληρα χρόνια και αυτή η περίοδος φαίνεται σαν να ανήκει στο πολύ μακρινό παρελθόν.

    Σημασία όμως μεγάλη έχει ότι αυτοί οι μεγαλοτσιφλικάδες-κομματάρχες επιδιώκεται να παραμείνουν στο απυρόβλητο και τα ανομήματά τους να συγκαλυφθούν με τον πιο ύπουλο τρόπο!

    Αυτό σαφέστατα αποτελεί πρόκληση και αντιστρατεύεται το κοινό περί δικαίου αίσθημα, που πάνω από όλα θα έπρεπε να είναι το πρωταρχικό ζητούμενο από την πολιτική ηγεσία σε αυτή τη δύσμοιρη χώρα.

    Είναι προς τιμή σας που το αναδεικνύετε και σοφά θα πράττατε αν προειδοποιούσατε το Μαξίμου ότι με τέτοιες λογικές και πρακτικές οι προοπτικές για τη ΝΔ και την κυβέρνηση Σαμαρά διαγράφονται από δυσοίωνες έως συντριπτικά αρνητικές.

  6. NONOS avatar
    NONOS 23/12/2013 13:35:23

    Ντροπη και αισχος....καθε μερα η κυβερνηση ακυρωνει τον εαυτο της.....που το πανε το πραμα δε ξερω...ενα ομως ειναι βεβαιον οτι οι δεδομενοι τελειωσαν ο λαος κρινει δε ξεχνα και οταν ελθει η ωρα θα κανουμε ταμειο......μα καλα ποσο Λιαπηδες ειναι μερικοι περι τον Σαμαρα....τοση ξετσιπωσια για την καρεκλα..ελεος.....γιατι δε τους στελνει απο κει που ηρθαν..δε καταλαβαινει οτι ο κατηφορος πλεον δεν εχει σταματημό.....ο Σαμαρας θελω να πιστευω οτι τουλαχιστον ειναι εντιμος και με καθαρα χερια παρα τις οποιες ανακολουθιες του...αλλα οχι και ξέπλυμα στην κολυμβήθρα του Σιλωαμ των υποδικων αγροτοπατερων.......

  7. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 23/12/2013 15:23:41

    Φέρουν ευθύνη οι ανάλογοι υπουργοί, αυτοί τους καθοδηγούσαν για να παίρνουν επιδοτήσεις για ψηφοθηρικούς λόγους όπως ο Χατζηγάκης κ.λ.π.

  8. giorgos avatar
    giorgos 23/12/2013 15:37:54

    Σκανδαλο ειναι κυριοι οταν ενα Κομμα η αποκομα που λεγεται ΠΑΣΟΚ χρωσταει σε τραπεζες πανω απο 130.000.000 ευρω και εμεις το εχουμε συνεταιρο.αφηστε λοιπον τους συνδικαλιστες κατα μερος κλειστε το κομμα που λεγεται Πασοκ και να επιστραφουν τα λεφτα στα ταμεια των τραπεζων.α και η ΝΔ εχει καποια μυρια χρωστουμενα θα πουμε ποτε τιποτα η.....

  9. δημης avatar
    δημης 23/12/2013 20:48:30

    ΕΥΤΥΧΏς ΠΟΥ...ΕΚΤΌΣ ΤΗΣ ατομικής ευθύνης που σίγουρα έχουν...
    ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΕΥΘΥΝΗ ΟΙ ΚΟΜΑΤΙΚΟΙ -ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΚΛΠ.... ΠΟΥ ΜΕ ΤΙΣ ΕΥΛΟΓΙΕΣ ΤΟΥΣ ΑΝΑΔΕΙΧΤΗΚΑΝ....

  10. AGRONEOS avatar
    AGRONEOS 23/12/2013 23:40:37

    Με την παρ.5α άρθρ.14 Ν.2810/2000,η οποία προστέθηκε με το άρθρ.6 Ν.3399/2005, ΦΕΚ Α 255/17.10.2005,ορίζεται ότι: "5Α. Οι διατάξεις του ν. 3213/2003 (ΦΕΚ 309 Α`) έχουν εφαρμογή και για τον Πρόεδρο, τα μέλη του Δ.Σ. και τον Γενικό Διευθυντή της ΠΑ.Σ.Ε.ΓΕ.Σ., καθώς και για τους Προέδρους και τους Γενικούς Διευθυντές και όπου δεν υπάρχουν τους Διευθυντές των Αγροτικών Συνεταιριστικών Οργανώσεων κάθε βαθμού που έχουν ετήσιο
    κύκλο εργασιών άνω των 2.000.000 ευρώ."

    Θυμίζουμε ότι ο ν. 3213/2003 (ΦΕΚ 309 Α`) αφορά “Δήλωση και έλεγχος περιουσιακής κατάστασης βουλευτών, δημόσιων λειτουργών και υπαλλήλων, ιδιοκτητών μέσων μαζικής ενημέρωσης και άλλων κατηγοριών προσώπων”.

    - ΕΦΑΡΜΟΣΤΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΨΗΦΙΣΗΣ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ, ΑΝ ΔΕΝ ΕΠΙΘΥΜΕΙΤΕ ΤΟ "ΚΟΥΚΟΥΛΟΜΑ"...
    - ΣΤΗ ΔΗΜΟΣΙΟΤΗΤΑ ΟΛΑ ΤΑ ΠΟΘΕΝ ΕΣΧΕΣ ΤΩΝ ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΤΩΝ
    - ΚΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑΝ ΔΗΛΩΣΗ ΠΟΘΕΝ ΕΣΧΕΣ, ΝΑ ΕΦΑΡΜΟΣΤΕΙ Ο ΝΟΜΟΣ.

    ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ, ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ

  11. Μεγαλες στιγμες avatar
    Μεγαλες στιγμες 24/12/2013 01:56:29

    Οταν φωναζε ο αλλος ολα τα κιλα,ολα τα λεφτα τον χειροκροτουσατε...
    Αναμενομενες ολες αυτες οι διαταξεις και θα ερθουν και αλλες που θα ενισχυουν τις λεγομενες κρυφες δημοσκοπησεις,δυστυχως