#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/01/2010 12:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σκέψεις για εκλογές τον Μάρτιο κυκλοφορούν στη ΝΔ



Χαμηλό βαρομετρικό επικρατεί στη ΝΔ, λίγες ώρες πριν από την πρώτη συνεδρίαση της Κεντρικής Επιτροπής του κόμματος υπό την ηγεσία του κ. Αντώνη Σαμαρά. Όπως γράφουμε αλλού, αιτία τα προβλήματα που δημιουργούν συνεχώς τα μέλη της Οικογένειας Μητσοτάκη και προσκείμενοι σε αυτήν βουλευτές με προφανή στόχο την μπαχαλοποίηση πρώτα της ΚΟ της ΝΔ και δεύτερον του κόμματος εν όψει Συνεδρίου.

 Το πρόβλημα λαμβάνει πλέον κομβικές διαστάσεις. Ο Σαμαράς εξελέγη με μεγάλη πλειοψηφία από την λαϊκή βάση, αλλά είναι αναγκασμένος να ηγείται μιας κοινοβουλευτικής ομάδας και ενός κομματικού μηχανισμού που δεν ελέγχει. Αν επιχειρήσει να περάσει τις θέσεις του εκτός οργάνων θα κατηγορηθεί για αυταρχισμό και ότι λειτουργεί αρχηγικά. Αν ακολουθήσει την τακτική της συναινέσεως που ακολουθεί τώρα θα βρίσκεται αντιμέτωπος με τον κίνδυνο καταψήφισης της προτάσεώς του, ή οριακής πλειοψηφίας.

 Για να αλλάξει όμως την σύνθεση των οργάνων και να αναδείξει πρόσωπα που θα εκφράζουν το νέο πνεύμα θα πρέπει να περιμένει το Συνέδριο του Ιουνίου. Ζήσε Μάη μου να φας τριφύλλι, δηλαδή.

 Έτσι τις τελευταίες ώρες πρόσωπα του σκληρού σαμαρικού πυρήνα άρχισαν να κυκλοφορούν την άποψη ότι δε θα ήταν καθόλου κακή ιδέα να σηκώσει ο Σαμαράς το γάντι και να προκαλέσει εκλογές τον Μάρτιο, με αφορμή την εκλογή του Προέδρου της Δημοκρατίας.

 Στην περίπτωση αυτή και επειδή δεν έχει παρέλθει 18μηνο από τις 4/10 οι εκλογές θα διεξαχθούν με λίστα – δηλαδή ο Σαμαράς θα έχει την δυνατότητα να εκλέξει στην Βουλή νέους ανθρώπους για τη νέα εποχή και το κυριότερο ελεγχόμενους από τον ίδιο.

 «Θέλουμε μια ΝΔ των 800.000 χιλιάδων ή μια ΝΔ των φθαρμένων υλικών» λένε χαρακτηριστικά

 Οι ίδιοι κύκλοι παρατηρούν ότι και ο Γιώργος Παπανδρέου, που αντιμετωπίζει ανάλογα προβλήματα στο ΠΑΣΟΚ, προειδοποίησε την περασμένη εβδομάδα από το γεύμα που παρέθεσε σε διευθυντικά στελέχη εφημερίδων ότι τυχόν καταψήφιση νομοσχεδίου θα σημαίνει προσφυγή στις κάλπες.

 Σε κάθε περίπτωση προσθέτουμε εμείς το αποτέλεσμα της προηγούμενης εκλογικής αναμέτρησης δεν αντανακλά τον πραγματικό συσχετισμό δυνάμεων

ΣΧΟΛΙΑ

  1. δρόμος avatar
    δρόμος 22/01/2010 13:20:52

    μήπως να στέλναμε μαζικά mails διαμαρτυρίας στο dorabak.gr ?

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 22/01/2010 13:21:32

    εγώ ο άσχετος με τα πολιτικά, λέω ότι αν χάσει το momentum της εκλογής από την βάση θα περιμένει το αντίστοιχο του 89, που αυτή την φορά θα είναι τα δημοσιονομικά. Το Πασόκ βγήκε με αρνητική ψήφο, και το βολεύει μια χαρά να είναι βραχυκυκλωμένη η ΝΔ. Βέβαια δεν ξέρω ποιόν βολεύει να πει "Δυστυχώς κλπ"

    • ._ avatar
      ._ @ archaeopteryx 22/01/2010 15:21:28

      Προσωπικά δεν βλέπω τι μπορεί να χάσει ο Σαμαράς από εκλογές τον Μάρτη. Αν μάλιστα το μπασοκ καταθέσει το νομοσχέδιο για την ιθαγένεια την Δευτέρα, έχει και μια πολύ καλή δικαιολογία.

  3. Ένας Τυχαίος avatar
    Ένας Τυχαίος 22/01/2010 13:50:08

    Ο Γιωργάκης για 6 μήνες πρωθυπουργός είναι μια χαρά!

    Ας αναλάβει κανένας Ελληνας και οικονομολόγος, με σεβασμό σε όσους εργάζοντια για το κοινό καλό και όχι για τη πάρτυ τους μπάς και συνενοηθούμε ποτέ σ' αυτή τη χώρα!

    • Ένας Τυχαίος avatar
      Ένας Τυχαίος @ Ένας Τυχαίος 22/01/2010 18:16:58

      Είναι οικονομολόγος ο Κωστάκης ή δικηγόρος;

      S'erimo(ς), ζείς καημένε μου;

    • άστεγος avatar
      άστεγος @ Ένας Τυχαίος 22/01/2010 19:12:05

      Σέριμε, ο Αντώνης Σαμαράς είναι οικονομολόγος.
      Εκείνος ο δικός σας ο γιγαντοτεράστιος εγκέφαλος είναι κοινωνιολόγος δηλαδή αρλουμπο-αοριστο-οραματαλόγος, γι΄αυτό άλλα βλέπει και άλλα καταλαβαίνει.
      Ο χειρότερος δυνατός καπετάνιος στη μεγαλύτερη τρικυμία, ο Θεός να μας βοηθήσει.

  4. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 22/01/2010 14:11:05

    Διαφωνώ με το ενδεχόμενο εκλογών σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα και με την οικονομία σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης. Ο Σαμαράς πρέπει να βρει τρόπους να ελέγξει πλήρως τη ΝΔ, τα όργανα και τους βουλευτές της. Όχι όμως εκλογές τώρα.

  5. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 22/01/2010 14:20:45

    Εκλογές τώρα θα ήταν βούτυρο στο ψωμί του ΠΑΣΟΚ.Από την άλλη μεριά είναι απαραίτητο να έχει η ΝΔ μια και μοναδική κατεύθυνση και φωνή,αυτή του Προέδρου της,που ψηφίστηκε από 800.000 λαό.Φαύλος κύκλος δηλαδή.

  6. Spiros avatar
    Spiros 22/01/2010 14:23:43

    O Samaras den prepei na prokalesei ekloges...alla na sinenesei opou kai otan prepei se metarithmiseis tou Giorgakh.....kai na perimenei thn katalilh epoxh ..pou den argei....na askisei entonh kritikh.....exontas san opla ta polla lathi tou PASOK...kai xekatharizontas kai ta eswkommatika mas....

  7. περιανδρος avatar
    περιανδρος 22/01/2010 14:39:55

    Καλά τα λέτε όλοι, αλλά όταν ο Γιωργάκης περάσει το λαθρονομοσχέδιο και καμμιά 500 χιλιάδες γίνουν "συν-Έλληνες" -Πασόκοι, μετά άσε το Σαμαρά να φωνάζει και να κάνει αντιπολίτευση (αν είναι αρχηγός στο μέλλον). Θα είναι αργά...

  8. popolaros avatar
    popolaros 22/01/2010 15:23:28

    Ο Σαμαράς έχει να πάρει μια μεγάλη απόφαση.
    Ο χρόνος λειτουργεί αρνητικά για αυτόν, με την 'αγία οικογένεια' μέσα.
    Όσο περιμένει τόσο θα τον 'κονταίνουν'.
    Και οι εντός και οι εκτός.
    Ήδη άρχισαν με μαρκόπουλο.
    Οι εκλογικοί χρόνοι τρέχουν πλέον με 10πλάσια ταχύτητα.
    Αντώνη, Ρουά Ματ για να σφίξουν οι κω....

  9. Άφατος avatar
    Άφατος 22/01/2010 15:24:15

    Κάτι τέτοιο θα ήταν ιδανικό ώστε να σταλθεί φρέσκο μήνυμα από τους πολίτες τόσο για το μεταναστευτικό όσο και την υποτιθέμενη κρίση της ελληνικής οικονομίας που θα καταστήσει και επισήμως τη χώρα έρμαιο ξένων παραγόντων. Οι Ευρωπαίοι δεν μας έβαλαν το 2001 στην ΟΝΕ; Αυτοί δεν έδιναν αβέρτα πακέτα στήριξης στο ΠΑΣΟΚ του Σημίτη που διαχειρίστηκε τον μεγαλύτερο πλούτο στην ιστορία του ελληνικού κράτους; Αυτοί δεν μας χρωστάνε τις αποζημιώσεις του Β' ΠΠ; Αυτοί δεν κάνουν τα στραβά μάτια στις απειλές της Τουρκίας που μας κοστίζει υπέρογκα ποσά σε εξοπλισμούς και αναχαιτίσεις αεροσκαφών;

    Μακάρι να τα κάνει αυτά σημαία του ο Σαμαράς και ο οποιοσδήποτε πολιτικός αρχηγός για να μπει ένα φρένο στην αιθεροβαμοσύνη του ΓΑΠ.

  10. popolaros avatar
    popolaros 22/01/2010 15:31:57

    Αντώνη βγες μπροστά και παίξε μπάλλα.
    Άσε τα εσοκομματικά και ασχολήσου με την Ελλάδα.
    Δεν είναι δυνατόν, να πηγαίνει ο βούλγαρος πρωθυπουργός, για να μιλήσει με τους αγρότες και οι εδώ παπατζήδες να κάνουν παραθυρική πολιτική από τα κανάλια.
    Έχει γούστο να πεισθούν από τον βούλγαρο.
    Πολλά χάλια.

  11. ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
    ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 22/01/2010 16:07:53

    Εγώ σας το είπα. Ο ΓΑΠ είναι πρωθυπουργός μόνον για 6 μήνες.

  12. αντί avatar
    αντί 22/01/2010 16:10:03

    Ναι ρε παιδιά, πάλι εκλογές.
    Αυτή τη δουλειά θα κάνουμε σε αυτή χώρα συνέχεια, επειδή μρίνουν μερικοί ότι αυτό τους βολέυει;

    Ειδικά στην κατάσταση που είναι η χώρα τώρα, αυτό μας έλειπε...

  13. isnogood avatar
    isnogood 22/01/2010 16:12:28

    Μπαίνει ο κάουμπόυ στο σαλούν και η τσατσά τρέχει να τον πουπαντήσει.
    'τι θέλει το αγόρι μου; ο τσολιάς μου;' ρωτάει και του φέρνει το καλύτερο κορίτσι του μαγαζιού...
    Βγάζει τα πιστόλια ο ζόρικος και αρχίζει τις πιστολιές στα πόδια.
    Μπαμ και μπουμ και τα κορίτσια να χορεύουν!
    'Να! δες κι αυτές αγόρι μου...' του λέει έντρομη δείχνοντάς του άλλες δυο πανέμορφες κουκλάρες.
    Τίποτα αυτός: μπαμ και μπούμ στα πόδια και να χορεύει όλες μαζί....
    'Μα τι έκαναν τα κορίτσια και τα φέρεσαι έτσι;' ρωτάει η τσατσά στο τέλος.


    'τίποτα' απαντά ο ζόρικος κάουμπόι.
    'τότε γιατί πυροβολάς συνέχεια και μας τρομάζεις;' ξαναρωτάει η τσατσά


    'ΓΙΑ ΝΑ ΣΦΙΓΓΟΥΝ ΟΙ ΚΩΛΟΙ' απαντάει ο ζόρικος συνεχίζοντας τους πυροβολισμούς....

    Δίδαγμα και ρητό: ΠΕΡΙΜΕΝΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΔΙΑΓΡΑΦΗ...

  14. nasos avatar
    nasos 22/01/2010 16:16:52

    Πάνυτως ο ΓΑΠ και οι διαπλεκόμενοι φίλοι του έχουν ήδη λάβει τα μέτρα τους:φούσκωμα του ελλείμματος στο 12,8%,εξεταστικές επιτροπές δια πάσαν νόσον και φυσικά γκάλοπ που δίνουν στο ΠΑΣΟΚ 40% και στην ΝΔ κάτω από το 30%,χώρια που οι Έλληνες εμφανίζονται ως μέγιστοι μαζόχες να ζητάνε ακόμη πιο σκληρά μέτρα χωρίς ταυτόχρονα να ζητούν εξηγήσεις από αυτούς που μας έφεραν στην κατάσταση που βρισκόμαστε σήμερα.

  15. ΜιχΜιχ avatar
    ΜιχΜιχ 22/01/2010 16:44:01

    Δεν θα το κάνει αυτό ο Σαμαράς, γιατί δεν θα βάλει πάνω απ' όλα το προσωπικό συμφέρον. Εκλογές ξανά, σε αυτήν την κατάσταση που βρισκόμαστε, θα είναι αυτοκτονικές για την οικονομία μας. Άλλο που δεν θέλουν διάφοροι καλοθελητές στο εξωτερικό.

  16. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 22/01/2010 16:56:24

    Βουρ για εκλογές; Τι έχει να χάσει; Τίποτα. Χειρότερη διαφορά από το 10% αποκλείεται. Αντιθέτως, έχει να κερδίσει ένα νέο και πιο ομοιγενές κόμμα με το οποίο και θα πορευτεί.

  17. donaE avatar
    donaE 22/01/2010 17:07:16

    Αυτα τα ζητηματα επρεπε να εχουν λυθει.
    Και οχι απο καποιον σκληρο πυρηνα,βεβαια.

  18. Ένας Τυχαίος avatar
    Ένας Τυχαίος 22/01/2010 18:23:02

    Μπορεί να σταθεί λογικά ένα σενάριο εκλογών!

    Ο κόσμος θα προτιμούσε έναν οικονομολόγο για προθυπουργό σε κυβέρνηση εθνικής ενότητας ή έναν Γιωργάκη; Ο Γιωργάκης μπορεί να παραμείνει υπουργός εξωτερικών!

    Δε βλέπω κάπου πρόβλημα. Φίλοι είναι από το Amherst θα συσπειρώσουν την Ελλάδα με κυβέρνηση εθνικής ενότητας και θα δούμε τους ακριβείς συσχετισμούς δυνάμεων.

    ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΥΟ(2) ΝΑ ΕΞΑΦΑΝΙΣΟΥΝ ΤΑ ΒΑΡΙΔΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΑ ΤΟΥΣ! ΑΝ ΔΕ ΓΙΝΟΥΝ ΤΩΡΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΜΕΖΙ ΜΕ ΤΙΣ ΔΗΜΟΤΙΚΕς ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΥΠΟ ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ!

    ΑΝ ΔΕ ΓΙΝΟΥΝ ΠΟΤΕ, Ο ΓΙΩΡΓΑΚΗΣ ΘΑ ΜΕΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ! ΕΙΤΕ ΘΕΤΙΚΑ ΕΙΤΕ ΑΡΝΗΤΙΚΑ!

    • popolaros avatar
      popolaros @ Ένας Τυχαίος 22/01/2010 19:27:54

      Ναι ο GAP θα γραφτεί στην ιστορία.
      Ως ο 'Έλληνας' πρωθυπουργός που παρέλαβε κράτος και παρέδωσε κοινότητα.

  19. περαστικός avatar
    περαστικός 22/01/2010 18:31:51

    Και ποιον θα πείσει με το επιχείρημα κάνω εκλογές για να χάσω αλλά να φτιάξω μία κοινοβουλευτική ομάδα που θα την ελέγχω;

    Σοβαρά μιλάτε;

    Θα πάει για συντριβή.

    • Ένας Τυχαίος avatar
      Ένας Τυχαίος @ περαστικός 22/01/2010 18:42:16

      Προφανώς θεωρείς τον Γιωργάκη ικανότερο του Αντώνη!

      Εστω και έτσι είναι προτιμότερο να ξεκαθαρίσει το κόμμα του διαμέσου εκλογών(με λίστα λόγω 18μήνου), να έχει ξεκάθαρη σχέση με το όλο το λαό και περισσότερο με αυτούς που τον ψήφισαν ΚΑΙ ΑΣ ΜΗ ΓΙΝΕΙ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ ΠΟΤΕ!

      ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΞΕΡΟΥΝ Ν' ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΟΥΣ ΗΓΕΤΕΣ ΚΑΙ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΔΕ Θ' ΑΦΗΣΕΙ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΠΑΕΙ ΧΑΜΕΝΗ, ΕΛΠΙΖΩ!

  20. Ένας Τυχαίος avatar
    Ένας Τυχαίος 22/01/2010 18:45:48

    Το ΠΑΣΟΚ από το 1996 μέχρι το 2009 παίρνει περίπου 3,000,000 ψήφους σε κάθε εκλογική αναμέτρηση, με μικρή εξαίρεση το 2007 (~2,700,000) βλ. http://national09.ekloges.dolnet.gr/apotelesmata.php?perif=00&lang=gr και το 1996(2,800,000) βλ. http://national04.ekloges.dolnet.gr/apotelesmata.php?perif=00&lang=gr

    To ΠΑΣΟΚ είναι στιβαρό κόμμα με μεγάλη κομματική πειθαρχία. Εδωσε χρήμα στο κοσμάκη και του πηρε τη ψυχή. Δεν έχει σχέση σαν κόμμα με με τη ΝΔ. Ούτε οι ψηφοφόροι του. Πολλοί από αυτούς είχαν δώσει 18% στο ΣΥΡΙΖΑ!

    Το ΠΑΣΟΚ είναι ένα "μαντρί" πιστών "προβάτων". Δε πολυσκέφτονται.
    Λειτουργούν με το επίπλαστο συλλογικό συναίσθημα που τους έχουν καλλιεργήσει και πολλοί είναι βολεμένοι.

    Μη περιμένουμε από τους "ΠΑΣΟΚΟΥΣ" να καταλάβουν και πολλά πράγματα αν δε περάσουν 8 χρόνια τουλάχιστον.

    Η στόχευση της ΝΔ και του Αντώνη είναι το 1,000,000 ψηφοφόροι που απώλεσε το 2009(~2,300,000) σε σχέση με το 2004(~3,360,000), όπου φυσικά οι ψηφίσαντες ήταν περίπου 600,000 λιγότεροι!

    Οι "ΠΑΣΟΚΟΙ" δε φταίνε! Απλοί άνθρωποι είναι που τους καθοδηγούν "φωτεινοί" παντογνώστες από το Καλέντζι Αχαϊας!
    Είναι ζήτημα αν γνωρίζουν ότι ο ΓΑΠ είναι 1/4 Ελληνας.

    Είναι δυνατόν ένας άνθρωπος 1/4 Ελληνας να θέλει κάτι διαφορετικό από πολιπολιτισμικότητα στη χώρα που πρωθυπουργεύει;

    ΑΠΛΗ ΛΟΓΙΚΗ!

    • popolaros avatar
      popolaros @ Ένας Τυχαίος 22/01/2010 19:51:01

      Και όμως ξέρω πολλούς σκεπτόμενους πατριώτες πασόκους.
      Τους λεγόμενους 'παλαιό πασόκ' ή 'πατριωτικό πασόκ'.
      Δεν τους πολυπαίζουν τώρα, γιατί δεν είναι αρκετά νεοταξίτες και δεν μιλάνε καλά εγγλέζικα με αμερικανική προφορά.

      Ίσως να είναι και οι καθαρόαιμοι, και όχι αυτοί οι open society που μας έκατσαν στο σβέρκο.
      Πιστεύω ότι όσο γρήγορα και ανέλπιστα πήρε το 10,45% , τόσο εύκολα θα πάρει τον ....
      Ο κόσμος πλέον έχει γίνει ανυπόμονος και ενημερώνεται ΕΛΕΥΘΕΡΑ.

      Όπως και το παλαιό κινηματικό ΠΑΣΟΚ του Αντρέα, δεν έχει καμία σχέση με το νέο αντιΠΑΣΟΚ του Jeffrey, έτσι και οι παλαιοί 'πιστοί' οπάδοι δεν έχουν σχέση με το νέο εκλογικό σώμα.

      Για 'πιστούς' οπάδους δεν φτάνει το κληρονομικό brand πλέον, απαιτείται ηγέτης με όραμα.
      Κάτι για να πιστεύσει ο υποψήφιος πιστός.

      Και εάν νομίζει ότι μας την έφερε ο GAP και η μπιρμιλοπαρέα του γυμναστηρίου, πίσω έχει η αχλάδα....

  21. pizza avatar
    pizza 22/01/2010 18:49:56

    Τι εκλογες μιλαμε? Ο κοσμος εστειλε μυνημα οχι μονο στην ΝΔ και με το δικιο του, αλλα και σε ολους τους αχρηστους που υποτιθεται οτι δουλευουν στο Συνταγμα. Ο Αντωνης το καλυτερο που εχει να κανη ειναι να καθαριση το κομμα του πρωτα και μετα σαν αρχηγος με πυγμη να παη για εκλογες. Ειναι καιρος για ωρισμενους επαγκελματιες λαμογια να φευγουν. Ας αφηση τον ΓΑΠ να ανακατευεται με τα χαλια που βρηκε (γιατι αυτα δεν φτιαχνονται σε 100 μερες Γιωργακη ουτε σε μια τετραετια), γιατι και ο ΓΑΠ εχει τη δικη του σαβουρα στο ΠΑΣΟΚ, και μετα εμφανιζεται με καινουργιες ιδεες και ελπιδες γι'αυτη τη χωρα.

    • Ένας Τυχαίος avatar
      Ένας Τυχαίος @ pizza 22/01/2010 19:23:24

      Ο Μητσοτάκης το 1990 και ο Καραμανλής το 2004 τα βρήκρ καλύτερα ή χειρότερα; Τη "δεξιά" παρένθεση του Λαλιώτη και το Τσοβόλα δώστα όλα τα ξεχάσαμε. Θ' αφήσουμε τη χώρα στα χέρια του Γιωργάκη έτσι άκριτα!

      Είναι ο Γιωργάκης πολιτικός; Ποιό είναι το βιογραφικό του αδερφέ;

      Το επώνυμό του;

  22. ._ avatar
    ._ 22/01/2010 19:01:58

    Η εκλογή του ΠτΔ είναι η μόνη φορά που θα έχει την πρωτοβουλία της διενέργειας ή όχι εκλογών η Νέα Δημοκρατία. Μετά, το μόνο που θα μπορεί να κάνει, είναι να τις ζητάει. Και το μπασόκ δεν έχει γκαντέμηδες ή κωστάκηδες, για να τις κάνουν πριν το αργότερο δυνατό. Το ένστικτο της (πολιτικής) αυτοσυντήρησης και το γάτζωμα στην καρέκλα, είναι η βάση της μπασοκικής νοοτροπίας.

    Φυσικά ο καθένας έχει τις δικές του εκτιμήσεις, για το τι είναι σωστό και τι είναι λάθος. Ο χρόνος θα δείξει. Για εμένα πάντως, το timing είναι πολύ σημαντικό, και το μόνο που λείπει, είναι ο καταλύτης. Η χειρότερη αντιπολίτευση της μεταπολιτευτικής Ελλάδας, που έταξε σε όλους και είπε όχι σε οποιαδήποτε συναίνεση, βρίσκεται μετά τις 100 μέρες διορίας αντιμέτωπη με τον λογαριασμό. Και δεν έχει ούτε λεφτά, ούτε πλάτες απ' έξω, ούτε ανοχή από μέσα, ούτε καν την γνώριμη βοήθεια από τα μέσα μαζικής επικοινωνίας, μιας και όλοι έχουν μυριστεί το ψοφίμι.

    Το ελάχιστο που περιμένω πάντως από τον Σαμαρά, είναι να προτείνει δικό του πρόεδρο, αν τόσο πολύ τον ενδιαφέρει να δώσει χρόνο στο gap. Για να διατηρήσει και το αβαντάζ του χρόνου των εκλογών. Αν συμφωνήσει στον (επιεικώς) μέτριο παπούλια, θα αρχίσω να αμφιβάλλω για το τι έκανα πριν 2 μήνες.

    • anonymous avatar
      anonymous @ ._ 22/01/2010 19:51:51

      Η ΝΔ έχει συμφωνήσει για Παπούλια. Μέτριος ξεμέτριος συμφώνησε και μάλιστα τον πρότεινε η ίδια. Εγώ πιστεύω ότι δεν είναι μέτριος. Είναι καλός αλλά ο Στεφανόπουλος ήταν καλύτερος.
      Για να γίνει αυτό που λες ΈΠΡΕΠΕ η ΝΔ μόλις έσκασε το θέμα με το μεταναστευτικό να το συνδέσει με τις εκλογές. Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι θα τις έχανε. Ίσως όχι με 10% αλλά θα τις έχανε. Αυτό σημαίνει ότι μετά το ΠΑΣΟΚ θα ψήφιζε το νόμο και θα έλεγε τον ενέκρινε ο λαός.
      Η άλλη λύση θα ήταν η ΝΔ να μην προτείνει ΠτΔ τον Παπούλια και να επιφυλαχθεί. Μετά να προκαλέσει εκλογές. Σε οποιαδήποτε αιτίαση να πει όπως εσείς δεν συμφωνούσατε και προκαλέσατε εκλογές έτσι κι εμείς τις προκαλούμε σε αντίποινα.
      Από τα παραπάνω δεν έγινε τίποτε. Η ΝΔ αυτοπαγιδεύτηκε σε αυτή την κατάσταση. Τώρα ξαφνικά κάποιοι λένε εν θερμώ η ΝΔ να προκαλέσει εκλογές μέσα σε 20 μέρες. Τόσος χρόνος έχει απομείνει για να ξεκινήσει η διαδικασία εκλογής ΠτΔ.
      Αυτό απλά δε γίνεται κατά τη γνώμη μου.

    • popolaros avatar
      popolaros @ ._ 22/01/2010 20:13:05

      Υπάρχει ακόμα καιρός.
      Όχι πολύς αλλά υπάρχει.

  23. katerina avatar
    katerina 22/01/2010 21:17:32

    Άν δεν θέλουμε να πάρουν υπηκοότητα και ιθαγένεια οι λαθρομετανάστες,άν δεν θέλουμε να μείνει αυτό το Πασοκ που μόνο για τον μέσο έλληνα δεν νοιάζεται,αν δεν θέλουμε τα λαμόγια στη ΝΔ΄ούτε στο Πασοκ,άν θέλουμε να ξεβρωμίσει ο τόπος , άν θέλουμε να χαράξουμε κόκκινες γραμμές και να τις κρατήσουμε με όποιο οικονομικό κόστος ,επιβάλλεται να πάμε για εκλογές τον μάρτη .Αν δεν πάμε για εκλογές το Μάρτη τότε μάλλον μας αρέσει η κατάσταση και δεν υπάρχει λόγος να την αλλάξουμε.. θα την αλλάξουν μόνοι τους φέρνοντας κυβέρνηση εθνικής ενότητας και παραγραφές. Αρχισαν να μαζεύονται όλα τα ραμολιμέντα και να συσκέπτονται

  24. Penny Kondea avatar
    Penny Kondea 23/01/2010 02:20:32

    Διάβασα προσεκτικότατα και τις 35 προηγηθείσες αναρτήσεις και εκείνο που έχω να καταθέσω ως προσωπική, ταπεινή μου άποψη είναι ότι αφ'ενός εκλογές δεν σηκώνει ο τόπος στην συγκεκριμένη κρίσιμη φάση που διέρχεται η Οικονομία μας γιατί κάτι τέτοιο θα επιβάρυνε το όλο δυσμενές κλίμα που επικρατεί αυτή τη στιγμή και φυσικά θα μείωνε ακόμα περισσότερο τις πιθανότητες ανάκαμψης. Φαντάζομαι λοιπόν ότι ο Πρόεδρος της Νέας Δημοκρατίας ως σώφρων πολιτικός άνδρας που είναι, δεν θα αποφάσιζε εύκολα να καταφύγει σε αυτή τη λύση και για έναν ακόμη λόγο, ότι ακόμα κι αν το έκανε, τα οφέλη για την παράταξή του δεν θα ήταν και τόσα πολλά, δεδομένου ότι ουδείς δύναται να εξασφαλίσει ότι η Ν. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ θα ξαναεκλέξει 90 βουλευτές τουλάχιστον, πολύ δε περισσότερο εγώ προσωπικά αμφιβάλλω αν ο Αντώνης Σαμαράς διαθέτει αυτή τη στιγμή 90 πραγματικά δικά του άτομα, στα οποία θα μπορούσε να βασιστεί μέσα στο Κοινοβούλιο.
    Επομένως, ένα τέτοιο αμφιβόλου αποτελέσματος εγχείρημα, περισσότερο θα περιέπλεκε, παρά θα έλυνε προβλήματα μέσα στη Νέα Δημοκρατία.
    Από την άλλη πλευρά, πιστεύω ότι δεν μπορεί να συνεχίσει ο Πρόεδρος να λειτουργεί όπως λειτουργεί τώρα, δηλαδή δεχόμενος συνεχώς υπονόμευση από την πλευρά της κυρίας Μπακογιάννη και της ομάδας της. Δεν είναι δυνατόν ούτε να βγαίνει με δυο φωνές, με δυο διαμετρικά αντίθετες συνήθως θέσεις, η Ν. Δημοκρατία προς τα έξω, ούτε πάλι να καθυστερεί ο Πρόεδρος να πάρει θέσεις πάνω στα φλέγοντα ζητήματα της πολιτικής μας ζωής από δισταγμό για τον απόηχο που θα προκληθεί από το στρατόπεδο Μπακογιάννη.
    Δεν μπορεί να συνεχίσει έτσι η Νέα Δημοκρατία!!
    Πρέπει να βγαίνει προς τα έξω με μια ενιαία και σθεναρή θέση για κάθε ζήτημα, η οποία να εκφράζεται από τον Πρόεδρο και μόνο και με ακαριαία αντανακλαστικά σε σχέση με τον χρόνο που προκύπτει το κάθε ζήτημα!!
    Ξέρουμε και έχουμε καταλάβει πλέον όλοι ότι ο πολιτικός χρόνος είναι ταχύτατος και αδυσώπητος, δεν έχει καμία απολύτως σχέση με τις ταχύτητες του πραγματικού χρόνου και ένας πολιτικός ηγέτης πρέπει να συμβαδίζει με αυτόν, για να μην πω κιόλας ότι αν μπορεί πρέπει και να προηγείται.
    Φαινόμενα λοιπόν, αυτονόμησης και αμφισβήτησης του λόγου του Προέδρου μέσα στην παράταξη, πρέπει να παταχθούν εν τω γεννάσθαι, προκειμένου να μας πάρει σοβαρά και η κοινωνία και να κρατηθεί ψηλά το προφίλ του Προέδρου.
    Αν η κυρία Μπακογιάννη έχει αποφασίσει να υπονομεύει τον Πρόεδρο, είναι καλύτερα να τον υπονομεύει εκτός κόμματος, παρά εντός!!
    Γιατί στην πρώτη περίπτωση την αντιμετωπίζουμε ως εχθρό, ως αντίπαλο, και ξέρουμε πολύ καλά πώς να την αντιμετωπίσουμε, ενώ στην δεύτερη περίπτωση, αν εθελοτυφλούμε και στρουθοκαμηλίζουμε στον αμείλικτο πόλεμο που απ' ότι φαίνεται έχει αποφασίσει να μας κηρύξει, τότε το μέγεθος της ζημιάς που μπορεί να μας κάνει είναι ανυπολόγιστο.
    Στα μάτια άλλωστε του ελληνικού λαού ο Αντώνης Σαμαράς έχει δικαιωθεί εφόσον πρώτος αυτός ως όφειλε, έτεινε χείραν φιλίας και συνεργασίας με την κυρία Μπακογιάννη όχι μόνο προτείνοντάς τις τους δυο σημαντικότατους τομείς, τους οποίους εκείνη αρνήθηκε, αλλά επιπλέον με δηλώσεις του ότι την θέλει δίπλα του, στην πρώτη γραμμή, κ.λ.π., κ.λ.π.
    Αν λοιπόν η κυρία Μπακογιάννη δεν επιθυμεί κανενός είδους συνεργασία, αλλά αντιθέτως έχει στο μυαλό της πώς θα βλάψει πλέον την παράταξη και τον Πρόεδρο προσωπικά, τότε δεν μπορούμε με το ζόρι να της αλλάξουμε επιθυμίες αλλά δεν νομίζω ότι υπάρχει και λόγος να την επιτρέπουμε να παίζει αυτό το παιχνίδι εις βάρος της παράταξης και του Προέδρου προσωπικά.
    Η Νέα Δημοκρατία πρέπει να μπει σε τροχιά εξουσίας το συντομότερο. Επειδή λοιπόν το Συνέδριο είναι ακόμα πολύυυυυυ μακριά για να λυθούν από την βάση οι όποιες διαφορές, καλό θα ήταν νομίζω ο Πρόεδρος να προσπαθήσει μέχρι τότε να επιβάλει κομματική πειθαρχία με όποιο κόστος!!
    Κάτι ανάλογο είχε κάνει και ο Γιώργος Παπανδρέου αν θυμάστε, έριξε μερικές διαγραφούλες, ακόμα και στον ίδιο τον επίτιμο, τον Σημίτη, και από τότε το προφίλ του και η καριέρα του απογειώθηκαν.

  25. ΑΡΓΥΡΗΣ ΣΙΔΕΡΗΣ avatar
    ΑΡΓΥΡΗΣ ΣΙΔΕΡΗΣ 23/01/2010 10:44:53

    ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΗΣΑΜΕ ΤΟΥΣ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΕΣ! ΕΝΤΡΟΜΟΣ Ο ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΔΕΝ ΚΑΤΑΘΕΤΕΙ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ 25/1 ΤΟ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΤΙΚΟ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟ

    ΚΙ ΑΥΤΗ Η ΝΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΝΙΚΗ ΤΟΥ ΛΑΟΥ !!
    ΔΕΝ ΚΑΤΑΘΕΤΕΙ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ ΤΟ ΑΝΘΕΛΛΗΝΙΚΟ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟ !!
    Έντρομος ο Παπανδρέου και η κλίκα του κάτω απο την ΠΡΩΤΟΦΑΝΗ ΛΑΪΚΗ ΕΞΕΓΕΡΣΗ έκαναν πίσω, προσωρινά έστω και δεν καταθέτουν τη Δευτέρα το νομοσχέδιο.
    Σ`αυτή τους την απόφαση συνέτεινε το γεγονός ότι η συντριπτική πλειοψηφία των Ελλήνων απο όπου κι αν προέρχεται, είναι αντίθετη με την προοπτική αφελληνισμού που φέρνει η Κυβέρνηση. Τα μηνύματα που λαμβάνουν στην Κυβερνητική παράταξη είναι ΟΡΓΙΣΜΕΝΑ και απαριθμούν εκατομμύρια, ο λαϊκός ξεσηκωμός είναι προ των πυλών και συτό που μέτρησε είναι τα μέλη και στελέχη του ΠΑΤΡΙΩΤΙΚΟΥ ΠΑΣΟΚ που δεν αντέχουν αυτήν την ξεφτύλα. ΟΥΤΕ ΕΝΑ μπλόγκ που πρόσκειται στο ΠΑΣΟΚ δεν είναι υπέρ του νομοσχεδίου, αντίθετα, ΟΛΑ προσχώρησαν στην άποψη του Δημοψηφίσματος που θα ΚΟΥΡΕΛΙΑΣΕΙ την Κυβέρνηση της Εθνικης ΠΡΟΔΟΣΙΑΣ.
    Απ την άλλη ο Σαμαράς ΔΕΝ μπορεί να αντέξει άλλο την πίεση που δέχεται απο στελέχη του , πολλά εκ των οποίων πήραν το δρόμο για το ΛΑ.Ο.Σ και προ του κινδύνου διάλυσης, θα πάρει απόφαση στην Κ.Ε. να αντιταχθεί ενεργά ενάντια στο νομοσχέδιο.
    Αύριο Σάββατο στη συγκέντρωση που διοργανώνουν πατριωτικοί σύνδεσμοι με ευθύνη του ΛΑΟΣ, προβλέπεται να γίνει ο ΧΑΜΟΣ, οπότε ο μόνος τρόπος εκτόνωσης της κατάστασης ήταν η μη κατάθεση του νομοσχεδίου και η αναβολή του για αργότερα , χωρίς να ανακοινωθεί το πότε.
    Όπως και νάναι όμως, το πρώτο βήμα έγινε.
    ΑΝΑΓΚΑΣΑΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ την Κυβέρνηση των ανθελλήνων , παρά την αφόρητη πίεση απο τους εντολοδόχους προστάτες της , να κάνει ΠΙΣΩ.
    Συνεχίζουμε τον αγώνα,μέχρι την ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΑΠΟΣΥΡΣΗ!! ΔΕΝ επαναπαυόμαστε, γιατί είναι ΑΝΑΓΚΑΣΜΕΝΟΙ να υλοποιήσουν τα σχέδια αφελληνισμού της χώρας μας. ΤΟ ΟΠΛΟ ΠΑΡΑ ΠΟΔΑ και τους ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ !!
    SKEFTOMASTEELLHNIKA.GR