17/12/2008 14:39
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σιωπητήριο στους βουλευτές της ΝΔ

Το μεταφέρουμε με επιφύλαξη μέχρι να επιβεβαιωθεί. Εν όψει της συζήτησης για τον Προϋπολογισμό το Μαξίμου διέταξε «σιωπητήριο» για τους βουλευτές της ΝΔ. «Θα μιλάτε μόνο για Χρόνια Πολλά» ήταν η εντολή.

Ερωτημα: πόσο σίγουροι είναι στο Μαξίμου ότι ακόμη κι αυτό το “Χρόνια Πολλά” θα το πούνε σωστά; Ή θ΄ ανοίξουν νέα μέτωπα;

Η συζήτηση πάντως για τον Προϋπολογισμό του 2009 αρχίζει σήμερα στ ουλή μέσα σε κλίμα έντονης πολιτικής αντιπαράθεσης λόγω των γεγονότων, του σκανδάλου του Βατοπεδίου και της οικονομικής κρίσης.

Φυσικά θα πρόκειται για έναν Προϋπολογισμό υπο αίρεση επειδή στην περίπτωση που η Ευρωπαϊκή Επιτροπή εκτιμήσει το έλλειμμα πάνω από το όριο του 3% του ΑΕΠ για το 2008 και την ανάπτυξη κάτω από 2% το 2009, τότε δημιουργούνται νέα δεδομένα στην οικονομία, αλλά και στην εκτέλεση του. Το μόνο θετικό στοιχείο μέχρι στιγμής είναι η πτωτική τάση του πληθωρισμού λόγω της κατακόρυφης πτώσης των τιμών των καυσίμων και των πρώτων υλών διεθνώς.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. oktapus avatar
    oktapus 17/12/2008 14:47:55

    Σωστο θα ητανε να μιλουν για Χρονια Πολλα
    και οι μερες τους Λιγες

  2. manolios avatar
    manolios 17/12/2008 14:56:11

    Για τον Τάσο τον παπαδόπουλο ποιοι έχουν σιωπητήριο;
    Γκουά-γκουά γερά στο σχέδιο Ανάν !!!
    Γαπ-γαπ ΚροκόΔΕΙΛΕ πάνω σε τι φέρετρο πήγες και έκλαψες;
    Τελικά το σιωπητήριο το έκαναν τα μπλόκ της Ελλάδος!

  3. Factorx avatar
    Factorx 17/12/2008 15:02:47

    @manolios.

    1. Αυτό που γράφεις είναι άσχετο με το θέμα. Η εξέγερση τελείωσε, να συμαζευόμαστε κι εδώ. Σχόλια σχετικά με το δημοσίευμα για να γίνεται και κουβέντα. οχι ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του.

    2. Αυτό που λες για τα μπλογκς είναι άδικο. Κυρίως αυτά ανέβασαν το θέμα με τον ΄Τάσσο

  4. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 17/12/2008 15:03:29

    tsssssssssssss.
    Μη ξεφτιλίζουμε και τους ανίκανους και ανεπάγγελτους .Παιδία του λαού μας είναι και αυτά(Μεταξύ μας ΜΕΤΑΞΑ )σήμερα που χάλασε και η ποιότητα του και μας έχει απομείνει ακομα το επώνυμο τσίπουρο?? .

  5. Jimmy l avatar
    Jimmy l 17/12/2008 15:08:37

    Oλοι τους εχουν υπερβει τα εσχατα ορια της ανοησιας.Η σιωπη ειναι χρυσος στην περιπτωση τους.

  6. oktapus avatar
    oktapus 17/12/2008 15:12:48

    ποιας ανοησιας Τζιμυ;
    Η αληθεια ειναι οτι ξεπερασαν τα εσχατα ορια της κλεπτομανιας.

  7. τιραμολα avatar
    τιραμολα 17/12/2008 15:32:24

    θα ειναι φοβερη φαση παντως να τους ρωτανε για οτιδηποτε και αυτοι να απαντανε "χρονια πολλα"...

  8. τιραμολα avatar
    τιραμολα 17/12/2008 15:43:03

    Ειναι παντως απιστευτο να χειροκροτουν ορθιοι τον Καραμανλη επειδη ανελαβε ο ιδιος την ευθυνη τωρα επειδη δεν ειχε καταλαβει καλα εδω και 3 μηνες...
    Παρα πολυ τηλεοραση εβλεπε μονο την τελευταια βδομαδα?
    Δεν γινονται αυτα....

  9. osaperas avatar
    osaperas 17/12/2008 15:51:51

    Μέσα στον πανικό που βρίσκονται τώρα οι βουλευτές της Νέας Δημοκρατίας πόσο σίγουροι είναι στο Μαξίμου ότι ακόμη κι αυτό το "Χρόνια Πολλά" θα το πούνε σωστά;
    Ή θα ανοίξουν νέα μέτωπα;

  10. Factorx avatar
    Factorx 17/12/2008 16:09:04

    @osaperas: καλό. με την αδειά σου το έβαλα στο κείμενο

  11. Jimmy l avatar
    Jimmy l 17/12/2008 16:25:49

    Πως εξηγειται το γεγονος υστερα απο 4 μηνες να παραδεχεσαι οτι εκανες λαθος στο μεγαλυτερο σκανδαλο του αιωνα και απο κατω οι βουλευτες σου να σε χειροκροτουν???Αυτα μονο στην ελλαδα με πρωθυπουργο Καραμανλη και εκροσωπο τον ανεκδιηγητο Αντωναρο μπορουν να συμβουν!!!Avanti Popolo!!

  12. osaperas avatar
    osaperas 17/12/2008 16:31:02

    Jimmy,
    δεσ το αλλιώς. Εδώ οι βουλευτές τόσο καιρό τον χειροκροτούσαν για τις βλακείες και τα παραμύθια που έλεγε. Δεν θα τον χειροκροτήσουν τώρα που είπε την αλήθεια; Ήταν μια ιστορική στιγμή για αυτούς.Έλα στην θέση τους και θα καταλάβεις.

  13. Jimmy l avatar
    Jimmy l 17/12/2008 16:39:53

    Ετσι οπως παμε στο μελλον θα κανουμε αγωνα για τα αυτονοητα!!καταντια φιλε osaperas

  14. salmonellas avatar
    salmonellas 17/12/2008 16:44:11

    Kokokokoooooo'
    Kokokokoooooo

    Ελατε κοτουλες του κοινοβουλιου να φατε ψιχουλα, αλλα προσεχτε μη βγαλετε τσιμουδια γιατι το αφεντικο θα σας το κοψει το λαιμουδακι, μια και τα αλλα σας τα εχει κοψει πριν απο καιρο.

    Οσο για μας?

    Περιμενουμε να δουμε πιο κομμα θα φανει καλλιτερα στα προγνωστικα για να εξαργυρωσουμε την ψηφο μας με ρουσφετι.

    Η Ελλαδα, η πατριδα της Δημοκρατιας, χορευει απελπισμενη σε μουσικη που της παιζουν αλλοι για ενα κομματι ψωμι.

    Κριμα, ειχαμε ελπισει σε κατι καλλιτερο.

  15. Jimmy l avatar
    Jimmy l 17/12/2008 16:52:03

    οταν εξοστρακιζεται η λογικη ,δολοφονειται η ελπιδα!!Ανοητοι μπατσοι.

  16. ΙΩΑΝΝΗΣ ΜΠΑΜ ΠΑΛΗΣ avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΜΠΑΜ ΠΑΛΗΣ 25/12/2008 19:13:46

    ΤΑ ΠΡΟΒΑΤΑ ΒΕΛΑΖΟΥΝ ΟΤΑΝ ΤΑ ΠΑΝΕ ΣΤΟ ΣΦΑΓΕΙΟ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΥΤΕ ΓΙ ΑΥΤΟ ΙΚΑΝΟΙ ...ΓΡΑΙΚΥΛΟΙ