#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/11/2013 11:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σκάνδαλο: Αργόμισθοι δημοσιογράφοι με τρελούς μισθούς στον ΟΑΕΔ



Τελικά… λεφτά υπάρχουν, αλλά μόνο για λίγους κι εκλεκτούς. Κι ενώ στην κυβέρνηση πιστεύουν ότι κάνουν περικοπές μισθολογικού κόστους στο δημόσιο, σε κάποιους οργανισμούς, έχουν σηκώσει παντιέρα αντίστασης κι όχι μόνο δεν μειώνουν τους μισθούς αλλά δίνουν και αυξήσεις.

Χθες ο υπουργός Περιβάλλοντος έπαψε όλο το διοικητικό συμβούλιο του ΚΑΠΕ γιατί δεν είχε συμμορφωθεί στις συστάσεις για να κάνει μειώσεις μισθών, όπως σε όλο το δημόσιο τομέα.

Πρόσφατα, φορέας που υπάγεται στο υπουργείο Ανάπτυξης αποκαλύφθηκε ότι είχε κατά μέσο όρο μισθούς της τάξης των 7.000 ευρώ. Φαίνεται ότι ο κατάλογος είναι μακρύς από φορείς που δεν τους πιάνει η λιτότητα.

Όπως αποκαλύπτει σήμερα το antinews ο ΟΑΕΔ, ο Οργανισμός που υποτίθεται ότι πρέπει να βρίσκει δουλειά σε εκατομμύρια άνεργους, έχει στη διάθεσή του υπαλλήλους που πληρώνονται αργομισθίες.

Σύμφωνα με πληροφορίες, απασχολεί ακόμη και νυν δημοσιογράφους που δεν πατάνε το πόδι τους στον Οργανισμό, και ο μισθός μπαίνει στην τράπεζα.

Αποκαλυπτική είναι επίσης, η πρόβλεψη που δημοσιεύεται στη Διαύγεια και η οποία δείχνει ότι νυν δημοσιογράφος σε μεγάλη εφημερίδα του… κέντρου, είναι ταυτόχρονα εδώ και χρόνια μόνιμος υπάλληλος του ΟΑΕΔ. Το σκανδαλώδες είναι ότι ο εν λόγω κύριος με τα αρχικά Κ.Παπ. πήρε πριν από λίγες ημέρες αύξηση λόγω… ωρίμανσης. Μόνο που στο Δημόσιο οι ωριμάνσεις έχουν καταργηθεί λόγω κρίσης. Εκτός βέβαια από τους μανδαρίνους που πάντα βρίσκουν παράθυρα για να παίρνουν αυξήσεις.

Πόσο φτάνει ο μισθός του εν λόγω δημοσιογράφου; Στα 2.224 ευρώ, ψίχουλα δηλαδή.

Μάλιστα, ο συγκεκριμένος κύριος, αν υπήρχε δεοντολογία και στιβαρή ΕΣΗΕΑ θα έπρεπε να του έχει αφαιρέσει τη δημοσιογραφική ταυτότητα αφού το ρεπορτάζ του στην εφημερίδα είναι σε συνάφεια με το αντικείμενο του ΟΑΕΔ.

Τέλος, πρέπει να πούμε ότι στον Οργανισμό που μοιράζει λεφτά σε ανέργους, υπηρετεί εδώ και πολλά χρόνια γνωστός δημοσιογράφος, στέλεχος μεγάλης εφημερίδας. Με μια ιδιαιτερότητα. Δεν έχει πατήσει το πόδι του στον Οργανισμό εδώ και χρόνια.

Διαβάστε τη σχετική απόφαση για να φρίξετε όσοι εργάζεστε στο Δημόσιο και σας έχουν κόψει τους μισθούς μη έχοντας να ζήσετε την οικογένειά σας.

 

 

ΘΕΜΑ : Ανακαθορισμός βασικού μηνιαίου μισθού του δημοσιογράφου Παπ.Κ.

ΚΟΙΝ:1) Δ/ΝΣΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ (ΤΜΗΜΑ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑΣ) 2)ΑΝΑΦΕΡΟΜΕΝΟ ΥΠΑΛΛΗΛΟ (ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΔΙΟΙΚΗΤΗ)

Έχοντας υπόψη:

1. Τις διατάξεις του Ν.4024/2011

2. Την Πράξη Νομοθετικού Περιεχομένου (ΦΕΚ 268/31.12.2011)

3. Την με αριθμ. 2/17805/0022/13.3.2013 Κοινή Υπουργική Απόφαση(ΦΕΚ

662/21.3.2013)

4. Τα στοιχεία του ατομικού φακέλου του υπαλλήλου από τα οποία προκύπτει ότι την 1/1/2013 συμπλήρωσε 29 έτη 8 μήνες συνολική δημοσιογραφική υπηρεσία και στις 1/5/2013 30 έτη

ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΜΕ

Ανακαθορίζουμε το βασικό μηνιαίο μισθό του με σχέση εργασίας ιδ. Δικαίου αορίστου χρόνου δημοσιογράφο του ΟΑΕΔ ΠΑΠ. Κ. από 1/1/2013 μέχρι 30/4/2013 σε 2.189,00 € και από 1/5/2013 σε 2.224,00€

Ο ΠΡΟΪΣΤΑΜΕΝΟΣ ΤΗΣ ΓΕΝΙΚΗΣ

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ

ΚΛΑΔΗΣ ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Nik avatar
    Nik 14/11/2013 16:29:17

    "αν υπήρχε δεοντολογία και στιβαρή ΕΣΗΕΑ " ωραίο ανέκδοτο.

    Αν υπήρχε δημοσιογραφική ένωση οποιουδήποτε τύπου και όχι μαγαζάκι που εξαρτάται από το αγγελιόσημο θα είχε φροντίσει να εντάξει στους κόλπους της όλους τους δημοσιογράφους, δηλαδή την συντριπτική πλειονότητα που δουλεύουν με μπλοκάκι, όπως ακριβώς γίνεται στις υπόλοιπες χώρες του πολιτισμένου κόσμου.

    Ο αποκλεισμός της πλειονότητας ώστε να νέμονται τους πόρους του αγγελιόσημου μόνο οι εκλεκτοί είναι σκάνδαλο. διότι η χρέωση αγγελιοσήμου είναι υποχρεωτική σε ΟΛΑ τα μέσα, ακόμη και αυτά που δεν απασχολούν ούτε έναν ΕΣΗΕΑτζή. Από τον κόπο των πολλών καρπούνται οι λίγοι, το μόττο της ΕΣΗΕΑ.

    Και τώρα οι φωστήρες της ελευθερίας σκέφτονται να χρεώσουν αγγελιόσημο, δηλαδή τέλος, στην δουλειά των ανθρώπων του Διαδικτύου ώστε να πάνε και αυτοί οι πόροι στους ΕΣΗΕΑτζίδες.

    Γιατί λοιπόν να αντιδράσουν για τους αργομισθους του ΟΑΕΔ ή όποιου άλλου φορέα!

  2. Dinos G avatar
    Dinos G 14/11/2013 17:25:52

    Τα πρωινα τσιρακια 07-10 γιατι κανουν το παπι και δεν αναφερουν τιποτα
    για τους χρυσους μισθους που περνουν αυτοι οι πολυπραγμονες δημοσιογραφοι
    αλλα και αυτοι δεν απεχουν πολυ απο καποια χρυση κουταλα του δημοσιου.

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Dinos G 14/11/2013 20:50:15

      Τήν παροιμία μέ τόν κόρακα καί τό μάτι τήν ξέρετε φαντάζομαι...

  3. apatsi avatar
    apatsi 14/11/2013 18:42:22

    Και ΄γω, κάθομαι ο ηλίθιος και μετράω με τη γυναίκα μου αν μέχρι τις 27 του μηνός φτάνει ο μισθός. Ξεφτιλισμένοι.

  4. Γεώργιος avatar
    Γεώργιος 14/11/2013 19:56:18

    Τι να πει κανείς!!

  5. Agrofylakas avatar
    Agrofylakas 15/11/2013 04:02:08

    Θυμάσαι που σου τἀλεγα!........
    Δημιουργείται η εντύπωση ότι η Ελληνική κοινωνία βλέπει το κράτος (την κυβέρνηση) αποκλειστικά και μόνο σαν χορηγό οικονομικών ενισχύσεων, δανείων επιδομάτων, και άλλων ειδών παροχών (δηλ. εγγυητή της ρευστότητας) . Και οι κυβερνήσεις συνεχίζουν να ανταποκρίνονται στις απαιτήσεις της κοινωνίας. Θα αναφερθώ σε μια προσωπική εμπειρία που είχα μόλις χθες και ας βγάλουν όλοι τα συμπεράσματα τους, και η κυβέρνηση ας αναλάβει τις ευθύνες της.
    Είναι η εποχή συγκομιδής της ελιάς. Μου ήρθαν εννέα Πακιστανοί εργάτες' για να αναλάβουν υπηρεσία. Εζήτησα αν είχαν χαρτιά και με κοίταζαν παράξενα. Κανένας δεν είχε χαρτιά. Του έδιωξα όλους. Όλοι δε οι γνωστοί με πήραν στο ψιλό διότι όλοι δουλεύουν με παράνομους γιατί δεν υπάρχει άλλος τρόπος. Κάπου κάπου βέβαια κάποιος (μετά από κάρφωμα, και για τα μάτια του κόσμου) πάει στο αυτόφωρο και καταστρέφεται οικονομικά . Το πρόστιμο για κάθε ανασφάλιστο εργάτη είναι 10.500 ευρώ (προσαυξάνεται κατά 200% για κάθε παράνομο μετανάστη, συν αυτόφωρο). Κατόπιν υποδείξεως κάποιου φίλου επισκεύθηκα τον ΟΑΕΔ (στην Σπάρτη) για να ζητήσω από εκεί νόμιμους εργάτες. Πολύς κόσμος περίμενε στην ουρά, όλοι για να ενταθούν σε κάποιο πρόγραμμα οικονομικής ενίσχυσης (οικογενειακό επίδομα, κτλ). Περίμενα και εγώ 45 λεπτά για να υποβάλω την αίτηση μου για 5-10 ανειδίκευτους εργάτες. Η διευθύντρια παραξενεύθηκε με την ιδιαιτερότητα του ενδιαφέροντος μου και ανάθεσε σε μια υπάλληλο να κρατήσει τα στοιχεία μου. Η υπάλληλος επίσης εξέφρασε έκπληξη με την αίτηση μου διότι μου είπε εγώ ήμουν απλώς ένα φυσικό πρόσωπο ενώ αυτοί εργάζονται μόνο με επιχειρήσεις (που έχουν σφραγίδες κτλ). Όταν είπα ότι έχω 90 στρέμματα ελιές και θα μπορούσα να προσφέρω εργασία σε εργάτες οι όποιοι λαμβάνουν επίδομα ανεργίας μου είπε η διευθύντρια ότι δεν μπορούν να μου δώσουν ονόματα ανέργων διότι αυτά είναι προσωπικά δεδομένα. Τελικά, η υπάλληλος, στην μεγαλοψυχία της προσεφερθη να μου κάνει την χάρη να κρατήσει ανεπισήμως τα στοιχεία μου και να με ειδοποιήσει αν συναντήσει κάποιον που θέλει να μαζέψει ελιές. Μου έκανε δε ιδιαίτερη εντύπωση ότι με ρώτησε τι ηλικίας εργάτες προτιμούσα, αν θα πρέπει να είναι άντρες η γυναίκες και αν θα πρέπει να είναι αποκλειστικά Έλληνες. Όταν παρατήρησα ότι εγώ μόνο νόμιμους εργάτες ζητούσα και ότι δεν φαντάσθηκα ότι θα μπορούσα να κάνω διακρίσεις επί τη βάσει ηλικίας, γένους και εθνικής καταγωγής με διαβεβαίωσε ότι δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα, μπορούσα να διαλέξω ότι θέλω. Όταν ερωτησα αν αυτοί που λαβαίνουν επίδομα ανεργίας έχουν υποχρέωση να ψάχνουν για δουλειά, μου απάντησαν βεβαίως. Όταν ρώτησα αν διατηρούν μια κατάσταση ανέργων από όπου θα μπορούσα να αντλήσω ονόματα, μου είπαν ξανά ότι αυτοί (δηλ. ο ΟΑΕΔ) δουλεύουν μόνο με επιχειρήσεις και εγώ ήμουν απλώς ένα φυσικό πρόσωπο. Τώρα εγώ βέβαια έμεινα ήσυχος ότι η κυβέρνηση (η κάθε Κυβέρνηση) δεν θεσμοθετεί μόνο εξοντωτικά πρόστιμα για τα μιλιούνια παράνομων μεταναστών που μας παρακαλούν για ένα μεροκάματο, δεν φροντίζει μόνο για την παροχή διαφόρων επιδομάτων προς τους ανέργους, αλλά ότι .......φροντίζει και για την επανένταξη των ανέργων στην παραγωγική διαδικασία. Όσον αφορά τον ΟΑΕΔ, νομίζω ότι έχει ένα υπερτροφικό ρόλο στο να μοιράζει χρήματα (που δεν υπάρχουν), εις βάρος του ρόλου του σαν γραφείο ευρέσεως εργασίας, και συντελεστή της οικονομικής ανάπτυξης της χώρας. Καλά έκανε ο Αντρέας τον περασμένο αιώνα (όταν λεφτά υπήρχαν, έστω και δανεικά) και αντέγραψε τον θεσμό του Unemployment Office του Καναδά, αλλά κάπου, κάποιος αντέγραψε λάθος (η ίσως κάποιος θα πρέπει να πάρει είδηση ότι η υπηρεσία του Unemployment Office του Καναδά, έχει προ πολλού μετονομαστεί σε Employment Office).
    Όσο για τους μεγαλοκτηματίες, ας μην παραπονούνται και πολύ γιατί θα έλθει ο Τσιπρας και θα κάνει ανακατανομή του πλούτου!........

  6. Dimitris avatar
    Dimitris 15/11/2013 12:43:01

    Γιατί δεν γράφετε το όνομα του δημοσιογράφου; Φοβάστε μη του βγάλετε το ματι;

    • Διαύγεια avatar
      Διαύγεια @ Dimitris 15/11/2013 16:18:06

      Ψάξτο στην Διαύγεια:
      http://et.diavgeia.gov.gr/f/all/ada/%CE%92%CE%9B%CE%9B%CE%9C4691%CE%A92-%CE%A4%CE%95%CE%98

      http://et.diavgeia.gov.gr/f/all/ada/%CE%92%CE%9B%CE%9B%CE%9C4691%CE%A92-0%CE%9D%CE%93

  7. roadrunner avatar
    roadrunner 15/11/2013 17:13:02

    Τελικά ξε-παγώσανε οι μισθολογικές ωριμάνσεις σε όλο το Δημόσιο
    ή ο ΟΑΕΔ δεν είναι Δημόσιο ;;;;

  8. maverick avatar
    maverick 16/11/2013 02:52:30

    "Ανακαθορίζουμε το βασικό μηνιαίο μισθό του με σχέση εργασίας ιδ. Δικαίου αορίστου χρόνου δημοσιογράφο του ΟΑΕΔ ΠΑΠ. Κ. από 1/1/2013 μέχρι 30/4/2013 σε 2.189,00 € και από 1/5/2013 σε 2.224,00€"

    Αυτό το "ιδ. Δικαίου αορίστου χρόνου" σημαίνει ότι ο εν λόγω "δημοσιογράφος" εκτός από τη συγκεκριμένη εργασία, πχ. Γενική Γραμματεία Αθλητισμού, δύναται να παρέχει τις υπηρεσίες του και σε εταιρείες ΜΜΕ, όπως περιοδικά, sites, ηλεκτρονικά μέσα κοκ, για τις οποίες βεβαίως και θα αμείβεται. Δεν υπάρχει ασυμβίβαστο. Οι κύριοι είναι η 4η εξουσία (OPINION MAKERS - ΣΟΦΙΣΤΕΣ), με αυτούς θα τα βάλουν; Όχι βέβαια. Γι' αυτό και εξαιρέθηκαν από το ενιαίο μισθολόγιο, το ασφαλιστικό κλπ. Για να μπορούν "ανεπηρέαστοι" να ελέγχουν την εξουσία, κάνοντας ρεπορτάζ, μέσω τηλεφωνικών συνδιαλέξεων και e-mails. Για μια ακόμη φορά επιβεβαιώνεται ότι η χώρα είναι…..,ένα κράτος δικαίου.