#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/12/2013 16:52
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σκάνδαλο: Διάταξη - δωράκι στους μεγαλοκαναλάρχες



Πριν μερικές ημέρες σας ενημερώναμε ότι το νομοσχέδιο για τα ακίνητα περιέχει μια σειρά από «περίεργες» διατάξεις τις οποίες αν ψάξει κανείς μπορεί να βρει ποιους εξυπηρετούν. Κάποιοι μέσα στην κυβέρνηση απαίτησαν, και πέτυχαν, να συμπεριληφθούν σε άσχετο νομοσχέδιο και άλλες ρυθμίσεις οι οποίες τελικά μοιάζουν περισσότερο με διευθετήσεις και εξυπηρέτηση συγκεκριμένων συμφερόντων παρά για οτιδήποτε άλλο.

Μια τέτοια σκανδαλώδης τροπολογία υπάρχει στο νομοσχέδιο που συζητείται στη Βουλή και αφορά τον φόρο 20% σε όλες τις διαφημίσεις που προβάλλονται στην τηλεόραση. Σύμφωνα με απόφαση της κυβέρνησης η συγκεκριμένη διάταξη μετατίθεται για το 2015. Πρόκειται για διάταξη του Ν. 3845/2010 με την οποία προβλέφθηκε η επιβολή ειδικού φόρου ύψους 20% στις διαφημίσεις, που προβάλλονται από την τηλεόραση. Όπως αναφέρεται στην εισηγητική έκθεση της τροπολογίας, «η παρούσα δυσμενής οικονομική συγκυρία έχει επιδράσει αρνητικά στην οικονομική κατάσταση όλων των εμπλεκομένων φορέων, και δη των επιχειρήσεων, που εκμεταλλεύονται τηλεοπτικούς σταθμούς, όσο και των διαφημιστών και των διαφημιζομένων».

Το εντυπωσιακό είναι ότι ενώ ψηφίστηκε το 2010 δεν ίσχυσε ποτέ και ίσως είναι ο μοναδικός μνημονιακός νόμος που δεν ίσχυσε.

Αρχικά η έναρξη ισχύος της διάταξης μετατέθηκε για την 1.1.2012 με τον Ν.3899/2010, στη συνέχεια μετατέθηκε για την 1.1.2013 με Πράξη Νομοθετικού Περιεχομένου του 2011 και τέλος μετατέθηκε την 1.1.2014 με Πράξη Νομοθετικού Περιεχομένου του 2012.

Λέει η αιτιολογική έκθεση: «Οι λόγοι που επέβαλαν τη μετάθεση της έναρξης ισχύος της εν λόγω διάταξης μέχρι σήμερα δεν έχουν εκλείψει, αντίθετα επεκτείνονται διαρκώς με αποτέλεσμα τυχόν εφαρμογή της από 1.1.2014 να δύναται να προκαλέσει περαιτέρω προβλήματα στη βιωσιμότητα των τηλεοπτικών σταθμών και των διαφημιστικών εταιρειών, με κίνδυνο σε περίπτωση διακοπής της λειτουργίας τους, να χαθούν εκατοντάδες θέσεις εργασίας, καθώς και σημαντικά έσοδα για το Δημόσιο και τα ασφαλιστικά ταμεία, με ό,τι αυτό συνεπάγεται για την κοινωνική συνοχή και τη δημοσιονομική κατάσταση της χώρας». Στην έκθεση του Γενικού Λογιστηρίου του Κράτους δεν αναφέρεται συγκεκριμένο ποσό για τις απώλειες εσόδων για το έτος 2014 από τη μετάθεση της επιβολής του ειδικού φόρου 20% στις τηλεοπτικές επιχειρήσεις. Αναφέρεται, όμως, ότι η απώλεια εσόδων θα αναπληρώνεται από άλλες πηγές του κρατικού προϋπολογισμού.

Αυτό κύριοι της κυβέρνησης είναι το απόλυτο σκάνδαλο. Εξυπηρετούνται ή όχι οι μεγαλοκαναλάρχες οι οποίοι θα βάζουν στην τσέπη τους το 20% που θα έπρεπε να αποδώσουν. Τηn γλιτώνει ο Μπόμπολας, ο Βαρδινογιάννης, ο Κυριακού, ο Αλαφούζος και οι άλλοι;

Και δεν ντρέπεστε να βάζετε ως αιτιολογία τη δύσκολη οικονομική συγκυρία; Για τους υπόλοιπους Έλληνες που τους κόψατε μισθούς και συντάξεις και τους φορτώνετε με φόρους δεν είναι δύσκολη συγκυρία;

Κάτω από αυτή τη λογική, και υπό το φόβο μη χαθούν επιχειρήσεις και δουλειές, να καταργήσουμε τους φόρους που πληρώνει ο κάθε εργολάβος για τα έργα, ο τάδε εφοπλιστής για τα καράβια του, ο επιχειρηματίας της ενέργειας κ.λπ.

Από την άλλη, γιατί δεν είδαμε ούτε μια τροπολογία που να αναβάλει έναν φόρο για τον κοσμάκη λόγω δύσκολης κατάστασης; Δεν ντρέπεστε να γράφετε ότι τα έσοδα που θα χαθούν επειδή δεν τέθηκε σε ισχύ η διάταξη για τους καναλάρχες, θα καλυφθεί από άλλες πηγές; Ποιες είναι οι άλλες πηγές άραγε; Να κόψετε το μισθό ή τη σύνταξη κανενός κακομοίρη;

Κάτι τέτοια βλέπει ο κόσμος και είναι έτοιμος να επαναστατήσει. Και όταν βλέπει τον πρωθυπουργό, τον αντιπρόεδρο της κυβέρνησης και το μισό υπουργικό να πηγαίνει στον ποιητή φανφάρα, διευθυντή του Μεγάλου Καναλιού, τότε κάνει περίεργους συνειρμούς.

Είναι έκθετοι όσοι απαίτησαν να μπει αυτή η ρύθμιση στο νομοσχέδιο. Και από το Μαξίμου και όποιος άλλος μεγαλόσχημος. Οφείλει η κυβέρνηση να πάρει πίσω αυτή την ντροπιαστική διάταξη ή τουλάχιστον να μην ψηφίσουν οι βουλευτές. Διότι αν είναι να κάνουμε χάρες στους καναλάρχες, καλύτερα να πέσει η κυβέρνηση. Τελεία και παύλα.

Α.Ψ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ελενη avatar
    ελενη 14/12/2013 17:02:54

    ενώ εμένα ο Σαμαράς-Στουρνάρας με αναγκάζουν να δίνω φόρο ακινήτων και εισοδήματος το σύνολο των ενοικίων που παίρνω.Γι'αυτό θα τιμωρησω τη ΝΔ στις επόμενες εκλογές

    • argiris avatar
      argiris @ ελενη 15/12/2013 14:00:19

      Τις επόμενες εκλογές περίμενες?! Δλδ στις προηγούμενες τους ψήφισες?!
      Τότε καλά να πάθεις Ελένη....εμεις τι φταίμε?! Εσύ τουλ παίρνεις και μερικά ενοίκια όπως λες!!! Εμείς είμαστε ανεργοι!

  2. CHRIS avatar
    CHRIS 14/12/2013 17:06:49

    Έτσι ξεπληρώνεται από τα ΜΜΕ η στήριξη (ή η χαλαρή κριτική) στην κυβέρνηση.

  3. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 14/12/2013 17:24:27

    Αυτά κάνουν και μετά απορούν γιατί ανεβαίνει ο ΣΥΡΙΖΑ και η ΧΑ. Μόνο με Κωνσταντοπούλου και Κασσιδιάρη θα φτιάξουν τα πράγματα;

  4. Bil Filippu avatar
    Bil Filippu 14/12/2013 18:04:33

    Από ντροπή κανείς. Θα έρθουν και η εκλογές και τότε θα τα πούμε. Από το 1974 ΝΔ. Τώρα θα δούμε.

    • egw avatar
      egw @ Bil Filippu 15/12/2013 08:08:11

      ακόμα στο "θα δούμε" είσαι;

  5. Dixie avatar
    Dixie 14/12/2013 18:26:34

    Άλλο ένα αγκωνάρι - όχι απλό λιθαράκι - στο παλάτι της διαπλοκής. Φυσικά στις επόμενες ευρω-εθνικές-τοπικές η τιμωρητική ψήφος θα πρέπει να θεωρείται αναμενόμενη και κανελις να μην σοκαριστεί με την εικόνα τά βράδυα των αναμετρήσεων.

  6. Δημοκράτης avatar
    Δημοκράτης 14/12/2013 18:44:11

    Τι να πεί κανείς ??

    Δεν υπάρχουν λόγια........που να μπορει ο Φακτορας να τα δημοσιευσει....

  7. Αριστερός avatar
    Αριστερός 14/12/2013 18:47:50

    Σ' αυτό συμφωνούμε απολύτως, σύντροφοι!

  8. ΣΑΚΑΤΑΚa avatar
    ΣΑΚΑΤΑΚa 14/12/2013 18:57:13

    ...πέφτω απο τα σύννεφα...

  9. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 14/12/2013 19:22:15

    Αρχικά η έναρξη ισχύος της διάταξης μετατέθηκε για την 1.1.2012 με τον Ν.3899/2010, στη συνέχεια μετατέθηκε για την 1.1.2013 με Πράξη Νομοθετικού Περιεχομένου του 2011 και τέλος μετατέθηκε την 1.1.2014 με Πράξη Νομοθετικού Περιεχομένου του 2012.
    Σύμφωνα με απόφαση της κυβέρνησης η συγκεκριμένη διάταξη μετατίθεται για το 2015.

    Όχι καί Σκάνδαλο. Οσμή ... σκανδάλου θά ήταν η συγκεκριμένη διάταξη να μετατίθονταν για το 2115.

  10. νικος avatar
    νικος 14/12/2013 19:54:55

    Αυτοκτόνησε 59χρονος στη Λήμνο-«Δεν μπορώ να ζω εις βάρος φίλων μου. Χειμώνιασε και πρέπει να μείνω άστεγος»

    Τέλος στη ζωή του έβαλε σήμερα το πρωί ο 59χρονος Α.Τ, κάτοικος Μύρινας. Τα οικονομικά προβλήματα που αντιμετώπιζε τα τελευταία χρόνια, όπλισαν το G3, όπλο που είχε στην κατοχή του, αφού ανήκε στο τμήμα Εθνοφυλακής.
    Ο 59χρονος, λίγο πριν οπλίσει το όπλο, άφησε σημείωμα, στο οποίο ανέφερε ότι δεν αντέχει να ζήσει άλλο σε βάρος των φίλων του. Ο πυροβολισμός, αναστάτωσε τους περιοίκους, που επικοινώνησαν αμέσως με το αστυνομικό τμήμα της Λήμνου.

    Ο 59χρονος, όπως αναφέρει ο ραδιοφωνικός σταθμός Limnos fm100, τα τελευταία χρόνια αντιμετώπιζε σοβαρά οικονομικά προβλήματα και αυτό τον είχε καταρρακώσει, αφού, όπως ομολογούσε σε φιλικά του πρόσωπα, δεν μπορούσε να ανταποκριθεί όπως θα ήθελε. Η χαριστική βολή ήταν ότι σε λίγο καιρό θα έμενε και άστεγος.

    Στο σημείωμα που άφησε, ανέφερε:

    «Δεν μπορώ να ζω άλλο σε βάρος των φίλων μου. Χειμώνιασε και πρέπει να μείνω άστεγος. Η υγεία μου είναι χάλια. Έχω 1 χρόνο να πάρω τα φάρμακα για το ζάχαρο. Παρακαλώ τον Μητροπολίτη Λήμνου να αφήσει να με θάψουν ως Χριστιανό.

    • θηραία avatar
      θηραία @ νικος 14/12/2013 21:13:34

      Πόσοι έχουν αυτοκτονήσει μέχρι σήμερα λόγω της οικονομικής κρίσης;
      5.000 ή περισσότεροι;;; Πλέον δεν λένε τα νούμερα, αρα μάλλον αυξάνονται ανησυχητικά! Ούτε σε πόλεμο...
      Το χειρότερο είναι ότι με το φορολογικό πολυνομοσχέδιο που θα ψηφίσουν οι αυτοκτονίες όχι μόνο δεν θα μειωθούν, αλλά θα αυξηθούν κατακόρυφα... αρκεί που τα νούμερα θα τους ικανοποιούν!!!!

  11. kwstas avatar
    kwstas 14/12/2013 20:27:49

    Η κυβέρνηση έχει σαλέψει! Ειλικρινα δε μπορώ να βρω άλλη λέξη για να περιγράψω αυτά που κάνουν.
    Άκουσα σήμερα ότι θα μπορούν να κατάσχουν περιουσιακά στοιχεία πολιτών ΠΡΙΝ καταστούν οι οφειλές τους ληξιπρόθεσμεσ, δηλ. όποτε τους καπνίσει!!!
    Χθες, ότι θα μπαίνει το ΣΔΟΕ ΑΝΕΥ εισαγγελικής εντολής στο σπίτι οποιουδήποτε το χρησιμοποιεί ως έδρα της επιχείρησής του!!!
    Προχθές, ότι οι "απεργούντες" στα ΕΚΠΑ & ΕΜΠ πληρώνονται κανονικά!!!

    Να δεχτώ ότι υπάρχει εξ'ανάγκης συμπόρευση με τα πράσινα τρωκτικά, ο κοινός νους όμως το πρωθυπουργού που είναι?

  12. Panos avatar
    Panos 14/12/2013 21:33:55

    Προφανώς τους τρώει ο ...... να φύγουν νύχτα...
    Αλλιώς δεν εξηγείται.

  13. β χριστος avatar
    β χριστος 14/12/2013 22:10:06

    Δεν έχετε δίκιο. Δεν είναι σκάνδαλο. Φανταστείτε να κλείσουν τα κανάλια και τα ραδιόφωνα. Η προπαγάνδα των αναρχικών θα οργιάσει. Και επιτέλους ο κ. Σαμαράς δεν είναι σαν τους άλλους. Δυστυχώς η πληροφόρηση ελέγχεται από αριστερούς προπαγανδιστές.

    • spal avatar
      spal @ β χριστος 15/12/2013 17:09:25

      α, καλαααά, στον κόσμο σου εσύ....

  14. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 14/12/2013 22:41:37

    Από τις κύριες αιτίες της κατάρρευσης της χώρας μας είναι η παρασιτική διόγκωση των ΜΜΕ. Αφού σκοπό τους έχουν να λειτουργούν ως νταβατζήδες, πέτυχαν και την ηλιθιοποίηση, πνευματική και ηθική σήψη της κοινωνίας μας.
    Το μέτρο αυτό της Κυβέρνησης δείχνει πως η χώρα μας είναι υπό την κατοχή της αλητείας των νταβατζήδων.

  15. είναι ο καπιταλισμός, ηλίθιε avatar
    είναι ο καπιταλισμός, ηλίθιε 15/12/2013 06:41:34

    Το ότι χρησιμοποιήθηκαν και μάλιστα κατ' επανάληψιν (δύο φορές) ΠΝΠ για μια "έκτακτη περίπτωση εξαιρετικά επείγουσας και απρόβλεπτης ανάγκης" (σύνταγμα, άρθρο 44) όπως οι κυβερνητικοί χαρακτηρίζουν αναίσχυντα το χάρισμα φόρου 20% στους καναλάρχες μεγαλοεργολάβους και εφοπλιστές, δείχνει ξεκάθαρα 3 πράγματα: 1) ποιος είναι το πραγματικό αφεντικό στη χώρα, 2) πόσο στα αλήθεια πιστεύουν στο σύνταγμα οι κυβερνήσεις (του 2011 και η σημερινή) και οι βουλευτές μας, 3) πόσο μικρός για το ρόλο του είναι και ο πρόεδρος της δημοκρατίας που υπογράφει οτιδήποτε του φέρουν εμπρός του.

    Η προεδρευομένη κοινοβουλευτική δημοκρατία κύριοι έγινε απλώς ο φερετζές της ολιγαρχίας των λεφτάδων που αγοράζουν νόμους κατά βούληση. Δημοκράτες πολίτες αυτού του ευλογημένου και ταυτόχρονα καταραμένου τόπου, τιμωρήστε τους αλύπητα, με όποιο τρόπο κρίνετε πρόσφορο, ανεξάρτητα από την ταξική ή άλλη πολιτική σας ταυτότητα. Η δημοκρατία δεν πρέπει να φυλάσσεται μόνο από τους πολιτικούς (ή τον πρόεδρο της δημοκρατίας), αλλά από όλους μας. Αν πιστεύετε ότι μας αξίζει η δημοκρατία, παλέψτε για να ζήσει. Είναι πολλοί όσοι την επιβουλεύονται δεξιά κι αριστερά, αλλά πιστεύω ότι εμείς είμαστε περισσότεροι.

    Το είχα γράψει και τον Ιούνιο (http://www.antinews.gr/2013/06/04/217872/#comment-1173153) ότι η κυβέρνηση έχει επιλέξει με ποιους θα πορευτεί και για ποιους δουλεύει. Καμμία έκπληξη εκ μέρους μου για το σκάνδαλο που αποκαλύπτει το άρθρο.

    Με την ευκαιρία ευχαριστώ antinews για την πληροφόρηση που μας δίνεις κάθε μέρα, η οποία φυσικά δεν θα ερχόταν ποτέ από τα διαπλεκόμεννα μμε ή την κυβερνητική ΥΕΝΕΔ, που τώρα λέγεται ΝΕΡΙΤ.

  16. Σαρακατσανος avatar
    Σαρακατσανος 15/12/2013 07:20:10

    Σε σύντομο χρονικό διάστημα θα δούμε ένα άλλο ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΣΚΑΝΔΑΛΟ που έχει να κάνει με την ΕΘΝΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ, πού θα πάει σε....χέρια ενός μεγάλου ΝΤΑΒΑΝΤΖΗ της Ελληνικής οικονομίας, και μάλιστα χωρίς να βάλλει ούτε ένα ΕΥΡΩ........Το πλιάτσικο της χώρας στους γνωστούς πλέον διαπλεκόμενους κυβερνήτες της χαμένης πλέον Ελλάδας συνεχίζετε ΑΚΑΘΕΚΤΑ.

  17. δημης avatar
    δημης 15/12/2013 13:23:58

    Άμα έχεις καλούς υπαλλήλους τότε φτηνα και άνετα περνάς ότι θέλεις ....
    Ξέχασα...έχουμε δημοκρατία...

  18. george avatar
    george 15/12/2013 18:00:03

    Αηδία, οι καναλάρχες εισπράττουν το αντίτιμο της στήριξης στην κυβέρνηση των υποτελών. Φταίμε όλοι μας, γιατί με την αδράνειά μας τους επιτρέπουμε να κάνουν ότι θέλουν. Αυτοί οι υποτελείς πρέπει να περάσουν έκτακτο δικαστήριο για εσχάτη προδοσία, στην Ελλάδα συντελείται γενοκτονία γιατί τα νέα ζευγάρια δεν μπορούν να παντρευτούν και να κάνουν απογόνους και αυτοί χαρίζουν λεφτά στα υποκείμενα που είναι και ιδιοκτήτες ΜΜΕ και εργολάβοι ταυτόχρονα. 530.000.000 ευρώ προκαταβολή για τους οδικούς άξονες παίρνουν οι διαχρονικοί κλέφτες, πώς να μην υποστηρίξουν την "κυβέρνηση"; Καλό ύπνο, συνέλληνες!

  19. ΑΜ Παπαιωαννου avatar
    ΑΜ Παπαιωαννου 15/12/2013 19:23:16

    Απλά αίσχος...

  20. mandi avatar
    mandi 15/12/2013 20:27:21

    κάποιo μικρό σχολιάκι απο το φίλο φαήλο;

  21. tassos avatar
    tassos 15/12/2013 20:51:00

    Μήπως τώρα συμπληρώνετα ι τοπαζλ του κλεισίματος της ΕΡΤ?

  22. tassos avatar
    tassos 15/12/2013 20:58:02

    Μήπως να φορολογήσουν κι άλλο εμάς να βοηθήσουμε τα κανάλια να μπορούν να αγοράζουν πιο πολλές τούρκικες ανοησίες; Γιατί δεν τους δίνει και κανένα πριμ να ανασάνουν;

  23. thakis avatar
    thakis 16/12/2013 07:31:48

    Eνω - αρθογραφε - αν την πάρουν πίσω ΔΕΝ υπάρχει λόγος Επανάστασης , έτσι ;;; Ας αφησουμε του ΣΦΕΤΕΡΙΣΤΕΣ όπως λέτε μερικοίεδω μέσα στα σχόλια σας μέχρι όταν ...αποφασίσουν να κανουν ¨εκλογες¨ για να τους ...τιμωρήσουν !!! Οι Ιαταλοι ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΗΣΑΝ και ειναι τρεις ημέρες στους δρόμους ΚΑΤΑΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΣ σταθμους κ δημόσια κτήριακαι εχουν πολυυυυυυυυ ελαφρυτερο ΜΝΗΜΟΝΙΟ απο εμάς ..!!!!

  24. Αιρετικός avatar
    Αιρετικός 16/12/2013 19:35:36