#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/04/2012 15:32
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σκέψεις πάνω στην εκλογική στρατηγική της αυτοδυναμίας



Επειδή γινόμαστε συνεχώς αποδέκτες προβληματισμού αναγνωστών και φίλων για τους στόχους και την στρατηγική της προεκλογικής τακτικής της ΝΔ,  θεωρώ αναγκαίο να σκεφτούμε δίπλα στο καημένο το αρνάκι τις εξής σκέψεις:

Η ΝΔ δείχνει να εγκλωβίζεται στη συζήτηση «τι θα γίνει αν δεν εξασφαλίσετε αυτοδυναμία».

Ποια είναι τα προβλήματα από τη συζήτηση αυτή:

 Πρώτον, καλλιεργεί την ηττοπάθεια στο χώρο της ΝΔ και λειτουργεί αποσυσπειρωτικά.

 Δεύτερον, ενισχύσει  παλαιά και νέα σχήματα που ξεπήδησαν από τη ΝΔ και τα οποία έχουν λόγο  ύπαρξης (και αισθάνονται δικαιωμένα) εξ αιτίας αυτής ακριβώς της προοπτικής.

 Τρίτον, μετατρέπει τη πολιτική, για την επομένη ημέρα,  σε μια απλή διαχειριστική υπόθεση για τα οφίκια και το μνημόνιο, μια και ο οραματικός λόγος έρχεται σε δεύτερη μοίρα ή εκλείπει παντελώς.

 Τέταρτον, ουσιαστικά ακυρώνει την προσδοκία μιας άλλης προτάσεως εξουσίας, για έξοδο  από την κρίση,  γιατί οι θέσεις του ΠΑΣΟΚ είναι γνωστές. Επιπροσθέτως, αφήνει ελεύθερο το πεδίο (για να αναπτύξουν τις προτάσεις τους λαϊκίζοντας αφόρητα) στα κόμματα της Αριστεράς και τους άλλους νεόκοπους αντιμνημονιακούς.

 Πέμπτον, θεωρεί  δεδομένο ότι το ΠΑΣΟΚ και μετά τις εκλογές θα είναι εταίρος εξουσίας και αυτό ενισχύσει τη προεκλογική του συσπείρωση, ενώ επιπλέον παρέχει και «άφεση αμαρτιών» για τα έως τώρα πεπραγμένα.

Ακόμη κι αν κλείσει κανείς τα μάτια και τα αφτιά του και πείσει τον εαυτό του πως ΟΛΕΣ οι δημοσκοπήσεις είναι «φτιαχτές» και «μαγειρεμένες», μια απλή βόλτα στα καφενεία και στην αγορά εύκολα θα τον πείσει ότι σε αυτό τουλάχιστον το σημείο πρέπει να είναι σωστές. Γιατί απλούστατα, η επίκληση της αυτοδυναμίας ως απόλυτου στόχου στις επερχόμενες εκλογές ΔΕΝ ΠΕΙΘΕΙ.

Η αυτοδυναμία αν είναι να έρθει θα έρθει αλλά μήπως είναι λάθος να την θέτει κανείς ως πρωτεύον σε ένα εκλογικό σώμα στα όρια της παράκρουσης;

Μήπως λοιπόν πρέπει να προβληματιστούν εκεί στην Συγγρού;

Και η προεκλογική τακτική της ΝΔ τις επόμενες μέρες να έχει ως άξονα την πρωτιά του κόμματος με όσο το δυνατόν μεγαλύτερη διαφορά από το δεύτερο κόμμα;

Μήπως η ΝΔ πρέπει πρώτα να παρουσιάσει και εξηγήσει το πρόγραμμα με το οποίο θα κυβερνήσει να στρέψει όλη την προεκλογική συζήτηση σε αυτό και μετά , προς το τέλος της εκστρατείας, να μιλήσει για αυτοδυναμία;

Υπέρ αυτού συνηγορεί άλλωστε και το αδιαμφισβήτητο γεγονός ότι συστηματικά το ΠΑΣΟΚ προσπαθεί να πείσει τον κόσμο ότι δεν υπάρχει εναλλακτική, τα μέτρα είναι δεδομένα και όλα είναι μονόδρομος. Άρα να προτιμήσουν αυτό που είναι και πιο έμπειρο στους ... μονοδρόμους.

Με λίγα λόγια, όλοι τρέφονται από το σκοτάδι, όσο δεν υπάρχει φως. Και το φως είναι ΠΩΣ ΘΑ ΚΥΒΡΝΗΣΕΙ Η ΝΔ ΚΑΙ ΜΕ ΠΟΙΟΥΣ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Υψηλάντης avatar
    Υψηλάντης 14/04/2012 15:56:07

    Έλα μου ντε...

  2. τάσος avatar
    τάσος 14/04/2012 16:13:45

    31% σαμαράς + 6% καμμένος + 3% καρατζαφέρης + 2% ντόρα + 3% χρυσή αυγή = 45% νέα δημοκρατία. ό,τι στοίχημα.

    • Heaven avatar
      Heaven @ τάσος 14/04/2012 17:37:18

      Τάσο, καταλαβέ το:
      Η Χρυσή Αυγή ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΔ!!!!!!

      • farofylakas4 avatar
        farofylakas4 @ Heaven 14/04/2012 18:34:17

        Σίγουρα δεν είναι Ν.Δ.
        Είναι όμως τα στελέχη της, πολύ περισσότερο αυθεντικά από αυτά του Καμμένου, του Καρατζαφερη και της Ντόρας.

      • τάσος avatar
        τάσος @ Heaven 14/04/2012 18:37:08

        μια χαρά μπορούν να αξιοποιηθούν από τη νέα δημοκρατία κι ας έχουν iq λίγο κάτω του μέσου όρου.

        • GIORGOS TSAVOLAKIS avatar
          GIORGOS TSAVOLAKIS @ τάσος 14/04/2012 22:03:05

          ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΑ ΠΤΥΧΙΑ ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΓΙΑ ΠΡΩΤΟ ΠΙΑΤΟ.ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΥΡΙΟ ΑΠΟ ΠΟΤΕ ΕΙΣΑΙ Ν.Δ

  3. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 14/04/2012 16:22:48

    To εγραψα και αλλου.Η αυτοδυναμια δεν πειθει.
    Πρεπει να τεθουν κοκκινες γραμμες υπο τις οποιες θα υπαρξει συνεργασια με το ΠΑΣΟΚ και αυτες μπορει να ειναι.
    1.Πρωθυπουργος Σαμαρας και υπουργειο Οικονομικων στη ΝΔ.
    2. Ιδιωτικοποιησεις - μιγμα πολιτικης - αυξηση χαμηλων συνταξεων.
    3. Μεταναστευτικο.
    Οταν δηλαδη ο Σαμαρας λεει θελω αυτοδυναμια πρεπει να προσθετει οτι μπορει να υπαρξει συνεργασια αν γινουν αποδεκτες βασικες θεσεις της ΝΔ.

    • Β.Κ.Σ. avatar
      Β.Κ.Σ. @ ψυχραιμια 14/04/2012 18:35:34

      Διαφωνώ ολοσχερώς, ψυχραιμία. Εάν δηλώσει εκ των προτέρων την διάθεση μετεκλογικής συνεργασίας θα χάσει κρίσιμο ποσοστό, το οποίο είναι ικανό να του δώσει οριακή αυτοδυναμία, εάν το κρατήσει. Είναι πολλοί οι Έλληνες που δεν θέλουν να ξαναδούν πασόκο σε κυβερνητική θέση· και δεν είναι νεοδημοκράτες.
      Εν τάχει:
      -πρέπει να πάρει κόσμο από την αριστερά: η επιθετική στα αριστερά κόμματα πρέπει να είναι πολλή προσεκτική και να διαχωρίζει την πατριωτική αριστερά -ναι, υπάρχει κι αυτή!, και να την καλέσει ξεκάθαρα νατον στηρίξει με την ψήφο τους. Να μιλήσει ανοιχτά για την ανυπαρξία αριστερων κομμάτων που να την εκφράζει (υπάρχουν, αλλά δεν τα ξέρει ο κόσμος) . Μην αφήσει αυτές τις ψήφους να πάνε στους ΑΝΕΛ...
      -να ξεμπροστιάσετε τη λασπολογία πως αδυνάτισε τη δεξιά: από το πασόκ βγήκαν τρία κόμματα, πείτε το!
      -και τέλος ένα σκληρό εκβιασμό για το σκληρό πυρήνα: δουλέψτε τώρα για να βγει σε αυτές τις εκλογές αυτοδύναμος, για να έχετε την ευκαιρία να επιβιώσετε βγάζοντας τους κούληδες και τους μίλτηδες γιατί στις επόμενες θα πέσει λίστα και θα βγει η νέα δημοκρατία αυτοδύναμη με όλους νέους βουλευτές!

      • Ηλίας avatar
        Ηλίας @ Β.Κ.Σ. 18/04/2012 13:01:49

        "Είναι πολλοί οι Έλληνες που δεν θέλουν να ξαναδούν πασόκο σε κυβερνητική θέση· και δεν είναι νεοδημοκράτες."
        Γιατί νομίζεις ότι είναι λίγοι αυτοί που δεν θέλουν να ξαναδούν νεοδημοκράτη στις ίδιες θέσεις ??
        Να σου θυμίσω ονόματα. Παυλόπουλος, Παυλίδης, Βουλγαράκης, Αβραμόπουλος, Κακλαμάνης.
        Και ούτε αυτοί είναι όλοι πασόκοι.

  4. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 14/04/2012 16:33:41

    Δέχομαι εκ των προτέρων τις καλές προθέσεις που εκφράζονται στο άρθρο αυτό.

    Πληροφοριακά, όμως, η γραμμή του ΠΑΣΟΚ, μέρους της αριστεράς (ΔΗΑΡΙ κ.α.), της Μπακογιάννη και λοιπών ανήμπορων του νεοφιλελευθερισμού αλλά και των όψιμων αντιμνημονιακών είναι ότι ο Σαμαράς δήθεν έχει κάνει λάθος που λέει ότι θα πετύχει ή ότι παλεύει για την αυτοδυναμία.

    Το σκεπτικό τους στηρίζεται στο εξής: Εκπέμπει "αλαζονεία" να λες ότι θα πετύχεις αυτοδυναμία και οι δημοσκοπήσεις να σε δείχνουν ότι θα πάρεις γύρω στο 20% "σε ένα εκλογικό σώμα στα όρια της παράκρουσης".

    Σύμφωνα με το ίδιο σκεπτικό ο Βενιζέλος είναι “συνετός” όταν λέει ότι παλεύει για την “πρωτιά” του ΠΑΣΟΚ και δεν αποκλείει μετεκλογική συνεργασία με τη ΝΔ. Γιατί η συνεργασία είναι “καλό πράγμα”. Ενώ η μη συνεργασία είναι παλαιοκομματισμός (λες και έχουμε προοπτική συνεργασίας ως πολιτικό σύστημα, είδαμε το πείραμα Παπαδήμου πόσο αποτελεσματικό ήταν!). Γι’ αυτό τάχα μου κάποιες δημοσκοπήσεις βγάζουν τον Βενιζέλο καταλληλότερο για πρωθυπουργό ή έστω πολύ κοντά στην “πρωτιά” παρά το χαμηλό ποσοστό του ΠΑΣΟΚ.

    Είναι λογικό και αναμενόμενο, όλα αυτά, να αποτελούν ευσεβείς πόθους των ορφανών της εξουσίας του ΠΑΣΟΚ, μέρους της αριστεράς, των όψιμων μνημονιακών. Όπως αποτελεί ευσεβή πόθο και της κ. Μπακογιάννη (και της οικογένειάς της) η οποία έχει δηλώσει ότι “η αυτοδυναμία είναι εφιάλτης” προφανώς διότι δεν θα έχει κανένα ρόλο η ίδια, πράγμα που το νιώθει ως εφιάλτη φυσικά. Τί να κάνεις αν είσαι ξεπεσμένη πριγκίπισσα;

    Έτσι εξηγείται και η σημερινή δήλωση Μπακογιάννη (που έσπευσαν τα παπαγαλάκια των ΜΜΕ να αναπαράγουν) ότι κανένας δεν συνεργάζεται παρά μόνο “εμείς η ΔΗΣΥΜ” και γι’ αυτό είναι απαραίτητο να ψηφιστεί και να μπει στη βουλή και ότι η ΝΔ αποκλείεται να πάρει αυτοδυναμία, αλλά δέχεται να είναι πρωθυπουργός ο Σαμαράς σε αυτή την κυβέρνηση συνεργασίας “αν έχει μεγάλη διαφορά από το δεύτερο κόμμα”. Καλά ε, μιλάμε για βαθιά πολιτική ανάλυση!

    Στο ίδιο κλίμα και το άλλο παράρτημα του νεοφιλελευθερισμού αλά ελληνικά, του νέου ΠΑΣΟΚ ντε, που δήλωσε μέσω Ραγκούση σε συνέντευξή του ότι είναι “αναπόφευκτη η συγκυβέρνηση ΠΑΣΟΚ-ΝΔ” μόνο που αυτός προσθέτει ότι “η σύνθεση της νέας κυβέρνησης θα πρέπει να είναι τριμερής με τη συμμετοχή και της Αριστεράς για να διαλυθεί επιτέλους το νέφος της εθνικής αυταπάτης ότι θα μπορούσαν να υπάρξουν μαγικές λύσεις για να βγει η χώρα από την κρίση».

    Γίγαντες της πολιτικής …

    Δεν πρέπει να πέσουμε στην παγίδα. Η αυτοδυναμία της ΝΔ του Σαμαρά είτε σε αυτές τις εκλογές είτε σε επαναληπτικές - με λίστα παρακαλώ οι επαναληπτικές - είναι εφικτή και θεμιτή και σωστή και ωφέλιμη για την πατρίδα μας.

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 14/04/2012 16:36:32

      Είναι λογικό και αναμενόμενο, όλα αυτά, να αποτελούν ευσεβείς πόθους των ορφανών της εξουσίας του ΠΑΣΟΚ, μέρους της αριστεράς, των όψιμων αντιμνημονιακών.

      • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
        ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 14/04/2012 16:49:45

        Αν η ΝΔ κατέβαινε στις εκλογές χωρίς να λέει ότι παλεύει για την αυτοδυναμία, το πιο πιθανό θα ήταν να αποσυσπειρωνόταν πλήρως, να ανέβαιναν οι Καμμένοι, Μπακογιάννη, Καρατζαφέρηδες και οι δημοσκοπήσεις να εμφανίζονταν δήθεν "αξιόπιστες" με ποσοστά ΠΑΣΟΚ περίπου ίδια με τη ΝΔ.

        Θα πηγαίναμε δηλαδή σε εκλογές τάχα μου τάχα μου ντέρμπι. Και θα συζητούσαμε ποιός αρχηγός τραβάει καλύτερα στο γυαλί και ποιός έχει πιο καλό ίματζ μέηκερ και ποιός "κέρδισε" την απολιθωμένη τηλεμαχία και άλλες τέτοιες παπαρόλες με επικοινωνιακούς όρους δεκαετίας 2000.

        Αν ο Σαμαράς έλεγε ότι πάει απλά "για την πρωτιά" ολόκληρη την προεκλογική περίοδο δεν θα ασχολούμασταν με το πρόγραμμα του κάθε κόμματος για την έξοδο από την κρίση αλλά οι ίδιοι οι διαπλεκόμενοι εκδότες θα έφτιαχναν σειρά εκπομπών και συνεντεύξεων και αφιερωμάτων στα ΜΜΕ τους, για να γίνουν - και καλά - οι "ζυμώσεις" και να "διαμορφωθεί" το κοινό πρόγραμμα ΝΔ-ΠΑΣΟΚ που θα αποτελεί όπως λέει και ο Κουβέλης την μετεκλογική "προγραμματική συμφωνία"...

        Ποιά μόνη εξεταστική για το πώς μπήκαμε στο μνημόνιο;

        Ποιά τιμωρία των ενόχων;

        Ποιά λαθρομετανάστευση;

        Ποιά απαλλαγή από το σύστημα ΠΑΣΟΚ;

        Ποιά απαλλαγή από το ίδιο το μνημόνιο μέσω ανάπτυξης και φυγής προς τα εμπρός;

        Αντί αυτών, θα είχαμε κοκορομαχίες και διαγκωνισμό πρόθυμων να υπηρετήσουν το μόρφωμα του "μεγάλου συνασπισμού" που ονειρεύονται τα τρωκτικά (που λέει και ο Σαμαράς) τύπου Μπόμπολα, Κόκαλη, Βαρδινογιάννη, Αλαφούζου, Ψυχάρη, και λοιπών "ευπατριδών".

        • Ραβινος avatar
          Ραβινος @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 14/04/2012 16:59:01

          Σωστος !!ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ !!!

          • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
            ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Ραβινος 14/04/2012 19:32:32

            Καλή Ανάσταση

        • Mara avatar
          Mara @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 14/04/2012 17:27:10

          Μανώλη, συμφωνώ απόλυτα.

          Αυτά που αναφέρεις και δυστυχώς ακόμα χειρότερα.... ισχυρίζονται κάποιοι βουλευτές, ειδικά στην Β! Αθηνών.
          Όλως τυχαίως... βέβαια είναι βουλευτές που πρόσκεινται στην Ντόρα.

          Δεν συμφωνώ σε καμμία περίπτωση με την αλλαγή στρατηγικής της Ν.Δ.

          Αυτά που λέγονται έξω στα καφενεία ή οπουδήποτε αλλού είναι η μέχρι τώρα διαμορφωμένη τάση.
          Από την προκήρυξη όμως των εκλογών,το κλίμα άρχισε σιγά-σιγά να αλλάζει...
          Ουσιαστικά από την Τρίτη του Πάσχα που ξεκινάει ο μεγάλος αγώνας,, μέχρι και την ημέρα των εκλογών η κατάσταση θα έχει γυρίσει ΤΟΥΜΠΑ....
          Είναι δυνατόν να πιστεύει κανείς ότι ο Σαμαράς δεν έχει προετοιμαστεί καταλλήλως... για την μεγαλύτερη μάχη της ζωής του, της παράταξης αλλά κυρίως της πατρίδας???


          Υ.Γ.
          Τις δημοσκοπήσεις δεν τις λαμβάνω υπόψη καθόλου.
          Όπως δεν τις λάμβανα υπόψη και στις εσωκομματικές του 2009, που έδιναν 13% στον Σαμαρά και 40% στην Ντόρα.
          Ελάχιστες ημέρες πριν την εκλογή, άνεβασαν λίγο τον Σαμαρά.
          Τις τελευταίες 2 ημέρες αφού έβλεπαν ότι ο κόσμος ότι και να έκαναν δεν μάσαγε... και θα ερχόταν μεγάλη ξεφτίλα για την Ντόρα, αλλά και για τις ίδιες τις εταιρείες, παραδοθήκανε.....
          Τον εξευτελισμό όμως δεν τον γλιτώσανε...
          Ο κόσμος κατάλαβε πλέον τί ρόλο παίζουν και ποιά συμφέροντα εξυπηρετούν.

          • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
            ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Mara 14/04/2012 19:37:50

            Σωστά Μάρα. Τώρα θα κάνουν ό,τι μπορούν 15ημέρες πριν τις εκλογές. Μετά θα διαρρέουν τα "μυστικά" αποτελέσματα ως συνήθως μέχρι την τελευταία ημέρα. Φαντάσου να είχαμε δεχτεί εκ των προτέρων ότι στόχος δεν είναι αυτοδυναμία αλλά απλά η "πρωτιά". Το πολύ 20-25% θα έπαιρνε ο Σαμαράς και μετά θα δυσκολευότανε ακόμα και σε περίπτωση επαναληπτικών. Τώρα ξεκινάει με προοπτική 35% και πάνω. Εδώ θα είμαστε

          • Mara avatar
            Mara @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 14/04/2012 21:43:24

            Μανώλη και πάλι συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!
            (άκου λέει.. να αλλάξει στρατηγική... ήμαρτον Παναγία μου, μέρα που είναι....

            Σου εύχομαι Χρόνια Πολλά και Καλή Ανάσταση!!!!!
            .....και με την ΝΙΚΗ!!!!

  5. makis p avatar
    makis p 14/04/2012 16:37:43

    FACTORX , καλή ανάσταση και καλό Πάσχα.
    H Aυτοδυναμία προ των πυλών.

  6. zame avatar
    zame 14/04/2012 17:18:12

    «τι θα γίνει αν δεν εξασφαλίσετε αυτοδυναμία».?
    πρωτα απο ολα Θεωρω πως είμαστε υποχρεωμένοι
    (απεναντι στους εαυτους μας..& στην προσπαθεια της
    ειλικρινούς αποκαταστασης των οποιων σφαλματων)
    να δημιουργήσουμε το πολυπόθητο "φώς"..σε αυτο το τουνελ της αθλιοτητας που μας πεταξαν.
    ΧΙΛΙΟΙ καλοι & ΧΡΗΣΙΜΟΙ (& οχι υπονομευτες) χωρανε..
    (εκτος με οτι εχει σχεση με πασοκ)
    ..σε αυτην την ιερη προσπαθεια συγκρότησης
    (γιατι οχι παλαιά και νέα σχήματα που ξεπήδησαν )
    σε
    μια ΙΣΧΥΡΗ ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΟΣ...με ΨΥΧΗ
    & με τον απαιτουμενο λελογισμενο Πολιτικο τσαμπουκα..
    που χρειαζεται για να
    αντιμετωπιστεί αυτος ο "Ισχυροτατος Αντιπαλος"
    που μας παγιδευσε & μπλεξαμε.
    ...νομιζω πως ψιλοδιακρινεται το ΟΡΑΜΑ..αν στοχευσουμε μεσα απο την κριση την διακριση.

  7. Ανδρομέδα avatar
    Ανδρομέδα 14/04/2012 18:27:52

    "Και η προεκλογική τακτική της ΝΔ τις επόμενες μέρες να έχει ως άξονα την πρωτιά του κόμματος με όσο το δυνατόν μεγαλύτερη διαφορά από το δεύτερο κόμμα;"

    Λάθος, λάθος, λάθος. Δεν θα αντικαταστήσουν τώρα το αίτημα για αυτοδυναμία με κάτι άλλο. Πολύ απλά γιατί οι άλλοι θα το εκμεταλλευτούν για να πουν οτι η ΝΔ αλλάζει στρατηγική επειδή δεν μπορεί να κερδίσει την αυτοδυναμία. Αυτή η προπαγάνδα μας έλειπε τώρα. Να λένε οτι ακόμα και η ΝΔ δε θέλει αυτοδυναμία ή δεν πιστεύει οτι μπορεί να επιτευχθεί. Εκεί να δείτε αποσυσπείρωση και διαρροές.

    "Μήπως η ΝΔ πρέπει πρώτα να παρουσιάσει και εξηγήσει το πρόγραμμα με το οποίο θα κυβερνήσει να στρέψει όλη την προεκλογική συζήτηση σε αυτό και μετά , προς το τέλος της εκστρατείας, να μιλήσει για αυτοδυναμία;"

    Σωστό. Να στραφεί η προεκλογική συζήτηση στο πρόγραμμα. Γιατί η ΝΔ υπερέχει, γιατί τα μικρά κόμματα πάσχουν εντελώς, γιατί είναι πραγματική αγωνία του κόσμου, γιατί ο ψηφοφόρος θα αναγκαστεί να μπει σε λογικές διαδικασίες και να σκεφτεί κ.λ.π.. Αυτό όμως δε σημαίνει οτι σταματάω να ζητάω αυτοδυναμία και ζητάω να είμαι απλά πρώτο κόμμα.

    Δίνω έμφαση στο πρόγραμμα ναι, αλλάζω στρατηγική στο θέμα της αυτοδυναμίας όχι.

    • nationalist rightist avatar
      nationalist rightist @ Ανδρομέδα 14/04/2012 19:42:33

      Απόλυτα σωστός σε όλα!Με αλλαγή της ρητορικής για αυτοδυναμία τώρα είναι σαν να φωνάζουμε δε μπορούμε...

  8. Rinat Dasayev avatar
    Rinat Dasayev 14/04/2012 18:38:55

    & με τον διάβολο θα συμμαχήσω, αρκεί να μην συγκυβερνήσω με το πασοκ.
    Ασουρμπανιμπάλ 700 π.Χ.

    • tak avatar
      tak @ Rinat Dasayev 14/04/2012 19:02:10

      Βρε πού τον θυμήθηκες το Σαρδανάπαλο!

  9. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 14/04/2012 18:43:26

    Η αυτοδυναμία πρέπει να παραμείνει στρατηγικός στόχος για τη ΝΔ.
    Οτιδήποτε άλλο, ισοδυναμεί με ομολογία αποτυχίας και θα λειτουργήσει αποσυσπειρωτικά.

    • juliet avatar
      juliet @ Κώστας Ροδινός 14/04/2012 19:04:24

      Kύριε Ροδινέ,
      μιλάμε για απωθημένα που έρχονται στην επιφάνεια.Είναι τρομέρο.Είναι πιο εύκολο να μιλήσεις με τους απλούς ανθρώπους που δεν περιμένανε τίποτε και ούτε περιμένουν ,εκτός από το να ζουν μ΄αξιοπρέπεια και να μη χάσουν αυτά που απέκτησαν με κόπο και ιδρώτα παρά με τους άλλους που περίμεναν πολύ περισσότερα για δική τους προβολή και μόνο.

  10. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 14/04/2012 19:02:43

    Οντως δεν πρέπει ν'αλλάξει στρατηγική γιατί θα το εκμεταλλευτούν αρνητικά , ότι δεν μπορεί και θα λειτουργήσει εναντίον της. Εμφαση και βάρος στο πρόγραμμα της ΝΔ, είναι και το μόνο κόμμα που έχει πρόταση . Ως κόμμα εξουσίας , ο κόσμος πρέπει να ακούει τις προτάσεις της , το παιχνίδι πρέπει να το φέρει στα μέτρα της. Ανηλεές χτύπημα στο ΠΑΣΟΚ και στο Βενιζέλο για το ρόλο τους στη καταστροφή της χώρας , αλλά παραλλήλως, προτάσεις συγκεκριμένες και σαφείς για το τι πρέπει να γίνει από 'δω και πέρα . Ειδικό βάρος στις χαμηλές συντάξεις , στην τιμωρία των ενόχων , εξεταστική για το μνημόνιο και λαθρομετανάστευση. Και βέβαια πάνω απ'όλα, να κατέβει ο ίδιος ο Α.Σ. στο κόσμο. Περιοδείες σ'όλη τη χώρα , επαφή προσωπική με τον κόσμο , επιμένω, έχει ταλέντο και δύναμη για να το κάνει. Αυτό θα είναι ο καταλύτης . Ας ανοίξει τις πόρτες του το κόμμα σε νέους ανθρώπους που θέλουν να προσφέρουν στον αγώνα. Εδώ είμαστε και θέλουμε και μπορούμε!

  11. Ιωάννης33 avatar
    Ιωάννης33 14/04/2012 20:05:11

    Οτι και να λένε στα καφενεία κανείς δεν είναι μέσα στο παραβάν.Ελπίζω την τελευταία στιγμή να μην γίνει πρωταγωνιστής η πικρία και η αγανάκτηση.Οσο για την ηττοπάθεια,αυτή θα συνεχισει να υπάρχει όσο το επιτρέπουμε.Τα άρθρα για μη αυτοδυναμία μπορούν να περιμένουν λίγες μέρες.

  12. Απλή σκέψη avatar
    Απλή σκέψη 14/04/2012 20:43:13

    Αν δεν καταλάβουμε ότι η αυτοδυναμία είναι μονόδρομος και όχι απλά στραηγική συσπείρωσης, το παιχνίδι της διαπλοκής, της τρικλοποδιάς στην κυβερνητική πολιτική του Σαμαρά θα ζει και θα βασιλεύει.
    Μια κι΄έξω να φάει το γερό χαστούκι το ¨τέρας¨ της διαπλοκής, ν΄απελευθερωθεί ο τόπος.
    Η αυτοδυναμία δεν είναι τακτικισμός εκλογών, είναι αδήριτη ανάγκη για να γυρίσουμε οριστικά σελίδα, να πάμε επιτέλους μπροστά.

    • Απλή σκέψη avatar
      Απλή σκέψη @ Απλή σκέψη 14/04/2012 20:44:00

      ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΛΕΥΤΕΡΙΑ!

  13. τάσος avatar
    τάσος 15/04/2012 10:20:07

    νδ είμαι από τότε που γεννήθηκα. ένα πτυχίο έχω. ο αδερφός μου ο μικρός ήταν στη χρυσή αυγή και ξέρω πως είναι λίγο ντουγάνια. φαίνονται εξ'άλλου.

  14. ΝΙΚΟΣ Π avatar
    ΝΙΚΟΣ Π 15/04/2012 10:59:09

    Εφοσον επιτευχθει η αυτοδυναμια ειναι πιθανο να δουμε μια ισχνη κοινοβουλευτικη πλειοψηφια της ΝΔ ενα εργο που εχουμε δυστυχως ξαναδει κι εχει αποδεικτει οτι δεν ειναι δυνατο να λειτουργησει.Στο τελος ο Καραμανλης με σαφως πιο ομαλο περιβαλλον δεν μπορουσε να κανει τιποτε .Ισως η μη επιτευξη της αυτοδυναμιας σε πρωτη φαση αλλα η επιτευξη ενος σημαντικου ποσοστου και η επαναπροσφυγη στις καλπες να δωσει μια πιο ουσιαστικη και αποτελεσματικη αυτοδυναμια.

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ ΝΙΚΟΣ Π 17/04/2012 01:27:43

      πιθανόν