20/04/2010 22:53
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σκέφτονται το ... διάγγελμα

Με την αντίστροφη μέτρηση για την ενεργοποίηση του μηχανισμού στήριξης της ελληνικής οικονομίας να έχει ξεκινήσει, Μαξίμου και κυβέρνηση δίνουν παράλληλη μάχη τόσο έναντι των όρων που ενδεχομένως αξιώσει το ΔΝΤ όσο και για την υποδοχή με ήπιο τρόπο μιας τέτοιας εξέλιξης από κοινωνικούς φορείς και συνδικαλιστικές οργανώσεις.

Η κυβέρνηση δια στόματος Γιώργου Πεταλωτή ξεκαθαρίζει σε όλους τους τόνους ότι είναι έτοιμη αν χρειαστεί να «πατήσει το κουμπί» του τριμερούς μηχανισμού επισημαίνοντας όμως ότι «η μόνη κόκκινη γραμμή για τις αποφάσεις της είναι το εθνικό συμφέρον».

Μάλιστα ο κυβερνητικός εκπρόσωπος στο πλαίσιο της προσπάθεια της κυβέρνησης να μετριάσει την ανησυχία πολλών για το εύρος της ανάμειξης του ΔΝΤ σημείωσε ότι αυτό θα εμπλακεί μόνο κατά το 1/3 στο λεγόμενο «δίχτυ ασφαλείας» και ότι «σε καμία περίπτωση δεν μπορούμε να κάνουμε συγκρίσεις με όσα επέβαλε το Ταμείο σε χώρες όπως η Βουλγαρία, η Ρουμανία και η Λετονία».

Νέα Δημοκρατία: εκτός τόπου και χρόνου η κυβέρνηση

Από τη Ρηγίλλης ο Πάνος Παναγιωτόπουλος επιτέθηκε προσωπικά στον Γιώργο Παπανδρέου λέγοντας ότι «παρέλαβε κρίση χρέους και ελλείμματος και τη μετέτρεψε σε κρίση δανεισμού» για να συμπληρώσει ότι «είναι εκτός τόπου και χρόνου όσοι βλέπουν το Δ.Ν.Τ ως μηχανισμό άντλησης φθηνού χρήματος».

Την ίδια ώρα η κυβέρνηση καλείται να απαντήσει σε όσους την κατηγορούν ότι η ίδια έβαλε το «πιστόλι» στο τραπέζι με τον Γιώργο Παπανδρέου να λέει ότι ουδέποτε υπήρξε μπλόφα και τον κυβερνητικό εκπρόσωπο να επισημαίνει ότι ήταν οι κεντροδεξιές Ευρωπαϊκές κυβερνήσεις εκείνες που... όπλισαν το πιστόλι και «έφεραν το ΔΝΤ».

(από το ΕΘΝΟΣ)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 20/04/2010 22:55:24

    Θα πατήσει το κουμπί ο Πεταλωτής ή Κυβέρνηση; Χαχαχαχαχα Κάποιος να τους πει που είναι το κουμπί.

  2. Orestios avatar
    Orestios 20/04/2010 23:29:02

    Από την 8η Απριλίου το γράφουν. Προσπαθούν να βρούν διακιολογίες.

  3. πολίτης avatar
    πολίτης 20/04/2010 23:49:42

    Τί γίνεται με το θέμα της διαδικαασίας; Δε θα περάσει από Βουλή; Έχουμε ακόμη δημοκρατία, από όσο ξέρω. Έχουμε ακόμη σύνταγμα. Δεν είμαστε ξέφραγο αμπέλι!

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ πολίτης 21/04/2010 11:33:38

      http://www.politis-gr.com/?p=1442

      για τις διαδικασίες και την διαφάνεια επί ΠΑΣΟΚ

  4. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 21/04/2010 00:27:12

    Αμάν με τις "κεντροδεξιές κυβερνήσεις"! Ο κεντροδεξιός Σαρκοζί ούτε που ήθελε να ακούσει για ΔΝΤ, ενώ στη Γερμανία οι σοσιαλιστές κατηγορούν τη Μέρκελ ότι είναι χαλαρή με την Ελλάδα!

    Τέτοιοι μάστορες στο ψέμα και στη διαστρέβλωση... Τι είναι αυτοί ρε παιδί μου;...

    • Orestios avatar
      Orestios @ Επώνυμος 21/04/2010 00:42:46

      Έτσι είναι οι σοσιαλιστές. Πάντα ψέματα. Από την εποχή του Χίτλερ.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Επώνυμος 21/04/2010 00:42:49

      Ειναι αναγκη για το ΠΑΣΟΚ να αποκρυψει τις διαφορες εθνικων συμφεροντων και να εστιασει δηθεν σε ιδεολογικες διαφορες συντηρητικων - σοσιαλιστων για να πουλησει κοινωνικη αλληλεγγυη.

  5. σερτης avatar
    σερτης 21/04/2010 00:51:46

    ΖΗΤΩ Η 21 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2010
    ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΟΝ Η ΕΛΛΑΣ ΕΥΡΙΣΚΕΤΑΙ ΕΙΣ ΤΟΝ ΓΥΨΟΝ.....
    ΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΕΙΣ ΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ΝΟΜΙΣΜΑ ΕΠΙΘΥΜΕΙ.....ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΕΙΣ ΤΟ ΕΥΡΩ
    ΖΗΤΩ Ο ΤΣΕΦΡΕΥ ΤΣΑΝΤ
    ΖΗΤΩ ΤΟ ΔΝΤ

  6. πατριωτης avatar
    πατριωτης 21/04/2010 01:16:42

    Το ΔΝΤ ειναι εδω....ενωμενο..δυνατο!!1

  7. pennyton avatar
    pennyton 21/04/2010 09:31:15

    Τα έχουμε ξαναπεί. Ο ΚΚ ως πρωθυπουργός ήταν άχρηστος και με διεθφερμένη κυβέρνηση (και μερικοί θα έπρεπε να είναι ένοικοι κορυδαλού). ο ΓΑΠ προσπαθεί να φτιάξει μια πιο αξιόλογη κυβέρνηση (παρόλο που κάτι Σηφουνάκηδες λαμόγια μετέχουν στην κυβέρνηση ενώ θα έπρεπε μακράν να ήταν πίσω από σίδερα) αλλά είναι η κυβέρνηση της ανοησίας, της γκάφας, της μπλόφας και γενικά και δυστυχώς του λαικισμού. Όλα αυτα σε δύσκολες στιγμές έφεραν την Ελλάδα στην χρεωκοπία και στο ΔΝΤ. Ας ξεκινούσαν με εκποιήσεις περιουσίας λαμογιών και λοιπών τύπων γνωστών σε όλη την Ελλάδα και παραδειγματικής τιμωρίας τους και μετά ας καλούσαν το ΔΝΤ αν δεν έβγαινε άκρη. Αλλά έτσι θα φέρουν απίστευτη μιζέρια παντού, ΔΝΤ σημαίνει wall street και τρομερά κέρδη για λίγους, θα πέσουν οι μετοχές και θα αρπάξουν ότι έχει μείνει ξένοι όμιλοι, το ξεπούλημα της παντελώς...μόνο κάτι βράχεια και παραλίες θα μείνουν και αυτά θα φύγουν με την σειρά τους...όπου γης πατρίς λοιπόν αγαπητοί αλλά μην ξεχάσετε ποτέ την αλητεία τους...

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ pennyton 21/04/2010 12:59:33

      Μα από τις 9:30 αρχίζετε πλέον οι Παπανδρεϊκοί τα ουίσκια? Ο "άχρηστος" τα είχε τα spread κοντά στις 150 μονάδες και ο "προσπαθών να φτιάξει μια αξιόλογη κυβέρνηση" τα υπερτριπλασίασε. Hard, cold facts που λέτε και στο Μινεσσότα.

  8. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 21/04/2010 09:47:51

    Τώρα πώς γίνεται ὁ ΓΑΠ νά προσπαθῆ νά φτιάξη μιά πιό ἀξιόλογη κυβέρνησι,ἀλλά νά εἶναι, ἡ κυβέρνησις τῆς ἀνοησίας,γκάφας,μπλόφας καί γενικῶς τοῦ λαϊκισμοῦ,ὅλα αὐτά συγχρόνως,.....πάω νά πιῶ ἕνα δεύτερο φλυτζάνι καφέ,μπᾶς καί ξελαμπικάρω καί ἀρχίσω νά καταλαβαίνω τί θέλει νά πῆ ὁ σχολιαστής.