16/02/2010 18:33
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σκέφτηκαν να τιτλοποιήσουν ακόμα και τον Παρθενώνα !!!

Τιτλοποίησαν τα έσοδα του ελληνικού δημοσίου από τα τυχερά παιχνίδια.

Τιτλοποίησαν τα έσοδα από το Ελ. Βενιζέλος!

Σκέφτηκαν να τιτλοποιήσουν ακόμα και τον Παρθενώνα!

Το γράφουν οι Financial Times, οι οποίοι αποδίδουν στον υπουργό Οικονομικών επί κυβέρνησης Σημίτη, Νίκο Χριστοδουλάκη, ένα «σχέδιο» τιτλοποίησης των μελλοντικών εσόδων της χώρας μας από τα εισιτήρια των ξένων τουριστών που θα επισκέπτονταν τον Παρθενώνα και τους υπόλοιπους αρχαιολογικούς χώρους σε μια περίοδο αρκετών ετών. Τα εν λόγω έσοδα θα λειτουργούσαν ως αντάλλαγμα σε δάνειο, πολλών εκατοντάδων εκατομμυρίων δολαρίων, που θα λάμβανε η χώρα από κονσόρτιουμ τραπεζών. Η «ιδέα» αυτή τελικά δεν υλοποιήθηκε κυρίως επειδή «προσέκρουσε» στις εντονότατες αντιδράσεις των αρχαιολόγων .

Για να το ψάξει όμως κάποιος, μήπως  πρόλαβαν, στους τέσσερις μήνες, να τιτλοποιήσουν και το  καινούργιο Μουσείο της Ακροπόλεως;

 Ε Λ Ε Ο Σ!!!

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 16/02/2010 19:55:51

    Τελικά στο ΠΑΣΟΚ έχουν πολλαπλά ντοκτορά στην λαμογιά.
    Κατά τα άλλα φταίμε όλοι για τα λάθη του παρελθόντος και όλοι θα πληρώσουμε βάζοντας πλάτη, γιατί δεν θα πάμε μπροστά αν δεν ματώσουμε.
    Κάντε οικονομία για να αγοράσουμε γιαούρτια και ντομάτες.

  2. vachus avatar
    vachus 16/02/2010 20:06:08

    Απλά θεοί!

  3. thespieys avatar
    thespieys 16/02/2010 22:17:56

    «Είχα δυο αγάλματα» «περίφημα, μια γυναίκα κι ένα βασιλόπουλο, ατόφια - φαίνονταν οι φλέβες, τόση εντέλειαν είχαν. Όταν χάλασαν τον Πόρο, τα΄ χαν πάρει κάτι στρατιώτες, και στ΄ Άργος θα τα πουλούσαν κάτι Ευρωπαίων· χίλια τάλαρα γύρευαν... Πήρα τους στρατιώτες, τους μίλησα: Αυτά, και δέκα χιλιάδες τάλαρα να σας δώσουνε, να μην το καταδεχτείτε να βγουν από την πατρίδα μας. Γι΄ αυτά πολεμήσαμε»

    Στρατηγός Μακρυγιάννης

  4. what avatar
    what 16/02/2010 22:18:02

    Όπως θα'λεγε και κάποια Δραγώνα, η δυσανασχέτηση για την τιτλοποίηση του Παρθενώνα αποτελεί εθνικιστική προγονολατρική εμμονή.

    Μην τολμήσετε μόνο να τιτλοποιήσετε κουρελιασμένες φωτοτυπίες του κορανίου.

    • Orestios avatar
      Orestios @ what 16/02/2010 23:35:52

      Θες να σου δείξω πως βρέχονται οι σανίδες?

  5. fantomas avatar
    fantomas 16/02/2010 22:28:07

    παλι καλα που δεν τιτλοποίησαν και το πρωταθλημα ποδοσφαιρου !!!
    αλλα αυτο το ειχε τιτλοποίησει ο ολυμπιακος για 13 χρονια !!!

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ fantomas 16/02/2010 22:29:30

      κι όμως αυτό είναι το πιο τιτλοποιημένο... Το πρωτάθλημα (ποδοσφαίρου, μπασκετ και δεν ξερω τι άλλο) υπάρχει για το νόμιμο και το παράνομο στοίχημα

  6. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 16/02/2010 23:08:35

    Μεγάλο λάθος που δεν αναφέρατε ότι τιτλοποιήθηκαν και τα διόδια από τις εθνικές από ότι άκουσα.

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ «Κασσάνδρα» 16/02/2010 23:12:27

      Αν τιτλοποιούσαν την ανεπάρκεια και την λαμογιά τους θα είχαμε ξεχρεώσει τώρα.

    • Orestios avatar
      Orestios @ «Κασσάνδρα» 16/02/2010 23:34:47

      Πληρώναμε για να φτιαχτούν δρόμοι. Ενώ τα λεφτά τα τσέπωναν άλλοι. Πλήρωναν τα κορόιδα και έβλεπαν μακέτες με τα έργα. χο!

  7. B.K.Σ. avatar
    B.K.Σ. 17/02/2010 00:50:39

    ο Τσοχατζόπουλος είχε δηλώσει πριν 25 χρόνια, χωρίς την ελάχιστη τσίπα, πως άμα χρειασθεί θα πουλήσουμε τον Ερμή του Πραξιτέλους. το έχω διαβάσει με τα μάτια μου σε συνέντευξή του. δεν πρόκειται να το ξεχάσω όσο ζω.

    • Orestios avatar
      Orestios @ B.K.Σ. 17/02/2010 00:52:24

      Η Βασούλα δεν είχε μιλήσει για πλουτισμό μελών του ΠΑΣΟΚ? Και όπως έλεγε η Μαλβίνα: Μα πού τα βρίσκει? Πού τα βρίσκει?

    • anonymous avatar
      anonymous @ B.K.Σ. 17/02/2010 00:59:16

      Ορέστιε, είχε κυκλοφορήσει η φήμη, αλήθεια ψέμματα δεν ξέρω, ότι λογιστής της της άρπαξε πολλά λεφτά κι έγινε καπνός. Τα λεφτά δε μπορούσε να τα διεκδικήσει. Καταλαβαίνεις το λόγο νομίζω. γι αυτό και η δήλωση.