05/08/2009 13:58
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σκάνδαλο στον… αέρα;



Βούιξε το Διαδίκτυο το από την Παρασκευή, μετά την παραίτηση του Διοικητή της Υπηρεσίας Πολιτικής Αεροπορίας, Κωνσταντίνου Κωνσταντινίδη.

Επίσημα ο κ. Κωνσταντινίδης επικαλέστηκε προσωπικούς λόγους για την παραίτησή του.

Πηγές προσκείμενες στην ΥΠΑ υποστηρίζουν όμως πως η αλήθεια είναι διαφορετική. Για την ακρίβεια, το έργο ξεκινά περίπου τρεις μήνες πριν, με την υποβολή της παραίτησης της πρώην Υποδιοικήτριας κας Σμαράγδας Μαλακατέ, Πολιτική Μηχανικό και μέλος του Τεχνικού Επιμελητηρίου Ελλάδας. Ο λόγος δε που οδήγησε την κα Μαλακατέ σε παραίτηση σύμφωνα με τις ίδιες πληροφορίες, ήταν η επιμονή του κυρίου Κωνσταντινίδη να αλλάξει τους όρους για την απόκτηση ακτινοσκοπικών συσκευών ελέγχου αποσκευών (γνωστών ως HBS) για 10 μεγάλα αεροδρόμια της Ελλάδας.

Το υπό συζήτηση τίμημα απόκτησης ανέρχεται περίπου σε 160 εκατομμύρια Ευρώ, για 10 αεροδρόμια. Τόσα τουλάχιστον έβγαλε η μελέτη του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου, ξεπερνώντας κατά 90 εκατομμύρια Ευρώ (!!!) τον αρχικό προϋπολογισμό του Έργου που συντάχθηκε από υπαλλήλους της ΥΠΑ.

Αληθεύουν αυτά; Θα μας απαντήσει κανείς;

 Διαβάστε κι αυτά:

Παιχνίδια στη πλάτη της ΥΠΑ

Καζάνι που βράζει τα αεροδρόμια

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Χαχάμης avatar
    Χαχάμης 05/08/2009 14:12:11

    Οι αξωνικοί τομογράφοι που μπαίνουν ή θα μπουν στα αεροδρόμια κοστίζουν τεράστια ποσά και η επιλογή τους αλλά και οι προδιαγραφές τους είναι αρμοδιότητα του εκάστοτε διοκητή και των ηλεκτρονικών υπαλλήλων. Στη προκειμένη περίπτωση ο διοικητής ήταν συγχρόνως και ηλεκτρονικός υπάλληλος της ΥΠΑ αλλά και παλιός συνδικαλιστής της ΔΑΚΕ. Τουρλουμπούκι δηλαδή.

  2. ANENTAXTOS avatar
    ANENTAXTOS 05/08/2009 14:48:33

    KSERW TON KWNSTADINIDI APO TO 74 STI N.D,PIO ENTIMOS KAI ITHIKOS ANTHRWPOS DEN UPARXEI,ALLA ETSI EINAI AUTO TO KOMMA,AN DEN EISAI LAMOGIO DEN PAS POUTHENA.BRAVO RE KWNSTADINIDI..NA KSEREIS OTI THA EIMASTE PANTA STO PLEURO SOU,YPALLILOS TIS YPA!!!!

  3. Observer avatar
    Observer 05/08/2009 15:16:49

    Έτσι εξηγούνται πολλά!...
    Αν ισχύουν τα παραπάνω, μπαίνει ακόμα ένα κομματάκι στο πάζλ... Και πάνω του γράφει ΤΕΕ και ίσως ΥΠΕΧΩΔΕ. Προσέξατε φυσικά ότι ο νέος διοικητής είναι μέλος του ΤΕΕ...
    Ακόμα όμως δεν μπορώ να καταλάβω γιατί οι ελεγκτές (και όχι μόνο) έκαναν τέτοιο πόλεμο καλοκαιριάτικα στον τέως συναδελφό τους. Υποπτεύεται κανείς τίποτα? Άντε, μήπως συμπληρώσουμε το παζλ ...

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Observer 05/08/2009 16:44:35

      Η εν λόγω υποδιοικήτρια που παραιτήθηκε προ μηνών, ήταν υπάλληλος του ΥΠΕΧΩΔΕ.
      Ο Κωνσταντινίδης δέχθηκε πόλεμο από τους ελεγτές εναέριας κυκλοφορίας, οι οποίοι είναι κράτος εν κράτει, διότι σαν υπάλληλος καριέρας της ΥΠΑ ήξερε πράγματα που κανένας αλεξιπτωτιστής διοικητής δεν θα μάθει ποτέ. Για αυτό τον κυνήγησαν.
      Μέχρι και ο Τριανταφυλλόπουλος τον είχε βάλει στο μάτι διοτι του την είχε βγεί ο μάγκας ο διοικητής ζωντανά στο τιβι, και ο Μάκης που βασίζεται στον Σταυρόπουλο τον δημοσιογραφο για θέματα της ΥΠΑ την πάτησε διότι ο Σταυρό τάχεικαλά με τους ελεγκτές.

      • Observer avatar
        Observer @ Strange Attractor 05/08/2009 17:01:29

        Αυτό που λες για το Μάκη το πρόσεξα και εγώ. Για αυτό το λόγο έχω εντάξει τον Κωνσταντινίδη στη λίστα με τα άτομα που σέβομαι. :-)
        Και γιατί τελικά 'τον κυνήγησαν' οι ελεγχτές? Τι ήθελαν και δεν τους το έκανε ή τι δεν ήθελαν και τους το έκανε?
        Αν πάντως δεν ήθελαν τους Ολυμπιακάριους, πιάσαν από σβέρκο!!! Περαστικά!
        Τώρα αν ήθελαν κάτι άλλο?....Φτάνει να το μάθουμε και εμείς!

      • Limokontoros avatar
        Limokontoros @ Strange Attractor 05/08/2009 17:14:41

        Τι θέλουν; Αυτό που θέλουν πάντα και που έχουν πετύχει προ πολλού. Περισσότερα λεφτά, διότι οι μισθοί των 3500-7000 Ε τον μηνα μάλλον δεν τους φτάνουν. Με αυτά και με αυτά κατάφεραν να ειναι οι πιο ακριβοπληρωμένοι υπάλληλοι στην Ελλάδα όταν στην υπόλοιπη ΕΕ τη δουλειά του την κάνουν απόφοιτοι λυκείου με μια εκπαίδευση 3 εβδομάδων. Αυτά ήξερε μάλλον ο Κωνσταντινίδης και πήγε να τους βάλει πάγο και τον έφαγαν και αυτόν. Τώρα για τους 500 της ΟΑ που θάρθουν, αυτοί δεν θα έρθουν σωματικά στην ΥΠΑ. Απλώς θα ανήκουν τυπικά σε αυτήν και θα πληρώνονται στα σπίτια τους και στα καφενεία.Οι ελεγκτές όμως θα χάσουν ποσοστό μερικών επιδομάτων διότι θα μοιράζεται σε πιο πολλούς.Δεν θέλουν να χάνουν ουτε σεντ. Μιλάμε για φραγκοκίλλερς που όμως δεν τους κουνάει κανένας.

  4. giannis faliro avatar
    giannis faliro 05/08/2009 15:19:18

    paidia kserw xronia ti esti kwnstadinidis..prosekte min anoiksei to stoma tou giati kserei polla kai tote..tha uparxei provlima!

  5. kwstas avatar
    kwstas 05/08/2009 15:35:23

    ερχονται δυσκολες μερες για την υπα,τα αρπαχτικα ξαναρχονται..!

  6. MIG-21 avatar
    MIG-21 05/08/2009 15:46:42

    o ανθρωπος ειναι τιμιος και λογικος.
    το παρελθον του αυτο λεει.

  7. kwstas avatar
    kwstas 05/08/2009 16:42:25

    mig gia auto to logo ton efagan epeidi einai timios..an oloi pou stelexwnan to kratos itan'kwnstadinidides'tha eimastan xronia mprosta..!

  8. alkatraz avatar
    alkatraz 05/08/2009 17:13:35

    periergos o rolos tou tee..patre to xampari auto kuvernaei ti xwra!den einai dunaton na katherountai anthrwpoi apo tis theseis tous epeidi den einai meli tou tee..ntropi sas!

  9. Observer avatar
    Observer 05/08/2009 18:32:09

    Και Limokontoros πιστεύεις ότι ήθελαν και άλλα λεφτά και δεν τους έδινε, για αυτό 'τον κηνύγησαν' απεργώντας για τις 'παρεμβολές'? Δεν ντρέπονται λίγο!.. Έχουν συνηδειτοποιήσει οι κύριοι τι συμβαίνει στον έξω κόσμο?
    Ή μήπως παίζει κανένα μπλέξιμο με όσα αποκαλυπτικά γράφει το άρθρο?
    90 εκατ. ευρώ απόκλιση, δηλαδή 230% υπερτιμολόγηση σε προϋπολογισμό έργου δεν είναι λίγα, κύριοι του ΤΕΕ και του Μετσόβειου! Ήμαρτον! Πόσοι θα φάνε?

  10. Αλικη avatar
    Αλικη 05/08/2009 21:40:30

    Eπειδή τυχαινει να ξερω και γω τον Κωνσταντινιδη, και επειδή ξερω και εγω πολλα, αλλα αυτός ακόμα περισσότερα, μπορει και ν ανοιξει το στομα του. Τον εχω ικανο! Και τοτε θα πονεσουν πολυ και πολλους οι κουβεντες που θα πει...
    Το παιχνιδι παντως παιζεται σε πλατες καποιων που βολευουν σε καποιες συγκεκριμενες φασεις και μετά υποβάλουν την παραιτηση τους ανευ θελησεως τους. Και με δάκρυα στα ματια τους γλυκοασπαζεται ο Υπουργος.... χα χα χα
    Τωρα η κοντρα των ελεγκτων ειναι πολυ παλια με τον Κωνσταντινιδη. Πολύ πριν γινει Διοικητης. Αυτοι ξερουν....
    Οσο για τον κ. Τριανταφυλλοπουλο που καποτε σφαζοταν για αλλα θεματα να του στειλει link στο σπιτι του, γιατι τωρα που για να τον "χτυπησει" εβγαζε περσινα ξυνα σταφυλια - video, που τελικα δεν το "βγαιναν" και γινοταν και ρεζιλι. Ειχε καποιο οφελος? Απο κάπου? Από κάποιους?

    Ηθικο Διδαγμα: Δεν εισαι λαμογιο? Ουστττττττττ απο δω.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Αλικη 05/08/2009 22:03:43

      Αφού τον ξέρεις καλά μετέφερέ του την άποψή μου ότι έπρεπε να ξέρει ότι "όταν ασχολείσαι με τα πίτουρα θα σε φάνε οι κότες".
      Το λέω διότι σαν χρόνια συνδικαλιστής που ήταν, πάει να πει ότι του αρέσει να τρίβεται στη γκλίτσα του τσομπάνη. Αλλά πολλές φορές η γκλίτσα πέφτει και στο κεφάλι σου. Ας πρόσεχε. Και καθαρός να ήταν, που το πιστεύω ακράδαντα, το γεγονός ότι έμπλεξε με τις τουαλέτες... σήμαινε και ότι θα πέσει στα σκ..α αργά η γρήγορα.

      • Aggelos avatar
        Aggelos @ Strange Attractor 05/08/2009 23:11:04

        Strange Attractor, γεμίσαμε "τσομπανηδες" που κραδαινουν "Γκλιτσες". Όταν όλοι οι καθαροι (οπως λες) κανουν πισω, ποιος θα φυλλαξει τις Θερμοπυλες αυτης της Χωρας? Οι Τριανταφυλλόπουλοι της "Τηλεοπτικής Δημοκρατίας" μας ή τo Τεχνικο Επιμελητηριο Ελλάδος?
        Ποσα πολιτικά "Πίτουρα" πρέπει να ανεχθούμε ακομα? Πως πρέπει να μετράμε τους Ανθρώπους, ειδικά εκείνους που ασκουν Κρατική Εξουσία? Από το πόσο ευκολα κρυβονται ή αν βγαίνουν μπροστά, αν υποχωρούν ή αν αντιστέκονται σε πιέσεις, αν αποφεύγουν την μάχη ή μενουν και την δίνουν?
        Ποιος θα καθαρίσει την Κόπρο, αν οσοι "Κωνσταντινιδιδες" έμειναν προτιμήσουν να μην ανακατεύονται?

  11. Αλικη avatar
    Αλικη 05/08/2009 22:54:32

    Tην αποψη σου θα του την μεταφερω, αλλα πρέπει να σου πω οτι στα σκ...α ουτε επεσε , ουτε προκειται να πεσει ποτε. Εχει καλες αμυνες!

  12. dimnaf avatar
    dimnaf 06/08/2009 08:56:23

    ευχομαι επιτελους να καταφερουν ολοι αυτοι που φαγανε τον Κωνσταντινιδη να κανουν την δουλεια τους οι ανθρωποι γιατι αυτος ο προβοκατορας Κωνσταντινιδης δεν αφηνε να κλεισουν ουτε μια συμφωνια.Προτεινω επισης τους Ολυμπιακαριους για να μην φανε απο την πιτα των ελεγκτων να τους στειλουν στον Τριανταφυλοπουλο που και δημοκρατης ειναι και λεφτα εχει και μεγαλο σπιτι για να τους στεγασει.επισης ο πρωην διοικητης πρεπει να τιμωρηθει ως εξης:να γραψει 150.000.000 φορες "δεν θα την ξανασπασω στα λαμογια"

    • Αρχίδαμος avatar
      Αρχίδαμος @ dimnaf 06/08/2009 12:01:55

      Υπαρχει ενδεχομενο να πετυχαν μια ακομη περηφανη νικη οι μαγκες της πρωην Ολυμπιακης. Ακουγεται εντονα πως τοποθετειται σημερα η αυριο ως υποδιοικητης της ΥΠΑ ο Κωνσταντελος που ειναι πρωην πιλοτος της ΟΑ και συνδικαλιστης επι πολλα χρονια των πιλοτων. Τι γινεται; Οσοι εβαλαν μεσα την ΟΑ γινονται διοικηση της ΥΠΑ; Υπαρχει μηπως σχεδιο να διαλυθει και η ΥΠΑ;

      • Observer avatar
        Observer @ Αρχίδαμος 06/08/2009 13:17:59

        Ωχ... Το ένα μετά το άλλο. Και αυτό και αν είναι σοβαρό!
        Οι άνθρωποι που κατάφεραν να βυθίσουν ακόμα πιο πολύ την ΟΑ σε μία - από τις λίγες - κερδοφόρα Δημόσια Υπηρεσία
        Τι να πρωτοδεί κανείς?
        Αν γίνει και αυτό, θα βγάζει μάτι!...

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Αρχίδαμος 06/08/2009 21:47:57

        Σε λίγο θα φέρουν στην ΥΠΑ και την διαβόητη Πόπη Κοτοπούλη Τουρλουμπούση! Ή μήπως πρέπει να ανακαλέσουν εξ εφεδρείας την Ρούλα Βροχοπούλου και τον Φράνς της ώστε να αναλάβουν τα αεροδρόμια και τις πτήσεις σε αυτά;

    • Αρχίδαμος avatar
      Αρχίδαμος @ dimnaf 07/08/2009 08:38:11

      Με αυτες θα εχουμε πλυσεις και οχι πτησεις.

  13. Aggelos avatar
    Aggelos 06/08/2009 09:18:28

    Φαίνεται πως εκτός από το Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδος, έχει σχέση και με την Νέα Ολυμπιακή η παραίτηση του τέως Διοικητή. Για δείτε κι εδω τι λεει:
    http://troktiko.blogspot.com/2009/08/blog-post_4712.html

    Observer, φαίνεται πως τα έχεις με τους Ελεγκτές. Δεν ξέρω για τα υπόλοιπα, αλλά με δεδομένο οτι οι πιλότοι της παλιας Ολυμπιακης μαλλον για Ελεγκτές προορίζονται, δε νομιζω να ειναι και τοσο ευχαριστημενοι οι Ελεγκτες με τη νέα Διοικηση. Με δεδομένο οτι τα προσόντα των πιλότων, σύμφωνα με τους Διεθνείς κανονισμούς, ταιριάζουν μόνο για να εργαστούν ως Ελεγκτές στην Υπηρεσία Πολιτικής Αεροπορίας, είναι πιθανο ο νέος Διοικητής να επιλέχθηκε με αυτή την αποστολη, δηλαδη να βοηθησει την κατασταση ωστε να γινουν άμεσα αποδεκτοι ως Ελεγκτες.

  14. Observer avatar
    Observer 06/08/2009 11:11:12

    @Aggelos
    Με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο στο σχόλιό σου περί 'τσομπάνηδων'.
    Σε σχέση με τους ελεγκτές, τα βάζω μαζί τους γιατί όλοι έχουμε πια καταλάβει ότι χρόνια τώρα παίζουν παιχνίδι για άγνωστα σε μας αιτήματα, προβάλλοντας πάντα προς τα έξω προβλήματα 'παρεμβολών' που πλέον κανείς δεν πιστεύει. Είμαι πάντα υπέρ κινητοποιήσεων που έχουν νόημα και σκοπό και δεν υποκινούνται υποκριτικά από σκοπιμότητες άγνωστης και σκοτεινής προέλευσης.
    Αν τώρα οι -άγνωστο πόσοι- πιλότοι γίνουν ελεγκτές, το ερώτημα που από κάθε σκεπτόμενο έλληνα τίθεται είναι αν υπάρχουν ανάγκες κάλυψης στις θέσεων ελεγκτών.

    Το ζήτημα που τίθεται από το άρθρο όμως είναι διαφορετικό και αναλύεται καλύτερα στο http://troktiko.blogspot.com/2009/08/blog-post_4712.html.
    Όταν οι κινητοποιήσεις κρύβουν άγνωστης και σκοτεινής προέλευσης κίνητρα, όλα περνούν από το μυαλό μας...

    Και κάτι άλλο...
    Όταν τα κρατικά ταμεία ΄δεν έχουν λεφτά',
    Όταν η ημιαπασχόληση και τα ελαστικά ωράρια δίνουν και παίρνουν
    Όταν κάθε απλός άνθρωπος αισθάνεται έρμαιο κράτους και εμπόρων-αρπαχτικών σε καθημερινή βάση

    τέτοιες ενέργειες αποτελούν πρόκληση, είτε προέρχονται από κρατικούς λειτουργούς, είτε από υπουργεία και επιμελητήρια, είτε απο 'επιστήμονες' του Μετσόβειου (επίσης μέλη ΤΕΕ), είτε από συνδικαλιστικούς φορείς και εργατοπατέρες.
    Και αν δεν έχουν οι εισαγγελείς τα μάτια τους ανοιχτά, ας τα έχουμε εμείς και κυρίως οι εργαζόμενοι στην ΥΠΑ.

  15. anonymos avatar
    anonymos 06/08/2009 12:06:33

    Ο κος Κωνσταντινίδης επέμεινε και πέτυχε την ανατροπή προηγούμενης απόφασης του Συμβουλίου Έργων Πολιτικής Αεροπορίας από απ' ευθείας ανάθεση, σε ανοικτό Διαγωνισμό. Για όσους δεν γνωρίζουν, το τίμημα απόκτησης σε περίπτωση απ' ευθείας ανάθεσης καθορίζεται με "συμφωνία" ανάμεσα στο Ελληνικό Δημόσιο και την Εταιρεία υλοποίησης, ενώ σε ανοιχτό διαγωνισμό επιλέγεται η πιο συμφέρουσα προσφορά για το κράτος. Οι συσκευές αυτές είναι απαραίτητες για την εξασφάλιση υψηλών προδιαγραφών ασφάλειας σύμφωνα με τους Διεθνείς Οργανισμούς στα αεροδρόμιά μας και επιβάλλεται να εγκατασταθούν σε όλα μέχρι το 2012.

    Σημαντικό ρόλο στην εξέλιξη της υπόθεσης φαίνεται να παίζει υψηλόβαθμο υπηρεσιακό στέλεχος της Υπηρεσίας Πολιτικής Αεροπορίας, του οποίου το όνομα έχει εμφανιστεί και σε άλλες "περίεργες" οικονομικές υποθέσεις στα αεροδρόμια των Ιωαννίνων και της Θεσσαλονίκης.

    Αν όλα αυτά είναι αλήθεια, προκύπτουν εύλογα ερωτήματα για τη διασφάλιση του Δημόσιου Συμφέροντος.

  16. Αρχίδαμος avatar
    Αρχίδαμος 06/08/2009 12:06:35

    Στα αεροπορικα ζητηματα υπαρχουν παντα κοντρες ιπταμενων με αυτους του εδαφους.Το βλεπουμε κυριως στην πολεμικη αεροπορια αλλα υπαρχει και στην πολιτικη. Δεν προκειται ποτε κανενας πιλοτος να καταδεχθει να γινει ελεγκτης εναεριας κυκλοφοριας. Αφου ετσι και αλλιως θα πληρωνονται χωρις να κανουν τιποτα γιατι να αναλαβουν ευθυνες;
    Εδω δεν δεχθηκαν οι αεροσυνοδινες της πρωην ΟΑ να μεταταγουν στα κυλικεια δημοσιων υπηρεσιων που βαση διεθνων κανονισμων εχουν τα ιδια καθηκοντα.

    • Observer avatar
      Observer @ Αρχίδαμος 06/08/2009 13:00:29

      Εδώ νομίζω ότι τις 'ρίχνεις' τις συνοδούς... Δεν είναι μόνο σερβιτόρες. Έχουν και ευθύνες σε ζητήματα ασφάλειας και σημαντικό ρόλο στην περίπτωση που κάτι δεν παέι καλά.

      • Αρχίδαμος avatar
        Αρχίδαμος @ Observer 06/08/2009 13:58:23

        Οπως το να κρυωσειτο τσαι η να λιωσουν τα παγακια η να φυγει κανενας ποντος απο το καλσον η να μη θελει να την παει στα μποζουκια αποψε ο πιλοτος και αλλα παρομοια. Αυτό δεν ενοείς;

  17. anonymos avatar
    anonymos 06/08/2009 12:07:03

    Προκύπτουν ερωτήματα και για την επιλογή ως νέου Διοικητή της ΥΠΑ του κ. Βλάμη, επίσης μέλους του Τεχνικού Επιμελητηρίου Ελλάδας, ο οποίος "σέρνει" μαζί του μία παλαιότερη υπόθεση επινοικίασης Αεροσκαφών από την Ολυμπιακή Αεροπορία το Φθινόπωρο του 2007, "σαράβαλων" σύμφωνα με τότε δηλώσεις των εργαζόμενων στον τέως Εθνικό Αερομεταφορέα μας.

    Κύριε Στυλιανίδη, τελικά, έχουμε κάτι να φοβόμαστε, είτε ως Έλληνες φορολογούμενοι, είτε ως επιβάτες της Νέας Ολυμπιακής;

  18. Observer avatar
    Observer 06/08/2009 18:28:45

    Και για όσους προσπαθούν να δουν το άρθρο από το link στο troktiko... ματαίως... Αυτό έπεσε!

  19. Observer avatar
    Observer 07/08/2009 19:33:44

    Ακόμα μία σχετική πληροφορία σε σχόλιο ανώνυμου στο http://press-gr.blogspot.com/2009/06/blog-post_75.html
    Το σχόλιο αναφέρεται σε παραίτηση Υποδοιηκήτριας της ΥΠΑ και μέλους του ΤΕΕ που προηγήθηκε, αφήνοντας (σύμφωνα με την ανάρτηση) υπαινιγμούς για αδιαφανείς διαδικασίες σε διαγωνισμό.
    Σύμφωνα με το σχόλιο:
    'Τώρα βγαίνει και η Μαλακατέ να εξιλεώσει τον εαυτό της; Αυτή που έλεγε στην Υπηρεσία ότι εγώ θα τον ξεσκίσω το Διοικητή; Αυτή που έβαλε παρατήρηση σε πρόταση της ΥΠΑ για να γίνει ένας διαγωνισμός ύψους 120.000 ευρώ και ήθελε ο διαγωνισμός να γίνει με κόστος 750.000 ευρώ; Ρε ούστ! Καλά έκανε ο Στυλιανίδης και την έδιωξε, γιατί και αυτή τσιράκι των μηχανικών του ΤΕΕ και του ΥΠΕΧΩΔΕ ήταν.'

    Προφανώς πρόκειται για άλλη περίπτωση προμήθειας - τα ποσά δεν ταιριάζουν,
    ταιριάζει όμως το μέγεθος του 'καπέλου'! Αυτή τη φορά 630%, μια και τα ποσά είναι μικρότερα.

    Ίσως ακόμα ένα κομματάκι στο παζλ...

    Υ.Γ. Κάτι ονόματα που παίζουν εκεί στην ΥΠΑ (Μαλακατέ, Βλάμης)...
    Δεν άντεξα να μην το σχολιάσω :-)

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Observer 07/08/2009 20:34:09

      Όλο για προσωπικούς λόγους παραιτούνται εκεί... τι παίζει; Ενδιαφέρον πάντως και το σχόλιο ανώνυμου που παραθέτω από το ίδιο λινκ. Είναι αυτοί που δεν θέλουν τους πιλότους της ΟΑ στα πόδια τους...

      ΛΟΙΠΟΝ ΣΤΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΥΠΗΡΣΙΑ Η ΠΑΣΚΕ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ ΟΙ ΕΛΕΓΧΤΕΣ ΕΝΑΕΡΙΑΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ ΟΛΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΚΩΛΟΒΑΡΑΝΕ ΔΟΥΛΕΥΟΝΤΑΣ 4 ΩΡΕΣ ΜΕΣΟ ΟΡΟ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΟΥΝ 6000/ΜΗΝΑ ΥΠΗΡΕΤΗΣΑ ΣΕ ΜΙΑ ΑΝΑΛΟΓΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΤΗ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΗ ΜΟΥ ΘΗΤΕΙΑ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΚΥΡΙΟΙ ΚΑΙ ΚΥΡΙΕΣ..ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΤΥΧΕΡΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ ΑΕΡΟΠΟΡΙΚΑ ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΕΥΘΥΝΟΤΗΤΑ ΤΟΥΣ
      12 Ιουν 2009 8:58:00 μμ

      • Observer avatar
        Observer @ Strange Attractor 07/08/2009 21:18:01

        Μια και το παρατήρησες, αξίζει κανείς να σχολιάσει και το γεμάτο ευγένεια, αλήθειες και ακατάρριπτα επιχειρήματα σχόλιο στον τέως φαντάρο, που κάνει παρακάτω άλλος ανώνυμος, που όλοι υποπτευόμαστε τι επαγγέλεται.

        Παραθέτω απόσπασμα:
        'ΣΙΓΑ ΡΕ ΜΕΓΑΛΕ ΜΗΝ ΕΛΓΧΕΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΝΑΕΡΙΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΟΤΑΝ ΗΣΟΥΝ ΚΩΛΟΦΑΝΤΑΡΟ.
        ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΛΕΣ ΟΙ ΚΑΡΑΒΑΝΑΔΕΣ, ΟΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΙ ΤΕΜΠΕΛΗΔΕΣ, ΠΟΣΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΚΙ ΠΟΙΟΣ ΚΑΝΕΙ ΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ ΤΗΣ ΕΝΑΕΡΙΑΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ?'

        Αγενής, λασπολόγος, χωρίς επιχειρήματα, ρίχνει τη μπάλα στην κερκίδα.
        Μπράβο μεγάλε! Δείχνεις το επίπεδο της Πανεπιστημιακής σου εκπαίδευσης!

  20. Observer avatar
    Observer 10/08/2009 01:44:57

    Φως στο ζήτημα προσπαθεί να δώσει το Πρώτο Θέμα της Κυριακής.
    Διαβάζοντας προσεκτικά το άρθρο, κατάλαβα ότι, - σύμφωνα πάντα με το δημοσίευμα - ήρθαν οι αμερικανοί για έλεγχο με σκοπό την κατάργηση της βίζας, είδαν ότι τα αεροδρόμια (εκτός του Βενιζέλου) δεν έχουν HBS, έβαλαν πάγο στην Ντόρα, η Ντόρα με τη σειρά της στο Στυλιανίδη και αυτός, αποφάσισε να αλλάξει τη διοίκηση.
    Σε δεύτερη φάση το άρθρο αναλύει τις σχετικές ενέργεις της ΟΣΥΠΑ, όπως ο πρόεδρός της δηλώνει. Σύμφωνα λοιπόν με τα λεγόμενα του αρχισυνδικαλιστή της ΥΠΑ, ενώ αυτός είχει κρούσει με επιστολές του στον Καραμανλή τον κώδωνα του κινδύνου, ο Κωνσταντινίδης έδωσε με απευθείας ανάθεση την προμήθεια χαρτιού υγείας (!) για όλα τα αεροδρόμια.

    Απορία 1η: Υπονοεί ο Mr. εργατοπατέρας ότι για χαρτί υγείας δίνονται απευθείας αναθέσεις, ενώ για τα HBS όχι? Προτιμά την απευθείας ανάθεση για μία τέτοια αγορά?
    Από όσα γνωρίζω υπάρχει όριο στο ποσό όταν πρόκειται για απευθείας αναθέσεις, δεν ξέρω ποιο, αλλά σίγουρα τα 156 εκατ. το υπερβαίνουν
    Απορία 2η: Αναφέρεται το ποσό των 156 εκατ. , αλλά δεν υπάρχει καμία αναφορά στο ποσό της μελέτης της ΥΠΑ, που σύμφωνα με την ανάρτηση είναι κατά 90 εκατ. μικρότερο. Γιατί? Δε θα έπρεπε να το ξέρει ως εργαζόμενος και συνδικαλιστής της ΥΠΑ? Ή όσα γράφονται εδώ είναι αναληθή?
    Απορία 3η: '..η Ελλάδα είχει δεσμευτεί να θωρακίσει τα διεθνή της αεοδρόμια πριν από τους Ολυμπιακούς Αγώνες ... με HBS', και η ΟΣΥΠΑ έστειλε σχετικά με το ζήτημα 4 εμπιστευτικές επιστολές στον πρωθυπουργό από το Νοέμβρη του 2007, σύμφωνα με το ίδιο άρθρο.
    Σαν πολύ αργά δεν το θυμηθήκαν? Ή πιο πριν ο προϋπολογισμός ήταν όντως μικρός και επομένως αδιάφορος?
    Απορία 4η: 156 ή 160 εκατ.? 8 ή 10 τα αεροδρόμια?
    Απορία 5η: ΠΑΣΚΕ είπατε είναι ο κύριος? Στη θέση του θα έκραζα από πριν τους Ολυμπιακούς, θα συνέχιζα με τον προϋπολογισμό του ΕΠΜ και μπορεί και να χαιρόμουν για το συμβάν με τη βίζα...

    Πολλές και ύποπτες οι τρύπες στο άρθρο της Εφημερίδας...