#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/03/2008 03:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σκέφτονται μποϋκοτάζ στους Ολυμπιακούς της Κίνας

Από την Αρχαία Ολυμπία όπου βρίσκεται ενόψει της τελετής της αφής της φλόγας, ο πρόεδρος της Διεθνούς Ολυμπιακής Επιτροπής Ζακ Ρογκ εξέφρασε την ανησυχία του για την κατάσταση στο Θιβέτ ενόψει των Ολυμπιακών Αγώνων του Πεκίνου. Παράλληλα, ο πρόεδρος του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Χάνς Γκέρτ Πότερινγκ δήλωσε ότι η Ευρώπη πρέπει να σκεφθεί το ενδεχόμενο μποϊκοτάζ των Αγώνων σε περίπτωση που η Κίνα συνεχίσει την σκληρή της στάση απέναντι στους Θιβετιανούς. Καθώς οι ταραχές στο Θιβέτ έχουν κηλιδώσει τους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2008 πριν καν αρχίσουν, το Πεκίνο κατηγορεί τον Δαλάι Λάμα ότι έχει ''θέσει υπό ομηρία τους Ολυμπιακούς Αγώνες'', ενώ, κινέζοι αξιωματούχοι αγωνίζονται για να μεταστρέψουν το αρνητικό κλίμα που έχει διαμορφωθεί στην διεθνή κοινή γνώμη μετά τη βίαιη καταστολή των διαδηλώσεων στη Λάσα. Είναι κι αυτή μια περίπτωση που επιβεβαιώνει την τεράστια δύναμη του Διαδικτύου. Ενώ η Λάσα παραμένει κλειστή σε διεθνείς οργανισμούς και ξένους δημοσιογράφους, και κάθε αναφορά από τα διεθνή δίκτυα αποκρύπτεται από τον κινεζικό λαό, ο Δαλάι Λάμα και οι μοναχοί του δίνουν τη μάχη από τους υπολογιστές τους και τα μπλογκς.


 


Ενημέρωση: Σήμερα (24/3) ζευγάρι διαδηλωτών προσπάθησε να διακόψει την ομιλία του προέδρου της οργανωτικής επιτροπής «Πεκίνο 2008», Λιου Τσι, κατά τη διάρκεια ης τελετής αφής της φλόγας. Το ζευγάρι φώναζε συνθήματα υπέρ του Θιβέτ και κρατούσε στα χέρια του μία μαύρη σημαία με τους πέντε ολυμπιακούς κύκλους. Ο πρόεδρος της Οργανωτικής Επιτροπής, συνέχισε την ομιλία του, υψώνοντας τον τόνο της φωνής του, ενώ οι αστυνομικοί απομάκρυναν τους διαδηλωτές, πριν πάρει έκταση το επεισόδιο. Η κινεζική τηλεόραση διέκοψε την αναμετάδοση στο σημείο αυτό. 


http://www.savetibet.org/index.php 


http://www.thedalailamablog.com/ 

http://www.dalailama.com/ 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ant avatar
    ant 24/03/2008 04:53:12

    Αμφιβάλλω αν βρεθεί κράτος που θα προχωρήσει σε μποϊκοτάζ-είναι πολλά τα λεφτά Άρη και μεγάλη η αγορά της Κίνας που κανείς δεν προτίθεται να βάλει σε κίνδυνο.

    Όσο για τον "κύριο" Ρογκ να μην εκφράζει καμία ανησυχία γιατί με τις ευλογίες του πήρε η Κίνα τους Ολυμπιακούς Αγώνες (κανονικά δεν θα έπρεπε να είναι καν στις υποψήφιες χώρες με τόσες καταπατήσεις ανθρώπινων δικαιωμάτων).

  2. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 24/03/2008 09:51:34

    Πολιτικοποιημένοι πολίτες του εξωτερικού επιχειρηματολογούσαν λόγω της καταπάτησης των ανθρωπίνων δικαιωμάτων κατά των αγών πολύ πριν ξεσπάσει το θέμα με το Θιβέτ.

    Εμάς ένα μποϋκοτάζ θα μας συνέφερε γιατί θα επέφερε ένα ισχυρό πλήγμα στη ΔΟΕ.

  3. Keep Talking avatar
    Keep Talking 24/03/2008 11:15:56

    Μποικοταζ των Αγωνων δεν προκειται να γινει, αλλα πιθανο μποικοταζ της τελετης εναρξης. Και αυτο επειδη το Πεκινο εχει απαγοερευσε ζωντανες αναμεταδωσεις απο την πλατεια Τιεναμεν - τουλαχιστον μεχρι στιγμης. Ο προεδρος του Ευρωκοινοβουλιου δηλωσε οτι δεν θα παρεβρεθουν Ευρωπαιοι επισημοι στην τελετη εναρξης. Εγω ελπιζω παντως να βρεθει ολο και καποιος αθλητης και απο το βαθρο των νικητων να κανει καποια δηλωση.

  4. Swell avatar
    Swell 24/03/2008 11:29:59

    Θα συμφωνήσω με τον ant ότι τα συμφέροντα είναι τεράστια για να αποφασίσει μια χώρα μποϋκοτάζ. Αλλά δεν είναι μόνο η καταπίεση στο Θιβέτ, που ουσιατικά θα επέβαλε μια τέτοια απόφαση. Είναι επίσης η παιδική εργασία, η καταστροφή του περιβάλλοντος, η ανελευθερία, η συμπεριφορά τους απέναντι στα ζώα, όλα αυτά τελείως ανεξέλεγκτα στην Κίνα. Τώρα βέβαια, αν ρωτήσει κανείς γιατί δόθηκαν οι αγώνες στην Κίνα, είναι γιατί η Γιάννα έδωσε στους Ολυμπιακούς το πραγματικό τους νόημα...

  5. mavros avatar
    mavros 24/03/2008 11:57:51

    Kalhmera,
    Nomizw oti exoume xasei ligo thn mpala!
    Ksanavriskontas thn , tha eprepe na shkwsoume ¨veto¨ sthn onomasia Olym.Agwn. ! Tha eprpepe na onomazonatai ¨Neoi O.A.¨ h ¨Dytikoi O.A.¨ ,h ¨Anw O.A.¨, h akoma ¨Voroioi O.A.¨!
    Sovara milaw!
    Kai meta, ean den allaksoun to onoma,....tous mpoikotaroume!
    E? Ti lete?

  6. Keep Talking avatar
    Keep Talking 24/03/2008 12:18:47

    Και πολυ cool η προταση να αλλαξουν ονομα οι Ολυμπιακοι Αγωνες! Στην Κινα θα μπορουσαμε να τους πουμε 'Ανατολικοι Αγωνες' και ουτο καθεξης, αναλογα σε ποια χωρα ποιου ημισφαιριου διεξαγωνται. Μια αλλη προταση θα ηταν να τους συνδεσουμε την Ολυμπιακη (την γνωστη των αεροπλανων), οποτε θα μπορουσαμε να τους λεμε και 'Ολυμπιακη Αγωνες'...

  7. mavros avatar
    mavros 24/03/2008 12:36:22

    Kalhmera ksana!
    Kai ekei pou mas erxetai h mpala, ... fevgoume emeis!
    Ti syndesh me thn olympiakh mou les? Ta onomata pou proteina, exoun kathara ¨politikokoinoniko prosdiorismo¨ twn agwnwn. Kai einai nomizw vasikh idea, afou milame gia agwnes ktl.
    Twra pali ean allakseis ligo thn syndesmologia sou... kai allakseis to onoma ths Olympiakhs ant' aftou twn Agwnwn...
    Tha evgaze kati se ...Agwnes Olympiakhhs! (gia thn gnwsth twn aeroplanwn) To opoio stekei men,... se allo post, de.
    Bonjour!

  8. Keep Talking avatar
    Keep Talking 24/03/2008 12:47:22

    Μα και η γνωστη Ολυμπιακη (των αεροπλανων) εχει πολιτικο-κοινωνικο προσδιορισμο, αν λαβουμε υπ οψη για ποσα χρονια και με ποσες κυβερνησεις παραμενει 'προβλημα'. Εγω παντως δεν ειδα τετοιο προσδιορισμο στα ονοματα που προτεινες, mavros, αλλα μαλλον τοπικο (Ανω-Κατω), χρονικο (Νεοι) και γεωγραφικο-ατμοσφαιρικο (Δυτικοι, Βορειοι).

  9. mavros avatar
    mavros 24/03/2008 13:04:42

    reBonjour!
    Koita, kala kaneis kai to epishmaneis.... 4 onomata, pame...
    Anw, apo to Anw kai Katw hmisfairio, opws kai Vorioi gia ton idio logo. Xwrismos oikonomikou prosdiorismou kai kat'epektash koinonikou... (voir. Quand le Sud se paei le Nord, Alternatives Economiques, Tefxos.266 Fév/08.)
    Dytikoi, perisotero san politismikou periexomenou prosdiorismos,
    Kai... Neoi, logo evryterou koinwnikou,politismikou,egkefalikou,ideologikou...prosdiorismou!
    Pantws gia na ekseliksoume ligo parapanw to thema,....eimaste gia geloia...("Η ολυμπιακή φλόγα συμβολίζει την ειρήνη, την κατανόηση μεταξύ των λαών και, ασφαλώς, την ολυμπιακή εκεχειρία" δήλωσε ο υπουργός Πολιτισμού Μιχάλης Λιάπης, μετά τη γενική πρόβα της τελετής αφής της Ολυμπιακής φλόγας.)
    http://www.skai.gr/master_story.php?id=76573
    Deite kai to video, exei poly geloio. !

    Keep Talking!

  10. ant avatar
    ant 24/03/2008 13:16:46

    Ακόμη ένα βιντεάκι που δεν είδαμε:

    http://www.youtube.com/watch?v=nRMy2BeCTU4

  11. mavros avatar
    mavros 24/03/2008 13:39:39

    diorthosh: ¨...se paie...¨

  12. Keep Talking avatar
    Keep Talking 24/03/2008 13:39:41

    ωχ! Ξεχασαμε εκει κατω στην Ολυμπια να αναφερουμε οτι η αφη της φλογας 'εισηχθη' κατα την τελετη εναρξης των Ολυμπιακων στο Βερολινο, το 1936, επι Χιτλερ. Μαλλον μας τυφλωσε ο Κινεζος και τα καμμενα 'πρασινα'.... Αληθεια ηταν χλωροταπητας;

  13. Keep Talking avatar
    Keep Talking 24/03/2008 14:05:28

    Συγκλονιστικες φωτογραφιες απο τα θυματα των επεισοδιων στο μοναστηρι Kirti/επαρχια Amdo, οταν κινεζοι στρατιωτες ανοιξαν πυρ κατα αοπλων διαδηλωτων -κυριως μοναχοι και φοιτητες. Απο τους 20 νεκρους εχουν αναγνωρισθει 9, αναμεσα τους νεαροι μεταξυ 15-17 χρονων.
    http://www.asianews.it/index.php?l=en&art=11805&size=
    στο κατω μερος του αρθρου, κανωντας κλικ στους αριθμους 1 εως 8 μπορεις να δεις τις φωτο.

  14. ATHENA avatar
    ATHENA 24/03/2008 14:33:48

    ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΑΧΡΗΣΤΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΛΙΝΚ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΠΕΡΑΣΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΜΠΛΟΓΚ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΧΕΤΙΚΟ ΠΟΣΤ ΓΙΑ ΣΥΛΛΟΓΗ ΥΠΟΓΡΑΦΩΝ, 1. ΓΙΑ ΝΑ ΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΣΥΝΟΜΙΛΙΕΣ ΤΟ ΠΕΚΙΝΟ ΜΕ ΤΟΝ ΔΛΑΙ ΛΑΜΑ 2. ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΟΥΝ ΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΙ ΣΤΗ ΛΑΣΑ

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

  15. "το μώλυ" avatar
    "το μώλυ" 24/03/2008 15:41:17

    Η διαφορά των αρχαίων Ελληνικών Ολυμπιακών Αγώνων από τον μεγαλύτερο περιοδεύοντα θίασο ανά τους αιώνες σηματοδοτείται με το ότι οι Δυτικοί μεταφράζουν το ΑΓΩΝ σε ...GAME!

    Αλήθεια, ποιος παλιοκερατάς, άραγε, απαγόρευσε τους Ολυμπιακούς Αγώνες και γιατί, -το βλήμα;

    (Βοήθεια: είναι ο ίδιος Άγιος της Εκκλησίας και Μέγας της ...Ιστορίας, που έσφαξε σε μια ημέρα 15.000 Θεσσαλονικείς. Ήταν Ισπανός στην καταγωγή και αυτοκράτωρ του ελληνικότατου "Βυζαντίου", παρακαλώ. Ο ευρών αμοιφθήσεται τζουρίτσα "οπίου των λαών", -απ' το καλό, των Ιεροσολύμων).

  16. Nick avatar
    Nick 24/03/2008 18:24:47

    Μήπως θα έπρεπε αντί να κάνεις ιστορικό αναχρονιτισμό να διαβάσεις και μερικές αλήθειες για τους Αρχαίους Ολυμπιακούς Αγώνες (βλ. παγκράτιο);

    Μήπως απλά κατήργησε τις θυσιούλες και τη βαρβαρότητα που ΕΠΕΒΑΛΑΝ οι Ρωμαίοι; Από αυτά που έχω διαβάσει βρήκα ότι οι Ολυμπιακοί Αγώνες συνέχιζαν να υπάρχουν στην Αντιόχεια.

    Όπως και να μη ξεχνάμε τη καταστροφή της Ολυμπίας από τον Αλάριχο.

    Για να μην αναφέρω τα ντοπαρίσματα, τις εξαγορές και άλλα συναφή πράγματα που επιμελώς κρύβουν τα σχολικά εγχειρίδια.

  17. Wanderer avatar
    Wanderer 25/03/2008 11:47:02

    Θα συμφωνήσω με τον ant. Όσο κι αν έχουν "ξεπέσει" οι Ολυμπιακοί Αγώνες, όσο κι αν είναι μόνο ένα τεράστιο διαφημιστικό γεγονός, όσο κι αν έχουν μόνο οικονομική σημασία, η Κίνα δε θα έπρεπε να συμπεριληφθεί ούτε καν στις υποψήφιες για τη διοργάνωση χώρες.

    Έχω συγκεντρώσει στο blog μου κάποιες πρόσφατες ειδήσεις σχετικά με το Θιβέτ. Μπορείτε να τις βρείτε εδώ.